Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : muhtesem32iren17ters köşe
«303132333435363738394041»
19 Aralık 2006 18:05

d_toxl
Yasaklı

Virüslü banka soygunu!

İstanbul'da, 3 milyon 450 bin elektronik posta adresine virüs göndererek çeşitli bankalara ait 10 bin 580 interaktif hesabın bilgilerini elde ettikten sonra müşteri hesaplarını boşalttıkları öne sürülen 2'si kadın 10 kişi yakalandı.

İNTERAKTİF BANKA DOLANDIRICILIĞI

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, savcılık ve emniyet birimlerine yapılan interaktif banka dolandırıcılığı konusundaki şikayetlerin artması üzerine çalışma başlatıldı.

Beyoğlu, Bakırköy, Fatih, Bahçelievler, Büyükçekmece, Avcılar ve Güngören'de belirlenen adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonda, aralarında suç örgütü elebaşı konumunda olan Ali A'nın da bulunduğu 2'si kadın 10 kişi gözaltına alındı.

Bu kişilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 1 adet dizüstü bilgisayar, 34 adet CD, 4 adet hard disk, 18 adet çeşitli bankalara ait hesap cüzdanı, 6 adet kart, sahte olarak düzenlenen tapu senedi, ustalık belgesi ile savcı, polis, asker ve SSK'ya ait sahte kimlik ile belgeler ele geçirildi.

E-POSTALARA VİRÜS GÖNDERDİLER

Poliste sorgulanan bu kişilerin, internet üzerinden bağlantı kurdukları kişilerden 150 YTL karşılığında satın aldıkları veya çeşitli yollardan elde

ettikleri 3 milyon 450 bin elektronik posta adresine virüs göndererek bazı bankalara ait 10 bin 580 interaktif hesabın bilgilerini elde ettikleri, daha

sonra da bu bilgileri kullanarak müşterilerin hesaplarını boşalttıkları anlaşıldı.

İŞ ADAMLARI, MEDYA MEDYA MENSUPLARI DA VAR

Bu kişilerin elde ettikleri eletronik posta adresleri arasında medya mensupları, üniversiteler, öğretim görevlileri, belediyeler, holdingler ve çok sayıda iş adamının da adresinin bulunduğu belirtildi.

Polisin, vurgunun boyutunun belirlenmesi için bankalar birliği, kredi kartları merkezi ve dolandırıcılık yapılan bankaların müfettişleriyle birlikte

çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.

ÜNİVERSİTELİ, 5 DİL BİLEN SOYGUNCU

Yakalanan kişiler arasında bulunan ve Almanya doğumlu olan Ali Y'nin, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü'nden mezun olduğu ve 5 yabancı dil bildiği öğrenildi.

E-POSTALARA DİKKAT!

Polis yetkilileri, internet kullanıcılarından elektronik postalarına gelen şüphelendikleri mesajları açmamaları ve interaktif banka dolandırıcılığına karşı dikkatli olmalarını istedi.Polisteki işlemleri tamamlanan 10 kişi, daha sonra Beyoğlu Adliyesine gönderildi.

(AA)

'Biz Gay'iz' deyip gasp ettiler

İnternet ortamında tanıştıkları kişilere "Gay" olduklarını söyleyip, eğlenmek için buluştuklarında ise bıçak tehdidiyle gasp yaptıkları iddia edilen üçü çocuk 8 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Çetenin lideri olduğu ileri sürülen ve son kurbanı tarafından bıçakla yaralanan Mehmet T.'nin, yoğun bakımda olduğu ve durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Sultanbeyli'de Mehmet T. isimli kişinin bıçakla yaralanarak Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılması üzerine bir internet suçu daha ortaya çıktı. 25 yaşındaki Mehmet T.'nin acil olarak ameliyata alınması ve sonrasında yoğun bakım servisine alınması üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri bir soruşturma başlattı. Yapılan araştırmalar üzerine olay günü Metmet T.'nin, gasp etmeye çalıştığı F.D. isimli kişi tarafından yaralandığı ileri sürüldü. F.D.'nin ifadesini alan polis, Mehmet T. ile mahalleden 7 arkadaşının internet ortamında bir suç birlikteliği kurdukları bilgisine ulaştı. Kendilerini "Gay" olarak tanıtan bu kişilerin, evlerinde kadınlar da bulunduğunu söyleyerek "chat" arkadaşlarını eğlenceye çağırdıkları, ancak bıçak tehdidiyle gasp ettikleri ileri sürüldü.

Polisin araştırması sonucunda Mehmet T. ile aynı suç ortaklığı içerisinde oldukları öne sürülen Ali A. (19), Emrah Y. (18), Hüseyin H. (18) ile Hakan Çağdaş T. (18) yakalanarak gözaltına alındı. Olayla ilgili olarak yakalanan Ahmet A. (17), Erol C. (17) ile Cihan K. (17) isimli üç kişi ise yaşlarının küçük olması nedeniyle Çocuk Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Zanlı Mehmet T.'nin, her defasında yaptıkları gibi kendisini "Gay" olarak tanıtarak F.D. isimli kişiyi eğlenmek için çağırdığı, buluşma yeri olarak ormanlık bir yer tespit edildiği öne sürüldü. İddiaya göre buluşma yerine geldiklerinde Mehmet T. bıçağını çekerek mağdurun ceplerini boşaltmasını istedi. Ancak ani bir hareketle elindeki bıçağı kapan F.D., zanlı Mehmet T.'yi yaraladı. Fakat buluşma yerinin etrafında önlem alan diğer zanlılar, ortaya çıkarak önce F.D.'yi yaralayıp, daha sonra arakdaşlarını hastaneye kaldırdılar.

Alınan ifadeler ve polise yapılan şikayetlerden sonra zanlıların aynı yöntemle 44 yaşındaki F.D.haricinde F.K. (20), Ö.Y. (23), S.G. (26), A.İ. (28) ve A.H. (43) isimli kişileri gasp ettiklerinin belirlendiği öne sürüldü.

Zanlılar, işlemlerinin tamamlanmasınınh ardından Kartal Adliyesine çıkartıldı.

(CHA)

ATM'ler soyguncuların gözdesi oldu

İçerisinde yüklü miktarda para bulunmasına rağmen yeterli güvenlik sistemi bulunmayan ATM'ler soyguncuların gözdesi oldu.

Son günlerde ATM'lere dadanan soyguncular, sadece 2006 yılı içinde 3 milyon YTL'den fazla vurgun yaptı. 2006 yılında 55 civarında soygunun yaşandığı ATM'lerin 40'a yakınının Vakıfbank ve Akbank'a ait olması dikkat çekti. Hedefte olan banka ATM'lerinin arka kısımlarında kapı bulunması ve kasaların olduğu yerin kapalı oda şeklinde olmasının hırsızların işini kolaylaştırdığı bildirildi.

Gerekli güvenlik önlemlerinin alınması için İl Emniyet müdürlükleri, Valilik kanalıyla banka yönetimlerine uyarı yazısı gönderiyor. Emniyet tarafından önlem almaları konusunda uyarılan bankaların, çok ciddi yatırım gerektirmeyen "güvenlik kamerası, alarm ve fiziki iyileştirme" konusunda ağır davranması ise yeni soygunlara davetiye çıkarıyor. Bazı bankaların ATM'lerden çalınan parayı sigorta şirketlerinden karşılaması ve görev zararı göstererek vergiden düşmelerinin güvenlik konusundaki duyarlılığı azalttığını söyleyen emniyet yetkilileri, soygun sonrası paraları sigorta şirketlerinden tahsil ettiğini belirttiler.

Emniyetin bankalara gönderdiği yazıda bir ATM cihazı için alınacak önlemlerin 3-5 bin YTL'yi geçmediği vurgulanıyor. Yazıda ATM cihazlarına mutlaka alarm ve kamera sistemi takılması ve işlem yaptıran kişi ve araçların kamera kayıtlarının yapılarak arşivlenmesi isteniyor. ATM'lerle ilgili olarak bankalara düşen alarm ve arıza mesajlarının değerlendirilip güvenlik güçlerine bildirilmesi, ATM'lerdeki elektrik kesintisinde alarm ve kamera sisteminin devre dışı kalmaması için mutlaka güç kaynağı kullanılmasının gerekliliği hatırlatılıyor.

Yapılan uyarılar şöyle: "Bankaların ATM'lerin kurulacağı yerin tespitinde polis ile görüş alışverişinde bulunması. Buraların aydınlatılması ve cihazın tamamının görülebilir şekilde yerleştirilmesi. ATM cihazlarının dışarıdan gelebilecek her türlü fiziki darbelere ve hırsızlık teşebbüslerine karşı güçlendirilmiş madeni alaşımlardan yapılması. ATM'leri madde bağımlısı çocukların kullanmaması, yankesicilik suretiyle hırsızlık olaylarının engellenmesi için cihazların bir kişiden fazla şahsın giremeyeceği büyüklükte dizayn edilmesi. Bankaların halkla ilişkiler birimi tarafından müşterilere dağıtılan kitapçıklarda güvenlikle ilgili uyarıcı bilgilerin bulunması"

HIRSIZLAR MAAŞ GÜNLERİNİ SEÇİYOR

Bir yıl içinde meydana gelen ATM soygunlarının tamamında olay zamanının maaş günleri ile hafta sonu öncesi kasaların doldurulduğu cuma günü olması dikkat çekiyor. Özellikle alarm sistemi ve güvenlik kamerası olmayan bankamatik cihazlarını belirleyen soyguncuların bankaya para transferi hareketini takip edip, en çok para bulunduğu dönemde vurgun yaptıkları tahmin ediliyor. ATM'lerdeki güvenlik boşluğu güvenlik güçlerinin işini zorlaştırırken, polis ekipleri son aylarda gece mesailerine ATM nöbetini de ekledi.

Soyguncular ayrıca, ATM'nin kapısı ve kasaları açabilmek için yanlarında tam teçhizatla geliyor. Kasadaki parayı boşaltan soyguncular, daha sonra beraberinde getirdikleri oksijen tüpü, levye, piknik tüpü, tornavida ve anahtar gibi malzemeleri ATM içerisinde bırakarak kaçıyor. Ayrıca ATM içinden su şişeleri çıkıyor. Polis kaynaklarından alınan bilgiye göre, hırsızlar oksijen kaynağı ile yapılan soygun esnasında herhangi bir yangına karşı yanlarında su şişesini hazır bulunduruyor.

EN KAPSAMLI OPERASYON BURSA'DA YAPILDI

Son yıllarda artan ATM soygunculuğuna karşı şimdiye kadarki en geniş operasyon geçtiğimiz ekim ayında Bursa'da yapıldı. 7 ilde güvenlik kamerası ve alarmı bulunmayan 28 ATM cihazını oksijen kaynağı ile parçalayıp 1 milyon YTL'ye yakın soygun yaptığı öne sürülen 8 kişilik şebeke, önceki ay polis tarafından yakalandı. Olay sonrası açıklama yapan Bursa Emniyet Müdürü Tahsin Demir, "Binlerce YTL'lik işlem yapılan bankamatik cihazlarında alarm ve güvenlik kameraları bulunmuyor" diyerek ATM cihazlarında güvenlik zafiyetine dikkat çekmişti.

BANKALAR GÜVENLİK ŞİRKETLERİNE YÖNELDİ

Son dönemde ATM'lere yönelik soygunların artması, bankaları da güvenlik önlemlerini artırma konusunda harekete geçirdi. Güvenlik için özel şirketlerle anlaşan bazı bankalar, banka ve ATM güvenliğinde profesyonel çözümler arıyor. Bu konuda TEB ve İş Bankası, Pronet Güvenlik Şirketi ile anlaşarak ATM'lerini güvence altına aldı. Şirket tarafından kullanılan GPRS teknolojisiyle kurulan alarm sistemi kapsamında ATM'ler kamerayla izleniyor.

ARALIK 2006'DAKİ ATM SOYGUNLARI

7 Aralık: Gaziantep'te Yapı Kredi'ye ait ATM, oksijen kaynağıyla kesilerek kasada bulunan 4 bin 20 YTL çalındı.

8 Aralık: Balıkesir'in Bandırma ilçesinde Vakıfbank ATM'sinden 70 bin YTL çalındı.

10 Aralık: Antalya'da Vakıfbank'a ait ATM, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından oksijen tüpüyle kesilerek soyuldu.

15 Aralık: Manisa'da, okul bahçesinde bulunan ATM cihazından 14 bin YTL çalındı.

15 Aralık: Gaziantep'te Vakıfbank ATM'sinden 238 bin YTL çalındı.

16 Aralık: Bursa'da Vakıfbank'a ait ATM'yi oksijen tüpüyle kesen kimliği belirsiz şahıslar, 108 bin YTL'yi çalıp kayıplara karıştı.

16 Aralık: Çorum'da Vakıfbank'a ait ATM'ye giren hırsızlar, makinede bulunan 38 bin YTL'yi çaldı.

(CHA)

19 Aralık 2006 18:10

d_toxl
Yasaklı

'Jandarma bize tekme tokat vurdu'

Diyarbakır merkeze bağlı Yolboyu köyünde önceki gün gözaltında kalp krizinden öldüğü belirtilen 16 yaşındaki Şemsettin Yavuzkaplan toprağa verilirken, birlikte gözaltına alındığı 7 çocuk halen gözaltında. Şemsettin Yavuzkaplan'ın hastalandığı için serbest bırakılan 12 yaşındaki kardeşi Y.Y., olay anını anlatırken, "Biz orada top oynuyorduk. Askerler geldi havaya ateş açtı. Çok korktuk. Sonra bizi tekme tokat arabaya bindirdiler. Ağabeyim karakola geldiğimizde arabadan aşağı inmedi. Onu arabadan jandarmalar çıkardı, ölmüştü" dedi. 13-17 yaş arasındaki çocukların gözaltılarının sürdüğü belirtildi. Çocuklar dün öğleden sonra savcılığa sevk edildi. Zanlı çocuklar, adliyeye arkada kapıdan sokularak basın mensuplarından kaçırıldı. Bu arada, çocukların kablolarını kesip çaldıkları iddia edilen köyün 100 metre dışındaki telefon direklerinden sarkan ve kesilip yere atıldıkları belirlenen kablolar dikkat çekti.

Mürsel ACAY

Linç sırasında camide oldukları tespit edildi

Fatih Çarşamba'daki İsmailağa Camisi'nde 3 Eylül 2006 günü imam Bayram Ali Öztürk'ü öldüren Mustafa Erdal'ı linç ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan altı kişinin sorgusu sürüyor. Daha önce ifadelerinde olay sırasında camide olmadıklarını söyleyen şüphelilerin, polis tarafından olay yerinde olduklarının tespit edilmeleri üzerine gözaltına alındıkları öğrenildi. Erdal'ın linç edilmesiyle ilgili olaydan sonra gözaltına alınan İrfan Can, suçunu kabul edince tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

EK GÖZETİM 4 GÜN

İstanbul Polisi tarafından İsmailağa Camii'nde 3.5 ay önce gerçekleşen çifte cinayetle ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında polis, 6 kişiyi cumartesi günü, İsmailağa Camisi müezzini Hamza Başer'i ise pazar günü sabah namazından sonra gözaltına almıştı. İmam Öztürk'ü bıçaklayarak öldüren Mustafa Erdal'ın linç edilmesiyle ilgili olaydan sonra başlatılan soruşturma kapsamında ifadelerine başvuran yaklaşık 100 kişi arasında yer alan şüphelilerin, ilk ifadelerinde olay sırasında camide olmadıklarını söyledikleri öğrenildi. Ancak soruşturmayı derinleştiren ekiplerin yaptıkları araştırmalar sonucunda şüphelilerin linç sırasında camide oldukları tespit edildi. Bunun üzerine polis, adı açıklanmayan 7 kişiyi gözaltına aldı. Şüpheliler için 4 gün ek gözetim süresi verildi.

Rıdvan

TEZEL / MERKEZ

Roche skandalında ikinci perde

Doktorlara nasıl rüşvet verildiğini anlatan 20 e-posta kartuşu Emniyet'te çözüldü.

Roche skandalını ortaya çıkartarak yılın dürüstlük ödülünü alan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş, Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurullarına birer yazı yazarak, skandal davada ikinci perdeyi açtı. Savcı Okumuş, 2004 yılında başlatılan ve halen süren Roche davasının İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürdüğüne işaret ederek, davayla ilgili olarak Roche ilaç firması yetkililerinin 13 Ağustos 2004'te kendi aralarında iletişim kurdukları e-mail kayıtlarının muhafaza edildiği 20 adet yedekleme kartuşunun (DLT), İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce 27 Eylül 2006'da çözülmesi üzerine Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurullarına birer yazı yazdı.

VERGİ KAÇIRDILAR

Okumuş, Roche İlaç Sanayi ile anlaşmalı ecza depolarının ihalelerde ucuz fiyat verdiklerini, buna karşılık zararlarını "hizmet faturası" adı altında fatura keserek karşıladığına işaret etti. Roche'nin bu faturayla vergi kaçırdığını ileri süren Okumuş, olayın Maliye Bakanlığı'na aktarılmasını istedi. Okumuş, Sağlık Bakanlığı'na yazdığı yazıda da Roche firmasıyla anlaşmalı ecza depoları tarafından karşılıklı olarak yönetmeliğe aykırı ilaç tanıtımı yapıldığını belirtti. Okumuş, "Doktorlara rüşvet vererek Roche ilaç firmasının ilaçlarının yazılmasını sağlamaya çalıştıkları, bir kısım hastane ve sağlık ocaklarıyla anlaşmalar yaparak sağlık taraması adı altında işlem yaptıkları ve neticesinde usulsüz olarak kendi firmalarının ilaçlarının yazılmasını sağladıklarını" söyledi.

19 Aralık 2006 18:18

d_toxl
Yasaklı

BOTAŞ'tan ham petrol çaldılar!

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde BOTAŞ petrol boru hattından petrol çaldıkları iddiasıyla 5 kişi yakalandı. Zanlıların petrol çalabilmek için yerin altında 3 metrelik tünel kazdıkları ortaya çıktı.

Şırnak, 19 Aralık 2006 16:49

Cizre'de BOTAŞ boru hattından petrol çalındığı ihbarı üzerine harekete geçen güvenlik kuvvetleri, Nur mahallesi Kaynak sokakta inceleme başlattı. Yapılan araştırmalar sonunda şüpheli görülen yerler kepçe ile kazıldı. Güvenlik kuvvetlerinin sıkı çalışması sonunda, petrol boru hattından petrol çalmak üzere kaynak yapılmış bir vana bulundu. Olayla ilgisi görülen beş kişi gözaltına alındı. Zanlıların petrol boru hattından akaryakıt çalabilmek için kazdıkları üç metrelik tünel görenleri şaşkına çevirdi. Şüphelilerin petrol hırsızlığında kullanıldığı ileri sürülen bir tankere de el konuldu. Tankerle birlikte bin 176 litre akaryakıt ele geçirildi

Eski bir güvenlikçi ceple kaydetmiş

Cevahir'de küçük kıza güvenlikçi dayağı

İki çocuğun düşerek öldüğü Cevahir'de, güvenlik görevlilerinin hırsızlık şüphesiyle yakaladıkları çocuğu dövdükleri iddia edildi

İSTANBUL Milliyet

İstanbul Şişli'de 16 ve 3 yaşındaki iki çocuğun yürüyen merdivenden düşerek yaşamını yitirdiği Cevahir Alışveriş Merkezi'nde güvenlik görevlilerinin hırsızlık şüphesiyle yakaladığı kişileri tekme tokat dövdükleri iddia edildi.

Alışveriş merkezinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Zafer Güder'in cep telefonuyla kaydettiği dayak görüntüleri dün akşam Mehmet Ali Önel'in hazırlayıp sunduğu Star TV'deki Deşifre programında ekrana geldi.

Alışveriş merkezinde 9 ay boyunca çalıştığını ve olaylar nedeniyle görevinden ayrıldığını belirten Güder'in 12 Kasım'da akşam saatlerinde çektiği görüntülerde, hırsızlık şüphesiyle yakalanan küçük bir kız çocuğu önce güvenlik görevlilerinin kullandığı soyunma odasına kapatılıyor. Güvenlik amirlerince sorguya alınan küçük kız, tekme tokat dövülmeye başlanıyor. Kızın feryatlarına aldırmayan görevlilerden biri, eline aldığı sopayla küçük kıza acımasızca vuruyor. Kızın tüm yakarışlarına rağmen dayak dakikalarca sürdürülüyor ve çocuğa ağza alınmayacak küfürler ediliyor.

Üzerinden birşey çıkmıyor

Güder, üzerinden çalıntı eşya çıkmayan küçük kızın alışveriş merkezine iki genç kızla birlikte geldiğini ve ablaları oldukları iddia edilen bu kızların da bir başka soyunma odasında şiddete maruz kaldıklarını iddia ediyor. Güvenlikçilerin soyunma odasının adeta 'işkence odası'na dönüştüğünü savunan Güder, aralarında kadınların da bulunduğu 30 kadar kişiye uygulanan şiddete tanık olduğunu anlatıyor.

Dayak olaylarından merkezin yöneticilerinin haberdar olmadığını belirten ve şiddetin güvenlik amirlerince uygulandığını ifade eden Güder, soyunma odasını çeken güvenlik kamerasının da görevlilerce kapatıldığını öne sürüyor.

Sahte madeni para operasyonu

Ümraniye'de sahte madeni para basan bir atölyeye baskın düzenlendi. Gözaltına alınan kalpazanlık zanlısı, "Bir türlü gerçeğine benzetemedim. Yakalanmasaydım vazgeçecektim" dedi.

İstanbul, 19 Aralık 2006 14:31

Ümraniye Atatürk Mahallesi'nde iki aydır faaliyet gösteren atölyede sahte para basmaya çalışan 45 yaşındaki Ali Demir, polisin yaptığı baskın ile yakalandı. İşbaşında yakalanan Demir, polis ekiplerine sahte para çalışmalarını nasıl yaptığını detaylı bir şekilde anlattı. Demir, para basımını, sahte 1 YTL'nin içinde bulunan sarı metal kısmın yerleştirilmesinde kullanılan pres makinesinde gösterdi. Uzun süredir uğraşqtığı halde gerçeğine yakın madeni para basamadığını belirten zanlı, "Yakalanmasaydım da bu son denemem olacaktı. Artık bu işi bırakacaktım" dedi. Gözaltına alınan zanlı daha sonra sorgulanmak üzere Ümraniye Asayiş Büro Amirliği'ne götürüldü. Ali Demir'in daha önce de dolandırıcılık, sahtekarlık ve kalpazanlık suçlarından sabıkası olduğu öğrenildi.

Etlik'te PTT şubesi soyuldu

19 Aralık 2006 18:15

Etlik Basınevleri PTT Şubesi, gece yarısı 2 hırsız tarafından soyuldu. Soyguncuların, çelik kasayı sürükleyerek olay yerinden kaçırdığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Basın Caddesi'nde bulunan PTT Şubesi'ne sabaha karşı 2 kişi geldi. Kepenk kilidini kırıp kapıyı tornavidayla açan soyguncular, içerde bulunan çelik kasayı sürükleyerek götürdü. Soygunu, Gülhane Askeri Tıp Akademisi 3 Nolu Nizamiye'de gece nöbeti tutan bir asker görerek polise ihbarda bulundu. Polis olay yerine geldiğinde, soygunun gerçekleşmiş olduğunu gördü. PTT şubesinde bulunan alarm sisteminin, soygun sırasında çalışmadığı tesbit edildi.

Polis, çelik kasayı alarak kayıplara karışan soyguncuları arıyor.

Konya'da nefes kesen operasyon!

Konya polisinin şafak vakti düzenlediği, 'By pass Operasyonu'nda, belirlenen evlerin kapılarını kırarak giren özel harekat polisi, çok sayıda şüpheliyi gözaltına aldı.

Konya, 19 Aralık 2006 12:42

Görüntü

Konya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şuçlar Şubesi, İstihbarat ve Asayiş Şubesi 100 ekip ve 500 polisle, sabah erken saatlerde Bypass operasyonunu başlattı. Eş zamanlı düzenlenen operasyonda şehrin farklı bölgelerinde birçok eve baskın düzenlendi. Operasyonda görev alan özel harekat polisi çevresini sardıkları bir binanın giriş kapısını çilingirle açtı. Binaya girerek tüm katlarda güvenlik tedbirleri alan polis, ilk önce kapıların zillerine basarak açılmasını bekledi. Kapıların açılmaması üzerine polis, kapıları tekme ve omuz atarak kırmaya çalıştı. Kırılamayan kapılar binaya getirilen koç boynuzu tabir edilen demir boruyla kırıldı. Evlerde yapılan aramalarda çok sayıda silah, çek, senet, esrar ve çeşitli kesici aletler ele geçirildi. Operasyonda, fuhuş, çek ve senet işleriyle uğraştığı iddia edilen suç örgütünden liderleri olduğu iddia edilen Ali H. ile birlikte aralarında bayanların da bulunduğu 37 kişi gözaltına alındı. Zanlılar havanın aydınlanmasıyla birlikte teker teker getirildikleri Konya Numune Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Yurttan atılan üniversiteli Yeşim, ortadan kayboldu

19 Aralık 2006 16:26

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Yeşim Bakır, kaldığı özel yurttan koktuğu ve uyuşturucu kullandığı için atıldıktan sonra ortadan kayboldu. Kızından 5 gündür haber alınamadığını bölirten Veli Bakır, yurt yöneticilerini polise şikayet etti.

Olay, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Yeşim Bakır'ın derslere girmeyip, arkadaşlarını aramaması üzerine ortaya çıktı. Yeşim Bakır'ı hiç biryerde bulamayan arkadaşları İstanbul'da yaşayan ailesini durumdan haberdar etti. Bunun üzerine işadamı olan 52 yaşındaki Veli Bakır, hemen Samsun'a geldi. Özel 19 Mayıs Kız Öğrenci Yurdu'na giden Veli Bakır, burada kızının geçen perşembe günü ?koktuğu ve uyuşturucu kullandığı? gerekçesiyle atıldığını öğrendi. Hemen İl Emniyet Müdürlüğü'ne giden Veli Bakır, yurt yöneticileri hakkında şikayette bulundu. Veli Bakır polise verdiği ifadesinde, ?Kızım kokuyor ve uyuşturucu kullanıyormuş. Bunu bana oranın sorumlu yurt müdürü söyledi. Orası devletten onaylı bir yurt. Kızımı baştan almasaydılar. Ben kızımı onlara teslim edip, ücretini ödeyerek İstanbul'a gittim. Ben kendilerinden şikayetçiyim. Kızımın da hayatından endişe ediyorum'' dedi. Yeşim Bakır'ın ardakaşlarının da ifadesini alan polis, genç kızı her yerde arıyor.

Bakır'ın yaklaşık 1 aydır derslerine devam etmediği de ortaya çıktı. Kimliklerinin açıklanmasını istemeyen arkadaşları ise Yeşim Bakır'ın uyuşturucu hap kullandığını söyledi. Yurt yetkilileri ise polise bilgi verdiklerini, başka açıklama yapmak istemediklerini belirtti. Konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma sürüyor.

Üç taksici gaspa uğradı!

İstanbul'da dün gece üç taksici saldırıya uğradı.

Taksi şoförlerinden biri hayatını kaybederken, gasp edilen iki taksici yaralandı. Olayı öğrenen taksiciler eylem yapıp yol kapattı.

İstanbul, 19 Aralık 2006 12:04

Görüntü

Bakırköy İncirli'de aracına 2 müşteri alan taksici Cemil Durak, Küçükçekmece İnönü Mahallesi'nde bu kişilerin saldırısına uğradı. 51 yaşındaki Cemil Durak'ı yaraladıktan sonra zorla taksiden indiren saldırganlar, aracı alarak kayıplara karıştı. Boğazından ve göğsünden bıçakla yaralanan Durak, tedavisinin ardından Sefaköy Polis Merkezi'nde olayla ilgili ifade verdi. Durak'ın aracı Bahçelievler'de terkedilmiş halde bulundu. Bu olaydan kısa bir süre sonra taksi şoförü Reşit Hindi de Kocasinan mezarlığı yakınında aracına aldığı kişiler tarafından bıçaklandı. Saldırganlar gecenin hasılatı olan 130 YTL'yi alıp taksiyle kaçarken taksi şoförü hastanede tedavi altına alındı. Gaspa uğrayan şoför olayı gözyaşları içinde anlatırken, hastaneye akın eden yakınları sinir krizleri geçirdi. Aynı saatlerde Bağcılar Mahmutbey Yolu'nda yine müşteri gibi ticari taksiye binen gaspçılar tarafından bıçaklanan Sefer Turgut ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Olayın ardından inceleme başlatan polis, üç olayı gerçekleştiren kişilerin aynı mı, yoksa farklı kişiler mi olduğunu belirlemeye çalışıyor. Bu arada olayların duyulmasıyla şoka giren taksiciler, eylem yaparak yolları trafiğe kapattı. Eylemi engellemek isteyen polis ile taksiciler arasında arbede yaşandı. Çevik Kuvvet olaylara müdahale etti.

19 Aralık 2006 18:30

d_toxl
Yasaklı

Hırsızlar suçüstü yakalandı!

İstanbul'da Fatih Camii'nin kurşunlarını çalmak isteyen hırsızlar suçüstü yakalandı.

İstanbul, 18 Aralık 2006 14:26

Fatih Camii'nin yanındaki medresenin kurşunlarını çalmak isteyen 3 kişi, ilk girişimlerinin sonuçsuz kalması üzerine bir müddet sonra yeniden Fatih Camii'ne geldi. İlk olayda medresenin üzerindeki kurşunları sökmeye başlayan zanlılar, güvenlik görevlisini fark edince söktükleri kurşunları almadan kaçmaya başladı. Çıkan gürültü üzerine acemi hırsızları fark eden güvenlik görevlisi, olayı polise bildirdi. Polis yaptığı incelemede, hırsızların izine rastlayamadı. Polislerin medreseden ayrılması için pusuya yatan hırsızlar, daha sonra kurşunları almak için tekrar camiye geldi. Bu esnada hırsızları gören güvenlik görevlisi tekrar polisleri çağırdı. Olay yerine gelen polis ekipleri geniş çaplı bir arama başlattı. Arama çalışması devam ederken bir zanlı medrese kubbeleri arasından geçerek kayıplara karıştı. Polis, bir zanlıyı elinden kaçırırken, diğer zanlıları çaldıkları kurşunlarla birlikte yakalayarak gözaltına aldı. Camii cemaati, yüzlerini kapatan zanlılara tepki gösterdi. Olayla ilgili soruışturma başlatıldı.

Başkent'te kovalamaca: 2 kişi yakalandı!

Dur ikazına uymayan iki kişi, Başkent polisini peşinden koyşturdu.

Polisin kovalamacası sonucu gözaltına alınan şahıslar karakola götürüldü.

Ankara, 18 Aralık 2006 13:42

Ankara'nın Altındağ ilçesinde şüpheli görülen kişiler, polis tarafından durdurulmak istendi. Ancak polisin, "Dur" ihtarına uymayan araç, uzun süre polis ekiplerinden kaçtı. Otomobil, Demetevler Suadiye Caddesi üzerinde polisin kurduğu barikatla durdurulabildi. Araçta bulunan ve kimlikleri belirlenemeyen iki kişi, polis ekipleri tarafından gözaltına alınarak, şahıslar karakola götürüldü. Polis ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı.

Töre için değil, çay yapmadığı için öldürdüm"

ŞANLIURFA, (DHA)

ŞANLIURFA?da, teyzesinin oğluna kaçarak İzmir?de resmi nikahla evlenen kız kardeşini sokakta bıçaklayarak öldüren A.T. (22), bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. A.T., mahkemede kız kardeşini töre için değil, çay yapmadığı için öldürdüğünü ileri sürdü.

Geçen 2 Temmuz?da meydana gelen olayda, Azize T. (21), aşık olduğu teyzesinin oğlu Mehmet Kaya?ya (23) kaçarak İzmir?de resmi nikahla evlendi. Kaya Ailesi aralarında husumet çıkmaması için T. Ailesi'ne berdel olarak bir kızını vermeyi önerdi. Ancak, iki aile arasındaki anlaşma Kaya Ailesi'nin kızlarını T. Ailesi'ne vermekten vazgeçmesi üzerine bozuldu. A.T., teyzesinin kızını küçük erkek kardeşine vermekten vazgeçmesi üzerine İzmir?e giderek resmi nikahla evlenen kız kardeşi Azize Kaya?yı Şanlıurfa?ya getirdi. Ağabey T., Muradiye Mahallesi Gülnaz Sokak?taki babasının evinde yaşama başlayan Azize Kaya ile 27 Temmuz?da teyzesinin oğluna kaçtığı için tartıştı, iki kardeş arasında sözlü başlayan tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine A.T., bıçakla kız kardeşini sokak ortasında kovalayarak öldürdü.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENDİ

Şanlıurfa 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi?nde görülen davanın bugünkü duruşmasında, sanık A.T. için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Cinayete azmettirici olarak göz altına alınan ve daha sonra serbest bırakılan baba M.T. hakkında azmettirici olarak yeterli delil bulunmadığından kovuşturmaya yer verilmediği belirtildi. Duruşmaya, tutuklu sanık A.T., babası M.T., sanığın ağabeyi E.T., İ.T., yengesi G.T. katıldı. Sanığın kardeşi İ.T. ise duruşmaya gelmedi.

ÇAY YAPMADIĞI İÇİN ÖLDÜRDÜM

Tutuklu sanık A.T. polise ilk verdiği ifadeleri kabul etmedi. A.T. savunmasında cinayeti isteyerek ve aile meclisi kararı olmadan işlediğini belirterek, ?Kız kardeşim A.T. 2 Temmuz 2006 tarihinde İzmir?de teyzemin oğlu Mehmet Kaya?ya kaçtı. Teyzem ile aramızda küskünlük oluştu. Daha sonra teyzem telefon açarak kız kardeşimin yerine kızları Emine?yi kardeşim İsmail?e vereceklerini belirttiler. Daha sonra bizden muvafakat istediler. Biz de muvafakat gönderdik ve orada resmi nikahla evlendi. Birkaç gün bekledik. Çünkü Emine?yi göndereceklerdi. Sonra bir telefon geldi teyzemden.Teyzem bana ?sizlere ne verecek kızımız, ne de alacak kızımız vardır. Gelip kız kardeşinizi de götürün? dedi. Sonra kız kardeşim beni aradı ve ?abi gel beni götür? dedi. Ben de İzmir?e gittim ve kız kardeşimi alıp getirdim. Kız kardeşim A.T. evimizde bir hafta kadar kaldı. Aramızda hiçbir problem yoktu. Sonra İzmir?deki teyzemler beni arayıp telefonda hakaret ve küfürler ediyordu. Kardeşimi boşayacakları tehdidinde bulunuyorlardı. Evde otururken, kız kardeşime çay yapmasını söyledim. O da yapmadı. Benim psikolojik durumum yerinde değildi. Mutfaktan aldığım bıçağı kardeşime sapladım. Kaç defa bıçak darbesi vurduğumu hatırlamıyorum'' dedi.

