Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : SevkiSevilesin
30 Nisan 2012 17:36  

Vali onayı ile görevlendirme

arkadaşlar D gurubunda 4.5 yıl görev yapmış bir imamı valinin talebi ile B gurubu bir camiye görevlendirilmesi yapılırmı,bilenlerden yardım?

30 Nisan 2012 18:03

tunciy

Mümkündür.

Hatta TC devletinde ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nda "şu olmaz, bu olmaz" diye bir şey yok, her şey imkan dahilindedir.

Hatta A grubuna bile MBSTS olmadan, nakil sınavı olmadan geçebilirsiniz. Örnekleri var.

30 Nisan 2012 18:17

fahretinirazi

tunciy arkadaşım teşekkür,şu öğrenebilirmiyim,imamlıktan müezzinliğe ğeçişte D gurubu camide 3 yıl veya 5 yıl doldurma şartı varmı eğer müezzinlik B gurubu ise,cümleleri devirdik ama herhalde meramımız anlaşılır

30 Nisan 2012 18:41

tunciy

Asaleti onaylanan D sınıfı bir imam, aynı ildeki C sınıfı bir camiye müezzin olur. B'ye normal şartlar altında atanamaz, C'de 2 yıl müezzinlik yapması lazım.

Fakat yine her konuda olduğu gibi bu konuda da asla "asla" dememek lazım. Bu dahi mümkün olabilir.

30 Nisan 2012 20:25

civilianization

tunciy hocam merak ettim bu süreler nerede yazıyor?

30 Nisan 2012 20:28

tunciy

Bizim kitapta. Sizin kitapta öyle bir şey yok.

Hani siz hep olması gereken, uygulanması gereken mevzuattan bahsedersiniz ama gerçekler hiç de öyle değildir ya, işte o gerçek olmayan kitapta yazıyor. Siz bilmezsiniz...

30 Nisan 2012 20:32

fahretinirazi

tunciy arkadaşın dediği doğru gibi toplamda 5 sene eder,B gurubu camiye geçmek için 5 yıl şartı var,

30 Nisan 2012 22:01

civilianization

madem mevzuatta yeri yok. o zaman niye kafanızdan süreler uyduruyorsunuz. mevzuat bir tanedir ve gerçek olan da odur. lütfen kafadan bir şeyler uydurup insanları yanlış yönlendirmeyin.

01 Mayıs 2012 00:35

tunciy

civilinization;

Arkadaş sormuş, D sınıfında uzun süre görev yapan birisi B sınıfına geçer mi diye, mümkündür demişiz. Bu mevzuatta da var.

D sınıfında görev yapan birisinin müezzinlik durumunu sormuş, asalet onaylanınca C'de müezzinliğe geçer, C'de 2 yıl müezzinlikten sonra da B sınıfı camiine müezzin olur demişiz. Bu da mevzuatta var.

Bütün bunların haricinde MBSTS olmadan veya başka bir şeyi olmadan da görevlendirme veya atama da yapılabilir demişiz.

Yukarda saydıklarımın tamamının örneklerini tek tek verebilirim.

Bütün bunlara rağmen size göre mevzuat harici olan ve size ters gelen, ve dahi yanlış yönlendirme diyebileceğiniz hangi durum var? Benim size atfen söylediğim sözün arkasındayım, siz hep mevzuatı okursunuz, ama gerçekler malesef sizin mevzuatta var dediğinizin hep dışındadır. Bunu siz de biliyorsunuz.

Burada problem olan, size ters gelen ve sizin de öküz altında aradığınız buzağı nedir?

01 Mayıs 2012 00:41

tunciy

Hatta şöyle bir soru sorarak cevabını da vereyim; D sınıfında 2 yılını doldurmuş birisi kaymakamlık onayı ile B sınıfında görevlendirme ile imamlık yapabilir mi? Siz diyeceksiniz ki, "hayır, mevzuatta yok" diyeceksiniz öyle değil mi? Var işte, aslanlar gibi de görev yapıyorlar.

D sınıfında görev yapan bir imam iki sene sonra A sınıfı camide görevlendirme ile müezzinlik yapabilir mi? Bal gibi de yapabilir. Örneği de var.

Peki bir başka soru; D, C, B sınıfında görev yapmadan, ilk defa görev alan birisi direk olarak A sınıfında hem de hiç öyle sözleşmeli veya görevlendirme gibi bir şey olmadan, asil olarak göreve başlayabilir mi? Hem de hiç bir sınava girmeden, mümkün müdür? Aynıyle vaki ve de hakiki bir şekilde vardır ve mümkündür. Bunun da ismen ve cami olarak örneği var.

