Editörler : supporters.

hsyn78
Memur
11 Temmuz 2012 00:57

Arkadaşlar 2009 yılında 50000 tl konut kredisi çektim, 2400 Tldosya masrafı alındı benden,

2010 yılında yapılandırma yaptırdım.

Yapılandırma yapmak için benden 100 de 3 komisyon ücreti olarak 1450 TL para alındı.

Ama bankaya gittim benden yapılandırma yaptırırken dilekçe alınmış; yüzde üç komisyon ücreti ödeyerek yeniden yapılandırma yaptırmak istiyorum şeklinde dilekçem alınmış o tarihte.

Ben doya masrafının iadesi için bankaya başvurmak istiyorum ama bu erken kapama cezası adı altında yüzde üç faizle alınan 1450 TL yi de geri alabilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdi araştırdığıma göre zaten 100 de 2 den fazla komisyon parası alınması bile yanlışmış.Ben bu yatan parayı bir zorunluluk sanıyordum.Bankanın insiyatifi ile alınan para olduğunuda yeni öğreendim.Geri alamazsın dilekçen var derseniz ben bu borcun tamamını kapatıp başka bankaya taşısaydım kredimi yine benden komisyon ücreti alacaklardı. o zaman benden böyle bir dilekçede almayacaklardı.Burda bu konuda bir çelişki görüyorum bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkür ederim.

romantic_teacher
Aday Memur
23 Temmuz 2012 12:54

mahkeme tarihim belli oldu.. 18.10.2012

aslan-01
Memur
23 Temmuz 2012 13:46

Banka tshh kararına uymuyor. 1160 tl nin üzerinde olduğu için ödeme yapılmayacak dediler. mahkemeye gidip gitmeme konusunda çok kararsızım.

sonuçta kaybedersem 1000-1500 tl arası bi rakam masraf ödemek zorunda kalacam.

silver76
Aday Memur
27 Temmuz 2012 10:49

mrb arkadaşlar bende bu yeniden yapılandırma ücreti ile ilgili tüketici hakem heyetine başvurdum. Bnkadan alcağım tutar 2180TL. tüketici hakem heyetinde yeniden yapılandırma olayını erken ödeme gibi değerlendirip aleyhimde karar verdi. Mevcut yasaları ve mahkeme kararlarını incelediğimde her ikisisnin birbirisiyle alkası bile yok. zaten tutar hakem heyeti yetkinini üzerinde bir tutardı ama sırf delil teşkil etsin diye başvurduk adamların neyin ne olduğunu bilmeden karar vermelerinden dolayı aleyhimize çıktı karar. benim öğrenmek istediğim şu tüketici hakem heyeti kararına itiraz süresi 15 gün. benim davam zaten tutar olarak onların yetkisi dışındaydı ben şimdi tüketici mahkemesine 15 gün içinde değilde ilerleyen bir zmanda başvuruda bulunabilirmiyim. yoksa başvurmazsan tüm haklarım kayboluyor mu? birde tüketici mahkemesini kaybedersem bankayı temsil edecek avukat için ödenecek ücret ne kadar? ama lütfen net bilen arkadaşalr cevap versin. tahminlere göre hareket etmek istemiyorum teşekkürler.

mirek76
Aday Memur
27 Temmuz 2012 12:31

29 Mart tarihinde haksız alınan komisyonun iadesi için dava açtım, internet uyap üzerinden dava durumunu sorguluyorum, halen durum: "tensip zaptı hazırlandı" olarak gözüküyor. Ankara 7.tüketici mahkemesinde. Bu kadar yavaş ilerlemesi normal mi? Yada uyap internetten dava tarihlerini falan vermiyormu, çok mu az bilgi veriyor, başka bir yerden kontrol etmemiz gerekir mi?

İyi günler

ismka
Aday Memur
30 Temmuz 2012 14:37

güncel

aslanturk58
Memur
08 Ağustos 2012 22:20

bende 2 kere yapılandırma yaptım birincisi 1350 tl diğeri 895 tl. 895 tl olanı hakem heyeti yoluyla lehime sonuçlandı, bankaya 15 gün süre verildi banka ödemedi parayı bende icraya verdim aldım paramı.

1350 tl olanı ise asliye hukuk mahkemesine bugun itibariyle başvuru yaptım, buda büyük ihtimal lehime sonuçlanacak sonuçlandığında mahkeme kararlarını tarattırıp buraya koyacağım.

vet505
Aday Memur
12 Ağustos 2012 22:43

Bende finansbankı mahkemeye verdim.16 ağustosta 3. duruşmam var.Davanın sonuçlarını burada ilan edeceğim.Eğer davayı kazanırsam 4-5 bin lira arası paramı geriye alabileceğim.Bankalar çok vicdansız arkadaşlar.

mirek76
Aday Memur
27 Ağustos 2012 15:20

Benim duruşmamı 13 Kasım 2012'ye verdiler. Daha birinci duruşma olacak. Sayın Vet505, duruşmada nelere dikkat etmek gerekiyor? Birde ben çok duruşma olmaz, 1-2 duruşmada karar verirler diye tahmin ediyordum, 3. duruşmayıda duyunca demekki bizim iş baya uzayacak.

FALOX
Aday Memur
24 Eylül 2012 12:04

mrb. yapılandırma masrafını almak için tüketici hakem heyetine başvurdum lehime karar çıktı, tebliğden ititbaren 15 gün geçti bankadan ses yok ne yapmalıyım, bilgisi olan arkadaşlar ile görüşmek istiyorum. 05056216810

apollon13x
Kapalı
24 Eylül 2012 16:53

falox eğer kararın tebliğinden itibaren 15 iş günü geçti ve bankadan parayı almadıysanız hemen bankayı arayarak parayı hesabınıza atırmasını istiyorsunuz.Banka hemen yatıracaktır.Şayet elinizdeki karara rağmen banka parayı yatırmazsa icra dairesine başvurarak bankayı icraya veriyorsunuz.Banka icraya düşmek istemeyeceği için hemen yatıracaktır.

25 Eylül 2012 21:43

konut kredisi dosya masrafları ile yeniden yapılandırma masraflarının iadesi için tüketici hakem heyetine başvurdum. Tüketici hakem 2768 TL'Lik toplam masrafın tarafıma iade edilmesi yönünde karar verildi. Bunun üzerine banka avukatı tüketci hakem heyeti kararının iptali için tüketici mahkemesine dava açtı. Tüketici mahkemesi de 15.08,2012 tarihinde davayı reddetti. Yani tüketici sorunları hakem heyetinin kararının yerine getirilmesi anlamına geliyor. Ben de bunun üzerine tüketici mahkemesi kararına dayanarak bankayı icraya vererek icra takibine 03,09.2012 tarihine başvurdum. Ancak yine banka avukatı icra takibinin durdurulması için dava açmış, şu anda benim ne yapmam gerekir. Bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse çok memnun kalırım

müminkys
Memur
26 Eylül 2012 18:17

orhan yılmaz arkadaşım. sen mahkemeyi kaszanmıssın. amhkeme kararı ilam hükmündedir. bu meblağ tshh kararına göre icraya verseydin mahkeme icrayı reddederdi. ama mahkeme kararı olduğu için icra takibi geçerlidir. hiç birşey olmaz. bankanın başvurusu reddedilir.

27 Eylül 2012 08:18

mümin kys rumuzlu arkadaşım. Dün itibariyle banka avukatı mahkeme kararını temyiz etttiğini öğrendim. Banka avukatının da mahkeme kararını temyiz etmesi icradaki işlemleri durdurur mu, bir de icrada itirazın iptali veyahut itirazın kaldırılması davası açmalımıyım

vet505
Aday Memur
30 Eylül 2012 20:25

Sayın arkadaşlar; daha önceden 16 ağustosta davamın görüleceğini belirtmiştim.Davam görüldü.Hem adli tatit hem de tüketici mahkemesi hakiminin tayin olup yerine gelenin iş başı yapmamış olması ve ayrıca bilirkişi raporunun hazır olmaması yeni duruşma tarihi olarak 5 aralık tarihine karar verilmesini gerektirdi.Yani 5 aralık günü büyük ihtimalle dava sonuçlanacak.

Bir arkadaş duruşmada neye dikkat ediceğiz diye tecrübemizden yararlanmak istemiş.

Valla dikkat gerektirecek bir hadise olmadı.

Zaten herşey dava dilekçesinde anlatıldığı için, mahkeme esnasında bizim söyleyeceğimiz herhangi birşey de olmuyor.Önemli olan ne istediğimizi dava dilekçesine yerleştirebilmek.

İlk defa mahkemeye, haliyle bir hakimin karşısına çıkacağım için biraz heyecan yapmıştım, o da orada kaldı.İşte hepsi bu.

vet505
Aday Memur
18 Ekim 2012 21:08

Sayın arkadaşlar;

Bilirkişi raporumu aldım.Rapora göre bankanın bana ödemesi gereken miktar her iki yapılandırma ücretlerinin tamamı olan 3 bin 765 lira ve 88 kuruş.