PSİKOLOJİM BOZUKTU

A.T.?nin olay sonrası polisteki ?namusumu temizledim'' şeklindeki ifadesi mahkeme heyeti tarafından soruldu. Tutuklu sanık A.T. ise, ?O gün psikolojik durumum yerinde değildi. Ne söylediğimi bilmiyordum'' diye cevap verdi. Mahkeme heyeti daha sonra tanıkları dinlendi. Hakim, baba M.T.?ye oğlu için şahitlik yapmak isteyip, istemediğini sordu. Baba M.T. de şahitlik yapamayacağını söyledi. Duruşmada diğer tanıklar dinlendi. Tanıklar, olayın olduğu gün evde olmadıklarını ve cinayeti sonradan duyduklarını söyledi. Tanıklardan A.T.?nin babası M.T. ile annesi K.T. bu olayın gelişmesinde İzmir?de bulunan Kaya Ailesi'ni sorumlu tutarak davacı olduklarını söyledi. Mahkeme heyeti, evraklardaki eksiklilerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Kızlar ?iade edildi', iki aile arasında bıçaklı kavga çıktı: 1 ölü

Hasan BÖLÜKBAŞ/AKSARAY, (DHA)

AKSARAY'ın Taçın Mahallesi'nde çadırda göçebe olarak yaşayan iki aile arasında, 4 ay önce evlendirilmek üzere alınan kızların yeniden ailelerine gönderilmesi nedeniyle çıkan kavgada 1 kişi bıçaklanarak öldürüldü.

Kız alıp- verme konusunda birbirleriyle husumetli oldukları bilinen 37 yaşındaki Harun Şahin ile 38 yaşındaki Halil Kuş, dün gece aynı nedenden tartışmaya başladı. Tartışma, kısa süre sonra kavgaya dönüştü. Ailelerin de kavgaya karışırken Harun Şahin, Halil Kuş'u göğsünden bıçakladı. Bir anda kanlar içinde yerde kalan Kuş'un yardımına ailesi tarafından çağırılan 112 Hızır Acil Servisi ambulansı yetişti. Aksaray Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Kuş, acil servisteki müdahalelelere rağmen kurtarılamadı. Ölen 5 çocuk babası Halil Kuş'un yakınları sinir krizi geçirdi.

Olaydan sonra kaçan Harun Şahin, bugün öğle saatlerinde memleketi Kayseri'de polis tarafından yakalandı. Şahin, ifadesinde, ?Daha önceden birbirimize kız alıp vermiştik. İki taraf da aldığı kızları ailelerine iade etti. Bu nedenle iki aile arasında husumet vardı. Harun ile aynı nedenle önce tartıştık. Bana bıçak çekti. Ben ona bıçağı saplamasam o beni öldürecekti'' dedi.

Aşk vaadiyle gasp yapan iki kadına 10?ar yıl hapis

Murat KİBRİTOĞLU/ADANA, (DHA)

ADANA?da seks vaadiyle kamyonuna bindikleri şoför 40 yaşındaki Emin Ağaç?ı kalçasından bıçaklayıp cebindeki bin YTL?sini gasp ettikleri öne sürülen 29 yaşındaki Vicdan Kesici ve 25 yaşındaki Reyhan Ezel, 10?ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Geçen mart ayında Yavuzlar Mahallesi?nde meydana gelen olayda, Vicdan Kesici ve Reyhan Ezel, Emin Ağaç yönetimindeki 63 PK 388 plakalı kamyonunu el kaldırıp durdurdu. Seks vaadiyle kamyona binen iki kadın, bir süre sonra Emin Ağaç?ı, kalçasından bıçaklayıp cebindeki bin YTL?yi alıp kaçtı.

Karakola gidip şikayetçi olan kamyon şoförü Ağaç, kendisini bıçaklayıp parasını gasp eden iki kadını sabıka fotoğraflarından teşhis etti. Haklarında yakalama emri çıkan gaspçı kadınlardan Vicdan Kesici, yakalanarak tutuklandı. Diğer gaspçı Reyhan Ezel ise mahkemenin sabıka dosyasından temin ettiği adresine gönderilen davet mektubu ile geldiği mahkemede tutuklandı.

4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi?nde yargılanan sanıklar, gasp suçlamasını kabul etmeyerek birbirlerini tanımadıklarını ileri sürdü. Mahkeme heyeti sanıklar Vicdan Kesici ve Reyhan Ezel?i bıçaklı gasp suçundan 10?ar yıl hapis cezasına mahkum etti

Polisler de çetenin içinde

19 Aralık 2006 06:44

Şırnak'ta düzenlenen bir operasyon sonucunda 2'si polis 4 kişilik sahte pasaport çetesi çökertildi.

Edinilen bilgiye göre, bazı pasaportların ve defter kayıtlarının incelenmesi neticesinde, Pasaport ve Yabancılar Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memurları M.A. ve H.D. ile aracılık yaptığı tespit edilen M.K.A. ve B.T. isimli şahıslar, "usulsüz pasaport düzenlemek" suçundan Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla gözaltına alındı. Emniyet İl Müdürlüğü Pasaport ve Yabancılar Şube Müdürlüğü'nde usulsüz pasaport düzenledikleri şüphesiyle haklarında idari soruşturma başlatılan 2 polis memuru, görevden uzaklaştırıldı.

Yakalanan 4 kişilik sahte pasaport çetesinin, daha sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildiği bildirildi.

Trabzon'da darp edilen kişi hastanede öldü

Trabzon'un Sürmene ilçesinde, tartışma sırasında muhtarı bıçakladığı gerekçesiyle darp edilen kişi, kaldırıldığı hastanede öldü.

Alınan bilgiye göre, ilçenin Çarşı Mahallesi Yazıoba köyü durağındaki çay ocağında Adem Karadeniz ile Yazıoba Köyü muhtarı Saffet Yıldırım arasında, önceden aralarında bulunan husumet nedeniyle tartışma çıktı.

Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Adem Karadeniz, muhtar Yıldırım'ı bıçaklayarak yaraladı. Kavgaya müdahale eden çay ocağındaki köylüler, Adem Karadeniz'i darp ettiler. Bıçakla yaralanan muhtar Saffet Yıldırım, Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

Darp sonucu fenalaşan Adem Karadeniz ise kaldırıldığı Sürmene Devlet Hastanesinde öldü. Karadeniz'in, ilk belirlemelere göre darp nedeniyle geçirdiği kalp krizi sonucu ölmüş olabileceği, kesin ölüm nedeninin yapılacak otopsi sonucu belirleneceği belirtildi.

Polis yetkilileri, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü bildirdiler

26 kişi gözaltına alındı

Zonguldak ve Düzce'de uyuşturucu tacirlerine yönelik operasyon düzenlendi. 26 kişinin gözaltına alındığı operasyonda 1 kilo esrar ile çok sayıda silah ele geçirildi.

Zonguldak, 17 Aralık 2006 14:05

Ereğli ve Zonguldak merkezde uyuşturucu satışı yapıldığı ihbarını alan güvelik güçleri, birçok ev ve işyerine eş zamanlı baskınlar yaptı. Yakalanan 16 kişinin ifadeleri doğrultusunda, çetebaşının Düzce'de olduğunun tespit edilmesinin ardından Düzce Emniyeti ile bağlantıya geçildi. Düzce'de bir eve düzenlenen operasyonda, çete elebaşının da aralarında bulunduğu 2 kişi gözaltına alındı. Aynı operasyon kapsamında 8 kişi de Ereğli'de yakalandı. Çete üyelerinin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda ise 1 kilo esrar ile 2 tabanca, 3 av tüfeği ve bu silahlara ait çok sayıda mermi bulundu. Jandarmadaki sorgusu tamamlanan zanlılar, geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi.

19 Aralık 2006 18:44

d_toxl
Yasaklı

İstanbul'da dolandırıcı operasyonu

İstanbul'da çeşitli bankalara ait 10 bin 580 interaktif hesabın bilgilerini elde ettikten sonra müşteri hesaplarını boşalttıkları öne sürülen 2'si kadın 10 kişi yakalandı.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, savcılık ve emniyet birimlerine yapılan interaktif banka dolandırıcılığı konusundaki şikayetlerin artması üzerine çalışma başlatıldı.

Beyoğlu, Bakırköy, Fatih, Bahçelievler, Büyükçekmece, Avcılar ve Güngören'de belirlenen adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonda, aralarında suç örgütü elebaşı konumunda olan Ali A'nın da bulunduğu 2'si kadın 10 kişi gözaltına alındı.

Bu kişilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 1 adet dizüstü bilgisayar, 34 adet CD, 4 adet hard disk, 18 adet çeşitli bankalara ait hesap cüzdanı, 6 adet kart, sahte olarak düzenlenen tapu senedi, ustalık belgesi ile savcı, polis, asker ve SSK'ya ait sahte kimlik ile belgeler ele geçirildi.

Poliste sorgulanan bu kişilerin, bazı bankalara ait 10 bin 580 interaktif hesabın bilgilerini elde ettikleri, daha sonra da bu bilgileri kullanarak müşterilerin hesaplarını boşalttıkları anlaşıldı.

Bu kişilerin elde ettikleri eletronik posta adresleri arasında medya mensupları, üniversiteler, öğretim görevlileri, belediyeler, holdingler ve çok sayıda iş adamının da adresinin bulunduğu belirtildi.

Polisin, vurgunun boyutunun belirlenmesi için bankalar birliği, kredi kartları merkezi ve dolandırıcılık yapılan bankaların müfettişleriyle birlikte çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.

Polis yetkilileri, internet kullanıcılarından elektronik postalarına gelen şüphelendikleri mesajları açmamaları ve interaktif banka dolandırıcılığına karşı dikkatli olmalarını istedi.

Polisteki işlemleri tamamlanan 10 kişi, daha sonra Beyoğlu Adliyesine gönderildi.

Töre cinayeti sanığı hakim karşısına çıktı

ŞANLIURFA (İHA) - Şanlıurfa'da sevdiği teyzesi oğluna kaçarak İzmir'de resmi nikahla evlenen kız kardeşini 'töre gereği' sokakta bıçaklayarak öldüren ağabey A.T. bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.

Şanlıurfa 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasında, iddia makamı, sanık A.T. için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Cinayete azmettirici olarak göz altına alınan ve daha sonra serbest bırakılan baba M.T. hakkında azmettirici olarak yeterli delil bulunmadığından kovuşturmaya yer verilmediği belirtildi. Duruşmaya tutuklu sanık A.T., babası M.T., sanığın ağabeyi E.T., İ.T., yengesi G.T. tanık olarak mahkeme katıldı. Sanığın kardeşi İ.T. ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada ilk olarak hazırlanan iddianame okundu. Tutuklu sanık A.T. polise ilk verdiği ifadeleri kabul etmedi. A.T. savunmasında cinayeti isteyerek ve aile meclisi kararı olmadan işlediğini belirterek, "Kız kardeşim A.T. 2 Temmuz 2006 tarihinde İzmir'de teyzemin oğlu Memet Kaya'ya kaçtı. Teyzem ile aramızda küskünlük oluştu. Daha sonra teyzem telefon açarak kız kardeşimin yerine kızları Emine'yi kardeşim İsmail'e vereceklerini belirttiler. Daha sonra bizden muvafakat istediler. Biz de muvafakat gönderdik ve orada resmi nikahla evlendi. Birkaç gün bekledik. Çünkü Emine'yi göndereceklerdi. Sonra bir telefon geldi teyzemden.Teyzem bana 'sizlere ne verecek kızımız, ne de alacak kızımız vardır. Gelip kız kardeşinizi de götürün' dedi. Sonra kız kardeşim beni aradı ve 'abi gel beni götür' dedi. Ben de İzmir'e gittim ve kız kardeşimi alıp getirdim. Kız kardeşim A.T. evimizde bir hafta kadar kaldı. Aramızda hiçbir problem yoktu. Sonra İzmir'deki teyzemler beni arayıp telefonda hakaret ve küfürler ediyordu. Kardeşimi boşayacakları tehdidinde bulunuyorlardı. Evde otururken, kız kardeşime çay yapmasını söyledim. O da yapmadı. Benim psikolojik durumum yerinde değildi. Mutfaktan aldığım bıçağı kardeşime sapladım. Kaç defa bıçak darbesi vurduğumu hatırlamıyorum" dedi.

A.T.'nin olay sonrası polisteki "namusumu temizledim" şeklindeki ifadesi mahkeme heyeti tarafından soruldu. Tutuklu sanık A.T. ise, "O gün psikolojik durumum yerinde değildi. Ne söylediğimi bilmiyordum" diye cevap verdi. Mahkeme heyeti daha sonra tanıkları dinlendi. Hakim, baba M.T.'ye oğlu için şahitlik yapmak isteyip, istemediğini sordu. Baba M.T. de şahitlik yapamayacağını söyledi. Duruşmada diğer tanıklar dinlendi. Tanıklar, olayın olduğu gün evde olmadıklarını ve cinayeti sonradan duyduklarını söyledi. Tanıklardan A.T.'nin babası M.T. ile annesi K.T. bu olayın gelişmesinde İzmir'de bulunan Kaya ailesini sorumlu tutarak davacı olduklarını söyledi. Mahkeme heyeti, evraklardaki eksiklilerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Edinilen bilgilere göre olay, 2 Temmuz 2006 tarihinde Azize T. aşık olduğu teyzesi oğlu Mehmet Kaya'ya kaçarak İzmir'de resmi nikahla evlenmişti. Kaya ailesi aralarında husumet çıkmaması için T. ailesine berdel olarak bir kızını vermeyi önerdi. Bunun üzerine iki aile arasındaki anlaşma Kaya ailesinin kızlarını T. ailesine vermekten vazgeçmesi üzerine bozuldu. A.T. küçük erkek kardeşine teyzesinin kızı vermekten vazgeçmesi üzerine İzmir'e giderek resmi nikahla evlenen kız kardeşi Azize Kaya'yı Şanlıurfa'ya getirmişti. A.T, kentin Muradiye Mahallesi Gülnaz Sokak'taki babasının evinde yaşama başlayan Azize Kaya ile 27 Temmuz'da teyzesi oğluna kaçmasından dolayı tartıştı. İki kardeş arasında sözlü başlayan tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine A.T. bıçakla kız kardeşini sokak ortasında kovalayarak öldürmüştü.

Kaçak tüp dolum tesisinde patlama: 1 yaralı

ŞANLIURFA (İHA) - Şanlıurfa'da kaçak tüp dolumu yaptığı belirlenen bir tesiste meydana gelen patlamada bir kişi yaralandı. Patlamanın meydana geldiği iki katlı binanın alt kısmının bir bölümü kısmen yıkıldı.

Edinilen bilgiye göre, olay Şanlıurfa-Madin karayolunun 7.kilometresinde M.D. isimli şahsa ait olduğu öğrenilen 2 katlı binanın deposunda meydana geldi. Kaçak mutfak tüpü dolum tesisi olarak kullanıldığı iddia edilen iki katlı binanın altındaki depoda M.Yakup K. isimli şahıs kaçak tüp dolumu yaparken, bilinmeyen bir sebepten dolayı patlama meydana geldi. Olayın çevreden geçen vatandaşların Jandarmaya bildirmesi üzerine Şanlıurfa Belediyesi'ne ait İtfaiye ekipleri gönderildi.

Olay yerine ulaşan itfaiye ekipleri kısa sürede yangını kontrol altına alarak söndürdü. Patlamanın şiddeti ile iki atlı binanın alt kısmı kısmen yıkıldı. Kaçak tüp dolum tesisindeki onlarca tüp etrafa saçıldı. Patlama sırasında dolum yapan M.Yakup K. isimli şahıs yaralandı. Vucudunun çeşitli yerlerinde yanıklar oluşan yaralı şahıs, 112 acil ekipleri tarafından Şanlıurfa Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.

Cavcav'ın çarptığı yaya vefat etti

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav'ın dün gece karıştığı trafik kazasında yaralanan yaya Lütfü Dikmen (56) vefat etti. Kaza sonrasında dün gece Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Dikmen'in hayatını kaybettiği öğrenildi. Aynı kazada Lütfü Dikmen'in kızı Minciye Dikmen (32) de yaralanmıştı.

Cavcav, dün gece Konya Yolu AŞTİ yönünde yol kenarında duran Lütfü Dikmen ve kızı Minciye Dikmen'e özel aracının aynasıyla çarparak yola düşmelerine neden

olmuş, daha sonra yayalara arkadan gelen Ahmet Esmeray yönetimindeki başka bir araç tekrar çarpmıştı.

Başkan Cavcav'ın olay sonrasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı bildirildi.

Van'da ilginç hırsızlık olayı

İstanbul'dan, Van'a gönderilen 7 adet bilgisayarın kendisine ait olduğu belirten Kemal isimli bir kişi, taksiciye verdiği kargo şifresiyle bilgisayarları aldırdı. Bilgisayarlar, tekrar İstanbul'a gönderilmeye çalışırken, jandarma ve polis ekiplerinin gerçekleştirdiği bir operasyonla ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre, akıllara durgunluk veren hırsızlık olayı şöyle gelişti; İstanbul'dan kargoyla Van'daki bir şirkete gönderilen 7 adet bilgisayar geldiğinde, İstanbul'da bulunduğu için gelemediğini belirten ve isminin Kemal olduğunu söyleyen şahıs, bir taksi durağını arayarak verdiği kargo şifresiyle bilgisayarların alınarak kendisine gönderilmesini istedi. Taksi şoförü M.E., piyasa değeri yaklaşık 12 bin YTL olan 7 adet diz üstü bilgisayarı kargodan alarak bir yolcu otobüsüyle tekrar İstanbul'a göndermeye çalıştı. Kargo yetkililerinin Van'daki bilgisayar firmasını arayarak bilgisayarları alıp, almadıklarını sorması üzerine hırsızlık olayı ortaya çıktı. Kargo yetkilileri bilgisayarların yerine ulaşamadığını anlayınca hemen '155 Polis İmdat' telefon hattını arayarak bilgi verdi. Bunun üzerine harekete geçen Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, Van'daki taksiciye ulaştı. Taksici M.E., kargoda aldığı bilgisayarları Kemal ismindeki kişinin isteği üzerine otobüs ile İstanbul'a gönderdiğini söyledi. Polis ekiplerinin, durumu jandarmaya bildirmesi üzerine otobüs Balaban Jandarma Asayiş Noktası'nda durdurularak bagajında bulunan 7 adet diz üstü bilgisayara el konuldu.

Polis ekipleri tarafından ifadesine başvurulan taksici M.E., kendisini telefonla arayan ve ismi Kemal olduğunu belirten bir kişinin kargoda 7 adet bilgisayarının bulunduğunu ancak Van'a gelemediği için kendisinin gidip almasını istediğini kaydetti. Kendisinin de bu doğrultudan Kemal isimli şahıstan aldığı şifre ile gidip, bilgisayarları aldığını söyleyen M.E., otobüs firmasının kargo ücreti olarak istediği 100 YTL'yi ise Kemal tarafından banka havalesiyle gönderdikten sonra bilgisayarları otobüse verdiğini ifade etti.

Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, ellerinde bulunan 2 cep telefonu numarasıyla Kemal isimli şahsa ulaşmaya çalıştığı ve olayla ilgile geniş çaplı soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.

Dershane öğrencisine bıçaklı gasp

MERSİN (İHA) - Mersin'de bir öğrenci, bankadan çıkıp dershaneye gittiği sırada bacağından bıçaklandıktan sonra cep telefonu gasp edildi.

Edinilen bilgiye göre olay, Kuvvayi Milliye Caddesi Yoğurt Pazarı önünde meydana geldi. dershane öğrencisi Mustafa Ö. (18), bankadan çıkıp dershaneye giderken arkasından gelen 2 kişinin saldırısına uğradı. Kendisinden para isteyen şahıslara direnen öğrenci, bacağından bıçaklandı. Öğrenciyi bıçaklayan kimliği belirsiz kişiler, daha sonra cep telefonunu alarak kaçtı. Yaralı öğrenci, ambulansla kaldırıldığı Toros Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Tedavisi süren Mustafa Ö., bankadan çıkıp dershaneye giderken arkasından yaklaşan 2 kişinin kendisinden para istediğini belirterek, "Yok deyince saldırdılar. Bir tanesi elindeki bıçağı bacağıma vurdu. Eğildiğim sırada cep telefonumu alarak kaçtılar" dedi.

Polis, kaçan gaspçıların yakalanması için çalışma başlattı.

Kadın cadde ortasında kurşunlandı

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep'te, cadde ortasında alnından tabanca ile vurulan bir bayan, ağır yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Ali Baba Mahallesi Ali Baba Caddesi üzerinde meydana gelen olayda, henüz kimliği tespit edilemeyen bir bayan, yanına gelen 2 kişinin silahlı saldırısına uğradı. Sokak ortasında alnından tek kurşunla yaralanan bayan, olay yerine çağrılan ambulansla Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan bayanın, sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliği ekipleri, eşkalleri belirlenen 2 zanlıyı yakalamak için geniş çaplı araştırma başlattı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Tecavüz sanığına 12 yıl hapis

SAMSUN (İHA) - Samsun'da, akli dengesi yerinde olmayan kıza tecavüzden yeni Türk Ceza Kanunu'na (TCK) göre yeniden yargılanan genç, yine 12 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, yaklaşık 3 yıl önce Atakum Beldesi'nde akli dengesi yerinde olmadığı ileri sürülen F.N.C.'yi inşaat halindeki bir binanın içine zorla sokup tecavüz ettiği iddiasıyla daha önce 12 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan Levent A. (28), yeni TCK'ya göre yeniden yargılandı.

Tahliyesini istediğini belirten Levent A., yeni TCK aleyhine olduğu için yine eski TCK'ya göre hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, Levent A.'yı yine 12 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı.

Çıplak resimli şantaja tutuklama

SAMSUN (İHA) - Samsun'da evli ve 2 çocuk babası marangoz, kendisinden ayrılmak isteyen 4 yıllık sevgilisi üniversiteli genç kıza, birlikte çektirdikleri çıplak resimlerle şantaj yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

İddiaya göre, marangoz Murat K. (33), Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) öğrencisi olan E.D. (24) ile 4 yıl önce tanışarak arkadaş oldu. Kendisini bekar olarak tanıttığı iddia edilen Murat K.'nin evli olduğunu öğrenen E.D., kendisinden ayrılıp bir başkasıyla nişanlandı. 4 yıllık sevgilisinin kendisini bırakmasını hazmedemeyen Murat K., E.D.'ye ait çıplak resimleri nişanlısına gönderip, kıza söz konusu şahısla evlenmemesi için şantaj yaptı. E.D.'nin şikayeti üzerine Murat K., Samsun Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Bürosu ekipleri tarafından gözaltına alındı. Murat K.'nin işyerindeki bilgisayara el koyan polis, E.D.'ye ait çıplak resimlere ulaştı. Polisteki sorgulanması tamamlanan Murat K., çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak Samsun Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Baraja atlayan genç kadını balıkçı kurtardı

MALATYA (İHA) - Malatya'da aile içi şiddetten bunalan genç kadı,n Karakaya Baraj Gölü'ne atlayarak intihar etmek istedi. Genç kadını atladığı gölden olay yerine çağrılan balıkçı son anda kurtardı.

Edinilen bilgiye göre, olay Kale İlçesi'nin Kömürhan köprüsü mevkiinde meydana geldi. A.Ş. (28) adlı genç kadının baraj gölüne atladığını gören çevredeki vatandaşlar, tanıdıkları balıkçıyı cep telefonundan arayarak durumu anlatı. O esnada balık tutmakla meşgul olan Abit Alkaşı (49), balıkçı teknesi ile genç kadına yaklaşıp, göle atladı. Gölden çıkartılan genç kadın, olay yerine gelen polis ekiplerince Kale Sağlık Ocağı'na kaldırıldı.

Kocası ile yaşadığı problemlerden dolayı canına kıymak istediğini söylediği öğrenilen A.Ş. yapılan tedavisinden sonra, ifadesi alınmak üzere ekip aracıyla Kale İlçe Emniyet Amirliği'ne götürüldü.

Genç kadını kurtaran balıkçı Abit Alkaşı ise, "Lokantadan çalışan arkadaş beni aradı, 'hemen koş, bayan göle atladı' diye. O anda tekneyi çalıştırıp, yetişmem bir oldu. Yarım dakika daha gecikmiş olsaydık, kadın ölüyordu. Kadın bize hiçbir şey söylemedi" dedi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürdürülüyor.

Cani baba tutuklandı

KAHRAMANMARAŞ (İHA) - Kahramanmaraş'ta, 5 aylık oğlunu boğarak, 4 yaşındaki kızını da kalbinden bıçaklayarak öldüren baba, tutuklandı.

Gazipaşa Mahallesi Şehit İlbey Caddesi üzerindeki evinde, işsizlik nedeniyle geçirdiği cinnet sonucu 5 aylık oğlu Arda'yı boğarak, 4 yaşındaki kızı Eda'yı da kalbinden bıçaklayarak öldürdükten sonra eşi Gülşah ve annesi Fatma Ç. ile birlikte Arif Akgül ve Bilal Hançerkıran adlı üniversite öğrencilerini bıçakla ağır yaralayan U.Ç. (Uğur Çocuk), Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Suç aleti bıçakla birlikte yakalandıktan sonra uzun süre konuşmayan ve şoka girdiği tespit edilen U.Ç.'nin polise verdiği ifadede, "İşsizim ve aileme bakamıyordum. Nasıl yaptığımı bile hatırlamıyorum" dediği öğrenildi.

Adliyeye sevk edilen U.Ç., çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Öte yandan, babaları tarafından öldürülen 5 aylık Arda ile 4 yaşındaki Eda, merkeze bağlı Çukurhisar Köyü'nde toprağa verildi.

Sahte evrakla ev satan 6 kişi yakalandı

İZMİR (İHA) - İzmir Karşıyaka İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Karşıyaka Tapu Sicil Müdürlüğü'nde sahte belgelerle ev satışı yaptığı iddia edilen 6 kişiyi gözaltına aldı.

Edinilen bilgiye göre, Tapu Sicil Müdürlüğü'nde sahte evraklarla ev satışı yapıldığı ihbarını alan ekipler, takip sonucu Fatma Ertorun'a ait ev düzenlenen sahte evraklarla M.Z.T.'ye satıldığı sırada baskın yaptı. Operasyonda Fatma Ertorun adına düzenlenmiş sahte nüfus cüzdanını kullanan G.Ö. (60), V.Y. (38), S.D. (31), H.T. (32), İ.A. (59) ve Ö.B. (40) polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslar suçlamaları kabul etmezken, ev sahibi Fatma Ertorun'un satıştan haberi olmadığı ortaya çıktı. Polis, Tapu Müdürlüğü'ndeki kayıtları inceleyerek, aynı yollarla başka satış yapılıp yapılmadığını tespit etmeye çalışıyor.

Karşıt görüşlü öğrenciler çatıştı

MERSİN (İHA) - Mersin Üniversitesi'nde (MEÜ), bildiri dağıtmak isteyen sol görüşlü öğrencilerle ülkücü öğrenciler arasında kavga çıktı.

MEÜ Mersin Meslek Yüksek Okulu önünde bildiri dağıtmak isteyen sol görüşlü öğrencilere, ülkücü öğrenciler müdahale etti. Çıkan tekme-tokatlı kavgada, okulun camları kırıldı. Çiftlikköy Kampusü'ndeki kavgaya, önce sivil polis ekipleri, ardından üniversite yönetiminin talebiyle kampuse giren çevik kuvvet müdahale etti.

Ülkücü grup Meslek Yüksek Okulu'na sığınırken, sol görüşlü öğrenciler dışarıda toplanarak slogan attı. Daha sonra çevik kuvvet eşliğinde binadan çıkan Ülkücü öğrenciler, bozkurt işareti yapıp, slogan atarak kampus giriş kapısına yürüdü. Bu sırada gruptan bir öğrenci, elindeki bıçağı havaya kaldırdı.

Ülkücü grup, Çiftlikköy Kampusü giriş kapısı önüne geldiğinde, kampusten çıkan ve üniversite öğrencilerini taşıyan minibüslere müdahale ederek, kendilerine saldıran sol görüşlü öğrencileri darp etmek istedi. Öfkeli öğrenci grubu polis tarafından engellendi. Kampus girişinde toplanan sağ görüşlü öğrenciler, slogan atmaya bir süre burada devam etti.

Bu arada Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Salih Göçer, polislerle yaptığı tartışma sırasında, "Okuma hakkımız engelleniyor. Her gün arkadaşlarımız saldırıya uğruyor. Biz sadece eğitim görmek istiyoruz. 2-3 arkadaşımız yaralandı, onlarca arkadaşımızın burnu kanıyor. Ya üniversite yönetimi ya da polis bunun gereğini yapmalıdır" diyerek, tepkisini dile getirdi. Gruptan bazıları ise, kendilerini görüntüleyen Dicle Haber Ajansı muhabirine saldırdı.

İstiklal Marşı'nı okuyarak, kampus girişinden ayrılan ülkücü öğrenciler, Çiftlikköy Beldesi'ne yürüdükleri sırada yine öğrencileri taşıyan bir yolcu minibüsüne müdahale ederek, kendilerine saldırdıklarını iddia ettikleri karşıt görüşlü öğrencileri darp etmek istedi. Grup, çevik kuvvetin müdahalesiyle dağıldı. Olaylar sırasında polis, kampus girişinde panzerler ve akreplerle önlem aldı.

DTP Mersin İl Başkanı Ali Bozan da üniversiteye gelerek bilgi almaya çalışırken, sol görüşlü öğrenciler, ülkücü öğrencilerin kampusü terk etmesiyle okuldan ayrıldı.

Öte yandan, olaylar sırasında 3 öğrencinin yaralandığı ileri sürülürken, Mustafa Keser adlı kişi Mersin Üniversitesi'nde ayakta tedavi gördü.

Polise maket cep telefonu satmaya kalktılar

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep'te, polise maket cep telefonu satmaya kalkışan 2 kişi yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru İ.U.'ya, izin gününü geçirmek için İncilipınar Mahallesi Kıbrıs Caddesi üzerinde gezdiği sırada, yanına yaklaşan Fayat M. ve Mehmet E. cep telefonu satmak istedi. Satılmak istenen cep telefonlarının maket olduğunu anlayan ve şahıslardan şüphelenen İ.U. durumu Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerine bildirdi.

Olay yerine gelen ekipler, Fayat M. ve Mehmet E.'yi maket cep telefonları ile birlikte ele geçirdi. Gözaltına alınan zanlılar, Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Seyyar satıcı zabıtayı bıçakladı

ANKARA (İHA) - Ankara'da zabıtalarla seyyar satıcılar arasında çıkan tartışma sonucunda bir zabıta bıçakla yaralandı.

Kızılay Ziya Gökalp Caddesi üzerinde meydana gelen olayda, Çankaya Belediyesi zabıta görevlileriyle seyyar simit sattığı bildirilen Burak E. arasında tartışma yaşandı. Tartışma sonrası çıkan kavgada Çankaya Belediyesi zabıta memuru Cem Öz yaralandı. Yaralı zabıta, arkadaşları tarafından Hacettepe Hastanesi'ne kaldırılırken diğer zabıtalar kovaladıkları simitçi Burak E.'yı yakaladı.

Bu sırada dayak yediği öğrenilen Burak E. zabıtalar tarafından Sakarya Caddesi'ndeki zabıta noktasına götürüldü. Olay yerine gelen polisler yaralı zanlıyı zabıtalardan teslim aldı. Zanlıyı görüntülemeye çalışan basın mensuplarına sivil zabıta olduğu öğrenilen bazı kişiler saldırdı. Zabıtalar, basın mensuplarına saldırırken polisler ise olayı seyretmekle yetindi.

Gözaltına alınan zanlı, Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Beyoğlu'nda saniye saniye operasyon

İSTANBUL (İHA) - Beyoğlu'nda, gasp, yaralama ve kapkaç olaylarına yönelik operasyonlarda, 2 kişi yakalandı. Operasyon, polis kamerası tarafından saniye saniye görüntülendi.

Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince Beyoğlu İlçesinde suç örgütlerine yönelik operasyonlarda, Tarlabaşı mevkiinde bir şahsın uyuşturucu ve silah satışı yaptığı, aynı adresin karşısında bir markette de uyuşturucu satışı yapıldığı tespit edildi.

"Kırlangıç" adlı operasyonda yakalanan 2 kişi, çıkarıldıkları mahkemenin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Operasyonda, biri kuru sıkı olmak üzere 3 tabanca, bu tabancalara ait 6 adet fişek, 200 adet Extacy hap, bir miktar kurutulmuş esrar, 20 adet küçük paketler içerisinde kokain maddesi ele geçirildi.

Uçakla esrar servisi

BURSA (İHA) - Şanlıurfa'dan İstanbul'a uçakla getirdiği uyuşturucuları, Bursa'da aracı şahıslara sattığı öne sürülen sabıkalı köy muhtarı ve 4 kişi 27 kilogram esrarla yakalandı.

Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Siverek İlçesi'nin Gövercin Köyü muhtarı olduğu öğrenilen sabıkalı İlhan K.'nın (34), uçakla Urfa'dan İstanbul'a esrar getirdiği ve bu maddeleri Gemlik İlçesi'ndeki aracı şahıslara satacağı ihbarının alındığı bildirildi. İstihbari bilgiler üzerine harekete geçen Narkotik Büro ekipleri, cinayetten kaydı olan muhtarı takibe aldı.

Bir tekerlekli valizle İstanbul'a getirdiği uyuşturucuları Atatürk Havalimanı'ndan özel otomobille Bursa'ya taşıyan İlhan K, esrar maddesini tekel bayisi sahibi M.Ö.'ye (31) teslim etti. Karşılığında otomobil takası yapan muhtar ile tekel bayisi sahibi ve olayla ilgisi olduğu belirlenen S.Y. (32), C.Ö. (18) ve B.U. (31) isimli şahıslar gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulaması tamamlanan 5 zanlı "teşekkül halinde uyuşturucu esrar maddesi ticareti yapmak" suçundan adliyeye sevk edildi.

Silah kaçakçasına operasyon

İSTANBUL (İHA) - İstanbul'da, silah kaçakçılığı yaptığı belirlenen bir kişi yakalandı.

İhbar üzerine harekete geçen emniyet ekipleri, Kağıthane'de bir eve operasyon düzenledi. Operasyonda, silah kaçakçılığı yaptığı belirlenen C.A. yakalandı. C.A.'nın silah kaçakçılığının yanı sıra 'kız kaçırmak' suçundan da sabıkalı olduğu belirlendi.

Operasyonda, 5 adet Uzi marka otomatik tabanca, 1 adet 'hayalet' silah olarak bilinen Glock marka tabanca, 7 adet susturucu, 11 adet Uzi şarjörü, 110 bin adet Extacy hap ele geçirildi.

En fazla boşanma İstanbul'da

Geçen yıl yurt genelinde 651 bin 896 çift dünya evine girerken, 95 bin 895 çift evliliklerini sonlandırdı. En fazla boşanmanın yaşandığı bölge İstanbul oldu. İstanbul bölgesinde 21 bin 214 çift boşanırken, en az boşanma ise bin 125 çift ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nde gerçekleşti.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, boşanan çiftlerden 4 bin 23'nün evlilik süresi bir yıldan az olurken, evliliği sadece bir yıldır süren 8 bin 946 çiftte boşandı. Boşanan çiftlerden 21 bin 816'sının evliliğinin 16 yıl ve üzerinde olması ve 75 yaş üstü 72 çiftte boşananlar arasında yer alması dikkat çekti.

Geçen yıl evlenen çiftlerin ortalama yaşı erkeklerde 27.8 olurken, kadınlarda ise 23.8 olarak belirlendi.

İstatistiki bölge birimleri sınıflamasına göre kızlarda en düşük ortalama evlilik yaşı 22.8 ile Orta Anadolu'da olurken, erkeklerde ise 26.6 yaş ortalaması ile Batı Karadeniz'de oldu. Geçen yıl en fazla evliliğin yapıldığı ay 89 bin 684 evlilik ile Ağustos ayında oldu. Geçen yıl dikkat çeken evlilikler arasında 75 yaş üstü 2 erkek 16-19 yaş arasında kadınla evlenirken, 70-74 yaşı arasında 5 erkek de 16-19 yaş arasında kadınla evliliği tercih etti.

Ayrıca 75 yaş üzerinde bir kadının 45-49 yaş arasında bir erkekle dünya evine girmesi dikkat çekici bulunurken, 70-74 yaş arasında 3 kadın 45-49 yaş arasındaki erkekle evlendi. Yaşları 75 ve üzeri olan 87 çiftte, evlenenler arasında yer aldı.