Siz istediğiniz kadar "zinhar olmaz, mevzuatta yok, kafanızdan uydurmayın" deyin durun. Gerçekler öyle değil işte.

01 Mayıs 2012 09:20

civilianization

söyler misiniz bana yazdığınız;

Asaleti onaylanan D sınıfı bir imam, aynı ildeki C sınıfı bir camiye müezzin olur. B'ye normal şartlar altında atanamaz, C'de 2 yıl müezzinlik yapması lazım.

cümlesindeki 2 yıl C'de müezzinlik mevzuatın neresinde geçiyor?

01 Mayıs 2012 11:24

müezziin

benimde bir sorum var

ben kadrolu c sınıfı bir camide görevliyim.

ancak kaymakamlık onayı ile (görevlendirme) 8 aydır d sınıfı bir camide tek görevli olarak imam hatiplik yapıyorum.

sorum şu

bu görevlendirme olarak yaptığım d sınıfı

camii grup hesaplarında sayılırmı yoksa görevlendirme esnasında hangi sınıf camide kadrom varsa o camii sınıfı mı değerlendirilir?

01 Mayıs 2012 12:06

tunciy

civilinaziton, asıl sen insanları yanlış yönlendiriyorsun, onca cevap verdim, bir tek bunu mu cımbızlayabildin? Benim sorduklarıma ve örnekleri var dediklerime neden sözün yok.

Sorduğun sorunun cevabı da Personel Daire başkanlığı'ndan alındı. Cevap veren kişinin ismini de verebilirim ama artık yeter söylemeyeceğim. Özelime bir sürü insan mesaj yazıp o örnekleri bana soruyor.

Sana ve herkese cevap olması açısından:

C sınıfındaki bir müezzin iki sene C sınıfında görev yapmadan B sınıfına atanamaz. Bir imam D sınıfında bir yıl görev yapıp, C sınıfında da iki yıl müezzinlik yaptıktan sonra (ilk görev tarihinden 3 yıl sonra) B sınıfına müezzin olarak geçebilir.

01 Mayıs 2012 12:10

tunciy

müezziin hocam, asıl olan görev süresidir. İstersen D sınıfında 10 sene görev yap, C ve B'de görev yapmadan (diğer şartların karşılaması şartıyla) direk olarak A sınıfında görev yapabilirsin.

Hal böyleyken, sizin sorduğunuz sorunun cevabı: evet, aynen sayılır. Siz görevlendirme ile gitmişsiniz. Velev ki kadronuz da D'ye geçmiş olsa bile önemli olan toplam görev yılınızdır.

01 Mayıs 2012 20:46

civilianization

mevzuata göre imam ilk önce D'ye(köye) atanır ve D grubunda en az 3 yıl görev yapması gerekir. müezzinliğe geçse bile tekrar imamlığa döndüğünde D grubundaki bu süreyi tamamlamak zorundadır.

falanca yerde şöyle olmuş, filanca yerde şöyle olmuş beni ilgilendirmez. su-i emsal misal olmaz. yönetmeliğe aykırı atamalar yapılır. ama kimse bunu mahkemeye götürmezse problem olmaz. ama mahkemeye götürürlerse, mahkeme yazılı mevzuata bakar, uygulamalara değil. mahkemeye kimse bunun örnekleri var, falanca yerde şöyle olmuş diye savunma da yapamaz. diyanet bursa müftüsünü merkeze aldı, mahkeme tekrara bursa müftülüğüne geri verdi. eğer hakkımızı aramak istiyorsak, yazılı mevzuat ne diyorsa ona bakmalıyız, birilerinin keyfi uygulamalarına değil.

01 Mayıs 2012 21:27

tunciy

Hah işte ben de onu söylüyorum. Sizin kitapta öyle yazıyor olabilir, bizim kitapta sizin kitapdakinden farklı yazıyor.

Size tek bir örnek. Bunun gibi çok örnek var, ama tek bir tanesini veriyorum, başka da vermeyeceğim:

Adem Kemaneci. Kendisi çok kaliteli bir hocaefendi, harika sesi, harika kıraati var. Hakedip etmediği ile ilgili hiç bir sorunum yok. Kendisi daha önce Çanakkale Üniversitesi'nde öğretim üyesi idi. İlk defa imam olarak görev aldı. Nerede biliyor musun; dağın bir köyünde değil, Ankara Kocatepe Camii'nde. Yani A sınıfı bir camide.

Tekrar söylüyorum; haketmiştir. DOnanımı ile de haketmiştir. Mesele hakedip etmemesi değil. Mesele o sizin, bizim gözümüze soktuğunuz mevzuat ve "örnekler beni ilgilendirmez" dediğiniz konu işte burada başlıyor. Mevzuat filan dinlemeden adam direk olarak A sınıfından başlamıştır. Nasıl oluyorsa oluyor.

Evet, zat-ı alilerinizin buna yorumu?

02 Mayıs 2012 00:22

tunciy

Evet sonuç olarak; ilk mesajda soru soran arkadaşımıza cevap:

Evet, görevlendirme yapılır.

02 Mayıs 2012 00:30

civilianization

hocam bu atama farklı. diyanet nasıl üniversiteden müftü atıyorsa imam da atamıştır. görevlendirme de olabilir, sözleşmeli de olabilir, vekaleten de olabilir. hepsi mümkün. zaten yönetmeliğin şu maddesi de buna dayanak olabilir.

(5) Hizmet gerekleri ve cami özellikleri dikkate alınarak 18 nci maddedeki atanma usulüne istisna olarak Atama ve Yer Değiştirme Kurulu kararına istinaden Başkan onayı ile cami görevlisi atanabilir.

benimki sadece bir yorum. bütün atama kararlarında atamanın mevzuat dayanağı mutlaka yazar. ben atama kararını okumadığım için bu maddeye dayanmış olabilirler diyorum. diğer taraftan eğer mevzuata aykırı bir atama durumu varsa mahkemeye verilir. durum mevzuata aykırıysa mahkeme iptal eder, aykırı değilse iptal etmez. yani ben yaptım oldular her zaman mahkemeden dönmüştür. bursa müftüsü bir örnek. daha bir çok örnek var.

02 Mayıs 2012 00:48

tunciy

Size bir örnek daha: Selman Okumuş ismini duydunuz mu? Hani geçen sene star'da program yapan yakışıklı, artist hocamız.

O sizin "her şey mutlaka mevzuata uygundur" dediğiniz şu meşhur mevzuat var ya. O mevzuat, (şu anda burada söyleyemeyeceğim) bir durumdan dolayı sadece Selman Okumuş'a özel olarak değiştirildi. Yani illa her şey mevzuat'a uygun olması gerekmiyor. Ve illa ki her şey de Selman Okumuş örneğinde olduğu kişiye uygun olması gerekmiyor. Diyanet'de her şeyin mevzuat'a uygun yapılmadığını siz de kabul edin artık.

Ben önceki sayfada bir şey söyledim: MBSTS ya da herhangi bir nakil sınavına girmeden dahi atama veya görevlendirme yapılabiliyor Diyanet'te. Asla "asla" dememek lazım. Her an her şey olabilir. Yeter ki müftü bey istesin.

02 Mayıs 2012 17:43

fahretinirazi

tunciy arkadaşım teşekkür ederim faideli bilgileri bizlerle paylaştınız,istifade ettik,siz bir realiteyi ortaya koydunuz,bunu inkar etmek meseleden bi-haber olmak demektir,tekrar görüşmek üzere,selam ve dua ile...

02 Mayıs 2012 18:34

civilianization

tunciy kardeşim;

ben hiç bir zaman "her şey mutlaka mevzuata uygundur" demedim, demem de, aksine mevzuata aykırı veya mevzuatı yanlış yorumlamadan kaynaklanan hataların mahkemeden döndüğünü bizzat bursa müftüsünü örnek vererek gösterdim. bunun örnekleri çok. biri de şahsımdır.

eğer kişiye özel mevzuat çıkarıldıysa bu da mahkemeye götürülür ve iptal ettirilir. MBSTS olmadan nakil olduysa yine mahkemeye gider iptal olur. ama yapılan hukuksuzluğu kimse mahkemeye taşımazsa yapıldığı ile kalır ve sizin gibiler de bunları uygulama veya realite böyle diye anlatır durur.

ben şahsen eğer kesin bilgiyle bir atamanın mevzuata aykırı yapıldığına şahit olursa onu mutlaka yargıya taşırım. sizin gibi bu işler böyle oluyor, mevzuat farklı uygulama, farklı demem. hukuksuzluğun hukuk olmasına göz yumanlar biziz.

Toplam 25 mesaj
ANKET
MEB, 8 yıllık öğretmeni rotasyona tabi tutacak, okulunu değiştirecek..