Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : ergunReverse
28 Şubat 2012 10:15  

Salih amellere örnekler?

nelerdir.

28 Şubat 2012 10:18

VUKUF-İ KALBİ
Kapalı

"Yumaşak Huylu olmak",

Hz. Aişe (ra) annemiz şöyle anlatıyor:

?Yahudilerden bir cemaat, Resulullah?ın (asm) huzuruna girerek:

?Essamü aleyke. (Ölüm senin üzerine olsun.)? dediler. Resulullah (asm) da:

?Aleyküm (sizin üzerinize de olsun) karşılığını verdi.? Ancak ben atılarak:

?Üzerinize hem sam, hem de lanet olsun.? dedim. Bunun üzerine Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurdu:

?Ey Aişe! Allah her şeyde yumuşak davranmayı sever.?

28 Şubat 2012 10:18

ekaya

zekat mesela

28 Şubat 2012 10:23

tom.miks
Yasaklı

'?Essamü aleyke. (Ölüm senin üzerine olsun.)? dediler. Resulullah (asm) da:

?Aleyküm (sizin üzerinize de olsun) karşılığını verdi.?'

ben olsam bela okumayın gündüz vakti derdim :D

28 Şubat 2012 10:23

sum41

yardımsever olabilmek..

örneğin,elinde ağır yükü olan bir teyzenin elindekileri alıp gideceği yere kadar götürmek..tabbi bunu ihlas ile sırf Allah rızası için yapmak

28 Şubat 2012 10:28

VUKUF-İ KALBİ
Kapalı

İmanı kuvvetlendiren, sağlamlaştıran, onu çepeçevre sararak koruyan salih amellerdir. Ameli sâlih Kuran-ı Kerîm'de doksan küsür yerde doğrudan doğruya veya dolayı olarak emredilmiştir.

Sâlih amelden sözeden ayetler genellikle, önce imana değinerek başlarlar Bunların hep "İman edip salih amel isleyenler" şeklinde oldukları görülmektedir.

Bu da iman ile amelin, bir bütünün ayrılmaz parçaları olduğunu ortaya koyar iman olmadan güzel davranışların hiçbir önemi olmadığı gibi, salih amel olmadan da kuru bir imanın tadı yoktur.

Amel-i salih ister istemez ihlâsı çağrıştırır, işin salih olması ancak Allah rızasının mutlaka gözetilmesi ile gerçekleşir.

Amel, Allah rızası için olacak ve insan bu amelinin karşılığını yalnız Allah'tan isteyip yalnız ondan bekleyecektir.

İnsanların hoşnutluğunu ve beğenisini kazanmak için yapılan ameller asla amel-i salih değildir. Zira buradaki niyet bozukluğu insanı ihlâssızlığa ve riyaya götürür Riya ile yapılan amellere ise Cenâb-ı Hak iltifat etmez ve karşılığını da vermez.

28 Şubat 2012 10:31

muhasebeci:))

amellerde önemli olan niyet olduğuna göre yoldan bir taşı almak bile salih ameldir..

28 Şubat 2012 10:55

VUKUF-İ KALBİ
Kapalı

Niyet o kadar önemli bir şeydir ki bütün hayatımızı ve bizim sonumuzu etkileyen bir şey varsa o da niyettir diyebiliriz.

Niyetin önemiyle ilgili Resûlüllah (S.A.V.) bir hadisi şerifinde şöyle buyurur : ?Ebubekirin Allah indindeki makamı onun yaptıklarından dolayı değil, kalbinde gizli tuttuğu niyetinden dolayıdır.?

Neden böyle; Çünkü Ebubekir Sıddık (R.A.) her şeyini İslamiyete feda ettiği halde içinde bir niyet vardı ?Hiçbir şey yapamadım, Allah bana daha nasip ederse daha çok yapmak isterim?.

Şimdi! Eğer Ebubekir Sıddık (R.A.)?a Allahu Teala onun yaptıklarından dolayı bir makam verecek olsaydı bu ona haksızlık olurdu. Çünkü onun gücü ancak bu kadarına yetiyordu ama isteği ve arzusu çok fazlaydı ve Allah?ta makam verirken yaptıklarına göre değil niyetine göre verdi.

28 Şubat 2012 11:25

blue_stars

anneye babaya yapılan iyi davranışlar ..

28 Şubat 2012 13:07

salih işler
Kapalı

zulme uğrayan birisinin hakkını savunmak olabilir kanımca

28 Şubat 2012 13:39

Kanvas

Kendini Değersiz Görmek ,Beğenmemek...

28 Şubat 2012 13:42

Ajdin
Yasaklı

Salih amel diye birşey yoktur. İnsan gibi, adam gibi yaşamak ve yaşatmak vardır.

28 Şubat 2012 13:45

Kanvas

Ajdin dün gidiyordun hayırdır vazmı gectin :)

28 Şubat 2012 13:48

Ajdin
Yasaklı

Temelli gidiyorum demedim. Sadece belirli vakitlerde nette gezmeyi alışkanlık edindim. O yüzden ilkelerimden taviz vermiyorum. Yani mesele bundan ibaret...

Toplam 13 mesaj
ANKET
MEB, 8 yıllık öğretmeni rotasyona tabi tutacak, okulunu değiştirecek..