Bundan sonra banka avukatı büyük ihtimalle bu rapora itiraz edecek.

Duruşma günü 5 aralık.

Gelişmeleri burada paylaşacağız.

Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki:

- Eğer bu davayı kazanır ve paramı yasal faizi ile birlikte alırsam,peşinden birde tazminat davası açmayı düşünüyorum.

Bu konuda bilgi sahibi olan varsa ve bilgisini paylaşırsa hep birlikte kazanırız diye içimden geçirmeden edemiyorum!

mirek76
Aday Memur
13 Kasım 2012 10:16

Duruşmam bugün oldu. Hakim bey bilirkişiye havale etti. Bir sonraki duruşmam 24 Ocakta. Bakalım bilirkişi raporu nasıl çıkacak.

tulip35
Şube Müdürü
13 Kasım 2012 23:15

arkadaşlar herkese merhaba.ben 2008 de ziraattan kredi çektim 40 bin lira.benden "1750 lira dosya parası aldılar.daha sonra onu vakıfbanka aktardım ve orada 1 yıl ödedikten sonra yeniden yapuılandırdım.bunun için de 1000 lira verdim.

ben bu 1000 lira için thh başvurdum haklı bulundum vakıf beni mahkemeye verdi aralık sonuna doğru mahkemem var.şimdi ziraata dosya masrafı için dava açsammı yoksa bu mahkemenin sonucunu mu beklesem.

kaybedersem ekonomik olarak zor duruma düşerim.hem beklediğim bin lira gelmiyecek hemde mahkeme masraflarını ödeyeceğim. sizce beklemek mi mantıklı yoksa vakit kaybetmeden mahkeye mi vereyim. teşekürler.

bülentttt
Aday Memur
16 Kasım 2012 22:57

Arkadaşlar merhaba.Bende ziraat bankasını 2007 yılında çekmiş olduğum konut kredisinin dosya masrafı ve diğer masrafları için ,birinci yapılandırmadaki masraflar ve ikinci yapılandırmadaki masraflar için toplamda 7500 tl için tüketici mahkemesine başvurmuştum.

15.11.2012 tarihinde ilk duruşma yapıldı.Hakim tahkikatın başlaması ve delillerin toplanması için 05.02.2013 tarihe duruşmayı erteledi.

İnşallah benim içinde sizler içinde hayırlısı olur.

tulip35, 11 yıl önce

arkadaşlar herkese merhaba.ben 2008 de ziraattan kredi çektim 40 bin lira.benden "1750 lira dosya parası aldılar.daha sonra onu vakıfbanka aktardım ve orada 1 yıl ödedikten sonra yeniden yapuılandırdım.bunun için de 1000 lira verdim.

ben bu 1000 lira için thh başvurdum haklı bulundum vakıf beni mahkemeye verdi aralık sonuna doğru mahkemem var.şimdi ziraata dosya masrafı için dava açsammı yoksa bu mahkemenin sonucunu mu beklesem.

kaybedersem ekonomik olarak zor duruma düşerim.hem beklediğim bin lira gelmiyecek hemde mahkeme masraflarını ödeyeceğim. sizce beklemek mi mantıklı yoksa vakit kaybetmeden mahkeye mi vereyim. teşekürler.

tulip35
Şube Müdürü
20 Aralık 2012 13:16

Arkadaşlar yenşden yapılandırma için banka bana dava açmıştı bugün ilk duruşma yapıldı.

duruşmaya ismi yazılı avukat yerine başka bir avukat geldi.bu normalmidirçböyle birşey mümkünmüdür.kaybedersem buradan birşey tutturabilirmiyim.

duruşmada hakim ne bana ne karşı tarafa birşey sormadı otomatiğe bağladı yazdı verdi ileriki tarihte duruşma olmsı ve davacının bilirkişi raporu istemesi ile

hakime elimde 3 tane tüketici mahkemesinin müşteri lehine bir tanede yargıtayın banka aleyhine dava çıktıları var vereyimmi dedim gerek yok dedi.

bilirkişi raporu davadan önce eve gelecekmiş.15 gün içinde mahkemeye roporla ilgili itiraz yazabilirmişim.

bilirkişi bu tüketici mahkemesi ve yargıtay kararına rağmen aleyhime karar verebilir mi

eğer bilirkişi lehimde rapor yazarsa kazanma ihtimalim çok yüksek bekleyip görelim.hayırlısı

Toplam 153 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi