Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : Komik.Retikulum
06 Şubat 2012 21:44  

H Sınıfı Ehliyetiyle ilgili

%42 Raporum var. Özrüm de kalp,tansiyon,kollesterol.

H sınıfı ehliyeti alamaz mıyım?

Ötv ve mtv için h sınıfı ehliyetimi gerekiyor?

06 Şubat 2012 22:06

andromedia

Engelliler arasında tüm ayrımlar kaldırıldı kanuni olarak bildiğim kaadrıyla.

Neden H sınıfı ehliyet alımında ayrım yapılıyor?

bu konuda bi çalışma varmı arkadaşlar?

misal %25 bedensel engelli bir kişi H sınıfı raporuyla istediği aracı alabilirken % 40 görme engelli birine (tek göz) sen B sınıfı alacaksın diyorlar.

% 25 engelli H sınıfı sahibi gidiyor 50 milyarlık arabayı 30 milyara alabiliyor

diğeri h sınıfı alamadığı için hakkı olan vergi indiriminden yararlanamıyor.

mamurken alıyor halbuki

hak eşitliği kanunen geldi neden ayrım var?

neden özida adım atmıyor bu konuda?

07 Şubat 2012 08:18

emissario

%25 ile H sınıfı alınmaz. Özür oranı en az %40 olması ve kişideki özür, araç kullanmaya engel teşkil etmesi gerekir. Bahsettiğiniz kalp, tansiyon çoğu kamyon şoföründe var. Belki bende de vardır. Yani sıradışı birşey değil. H sınıfı ehliyet bariz bedensel özürlülere verilir. ( eli olmayan, bacağı olmayan veya bedensel organlarında noksanlık olan vb. ) H sınıfı için arabaya donanım lazım. Kalp hastalarına özel elektroşok cihazı koyacak halleri yok. Adamın ayağı ve kolu yok. Bırakın da 5-10 bin lira indirimle alsın arabasını. Özida'nın ne yaptığı beni çok ilgilendirmez. Mantıklı olan bu. Özida önce sınav için çaba sarfetsin.

07 Şubat 2012 08:36

engin1982

h sınıfı ehliyet alabilmek için kişinin %40 ortabetik raporunun olması gerekir. veya %90 ve üzeri raporunun olması gerekir. Yani aracı kullanmasına yardımcı olacak özel tertipat yardımıyla kullanmasını sağlayan araca takılması gerektiğini belirten raporunnun doktor tarafından verilmesi gerekir.

07 Şubat 2012 09:14

hatice2323

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ SİRKÜLERİ/12

Konusu: Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması.

Tarihi: 30.04.2010

Sayısı: ÖTV-2/ 2010-3

İlgili Olduğu Maddeler : ÖTV Kanunu madde: 7/2, 15/2-a.

c)Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması

Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir

Buna göre sol ayağından ortopedik engelli olanların özür oranına bakılmaksızın ÖTV den muaftırlar.

07 Şubat 2012 09:27

emissario

Sol ayak ortopedik engellilerde ve amputelerde zaten özür oranı %40'ın altına düşmez. Bu nedenle özür oranı en az %40'dır. Dolayısı ile güvenilir bir hastaneden, hak ettiğiniz oranı alıp, işinizi sağlama almanız gerekir.

07 Şubat 2012 09:40

andromedia

yahu burda yönetmeliği okuyan yok sanırım :)

yönetmelikte h sınıfıyla ilgili kuralı okuyun arkadaşlar.

sonra yazın isterseniz.

öyle %40 diye bişey olmadığını göreceksiniz.

Ayrıca burada açtığım konu engellilere ayrım yapılmasıyla ilgilidir.

%20 raporla h sınıfı alabilirsiniz bunun için yönetmeliği okumanız gerekli.

konu şu neden bazı özür guruplarına %40 vb özür oranına sahip olmasına rağmen H sınıfı ehliyet verilmediği.

Açtığım konu bu yönde.

Memuriyette vergi indirimi yaptığın bu farklı engel guruplarına neden H sınıfı ehliyet vermiyorsun.

Açılan konu bu.

10 Şubat 2012 11:44

w.sneijder

Birde şöyle bir durum var. iş H sınıfında bitmiyor H sınıfı veren devlet,özürlü plaka araç vermiyor. Ben bunu anlamıyorum, Vergi dairesi raporunu yenile diyor,doktor sana artk %40 veremem diyor.. Canım TÜRKİYEM... H sınıfı ehliyeti nabayım ben şimdi su hastalıgımın bır gun hayırını göremedim yemin ediyorum.. :(

Toplam 7 mesaj