Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : .Ekonomist
05 Mayıs 2012 19:24  

Bireysel Emeklilik ile yeni sistem ne getirdi, ne götürdü?

Memurlarnette forum sayfalarını 1 haftadan beri takip ediyorum. Maalesef birçok kişi hiçbirşey bilmiyor ve insanları yanlış yönlendiriyor. Sizlere faydalı olmak için bu sayfayı açtım.

Bireysel emekilik başlıklarındaki yazıları okuduğumda %90'ın üzerindeki insanların düşündükleri karı edemediğini hatta zararda olduğunu gördüm. Gerçektende sistemdeki insanlar bırakın kar etmeyi 2-3 sene geçmesine rağmen zarardalar. Neden zarardalar, çünkü araştırmadan önlerine gelen ilk bireysel emeklilik şirketinden gelenlere inanıp bireysel emekliliğe girmişler, acaba kaçınız imzalayacağı sözleşmeyi alıp okudu.(Bence hiçbiriniz)

Play Station oynamaya gelince saatlerce oynuyoruz da neden en az 10 yıl hatta 56 yaşına kadar yıllarca ödeyeceğimiz parayı nereye yatırıyoruz diye sözleşmeyi okumuyoruz. okumayınca da insanların birçoğu zararda.

Ben ekonomiyle çok yakından ilgilendiğim için Bireysel emekliliğe girmeden önce bireysel emeklilikle ilgili bütün forumları takip ettim. İnsanların tecrübelerinden faydalandım. ve şunu tespit ettim.

Bireysel emekliliğe girerken 3 konuya dikkat etmek gerekir.

1. Aidat var mı?(Normal şartlarda aidat asgari ücretin yarısı kadar yani 450TL civarı)

2. Yönetim gideri ne kadar. (yönetmeliğe göre %8'e kadar alınıyor.)

3. Fon işletim bedeli ne kadar (0,99-3,75 arası değişiyor, fon türlerine göre farklılıklar var)

Aldım elime kalem defter bütün bankaları gezdim. (Abartmıyorum) Hatta halk bankasına da gittim, banka bireysek emekliliklerinin olmadığını söyledi.

Bütün bankalarına gittiğimde şunu öğrendim.

1. Bireysel emeklilik uzmanlarının (sözde) hiçbirşey bilmediklerini gördüm. Fon işletim gideri ne kadar diyorum ben bir merkezden öğrenim diyor, allah aşkına daha kendi bankasının fon işletim giderinin yıllık kaç olduğunu bilmeyen bir temsilci, size nasıl yardıncı olabilir. Bir başka banka temsilcisi günlük alınan fon işletim giderini bana yıllık olarak söylüyor ben ısrar edince ben size dönerim diyor, dönünce sizin dediğiniz gibi ben size günlük olanı söylemişim diyor, ne günlere kaldık. unutmayın bir insanın en iyi doktoru kendisidir. Sizlerde kendinizin ekonomisti olun.

2.Her temsilci kendi bankasının fonlarının çok getirdiğini söylüyor. Bana size fonlarımızın getirisini gösterelim diyor. Ben bana sanal getirilerinizi göstermeyin diyorum, hafif bozuluyorlar. Bana 2009'da borsa fonu %94 getirdi diyorlar bende 2008'de borsa fonu ne kadar getirdi, diyorun ses yok. Sen diyorum %94 kazandın mı diyorum ses yok. sanki 2009'da borsa 22000'deyken fon almış veya insanlara aldırmış utanmadan %94 getirdi diyor. Allah aşkına kaçınız borsa 22 000'deyken riske girip fonunuzu borsa fonuna çevirdiniz. Hiçkimse ama getiriye gelince biz %94 kazandırdık diyor, bu laflara itibar etmeyin. Ben açık söyleyim bana getirileri söylemeyin sizlerin uzmanlarına güvenmiyorum, kendi portföyümü kendim yönetecem diyorum. Benim bilgili olduğumu anlayınca sesleri çıkmıyor. Hele bir temsilcide bana sen fon işletim giderini nerden duydun diyor, insanlarımız bu kadar ilgisiz kendisine daha kimse fon işletim giderini sormamış.