19 Aralık 2006 18:47

d_toxl
Yasaklı

Polisler de çetenin içinde

ŞIRNAK (İHA) - Şırnak'ta düzenlenen bir operasyon sonucunda 2'si polis 4 kişilik sahte pasaport çetesi çökertildi.

Edinilen bilgiye göre, bazı pasaportların ve defter kayıtlarının incelenmesi neticesinde, Pasaport ve Yabancılar Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memurları M.A. ve H.D. ile aracılık yaptığı tespit edilen M.K.A. ve B.T. isimli şahıslar, "usulsüz pasaport düzenlemek" suçundan Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla gözaltına alındı. Emniyet İl Müdürlüğü Pasaport ve Yabancılar Şube Müdürlüğü'nde usulsüz pasaport düzenledikleri şüphesiyle haklarında idari soruşturma başlatılan 2 polis memuru, görevden uzaklaştırıldı.

Yakalanan 4 kişilik sahte pasaport çetesinin, daha sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildiği bildirildi.

Mersin'de bebek kaçırma girişimi

MERSİN (İHA) - Mersin'de, 5 günlük bir bebeğin, annesi tarafından kontrol için getirildiği hastanede kaçırılmak istendiği iddia edildi.

İddiaya göre, olay, Mersin Devlet Hastanesi yeni binasındaki Göz Polikliniği önünde meydana geldi. İzmit Gökcük'te Deniz Astsubayı olan eşi Mustafa Can'ın tayini Mersin'e çıktığı için, eşinden önce geldiği Mersin'de ailesinin yanında kalan Naime Can (33), 5 gün önce Devlet Hastanesi'nde dünyaya getirdiği oğlu Ege Can'ı kontrol için tekrar hastaneye götürdü.

Genç kadın, sarılık olan bebeğini doktora göstermek için poliklinikte sıraya girdiği sırada yanına yaklaşan 1 kişi, kucağındaki çocuğunu kaçırmak istedi. Bu sırada kadının bağırması üzerine panikleyen şahıs, çocuğu alamadan otogar istikametine kaçarak izini kaybettirdi.

Olayın ardından hastane polis noktasına gelerek şikayetçi olan Naima Can, çocuğunu kaçırmak isteyen şahsın, kendisini Hastane Caddesi'nden itibaren takip ettiğini söyledi. Şahsın 25-30 yaşlarında, uzun boylu, saçları dökük, zayıf bir kişi olduğunu belirten Can, "Görsem tanıyabilirim. Hastane Caddesi'nden itibaren beni takip ettiğini fark ettim. Poliklinikte sıraya girmek için fiş aldığım sırada yanıma yaklaşıp çocuğumu kucağımdan almak istedi. Yakasına yapışıp bağırınca kaçtı. Hastanedeki gençler kovaladı ancak yakalayamadı" dedi.

Naime Can, ifade vermek ve fotoğraf teşhisi yapmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Motosikletli polisler kaza yaptı: 1 şehit

BALIKESİR (AA)- Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü bünyesindeki ''Yunus Timi''nde görevli 2 polis memurunun bulunduğu motosiklet, şüpheli bir aracı takip ederken kamyonla çarpıştı. Kazada, polis memurlarından biri şehit oldu, diğeri ağır yaralandı.

Emniyet Müdürlüğü Ana Kumanda Merkezi görevlilerinden Adem Duman (34) ile Ali Akil'den (32) oluşan Yunus ekibi, Balıkesir - İzmir kara yolunda çalıntı bir otomobilin kameralara yakalandığı ihbarı üzerine 10 A 4863 plakalı motosikletle yola çıktı.

Çalıntı olduğu belirtilen aracın peşine düşen Adem Duman'ın kullandığı motosiklet, Balıkesir - İzmir kara yolunun Pamuklu Dokuma Kavşağı'nda, Muharrem V. yönetimindeki 10 H 1361 plakalı kamyonla çarpıştı.

Kazada ağır yaralanan ve Atatürk Devlet Hastanesine kaldırılan polis memurlarından Adem Duman müdahalelere rağmen kurtarılamadı, ağır yaralanan Ali Akil ise yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı.

Bu arada, gözaltına alınan kamyon şoförünün sorgulamasının ardından adliyeye sevk edileceği belirtildi.

Öte yandan, polis memurlarının şüpheli olduğu gerekçesiyle takibe aldığı otomobilin, kayıtlardan düşmediği için çalıntı göründüğü öğrenildi.

19 Aralık 2006 19:04

d_toxl
Yasaklı

Kars'ta Şafak Operasyonu

KARS (İHA) - Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden yaptığı açıklamada, dün sabah saatlerinde emniyet ekiplerince düzenlenen "Şafak" operasyonunun devam ettiğini kaydetti.

Vali Erden, valilik toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin, kamuoyunun 39 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili olarak bilgi edinmek istediklerini söylemesi üzerine Vali Erden, "Kısmen kamuoyuna yansıyan dün ilimizde başlatılan kamu ihaleleriyle ilgili Kars Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatları doğrultusunda İl Emniyet Müdürlüğü'nün yapmış olduğu operasyon devam etmektedir. Soruşturma sürecinin sürdürüldüğünden ve konunun tamamıyla adli bir vaka olması ve henüz tamamlanmadığı için kamuoyuna bilgi vermek erken olur. Cumhuriyet Başsavcılığı gerekli gördüğünde ve gerekli zamanda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yazılı basın bildirisi yapabilecektir" dedi.

Tartıştığı kocasını silahla yaraladı

İZMİR (İHA) - İzmir'in Konak İlçesi Halilrıfatpaşa Semti'nde, İ.I. (34) isimli kadın tartıştığı eşi Y.İ'yi (34) silahla vurarak yaraladı. Olayın ardından bayan polise giderek teslim oldu.

Olay, öğle saatlerinde 346 Sokak numara 11, daire 2'de meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, müteahitlik yaptığı öğrenilen Y. I. bir süredir ayrı yaşadığı eşi İ.I'ya daha önce verdiği borç para karşılığında, Bornova'da işlettiği çeyiz mağazasını sevgilisi olan kadına devretmesini istedi.

Bu isteği reddeden İ.I. ile Y.I. arasında kısa süredil tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine İ.I. kurusıkıdan bozma tabancayla ayrıldığı eşi Yavuz I'ye ateş etti, Omzundan yaralanan koca ambulansla Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastenesi'ne kaldırıldı. Hayati tehlikesi bulunmayan Yavuz I, eşini korumak için polise, kendisini tanımadığı birinin vurduğunu söyledi. Olayı araştıran polis, Yavuz I'yı eşinin vurduğunu belirledi. Bu arada eşini silahla yaralayan genç bayan Bornova Merkez Karakolu'na giderek "eşimi silahla vurdum" diyerek teslim oldu. Polis olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

Tek kurşunla hayatını sona erdirdi

MANİSA (İHA) - Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde bunalıma giren bir kişi kafasına dayadığı silahı ateşleyerek intihar etti.

Olay bugün 14.00 sıralarında Turgutlu Galericiler Sitesi'nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre sitede galericilik yapan Gani Türkoğlu, iş yerinde henüz belirlenemeyen bir nedenle bunalıma girerek silahını başına dayadı. Silah sesini duyan komşuları Türkoğlu'nun dükkanına gelerek galericinin kanlar içinde yerde yattığını gördü. Dükkan komşuları tarafından Turgutlu Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Gani Türkoğlu (27) yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Türkoğlu'nun ani ölümü ailesini ve arkadaşlarını üzüntüye boğdu. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Telekom binasında silahlı saldırı

ORDU (İHA) - Ordu'nun Ünye İlçesi'nde bir kişi, çocukları ile birlikte gittiği Telekom Müdürlüğü hizmet binasında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, Telekom hizmet binasının 2. katında saat 13.30 sıralarında meydana gelen olayda, kan davalı oldukları ileri sürülen İ.S. (29), Hasan Demir'e (41) silahla ateş etmeye başladı. 2 yıl önce eşinden boşandığı öğrenilen 3 çocuk sahibi Hasan Demir, isabet eden kurşunlarla olay yerinde hayatını kaybetti.

Elmalık Köyü'ndeki telefonlarını iptal ettirmek için Telekom'a gittiği öğrenilen babanın yanında olan çocukları S.D. (12), S.D. (10) ve Ö.D. (8) binadan ağlayarak çıkarken, yengeleri olduğu belirtilen beraberlerindeki bir bayanla polis otosuna bindirilerek polis merkezine götürüldü.

Katil zanlısının ise olay sonrası, binanın güvenlik görevlisi tarafından boğuşma sonucunda yakalanarak emniyet güçlerine teslim edildiği öğrenildi. Olayın olduğu katta çalışan Telekom görevlileri ise olayın şoku ile bina dışına çıktı. Ünye Adliyesi Nöbetçi Savcısı Mehmet Ali Erbil'in resen el koyduğu olayda, olay yerinde yapılan ilk incelemelerde 7 adet boş kovan el geçirildi. Basın mensupları ise bina içerisine alınmadı. Katil zanlısını gözaltına alan polis, bulundurma ruhsatlı 9 mm çapında bir silah ve bir yedek şarjör ele geçirdi.

Maktulün ağabeyinin, katil zanlısının babasını vurduğu ve şahısla aralarında kan davası olduğu iddia edildi. Olay yerinde yapılan incelemenin ardından ceset, Ünye Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı.

Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Çorum'da hamile bir kadın ölü bulundu

ÇORUM (İHA) - Çorum'un Boğazkale İlçesi'nde hamile bir kadın evinin banyosunda ölü olarak bulundu.

Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Karakeçili Köyü'nde yaşayan ve 8 aylık hamile olduğu belirtilen Meliha Boynuuzun (31), rahatsızlanması üzerine eşi Bahri Boynuuzun tarafından Sungurlu Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Hastanede yapılan tedavisinin ardından taburcu edilen hamile kadın, sabaha karşı eşi tarafından evin banyosunda başından yaralanmış halde ölmüş olarak bulundu.

Jandarmanın olay yerinde yaptığı incelemenin ardından, Cumhuriyet Savcısı'nın ölümü şüpheli bulması üzerine bayanın cesedi, otopsi yapılmak üzere Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Piyasaya süremeden yakalandılar

İSTANBUL (İHA) - Eminönü'nde sahte içki imalathanesine yönelik düzenlenen operasyonda yaklaşık 2 bin şişe votka üretilebilecek miktarda sahte alkol maddesi ele geçirildi. Operasyonda yakalanan Ermenistan uyruklu 2 kişinin üretmek istedikleri içkileri yılbaşında piyasaya sürmek istedikleri ileri sürüldü.

Edinilen bilgiye göre, Eminönü Emniyet Müdürlüğü ekipleri yabancı uyruklu kişilerin bir evde sahte içki malzemeleri bulundurduğu ihbarı üzerine soruşturma başlattı. Ardından Kumkapı'da ikamet ettikleri belirlenen 2 şüphelinin yakalanması için savcılıktan arama kararı çıkarıldı.

Arama izni doğrultusunda eve baskın düzenleyen polis, Ermenistan uyruklu Gevorg Abrahamyon (27) ile Arman Hannannisyon'u (30) suçüstü yakalayarak gözaltına aldı.

Evde yapılan aramalardaysa 8 bidon içerisinde toplam 40 litre bulunan etil alkol, üzerinde kabartma üzüm resmi bulunan 220 adet bordo renkli kapak, üzerinde kabartma üzüm resmi bulunan 50 adet sarı renkli kapak, bin 100 adet şeffaf beyaz renkli şişe tapası, 400 adet Moskovskaya-Russian Votka ve Staraya Stolitsa-Russian ibareli Votka ibareli sahte etiket, 20 adet ağzı açık renksiz ve üzerinde hiçbir ibareyle etiket bulunmayan boş şişe, 1 adet üzerinde Staraya Stolitsa-Russian Votka ibaresi bulunan 0.75 litrelik dolu şişeye el konuldu. Sahte olarak üretilmek istenen içkilerin yılbaşında piyasaya sürülmek istendiği öne sürüldü.

Ele geçirilen maddeler incelenmek üzere Kriminal Polis Laboratuarı'na gönderilirken gözaltına alınan zanlılar sorgulanmak üzere İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

20 Aralık 2006 17:17

d_toxl
Yasaklı

Borsacı piyaniste 18 yıl hapis 20 Aralık 2006

Özden ATİK/İSTANBUL

SWISSOTEL?de piyanist olarak çalışırken iş arkadaşlarından borsada değerlendireceği vaadiyle para toplayan Hüseyin Akçaylı, 7?nci Ağır Ceza Mahkemesi?nce dolandırıcılıktan suçlu bulundu. Akçaylı?nın, insanları kandırarak 431 bin YTL toplayıp suçu işlediğine karar verilerek 22 şikayetçi için toplam 18 yıl 4 ay hapis ve 351 bin 466 YTL para cezasına çarptırıldı.

Şehidin bile parasını çalan ölü soyucuya 15 yıl hapis 20 Aralık 2006

Özgür CEBE (DHA)

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi?nde, ölenlerin cüzdanlarını ve üzerlerindeki değerli eşyaları çaldığı ileri sürülen özel güvenlik görevlisi V.Ş. hakkında 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

DİYARBAKIR?ın Kocaköy İlçesi?nde 2 Temmuz 2006 günü teröristlerin koyduğu bombayı imha ederken meydana gelen patlamada ağır yarlanan polis memuru Kuddusi Demli, kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi?ne şehit oldu. Şehit polisin üzerinden cüzdan çıkmayınca eşi Filiz Demli, bankaya giderek kredi kartını iptal ettirmek istedi.

Banka yetkilileri, kartla 3 Temmuz günü alış veriş yapıldığını belirtmesi üzerine Filiz Demli, "Nasıl olur, benim eşim 2 Temmuz günü öldü" dedi. Olayla ilgili inceleme başlatan Diyarbakır Emniyeti, kentte eylül ayında bomba patlaması sonucu ölen 10 kişi arasında bulunan Rohat Aslan?ın cep telefonunun da çalındığı belirlendi. Kredi kartıyla alışveriş yapılan işyerlerinde inceleme yapan polis, çalınan cep telefonunun IP numarasını da belirleyerek özel güvenlik görevlisi evli ve 1 çocuk babası V.Ş?yi yakaladı. Gözaltına alınan V.Ş. alışveriş yaptığı yerdeki görevlilerle yüzleştirilerek teşhis edilirken, attığı imzaların da kendisine ait olduğu belirlendi.

Tutuklanan V.Ş?nin "Ölmüş veya hasta olan kişinin kendisini koruyamayacak durumda olmasından yararlanarak, hırsızlıkla banka kredi kartlarını usulsüz ele geçirip haksız çıkar sağlamak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Gaspçılar taksicileri çıldırttı 20 Aralık 2006

BAĞCILAR ve Sefaköy çevresinde, taksicilere bıçakla saldıran iki gaspçı, bir saat içinde biri ölümle biten üç gasp gerçekleştirip kaçtı. Meslektaşları Sefer Turgut?un (55) öldürüldüğü haberini alan yüzlerce taksici, önceki gece trafiği durdurup korna çalarak olayları protesto etti.

Mağazanı sevgilime ver diyen kocasını vurdu 20 Aralık 2006

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)

BORNOVA?da konfeksiyon mağazası bulunan İlknur Imırgı (34) ile inşaatlarda taşeronluk yapan eşi Yavuz Imırgı arasında, yasak aşk nedeniyle sorun yaşanmaya başladı. Yavuz Imırgı?nın, bir süre önce verdiği parayı geri istemesi üzerine eşler arasında önceki sabah yine tartışma çıktı. Kocasının, verdiği para karşılığında işyerini sevgilisine devretmesini istediği İlknur Imırgı çılgına döndü. Yatak odasındaki tabancayı alıp kocasını omuzundan vuran İlknur Imırgı karakola gidip teslim oldu. Kanlar içinde kalan Yavuz Imırgı hastanede tedaviye alındı. Soruşturma sürüyor.

Cavcav?ın çarptığı yaya öldü 20 Aralık 2006

GENÇLERBİRLİĞİ Kulübü Başkanı İlhan Cavcav?ın önceki gece, yolun karşısına geçmeye çalışırken otomobiliyle çarptığı yaya Lütfü Dikmen (56), hayatını kaybetti. Dikmen?in kızı Minciye Dikmen?in sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Gözaltına alınan Cavcav, önceki gece geç saatlerde serbest bırakılmıştı.

Yetişme kültürümde haraç yok 20 Aralık 2006

Ayşegül USTA /İSTANBUL

ÇETE reisi olduğu iddiasıyla yargılanan eski polis Güniz Akkuş, tutuklanan avukatı Muzaffer Tufan aracılığı ile Reina?nın sahibi Mehmet Koçaraslan?ı tehdit ederek 5 milyon dolar para istediği iddiasını reddetti. Tutuklu bulunduğu Kırklareli E tipi cezaevinden, dün İstanbul?a getirilen Akkuş?un soruşturmayı yürüten Savcı Zekeriya Öz tarafından ek ifadesi alındı. Güniz Akkuş, Koçarslan?dan kendi adına haraç istediği ileri sürülen Tufan?ı ailesinin 200 bin dolara tuttuğunu ve avukatı olduğu için tanıdığını söyledi.

Talimat vermedim

Akkuş, ifadesinde "Benim yetişme kültürümde haraç diye bir laf yoktur. Cezaevindeyken kimseyi tehdit edecek bir durumum yok. Avukatıma da öyle bir talimat vermedim" dedi.

?Sahte peygamber? eşine uzaklaştırma 20 Aralık 2006

Tahsin DOLAVCI, DHA

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, kendini peygamber olarak ilan ederek, oturdukları daireyi ?dergah? olarak kullandığı ileri sürülen Hatice Kübra Benlioğlu?nin eşi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç. Dr. Osman Nuri Benlioğlu?nun görevinden uzaklaştırıldığını bildirdi.

Benlioğlu?na 15 Aralık 2006 tarihinde de derslerden el çektirdiklerini belirten Önce, "Benlioğlu hakkında açtığımız idari soruşturma sürüyor. Cumhuriyet Savcılığı?ndan Ağır Ceza Mahkemesi?nde yargılandığı dava ile ilgili bilgi bekliyoruz. Biz soruşturmanın selameti açısından onu soruşturma süresince görevden uzaklaştırdık" dedi. Önce, Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi?nde davanın sonucunu beklemeden idari soruşturmayı tamamlayıp alacakları kararı YÖK?e bildireceklerini söyledi. Önce, son kararı YÖK?ün vereceğini sözlerine ekledi.

Sezercik aranıyor 20 Aralık 2006

Toygun ATİLLA/İSTANBUL

Sezercik filmleriyle tanınan Sezer İnanoğlu?nun evinde 3 gram kokain, Kalaşnikof tüfek ve tabanca bulundu. Baskın üstüne baskın yapan polis İnanoğlu?nu arıyor.

İSTANBUL Narkotik ekipleri, geçen hafta sokaklarda uyuşturucu satanlara yönelik bir operasyon yaptı. Torbacı olarak tabir edilen bir uyuşturucu satıcısının, "Müşteri listemde Sezer İnanoğlu da var" demesi üzerine mahkeme kararı ile Sezer İnanoğlu?nun Beykoz?daki evine operasyon düzenledi. Sezercik filmleri ile Yeşilçam?ın unutulmaz çocukları arasında yer alan İnanoğlu?nun evinde yapılan aramada 3 gram kokain, 1 adet Kalaşnikof tüfek ve ruhsatsız bir tabanca bulundu.

Villada da yok, teknede de

Beykoz?daki evini terk ettiği anlaşılan Sezer İnanoğlu?nu bulmak için harekete geçen narkotik polislerinin, Beşiktaş?ta bir villaya ve Kalamış?ta demirli bulunan bir tekneye yaptığı baskınlar ise sonuç vermedi. Polis yetkilileri, İnanoğlu?nun uyuşturucu kullanmak, bulundurmak ve ruhsatsız silah bulundurmak iddiasıyla arandığını kaydetti.

Doktorun mal varlığına tedbir 20 Aralık 2006

Şefik DİNÇ/İSTANBUL

İnternet?te, yüze yakın porno sitesinin sahibi olduğu iddiasıyla tutuklanan çocuk doktoru Ercüment S.G.?nin mal varlığına tedbir konuldu.

Soruşturmayı yürüten Silivri Cumhuriyet Savcılığı, dün TCK?nın 55?nci maddesi gereğince Ercüment S.G.?nin tüm mal varlığına ihtiyati tedbir kararı koydu. Ercüment E.G.?nin Silivri Sun Flower Sitesi?ndeki 300 bin dolarlık villası, kendisine ait olduğu öne sürülen biri Mercedes, 4 otomobili ve banka hesaplarındaki para gibi tüm menkul ve gayrimenkulleri kapsayan kararın, mahkeme bitinceye kadar devam edeceği belirtildi. Bu arada Ercüment S.G.?nin avukatlarının tutuksuz yargılanması için bir üst mahkemeye yaptıkları itiraz da mahkeme tarafından reddedildi.

Masterli hacker ?Rus Ali? yakalandı 20 Aralık 2006

Çetin AYDIN/İSTANBUL

İnternet ortamında dolandırıcılık yapan ?Rus Ali? lakaplı master öğrencisi Ali Akgün ve çetesi 10 bin 580 banka hesap bilgisiyle yakalandı. Çetenin, hesap bilgilerini sahte kartlara kopyalayarak paraları çektiği tespit edildi.

İSTANBUL?da bazı banka müşterileri bilgileri dışında hesaplarından para çekildiğini belirterek Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü?ne başvurdu. Ekipler, Ali Akgün?ün 10 kişilik çetesini belirledi. Çetenin e-maillere gönderdiği "keylogger" virüsüyle aldığı müşteri hesap bilgilerini sahte kartlara kopyalayarak paraları çektiği tespit edildi.

4 dil biliyor

İstanbul Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi?ni bitirdikten sonra Kazakistan?ın Abay Üniversitesi?nde Türkoloji masteri yapan Ali Akgün?ün elde ettiği bazı banka hesap bilgilerini de Rusya?daki dolandırıcılara gönderdiği tespit edildi. Rusça, İngilizce, Almanca ve Kürtçe?yi ana dili gibi konuşan Akgün?ün kazandığı paralarla lüks bir hayat sürdüğü ortaya çıktı. İnternette "Gremlin" nikini kullanan Ali Akgün?ün üniversite ve medya kuruluşlarında çalışan kişilerin maillerini topladığı da anlaşıldı.

Tutuklandılar

Kazakistanlı bir kadınla evli olan bir çocuk babası Ali Akgün?ün günlüğü 150 dolara kiraladığı Taksim?deki Turyap?a bağlı G3 T Recidence Offices?te yakalandığı belirtildi. Eş zamanlı operasyonlarda Ali Akgün?le beraber 3?ü kadın 10 kişi de gözaltına alındı. Emniyetteki sorgularının ardından mahkemeye sevk edilen Akgün ve 10 kişilik çetesi tutuklandı.

2 bakkal seri katil kurbanı 20 Aralık 2006

Arda AKIN / ANKARA

Bursa-Sakarya-Adana hattındaki cinayetler hafızalardaki yerini korurken, bu kez Ankara?da seri katil dehşeti yaşandı. Küçükesat ve Mamak?ta iki gün arayla iki bakkal aynı kişilerce öldürüldü. Batıkent?teki bakkal ise şans eseri salydırıdan kurtuldu.

TÜRKİYE?yi Ramazan Bayramı?nda dehşete düşüren Bursa-Sakarya-Adana hattındaki seri cinayetlerin ardından, şimdi de Ankara?da silahlı saldırıya uğrayan 3 market sahibinden ikisi seri cinayete kurban gitti.

İKİ GÜNDE İKİ CİNAYET

Küçükesat?ta, Can Market?i işleten 4 çocuk babası Muhittin Eser?in (49), 14 Aralık gecesi dükkánına gelen bir kişi tarafından başından tek kurşunla öldürüldü. İki gün sonra bu kez Mamak?ta market işleten Bülent Öztürk (31) yine bir kişinin silahlı saldırısında üç kurşunla hayatını kaybetti. İki saat sonra da Batıkent?teki Çağdaş Market?e gelen ve daha önceki iki cinayeti işlediği sanılan bir kişi, Ali Tahtacı?dan (43) bira istedi. Tahtacı, dolaba uzandığı sırada saldırgan belinden silahı çıkararak ateş etti. Ancak bakkal başını eğerek saldırıdan kurtulunca saldırgan, kaçtı.

AYNI TABANCADAN

Üç saldırıdan sonra bulunan boş kovan ve mermi çekirdeklerinin kriminal incelemesinde, aynı silahtan çıktığı belirlendi. Ankara polisi, kırmızı alarma geçerken, katilin yalnız olmadığı ve arkadaşlarıyla Murat 131 marka eski bir otomobil kullandıklarını öğrendi.

Üç silahlı saldırının ardından polis, 20-25 yaşlarında olduğu tahmin edilen saldırganın eşkal bilgileri ile robot resmini çizdi. Polis, Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla robot resmi tüm illere dağıttı.

Saatleri saptırıp örtbas peşindeler 20 Aralık 2006

Şehriban OĞHAN/ ANKARA

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart?ın, Konya Numune Hastanesi?ndeki sağlık skandalıyla ilgili yaptığı araştırma, farklı ayrıntıları ortaya çıkardı.

Kart, hastane yönetiminin saatleri saptırarak olayı örtbas etmeye çalıştığını öne sürdü. Kart?ın Hürriyet?e anlattığına göre, ameliyatı yapan Op. Dr. Celal Tütüncü?nün, hasta A.G. için ultrason talebi, hastanenin iddia ettiği gibi 18.17?de değil, mesai bitmeden önce, 17.20 gibi yapıldı. Kart, Tütüncü?nün hemşiresinin, bu saatlerde o bölümden bir personelle telefon görüşmesi yaptığını, personelin hemşireye "Bayan doktor çekmiyor" yanıtını verdiğini söyledi.

CİDDİ ZAFİYET VAR

Ertesi sabah doktorun hastayı tekrar ultrasona gönderdiğini anlatan Kart, hastanın ikinci kez, aynı nedenle geri çevrilmesi üzerine Dr. Tütüncü?nün saat 09.00 gibi bir tutanakla durumu hem yazılı hem de şifai olarak Başhekim Op. Dr. Rıza Sarıbabıçcı?ya bildirdiğini ifade etti. Hastanın ultrasonunun erkek bir doktor tarafından çekilmesinin ise saat 14.00?ü bulduğunu belirten Kart, şunları söyledi:

"Telefon görüşmesi ve tutanak hastane kayıtlarında var. Bunları açıklasınlar. Nöbetçi doktor hiç aranmamış diyorlar. İlk ultrason talebi nöbetçi doktorun mesaisinde değil, öncesinde olmuş. Sabah ise ayrı bir vahim tablo var. Ultrason için saat 14.00?e kadar niye beklendiğini anlamak zor. Saatler üzerinden saptırma yapıyorlar. Hastane yönetiminin ciddi zafiyeti var."

İl sağlık müdürlüğü ve TBMM Sağlık Komisyonu?nu, gerçeği aramak yerine hastane yönetimini temize çıkarma gayreti içinde olmakla suçlayan Kart, "Böyle bir heyetten sağlıklı denetim beklenemez. Hastane yönetiminin raporu bir ay bekleterek olayı sümenaltı etme anlayışında olduğu ortada" dedi.

20 Aralık 2006 17:34

d_toxl
Yasaklı

Taksi şoförü tartıştığı kişiyi öldürdü 20 Aralık 2006

A.A

İzmir'in Bornova ilçesinde bir taksi şoförü, tartıştığı kişiyi bıçaklayarak öldürdü.

Hasan S. (37) isimli taksi şoförü, 35 T 5479 plakalı ticari aracına, devamlı müşterisi olan ve birahanelerde garsonluk yapan Gülten A'yı (43) çalıştığı yerden alarak Bornova 456/4 Sokak'ta indirdi. Bu sırada, kadın garsonun önüne bir süre birlikte yaşadığı Birol Sarıgöz (46) çıktı ve ikisi bilinmeyen bir nedenle tartışmaya başladı. Tartışmaya taksi şoförü Hasan S de müdahale etti. Kavgaya dönüşen olayda Hasan S, Birol Sarıgöz'ü bıçakladı. Sarıgöz, olay yerinde öldü.

Taksi şoförü ile kadın garson, olay yerinden geçen ekiplerce yakalanarak Cinayet Büro Amirliğinde gözaltına alındı.

Yakalanan çocuklar devlet korumasında çıktı 20 Aralık 2006

A.A

İzmir'in Bergama ilçesinde, polis tarafından şüphe üzerine durumları kontrol edilmek istenen ve Buca'daki çocuk yuvasında kaldıkları, suç işletilmek üzere pazar yerine getirildikleri öne sürülen 3 çocuğun, suça yönlendirildikleri gerekçesiyle devlet tarafından koruma altına alınan çocuklar olduğu belirlendi.

Daha önce hırsızlık türü suçlara karıştıkları ve poliste kayıtları bulunduğu bildirilen 8 yaşındaki G.A. ve S.G. ile 10 yaşındaki A.Ş'nin, suça karışmalarının engellenemediği ve suça teşvik edildikleri gerekçeleriyle ?koruma altına? alındıkları tespit edildi.

KURUÇAY'DA OTURUYORLAR

?Korunmaları amacıyla? G.A. ile S.G'nin 2004 yılından bu yana belli aralarla, A.Ş'nin ise 2006 yılında ailelerinden alınarak yuvaya yerleştirildikleri öğrenildi.

Yuvada kaldıkları sırasında G.A'nın 5, S.G'nin 3, A.Ş'nin ise 2 kez izinli olarak çıktıktan sonra geri dönmedikleri bildirildi.

İzmir'de suç kayıtları fazla olan kişilerin yaşadığı bölge olarak bilinen ?Kuruçay?da oturan çocukların ailelerinin de poliste çok sayıda suç kayıtları olduğu bildirildi.

ANNE TUTUKLANDI

Bergama pazar yerinde yankesicilik yaparken suçüstü yakalanan ve üzerinde pazar yerinde çalınan 3 cep telefonu bulunan G.A, polisteki işlemlerinin ardından Bergama Adliyesine sevk edildi.

Çocukları Bergama'ya getiren ve 8 yaşındaki G.A'nın da annesi olan G.A, hırsızlık suçundan tutuklandı. Anne G.A. hakkında, ?çocukları suça azmettirme? suçuyla ilgili olarak ise delil yetersizliğinden işlem yapılamadığı bildirildi.

Bergama pazar yerinde yakalanmalarının ardından G.A, S.G. ve A.Ş, pazartesi günü polisler tarafından Buca'daki Şehit Asteğmen Adem Dertsiz Çocuk Yuvasına getirilerek, yetkililere teslim edilmişti. G.A, S.G. ve A.Ş'nin dün yuvadan ayrıldıkları ve akşam dönmedikleri, halen arandıkları öğrenildi.

OLAY

Bergama ilçesindeki pazar yerinde devriye gezen polis, G.A, S.G. ve A.Ş'nin durumlarından şüphelenmiş, yaptığı incelemede çocukların Buca Şehit Asteğmen Adem Dertsiz Çocuk Yurdunda kaldıklarını belirlemişti. Polis incelemesinde, yankesicilik yaparken yakalanan G.A'nın, 8 yaşındaki G.A'nın annesi olduğunu ve 3 çocuğun bu kişi tarafından yuvadan alındıktan sonra ilçeye getirildiği tespit edilmişti. G.A'nın üzerinde, pazar yerinden çalınan 3 cep telefonu çıkmıştı.

M-16'lı polis katili ve arkadaşlarına ceza yağdı 20 Aralık 2006

Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)

İZMİR'de, biri polis dört kişiyi öldürmek bir polisi öldürmeye teşebbüs suçundan tutuklu yargılanan Cenk İce ile suç ortakları Bekir Sarıtaş ve Mustafa Nurhan Topbaş'a ceza yağdı. Cenk İce, biri ağırlaştırılmış dört müebbet, Bekir Sarıtaş üç kez müebbet, Mustafa Nurhan Topbaş ise 3 kez 12'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Geçen yıl 29 Kasım'da, Bayraklı semtindeki evinde köpek beslemesini istemeyen, triko ürünleri satıcısı evsahibi 50 yaşındaki Mahmut Yurt ile oğulları Adıgüzel Yurt (25) ve Hasan Yurt'u (23), Kemaraltı Çarşısı'ndaki işyerlerinde kurşunlayarak öldüren 38 yaşındaki Cenk İce ile yanında bulunan 43 yaşındaki Bekir Sarıtaş ve 33 yaşındaki Mustafa Nurhan Topbaş kaçtı. Olayın ardından çalışma başlatan polis, geçen 25 Ocak'ta Mustafa Nurhan Topbaş'ı yakaladı. Adliyeye sevkedilen zanlı tutuklandı.

POLİSİ DE ÖLDÜRDÜ

Diğer iki zanlıdan Cenk İce ise, 30 Ocak'ta otomobille kaçarken izine ulaşan polislerle Yenişehir semtinde girdiği çatışmada Motosikletli Polisler Tim Amirliği'nde görevli İsmail Aydoğan'ı (35) şehit edip arkadaşı Hakan Çetin'i (32) de yaraladıktan sonra vurularak yakalandı. Üzerinde ve otomobilinde yapılan aramada iki M-16 tüfek, üç tabanca, iki çelik yelek, 200'e yakın mermi, bir rambo bıçağı, 4 el bombası ve 5 sahte kimlik çıkan Cenk İce'nin verdiği ifade doğrultusunda diğer zanlı Bekir Sarıtaş da, Karabağlar semtindeki bir hamamda polis tarafından yakalanıp gözaltına alındı. Sarıtaş'ın da üzerinden iki sahte kimlik ve iki tabanca çıktı. Cinayetin zanlılarından Bekin Sarıtaş ve tedavisi tamamlanan Çenk İce ?polise silahlı mukavemet, kamu görevlisini öldürme ve yaralama, sahte kimlik kullanma, oto hırsızlığı ve 6136 sayılı kanuna muhalefet? suçlarından tutuklandı.

Sanıklar hakkında İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. İddianamede, Cenk İce hakkında dört kişiyi öldürmekten ve bir öldürmeye teşebbüs suçundan beş kez müebbet, resmi belgede sahtecilik'ten 5 yıl, 6136 Sayılı Kanun'a muhalefet suçundan 20 yıl, Bekir Sarıtaş hakkında dört kez müebbet, Mustafa Nurhan Topbaş hakkında da üç kez müebbet hapis cezası talep edildi. Ayrıca Bekir Sarıtaş ve Mustafa Nurhan Topbaş hakkında ?resmi belgede sahtecilik, 6136 Sayılı Kanuna muhalefet?ten 1'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan son duruşmaya, tutuklu yargılanan üç sanık , ölenlerin yakınları ile tarafların avukatları katıldı.

?ÖLMELERİNE RAĞMEN KAFALARINA SIKTIM?

Cenk İce ifadesinde hem görüşmek hem de daha önceki tartışma sırasında evlerinde düşürdüğü mermiyi istemek için Yurt ailesinin işyerine gitmeye karar verdiğini anlattı. Önceden cezaevi arkadaşları olan Bekir Sarıtaş ve Mustafa Nurhan Topbaş'ı da yanına alıp, tabancalarla Yurt ailesinin işyerine gittiklerini belirtti. İşyerinde Mahmut Yurt'un oğlu Adıgüzel Yurt'un bıçak çekip kendisine saldırdığını söyleyen İce, bunu gören Sarıtaş'ın onu vurduğunu, kendisinin de Mahmut Yurt ile Hasan Yurt'u öldürdüğünü söyledi. Cenk İce, yemin ettiği için de, ölenlerin kafalarına elindeki tabancalardaki şarjörleri boşalttığını, sonra da olay yerinden ayrıldıklarını, pişmanlık duymadığını söyledi.

?BEN DE POLİS ÇOCUĞUYUM?

Yakalandıkları gün bir müzikhole alacağını ödemedikleri için baskın yapmayı planladıklarını anlatan Cenk İce şöyle devam etti:

?Tam bu sırada iki motosikletli polisi gördüm. Önüme geçip durdurmak istediler ama ben hızlanıp kaçtım. Daha sonra bir ara sokağa girdim. Ancak ileride kapıları açık, motoru çalışan başka bir otomobil sokağın ortasında duruyordu. Önümü kapattığı için mecburen durdum. O sırada polisler yoktu. Amacım, o aracı gasp edip kaçmaktı. Otomobilden inip bagajdaki M-16 tüfeği aldım. Bu sırada motosikletli iki polisin geldiğini gördüm. Elimdeki silahı görünce telaşlandılar. Arkadaki tabancayla ateş etmeye başladı. Ben de belimden çıkarttığım tabancayla ateş etmeye başladım. Bu sırada karnıma mermi isabet etti ancak çelik yelek korudu. Diğer mermiler baldırlarıma ve ayaklarıma isabet etti. Polisler motosikletten düşüp bana doğru ateş etmeye devam ettiler. Benim de tabancam yere düştü. Bu sırada elimdeki M-16 ile seri olarak onlara ateş ettim.

Daha sonra bir duvarı kendime siper ettim. Diğer polisler de geldi. Bu sırada üzerimde el bombaları olduğunu, teslim olacağımı söyledim. Başka polislerin de gelmesiyle tüfekleri yola atıp teslim oldum. Bu olaydan dolayı üzgünüm. Bu olay aniden gelişen bir olaydı. Polislere ateş etmek istemezdim. Ben devamlı surette polise yardımcı olmayı kendime amaç edindim. Çünkü ben de polis çocuğuyum.? Diğer zanlılar da aynı yönde ifade verdi.

MAHKEME CEZA YAĞDIRDI

Savcı sanıkların iddianamede belirtilen suçlardan cezalandırılmalarını istedi. Mahkeme heyeti sanıklardan Cenk İce'yi baba ve iki oğlunu öldürmekten üç kez, polis memuru İsmail Aydoğan'ı öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet, polis memuru Hakan Çetin'i öldürmeye teşebbüsten önce müebbet ardından 20 yıl, ruhsatsız silah bulundurmaktan 15 yıl ve sahtecilikten 2 yıl 6 ay, Bekir Sarıtaş'ı üç kişiyi öldürmekten üç kez müebbet, ruhsatsız silah bulundurmaktan 1 yıl, Mustafa Nurhan Topbaş'ı da adam öldürmeye iştirak etmekten 36 yıl, ruhsatsız silah bulundurmaktan 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanık avukatları kararı temyiz edeceklerini söyledi.

Evlenmek istemeyen 14 yaşındaki çocuk canına kıydı 20 Aralık 2006

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)

İZMİR'in Bornova İlçesi'nde, 2 ay önce sevmediği biriyle zorla nişanlandırıldığı öne sürülen 14 yaşındaki Medine Seven, yatağında ağzı köpürmüş, baygın halde bulundu. Hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybeden Medine'nin, 50 tane kalp ilacı içtiği belirlendi. Ailesi ise kızlarının guatır hastası olduğunu ileri sürdü.

Olay, bugün saat 07.30 sıralarında Evka 3 Mahallesi 119\28 sokak 3 numarada meydana geldi. Ailesi tarafından okutulmayan ve çalışmasına izin verilmeyen Medine Seven, birlikte uyuduğu kardeşi Songül Seven tarafından ağzı köpürmüş ve baygın halde bulundu. Çabalarına rağmen ablasını konuşturamayan Songül Seven, ailesinden yardım istedi.

Fenalaşan Medine, ailesi tarafından Bornova Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Acil serviste doktorların çabalarına rağmen hayata döndürülemeyen küçük Medine'nin ölüm haberini alan yakınları hastanede sinir krizi geçirdi. Medine'nin yakınları güçlüle sakinleştirildi.

ZORLA NİŞANLANDIRILDIĞI İDDİASI

Medine Seven'in ölümünün ardından yaşadığı dram da ortaya çıktı. Henüz 14 yaşında olmasına rağmen ailesi tarafından okutulmayıp, çalışmasına da izin verilmeyen Medine Seven'in, iki ay önce hiç istemediği halde sevmediği M.S. ile zorla nişanlandığı ileri sürüldü. Seven'in ismini vermeyen bir yakını da, Medine'nin ailesinin baskısı üzerine nişanlanmayı kabul ettiğini iddia etti. Evlendirileceği için okutulmayan Medine'nin en büyük hayalinin ise öğretmenlik olduğu öğrenildi.

KALP İLACI İÇMİŞ

Medine Seven'in ölümünün ardından polis ve nöbetci savcı da olayla ilgili soruşturma başlattı. Medine Seven'in yakınlarıyla konuşulup yapılan araştırmanın ardından, küçük kızın evde bulunan ?Dideral? adlı kalp ilacından 50 tane içtiği anlaşıldı. Ailesinin guatır hastası olduğunu söylediği Medine Seven'in kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için cesedi otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

'Beyefendi' cinayetine 20 yıl hapis 20 Aralık 2006

Mehmet YİRUN/ÇORLU (Tekirdağ), (DHA)

TEKİRDAĞ?ın Çorlu ilçesinde ?beyefendi? diye hitap ettiği kişiyi öldürmekten yargılanan 20 yaşındaki Önder Canbaz, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Çorlu Ağır Ceza Mahkemesi?nde adam öldürmek suçundan yargılanan sanık Önder Canbaz bugün yeniden hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyetine son savunmasına yapan sanık Önder Cambaz, oturduğu mahallede yaşayan İsmet Başoğlu?na herkesin sürekli olarak ?beyfendi? diye hitap ettiğini anlatarak, ?Ben suçsuzum. O gün ben de öyle kendisine mahalleli gibi hitap ettim. Daha sonra benim üzerime yürüdü. Ben de kendimi korumak için bıçakladım? dedi.

Mahkeme heyeti ise, dosyadaki delil durumuna göre sanık Önder Canbaz?ı bıçakla adam ölürmek suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Liselilerin sokak kavgası 20 Aralık 2006

Recep İSTEK/KAYSERİ, (DHA)

KAYSERİ?de Sümer Lisesi son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki E.B., bir hafta önce dövdüğü aynı lisenin ikinci sınıf öğrencisi 16 yaşındaki M.S. ve ağabeyi H.S.'den yediği dayak sonucu sokak ortasında bayıldı. E.B. hastaneye kaldırılırken, saldırgan iki kardeş gözaltına alındı.

İstasyon Caddesi'ndeki Emek ışıklı kavşağında meydana gelen olayda, ders bitimi okulundan çıkan E.B., bir hafta önce dövdüğü M.S. ve ağabeyi H.S. ile karşılaştınca tartışma çıktı. Tartışma bir anda kavgaya dönüştü. M.S. ve ağabeyi H.S. tarafından dövülen E.B. sokak ortasında yere düşüp bayıldı. Çevredekilerin ihbarıyla olay yerine gelen polis, iki kardeşi gözaltına alırken, dayak yiyen E.B. ambulansla kaldırıldığı hastanede ayakta tedavisinin ardından taburcu edildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Taverna cinayetine 3 gözaltı 20 Aralık 2006

Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)

DENİZLİ'de Gülüm Taverna'nın tabancayla taranarak müzisyen Muhammet Akyol'un ölümü, 1 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olaya karışan 3 kişi yakalandı.

Pamukkale Yolu Korucuk Beldesi'ndeki Gülüm Taverna'ya cuma gecesi gelen üç kişi taverna sahibi İsmail Aydeniz'i dışarıya çağırıp dövdükten sonra iki tabancayla tavernayı dışından kurşun yağmuruna tutmuş, içeride bulunan müzisyen Muhammet Akyol (24), kalbine isabet eden kurşunla olay yerinde can vermiş, taverna sahibinin oğlu Ali Aydeniz de bacağından yaralanmıştı.

Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatan İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Peugeot Partner marka bir aracın olay yerinde görüldüğünü tespit etti. Plakayı sorgulayan jandarma aracın cezaevinde bulunan K.Ö.'ye ait olduğunu belirledi. K.Ö.'nün aracını O.İ. (24), O.A. (22) ve H.Ş.'nin (25) kullandığı anlaşıldı. Jandarma tarafından suçu işledikleri iki tabancayla gözaltına alınan zanlılar, ifadelerinde tavernaya alınmadıkları için kurşun yağdırdıklarını söyledi.

Karısını kardeşine öldürttü 20 Aralık 2006

A.A

Gaziantep'te dün akşam uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan kadın, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Cinayetin, karısına zorla fuhuş yaptırdığı iddiasıyla 2 ay önce cezaevine giren kocanın azmettirmesi sonucu kardeşinin işlediği iddia edildi.

Dün akşam Alibaba Mahallesi'nde kimliği belirlenemeyen 2 kişinin silahlı saldırısı sonucu ağır yaralanan ve Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Fatma Turan, bugün hayatını kaybetti.

Cinayetin aydınlatılması için Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri tarafından sürdürülen soruşturma sonucu, cinayeti, Fatma Turan'ın kocası İbrahim Halil T'nin azmettirmesi sonucu kayınbiraderi Adem T'nin işlediği iddia edildi.

Zanlı Adem T. (16), olayda kullandığı tabancayla birlikte yakalandı. Gözaltına alınan Adem T'nin, yengesini namus meselesi yüzünden öldürdüğünü söylediği öğrenildi.

ZORLA FUHUŞ İDDİASI

Yetkililer, İbrahim Halil T'nin karısı Fatma T'nin, 2 ay önce polise başvurarak kocasının kendisine zorla fuhuş yaptırdığını ve sürekli dövdüğünü söylediğini ve Adli Tıp Kurumundan 15 günlük iş göremez raporu aldığını kaydettiler.

Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekiplerince gözaltına alınan İbrahim Halil T'nin 2 ay önce tutuklanarak cezaevine gönderildiği, bir hafta önce tahliye edildiği, kardeşi Adem T'yi eşi Fatma T'yi öldürmesi için azmettirdiğinin belirlendiğini kaydettiler.

Cinayet zanlısı Adem T'nin işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceği, azmettirici olarak aranan İbrahim Halil T'nin yakalanmasına çalışıldığı bildirildi.

Kars?taki ?Şafak? operasyonunda gözaltı sayısı 24 20 Aralık 2006

KARS, (DHA)

KARS, Erzurum, Ardahan ve Iğdır'da, ?ihaleye fesat karıştırmak?, ?suç işlemek amacıyla örgüt kurmak? ve ?kıymetli evrakta sahtecilik? suçlarını işledikleri iddiasıyla siyasetçi, bürokrat ve müteahhitlere yönelik düzenlenen ?Şafak? operasyonunda gözaltı sayısı 24'e yükseldi.

3 gündür süren operasyonla ilgili Kars Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ?Soruşturma evresinin gizli olduğuna dair Ceza Mahkemesi Kanunu?nun ilgili hükümleri, suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimsenin suçlu sayılamayacağına dair Türkiye Cumhuriyeti Anayasası?nın 38 ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi?nin 6?ıncı maddesiyle soruşturmanın amacının tehlikeye düşürülmemesi hususları dikkate alınarak yukarıdaki açıklamayla yetinilmesi uygun görülmüştür? denildi.

4 kentte eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınanlar arasında Kars İl Kültür ve Turizm Müdürü Kenan Bekis, Kars Belediye Başkanı AKP?li Naif Alibeyoğlu?nun kardeşleri Kızılay Şube Başkanı İsmail Medet Alibeyoğlu ile Yusuf Alibeyoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı AKP?li Muzaffer Yağcı?nın kardeşi Tuncer Yağcı ile oğlu, MHP eski Kars Milletvekili Arslan Aydar?ın kardeşi İl Sağlık Müdürlüğü Mali İşler Şube Müdürü Yılmaz Aydar, İl Sağlık Müdürlüğü Sivil Savunma Şube Müdürü Müslüm Cengiz, Akyaka?daki bir okulda görevli müdür Mustafa Aramaz ve işadamı Ali Bulgan?ın da bulunduğu belirtildi.

Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alınan bazı kişilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda tabanca, uzun namlulu silah bulunduğu bildirildi. Soruşturma çok yönlü olarak genişletilirken, gözaltına alınanların önümüzdeki cuma günü adliyeye sevk edilmeleri bekliniyor.

Mersin'de öğrenci kavgası: 1 ağır yaralı 20 Aralık 2006

MERSİN (A.A)

Mersin Üniversitesinde (MEÜ), bugün de iki grup arasında çıkan kavgada, bir öğrenci ağır yaralandı.

Çiftlikköy Kampüsü Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup öğrenci, dünkü olayları protesto etti.

Gruptakiler, üniversite yönetiminin istifasına yönelik slogan atarak Meslek Yüksekokuluna kadar yürüdü. Burada basın açıklaması yapan gruptakiler, daha sonra binaya girmek istedi.

Çevrede önlem alan emniyet güçleri grubun binaya girmesine izin vermeyince arbede yaşandı.Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri, müdahalede bulunarak biber gazı sıktı ve öğrencileri dağıttı. Çevik kuvvet çok sayıda öğrenciyi gözaltına alındı.

DERSLERE BİR GÜN ARA VERİLDİ

Bu sırada Fen Edebiyat Fakültesi ile kafelerde maddi hasar meydana geldi. Ekipler, daha sonra, Meslek Yüksekokulundaki öğrencileri tahliye etti. Çok sayıda öğrencinin gözaltına alındığı, baygınlık geçirenler bazı öğrencilerin ise hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Saldırganlardan bir kısmı, üniversite sınırları dışında bulunan narenciye bahçelerine kaçtı, bir kısmı ise Fen-Edebiyat Fakültesinde saklandı. Çevik Kuvvet ekiplerince boşaltılan Fen Edebiyat Fakültesinde daha sonra arama yapan polis ekipleri, çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. Narenciye bahçesine doğru kaçan öğrencilerin izini kaybettirmeleri üzerine, ekipler, üniversitede tahliye işlemlerini sürdürdü.

Yetkililer, Meslek Yüksekokulunda derslere bir gün ara verildiğini, olaylarla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydettiler.

BİR ÖĞRENCİ AĞIR YARALANDI

Bazı öğrenciler ise, ellerinde taş ve sopalarla Güzel Sanatlar Fakültesi önüne geldiler. Meslek Yüksekokulu Endüstri Otomasyon öğrencisi Uğur Cingöz, çıkan tartışma sonrasında darp edilerek, ağır yaralandı. Güvenlik ekipleri, müdahale ederek yaralı Uğur Cingöz'ün, Mersin Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alınmasını sağladılar.

Polis, öğrencilere biber gazı sıktı. Meslek Yüksekokulu öğrencileri okuldan tahliye edildi, derslere bir gün ara verildi.

Daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan gruptakiler, Rektör Kemalettin Süha Aydın ve rektör yardımcıları ile üniversite yönetimi aleyhine protesto eylemi yaptılar. Çevik Kuvvet ekiplerinin panzerlerle önlem aldığı gözlendi.

Zamanında müdahale testisi kurtardı 20 Aralık 2006

Ersin ERCAN/BOLU, (DHA)

KONYA?da çoban A.G, kadın radyoloğun testis ultrasonunu çekmemesi nedeniyle geç müdahale edildiği için bir testisini kaybettiği iddia edilirken; Bolu?da aynı sorunu yaşayan 12 yaşındaki A.İ.A, hastaneye başvurduktan 5 saat sonra ameliyat edilerek sağlığına kavuşturuldu.

Bolu merkeze bağlı Elmalık Köyü?nde yaşayan ve 1 ay önce sol testisi şişen A.İ.A.?nın, gece yarısı yapılan müdahale sayesinde, Konya'daki çoban A.G. ile aynı kaderi paylaşması önlendi.

7?nci sınıf öğrencisi A.İ.A., geçtiğimiz 23 Kasım akşam saat 19.30?da rahatsızlandı.

Sol testisinde şiddetli bir ağrı hisseden A. yürüyemez hale geldi. Baba, 51 yaşındaki Talat A., oğlunun , testisinin şiştiğini görünce hemen İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi?ne götürdü.

Sol testisinde ağrı, şişme, sertlik ve karın ağrısı şikayetiyle saat 20.00?de acil servise gelen küçük A.?yı muayene eden nöbetçi doktor Mustafa Yılmaz, durumun ciddi olduğunu görünce çocuk cerrahisi uzmanı Op.Dr. Rüya Ayşe Çelik?i evinden telefonla arayarak hastaneye gelmesini istedi.

15 dakika içinde hastaneye gelen Opr.Dr. Çelik, muayenenin ardından ultrason çekilmesini istedi. Talat A., hastanede ultrason cihazı olmadığı için, Köroğlu Tıp Merkezi?ne giderek oğlunun testislerinin ultrasonunu çektirdi. Saat 23.00?te Talat A. ve oğlu hastaneye dönerken, filmleri inceleyen Opr.Dr. Çelik, ?Sol testis torsiyonu? teşhisi koyup, acil olarak ameliyat kararı aldı. Yapılan tetkiklerin ardından gece 01.00?de ameliyata alınan küçük A., yaklaşık 1 saat süren operasyonun ardından testisi alınmak zorunda kalmadan sağlığına kavuşturuldu.

Hastaneye başvurduktan sonra 5 saat içinde ameliyata alınan ve 2 gün sonra hastaneden taburcu olan A.İ.A., 10 günlük yatak istirahatinin ardından okuluna da yeniden başladı.

Konya?da çoban A.G?nin yaşadığı talihsiz olayı gazetelerde okuduktan sonra, oğlunun başına gelen olayın ciddiyetini daha iyi anladığını söyleyen baba Talat A., ?Opr.Dr. Rüya Ayşe Çelik, oğlumu gece 01.00?de ameliyat ettikten sonra sabaha kadar saat başı odaya gelerek oğlumun durumunu kontrol etmişti.

O zaman doktor hanım bana, geç müdahale edildiğinde ileride oğlumun ciddi sorunlar yaşayabileceğini, çocuğunun olmama riski ile karşılaşabileceğini, hatta testisini kaybedebileceğini söylemişti. Bu tür olaylarda 5-6 saat içinde operasyon gerektiğinin önemini vurgulamıştı. Konya?daki olayı görünce, şimdi oğlumun başına gelen olayın ciddiyetini daha iyi anlıyorum. Gece olmasına rağmen zamanında yaptıkları müdahale ile oğlumu sağlığına kavuşturan doktorlara teşekkür ediyorum? diye konuştu.

Kuyumcu soyguncusu kadınlar güvenlik kamerasında 20 Aralık 2006

Barış DURAK/ŞANLIURFA, (DHA)

ŞANLIURFA?da başörtülü 2 kadın hırsız, müşteri gibi girdikleri kuyumcudan 9 bilezik çaldı. Güvenlik kamerası, hırsızlığı baştan sona kaydetti.

Kuyumcuya müşteri gibi gelen kimlikleri henüz belirlenemeyen 40- 45 yaşlarındaki başörtülü 2 kadın, vitrindeki bilezikleri denemeye başladı. Ahmet Düşmez ile oğulları Mehmet ve Emre, vitrinde bulunan bilezikleri kadınların bulunduğu tezgaha bıraktı. Kadınlardan biri kuyumcuları oyalarken, diğeri 9 bileziği eli ile cüzdanı arasında gizleyerek fark ettirmeden cebine koydu.

Kadınlar, işyeri sahibinin şüphelenmemesi için bir bileziği 430 YTL ödeyerek satın aldı. Kadınların gitmesinin ardından vitrindeki 9 bileziğin olmadığını fark eden Ahmet Düşmez, güvenlik kamerası kayıtlarını izledi. Kadınların hırsızlığını saniye saniye gören kuyumcu, durumu polise bildirdi. Kayıtları incelemeye alan güvenlik güçleri, hırsızlık zanlısı 2 kadının yakalanması için çalışma başlattı.

İşyerinden ilk kez hırsızlık yaşandığını anlatan Düşmez, ?Duruşları ve konuşmaları ile ev kadını izlenimi verdikleri için art niyet aramadım ve diğer müşterilerim gibi onlarla da ilgilenmeye başladım. Benden bir çok altın bilezik indirmemi istediler. Tek tek hepsini koluna geçirmek istedi. Kilolu bir bayan olduğu için koluna hiç biri girmedi. Ben ve iki oğlum tezgahın başındaydık. Ama demek ki çok usta oldukları için fark edemedik. 9 bileziği cüzdanının altına koyarak çaldılar. Sonra görüntüleri izleyince bizde çok şaşırdık? dedi. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Eski damadının evini ateşe verdi 20 Aralık 2006

Tolunay DUMAN/TARSUS (Mersin), (DHA)

MERSİN?in Tarsus İlçesi?nde 45 yaşındaki Askeri Duymuş, evini basıp eşini, kızını ve komşu kızını silahla yaralayan eski damadı 35 yaşındaki Hasan Yeşil?in evini ateşe verdi.

Dün meydana gelen olayda, 6 ay önce şiddetli geçimsizlik nedeniyle eşi Fatma Duymuş?tan (24) boşanan boyacılık yapan 2 çocuk babası Hasan Yeşil, akşam saatlerinde eşinin kaldığı baba evine gitti. Kapıda eski eşini gören Fatma Duymuş, Hasan Yeşil?i içeri almadı. Zorla eve giren Yeşil, üzerinde bulundurduğu tabancayla eski kayınvalidesi Aysel Duymuş?u (45), eski baldızı Yasemin (12) ve o sırada evde bulunan komşularının kızı Hasret Yasin?i (13) bacaklarından tabancayla yaraladıktan sonra kaçtı.

Zanlı yakalanıp gözaltına alınırken, olay sırasında evde olmayan ve durumu öğrenen Fatma Duymuş?un eşi çiftçi 4 çocuk babası Askeri Duymuş (45), saat 23.00 sıralarında kızı Fatma?yı da yanına alarak aynı sokakta oturan eski damadının evine gitti. Eski damadının annesi Gaffure Yeşil?i dışarı çıkarıp, evdeki eşyaları dağıtan Duymuş, elindeki pompalı tüfekle rasgele ateş açtı.

Daha sonra evi ateşe veren Askeri Duymuş, kaçtı. Silah seslerini duyarak sokağa çıkınca evin yandığını gören komşuları, durumu itfaiyeye haber verdi. Yangın, kısa süre sonra olay yerine gelen itfaiye ekiplerince söndürüldü. Askeri Duymuş, polis tarafından aranırken, kızı Fatma Duymuş gözaltına alındı. Her iki olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

DHKP-C?nin önemli ismi yakalandı 20 Aralık 2006

Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)

YASADIŞI terör örgütü DHKP-C?nin silahlı eylem kanadının 2 numaralı ismi olduğu bildirilen İsmail G., Malatya?da yakalandıktan sonra getirildiği Tunceli?de sorgusunun ardından tutuklanarak cezaevine konuldu.

Güvenlik güçlerine örgütle ilgili önemli bilgiler veren G.?nin ifadeleri doğrultusunda yaklaşık 10 kişi gözaltına alındı. Örgüt üyesi 7 kişiyle silahlı eylem hazırlığı içinde olduklarını belirten İsmail G., ?Örgüt içinde anlaşmazlık çıkınca kaçmaya karar verdim. Yaşam şartları da kötüleşmişti, yakalanmadan önce 4 gün aç ve susuz kaldım? dedi.

Yasadışı terör örgütü DHKP-C?nin Yunanistan?da mali sorumlusuyken, örgüt lideri Dursun Karataş?ın emriyle kaçak olarak bu yıl ortalarında Türkiye?ye girdiği belirtilen örgütün silahlı eylem kanadının 2 numaralı ismi İsmail G., silahlı eylemlerde bulunmak üzere 7 teröristle birlikte Tunceli kırsalında görevlendirildi. Örgüt silahlı eylem kararı alırken, İsmail G. Tunceli, Pertek, Hozat ve Çemişgezek İlçesi kırsalında faaliyetlerde bulunduktan sonra, diğer teröristlerle anlaşmazlığa düşünce örgütten kaçma kararı aldı. İsmail G., yurtdışına çıkmak için kırsaldan ayrıldıktan sonra Malatya?nın Arapkir İlçesi?nde polis tarafından üzerinde 1 Kalaşnikof tüfek ve 400 mermi ile birlikte yakalanıp Tunceli Emniyet Müdürlüğü?ne teslim edildi.

ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİ

Tunceli?de polis ve jandarma tarafından sorgulanan İsmail G.'nin, güvenlik güçlerine örgütün silahlı eylemleri ve stratejisi hakkında önemli bilgiler verdiği ve üzerinden çok önemli belgeler çıktığı belirtildi. İsmail G.?nin ifadeleri doğrultusunda Tunceli merkez, Hozat, Çemişgezek İlçelerinde örgütle bağlantısı olduğu belirlenen 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. G.?nin verdiği isimler arasına yer alan Ayten A.'nın da Pertek?ten kaçmak isterken jandarma tarafından son anda yakalandığı bildirildi. Güvenlik güçleri, G?nin ifadeleri doğrultusunda bölgede hava destekli başlattığı operasyonları sürdürürken, gözaltına alınan kişilerin sorgusu sürüyor.

?DAĞLARDA 4 GÜN AÇ KALDIM?

Tunceli?de tutuklanarak cezaevine konulan İsmail G., arkadaşlarının pasif olması nedeniyle örgüt içi anlaşmazlık çıktığını, yaşam şartlarının da kötüleşmesi üzerine örgütten kaçmaya karar verdiğini söyledi. İsmail G. ifadesinde şunları anlattı:

?Hozat kırsalında elimize verilen birer Kalaşnikof tüfekle geziyorduk, hiç bir eylem yapamıyorduk. Daha sonar aramızda tartışmalar yaşanınca, ben geçen hafta kaçmaya karar verdim. Bölgeyi bilmiyordum, kaçıp ailemle ilişki kurup daha sonra yurtdışına çıkacaktım. Hozat ve Çemişgezek İlçelerinin dağlık alanlarından ve Aliboğazı Vadisi?ni geçtim. Sonra iki gün boyunca zorlu bir tırmanış sonucu Munzur Dağlarını aşarak Erzincan Kemaliye bölgesine ulaştım. Artık yolu bilmiyordum rastgele yürüdüm sonra Malatya?nın Arapkir İlçesi?ne gittiğimi öğrendim burada polis beni yakaladı. Dağlarda dört gün aç ve susuz kaldım, çok zor anlar yaşadım.?

YAKALANAN KADIN, BÖLGE SORUMLUSUYMUŞ

İsmail G.?nin verdiği bilgiler doğrultusunda son anda yakalanan Ayten A. adlı kadın teröristin, örgütün bölge sorumlusu olduğu belirtildi. İsmail G?nin verdiği isimler arasında bulunan Ayten A., Tunceli?nin Pertek İlçesi?nde kaçmaya çalışırken jandarma ekipleri tarafından son anda yakalandı. Ayten A?nın örgütün Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Bingöl ve Sivas bölge sorumlusu olduğu ortaya çıktı. Polis ve jandarma tarafından sorgulanan Ayten A'?nın da örgüt hakkında önemli bilgiler verdiği kaydedildi.

Cevahir önünde protesto 20 Aralık 2006

A.A

Cevahir Alışveriş Merkezi'nde 16 yaşında genç ile 3,5 yaşındaki çocuğun düşerek ölümü, bir çocuğun da özel güvenlik görevlilerince dövüldüğü iddiası, 2 ayrı grup tarafından protesto edildi.

Alışveriş merkezi önünde toplanan ?Yurtsever Cephe? üyesi grup, 16 yaşındaki genç ile 3,5 yaşındaki çocuğun düşerek ölümüne ilişkin alışveriş merkezi yöneticilerinin yaptıkları açıklamayı protesto etti.

Grup ayrıca, bir kız çocuğunun özel güvenlik görevlilerince dövüldüğü iddiasına ilişkin olarak da alışveriş merkezi yöneticilerini suçladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyeleri de alışveriş merkezi önünde toplanarak Cevahir Alışveriş Merkezi yöneticilerini protesto etti.

Tunceli'de 12 terörist yakalandı 20 Aralık 2006

A.A

Tunceli'de, terör örgütü DHKP/C'ye yönelik düzenlenen operasyonda, örgüt üyesi oldukları iddiasıyla 12 kişi yakalandı.

14 Aralık'ta Malatya'da yakalanan ve Tunceli Emniyet Müdürlüğüne teslim edilen İ.G'nin ifadeleri doğrultusunda düzenlenen operasyonda, terör örgütüne silah, mühimmat, malzeme ve eleman temin etmek amacıyla Elazığ, Diyarbakır, Adıyaman, Malatya, Sivas, Erzincan, Tunceli ve Bingöl'ü kapsayan örgütün bölge komitesi ortaya çıkarıldı.

Tunceli'de örgüt üst düzey sorumlularından A.A ve E.A isimli iki kadın ile Çemişgezek ve Hozat ilçelerinde de terör örgütüne yardım ve yataklık ettiği iddia edilen 10 kişi düzenlenen operasyonla yakalandı.

Adliyeye sevk edilen 12 kişinin sorguları sürerken, örgüt üst düzey sorumlusu olduğu belirtilen 2 kadın adliyeye getirilirken slogan attı.

Malatya'da üzerinde kalaşnikof tüfek, dürbün ve 300 mermi ile yakalanan İ.G'nin ise dün tutuklandığı bildirildi.

Üniversiteli genç kız gasp edildi 20 Aralık 2006

Ahmet BAYRAK/MUĞLA, (DHA)

Muğla Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Belma K., i.G, ve M.K. tarafından elinden bıçaklanarak çantası gasp edildi. Zanlılar olayın ardından polis tarafından yakalandı.

Olay, geçen pazar günü saat 22.00'da Emirbeyazıt Mahallesi Avcılar sokak Yeni Garaj önünde meydana geldi. Arkadaşlarının evinde ders çalıştıktan sonra evine dönen 20 yaşındaki Belma K.'nin, İ.G. ve M.K tarafından yolu kesildi. Zanlılar, ellerindeki bıçağı boğazına dayadıkları genç kızın çantasını almak istediler. B.K., direnince İ.G. elindeki bıçak ile B.K'nin sağ elini yaraladı. Çantayı alan zanlılar kaçtı.

Çığlık atan ve acılar içinde kıvranan Belma K'nın yardımına mahalle sakinleri yetişti. Elinden hafif yaralanan genç kız Muğla Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Verilen eşkal doğrultusunda çevrede araştırma yapan polis, saldırganlardan İ.G.'yi kıskıvrak yakalandı. İ.G'nin ifadesi doğrultusunda diğer zanlı M.K.'da bir kamyonun kasasında saklanırken yakalandı.

Saldırganların çantadaki 50 YTL'yi paylaştıktan sonra boş çantayı bir apartmanın girişine attıkları, bıçağı da kamyonun altında sakladıkları öğrenildi. İ.G. genç kızı gasp ederken M.K da gözcülük yaptı. Olay sırasında iki saldırganın alkollü olduğu ve daha önce hırsızlıktan sabıkası olduğu ortaya çıktı. İnşaatlarda çalışmak için Muğla'ya geldiği belirlenen saldırganların iş bulamadıkları için böyle bir yönteme başvurdukları belirtildi.

Adliyeye sevk edilen İki saldırgan çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yenice Belediye Başkanı görevden alındı 20 Aralık 2006

Mehmet YİRUN/ÇORLU (Tekirdağ), (DHA)

TEKİRDAĞ?ın Çorlu İlçesi Yenice Beldesi?nin DYP?li Belediye Başkanı Kemal Aybi, Belediye Meclisi'nin önceki yıla ait faaliyet raporunu onaylaması gerekçesiyle Danıştay 8?inci Dairesi tarafından görevden alındı.

Belediye Meclisi üyeleri, bilgi edinme ve denetim yollarını kısıtladığı gerekçesiyle Yenice Belediyesi'nin önceki yıla ait faaliyet raporunu onaylamadı. Danıştay 8'inci Dairesi de Belediye Kanunu'nun 26?ncı maddesinde yer alan ?Meclisin bilgi edinme ve denetim yollarını kısıtlama? gerekçesiyle DYP'li Kemal Aybi'yi başkanlıktan düşürdü. ;

Çorlu Kaymakamlığı, Başkan Aybi'ye kararı tebliğ etti. Belediye Başkanı Aybi, ?Karara Danıştay Genel Kurulu nezlinde itiraz edeceğim? dedi.

Kemal Aybi?den boşalan Belediye Başkanlığı için Belediye Meclis üyeleri arasında seçim yapılacak.

20 Aralık 2006 17:44

d_toxl
Yasaklı

Avukat'ta 9 bin porno görüntü çıktı

İstanbul'da cep telefonuyla kız öğrencilerin müstehcen fotoğraflarını çektiği ve bilgisayarındaki porno fotoğrafları gösterdiği iddiasıyla gözaltına alınan avukat M.B.'nin el konulan bilgisayarında yapılan incelemede dokuz bin adet pornografik resim ve görüntü çıktığı öğrenildi. Geçtiğimiz ay bir ihbarla ortaya çıkan olayın ardından M.B., gözaltına alınmış ancak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Polis ise el M.B.'nin bilgisayarına el koymuştu.

Deniz

DERİN / MERKEZ

Kumarhane villaya baskın

Sarıyer'de kumarhane olarak kullanılan bir villaya yapılan operasyonda 10'u kadın 48 kişi gözaltına alındı. Tarabya Yokuşu'ndaki bir villaya düzenenlenen operasyonda polis tarafından aranan Eşref Kemal S. de yakalandı. 10'u kadın olan bu kişilerle birlikte, 1 rulet masası, 5 black jack masası ve çok miktarda oyun pulu ele geçirildi

Porno ticaretinden tutuklu doktorun mal varlığına tedbir

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da gözaltına alınan ve Silivri Cumhuriyet Savcılığı tarafından 'çocuk pornosu ticareti yapmak ve teşhir etmek' suçundan tutuklanan doktor E.G.'nin bütün mal varlığına ihtiyati tedbir koyuldu. Silivri Cumhuriyet savcılığı tarafından alınan tedbir kararı, E.G., tutuklu kaldığı sürece geçerli olacak. E.G.'nin tedbir konulan malları arasında Silivri Sun Flower sitesinde bulunan 300 bin dolarlık villası, kendisine ait olduğu öne sürülen biri Mercedes 4 arabası ve banka hesapları da yer alıyor. Çocuk doktoru E.G.'nin avukatlarının tutuksuz yargılanma için bir üst mahkemeye yaptıkları itirazın da reddedildiği öğrenildi.

Müslim

SARIYAR / MERKEZ

Önce otel kamerası sonra polis yakaladı

Turist olarak İstanbul'a gelen İranlı Arezo Giniastav, önceki gün eşi ile birlikte Eminönü'nde kaldıkları otele girecekleri sırada kapkaççıların hedefi oldu. Diğer arkadaşları çevreyi gözetleyen kapkaççılardan biri, kaldığı otele girmek üzere olan Giniastav'ın peşinden giderek omuzundaki çantasını çalarak kaçtı. Olayın ardından İranlı Giniastav, Eminönü Asayiş Bürosu'na şikayette bulundu. Asayiş Bürosu ekipleri otelin güvenlik kamerası görüntülerini inceledi. Kamera görüntülerinden kapkaççının R.G. isimli eski bir sabıkalı olduğunu belirleyen polis kısa sürede yakaladı. R.G. kapkaç mağduru tarafından teşhis edildi.

Deniz

DERİN-MERKEZ

Conrad'da kokain alemi karakolda bitti

İstanbul'un ünlü beş yıldızlı otellerinden biri olan Conrad Otel'de kokain alemi yapan 3 kişi gözaltına alındı. Zanlıların kaldığı dört odada yapılan aramada toplam 47 gram kokain ve 300 gram hintkeneviri ele geçirildi. Conrad Otel görevlilerinin ihbarı ile 17 Aralık Pazar günü 1117, 1425, 1122 ve 1128 numaralı odaları basan polis Linda Tanyel, Tibet Erenay'ı ve Erhan Tükel'i yakaladı. Odalarda ise toplam 47 gram kokain, 300 gram hint keneviri, pet şişeler ve esrarlı sigara izmaritleri bulundu. Gözaltına alınan zanlıların sorgusunda 4 isime daha ulaştığı belirtildi.

Mustafa

KAYA / MERKEZ

Sezercik silah ve esrardan aranıyor

Polis, Türkiye'nin 'Sezercik' karakteriyle tanıdığı Sezer İnanoğlu'nun evi ile işyerindeki aramalarda otomatik silah ve uyuşturucu buldu.

Ünlü sinema oyuncusu Sezer İnanoğlu'nun evine ihbar üzerine polis ekipleri tarafından düzenlenen baskında, iki adet kalaşnikof marka otomatik tüfek ve bir miktar uyuşturucu ele geçirildi. Narkotik Şube ekipleri dün akşam saatlerinde gelen bir ihbarla İnanoğlu'nun Beykoz'da bulunan evine baskın düzenledi. Daha sonra İnanoğlu'nun Şişli'deki ofisine de baskın düzenleyen polis, yaptıkları aramalarda 1 adet kalaşnikof tüfek, 2 adet av tüfeği ile 5 gram kokain ve 7 gram ağırlığında esrar ele geçirdi. Baskınlarda İnanoğlu'nu adreslerde bulamayan ekiplerin ihbarı saklı tutarak İnanoğlu'nu yakalamak için çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Öte yandan ele geçirilen silahlar kriminal incelemeye alındı.

Ferit

'Borsacı' piyaniste 18 yıl hapis cezası

Piyanist olarak çalıştığı Swissotel'deki iş arkadaşları ve çevresindeki kişilerden borsada değerlendireceği vaadiyle 655.5 bin YTL ve 32 bin dolar para topladığı iddiasıyla yargılanan Hüseyin Akçaylı'nın duruşması, tamamlandı. Akçaylı, "22 kişiyi dolandırmak" suçundan 18 yıl dört ay hapis ve 351 bin 466 YTL adli para cezasına çarptırıldı. İstanbul 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Akçaylı'nın avukatı "Müvekkilim paraları aldığını kabul etmektedir. Kısmi ödemelerin yapıldığı raporlardan anlaşılmaktadır. Kalan bakiye borçlarını da ödeyecektir" diyerek, müvekkilinin beraatını istedi.

CEZASI ERTELENMEYECEK

Mahkeme heyeti, sanığı 22 şikâyetçi için toplam 18 yıl 4 ay hapis ve 351 bin 466 YTL para cezasına çarptırdı. Heyet, sanığa verilen hapis cezasının ertelenmesi halinde bir daha suç işlemeyeceğine dair kanaat oluşmadığından, cezanın ertelenmesine yer olmadığına hükmetti.

Orhan YURTSEVER / MERKEZ

Yurttan kaçarken beli kırıldı

Bursa'da kaldığı Saniye Rıza Kız Yetiştirme Yurdu'ndan kaçmak isteyen 16 yaşındaki genç kız, birbirine bağladığı çarşaf düğümünün çözülmesi üzerine 2'nci kattan yere çakıldı. Hastaneye kaldırılan L.H.'nin belinde kırıklar oluştuğu bildirildi. Genç kızın hayati tehlikesi bulunduğu belirtildi. Bursa Sosyal Hizmetler İl Müdürü Şaban Kander, "Sorunları vardı, ancak tedaviyi kabul etmiyordu. Tedavi için hastaneye gönderecektik" dedi.

İsmet

ACAR

Eski âşığa fotoğrafla şantaj

Samsun'da üniversite öğrencisi 24 yaşındaki E.D. eski sevgilisi Murat Kaya'nın (34) kendisine şantaj yaptığı iddiasıyla polise başvurdu. E.D., Murat Kaya'nın cep telefonuyla çektiği çıplak fotoğraflarla kendisine "Evlenme, birlikte olalım" diye şantaj yaptığını öne sürdü. Evinde çıplak fotoğraflar bulunan Kaya tutuklandı.

İlhan DEMİRCİOĞLU

20 Aralık 2006 17:57

d_toxl
Yasaklı

Öğrenciler yedikleri pastadan zehirlendi

SAKARYA (İHA) - Adapazarı'nda ilköğretim okulu öğrencileri, yedikleri pastadan zehirlendi.

Edinilen bilgiye göre, Adapazarı Hakkı Demir İlköğretim Okulu 6/B sınıfı öğrencileri, öğle tatilinde pastaneden aldıkları pastadan zehirlendi. Mide ağrısı ve bulantısı baş gösteren öğrenciler Bilal S., Kemal A., Eda K., Merve İ., Feyza D. ve Fatih S. okul idarecileri tarafından 112 Acil Servis ambulansıyla Sakarya Doğum ve Çocuk Bakımevi'ne kaldırıldı. Çocuk kliniğinde müşahede altında tutulan öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Hakkı Demir İlköğretim Okulu Müdürü Orhan Onay, olayın öğle tatilinde meydana geldiğini ifade ederek, "Öğrenciler, Yerli Malı Haftası nedeniyle dışarıdan pasta almış. Öğle tatilinde bu pastadan yemişler. Çocukların sürekli tuvalete gittiklerini, mide ve karınlarını tuttuklarını görünce şüphelendik ve zehirlendiklerini anladık. Hemen zaman kaybetmeden 112 Acil Servis'ten yardım istedik. Öğrencilerimizi hızla hastaneye kaldırarak tedavi altına aldık" dedi.

Kalbe bıçak sapladı 'Üstüne düştü' dedi

İstanbul Küçükçekmece'de 5 ay önce park yeri yüzünden oğlu Cahit Tanrıkulu'yla tartışan muhabirimiz Ercan Sarıkaya'yı evinin önünde kalbinden, eşi Derya Sarıkaya'yı da kolundan bıçaklayan Ebubekir Tanrıkulu'nun yargılanmasına başlandı. Bakırköy 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuklu sanık Tanrıkulu, "Dişlerim takma olduğundan, meyve kesmek için yanımda bıçak taşıyorum. Olay günü bıçak çıkardım, ancak kimseye vurmadım. Büyük ihtimalle kendileri bıçağın üstüne düşmüşlerdir" dedi. Avukatı ise müvekkilini "Öldürme kastı olsaydı evden ekmek bıçağıyla inerdi" diyerek savundu.

Gökay

USANMAZ / MERKEZ

İki kardeşin kafasına kurşun sıktı

RİZE (İHA) - Rize'nin Güneysu İlçesi'nde 2 kardeşin silahla başlarından vurulması olayını gerçekleştirdiği iddiasıyla aranan yaşlı adam yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, olay geçtiğimiz gün Rize'nin Güneysu İlçesi Ballıdere Köyü'nde meydana geldi. Harun Karali isimli çobanlık yaparak geçimini sağlayan şahsın evinden gelen silah seslerini duyan komşuları jandarmaya bilgi verdi.

Güneysu İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri eve geldiklerinde evin odunluğunda kafalarından vurularak öldürülmüş vaziyette biri kadın 2 kişinin cesedini buldu. Cesetlerin Ensar Öksüz (35) ve kız kardeşi Melek Karali'ye (26) ait olduğu belirlendi. Araştırmasını derinleştiren jandarma ekipleri, olayın görgü tanığı Melek Karali'nin 5 yaşındaki kız çocuğunun verdiği ifade doğrultusunda akrabaları M.K.'yı (80) gözaltına aldı.

M.K.'nın, yeğeni Harun Karali'nin eşi Melek Karali'yi sürekli taciz ettiği ve Melek Karali'nin de bundan rahatsız olduğu için ağabeyi Ensar Öksüz'ü köye çağırdığı öğrenildi. Öksüz'ün kız kardeşini götürmek istemesi üzerine tartışma çıktığı ve M.K.'nın ağabey ile kız kardeşini silahla vurarak öldürdüğü belirtildi. Cinayette hayatını kaybeden kardeşlerin cesedi otopsi yapılmak üzere Trabzon Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Üniversite öğrencilerinden linç girişimi

Mersin Üniversitesi'nde (MEÜ) sol görüşlü öğrenciler, ülkücü olduğunu iddia ettikleri bir öğrenciye sopa ve demir çubuklarla saldırarak linç etmek istedi.

Mersin Üniversitesi'nde, dün ülkücü öğrencilerin bildiri dağıtmak isteyen sol görüşlü öğrencilere müdahale etmesiyle başlayan kavga, bugün de devam etti. Çiftlikköy Kampusü Rektörlük binası önünde sabahtan itibaren toplanan yaklaşık 200 kişilik sol görüşlü öğrenci grubu, polis ve ülkücü öğrenciler aleyhine slogan atıp, marşlar söyledi.

Grup, daha sonra Güzel Sanatlar Fakültesi'nin bulunduğu bölgede ülkücü olduğunu iddia ettikleri bir öğrenciye saldırdı. Kaçmaya çalışan öğrenciyi yakalayan kalabalık, sopa, demir çubuk ve taşlarla öğrenciyi linç etmek istedi. Mersin Meslek Yüksek Okulu Endüstriyel Otomasyon Bölümü öğrencisi olduğu öğrenilen Uğur Cingöz, linç edilmekten yine grubun arasındaki bazı öğrenciler tarafından kurtarıldı. Başından yaralanan Cingöz, üniversitedeki polis ekipleri tarafından kampusten çıkarılarak, Mersin Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Olaylar nedeniyle çevik kuvvet ekibi kampuse girerek, önlem aldı.

Bu arada, sol görüşlü öğrenciler, arka kısmında Türk Bayrağı bulunan komando bıçağını göstererek, bıçağın, saldırdıkları ülkücü öğrencinin üzerinden çıktığını ileri sürdü. Dövdükleri öğrencinin kimliğine de el koyan sol görüşlü öğrenciler, bıçakla birlikte kimliği polise teslim etti. Sol görüşlü öğrenciler, ülkücü öğrencilerin her gün bu bıçaklarla kendilerine saldırdıklarını iddia ederek, üzerinden bıçak çıktığını öne sürdükleri öğrenci hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Sol görüşlü öğrenciler, daha sonra attıkları sloganlarla Rektör Süha Aydın'ı istifaya çağırdı. Üniversitede gerginlik halen sürüyor.

DHKP-C'nin 2.numaralı adamı yakalandı

Tunceli'de düzenlenen operasyonda DHKP-C örgütünün silahlı kanadının 2 numaralı adamı yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, DHKP-C örgütünün silahlı kanadının 2 numaralı adamı olan İ.G., Tunceli'de örgütten kaçmasının ardından Malatya'nın Arapkir İlçesi'nde polis tarafından yakalanarak Tunceli Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Şahsın Tunceli Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 3 gün boyunca sorgusu yapıldıktan sonra Tunceli merkez, Çemişgezek, Hozat ve Pertek İlçeleri'nde örgütle ilişkisi tespit edilen çok sayıda kişi gözaltına alındı. Ayrıca, İ.G.'nin ismini verdiği A.A. isimli bir bayan da, Pertek çıkışında gözaltına alındı.

İ.G.'nin ifadesinde, örgütle çelişkiye düştükten sonra Tunceli kırsalından kaçarak Ali Boğazı, Munzur Dağları ve Kemaliye'yi geçerek Arapgir'e geldiğini ve burada polis tarafından yakalandığını anlattığı belirtildi. Şahsın Tunceli polisine verdiği bilgide önemli örgütsel bilgilere ulaşıldığı bildirildi.

Öğrencisi, müdür yardımcısını bıçakladı

Mersin'de bir ilköğretim okulu öğrencisi, kendisini okula geç kaldığı için uyaran müdür yardımcısını bıçaklayarak yaraladı. Yaralı müdür yardımcısı hastanede tedavi altına alınırken, suç aleti bıçakla birlikte yakalanan öğrenci, gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre olay, Şevket Sümer Mahallesi'nde bulunan Ahmet Mete Işıkara İlköğretim Okulu'nda meydana geldi. İddiaya göre, Ahmet Mete Işıkara İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Naili Şen (48), okul girişinde aynı okulun 6. sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Ş.A. ile "Okula geç gelme" meselesi yüzünden tartıştı. Tartışmanın ardından okuldan öfkeyle ayrılan öğrenci, bir süre sonra evden aldığı bıçakla tekrar okula döndü. Okul kapısında bekleyen Müdür Yardımcısı Naili Şen'in üzerine yürüyen öğrenci, müdür yardımcısını sol koltuk altından yaraladı. Yaralı müdür yardımcısı, ambulansla Mersin Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, öğrenci, suç aleti bıçakla birlikte yakalandı.

Acil serviste tedavisi yapılan müdür yardımcısı, öğrenciyi okula geç kaldığı için uyardığını, bu yüzden aralarında tartışma çıktığını söyledi. Yaralı Naili Şen, Genel Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi altına alınırken, eli kelepçeli olarak doktor raporuna getirilen ilköğretim okulu öğrencisi, soruları yanıtsız bıraktı.

Çocuk pornosu yayan 4 kişiye tahliye

ANKARA (İHA) - Çocukların cinsel istismarını içeren görüntüleri basın ve yayın yoluyla yaydıkları gerekçesiyle yargılanan 4 kişi tahliye edildi.

Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına tutuklu sanıklar M.M.Y, F. D, E. T, C. K, M.P. ve avukatlarıyla mağdur çocukların avukatları katıldı.

Sanık Engin Turhan'ın avukatı Cevdet Kaplan, müvekkilinin kendi beyanlarından başka bir delil bulanmadığını, sanığın ifadesinde geçen çocukların gerçekte olup olmadığının tespit edilemediğini belirtti.

Çocuklardan sadece Doğukan isminde bir çocuğun tespit edildiğini, onun da beyanında cinsel içerikli herhangi bir harekete maruz kalmadığını söylediğini belirten Kaplan, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Diğer sanık avukatları da müvekkillerinin üzerine atılı suçla ilgili herhangi bir delil olmadığını savundu. Cumhuriyet Savcısı Hasan Aykaç, sanık Kurtoğlu'nun tutukluluk halinin devamına, diğer sanıkların ise tahliyesi yönünde mütalaa verdi. Hakim Kerim Yılmaz , F. D, E. T, M. P. ve M.M.Y. hakkında yurtdışı yasağının konulması ve adli kontrol uygulaması yapılarak tahliyelerine, sanık C.K'nın ise tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Mum almaya gitmeyen arkadaşını bıçakladı

BURSA (İHA) - Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde, elektrik kesildiği için yurtta karanlıkta kalan üniversite öğrencisi 2 gencin mum alma kavgası kanlı bitti.

Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, İnegöl genelinde elektrik kesintisi yaşanınca Kemalpaşa Mahallesi'ndeki erkek yurdunda kalan üniversite öğrencileri E.T. (18) ve A.Ç. (19), odalarında karanlıkta kaldı. A.Ç, arkadaşı E.T.'ye "Git mum al gel" deyince 2 gencin arasında kavga çıktı. A.Ç, mum almaya gitmeyen oda arkadaşı E.T.'yi çıkan tartışma sonrası kalçasından bıçakladı. 112 ambulansıyla İnegöl Devlet Hastanesi'ne kaldırılan E.T. tedavi altına alınırken, olay yerine gelen polis A.Ç.'yi gözaltına aldı. Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

1 milyon YTL 'bağış' toplayanlar serbest

Ankara'da polis, "Dünya Engelliler Yaşlılar ve Eğitim Derneği", "Memur Şehitleri Ailelerini, Yaşlıları, Emeklileri Destekleme Derneği" ve "Mahalli İdareler Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Derneği" adları altında sahte makbuzla bağış toplayan şebekeye yönelik operasyon düzenledi. Kendilerini üst düzey bürokrat olarak tanıtan bu kişilerin, yanlarında getirdikleri güzel kızlarla özel şirket yöneticilerini etkileyerek, 1 milyon YTL'ye yakın para topladıkları ortaya çıktı. Aralarında Türkiye Jokey Kulübü, Kamu-Sen ve Karadeniz Bakır İşletmeleri'nin de bulunduğu onlarca kuruluşu dolandıran Sevim A., Hürriyet C.Ö., Murat C. ve Yavuz K. gözaltına alındı. Nöbetçi mahkeme, evlerinde ve belirlenen adreslerde çok sayıda sahte dernek bağış makbuzu ve belgeler ele geçirilen sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Enis

YILDIRIM / ANKARA

Eşini yakarak öldüren kocaya 30 yıl hapis

VAN (İHA) - Van'ın Özalp İlçesi'nde eşini yakarak öldüren Ferzende Alır, 'Kasten adam öldürmek' suçundan 30 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Yukarı Yorgalı Köyü'nde oturan ve 17 Temmuz 2004 yılında şiddetli geçimsizlik sebebiyle girdiği bunalım sonucu şimdi 1'i 5 ve diğeri 8 yaşında olan 2 çocuk annesi olan eşi Nazmiye A.'nın (21) üzerine yanıcı madde dökmek suretiyle yakarak öldüren F.A.'nın (32) yargılanması tamamlandı. Van 2 Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan F.A., eşinin babası ile ilişkiye girdiğini öne sürerek beraatını istedi. Mahkeme heyeti, önce müebbet hapis cezası verdiği F.A.'nın mahkemedeki iyi halini gözönünde bulundurarak, 'Kasten adam öldürmek' suçundan 30 yıl ağır hapis cezasına mahkum etti.

Gaziantep'te intihar

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep'te, psikolojik sorunları olduğu iddia edilen bir bayan, kaldığı apartmanın 4. katından atlayarak intihar etti.

Edinilen bilgiye göre, Öğretmenevleri Mahallesi Günaydın Sokak Özbadem Apartmanı'nın 4. katında oğlu ile birlikte yaşayan A,Ö. (38), evde kimsenin olmadığı bir sırada pencereye çıkarak ölmek istediğini söyledi. Çevredeki vatandaşların ve olay yerine gelen polisin ikna etmeye çalıştığı A.Ö., 4. katın penceresinden kendini bıraktı. Asiye Ö., olay yerinde hayatını kaybetti.

Aynı apartmanın 2. katında yaşayan A.Ö. kardeşi H., annesi C. ve babası H., olay yerinde sinir krizleri geçirdi. Sinir krizleri geçiren aileyi, vatandaşlar ve polis güçlükle teskin etti. A.Ö.'nün, yaklaşık 10 yıl önce eşinden boşandığı ve psikolojik sorunları bulunduğu iddia edildi.

Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları çalışma sonucunda, A.Ö.'nün cenazesi araca konularak, Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Marketçi öldüren seri katil

Ankara'da dört gün içinde iki market sahibini öldüren bir katilin eşkali, üçüncü market sahibini öldürmeye teşebbüs ettiği sırada belirlendi. Balistik incelemede, saldırılarda aynı silahın kullanıldığı anlaşıldı. Seri katilin yalnız olmadığını, eski model Murat 131 kullanan başka bir şüpheliyle birlikte hareket ettiğini tespit eden polis, zanlıların bayramdaki gibi başka illerde de cinayet işleme olasılığına karşı uyarıda bulundu. 15 Aralık'ta Esat'ta market sahibi Muhittin Eser'i öldüren katil, 16 Aralık'ta Kayaş'ta market sahibi Bülent Öztürk'ü üç kurşunla öldürdü. Katil aynı gece 1.5 saat sonra Batıkent'te market sahibi Ali Tahtacı'ya ateş etti. Tahtacı başını öne eğerek saldırıdan kurtuldu.

Kadir

ERCAN / ANKARA

3 yaşındaki Yahya'nın hastane çilesi

KONYA (İHA) - Konya'da tarım ilacını şurup zannederek içen 3 yaşındaki çocuk, dördüncü hastenede tedavi altına alındı.

Alınan bilgiye göre, Ereğli İlçesi'nde ikamet eden Ramazan Yüksel'in 3 yaşındaki oğlu Yahya, şurup zannederek tarım ilacı içti. Zehirlenen Yahya'nın rahatsızlanması üzerine yakınları, Ereğli Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırdı. Midesi yıkanan Yahya Yüksel, hayati tehlikesi olması nedeniyle, ambulansla Konya Faruk Sükan Çocuk ve Doğum Hastanesi'ne sevk edildi. Ambulansla hastaneye getirilen Yahya, yer olmadığı için Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Burada da hastanede bir süre bekleyen Yahya, yine yer olmadığı için bu kez Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne sevk edildi. Yahya Yüksel burada tedavi altına alındı.

Hastane hastane dolaştıklarını dile getiren baba Ramazan Yüksel, "Şu ana kadar 3 hastane gezdik hiç biri kabul etmedi, şuanda dördüncü hastane kabul etti. İlk önce Faruk Sükan Çocuk ve Doğum Hastanesi'ne, sonra Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gittik. Çocuğumun durumu riskli ve yer olmadığı için kabul etmediler" dedi.

Doktorlar, 3 yaşındaki Yahya'nın içtiği tarım ilacı Kenas'ın, 4-5 saat içinde tekrar vücut yağıyla yoğunlaşarak zehirlenmeye ve ölüme kadar götürebileceğini söyledi.

Labirent" operasyonunda 10 gözaltı

MUĞLA (İHA) - Muğla polisi tarafından Milas ve Bodrum ile İzmir'de eş zamanlı düzenlenen "Labirent" adlı operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yılbaşı öncesi otel, motel, disko ve barlara sokak satıcıları kanalıyla Muğla dışından uyuşturucu getirileceği ihbarı üzerine harekete geçti. Ekiplerin Milas ve Bodrum ilçeleri ile İzmir'de eş zamanlı düzenlediği "Labirent" adı verilen operasyonda A.K. (34), M.İ. (39), A.Z. (42), E.Ç. (41), E.Ö.A. (36), S.K. (34), B.Y. (36), G.O. (30), T.Z.B. (37) ve Y.Y. (50) yakalanarak gözaltına alındı. Örgüt üyelerinden uyuşturucu madde aldıkları iddia edilen 9 şüpheli de yakalandı. Yapılan operasyon neticesinde 45 adet Extacy hap, 953 gram esrar maddesi, 20 gram kenevir tohumu, 8 adet Hint keneviri, 47 adet mermi, 34 kuru sıkı tabanca fişeği, 1 adet kuru sıkı tabanca ve el yapımı kısa namlulu tüfek ele geçirildi.

Uyuşturucu madde aldığı ileri sürülen 9 kişi hakkında "Uyuşturucu madde kullanmak" suçundan yasal işlem yapılırken, gözaltına alınan diğer 10 kişi ifadelerinin alınmasının ardından mahkemeye sevk edilecek.

Hırsızlar soydukları evi yaktı

AYDIN (İHA) - Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde bir evde meydana gelen yangının, evi soyan hırsızlar tarafından çıkarıldığı iddia edildi.

Edinilen bilgiye göre, İkiçeşmelik Mahallesi Atatürk Yolu üzerindeki A.T.'ye ait ev sabah saat 06.40 sıralarında yanmaya başladı. Yangın itfaiyenin müdahalesiyle büyümeden söndürülürken, evde kimsenin olmadığı belirlendi. A.T.'ye ulaşan polisler, evinde yangın çıktığını haber verdi. Hemen eve gelen A.T., yangının dışında evin pencere demirlerinin kesildiğini, evden 1 adet takı ile 2 adet çeyrek altının çalındığını fark etti. Sözkonusu saatte evde olmadığını belirten A.T., yangının hırsız veya hırsızlar tarafından çıkarıldığını öne sürerek, kimliği henüz belirlenemeyen zanlılardan şikayetçi oldu. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Öte yandan, bir diğer hırsızlık olayı da Kırmızı Gül Sitesi'nde meydana geldi. Polise başvuran U.T., İkiçeşmelik Mahallesi'nde Adalızade Talebe Yurdu'nun alt bölümünde bulunan Kırmızı Göl Sitesi'ndeki 2, 4 ve 5. blokların merdiven boşluğundaki elektrik kablolarının çalındığını bildirdi. Olay yerine giden polis, kabloların sökülerek çalındığını tespit ederek, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Zümrüt Apartmanı davası sil baştan

KONYA (İHA) - Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 5 Ekim 2005'te sonuçlanan Zümrüt Apartmanı davası kararının Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine, bugün sanıkların yeniden yargılanmasına başlandı.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Zümrüt Apartmanı davasına sanıklar müteahhit Ali Vedat K, İsmail Hakkı C, proje sorumlusu Halil İbrahim E, belediye görevlileri Hüseyin Ç, Maide D, Zeynel Ü. ve taraf avukatları katıldı. Duruşma, sanıklar müteahhit Ali Vedat K, İsmail Hakkı C, proje sorumlusu Halil İbrahim E'nin dinlenmesiyle başladı. Sanıklar, haklarını bildiklerini ve eski savunmalarını tekrar ederek, avukatlarının savunmasını yapacağını söyledi. Dinlenen sanık belediye görevlileri Zeynal Ü, "Ben belediyede ruhsat düzenleme memurluğu yapmaktayım. Benim görevim bana verilen şeyleri yazmaktan ibarettir, herhangi takdir yetkim yoktur. Bu nedenle benim bir kusurum yok" dedi.

Belediye görevlilerinden Hüseyin Ç, Zümrüt Apartmanı'nın ruhsatını 1999 yılında verdiklerini belirterek, "Bina 5 yıl sonra çöktü. Aradan geçen bunca sene sonra binanın çöküşü ile bizim ruhsat verişimiz arasında nasıl bir illiyet bağı olduğunu ben anlamamaktayım. Böyle bir bağ kurulamaz" şeklinde konuştu.

Belediyede görevli sanıkların avukatı Gürsoy Bilgin, "Daha önce yapılan incelemelerin yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle biz öncelikle yerinde yeniden keşif yapılmasını daha sonra bilirkişi incelemesi yapılmasını istiyoruz" şeklinde savunma yaptı. Müteahhit Ali Vedat K, İsmail Hakkı C, proje sorumlusu Halil İbrahim E'nin avukatları da, diğer sanık avukatının beyanına katıldıklarını vurgulayarak, "Yargıtay bozmasını daha geniş manada anlıyoruz. Bozmaya göre sadece belediye görevlisi olan sanıkların durumu değil, diğer sanıkların durumu da önem arz etmektedir. Hatta bozmadan çıkartılan sonuç, savunma doğrultusundaki eksikliklerin de giderilmesinden sonra bilirkişi raporu alınması gerekir. Bu nedenle olay yerinden alınan görüntülerin incelenmesini, dinlenen tanıkların gizli olarak tekrar dinlenmesini ve başka bir heyetten bilirkişi raporu alınmasını talep ediyoruz" şeklinde ifade etti.

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, keşif yapılması, tanık dinlenmesi yönündeki taleplerinin dosyanın geldiği aşama göz önünde bulundurularak reddine ve belediye görevlisi olan sanıkların kusurlarının tespiti için bilirkişi raporunu düzenleyen beş kişilik heyete gönderilerek, yeniden bilirkişi raporu alınmasını istedi.

Mahkeme Başkanı Celal Karakurt, savcının mütalaasına uyarak, bilirkişi ve tanıkların yeniden dinlenmesinin reddine, Yargıtay bozması göz önünde bulundurularak belediye çalışanlarının suç derecesinin tespiti için aynı bilirkişi heyetine ve aynı bilirkişiden yeniden rapor alınıp gönderilmesine karar verdi. Duruşma bu kararla, ileri bir tarihe ertelendi.

5 Ekim 2005 tarihinde verilen görülen Zümrüt Apartmanı davasının karar duruşmasında Ali Vedtat K. 8'de 4 oranında suçlu bulunarak 5 yıl hapis, 400 YTL para cezasına, ortağı İsmail Hakkı C. 8'de 2 suçlu bulunarak 4 sene hapis, 440 YTL para cezasına, proje sorumlusu Halil İbrahim E, 8'de 1 suçlu bulunarak 2 sene hapis, 440 YTL para cezasına, 3 belediye görevlisi görevi ihmal suçundan 1 sene hapis, 440 YTL para cezasına çarptırılmış, tutuklu tek sanık müteahhit Ali Vedat K, tutukluluk süresi göz önünde bulundurularak tahliye edilmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kararı belediye görevlilerinin ihmal derecesinin yeniden tespiti için bozdu.

Kaçak "zengin Türk" çetesine mahkûmiyet

İngıltere'de Middlesex Guildhall Crown Mahkemesi'nde dün görülen ve "üst sınıftan insanların kaçırılması" olarak adlandırılan davada, Mensur Hasan (35) isimli Türk, çete lideri olarak 10 yıla mahkum edildi. Mensur Hasan'ın ikisi Türk beş suç ortağı da çeşitli cezalara çarptırıldı. Savcılara göre çete, mali durumu gayet iyi olan ve kişi başına 7 bin sterlin ödeyen 40 Türk'ü, lüks uçaklarla Londra dışında bilinmeyen pistlere indirdi. Her seferinde 4 kişinin taşındığı ve 10 seferin yapıldığı belirtilirken İngiltere'ye inen kaçaklar, buradan özel şoförlü araçlarla başkente sokuldu, Türklere daha sonra kaçak işler bulundu.

Yılbaşı öncesi uyuşturucu şebekesine darbe

EDİRNE (İHA) - Edirne Kaçak İstihbarat Narkotik Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından Kapıkule Sınır Kapısı'nda düzenlenen operasyonda, yurtdışına çıkmak isteyen TIR'ın içindeki sobalara gizlenmiş halde 104 kilo eroin ele geçirildi. Kameralara yansıyan operasyonda 6 kişi gözaltına alınırken, narkotik köpeği Esta'nın başarısı göz doldurdu.

Yılbaşının yaklaşması üzerine yurtdışına uyuşturucu sevkiyatı yapılacağı ihbarını alan Edirne Kaçak İstihbarat Narkotik Gümrük Muhafaza ekipleri, sınır kapılarında denetimlerini artırdı. Son operasyonda, yurtdışına çıkış yapmak isteyen soba yüklü bir TIR'da arama yapıldı. Alınan bilgiye göre, B.H, kullandığı 16 KC 716 plakalı TIR'ı Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yurtdışına çıkış için gümrük sahasına getirdi. Risk kriterleri çerçevsinde X-Ray taramasına alınan TIR, yoğunluk hissedilmesi üzerine detaylı arama yapılmak üzere hangara alındı. Narkotik köpeği Esta'nın da kullanıldığı aramada, TIR'da bulunan kömür sobalarına gizlenmiş 104 kilo 695 gram eroin ele geçirildi. Sürücü B.H. ile birlikte, toplam 6 kişi gözaltına alındı. Şahıslar, ''uyuşturucu madde kaçakçılığı'' suçundan Edirne Adliyesi'ne sevk edildi. Operasyon kameralara yansırken, narkotik köpeği Esta'nın başarısı göz doldurdu.

Edirne Vali Yardımcısı Kapıkule Mülki İdare Amirii Abdulkadir Yazıcı, operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, "Bugün yakalanan eroinlerle birlikte 2006 yılı içerisinde sınır kapılarında 1 ton 156 kilo 987 gram uyuşturucu madde elegeçirildi" dedi.

Edirne Gümrükler Başmüdürü Mehmek Hatipoğlu ise, yılbaşının yaklaşması üzerine partilerde kullanılmak üzere eroin sevkiyatının artığını ve buna karşılıkta kendilerinin denetimlerini artırdıklarını söyledi. Hatipoğlu, "Son günlerde eroin sevkiyatında büyük artış var. Kapıkule ve İpsala eroin sevkiyatında cazip güzergah olarak görülüyor. Onlar uyuşturucuyu kaçırmakla bizde yakalamakla yükümlüyüz" diye konuştu.

Zeytin hırsızları, ev sahibesini yaraladı

BALIKESİR (İHA) - Balıkesir'in Burhaniye İlçesi'nde hırsızlar, kendilerini yakalayan ev sahibinin eşini yaraladı.

Edinilen bilgiye göre, dün gece saat 22.30 sıralarında Mahkeme Mahallesi'nde Lütfü Aydın'a (41) ait evin bahçesindeki 3 çuval zeytini motosikletlerle çalan hırsızlar, son çuvalı götürürken ev sahibine yakalandı. Lütfü Aydın, eşi Leyla Aydın'la birlikte hırsızlara müdahale etti. 3 hırsızdan 2'si kaçarken, ev sahibine direnen M.A, Leyla Aydın'ı çakıyla elinden yaraladı. Lütfü Aydın'ın polisi araması üzerine olay yerine gelen ekipler, M.A.'yı gözaltına aldı. Kaçan hırsızlardan E.B, sabah saatlerinde Cumhuriyet Mahallesi'ndeki evinde yakalanırken, R.C.'nin yakalanmasına çalışılıyor.

Hırsızların yaraladığı Leyla Aydın, Burhaniye Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi edilirken, yakalanan zeytin hırsızları adliyeye sevk edildi. Hırsızların çaldıkları zeytinler de sakladıkları evden alınarak sahibine teslim edildi.

Jaguar" operesyonunda 17 gözaltı

BURSA (İHA) - Bursa'da Organize Polisi tarafından düzenlenen ve "Jaguar" adı verilen operasyonda, zorla çek ve senet tahsilatı yaptıkları iddia edilen ''Erzurumlu Arap Sado'' lakaplı kişi ve bir kadının da aralarında bulunduğu 17 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, kent merkezinde ''Erzurumlu Arap Sado'' olarak tanınan S.P. ve ''adamlarının'', çek ve senet tahsilatı yaptıkları ihbarını alan Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, ''Jaguar'' adı verilen operasyona start verdi. Operasyonda, daha önce İzmir'de Bülent Ersoy'un eski eşi Cem Adler ile Bursa'da bir otelde emekli baş komiserin vurulması olaylarına karıştığı iddiasıyla daha önce yargılandığı bildirilen S.P. ile beraberindeki biri kadın 16 kişi gözaltına alındı.

Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, 6 tabanca, 2 pompalı tüfek, beyzbol sopası ve çok sayıda kesici alet ele geçirilirken, S.P. tarafından kullanıldığı belirlenen ''Jaguar'' marka otomobile el konuldu.

Gözaltına alınan S.P.'nin, Uluyol Mahallesi'nde işlettiği oto yıkama servisinin arka kısmında sorgu odası oluşturduğu ve borçlu kişileri burada darp ettiği öne sürüldü.

Güvenlik güçleri, devam eden soruşturmayla ilgili detaylı açıklamanın daha sonra yapılacağını bildirirken, zanlıların yarın adliyeye sevk edileceği kaydedildi. Yetkililer, gözaltı sayısının da artabileceğini açıkladı.

Karısını yanan sobanın üzerine itti

DENİZLİ (İHA) - Denizli'nin Çameli İlçesi'nde bir şahsın, tartıştığı eşini darp ettikten sonra yanan sobanın üzerine iterek yaralanmasına neden olduğu ileri sürüldü.

İddiaya göre, Çameli İlçesi'ne bağlı Cevizli Köyü'nde ikamet eden S.C. isimli şahıs, ailevi sebeplerden dolayı çıkan tartışma sonucu eşi N.C.'yi darp ederek yanan sobanın üzerine doğru itti. Ağır yaralanan N.C., ambulansla Denizli Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Beyin Cerrahi Bölümü'nde tedavi altına alınan kadının hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

Jandarma, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Şırnak'ta silahlı saldırı: 1 ölü

ŞIRNAK (İHA) - Şırnak'ın Beytüşşabap İlçesi'nde bir kişi, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, Ali Çavuş Mahallesi'nde oturan Veli Kılıç, dün gece evinin önünde kimliği belirsiz kişi veya kişilerin silahlı saldırısına uğradı. Vücudunun çeşitli yerlerine çok sayıda kurşun isabet eden Kılıç, olay yerinde hayatını kaybetti. Beytüşşebap Devlet Hastanesi'ndeki otopsinin ardından yakınları tarafından alınan Kılıç'ın cenazesi, ilçe mezarlığında toprağa verildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

OSTİM'de patlama: 1 ölü, 2 yaralı

ANKARA (İHA) - Ankara'da bir asansör firmasında sobanın yakınına bırakılan tiner kutularının patlaması sonucu 1 kişi hayatını kaybederken 2 kişi de yaralandı.

Alınan bilgiye göre, OSTİM 668. Sokak 56 numarada bulunan bir asansör firmasında, sobanın yakınına bırakılan tiner kutuları aşırı ısınma sonucu patladı. Patlamada, işyerinde çalışan işçilerden Eyüp Çınar (18) olay yerinde yanarak hayatını kaybetti. Volkan Altın ve Hakan Çelik isimli 2 kişi ise yaralandı. Yaralılar Onkoloji Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Olayın ardından çıkan yangın itfaiye tarafından söndürüldü.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

2 kardeş silahla öldürüldü

RİZE (İHA) - Rize'nin Güneysu İlçesi'nde meydana gelen olayda, 2 kardeş bir evin odunluğunda kafalarından silahla vurulmuş vaziyette ölü olarak bulundu.

Edinilen bilgiye göre, olay geçtiğimiz gün Rize'nin Güneysu İlçesi Ballıdere Köyü'nde meydana geldi. H.K. isimli vatandaşın evinden silah sesleri gelmesi üzerine köylüler jandarmaya bilgi verdi. Olay yerine gelen jandarma ekipleri evde yaptıkları aramada, evin odunluğunda kafalarından silahla vurularak öldürülmüş vaziyette biri bayan 2 kardeşin cesedini buldu. Cesetlerin Ensar Öksüz (35) ve kız kardeşi Melek Karali'ye (26) ait olduğu belirlenirken, olayla ilgili olarak F.M.K. (76) isimli şahsın arandığı bildirildi.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Eski damadının evini ateşe verdi

MERSİN (İHA) - Mersin'in Tarsus İlçesi'nde bir kişi, evini basıp eşini, kızını ve komşu kızını silahla yaralayan eski damadının evini ateşe verdi.

Olay, dün gece Bahçe Mahallesi 515 Sokak'ta meydana geldi. İddiaya göre, saat 19.30 sıralarında, şiddetli geçimsizlik nedeniyle 6 ay önce boşandığı Fatma D.'nin (24) kaldığı baba evini basan Hasan Y. (35), eski kaynanası Aysel (45) ve baldızı Yasemin D. (12) ile komşu kızı Hasret Y.'yi (13) silahla yaraladı. Yaralılar Tarsus 70. Yıl Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, zanlı kaçtı.

Olayı duyarak hastaneye gelen Askeri D. (45), yaralı olan eşi, kızı ve komşu kızının durumuyla ilgi bilgi aldı. Saat 23.00 sıralarında hastaneden ayrılan Askeri D., kızı Fatma D.'yi de yanına alarak, aynı sokakta oturan eski damadının annesi Gaffure Y.'ye ait eve gitti. Evdeki eşyaları dağıtan, elindeki pompalı tüfekle rastgele ateş açan Askeri D., evi ateşe verdikten sonra kayıplara karıştı. Silah seslerini duyarak sokağa çıkınca evin yandığını gören komşuları, durumu itfaiyeye haber verdi. Yangın, kısa süre sonra olay yerine gelen itfaiye ekiplerince söndürüldü. Olayın ardından kaçan Askeri D. polis tarafından aranırken, kızı Fatma D. gözaltına alındı.

Bu arada, eski kaynanası ve eski baldızıyla komşu kızını yaralayan Hasan Y., polisin çalışmaları sonucu yakalanarak gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.

Taksicilerin kara gecesi

İstanbul'da bir taksici gasp edildikten sonra öldürüldü, iki taksici yaralandı. 100 kadar taksici araçlarıyla Bağcılar Meydanı'nı trafiğe kapatarak eylem yaptı.

İstanbul'da Küçükçekmece ve Bağcılar'da aynı saatlerde yaşanan gasp olaylarında bir takcisi bıçaklanarak öldürüldü, iki taksici ise yaralandı. Cemil Durak (51) saat 01.00 sıralarında Bakırköy İncirli Caddesi'nden müşteri olarak 2 kişi aldı. Kimliği belirsiz kişiler, Küçükçekmece'de Durak'ı boğazından bıçaklayarak cebindeki 150 YTL'yi aldı. Kısa süre sonra Bağcılar'da art arda 2 olay yaşandı. Reşit Hindi'nin kullandığı taksiye Kocasinan'dan saat 01.15'te iki kişi bindi. Saldırganlar Hindi'yi göğsünden bıçaklayıp, cebinde bulunan 130 YTL'yi gasp etti. Sefer Turgut da (50), Bağcılar Mahmutbey yolundan aracına aldığı 2 kişi tarafından göğsünden bıçaklandı. Gaspçılar taksiyle kaçarken 6 çocuk babası Turgut hastanede hayatını kaybetti. Turgut'un ölüm haberi meslektaşlarını sokağa döktü. Sefer Turgut'un cenazesinin bulunduğu özel hastane önünde araçlarıyla toplanan yaklaşık 100 taksici Bağcılar Meydanı'nı trafiğe kapattı. Olay yerine çevik kuvvet ekipleri sevk edildi.

Fatih ULAŞ - Müslim SARIYAR / MERKEZ

20 Aralık 2006 18:07

d_toxl
Yasaklı

Hakkari'de 'Berçem 3' operasyonu

HAKKARİ (İHA) - Hakkari'de, Avrupa ülkelerine götürülmek istenen 38 kilo 276 gram uyuşturucu madde ele geçirildi. Olayla ilgili yakalanan 6 kişiden 5'i tutuklandı, 1 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Hakkari Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin operasyonunda takibe alınan sürücülüğünü T.A. isimli şahsın yaptığı 34 BT 1035 plakalı araç Hakkari-Şırnak kara yolu üzerinde durduruldu. Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen araçta, 'Kharis' isimli narkotik köpeğine arama yaptırıldı.

Aramada, zula tabir edilen gizli bölmelerde 76 paket halinde toplam dara ağırlığı 38 kilo 276 gram gelen eroin maddesi ele geçirildi. Operasyonun devamı aşamasında örgüt halinde uyuşturucu ticareti yapan şebeke üyelerinin yakalanmasına yönelik ülke genelinde iller arası eşzamanlı operasyonlar neticesinde uyuşturucu maddelerin Avrupa ülkelerine naklini sağlayan 4 kişi gözaltına alındı.

Yakalanan şüphelilerden O.Ç. isimli şahsın ikametinde 2 kaleşnikof marka piyade tüfeği, bu tüfeklere ait 8 şarjör, 354 adet kaleşnikof fişeği, 1 adet hücum yeleği, 1 adet gece görüş dürbün çantası elde edildi.

'Berçem 3' kod adlı operasyonda uyuşturucu madde organizasyonu içerisinde olduğu değerlendirilen A.B. isimli şahıs da Van'da yakalandı. Böylece 'Berçem 3' kod adlı operasyonda toplam 6 şahıs yakalandı.

Örgüt faaliyeti çerçevesinde uyuşturucu madde ticareti yapmak suçundan Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'na T.A. ile 4 arkadaşı çıkarıldı. 5 şahıs sevk edildikleri Hakkari Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki sorguları neticesinde Hakkari Kapalı Cezaevi'ne teslim edildi. O.Ç. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

ELE GEÇİRİLEN MALZEME VE SİLAHLAR

Operasyonda, 38 kilo 276 gram eroin maddesi, 2 adet kaleşnikof marka piyade tüfeği, 8 şarjör, 354 adet dolu kaleşnikof fişeği, 1 adet hücum yeleği, 1 adet gece görüş dürbün çantası, uyuşturucu madde taşımacılığında kullanılan 34 BT 1035 plakalı araç ele geçirildi.

Şahısların üzerlerinde ve ikametlerinde elde edilen toplam 11 cep telefonuna uyuşturucu madde ticaretinde iletişim aracı olarak kullanıldıkları anlaşılarak mahkemece el konuldu.

Müşterisini rahatsız eden şahsı öldürdü

İzmir'in Bornova İlçesi'nde taksicilik yapan Hasan Solbaz, evine bıraktığı birahanede çalışan müşterisi Gülten Adaşoğlu'nu rahatsız ettiği iddiasıyla Birol Sarıgöz'ü göğsünden bıçaklayarak öldürdü.

Edinilen bilgiye göre olay Bornova 456/4 sokakta 03.30 sıralarında meydana geldi. Taksici Hasan Solbaz (37), abonesi olan Gülten Adaşoğlu'nu (43) çalıştığı birahaneden alarak evine götürdü.

Taksiden inen Gülten Adaşoğlu, evinin önünde bekleyen eski dostu Birol Sarıgöz (46) ile karşılaştı.

Birol Sarıgöz'ün konuşma teklifini reddeden Gülten Adaşoğlu, taksiciden yardım istedi.

Bunun üzerine taksici Solbaz ile Birol Sarıgöz arasında tartışma başladı.

Tartışmanın büyümesi üzerine Solbaz, yanında bulunan bıçakla Sarıgöz'ü göğsünden bıçakladı.

Ağır yaralanan SSK emeklisi Birol Sarıgöz olay yerinde hayatını kaybetti.

Olay yerine gelen polis ekipleri tarafından gözaltına alınan taksici Solbaz ve Gülten Adaşoğlu, ifadeleri alınmak üzere Cinayet Bürosu'na götürülürken, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

Yolda uğradığı saldırı sonucu yaralandı

ADANA (İHA) - Adana'da bir kişi yolda yürürken, uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı.

Edinilen bilgiye göre olay, Onur Mahallesi, Onur Caddesi, 110 sokakta meydana geldi. Evine gitmek üzere yolda yürüdüğü belirtilen Murat Köse (25),kendisine yaklaşan bir otomobil içerisinde bulunan,kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu sırtından yaralandı. Ağır yaralanan Köse,ambulans ile Adana Numune Hastanesi'ne kaldırılarak, tedavi altına alındı. Yaralının hayati tehlikesinin bulunduğu bildirilirken, polis olayla ilgili olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Ümraniye savaş alanına döndü

İSTANBUL (İHA) - 6 yıl önce 20 cezaevinde düzenlenen ve 30 mahkum ve 2 askerin ölümü ile sonuçlanan 'Hayata Dönüş Operasyonu'nu protesto eden bir gurup, Ümraniye ara sokaklarını savaş alanına çevirdi. Polise sapanlarla misketler atan ve taşlarla saldıran eylemcilerden 5'i gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi'nde Hayata Dönüş Operasyonu'nun 6. yıldönümünde biraraya gelen yaklaşık 100 kişilik gurup, ara sokaklara dağıldı. Ara sokaklardan zaman zaman çıkan eylemciler, polislere molotof kokteyli ve taşlar ile saldırdı. Saldırılar karşısında Çevik Kuvvet ekipleri, gaz bombaları ile guruba müdahale etti.

Ara sokaklarda yaşanan kovalamacada eylemcilerin park halindeki bazı araçları kendilerine barikat olarak kullanması dikkatlerden kaçmadı. Bir çok eylemci de, ellerine aldıkları sapanlar ile polis ekiplerine demir bilye ve civata fırlattı. Yaşanan olaylarda yaralanan olmazken, Çevik Kuvvet Ekipleri 5 kişiyi gözaltına aldı. Akrep adıyla bilinen zırhlı araca bindirilen 5 kişi, sorgulanmak üzere Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Bir süre Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi'nde kalan polisler, daha sonra bölgeden ayrıldı.

Öte yandan, Gaziosmanpaşa'da biraraya gelen yaklaşık 150 kişilik bir grup, ellerinde meşaleler ve pankartlarla yürüyüş yaptı. Polisin müdahale etmediği yürüyüşte göstericiler, 'Hayata Dönüş Operasyonu'nu attıkları sloganlar ile protesto etti. Gazi Mahallesi Dört Yol ile İsmet Paşa Caddesi üzerinde yürüyen grup, daha sonra Cem Vakfı önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Grup daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı. Polis ekipleri, her ihtimale karşı Gazi Polis Merkezi önünde çok sayıda zırhlı polis aracını hazır bekletti.

Başkomiser'in laptop'unu çalmak isterken yakalandılar

İZMİR (İHA) - İzmir'den Samsun'a hırsızlıkla mücadele konulu bir toplantıya katılmak üzere otogara giden Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amiri Cüneyt Bilen ve kendisini yolcu etmek için yanında bulunan komiser yardımcısı eşi Gülden Bilen, otobüsten laptop bilgisayarlarını çalan iki zanlıyı suçüstü yakaladı.

Olay, İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali, 54 nolu peronda akşam saat 19.30 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amiri Başkomiser Cüneyt Bilen (32), Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Samsun'da düzenlenen "Hırsızlıkla Mücadele" konulu toplantıya katılmak üzere otogara gitti. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli komiser yardımcısı olan eşi Gülden Bilen de (25) eşini uğurlamak için otogara geldi. Bavullarını bagaja yerleştiren Cüneyt Bilen, elinde bulunan laptop çantasını ise otobüsün koltuklarının üzerine bıraktıktan sonra aşağıya inerek, otobüsün kalkmasını beklediği sırada otobüse giren R.E. (11), Bilen'e ait laptop çantasını alıp otobüsten indi. Kızların durumundan şüphelenen Hırsızlık Büro Amiri Bilen ve eşi daha laptop çantası ile kaçmaya çalışan R.E. ve gözcülük yapan S.O.'yu (12) suçüstü yakalayarak, Garaj Polis Karakolu'na teslim etti.

"Hırsızlıkla Mücadele" konulu toplantıya giderken laptop çantasını çalmak isteyen 2 zanlıyı suçüstü yakalayan Hırsızlık Büro Amiri Cüneyt Bilen, otobüsünü kaçırmamak için ifade veremeden, Samsun'a gitmek üzere otobüsle garajdan ayrılırken, komiser yardımcısı eşi Gülden Bilen, yakaladıkları zanlıları kendi elleriyle Çocuk Bürosu ekiplerine teslim etti. Bilen, "Eşim Samsun'a hırsızlıkla mücadele ile ilgili bir toplantıya katılmak üzere gidiyordu. Ben de kendisini yolcu etmek için gelmiştim. Birlikte otobüsün kalkmasını beklerken bu iki bayanı fark ettik. Sürekli bizi gözetliyorlardı. Bir süre onları dikkatlice takip ettik ve eşime ait laptop çantasını otobüsten alıp giderlerken yakaladık" diye konuştu.

Suçüstü yakalanan R.E. ve S.O.'nun daha önceden de hırsızlıktan kayıtlarının olduğu belirlenirken, nüfuslarında gerçek yaşlarından daha küçük yazıldıkları için defalarca serbest bırakıldıkları belirlendi.

Yurttan kaçır kapkaç yaptır

İzmir'de yurttan kaçıp, pazarda kapkaç yaparken yakalanan 8 yaşındaki S.G. konuştu: Yurttan kaçarız. Bizi bir arabayla pazara bırakırlar. Akşam döneriz....

8 yaşındaki S.G. ile G.A. ve 10 yaşındaki Ş.A., İzmir Buca'daki Şehit Asteğmen Adem Dertsiz Çocuk Yuvası'ndan geçen pazar kaçtı. Üç çocuk, önceki gün Bergama Pazarı'nda bir kapkaça karışınca yakalandı ve yuvaya geri getirildi. İşte çocuk kapkaççı S.G.'nin dehşet veren itirafları:

"Bize atari alıyorlar"

"Yurtta kötü muamele görüyoruz. Bu yüzden kaçtık. Genelde hep kaçarız. Eve gideriz. Bizi sabah evden bir siyah Şahin alır. Pazara götürür. Burada çanta ve altın çalarız. Abiler bize günde 20 YTL ve atari verirler."

"Her yurttan kaçarlar"

Bunları anlatan üç çocuk, yaşları küçük diye takibata uğramadı ve çocuk yurduna teslim edildi. Ancak çocuklar yurttan dün sabah yine kaçtı. Yurt müdürü, dayak iddiasını yalanlayarak "Hangi yurt olsa kaçarlar" dedi.

Hayali polis olmakmış!

S.G. Buca'daki yurttan (üstte) kaçmadan önce SABAH muhabirine "5 yaşımdan beri hırsızlık yapıyorum. Bu işi severek yapıyorum ve bana heyecan veriyor. 18'imden sonra bu işi yapamam. Çünkü hapse girerim. Polis olmak istiyorum" dedi. Kaçak üç çocuk aranıyor.

'Kapkaç yapınca atari veriyorlar'

İzmir'de yakalanan 8 yaşındaki S.G., kapkaç çarkını anlattı: Çanta ve para çalmak için bizi otomobille pazar yerlerine götürüyorlar. Karşılığında 20 YTL ve atari oyuncak alıyorlar.

İzmir'de, defalarca hırsızlık yaptıran ailelerinden alınarak Buca'daki Şehit Asteğmen Adem Dertsiz Çocuk Yuvası'na verilen 8 -10 yaş arasındaki üç çocuk, geçen hafta yurttan kaçtı ancak Bergama pazarında dolaşırken yakalandı. Çocuklar, bir kadınla birlikte çanta ve para çalmak için İzmir'den getirildiklerini söyleyince polis, çocuklardan G.A.'nın annesi Gülperi A.'yı da pazar yerinde bir kadının çantasından cep telefonu çalarken suçüstü yakaladı. Sekiz yaşındaki S.G.'nin anlattıkları, sistemin nasıl işlediğini ve çocukların nasıl kullanıldığını tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi. Yakalanıp yurda götürüldüğünde H. A. sahte ismiyle kayıt yaptırdığını anlatan küçük çocuk, yurtta kendilerine kötü davranıldığını öne sürerek, şunları anlattı:

OTOMOBİLLE 'İŞ'E SERVİS

"Yurdun açık bırakılan arka kapısından kaçtık. Dolmuşa binip eve gittik. Bize bu işleri Yenişehir Tepecik'teki bir ekip yaptırıyor. Sabahları siyah bir Şahin araç gelip alıyor. Pazar kurulduğu yerlerde çanta, altın, para gibi değerli şeyleri çalıyoruz veya biz insanları oyalarken ağabey ya da abla dediğimiz kişiler çalıyor. Bize 20'şer YTL veriyorlar. Ayrıca atari gibi oyuncaklar alıyorlar." Arkadaşı G.A.'nın da Aliağa'da kuyumcudan bir kadının çantasını çalarken yakalandığını ancak gönderildiği yurttan kaçtığını söyleyen küçük çocuk, "İşe gidip de boş döndüğüm zaman amca bize iki tokat atar. Yakalanınca eskiden Ayşe teyze gelip karakoldan kurtarırdı. Şimdi Ayşe Teyze ayrıldı. Onun yerine Zeynep Teyze var" diye konuştu.

KAYMAKAMI BİLE SOYDU

Bütün suçlarının toplandığını bildiğini söyleyen S.G., "Bu nedenle bu işi 18 yaşına girene kadar yaparım. Ondan sonra yakalanınca bu güne kadar işlediğim suçlar toplanacağı için cezaevine girerim. Bu nedenle 18 yaşında bu işleri bırakmam gerekiyor. Ben okumak, hatta polis olmak istiyorum" dedi. Şehit Asteğmen Adem Dertsiz Çocuk Yuvası Müdürü Servet Çekiş ise, çocuklara şiddet uygulamadıklarını öne sürerek, "Çocuklardan G.A. adlı bir kız bir kaymakamın çantasını bile çaldı. Suç dosyaları kabarık ama yaşları küçük oldukları için serbest bırakılıyorlar. Getirmediğimiz yer kalmadı. Hangi yurda götürseniz kaçarlar" dedi.

Erdal ÇARBOĞA / MERKEZ

Kombi bacasını düzeltmek isterken öldü

KOCAELİ (İHA) - Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde akşam saatlerinde meydana gelen olayda, oturduğu apartmanın 10. katında bulunan dairesindeki kombinin bacasını düzeltmek isteyen bir kişi, dengesini kaybederek yere düştü. Şahıs olay yerinde hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre olay Gebze Yeni Kent Mahallesi, Huzur Kent Blokları, 2430 Sokak üzerindeki Menekşe 5 Apartmanı'nda akşam saatlerinde meydana geldi. Apartmanın 10. katında ikamet eden Kemal Kaya (47) isimli kişi, balkonda bulunan kombinin gaz kaçırması üzerine, tahliye borularını kontrol etmek istedi.

Çerçeve ile kapatılan balkonun penceresini açıp üzerine çıkarak, boruları kontrol etmeye çalışan Kaya, bir an dengesini kaybederek yaklaşık 30 metre yükseklikten aşağıya düştü.

Toprak zemine çakılan Kaya, olay yerinde hayatını kaybetti. Olayın ardından aşağıya inen Kemal Kaya'nın yakınları ise, talihsiz adamın öldüğünü öğrenince sinir krizleri geçirdi. Acılı aile, komşuları tarafından güçlükle sakinleştirilmeye çalışıldı. Olayı duyarak apartmana gelen Kaya'nın yeğenleri de amcalarının öldüğünü öğrenince üzüntülerini gizleyemedi. Zaman zaman baygınlık geçiren Kaya'nın yakınlarına, olay yerine gelen ambulansta sakinleştirici iğne yapıldı.

Evli ve bir fabrikada çalıştığı öğrenilen Kemal Kaya'nın cesedi, ilk incelemenin ardından Gebze Belediye Morgu'na kaldırıldı. Ailesinin ifadesine göre kombinin bacasını kontrol etmek istediği sırada düşerek öldüğü belirtilen Kaya'nın cesedi, kesin ölüm sebebinin belirlenmesi amacıyla otopsi yapılmak üzere daha sonra İstanbul Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturmaya devam ediliyor.

Üsküdar'da dehşet gecesi

Üsküdar'da cinnet geçiren bir kişi kız kardeşiyle sevgilisini tabancayla öldürdü. Zanlı, yaralıları hastaneye götürmek isteyen bir taksiciyi de bacağından vurduktan sonra kayıplara karıştı.

Edinilen bilgiye göre, B.E. (28) Üsküdar Hekimbaşı Ofis Kent'teki evinde sevgilisi olduğu iddia edilen N.Y. ile bilinmeyen bir nedenle tartıştı. B.E, daha sonra kız kardeşi N.E'yi arayarak eve gelmesini istedi.

Eve 34 TJE 43 plakalı K.Y'nin kullandığı taksi şoförüyle gelen N.E, otoparkta karşılaştığı ve ağabeyinin sevgilisi olduğu iddia edilen N.Y'yi dövülmüş vaziyette buldu. Bayanın arkasından otoparka kadar gelen B.E. burada elindeki silahla kız kardeşi N.E. ve sevgilisi N.Y'yi silahla ağır yaraladı.

Bu esnada olay yerinde bulunan taksi şoförü ağır yaralıları taksisine bindirerek hastaneye götürmek istedi. B.E, taksi şoförünü araçtan inmesi için tehdit ettikten sonra red cevabını alınca tabancasında bulunan son kurşunu da taksicinin bacağına sıktı.

Taksi şoförü daha sonra yaralı bir şekilde yerde yatan yaralı kadınları arabasına alarak hastaneye götürdü. Hastaneye kaldırılan yaralılar burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Yaralı taksi şoförü K.Y. ise burada yapılan ilk müdahalenin ardından Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. 2 kişiyi öldürüp 1 kişiyi de yaralayan B.E. olayın ardından 34 NBE 63 plakalı bir otomobille olay yerinden kaçtı.

Saldırıda ölümden dönen taksi şoförü K.Y, "2 bayan vurulduktan sonra onları aracımla hastaneye götürmek istedim. Beni önce tehdit etti sonrada silahla yaraladı. Ancak ben yaralı halde ağır yaralı bayanları hastaneye getirdim" dedi.

Öte yandan B.E'nin kız kardeşine ait evlilik cüzdanı üzerinde yer alan fotoğrafları çıkararak yerine sevgilisi ve kendisinin fotoğraflarını yapıştırmış olması dikkat çekti. Soruşturma başlatan polis, saldırganın daha öncede emniyette sabıka kaydının bulunduğu belirledi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

'Severek yapıyorum'

Beş yaşından beri hırsızlık yaptığını anlatan S.G., "Çocuk olduğumuz için bırakıldığımızı bildiğimizden çok rahat davranıyoruz. Sonunda ceza yok. Geçen yıl bir kadının bankadan çektiği 6 milyar lirayı çalmıştım" dedi. Başka bir gün de iki ağabeyiyle elinde para dolu torba olan bir adamı takip ettiklerini anlatan küçük çocuk, "Ama adam torbayı elinden hiç bırakmadı. Bunun üzerine torbayı parçaladık. Adama paraları toplamaya çalışırken biz de deste deste paraları alarak kaçtık. O zaman da bana atari hediye ettiler. Bu işi severek yapıyorum ve bana heyecan veriyor" dedi.

Eski eşinin evini bastı: 3 yaralı

MERSİN (İHA) - Mersin'in Tarsus İlçesi'nde bir kişi, boşandığı eşinin evini basarak kaynanası, baldızı ve komşularının kızını silahla yaraladı.

Edinilen bilgiye göre, Bahçe Mahallesi, 515. sokak, 3 numaralı evde iddiaya göre 6 ay önce eşinden resmi olarak boşandığı belirtilen H.Y. (35), annesiyle yaşayan eski eşi F.D'nin evine geldi. Kapıyı açtığında eski kocasını gören F.D. kapıyı tekrar kapatmak istedi. Zorla içeriye giren H.Y, üzerindeki silahla eşini vurmak istedi. F.D, diğer odaya kaçarak kurşunlardan kurtulurken, şahsı engellemeye çalışan kayınvalide A.D'yi (45) karnından, baldızı Y.D. (12) sağ ve sol bacağından ve evde misafir olarak bulunan komşu kızı Hasret Yasin'i de (13) sağ dizinden vurarak yaralandı.

Zanlı H.Y, plakası belirlenemeyen bir otomobille olay yerinden kaçarak izini kaybettirirken, yaralılar ambulansla 70. Yıl Tarsus Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ağır yaralanan kaynana A.D'nin ameliyata alındığı belirtilirken, hafif yaralanan diğer yaralıların tedavisinin sürdüğü belirtildi.

Polis, firar eden zanlının yakalanması için geniş çaplı operasyon başlatırken, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

Bingöl'de PKK silahları yakalandı

BİNGÖL (İHA) - Bingöl'ün Kiğı İlçesi dağlık arazi kesiminde, güvenlik kuvvetlerince yapılan arazi arama-tarama faaliyetleri esnasında araziye gizlenmiş 2 adet silah ve mühimmat ele geçirildi.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden alınan bilgiye göre, Bingöl'ün Kiğı İlçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik kuvvetlerince yapılan arazi arama-tarama faaliyeti esnasında terör örgütü PKK mensupları tarafından araziye gizlendiği kaydedilen 2 adet piyade tüfeği ve 382 adet mühimmat ele geçirildiği belirtildi.

Muhtarın şikayeti 3 polisi açığa aldır

20 Aralık 2006 07:10

Giresun'un Çamoluk İlçesi'nde bir mahalle muhtarından sahte ikametgah belgesi alınması işinde aracı oldukları ve kurşunlama olayını örtbas etmeye çalıştıkları iddia edilen 3 polis memuru açığa alındı

Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Nusret Patar'a başvuran Nurettin Metin adlı kişi, İzmir'de ikamet eden Hüsnü Karadağ ve yabancı uyruklu eşinin ikametgahlarını Çamoluk'ta göstermek istediklerini ve bu nedenle ikametgah senedi düzenlemesini istedi. Bağlar Sokak 14 numaralı evin adres olarak gösterildiği ikametgah nakil belgesini imzalamayacağını belirten Muhtar Patar'ı ikna için İlçe Emniyet Amirliği'nde görevli bir polis devreye girdi. Muhtar bunu da kabul etmedi.

Ardından 13 Aralık 2006 gecesi saat 23.30 sıralarında önce Zarif Sürücü'nün bir süre sonra da Muhtar Nusret Patar'ın kahvehaneleri kurşunlandı.

Olayın ardından 50 metre uzaklıktaki Çamoluk İlçe Emniyet Amirliği'ne başvuran Muhtar Nusret Patar şikayetçi oldu. Ancak durumun savcılığa yansımadığını ve olayın örtbas edilmeye çalışıldığını öğrenen Nusret Patar, Çamoluk'ta adliye olmadığı için Alucra Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak Nurettin Metin ve polislerden şikayetçi oldu.

Muhtar Patar bu arada Giresun Emniyet Müdürlüğü'ne de giderek polislerden ayrıca şikayetçi oldu. Bunun üzerine başlatılan soruşturma kapsamında üç polis açığa alındı. Soruşturmanın Çamoluk'a gönderilen bir Emniyet Müdür Yardımcısı tarafından yürütüldüğü ifade edildi.

Giresun Valisi Şükrü Kocatepe olayla ilgili açıklama yapmazken, konunun idari bir tasarruf olduğunu ve gerekli soruşturmaların sürdüğünü söylemekle yetindi.

63 kişi 'tünel'e takıldı

SAKARYA (İHA) - Sakarya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından 3 ayrı operasyon gerçekleştirildiği bildirildi. Düzenlenen operasyonlarda 63 kişi gözaltına alınırken, 217 bin adet captagon hap ele geçirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Sakarya'da tefecilik yaptığı belirlenen bir grupla sahte fatura düzenledikleri belirlenen başka bir gruba yönelik olarak, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Maliye Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire Başkanlığı ile koordineli yürütülen ve 'Tünel' adı verilen, İstanbul ile Sakarya'da eş zamanlı yapılan operasyonlarda 60 kişinin yakalanarak gözaltına alındığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Sakarya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin Adapazarı'nda gerçekleştirdiği bir diğer operasyonda da, piyasaya sürülmeye hazır 217 bin captagon hap ele geçirildiği, bu olayla ilgili olarak da 3 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.

20 Aralık 2006 18:11

d_toxl
Yasaklı

Danıştay hakimlerini dövdüler!

20 Aralık 2006 17:29

Suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak suçundan çeşitli defalar gözaltına alınan ve yer altı dünyasının ünlü isimlerinden "Kürt Ahmet" adıyla bilinen Ahmet Turgut?un yeğeni Şahin Turgut ve 4 arkadaşı, Danıştay?da görev yapan 2 hakimi darp ettikleri iddiasıyla gözaltına

alındı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Danıştay?da görevli A.İ ile meslektaşı kadın hakim P.K. Cumartesi akşamı Arjantin Caddesi?nde bir kafeye yemeğe gittiler.

Kafe girişinde bulunan bazı kişiler ile hakimler arasında çıkan tartışmanın büyümesi üzerine Hakim A.İ. ile P.K. darp edildi.

Darp sonucu yaralanan A.İ. ve P.K. durumu polise bildirmesinin ardından soruşturma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, saldırganların kimliğini tespit ettiler.

Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından da "adam yaralama ve "suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak suçlarından" bir kaç kez gözaltına alındığı öğrenilen Şahin Turgut ile yanında bulunan Hakan Ş, Levent Y, Üzeyir K.

ve Levent T. gözaltına alındı.

Gasp Büro Amirliği?nde sorgulanan 5 kişi, ifadeleri alındıktan sonra mahkemeye gönderildiler.

Cevahir'de bu kez de güvenlik müdürü öldü

İSTANBUL (İHA) - Yürüyen merdivenlerin korkuluğundan düşen 2 çocuğun ölümüyle gündeme gelen Cevahir Alışveriş Merkezi'nin güvenlik müdürü Mithat Piroğlu (73), geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Alışveriş merkezinden yapılan açıklamada, "Mithat Bey, Cevahir Alışveriş Merkezi'nin güvenlik müdürüdür. Dayak olayına karışan taşeron firma ile hiçbir alakası yoktur" denildi.

Polise rüşvet teklif edince tutuklandı

20 Aralık 2006 16:44

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, ehliyetsiz yakalandığı için polise 50 YTL rüşvet teklif eden oto galeri sahibi, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Edinilen bilgiye göre, İlçe Emniyet Müdürü Esat Bitnel'in bizzat yönettiği trafik kontrol denetimi sırasında, daha önce ehliyeti alınan oto galeri sahibi H.B. (50), ehliyetsiz yakalanınca trafik polisine 50 YTL rüşvet teklifinde bulundu. Olayla ilgili hakkında suç duyurusu yapılan ve hazırlanan evrakla Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilen H.B., çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu.

Üniversiteli kıza çıplak şantaj

20 Aralık 2006 16:23

Üniversite öğrencisini çıplak fotoğraflarını internette yayınlamakla tehdit eden evli adam tutuklandı.

Samsun'da, kendisini terk eden üniversite öğrencisi sevgilisini çıplak fotoğraflarını internette yayınlayıp, ailesine göndermekle tehdit ettiği ileri sürülen evli ve bir çocuk babası Murat K. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi E.D. (24), ayrıldığı eski sevgilisi mobilya mağazası sahibi Murat K.'nin (33), kendisiyle yeniden birlikte olmak istediği, kabul etmeyince de çıplak fotoğraflarını internette yayınlayıp, ailesine göndermekle tehdit ettiği iddiasıyla 1 ay önce polise başvurdu.

Murat K.'den şikayetçi olan E.D. bir süre aynı evi paylaştıkları Murat K.'nin kendisini evlilik vaadiyle kandırdığını ileri sürerek, "Benimle evlenmesini beklerken, Murat'ın evli ve 1 çocuk sahibi olduğunu öğrendim. Bunun üzerine kendisini terk ettim. Daha sonra başka bir erkek arkadaşım oldu ve onunla evlenme hazırlıklarına başladım. Ancak Murat sürekli beni telefonla arayarak rahatsız ediyordu. İlişkimizin bitmemesini ve dost hayatı yaşamaya devam etmemizi söyleyerek cep telefonunda bana ait çıplak fotoğraf ve görüntülerimin olduğunu söyledi. Eğer teklifini kabul etmezsem bu görüntüleri evleneceğim kişiye, aileme ve internete göndereceğini söyleyerek beni tehdit etti' dedi.

E.D.'nin şikayeti üzerine harekete geçen Ahlak Bürosu Ekipleri, Murat K.'yı yakalayarak, cep telefonu ve evindeki bilgisayarına el koydu. Yapılan incelemede cep telefonu ile bilgisayarda E.D.'nin çıplak görüntülerine rastlandı. Murat K. genç kızın görüntülerini bilgisi dahilinde cep telefonuyla çektiğini söyleyerek, "Kimseyi tehdit etmedim, görüntüleri de kimseye göndermedim. Sanırım o bu görüntülerin bende olmasından rahatsız olduğu için beni şikayet etti' dedi.

Murat K. "özel hayatın gizliliğini açığa vurma, tehdit ve şantaj' suçlarından sevkedildiği nöbetçi mahkemede, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Diyarbakır'da öğrenciler arasında kavga: 3 yaralı, 4 gözaltı

20 Aralık 2006 13:20

Diyarbakır'da öğrenciler arasında çıkan bıçaklı kavgada 3 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Bağlar Beldesi'ndeki Namık Kemal ve Şehitlik liselerinde okuyan 2 öğrenci grubu arasında henüz bilinmeyen bir nedenle bıçaklı kavga çıktı. Şehitlik Lisesi'nde bu sabah saatlerinde çıkan kavgada isimleri henüz belirlenemeyen 3 öğrenci yaralanırken, olayla ilgili 4 öğrenci de gözaltına alındı. Diyarbakır Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralı öğrenciler tedavilerinin ardından taburcu edilirken, polis okul çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

20 Aralık 2006 18:40

d_toxl
Yasaklı

Şafakta 500 polisle fuhuş operasyonu

Konya'da şafakla birlikte 45 ayrı noktaya baskın yapıldı. Kapılar koç boynuzu ile kırıldı. 4 ildeki eşzamanlı operasyonla 10'u kadın 48 kişi gözaltına alındı, 17 ateşli silah ele geçirildi.

Konya Emniyet Müdürlüğü, yaklaşık 500 polisin katıldığı operasyonla şafak vakti 45 ayrı noktaya eşzamanlı baskın düzenledi. Panzerlerle yollar kapatılırken, çilingir olmasına rağmen kapılar "koç boynuzu" ile kırıldı. Ekipler, ellerinde otomatik tüfeklerle evlere girerek, tüm odaları didik didik aradı. Filmlerdeki terör örgütü operasyonu sahnelerini anımsatan görüntülerin yaşandığı "By-pass" adı verilen ve Ankara, Adana ve Kütahya'da da eşzamanlı düzenlenen operasyonda 10'u kadın 48 kişi gözaltına alındı. Kaçakçılık ve Organize Suçlar, İstihbarat, Asayiş, Terörle Mücadele ve Özel Harekat Şubesi ekipleri, 9 aylık çalışmanın ardından dün saat 06.00 sıralarında eşzamanlı "Bypass" operasyonu düzenledi. 40 ekipten oluşan yaklaşık 500 polisin katıldığı operasyonda 45 ayrı nokta basıldı. Önce yolları panzerle kesen ve çevre güvenliği alan polis, daha sonra evlerin kapısını çaldı. Bir polis memuru "Hastam var, ne olur yardım edin" diyerek yardım istedi. Ancak evlerin kapıları buna rağmen açılmadı. Bunun üzerine polis, ilk olarak omuzla kapıları kırmaya çalıştı. Ancak bunda başarılıolunamayınca Özel Harekat timleri tarafından getirilen "koç boynuzu" ile kapılar kırıldı. Çelik kapılar ise çilingir yardımıyla açıldı. 500'ÜN

ÜZERİNDE SUÇ KAYDI

Konya merkez, Kadınhanı ve Kulu ilçelerinin yanı sıra Ankara, Kütahya ve Adana'da da eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda 10'u kadın 48 kişi gözaltına alındı. Örgüt liderliği yaptığı öne sürülen ve 50'nin üzerinde sabıkasının bulunduğu öğrenilen Ali Honca da evine yapılan baskında yakalandı. Aramalarda 2'si Glock marka 16 tabanca, 1 pompalı tüfek, kesici aletler, çok sayıda çek ve senet ile uyuşturucu madde, 5 otomobil ile çetenin yasadışı faaliyetlerinden elde ettiği 50 bin YTL ele geçirildi. Çetenin kadınları zorla erkeklere pazarladıkları ve silah ticareti yaptıkları belirtildi. Yakalanan 48 kişinin, gasp, adam öldürmek, adam yaralamak, kadın ticareti, silah ve uyuşturucu ticareti gibi çeşitli suçlardan toplam 500'ün üzerinde suç kaydının bulunduğu belirtildi. Polis, baskın yapılan noktalardan 'fuhuş evi' olarak kullanılan 12 evi kapattı.

Aliye ÇETİNKAYA - MERKEZ

KPSS'den 85 puan alan genç kız, Lösemiye yenik düştü

Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçesi'nde Lösemi Hastası 18 Yaşındaki Ayşe Yiğit .....

19/12/2006 - 19:22

Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçesi'nde lösemi hastası 18 yaşındaki Ayşe Yiğit, 6 yıldır sürdürdüğü yaşam mücadelesinde amansız hastalığa yenik düştü.

Elbistan'da dar gelirli bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Ayşe Yiğit, ilköğretim okulu 5. sınıfta okurken, aniden rahatsızlandı. Bir süre Elbistan'da tedavi gören Ayşe Yiğit'e, lösemi teşhisi konuldu. Hastalığı nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kalan Ayşe Yiğit, hastalığında görülen iyileşmenin ardından Mükremin Halil Lisesi'ne devam etti. Liseyi başarıyla bitiren genç kızın hastalığı yeniden baş göstermeye başladı. KPSS'den 85 puan alan ve memur olmayı hayal eden genç kız, tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi'nde 6 yıldır sürdürdüğü hayat mücadelesine yenik düştü.

Genç kızın cenazesi, Pınarbaşı Camii'nde kılınan namazın ardından Pınarbaşı Mezarlığı'nda gözyaşları arasında toprağa verildi. (İhlas Haber Ajansı)

20 Aralık 2006 18:51

d_toxl
Yasaklı

Soygun için soygun yaptılar

İSTANBUL (İHA) - Ümraniye'de bir hırsız, bu kez başka bir soygunda kullanacakları demir kesme makinesini çaldı.

Ümraniye İmes Sanayi Sitesi'nde meydana gelen olayda, aracını park ederek bankaya giren Mehmet A., çıkışta aracının camının kırılmış olduğunu ve araç içindeki demir kesme aletinin yerinde olmadığını fark etti. Şaşkınlık içerisinde polise haber veren Aslan, "Benim işlerim vardı. Çıktığım sırada arabamın camını kırılmış şekilde gördüm. Aracın içindeki demir kesme makinesi çalınmış. 1 kişi olduğunu gören arkadaşlar, şahsın camı yumruğu ile kırıp içerideki makineyi aldığını söylediler" dedi.

Kapkaççıların, genellikle banka önlerindeki müşterilerin çantalarını çalarken, bu kez bir demir kesme makinesine göz dikmesi, bir kasa hırsızlığı ya da ATM soygunu peşinde oldukları ihtimalini akıllara getirdi.

Olay yerine gelen polis, gerekli incelemeleri yaparak Mehmet A.'nın ifadesi doğrultusunda kaçan şahsı yakalamak için gerekli çalışmayı başlattı.

Hakimlere dayak atan 5 kişi tutuklandı

ANKARA (İHA) - Başkentte yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden A.T.'nin yeğeni Ş.T. ve 4 arkadaşı, Danıştay'da görev yapan 2 hakimi dövdükleri iddiasıyla gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Arjantin Caddesi'nde bir kafede meydana gelen olayda, Danıştay hakimlerinden A.İ. ile meslektaşı kadın hakim P.K. yemek yerlerken bazı kişilerle aralarında tartışma yaşandı. Yaşanan tartışma sırasında her iki hakim de darp edildi. Hakimlerin olayı polise bildirmesi üzerine polis bir çalışma başlattı. Yapılan çalışmalar sonucunda Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından "adam yaralama ve suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak suçlarından" daha önce de gözaltına alındığı öğrenilen Ş.T. ile olaya karıştığı öne sürülen H.Ş, L.Y, Ü.K. ve L.T. gözaltına alındı. Asayiş Şube Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanan zanlılar Ankara Adliyesi'ne sevk edildi

Kuru sıkı tabanca testisini yok etti

BATMAN (İHA) - Batman'da bir şahıs, beline koyduğu kuru sıkı tabancasının ateş alması sonucu testisini kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, Yavuz Selim İlköğretim Okulu'nda okuyan İ.A. (14) isimli öğrenci, maçları izlemeye geldiği halı saha önünde, üzerinde bulunan kuru sıkı tabancayı temizledikten sonra beline koymak isterken, silahın ateş alması sonucu testislerinden yaralandı. Çevredeki vatandaşların yardımıyla Batman Devlet Hastanesi'ne kaldırılan çocuğun, sol testisinin ameliyatla alındığı, genel durumunun ise iyi olduğu öğrenildi.

Hapisten kaçan firari yakalandı

ÇANAKKALE (İHA) - Bayramiç İlçesi'ndeki Kapalı Cezaevi'nden Çanakkale Açık Cezaevi'ne nakledildikten 10 dakika sonra firar eden 2 mahkum, emniyet birimlerini alarma geçirdi. Mezarlığa operasyon yapan polis, kaçan mahkumlardan birini yakalarken, diğer şahsın aranmasına çalışılıyor.

Edinilen bilgiye göre, Bayramiç İlçesi'nden öğle saatlerinde Çanakkale Açık Cezaevi'ne nakledilen Bülent Uysal ile Mehmet Telli isimli 2 mahkum, cezaevine nakledildikten 10 dakika sonra firar etti. Cezaevi yönetimin şahısların firar ettiğini görmelerinin ardından durum emniyet kuvvetlerine bildirildi. Bunun üzerine emniyet güçleri, Çanakkale şehir mezarlığı istikametine doğru kaçtıkları görülen 2 mahkumun yakalanması için operasyon başlattı. Mezarlığın içinde ve civarında arama çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler, Bülent Uysal'ı mezarlık çevresinde yakalamayı başardı. Cezaevinden kaçışını saniye saniye anlatan şahıs, 3 yıldır cezaevinde yattığını belirterek, "Cezaevinin içinden aşağıya doğru gittim. Oradan da tellerin üzerinden atlayarak kaçtım" dedi.

Bu arada firar eden ikinci şahıs Mehmet Telli'nin ise aranmasına devam edildiği açıklandı.

Fabrika bahçesinde donmuş ceset bulundu

ÇORUM (İHA) - Çorum'da Yumurta Üretim Pazarlama A.Ş.'nin bahçesindeki ağaçların arasında donarak öldüğü sanılan yaşlı bir adamın cesedi bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Çorum-Ankara Karayolu'nun 5. kilometrede bulunan Çorum Yumurta Üretim Pazarlama A.Ş.'nin bahçesindeki çam ağaçlarının altında 70 yaşlarında bir erkek cesedi bulundu. İşletmenin bekçisi tarafından bulunan ve 155 polis imdat telefonunu yapılan ihbar üzerine harekete geçen polis, olay yerinde inceleme başlattı.

Olay yerinde güvenlik tedbiri alarak inceleme başlatan polis, cesedi bulunan yaşlı adamı tanıyan hiç kimseye ulaşamadı. Kimlik tespiti için olay yerine bazı vatandaşları getiren polis ölen şahsın kimlik bilgilerine ulaşamadı. Olay yerine gelen adli tabibin yaptığı incelemede ölüm şekli şüpheli bulunmayan ceset Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla ölüm nedenin belirlenmesi için Çorum Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı.

Diğer taraftan bulunan cesedin kimlik bilgilerine ulaşmak için araştırma başlatan polis ekipleri, yaşlı adımın cebinde 695 YTL kağıt ve 27 YTL bozuk olmak üzere toplam 622 YTL para buldu.

20 Aralık 2006 18:56

d_toxl
Yasaklı

Başkentte seri katil paniği

Ankara'da 2 gün içinde aynı silahla 2 marketçi öldürüldü, biri de saldırıya uğradı. Delilleri inceleyen polis, 40 ekiple olayı araştırıyor

ANKARA Milliyet

Ramazan Bayramı'nda 3 günde 7 cinayet işleyen seri katillerin Türkiye'yi şoka sokmasının ardından, Ankara'da polis yeni bir seri katil alarmına geçti. Başkentte 2 gün içerisinde aynı silahla iki marketçi öldürüldü, biri de yaralandı.

İlk olay geçen cuma sabaha karşı yaşandı. Esat'taki Eser Kardeşler adlı markete 03.00 sıralarında gelen kimliği belirsiz bir kişi, işyeri sahibi Muhittin Eser'i başından tek kurşunla öldürdü. Saldırgan kaçtı. Bir gece sonrada Kayaş'taki Öztürk Market'e gelen kimliği belirsiz bir kişi, market sahibi Bülent Öztürk'ü 3 kurşunla öldürdü.

Aynı gece geç saatlerde Batıkent Uğur Mumcu Mahallesi'nde Çağdaş Market'in sahibi Ali Tahtacı'ya yönelik saldırı ihbarı polisi alarma geçirdi. Markete gelen kimliği belirsiz bir kişi, 2 kurşun sıkarak Tahtacı'yı öldürmek istedi, ancak atik davranan market sahibi olaydan yara almadan kurtuldu. İşyerinden para alamayan zanlı, kendisini bekleyen araçla kayıplara karıştı.

Delilleri inceleyen polis, 3 olayda kullanılan 9 milimetrelik tabancanın aynı olduğunu belirledi. Üç eylemi de az sayıda kurşunla gerçekleştiren zanlı ya da zanlılar için 40'a yakın ekip alarma geçti.

TAKSİCİLERDEN 1'İ ÖLDÜ, 2'Sİ YARALANDI

Cinayete sarı isyan

İstanbul'da 3 ayrı yerde 3 taksicinin bıçak zoruyla gasp edilmesine tepki gösteren meslektaşları, TEM'i ve E-5 karayolunu trafiğe kapadı

MEHMET AKİF ERDEM, MUTLU BOZDAĞ İstanbul

Bakırköy'de önceki gece taksisine 2 müşteri alan Cemil Durak (51), Küçükçekmece İnönü Mahallesi Erler Caddesi'nde bu kişilerce gasp edildi. Durak'ı zorla taksiden indiren saldırganlar, araçla kaçtı. Boğazından ve göğsünden bıçakla yaralanan Durak tedaviye alınırken, taksisi Bahçelievler'de bulundu.

Aynı gece taksici Reşit Hindi de (54), aracına müşteri gibi binen iki gaspçı tarafından Bağcılar Kocasinan Mezarlığı'nda göğsünden bıçaklandı. Zanlılar 130 YTL hasılatı aldıktan sonra kayıplara karışırken, Hindi hastaneye kaldırıldı. Aynı saatlerde Mahmutbey yolunda 34 TR 12 plakalı araca binen gaspçılar tarafından bıçaklanan Sefer Turgut (47) ise kaldırıldığı Özel Bağcılar Yaşam Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Polis, gasplarla ilgili olarak inceleme başlattı. Olayların duyulması üzerine taksiciler, TEM otoyolunun ve E-5 karayolunun bir kısmını trafiğe kapattı.

'RUS ALİ' LAKAPLI ÇETE LİDERİ 4 DİL BİLİYOR, TÜRKOLOJİDE MASTIR YAPMIŞ

Mastırlı hacker Rus Ali yakalandı

10 bin kişinin banka bilgilerine ulaşan 'internet çetesi' çökertildi. Çete 3.5 milyon kişinin de e-posta adresini kopyalamış

Erdal Kılınç

İnternet üzerinden dolandırıcılık yapan 10 kişilik şebeke yakalandı. Bazı banka müşterilerinin bilgileri dışında hesaplarından para çekildiğinin bildirilmesi üzerine harekete geçen Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, liderliğini "Rus Ali" lakaplı Ali Akgün'ün yaptığı şebekeye ulaştı. Ekiplerin 7 ilçede tespit edilen adreslere düzenlediği eşzamanlı operasyonda 9 kişi gözaltına alındı. Şebeke lideri Akgün de Beyoğlu'nda bir otelde yakalandı.

Hedef üniversite ve medya

Şebekenin e-postalara gönderdiği "keylogger" virüsüyle aldığı müşteri hesap bilgilerini sahte kartlara kopyalayarak paraları çektiği tespit edildi. Akgün'ün, elde ettiği bazı banka hesap bilgilerini de Rusya'daki dolandırıcılara gönderdiği belirlendi. İnternette "Gremlin" takma ismini kullanan Ali Akgün, "send mail" virüsünü kullanarak üniversite ve medya kuruluşlarında çalışan kişilerin e-posta adreslerini topladığı ve bu dosyalarda 3 milyon 450 bin e-posta adresinin bulunduğu bildirildi. Operasyonda, 10 bin 580 kişinin de banka hesap bilgileri ele geçirildi.

İstanbul Üniversitesi mezunu olan Ali Akgün'ün Türkoloji üzerine mastır yaptığı kaydedildi. Rusça, İngilizce, Almanca ve Kürtçe'yi ana dili gibi konuşan Akgün'ün kazandığı paralarla lüks bir hayat sürdüğü ortaya çıktı. Müşterilerin hesap bilgilerini alan Akgün'ün, bu bilgiler üzerinden paraları çekecek olan kişileri şebeke içindeki kadınları kullanarak bulduğu da tespit edildi.

Güvenli bankacılığın kuralları

EKONOMİ SERVİSİ

İnternet bankacılığı işlemlerinde kullanıcının dikkat etmesi gereken noktalar ise şöyle:

Kimlik ve kişisel finansal bilgilerinizi isteyen e - posta 'ları kesinlikle doldurmayın.

Bankalardan gelmiş gibi gösterilen ve sizden şifre, kullanıcı adı, müşteri numarası, kredi kartı numarası, kimlik numarası gibi bilgileri talep eden e - postalara yanıt vermeyin, çünkü bankalar e - posta yoluyla hiçbir şekilde müşterilerin kişisel bilgilerini istemiyor.

İnternet tarayıcınızın güncel olduğunu ve güvenlik ayarlarının yüklendiğini kontrol edin. Bilgisayarınızda güncel bir virüs programı olmasına dikkat edin.

İnternette bankacılık işlemlerinizi güvenliğinden emin olmadığınız bilgisayarlardan yapmayın. İnternet kafe gibi umuma açık yerlerdeki bilgisayarları kesinlikle kullanmayın.

Online bankacılık işlemi yapılan sitenin 128 SSL protokolünü destekleyip desteklemediğini kesinlikle kontrol edin.

Sezercik'in evinden Kalaşnikof çıktı

70'li yılların çocuk oyuncusu Sezer İnanoğlu'nun evinde bir Kalaşnikof ile esrar ve kokain bulundu

ERDAL KILINÇ İstanbul

1970'li yıllarda Yeşilçam'ın en ünlü çocuk oyuncularından biri olan ve "Sezercik" ismiyle tanınan Sezer İnanoğlu'nun evine düzenlenen operasyonda bir Kalaşnikof tüfek, kokain ve esrar ele geçirildi.

Önceki gün, Sezer İnanoğlu ile arkadaşı Güçlü Demir'in uyuşturucu kullandığı ihbarını değerlendiren İstanbul Narkotik Şubesi ekipleri, İnanoğlu ve Demir'in gittiği adresleri belirleyerek operasyon başlattı. Ekipler, İnanoğlu'nun Beşiktaş'taki evine, zaman zaman kaldığı öğrenilen Şişli'deki bir daireye ve Beykoz'daki arkadaşlarının teknesine baskın düzenledi.

Silah kullanılmamış

İnanoğlu'nun Beşiktaş'taki evinde kokain ve esrarla Doğu Anadolu'dan getirtildiği iddia edilen bir Kalaşnikof tüfek ele geçirildi. Ancak İnanoğlu ile Demir bulunamadı. Yapılan balistik incelemede İstanbul'da herhangi bir olayda kullanılmadığı belirlenen silahla ilgili araştırma Türkiye genelinde devam ediyor.

Sopalı güvenlik 7 yıl yatabilir

Cevahir'deki 'dayak skandalı'yla ilgili soruşturma başlatan savcılık, zanlıların 7 yıla kadar hapsini istedi

İSTANBUL Milliyet

Hırsızlık şüphesiyle yakaladıkları küçük kız çocuğunu sopayla döven Cevahir Alışveriş Merkezi özel güvenlik görevlilerine tepkiler sürüyor. Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir de dünkü açıklamasında, "O küçük çocuğun çığlıklarından içim param parça oldu. Bu bağışlayacağımız bir olay değildir" dedi.

Mehmet Ali Önel'in hazırlayıp sunduğu Star TV'deki "Deşifre" programında yer alan habere göre, alışveriş merkezinde bir sorgu odası oluşturan özel güvenlik görevlileri, hırsızlık yaptıklarından şüphelendikleri kişilere burada şiddet uyguluyorlardı. İşten ayrılan bir güvenlik görevlisinin cep telefonuyla çektiği görüntülerde, hırsızlık yaptığından şüphelenilen kız çocuğu tüm yalvarmalarına rağmen sopayla dövülüyordu.

Büyük tepki çeken olayla ilgili olarak, Beyoğlu Cumhuriyet Savcısı Zeynel Buğa, TCK 109/3 f maddesi gereği "hürriyeti tahdit" suçlamasından 4 yıldan 7 yıla kadar, TCK'nın 86. maddesinde düzenlenen "darp" suçundan da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında savcı, TCK 96. maddesinde tanımlanan "eziyet" suçunun işlendiği kanaatine varırsa da 3 yıldan 8 yıla kadar ayrıca hapis cezası talep edebilecek.

Akbük'te de orman talanı iddiası

ANKARA Milliyet

CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu, Didim'in Akbük beldesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca turizm merkezi ilan edildiğini, ancak taşocakları açıldığını iddia etti. Çerçioğlu, "Açtıkları bu yerlerde hükümet, iki koyun gütmeyecek herhalde. Acarİstanbul'un bir örneği Akbükİstanbul olacak" dedi. TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk ve Çerçioğlu, seçim bölgelerinde taşocağı açılması ve maden arama için ağaçların kesildiğine ilişkin fotoğrafları gösterdi. Ercenk, iki yıl önce çıkarılan Maden Yasası ile taşocağı açma ve maden arama ruhsatına ilişkin yetkilerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na devredildiğini böylece etüt ve sondaj çalışmaları gerçekleştirilmeden ağaç katliamı yapıldığını savundu.

Kars'ta ihale operasyonu: 39 gözaltı

DHA

Kars Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü'nün önceki gün Kars, Ardahan, Erzurum ve Iğdır'da başlattığı siyasetçi, bürokrat ve müteahhitlere yönelik bir operasyonda 39 kişi gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeleri alınanlar arasında daire müdürü, bürokrat, işadamı ve siyasetçiler de bulunuyor. Kamu adına yapılan ihalelere fesat karıştırdıkları gerekçesiyle gözaltına alınanlar arasında AKP'li Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun kardeşleri Kızılay Kars Şubesi Başkanı İsmail Medet Alibeyoğlu ile Yusuf Alibeyoğlu, AKP'li İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Yağcı'nın kardeşi Tuncer Yağcı ile oğlu, MHP eski Kars Milletvekili Arslan Aydar'ın kardeşi olan İl Sağlık Müdürlüğü Mali İşler Şube Müdürü Yılmaz Aydar ve Sivil Savunma Müdürü Müslüm Cengiz, Akyaka'daki bir okulda görevli müdür Mustafa Aramaz, işadamı Ali Bulgan gibi isimler yer alıyor.

Gözaltına alınan bazı kişilerin evlerinde yapılan aramalar sırasında çok sayıda tabanca ile uzun namlulu silahlar bulunduğu da belirtildi.

20 Aralık 2006 19:14

d_toxl
Yasaklı

11 yaşındaki kız öğrenci okul bahçesinde bıçaklandı

Denizli?nin Sarayköy ilçesinde 11 yaşındaki kız öğrenci, akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen bir kişi tarafından bıçakla yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, ilköğretim 5. sınıf öğrencisi Suzan Özdemirci (11), beden eğitimi dersinin ardından okul bahçesinde futbol oynayan arkadaşlarını seyretmeye başladı. Bu sırada seyirci grubunun arasına giren B.K. (28), elindeki bıçakla Özdemirci?yi yaraladı.

Aldığı bıçak darbeleriyle yaralanan Özdemirci, ambulansla Denizli Devlet Hastanesine kaldırıldı. Özdemirci, buradaki ilk müdahalenin ardından, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

Olaydan sonra gözaltına alınan B.K?nin akli dengesinin yerinde olmadığı, bu nedenle tedavi gördüğü belirtildi.

Danıştay hakimlerini dövdüler!

Suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak suçundan çeşitli defalar gözaltına alınan ve yer altı dünyasının ünlü isimlerinden "Kürt Ahmet" adıyla bilinen Ahmet Turgut?un yeğeni Şahin Turgut ve 4 arkadaşı, Danıştay?da görev yapan 2 hakimi darp ettikleri iddiasıyla gözaltına

alındı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Danıştay?da görevli A.İ ile meslektaşı kadın hakim P.K. Cumartesi akşamı Arjantin Caddesi?nde bir kafeye yemeğe gittiler.

Kafe girişinde bulunan bazı kişiler ile hakimler arasında çıkan tartışmanın büyümesi üzerine Hakim A.İ. ile P.K. darp edildi.

Darp sonucu yaralanan A.İ. ve P.K. durumu polise bildirmesinin ardından soruşturma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, saldırganların kimliğini tespit ettiler.

Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından da "adam yaralama ve "suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak suçlarından" bir kaç kez gözaltına alındığı öğrenilen Şahin Turgut ile yanında bulunan Hakan Ş, Levent Y, Üzeyir K.

ve Levent T. gözaltına alındı.

Gasp Büro Amirliği?nde sorgulanan 5 kişi, ifadeleri alındıktan sonra mahkemeye gönderildiler.

Muş'ta trafik kazası: Uzman çavuş şehit oldu

Muş?ta meydana gelen trafik kazasında, uzman çavuş öldü, biri astsubay 6 kişi yaralandı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Muş?tan Varto istikametine giden Uzman Çavuş Hacı Kocabaş yönetimindeki 19 ED 528 plakalı otomobil, TİGEM işletmeleri yakınlarındaki Meslek Yüksek Okulu?nun bahçe duvarına çarptı.

Kazada, sürücü Uzman Çavuş Hacı Kocabaş (30) öldü, yaralanan Çiğdem ve Sultan Demiraslan, Merve ve Hasan Kocabaş ile Astsubay İrfan Bozdoğan, Muş Devlet Hastanesinde tedavi altına alındılar.

Durumu ağır olan Cennet Kocabaş ise Elazığ?a sevk edildi.

Cevahir güvenlik müdürü kalp krizi geçirip öldü

GÜLAY FIRAT, HALUK ATALAY İstanbul

Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi Yönetimi Güvenlik Müdürü olan 73 yaşındaki Mithat Piroğlu, önceki gün geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Piroğlu'nun son günlerde alışveriş merkezinde yaşanan ölümler ile küçük bir kız çocuğunun güvenlik görevlileri tarafından dövülmesine üzüntü duyduğu ileri sürüldü.

Cevahir Alışveriş Merkezi'nde yönetimin güvenlik müdürü Piroğlu'nun beklenmedik ölümü, mesai arkadaşlarını üzüntüye boğdu. Emekli albay olan Piroğlu, alışveriş merkezinin açıldığı 15 Ekim 2005 tarihinden itibaren güvenlik müdürlüğü görevinde olduğu bildirildi.

Piroğlu'nun son derece neşeli ve iyi bir insan olduğuna vurgu yapan iş arkadaşları, "Piroğlu, alışveriş merkezindeki bütün güvenlik hizmetlerini denetlemekle görevliydi. Son dönemde yaşanan olaylardan çok etkilendiğini sanıyoruz" açıklamasında bulundu

Kıbrıs'ta evlenen Yaşar Öz, silahlı çatışmadan dolayı göz altında

Ali RUHLUEL/LEFKOŞA, (DHA)

KKTC?nin Girne kentinde, Ruby Casino adlı kumarhanede, dün gece yarısı meydana gelen silahlı çatışmada, Musa Çakmak ve Hüseyin Dönmez adlı iki kişi hayatını kaybetti, Necdet Kaan Kanmaz adlı bir kişi de yaralandı. Aralarında, kumarhane sahibi ve Susurluk davası hükümlüsü Yaşar Öz?ün de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

Alacak-verecek meselesi nedeniyle çıktığı sanılan çatışmanın ardından olayla ilgili olarak Yaşar Öz?ün yanı sıra Necdet Kaan Kanmaz, İdris Melih Turgut, Akın Uluğ, İzzet Dinçer, Durmuş Erkanlı, Cemal Serdar Yılmaz tutuklanarak Girne Kaza Mahkemesi?ne çıkarıldı. Suç işlemeye teşvik, kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde taşıma ve tasarrufu ile tahammülden adam öldürme suçlarından, yargıç Fügen Ulutekin huzuruna çıkarılan 7 zanlı hakkında, 2 şer gün tutukluk emri verildi. Zanlılar, 22 Aralık Cuma günü yeniden Girne Kaza Mahkemesi?ne çıkarılacak. Polisin olayla ilgili soruşturması sürüyor Yaşar Öz 7 yıl hapis yattıktan sonra 2004?te tahliye olmuş ve KKTC?ye yerleşmişti. KKTC?de kumarhane işletmeye başlayan Öz, önceki gün Kıbrıslı bir ailenin kızı ile evlenmişti. Girne Saint Tropez Restoran?da yapılan düğünün ardından çift Grand Ruby Otelde balayına çıkmıştı.

Cevahir Alışveriş Merkezi önünde protesto gösterileri

Cevahir Alışveriş Merkezi?nde 16 yaşında genç ile 3,5 yaşındaki çocuğun düşerek ölümü, bir çocuğun da özel güvenlik görevlilerince dövüldüğü iddiası, 2 ayrı grup tarafından protesto edildi.

Alışveriş merkezi önünde toplanan "Yurtsever Cephe" üyesi grup, 16 yaşındaki genç ile 3,5 yaşındaki çocuğun düşerek ölümüne ilişkin alışveriş merkezi yöneticilerinin yaptıkları açıklamayı protesto etti.

Grup ayrıca, bir kız çocuğunun özel güvenlik görevlilerince dövüldüğü iddiasına ilişkin olarak da alışveriş merkezi yöneticilerini suçladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyeleri de alışveriş merkezi önünde toplanarak Cevahir Alışveriş Merkezi yöneticilerini protesto etti.

20 yaş küçük ?Chat aşkı? için eşini terk eden kadın, polisi alarma geçti

Fatih KARAÇALI/ADANA, (DHA)

BURSA?da oturan 39 yaşındaki İ.M. adlı kadının, chatte tanıştığı 19 yaşındaki A.T. için eşini ve çocuklarını terk edip Adana?ya gelmesi, ardından da eşi Y.M.?ye ?kaçırıldım? diye telefon etmesi polisi alarma geçirdi.

2 gün boyunca kendisinden 20 yaş küçük sevgilisi ile birlikte olan İ.M.?nin bulunması için, eşi Y.M., Bursa Emniyet Müdürlüğü'na kayıp başvurusu yaptı. Bu arada İ.M. kocasını telefonla arayıp, kaçırıldığını, kadın satıcılarının elinde olduğunu söyledi. Yardım isteyen İ.M.?nin sözleri üzerine paniğe kapılan Y.M., Bursa Emniyet Müdürlüğü?nü gfidip durumu anlattı. Telefon kayıtlarını inceleyen polis, İ.M.?nin Adana?dan aradığını saptadı. Merkez Otogar?da olduğu belirlenen İ.M.?yi kurtarmak için operasyon yapan Adana polisi kadın ile kaçırdığı ileri sürülen A.T.?yi otobüse binmek üzereyken yakalandı. Gözaltına alınan A.T. ile İ.M., Emniyet Müdürlüğü Gasp Bürosu?na götürüldü. Yapılan görüşmeler sonrasında ise kaçırma olayının olmadığı ortaya çıktı.

A.T. ile internette chat yaparken tanışan İ.M.?nin genç sevgilisi ile birlikte olmak için Adana?ya kendi isteğiyle geldiği ve eşine de korktuğu için kaçırıldığını söylediği ortaya çıktı.

?EŞİMİN ÖĞRENMESİNİ İSTEMEDİM''

Emniyet Müdürlüğü?nde ifadesi alınan İ.M., genç sevgilisi ile birlikte olabilmek için Adana?ya geldiğini itiraf etti. Bursa bir emniyet mensubunun yakını olduğu söyleyen İ.M., ?Ailem ve akrabalarımın eşimi aldattığımı öğrenmesini istemediğim için kaçırılma yalanını kendim uydurdum. Telefonla aradığım eşime kaçırıldığımı söyledim. Bugün de geri dönmek için otogara gelmiştim. Yakalanmasaydık, geri dönünce ellerinden kaçıp kurtulduğumu söyleyecektim'' dediği öğrenildi.

PLATONİK AŞK

İnternette chat yaparken tanışıp aşık olduğu İ.M.'yi onunla hoş vakit geçirmek için davet ettiğini açıklayan A.T. ise ?Ben ona aşık oldum, geleceğini söyleyince ev kiraladım. 2 gün birlikte kaldık, platonik bir aşk duyduğum için cinsel bir ilişki yaşamadık. Bugün de Bursa?ya geri gönderecektik. Otogara geldik, evine telefon edeceğini söyledi. Telefonda kaçırıldığını, zorla tutulduğunu söylediğinden haberim yoktu. Bilet alırken polis ekipleri geldi bizi yakaladı'' diye ifade verdi.

Chat aşkı için kaçırıldığını ileri sürüp, Bursa ve Adana Emniyet Müdürlükleri?ni alarma geçiren İ.M. ?Kaçırıldığını söyleyerek yalan beyanda bulunmak ve kamu görevlisini meşgul etmek? suçlamasıyla mahkemeye sevk edilecek

Sevgili dehşeti: 2 ölü, 1 yaralı

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul

Birlikte yaşadığı sevgilisi ve kız kardeşini silahla ağır yaralayan Bayram Ergün, yaralıları hastaneye götürmek isteyen taksi şoförüne de ateş etti. Olayda Ergün'ün sevgilisi ve kızkardeşi ölürken taksi şoförü yaralandı.

Üsküdar Küçüksu Mahallesi Ofiskent Sitesi'nde oturan Bayram Ergün (28) dün akşam saatlerinde sevgilisi Narin Yılmaz ile bilinmeyen bir nedenle tartışmaya başladı. Ergün, tartışma sırasında kızkardeşi Nihal Ergün'ü de telefonla arayarak eve gelmesini istedi. Nihal Ergün, Üsküdar'daki eve geldiğinde Narin Yılmaz'ı yüzü kanlı olarak sokağa çıkarken gördü. Bayram Ergün, sokakta önce sevgilisi Narin Yılmaz'ı daha sonra kardeşi Nihal Ergün'ü silahla ağır yaraladı. Çevredeki vatandaşlar, Yılmaz ile Ergün'ü hastaneye götürmek için, olay yerinde bulunan Kahraman Yavuz'un kullandığı taksiye bindirdi. Bayram Ergün, araçtan inmesini istediği ancak olumsuz cevap aldığı Yavuz'u da bacağından yaraladı. Ergün olay yerinden kaçarken, taksici Yavuz'un ayağından yaralı olarak hastaneye götürdüğü Yılmaz ve Ergün kurtarılamadı.

Birçok sabıkası olduğu ve bir süre önce cezaevinden çıktığı öğrenilen Bayram Ergün'ün kızkardeşinin evlilik cüzdanına kendisinin ve sevgilisinin resmini yapıştırdığı öğrenildi.

Gemiden düşen kılavuz kaptan öldü

İtalya?dan Rusya?ya gitmek üzere İstanbul Boğazı?ndan transit geçiş yapan Panama bandıralı "Reginav" adlı gemiye kılavuzluk hizmeti verdikten sonra inerken pilot çarmıhından aşağıdaki motorun üstüne düşen kaptan Lütfi Berk, hayatını kaybetti. Berk?in üstüne düştüğü bir gemici de yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Rusya?ya seyir halinde olan "Reginav" adlı geminin İstanbul Boğazı?ndan geçişini idare eden kılavuz kaptan Lütfi Berk (50), geçişin tamamlanmasından sonra Kavakburnu mevkiinde "pilot çarmıhı" adı verilen merdiveni kullanarak aşağıda bekleyen motora inmek istedi. Berk, bu sırada yaklaşık 9 metre yükseklikten aşağıdaki motorun güvertesinde bekleyen gemici Hüseyin Kaya?nın üstüne düştü.

Yaklaşık 9 yıldır kılavuz kaptanlık yapan Berk, olay yerinde hayatını kaybetti. Berk?in üstüne düştüğü gemici Hüseyin Kaya ise kalçası kırıldığı için kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı.

Berk?in, biri 1,5 yaşında 3 çocuk babası olduğu belirtildi.

DERNEK BAŞKANINDAN ELEŞTİRİ

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Kaptan Cahit İstikbal, olaya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, meslektaşlarının ölümünün standartlara uymayan pilot çarmıhından kaynaklandığını söyledi.

Toplantıyı düzenlemekteki amaçlarının, Türk boğazlarından geçen düşük standartlı gemilere dikkat çekmek olduğunu ifade eden İstikbal, bu özellikte çok sayıda geminin geçiş yaptığını, kazanın meydana geldiği geminin de son kalkış yaptığı Yunanistan?daki kontrollerde güvenlik donanımlarının eksikliği nedeniyle uyarı aldığını bildirdi. İstikbal, "Burada kılavuz kaptanlar kendi hayatlarını riske atarak çok önemli bir görev yapıyorlar. Gemilerin teknik yetersizliklerinin riski, büyük ölçüde kılavuz kaptanlarımızın üzerine binmiş bulunuyor. Burada boğazların güvenliği de söz konusu" dedi.

İstikbal, bu gemilerle ilgili kontrollerin artırılmasını ve boğazlardan geçen gemilerin standartlarının yükseltilmesini istedi.

Cahit İstikbal, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında toplam 129 kılavuz kaptanın görev yaptığını ve bunların sürekli risk altında bulunduğunu sözlerine ekledi.

Karısına fuhuş yaptırmaktan 2 ay yattı, eşini kardeşine öldürttü

Gaziantep?te dün akşam uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan kadın, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Cinayetin, karısına zorla fuhuş yaptırdığı iddiasıyla 2 ay önce cezaevine giren kocanın azmettirmesi sonucu kardeşinin işlediği iddia edildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, dün akşam Alibaba Mahallesi?nde kimliği belirlenemeyen 2 kişinin silahlı saldırısı sonucu ağır yaralanan ve Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Fatma Turan, bugün hayatını kaybetti.

Cinayetin aydınlatılması için Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri tarafından sürdürülen soruşturma sonucu, cinayeti, Fatma Turan?ın kocası İbrahim Halil T?nin azmettirmesi sonucu kayınbiraderi Adem T?nin işlediği iddia edildi.

Zanlı Adem T. (16), olayda kullandığı tabancayla birlikte yakalandı.

Gözaltına alınan Adem T?nin, yengesini namus meselesi yüzünden öldürdüğünü söylediği öğrenildi.

ZORLA FUHUŞ İDDİASI

Yetkililer, İbrahim Halil T?nin karısı Fatma T?nin, 2 ay önce polise başvurarak kocasının kendisine zorla fuhuş yaptırdığını ve sürekli dövdüğünü söylediğini ve Adli Tıp Kurumundan 15 günlük iş göremez raporu aldığını kaydettiler.

Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekiplerince gözaltına alınan İbrahim Halil T?nin 2 ay önce tutuklanarak cezaevine gönderildiği, bir hafta önce tahliye edildiği, kardeşi Adem T?yi eşi Fatma T?yi öldürmesi için azmettirdiğinin belirlendiğini kaydettiler.

Cinayet zanlısı Adem T?nin işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceği, azmettirici olarak aranan İbrahim Halil T?nin yakalanmasına çalışıldığı bildirildi.

Sobadan sıçrayan kıvılcım ev yaktı

Tolunay DUMAN/TARSUS (Mersin), (DHA)

MERSİN'in Tarsus İlçesi'nde bir evin ikinci katında sobadan çıkan kıvılcım yangına neden oldu. Yangında ölen ve yaralanan olmadı, ancak ev kullanılmaz hale geldi.

Mithat Paşa Mahallesi 1845 Sokak'taki 45 yaşındaki Hasan Gökü'ye ait evde, bugün saat 12.00 sıralarında kimsenin olmadığı bir sırada yangın çıktı. Yanık bırakılan sobadan çıkan kıvılcımın halıları tutuşturmasıyla başlayıp, büyüyen yangın, komşuların ihbarı üzerine olay yerine gelen itfaiye ekiplerince kontrol altına alındı. Yangında ev kullanılmaz hale gelirken, Hasan Gökü'nün evlilik hazırlığı yapan kızı 20 yaşındaki Nimet Gökü, yanan çeyiz eşyaları için ağladı.

Mezar taşını aldıktan 2 saat sonra öldü!

İzmir?in Dikili ilçesinde, yem kırma makinesini çalıştırdığı sırada değirmen taşının patlaması sonucu yaşamını yitiren 36 yaşındaki vatandaşın, ölümünden 2 saat önce kendisine mezar taşı satın aldığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Dikili?nin Damar Gölü yakınında oturan Güven Adak, hayvanlarına yem hazırlamak amacıyla çok eski olduğu belirtilen yem kırma makinesini çalıştırdı.

Traktöre bağlı bir kayışla çalışan makinenin çok ısınması sonucu oluşan kazada, üst öğütme taşı patladı. Bomba etkisinin meydana geldiği kazada taşlar, 70-80 metrelik mesafeye dağıldı. Taşların bazılarının isabet etmesi sonucu

kafatası parçalanan Adak, olay yerinde hayatını kaybetti.

Güven Adak?ın ölmeden 2 saat önce, ilçede bir mermerci dükkanının önünden geçerken görüp beğendiği mezar taşını kendisi için aldığı öğrenildi.

Yeğenine süpriz yapmak istedi, ezilerek öldü

Hüseyin TÜCCAR- Göksel BAŞARAN/ BURSA, (DHA)

BURSA'daki yeğeni 36 yaşındaki Mümin Çiçek'e sürpriz yapmak için haber vermeden Manisa'dan gelen 83 yaşındaki Salih Dalman, otomobil çarpması sonucu öldü. Yalova yolu üzerindeki Terminal Kavşağı'nda son 6 ay içinde trafik kazası sonucu 6 kişinin öldüğü, 25 kişinin yaralandı.

Manisa'nın Akhisar İlçesi'ne Dereköy'de oturan Salih Dalman, Bursa'nın Demirtaş Beldesi'nde oturan yeğeni Mümin Çiçek'e sürpriz bir ziyaret yapmak istedi. Dalman, dün saat 18.30'da Yalova Yolu?ndaki Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne geldi. Sürpriz yapmak için yeğenini aramayan Dalman, minibüse binmek için terminal kavşağından yolun karşı tarafına geçmek istedi. Yola inip koşmaya çalışan Dalman'a, Gemlik'ten Bursa yönüne giden 27 yaşındaki Serkan Karagöz'ün kullandığı 16 KS 554 plakalı otomobil çarptı. Çarpmanın etkisiyle yaklaşık 25 metre sürüklenen Salih Dalman, öldü.

Jandarma ekipleri, cep telefonuyla Salih Dalman'ın yeğeni Mümin Çiçek?e cep telefonuyla ulaşıp kazayı haber verdi. Gelen Mümin Çiçek, ?Dayım yılda 2-3 kez bize haber vermeden gelir 1 hafta kaldıktan sonra Manisa?ya dönerdi. Haber verse onu karşılardım ve bu olay başımıza gelmezdi'' dedi. 6 çocuk babası olan Salih Dalman'ın, pilot üsteğmen olan oğlu Mustafa Dalan'ın, 1978 yılında Konya'da eğitim uçuşu dönüşünde uçağın düşmesi sonucu şehit olduğu belirtildi.

Yaşlı adamın cesedi otopsi için Adli Tıp Kurumu?na kaldırılırken, otomobil sürücüsü Serkan Karagöz gözaltına alındı.

Bülent Ersoy'un eski eşini vuran, beyzball sopalı çete lideri yakalandı

Bülent CİVANOĞLU- Nail KAHRAMAN/BURSA, (DHA)

BURSA'da gerçekleştirilen çete operasyonunda 15 kişi gözaltına alındı. Operasyonda 1999 yılında Bülent Ersoy?un eski eşi Cem Adler?i İzmir Karşıyaka?da sol bacağından tabancayla yaralayan ve kendisine borcu olanları beyzball sopasıyla dövdüğü belirlenen çete elebaşısı 44 yaşındaki Sadettin Pasha da ele geçirildi. Pasha'nın Jaguar marka otomobil kullanması nedeniyle ?Jaguar? adı verilen operasyonda gözaltı sayısının artabileceği kaydedildi.

Bir ihbarı değerlendiren polis, Bursa kent merkezinde çek senet tahsilatı yaptığı belirlenen, ?adam yaralama? ve ?çete kurmak? gibi suçlardan sabıkası bulunan ?Erzurumlu Arap Sado? lakaplı Sadettin Pasha'yı, 4 ay önce izlemeye aldı. Pasha?nın, merkez Osmangazi İlçesi sınırlarındaki Uluyol Caddesi'nde bir yıkama yağlama servisi işlettiğini de belirleyen polis, savcılıktan alınan izinle ev ve işyerine eş zamanlı baskın düzenledi. Baskında Pasha ile birlikte biri kadın 14 adamı da gözaltına alındı.

Yıkama yağlama servisinde inceleme yapan polis, Sadettin Pasha?nın işyerinin yan tarafına gizli bir oda yaptırdığını ve burada kendisine borcu olanları beyzball sopasıyla dövdüğü belirlendi. Baskında, beyzball sopası ile birlikte 6 tabanca, 2 pompalı tüfek ve çok sayıda bıçak da ele geçirildi. Soruşturma sürüyor.

İstanbul'da hazır kıymanın içinde yok yok!

İstanbul?da, aralarında hipermarketlerin de bulunduğu çeşitli satış noktalarından alınan 127 hazır kıyma örneğinde yapılan incelemede, muhafaza koşullarına göre yüzde 75?inin, zehirlenme etkenleri açısından yüzde 38?inin uygunsuz olduğu belirlendi.

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası, Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği ve Tüketiciler Birliği tarafından hazırlanan "Gözümün Önünde Kıymamı Hazırlayan Kasabımı Geri İstiyorum" projesi çerçevesinde yapılan inceleme, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde basın toplantısıyla açıklandı.

Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği Başkanı Dr. Can Demir, satışı yasak olan "hazır" ya da "dökme" tabir edilen kıymanın ne kadar sağlıklı olduğunu sivil inisiyatif olarak incelemek amacıyla bu projeyi başlattıklarını ve destek istedikleri belediyelerden kendilerine yanıt veren Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa, Beşiktaş, Güngören, Kartal, Maltepe, Üsküdar, Tuzla ve Zeytinburnu belediyeleriyle birlikte çalıştıklarını söyledi.

Belediye ekipleriyle birlikte Mayıs ayında söz konusu ilçelerden 127 noktadan hazır kıyma örneği topladıklarını anlatan Demir, bu örneklerin yüzde 50?sinin marketlerin et satış reyonlarından, kalan yüzde 50?nin de kasap olarak

hizmet veren yerlerden alındığını belirtti.

Demir, örneklerin İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Laboratuvarı?nda incelendiğini kaydederek, "Bu sonuçlara göre hazır kıymanın, muhafaza koşulları bakımından yüzde 75, hastalık ve zehirlenme etkenleri bakımından yüzde 38 oranında uygun olmadığı ortaya çıkmıştır. Ulaşılan sonuçlar ürkütücü olup, hazır kıymanın canımıza kıydığını ortaya koymaktadır" dedi.

ÇOCUKLARDA BÖBREK İFLASI TEHLİKESİ

Can Demir, e-koli bakterisi açısından yapılan incelemede de bu kıymaların yüzde 38,6?sının e-koli analizlerinin uygun olmadığının görüldüğünü belirterek, bu bakterideki bazı toksinlerin çocuklarda böbreklerin iflasına ve diyaliz tedavisine neden olan tehlikeli sonuçlar doğurduğunu vurguladı. Demir, "Sonra dikkat ediyorsunuz çocuklar hastalanıyor. Her yerde artarak diyaliz merkezleri açılışları yapılıyor" diye konuştu.

Dana kıyması olarak satılan hazır kıymalarda yapılan incelemelerde domuz ve at etine rastlanmadığını, ancak kemik, tavuk ve koyun etine rastlandığını vurgulayan Demir, "Hazır kıymaların yüzde 46?sı uygunsuz ortamlarda satılıyor.

Bunların içinde devasa marketler de var. Kıymanın rengini güzel göstermek için havuç karıştırıyorlar. Tavuk derisi katıyorlar. Tavuğun derisi yüzde 85 oranında bakteri üreten yeridir" dedi.

Demir, tüketicinin hazır kıyma yerine, kendi gözü önünde makineden çekilen kıymayı tercih etmesi tavsiyesinde bulundu.

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bilgin Şahin de sığır etinin kilosunun 10 YTL?den aşağı olamayacağını, ancak piyasada dana kıyma adı altında 7 YTL?ye kıyma satıldığını, bunların içine kemik, tavuk sakatatı, derisi katılmadan bu fiyata satılmalarının mümkün olamayacağını anlattı.

OKUL KANTİNLERİ

Şahin, özellikle okul kantinlerinin kilosu 2-3 YTL?den aldığı hazır hamburger köftelerinde büyük tehlike bulunduğuna ve bu kantinlerin hiçbir denetime tabi olmadığına da dikkati çekti.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz de hazır kıymanın satışı yasak olmasına rağmen hala marketlerde satılmasının denetim eksikliğinden kaynaklandığını ve bunun tek sorumlusunun Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olduğunu savundu.

Deniz, gelecek hafta Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını, ürünlerini inceledikleri büyük marketlerin de hazır kıyma satışını durdurmaması halinde isimlerini açıklamaya başlayacaklarını kaydetti.

Bülent Deniz, 10 milyonluk İstanbul?da sadece 12 veteriner hekimle tüm bu kıyma satış noktalarını denetlemenin mümkün olmadığını, bu konuda yetkileri alınan belediyelerin, karşılarında bu tür kıymaların satışının yapılmasına rağmen hiçbir şey yapamadıklarını sözlerine ekledi.

Tartıştığı kız arkadaşını ve kız kardeşini vurdu...

Üsküdar?da bir kişi, tartıştığı kız arkadaşı ile kız kardeşini tabancayla vurarak öldürdü.

Hekimbaşı Ofis Kent?te Bayram E. (28), evlerinin otoparkında tartıştığı kız arkadaşı Narin Yılmaz ile kız kardeşi Nihal E?ye tabancayla ateş etti.

Bayram E, yaralıları hastaneye götürmeye çalışan 34 TJE 43 plakalı taksinin sürücüsü Kahraman Yavuz?u da ayağından vurarak olay yerinden kaçtı.

Çevredekiler tarafından hastaneye kaldırılan Narin Yılmaz ile Nihal E, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Taksi sürücüsü Yavuz ise Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

Polis ekiplerinin yakalanması için çalışma başlattığı Bayram E?nin, emniyette çeşitli suçlardan kaydı bulunduğu öğrenildi.

Hırsızlık büro amiri de hırsız kurbanı

Samsun?da düzenlenen bir sempozyuma katılmak üzere otogara gelen İzmir Emniyet Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amiri başkomiserinin, diz üstü bilgisayarını otobüsten çalan 2 zanlı yakalandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amiri başkomiser Cüneyt Bilen, (32) Emniyet Genel Müdürlüğünce düzenlenen hırsızlık olayları ile ilgili sempozyuma katılmak üzere Samsun?a gitmek için İzmir Şehirler Arası Otobüs Terminaline geldi. Cüneyt Bilen, içinde diz üstü bilgisayar olan çantayı otobüsün koltuklarının üzerindeki rafa bıraktı. Bilen, otobüsün hareket saatini, polis olan eşiyle beklerken, otobüse binen zanlı çantayı alarak kaçtı.

Çantanın alındığını fark eden Bilen ve eşi, çantayı çalan R.E. (11) ile gözcülük yapan S.E?yi (12) kısa sürede yakaladı. Gözaltına alınan zanlılar, daha sonra Çocuk Şubesi ekiplerine teslim edildi.

Boşandığı eşinin evini bastı, 3 kişiyi yaraladı

Tolunay DUMAN/ TARSUS(Mersin), (DHA)

MERSİN'in Tarsus İlçesi?nde, bir süre önce boşandığı eşinin evini basan 35 yaşındaki Hasan Yeşil, eski kayınvalidesi, baldızı ve komşuları olan bir kızı silahla yaraladıktan sonra, kaçtı.

Olay, saat 18.30 sıralarında Bahçe Mahallesi 515 sokak 3 numaralı evde meydana geldi. 6 ay önce şiddetli geçimsizlik nedeniyle eşi 24 yaşındaki Fatma Duymuş?tan boşanan Hasan Yeşil, akşam saatlerinde eşinin kaldığı baba evine gitti. Kapıda eski eşini gören Fatma Duymuş, Hasan Yeşil?i içeri almadı. Zorla eve giren Yeşil, üzerinde bulundurduğu tabancayı çıkartıp, eski eşini vurmak istedi. Genç kadın bir odaya kaçıp kurtulurken, Yeşil?i engellemek isteyen eski kayınvalidesi 45 yaşındaki Aysel Duymuş, karnına isabet eden mermiyle yaralandı. Yeşil, eski baldızı 12 yaşındaki Yasemin ve o sırada evde bulunan komşularının kızı 13 yaşındaki Hasret Yasin?i bacaklarından tabancayla yaraladıktan sonra plakası alınamayan bir otomobille kayıplara karıştı.

Yaralılar, çağrılan ambulanslarla 70'inci Yıl Tarsus Devlet Hastanesi?ne kaldırıldı. Ağır yaralanan Aysel Duymuş, ameliyata alınırken, diğer iki yaralının hayati tehlikesinin olmadığı belirtildi. 6 ay önce boşanan çiftin 2 çocukları bulunduğu öğrenildi.

Üniversiteli genç kız gasp edildi

Ahmet BAYRAK/MUĞLA, (DHA)

MUĞLA Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Belma K., i.G, ve M.K. tarafından elinden bıçaklanarak çantası gasp edildi. Zanlılar olayın ardından polis tarafından yakalandı.

Olay, geçen pazar günü saat 22.00'da Emirbeyazıt Mahallesi Avcılar sokak Yeni Garaj önünde meydana geldi. Arkadaşlarının evinde ders çalıştıktan sonra evine dönen 20 yaşındaki Belma K.'nin, İ.G. ve M.K tarafından yolu kesildi. Zanlılar, ellerindeki bıçağı boğazına dayadıkları genç kızın çantasını almak istediler. B.K., direnince İ.G. elindeki bıçak ile B.K'nin sağ elini yaraladı. Çantayı alan zanlılar kaçtı.

Çığlık atan ve acılar içinde kıvranan Belma K'nın yardımına mahalle sakinleri yetişti. Elinden hafif yaralanan genç kız Muğla Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Verilen eşkal doğrultusunda çevrede araştırma yapan polis, saldırganlardan İ.G.'yi kıskıvrak yakalandı. İ.G'nin ifadesi doğrultusunda diğer zanlı M.K.'da bir kamyonun kasasında saklanırken yakalandı.

Saldırganların çantadaki 50 YTL'yi paylaştıktan sonra boş çantayı bir apartmanın girişine attıkları, bıçağı da kamyonun altında sakladıkları öğrenildi. İ.G. genç kızı gasp ederken M.K da gözcülük yaptı. Olay sırasında iki saldırganın alkollü olduğu ve daha önce hırsızlıktan sabıkası olduğu ortaya çıktı. İnşaatlarda çalışmak için Muğla'ya geldiği belirlenen saldırganların iş bulamadıkları için böyle bir yönteme başvurdukları belirtildi.

Adliyeye sevk edilen İki saldırgan çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ölü soyucu güvenlikçiye 15 yıl hapis istemi

Özgür CEBE/DİYARBAKIR, (DHA)

DİYARBAKIR Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi?nde, ölenlerin cüzdanlarını ve üzerlerindeki değerli eşyaları çalan özel güvenlik görevlisi V.Ş. yakalanarak tutuklandı. Hakkında 15 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan V.Ş., bomba imha ederken şehit olan polis memuru Kuddusi Demli?nin cüzdanını çalıp kredi kartıyla alış yaptığını, Diyarbakır?da patlamada ölen 10 kişi arasında bulunan Rohat Aslan?ın da cep telefonunu çaldığını itiraf etti.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Acil Servisi?nde özel güvenlik görevlisi olarak çalışan 24 yaşındaki V.Ş.?nin yaptığı hırsızlık vicdanları sızlattı. Diyarbakır?ın Kocaköy İlçesi?nde 2 Temmuz 2006 günü teröristlerin koyduğu bombayı imha ederken meydana gelen patlamada ağır yarlanan polis memuru Kuddusi Demli, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi?ne götürüldü. Demli burada yapılan tüm müdahaleye rağmen şehit oldu. Ancak polis memurunun üzerinden cüzdanı çıkmadı. Şehit polisin cüzdanını bulamayan eşi Filiz Demli, bankaya giderek eşinin kredi kartını iptal ettirmek isteyince büyük bir şok yaşadı. Banka yetkililerinin, kartla 3 Temmuz günü alış veriş yapıldığını belirtmesi üzerine Filiz Demli, ?Nasıl olur benim eşim 2 Temmuz günü öldü'' dedi. Bunun üzerine yapılan araştırmada kartın harcama dökümü çıkarılarak, durum polise bildirildi.

YAKALANDI, SUÇUNU İTİRAF ETTİ

Bunun üzerine Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, hırsızlık olayıyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Kentte geçen Eylül ayında bomba patlaması sonucu ölen 10 kişi arasında bulunan Rohat Aslan?ın da cep telefonunun çalındığı belirlendi. Kredi kartıyla alışveriş yapılan işyerlerinde inceleme yapan polis, çalınan cep telefonunun IP numarasını da belirleyerek özel güvenlik görevlisi evli ve 1 çocuk babası V.Ş.?yi yakaladı. Gözaltına alınan V.Ş. alış veriş yaptığı yerdeki görevlilerle yüzleştirilerek teşhis edilirken, attığı imzaların da kendisine ait olduğu belirlendi. Gözaltına alınan V.Ş. ifadesinde şunları söyledi:

?Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil polikliniğinde görevliyken minibüsle yaralı getirildi. Yaralı içeriye alınırken, minibüsün ön tekerleğinin arkasında bir cüzdan bulup kimseye söylemeden cebime koydum. Sabah nöbetten çıkınca da boş bir araziye giderek cüzdanı açtım. İçinden 60 YTL, bankamatik ve kredi kartları, polis kimliği, ehliyet ve nüfus cüzdanı çıktı. Para ile kredi kartını aldım, diğerlerini yok ettim. Kredi kartıyla aynı gün iki ayrı mağazadan 500 YTL tutarında cep telefonu, yine 2 ayrı mağazadan 150 YTL tutarında pantolon ve ayakkabı aldım. Alışveriş yaparken kimse bana kimlik sormadı. Sonra kartı imha ettim. İki gün sonra nöbete gittiğimde hastanedeki polislerden, yaralı gelen ve sonra ölen kişinin Kuddusi Demli adlı bir polis olduğunu öğrendim. Daha sonra patlamada ölenlerin getirildiği sırada bir kişinin üzerindeki cep telefonunu aldım. Telefonun içindeki kartı atıp kendi kartımı takıp kullanmaya başladım. Cüzdanını aldığım kişinin polis olduğunu öğrenince ruh halim bozuldu. Çok pişmanım. Zaten bu olaydan 1.5 ay sonra işimden de ayrıldım.'' Tutuklanarak cezaevine konulan V.Ş, ?Ölmüş veya hasta olan kişinin kendisini koruyamayacak durumda olmasından yararlanarak, hırsızlıkla banka kredi kartlarını usulsüz ele geçirip haksız çıkar sağlamak'' suçundan 15 yıla kadar hapis cazası istemiyle yargılanacak.

Dükkanını isteyen eşini omuzundan vurdu

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)

İZMİR'in Konak İlçesi'nde, konfeksiyon mağazası sahibi İlknur Imırgı, bir süredir aralarında sorun bulunan eşi Yavuz Imırgı'yı, alacağına karşılık işyerini yeni sevgilisinin üzerine devretmesini istediği gerekçesiyle tabancayla omuzundan vurarak yaraladı.

Olay, bugün saat 10.00 sıralarında Konak İlçesi 346 Sokak 11 numarada meydana geldi. Bornova ilçesinde konfeksiyon mağazası bulunan 34 yaşındaki İlknur Imırgı, inşaatlarda taşeronluk yapan eşi Yavuz Imırgı'yla sorunlar yaşamaya başladı. Çift arasındaki sorun, iddiaya göre araya yasak aşkın girmesiyle büyüdü.

Yavuz Imırgı'nın, bir süre önce verdiği parayı geri istemesi üzerine eşler arasında yine tartışma çıktı. Eşinin, verdiği para karşılığında işyerini yeni sevgilisine devretmesini istediği İlknur Imırgı çılgına döndü. Teklifi kabul etmeyince eşi tarafından tartaklanan İlknur Imırgı, yatak odasındaki dolapta bulunan tabancayı alarak Yavuz Imırgı'yı omuzundan vurdu. Kanlar içinde kalan Yavuz Imırgı, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedaviye alındı.

?ALTATTIĞI YETMİYORMUŞ GİBİ''

Olaydan sonra evden ayrılan İlknur Imırgı, işyerinin bulunduğu Bornova İlçesi'ndeki karakola giderek teslim oldu. İlk sorgusunun ardından Kemeraltı Karakolu'na götürülen öfkeli kadın ifadesinde, eşinin kendisini aldatması yetmiyormuş gibi, bir de ekonomik olarak çökertmeye çalışması ve dövmesine dayanamadığı için yaraladığını söyledi. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

Aşk vaadiyle gasp yapan iki kadına 10?ar yıl hapis

Murat KİBRİTOĞLU/ADANA, (DHA)

ADANA?da seks vaadiyle kamyonuna bindikleri şoför 40 yaşındaki Emin Ağaç?ı kalçasından bıçaklayıp cebindeki bin YTL?sini gasp ettikleri öne sürülen 29 yaşındaki Vicdan Kesici ve 25 yaşındaki Reyhan Ezel, 10?ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Geçen mart ayında Yavuzlar Mahallesi?nde meydana gelen olayda, Vicdan Kesici ve Reyhan Ezel, Emin Ağaç yönetimindeki 63 PK 388 plakalı kamyonunu el kaldırıp durdurdu. Seks vaadiyle kamyona binen iki kadın, bir süre sonra Emin Ağaç?ı, kalçasından bıçaklayıp cebindeki bin YTL?yi alıp kaçtı.

Karakola gidip şikayetçi olan kamyon şoförü Ağaç, kendisini bıçaklayıp parasını gasp eden iki kadını sabıka fotoğraflarından teşhis etti. Haklarında yakalama emri çıkan gaspçı kadınlardan Vicdan Kesici, yakalanarak tutuklandı. Diğer gaspçı Reyhan Ezel ise mahkemenin sabıka dosyasından temin ettiği adresine gönderilen davet mektubu ile geldiği mahkemede tutuklandı.

4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi?nde yargılanan sanıklar, gasp suçlamasını kabul etmeyerek birbirlerini tanımadıklarını ileri sürdü. Mahkeme heyeti sanıklar Vicdan Kesici ve Reyhan Ezel?i bıçaklı gasp suçundan 10?ar yıl hapis cezasına mahkum etti.

3.5 milyon mail adresine virüs gönderip 10 bin hesabı boşalttılar

İstanbul?da, 3 milyon 450 bin elektronik posta adresine virüs göndererek çeşitli bankalara ait 10 bin 580 interaktif hesabın bilgilerini elde ettikten sonra müşteri hesaplarını boşalttıkları öne sürülen 2?si kadın 10 kişi yakalandı.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, savcılık ve emniyet birimlerine yapılan interaktif banka dolandırıcılığı konusundaki şikayetlerin artması üzerine çalışma başlatıldı.

Beyoğlu, Bakırköy, Fatih, Bahçelievler, Büyükçekmece, Avcılar ve Güngören?de belirlenen adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonda, aralarında suç örgütü elebaşı konumunda olan Ali A?nın da bulunduğu 2?si kadın 10 kişi gözaltına alındı.

Bu kişilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 1 adet dizüstü bilgisayar, 34 adet CD, 4 adet hard disk, 18 adet çeşitli bankalara ait hesap cüzdanı, 6 adet kart, sahte olarak düzenlenen tapu senedi, ustalık belgesi ile savcı, polis, asker ve SSK?ya ait sahte kimlik ile belgeler ele geçirildi.

Poliste sorgulanan bu kişilerin, internet üzerinden bağlantı kurdukları kişilerden 150 YTL karşılığında satın aldıkları veya çeşitli yollardan elde ettikleri 3 milyon 450 bin elektronik posta adresine virüs göndererek bazı bankalara ait 10 bin 580 interaktif hesabın bilgilerini elde ettikleri, daha sonra da bu bilgileri kullanarak müşterilerin hesaplarını boşalttıkları anlaşıldı.

Bu kişilerin elde ettikleri eletronik posta adresleri arasında medya mensupları, üniversiteler, öğretim görevlileri, belediyeler, holdingler ve çok sayıda iş adamının da adresinin bulunduğu belirtildi.

Polisin, vurgunun boyutunun belirlenmesi için bankalar birliği, kredi kartları merkezi ve dolandırıcılık yapılan bankaların müfettişleriyle birlikte çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.

Yakalanan kişiler arasında bulunan ve Almanya doğumlu olan Ali Y?nin, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü?nden mezun olduğu ve 5 yabancı dil bildiği öğrenildi.

Polis yetkilileri, internet kullanıcılarından elektronik postalarına gelen şüphelendikleri mesajları açmamaları ve interaktif banka dolandırıcılığına karşı dikkatli olmalarını istedi.

Polisteki işlemleri tamamlanan 10 kişi, daha sonra Beyoğlu Adliyesine gönderildi

20 Aralık 2006 19:18

d_toxl
Yasaklı

Trafik kazalarında 11 yılda 50 bin kişi öldü

Türkiye Trafik Güvenliği Vakfı (TTGV) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Bulgun, Türkiye'de 1994-2005 yılları arasında 4 milyon 894 bin 594 trafik kazasında 50 bin 996 kişinin öldüğünü, 1 milyon 287 bin 821 kişinin yaralandığı söyledi.

Bulgun, "Kazaların sebepleri arasında; bilinçsiz araç kullanımı, kurallara riayet etmeme, ilk yol kullanma hakkını kendinde görme gibi nedenler yatıyor." dedi. Bulgun, trafikte yaşanan sorunların eğitimle çözüleceğine inandığını, bu amaçla İzmir'deki 2 bin 300 okulda yaklaşık 75 bin öğrenciye 'trafik dersi' verdiklerini söyledi. Ekrem Bulgun, sözlerini şöyle sürdürdü: "Büyüklerin öğrenme kabiliyetlerini kaybettiğini düşünmeye başladım. Bu nedenle eğitim otobüsümüz ve eğitmenlerimizle, kasımdan mayısa kadar ilköğretim okullarına giderek 'Trafik nedir? Yaya yolları neresidir? Hangi ışıkta durulur, hangisinde geçilir?' konularını çocuklara öğretecek." İzmir, aa

Kaymakam kaza ihbarı yaptı ambulans gelmedi

Rize'nin Pazar ilçesi Kaymakamı Yalçın Sezgin, emniyet ve sağlık ekiplerini test etmek için hastaneye yakın bir yerde trafik kazası ihbarı yaptırdı. İhbara rağmen ambulansın gelmemesi üzerine hastaneye giden Kaymakam Sezgin, ambulansın gelmeme nedenini sorguladı.

Bir süre önce, İlçe Emniyet Müdürlüğünü test etmek amacıyla bir banka şubesinin alarmını çaldıran ve olay yerine yaklaşık 1 dakikada gelen polis ekiplerini tebrik eden Sezgin, bu sefer de habersiz olarak yaralamalı trafik kazası tatbikatı yapma kararı aldı.

Kaymakam Sezgin, Pazar Devlet Hastanesine yaklaşık 700 metre uzaklıktaki Hunarsu mevkisinde yaralamalı trafik kazası olduğu yönünde ihbar yaptırdı.

İhbar yapılmasından 5 dakika sonra, polis ekipleri olay yerine gelirken, 10 dakika geçmesine rağmen ambulans gelmedi. Bunun üzerine ikinci bir ihbarda bulunuldu. Sezgin, ikinci ihbarın üzerinden de 20 dakika geçmesine rağmen ambulansın gelmemesi üzerine beraberindekilerle yakındaki Pazar Devlet Hastanesine gitti.

Santral ve acil servise uğrayan Kaymakam Sezgin, İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Rindol Conkar'dan bilgi istedi.

Conkar, hastanede yeterli sayıda görevli ambulans şoförü olmadığını belirterek, ''Kadro yetersizliği nedeniyle bir nöbetçi bulundurabiliyoruz. O da Rize'ye hasta götürdü. Gelen ihbarı Ardeşen ilçesine bildirerek oradan ambulans istedik'' dedi.

Kaymakam Sezgin ise uygulamada bir aksaklık olduğunu ifade ederek, ''Buna bir çözüm getirilmesi gerekiyor. En azından bir ambulans görevdeyken, hastanede bir de yedek ambulans bulunması lazım. Bu servis 24 saat hazır olması gerekir. 'Görevli olursa hizmet verir' anlayışıyla mı çalışıyor? Bunun mutlaka sorgulanması gerekiyor. Sağlık İl Müdürlüğüyle görüşülerek buna bir çözüm bulunacak'' diye konuştu.

20/12/2006

217 bin captagon hap ele geçirildi

Sakarya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce fatura, tefecilik ve uyuşturucu çetesine yönelik 'Tünel' operasyonuyla 63 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Yakalanan kişilerden 60'ının tefecilik ve sahte faturacılıkla suçlandığı, bu faturaların resmi dairelerde bile kullanıldığı belirtildi. Gözaltına alınan diğer 3 kişiyle birlikte, 450 bin dolar değerinde 217 bin adet captagon hap ele geçirildiği kaydedildi.

20/12/2006

Tapu memuru, dolandırıcıları yakalattı

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, bir kadına ait daireyi, sahte belgelerle satmak isteyen 6 kişi, Tapu Sicil Müdürlüğü'ndeki görevlinin dolandırıcılığı anlaması ve polise bildirmesi üzerine suçüstü yakalandı.

Daireyi satın almak isteyen Mehmet Zeki Tepe, polislerin operasyonu başlatması üzerine şaşkına döndü. Zanlılarla birlikte ifadesi alınmak üzere karakola götürülen Tepe, 'dolandırılmak üzere olduğunu' anlayınca, kendisini kurtaran polislere teşekkür etti.

20/12/2006

Bankadan kredi çeken albayı soydular

Ankara Hava Lojistik Komutanlığı'nda görevli Albay Tunca Karagedik'in aracı soyuldu. Polis, albayın araç lastiğinin havasının özel çivilerle indirildiğini tespit etti.

Olay, Albay Karagedik'in Batıkent Akbank'a gelmesiyle başladı. Kredi çekmek için bankaya gelen Karagedik içeri girip işlemlerini hallettikten sonra 2 bin YTL ile birlikte arabaya bindi. Bir süre sonra lastiğin patladığını gören Albay, lastiği tamir ettikten sonra çantasının yerinde olmadığını gördü. Polis, olayı araştırıyor.

20/12/2006

20 Aralık 2006 19:27

d_toxl
Yasaklı

ZONGULDAK'TA ATM SOYGUNU

Zonguldak'ta bir bankaya ait ATM cihazından, 4 bin YTL çalındı.Edinilen bilgiye göre, Karaelmas Üniversitesi

20/12/2006

Zonguldak'ta bir bankaya ait ATM cihazından, 4 bin YTL çalındı.Edinilen bilgiye göre, Karaelmas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin önünde bulunan ATM cihazı, dün gece kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından soyuldu. Matkap ve oksijen kaynağıyla kesilen ATM cihazından, yapılan inceleme sonrasında 4 bin YTL alındığı belirlendi.Polis, olayla ilgili araştırma başlattı.

20 Aralık 2006 21:15

eGeLi357

hele heleeee

Toplam 948 mesaj
«303132333435363738394041»
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?