Editörler : Pangaea
13 Nisan 2012 23:47

müjde mi desem nedesem Pedagojik Formasyon Sertifika Programı Kaldırıldı

Pedagojik Formasyon Sertifika Programı Yök?ün 05.04.2012 Tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısında Alınan Kararlar doğrultusunda kaldırılmıştır.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi sayfasında yayınlanan habere göre pedagojik formasyon sertifika programının kaldırılmasına ilişkin karar şöyledir:

05.04.2012 Tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısında Alınan Kararlar

a)Yükseköğretim Genel Kurulu?nun 09.02.2012 tarihli toplantısında alınan öğretmenlik programlarında açık veya uzaktan eğitim sistemiyle lisans programlarına öğrenci alınmaması hususundaki kararı da dikkate alınarak 2012-1013 eğitim-öğretim yılı da dahil olmak üzere Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan Okul Öncesi Öğretmenliği ile İngilizce Öğretmenliği programları ile öğrenci alan mevcut uzaktan eğitim öğretmenlik programlarının öğrenci alımının durdurularak kapatılmasına,

b) Milli Eğitim Bakanlığı?nın öğretmen ihtiyacı olan Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ,Özel Eğitim Bölümü öğretmenlikleri, İlköğretim Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ikinci öğretim programları hariç Eğitim Fakülteleri bünyesinde yer alan diğer alanlardaki mevcut ikinci öğretim programlarının kapatılmasına, kapatılan alanlarda yeni ikinci öğretim programlarının açılmamasına,

c)Yeni pedagojik formasyon sertifika programları açılmamasına ve daha önce açılmasına izin verilen programların da mevcut öğrencilerin işlemleri bittikten sonra kapatılmasına, karar verilmiştir.

Kaynak: http://egitim.gop.edu.tr/birimDefault.aspx?dilId=1&birimlerId=7

Görüşlerimiz

Bundan sonra üniversiteler pedagojik formasyon sertifika programı açamayacaklardır.Ancak pedagojik formasyon sertifika programının kaldırılması,formasyon eğitiminin verilmeyeceği anlamına gelmemektedir.Çünkü bazı öğretmenliklerde pedagojik formasyon almaksızın atanamayacak öğretmenlik alanları bulunmaktadır.Örneğin;

Adalet Öğretmenliği:

Hukuk Fakültesi (*)

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Kamu Yönetimi

Bahçecilik Öğretmenliği:

Bitkisel Üretim

Bahçe Bitkileri

Bitki Koruma

Peyzaj

Peyzaj Mimarlığı

Biyoloji (Botanik)

Süs Bitkileri

Yukarıdaki öğretmenliklere Meb 80 sayılı çizelgede kaynak olarak herhangi bir eğitim fakültesi bölümü gösterilmeyip,formasyon sertifikası olanların atamaları yapılacağı belirtilmektedir.

Eğer formasyon eğitimi kaldırıldığı takdirde bu öğretmenliklere atama nasıl yapılacaktır?

Yök ve Meb kararın alınmasında bunları düşünmüş olması gerekmektedir.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programı kaldıralacağına göre ortaya 3 adet görüş çıkmaktadır:

1.Ya eski Ales?li sistem olan olan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans şekline dönülecektir.(Bu ihtimal düşüktür.Çünkü Ales başvuruları öncesinde duyurulmuş bir karar değildir.)

2.Ya da yeni alternatif bir formasyon programı getirilecektir.

3.Ya da belli bir süre formasyon programlarına öğrenci alımına son verilecektir.

Formasyon ile ilgili gelişmeler olduğu takdirde bilgi verilecektir.

tewhid
Şef
14 Nisan 2012 00:02

e şimdi ne olacakkkkk

sairden
Şef
14 Nisan 2012 00:05

bu kpssyi kacirmamak lazim sanki

theyusuf
Kapalı
14 Nisan 2012 11:21

bakanımızın eğitim fakültesi dekanları ve yök başkanıyla yaptığı toplantı işe yaramış.Çok hayırlı bir karar bu.Artık mezun sayısı her bölümde yarı yarıya düşüyor...

14 Nisan 2012 16:52

a)Yükseköğretim Genel Kurulu?nun 09.02.2012 tarihli toplantısında alınan öğretmenlik programlarında açık veya uzaktan eğitim sistemiyle lisans programlarına öğrenci alınmaması hususundaki kararı da dikkate alınarak 2012-1013 eğitim-öğretim yılı da dahil olmak üzere Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan Okul Öncesi Öğretmenliği ile İngilizce Öğretmenliği programları ile öğrenci alan mevcut uzaktan eğitim öğretmenlik programlarının öğrenci alımının durdurularak kapatılmasına...

özellikle yukarıdaki madde bağlamında ilitam da bu kapsama dahil görünüyor...

alonestyle
Aday Memur
14 Nisan 2012 17:44

kardeşim onun ilitamla bi alakası yok. ilitam zaten fen edebiyat sayılıyor.

pdr_68
Şef
15 Nisan 2012 12:58

resmi gazetede yayınlanmış mı, kesinleşti mi bu şimdi??

ilahiyatlı_35
Aday Memur
15 Nisan 2012 16:36

ilitamdan sonra öğrt olunuyormu ?

karakalem_
Şef
15 Nisan 2012 22:28

Bu neyin müjdesi anlamadım ben..formasyonsuz atama olmayacak ki gene..

15 Nisan 2012 23:53

'' a)Yükseköğretim Genel Kurulu?nun 09.02.2012 tarihli toplantısında alınan öğretmenlik programlarında açık veya uzaktan eğitim sistemiyle lisans programlarına öğrenci alınmaması hususundaki kararı da dikkate alınarak 2012-1013 eğitim-öğretim yılı da dahil olmak üzere Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan Okul Öncesi Öğretmenliği ile İngilizce Öğretmenliği programları ile öğrenci alan mevcut uzaktan eğitim öğretmenlik programlarının öğrenci alımının durdurularak kapatılmasına, ''

ben burada ilitamlılar lehine hiçbir şey göremiyorum(tabi meb düşünenler bağlamında)aksine onlar adına endişe uyandırıcı bir gelişme görüyorum yukarıda zikredilen çekince(öğretmenlik programlarında açık veya uzaktan eğitim sistemiyle lisans programlarına öğrenci alınmaması) genele teşmil edilirse- ki mantık bunu gerektirir-ilitamlılar için meb yolu kapanmış demektir...

Akdenizi
Yasaklı
19 Nisan 2012 14:33

Müjde olup olmaması kişiye ve yoruma göre değişir. Formasyon kaldırıldı bundan sonra formasyonsuz atanacağız düşüncesindeyseniz bu yanlış. Ancak 75 üstü kpss 10 puanıyla atanırsınız. Kime müjde derseniz din kültürü ve ahlak bilgisi mezunlarının rakibi azalacağı için onlar bu karara sevinmiş olabilir.

Bu kararın amacı birikmiş öğretmen adayı sayısını azaltmak. Bir süre formasyon verilmez ve bir süre sonra belli branşlara verilir.

pdr_68; bu YÖK kararı. Herşey resmi gazetede yayınlanmaz ve yayınlanmak zorunda değil.

hafizimam
Daire Başkanı
20 Nisan 2012 00:40

yök bi taraftan ilitam açarken bi taraftanda kapatıyo anlamak mümkün değill.

inş gelin formasyonsuz herkesi atayalım demezler..

yoksa bu sene ilitamlardan mezun olanların çoğu atanmış olacak vee yıllardır hasretle beklenen bi uygulama başlamadan daha hezimetle sonuçlanacak 4+4+4 sistemi içinde verilmesi düşünülen dini dersler pedogojik formasyon eğitimi olmayan kişiler tarafından öğrnciler baskı ve şiddetle öğretilmeye çalışılacak bakalımmmm sonumuz hayrolur inşş

symank
Memur
20 Nisan 2012 17:59

Formasyonu olmayanların baskı ve şiddetle öğreteceğini de nereden çıkarıyorsunuz? formasyon alan biri olarak söylüyorum bunu..derslerin hepsi teorik bilgiler..uygulamak ya da uygulamamak yine kişiye kalmış..ayrıca öyle çok derin bilgi gerektirecek bir şey yok hizmet içi eğitimle de öğretilebilir.. bir yılı harcayacak üzerine iki bin liradan fazla para vermeye değecek bir program olduğunu düşünmüyorum.

Üstelik hocalar anlattıklarının çoğunu kendisi bile uygulamıyor.

nurullahulekber12
Şube Müdürü
20 Nisan 2012 20:29

ilitamı kim kapatıyor? böyle birşey yok..

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi