Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : hamzakck
26 Mart 2012 22:24  

Yüksek lisanstan atılma kalktı ancak süreç nasıl edecek?

Arkadaşlar bugün bir arkadaşıma enstitüden (Gazş eğitim bilimleri) "eğer tezi zamanında teslim etmezsen okuldan atılmazsın ancak her şey en başa döner. Yeniden tüm dersleri alıp, tez konusu belirleyip her şeyi baştan yaparsın." demişler. Acaba bu doğru mu? Tez zamanında teslim edilmezse sadece tezi bitirmek yetmiyor mu? bilgisi olan var mı?

26 Mart 2012 22:32

dermanbey6

emin olmamakla birlikte, doktora yeterlilikten iki defa başarısız kalınca başa dönülüyor diye biliyorum.

29 Mart 2012 15:12

bebek bereket

ben atatürk üniversitesi için konuşayım, Yüksek lisansta süre 3 yıldır. 1 yıl dersleri alırsın. 2 yılda tezi yazma hakkın var.. 3. yılın sonunda en geç tezi teslim etmen gerekiyor, yoksa yüksek lisans yanar, gider..

29 Mart 2012 15:31

LyA__

yüksek lisansta süre en fazla 3 yıldır, ama jüri gerekli görürse bir 3 ay daha ek olarak verebilir, doktorada ise süre en fazla 6 yıldır ancak jüri gerekli görürse bir 6 ay daha uzatma verebilir... her üniversitenin bunu uygulama şekli farklı olur mu bilemiyorum...

29 Mart 2012 16:04

müfettiş82
Kapalı

yeni uygulama ile sınırsız hak geldi...istediğin zaman bitir tezini..

29 Mart 2012 17:01

kesikoglu

Yeni uygulama ile y.lisanstan atılma durumu kalkması sebebi ile öğrencilikten atılma yoktur, bu doğrudur. Ancak ilgili araştırma görevlisi enstitü kadrosunda ise y.lisansa başladığı tarihten itibaren 3 yıl içerisinde bitirip doktoraya başlayamaz ise kadrodan atılır, öğrenciliği devam eder.

29 Mart 2012 17:34

financier87
Kapalı

yine çok bigili arkadaşlar serbest atış yapmışlar... yl de atılma kalktı. sadece 2 kat fazla harç yatırarak eğitiminizedevam edebiliyorsunuz. 50 d asistanı iseniz kadronuz sona erer fakat yl ye devam edersiniz.. aldığın derslerde yanmaz nerede kaldıysan oradan devamm edersin tez-ders..... nerede yaşıyoruz arkadaşlar hak var hukuk var. kanun var nizam var. vesselam....

29 Mart 2012 20:23

bebek bereket

her üniversitenin yönetmeliği farklı.. 3. yıl sonunda tezi teslim etmen lazım, atatürk üniversitesinin yönetmeliğinde öyle..

29 Mart 2012 20:28

onderkose

arkadaşlar ben de bu konuyu selçuk üniversitesi( şimdiki konya üniversitesi) eğitim bilimleri enstitü müdürlüğüne sordum sadece 1 kat harç ödersin, istersen 10 sene de bitir dedi

29 Mart 2012 20:32

financier87
Kapalı

Biz yasa diyoruz kanun diyoruz halen YÖNETMELİK var diyen var.. neyse selçuk örneğini veren arkadaşin dedikleri şu an mevcut uygulama...

29 Mart 2012 23:43

nienor
Kapalı

2 kat fazla harç ödeme mi!!!!

02 Nisan 2012 00:36

gupilya

enstitüye sordum gazi eğitim bilimleri ve fen bilimleri öğrenci işlerinin verdiği cevap şu: şimdilik tezi istediğin zaman ver. eğer zamanında vermezsen bir şey olmaz hiç kafana takma. Ancak bazı söylentiler dolanıyor. ilerleyen zamanlarda yönetmelik değişecek. eğer tez zamanında verilmezse yeni bir hoca ile yeni bir konu ile tez başa dönebilir ve değişen dersler varsa yeniden alınabilir. Ancak bu bir söylenti ne zaman olur ve tam olarak nasıl olur belli değil. şimdilik atılma yok ve tezi zamanında vermeyen için hiç bir yaptırım da yok.

02 Nisan 2012 15:00

metanecho

y.lisans 6. dönem ve hala ders alan biri olarak araştırdım bunu. bizim yönetmelik şu şekilde. toplam süre 6 dönemdir. ister 2si ders 4ü tez ister tersi olsun. 6 dönem sonunda bitmemişse enstitü bir dönem daha hak verir. yine bitmez ise 7. dönem sonunda, danışmanı değiştirilir. yeni Danışman teze devam da ettirebilir, tüm dersleri yenidende aldırabilir :D yani yeni danışmana bağlı durum.

02 Nisan 2012 20:21

voleybol50

arkadaşlar erzincan üniversitesinde y.lisansa başlamıştım. ilk yıl dersleri aldım teze geçtim. ancak tezi 1 yıl içinde vermedim .ailevi nedenlerdendolayı devam edemedim. arayıp sormadım da benim durumum ne diye..aslında danışman hocamı aramaya yüzüm yok..hiçbir çalışma yapamadım.benim durumum ne şimdi..atılmış mı oldum..

birde ben bada daha yakın bir ilde y.lisansa başlasam ilk yıl aynı dersleri yine almak zorunda mıyım..yoksa aldığım dersler uyumlu olursa muaf olur muyum..şimdi tekrar başlamak istiyorum..yardımcı olur musunuz..

10 Nisan 2012 18:27

A.y.z.ı.t.h.a.n

gazinin dediğine göre bu ay içerisinde yönetmelik değişesek ve eğer zamanında vermezsek de tez konusunu değiştirebilirlermişmişmiş..Acaba göz korkutmak için mi yapıyorlar yoksa aslı astarı var mıdır bu işin?Böyle yapan üniversiteler var mıdır?

02 Mayıs 2012 09:38

egzost

arkadaşlar merhaba

ben marmara üniversitesinde yüksek lisans yapıyordum. ilk dönem derslerin bir kısmına gidebildim. vize sınavlarına giremeden okulu bırakmak zorunda kaldım. okul ile ilişiğimi kesmedim. acaba şimdi devam etmek istesem böyle bir hakkım var mıdır?

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

24 Temmuz 2012 17:37

tawfick

tamam atamıyorlar bizi de acaba öğrencilik hakkımız devam ediyor mu mesela askerliği yüksek lisans sayesinde tecil etirmeye devam edebilirmiyim bileniniz varmı arkadaşlar

25 Temmuz 2012 02:09

KaotikTR

bu askerliği tecil için yüksek lisanstan medet uman en hafif anlamıyla etik olarak "ahlak yoksunludur" dur. yüksek lisans hakkını yüksek lisans yap diye vermişlerdir. herkes nasıl askere gidiyorsa sen de gidecen. "askerliği yüksek lisans sayesinde tecil etirmeye devam edebilirmiyim" sorusu artık size normal geliyorsa ahlaksızlığa alıştık demektir. hayırlı olsun...

13 Ağustos 2012 17:45

osske-ing

Peki arkadaşlar , ben sakarya ünv. tezsiz yüksek lisansa kabul edildim. Başka bir ilde öğretmenlik yaptıgım için devam edemiyeceğim. Para mı yatırıp kayıt olduktan sonra kaç yıl da ünversiteyi bitirebiliyorum. Her hangi bir sınırlama var mı ?

28 Ağustos 2012 00:01

savas5334

Benim de yüksek lisansta 3. senem bitti fakat tez konuma bir türlü ısınamadığım için yazamıyorum. Şimdi de atılmak yok diyorlar tez konumu da değiştiremezsem bu böyle kısır döngü şeklinde gidecek gibi görünüyor. Tez konusunu değiştirebilenler oldu mu acaba?

05 Eylül 2012 10:47

zafermavi

ya arkadaşlar ben şimdi başka bi şehride yüksek lisans yapıyorum, harcımı yatırıp internettende ders seçicem ama danışman onayına gidemicem beni atarlarmı yüksek lisanstan?

Toplam 22 mesaj
ANKET
MEB'in politika üretebilmesi için, öğretmen atamalarının taşraya devredilmesini ister misiniz?