Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : asillord
25 Nisan 2012 11:08  


Askeri hastanelerin bazıları kapanıyor mu?

Aşağıdaki haberi paylaşmak istedim:

"Askeri hastaneler yeniden yapılandırılacak. Verilen hizmet, hasta sayısı ve kalitesine göre bazıları kapatılacak, bazıları polikliniğe çevrilecek. Geçer not alanlar ise askeri hizmete devam edecek

Ali Ekber ERTÜRK / ANKARA

Askeri hastanelerin kaderi konusundakibelirsizliğe Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz son noktayı koydu. Bu hastanelerin bazılarının kapatılacağını, bazılarının ise polikliniğedönüştürüleceğini söyledi. Yılmaz'ın verdiğibilgiye göre bazı hastaneler ise hizmet vermeye devam edecek. Bakan Yılmaz, hangi askerihastanelerin kapatılacağı veya hangi hastaneninçalışmasını aynı şekilde sürdüreceği konusundaise performanslarının dikkate alınacağını söyledi.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık'ın, askeri hastanelere ilişkin soru önergesini yanıtladı. Askeri hastanelerde yeniden yapılanmaya gidildiğini belirten Yılmaz, bu kapsamda bazı askerihastanelerin kapatılacağını, bazılarının polikliniğe dönüştürülerek daha işlevsel hale getirileceğini vurguladı.

SİSTEME UYMAK ZORUNDA

Bakan Yılmaz'ın yanıtı şöyle: 'Asli görevi TSK'nın savaşan insan gücünün muhafaza ve teminine katkıda bulunmak olan askeri sağlık sisteminin öncelikle TSK'nın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, ulusal sağlık sistemine ve Sağlık Bakanlığı'nın hastane rollerine de uyum sağlamak bakımından yeniden yapılandırılması, bu kapsamda performanslarının değerlendirilmesi, etkinliklerini arttırıcı önlemlerin alınması ve bazı asker hastanelerininkapatılması, polikliniğe dönüştürülmesine yönelik çalışmalara devam ediliyor.'

7 YILDIR SİVİLLERE AÇIK

Sivil hastalar 7 yıldır askeri hastanelerde de tedavi alabiliyor. Sağlık Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasında 2005'te imzalanan protokolle, askeri personel ve yakınları dışında kalan hastaların da askeri hastanelerden sağlık hizmeti almasının önü açılmıştı. Yine acil sağlık hizmetleri konusunda Başbakanlık tarafından geçen yıl yayımlanan genelgeyle birlikte söz konusu hastaneler, sivil vatandaşlara acil hizmeti vermeye başlamıştı.

Van'da da var Adana'da da

Ülke genelinde TSK'ya bağlı büyüklü küçüklü çok sayıda askeri hastane bulunuyor. Bunlar arasında önemli olanlardan şöyle: Adana Asker Hastanesi, Erzurum Mareşal Fevzi Çakmak Askeri Hastanesi, Eskişehir Asker Hastanesi, İzmir Hava Kuvvetleri Hastanesi, İzmir Kara Kuvvetleri Hastanesi, İstanbul Kasımpaşa Asker Hastanesi, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi, Ankara GATA Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Konya Askeri Hastanesi, Manisa Askeri Hastanesi, İstanbul Gümüşsuyu Askeri Hastanesi, Van Askeri Hastanesi, Ankara Beytepe Asker Hastanesi"

25 Nisan 2012 13:59

BrokenSword
Yasaklı

Kapansın. Asker doktorlar revirlerde çalışsın. Doç. Prof. olanlar sivil hastanelerde görevlendirilsin.

Askerler sivil hastanelerden sağlık hizmeti alsın.

Böylece rütbeye göre değil hastalığın aciliyetine ve ağırlığına göre tedavi hizmeti verilir.

2-3 yıl kadar önceydi. Ankara'daki GATA'ya gitmiştim. Birden hareketlenme oldu . Ana bölümün bulunduğu katı komple boşalttılar. Nedenini sorduğumda bir paşanın geleceğini söylediler.

Bir daha da gitmedim zaten..Devlet hasteneleri hem tıbbi yeterlilik , hem de donanım açısından çok daha iyi.

25 Nisan 2012 16:33

MuTLu33

Şahsi fikrim İsabet olur.

25 Nisan 2012 20:25

tunasaki

hepside kapatılsın.özellikle gatanın a poliklinikleri kalksın.

25 Nisan 2012 22:23

detail

Biyolojik silah araştırması ve biyoloyik ve kimyasal silahlara karşı korunama sağlayacak araştırma enstitüsü seviyesinde bir birimi ile birimlerde sıhhiye hizmeti verecek seviyeye indirilip tüm hastaneler kapatılsın...

İkinci basamak sağlık hizmetleri sağlık bakanlığından temin edilsin...

Savaş halinde hizmet verecek mobil hastaneler ile personeli insani yardım tugayı gibi birimlerin içinde ve seferberlik dairesi ile koordine ile sivil doktorlardan yedeklensin...

Barış halinde fiili sağlık hizmetleri tamamen devredilsin...

26 Nisan 2012 10:04

roketçi
Yasaklı

askeri hastahaneler en azından bi deney yapacağı zaman on tane asker getirin deyip istediği deneyi yapardı örneğin gatada psikiyatri,beyin cerrahi de bunlar bol bol oldu ve sonuç alınırdı sivilde bunları yapamazsın yok etik,yok tebabet v.s onun için asker hst.kalkarsa tıp ilimi ilerlemez hem ülke hem dünya kaybeder.kalkmasın.

Toplam 5 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?