3. Biz bu pazarda lideriz bizim üyemiz fazla laflarına kanmayın banene kardeşim senin liderliğinden zaten hepsi devlet garantisinde değil mi? iyi sen lidersin diye benden %6 yönetim giderimi keseceksin, daha düşük yönetim gideri varken niye sana üye olayım.

4.Bireysel emklilik temsilcilerinin görevleri sizi üye yapmak, o yüzden sizleri bireysel emklilikle ilgili yağlayıp ballıyacaklar. Yalan söylemezler ama anlatacakları şeyleri eksik anlatırlar unutmayın onların görevi sizin daha çok para kazanmanız değil sizi ne olursa olsun üye yapmaktır.

4. Bu sistem uzun vadede kazandırır kısa vadede kazanç olmaz. Bu görüş bireysel emeklilik forumlarına yazanlarda da çok var niye kısa vadede kara geçemeyeceksin. Yönetim gideri %0 olursa ilk aydan beri kara geçersin ben 1 ay olduğu başlayalı kardayım. peki sizler niye zarardasını yönetim giderleriniz çok fazla.

Bütün bankaları gezdim. Hepsini karşılaştırdım ve en uygun bankanın bireysel emekliliğine girdim.

1. aidat ödemedimmmmmmmmm(5 yıl çıkmamak şartıyla)

2. Yönetim gideri %00000000000000 yok

3 Fon işletim gideri %2 (yıllık) günlük %0,0075

Yönetim gideri %0 fazla para da ödemiyorum 60 TL'ye bile yönetim gideri %0

Her ay 250TL ödememe rağmen bir ay bile olmadan param 251 TL olmuş yani ilk günden beri para artabilirmiş.

Sizler niye zarardasınız bir örnekle açıklayayım.

Bundan 2 sene önce bireysel emekliliğe giren bir kişi ayda 100TL ödesin. Yönetim gideri %8 olsun. İki sene önce %6-%8 arasındaydı.

100 TL yatırınca banka otamatik olarak %8 kesiyor, yani hesabınızda 92 TL kalıyor. Yıllık faiz %9 olduğu için bir sene sonra 92TL kalan parası 9 TL faiz geliyor ve parası 101 TL oluyor. Yıllık %2 olan fon işletim gideri de kesilince para tekrar 99TL'ye düşüyor. Şimdi bu adam değil 10 yıl 1000 yıl bile sistemde kalsa kar edebilir mi? Yani yüksek yönetim gideri ödeyenler kısa vadede de uzun vadede de maalesef kazançlı olmaz.

Bireysel emekilik bütün bankaları gezen araştıran bir insan için zararlı değil tam tersine çok faydalı bir yatırım.

Yeni sistemi anlatacaktım ama sizleri sistemle ilgili genel bilgi vereyim dedim. Bir sonraki yazıda size yeni sistemin kimler için iyi kimler için kötü oldu, onu anlatacam.

06 Mayıs 2012 10:15

Mavigökyüzü28

Sn delaruay;

Paylaşımın için Tşk.

Bende girmeyi düşünüyorum BES'e. Yalnız %25 devlat katkılı sistem bazı kanuni düzenlemelerden sonra (3 ay kadar ) yururlukte olacak deniyo. Onu bekliyorum.

Siz şirketten mi bankadanmı üye oldunuz. Araştırmışşınız fon işltm gideri en az nerde acaba?

06 Mayıs 2012 13:16

delaruay

Mrb Arkadaşlar

Yeni sistemi kısaca açıklayayım

Yeni sistemle birlikte memurlar için vergi avantajı kalktı. Artık devlet herkese yatırdığı paranın %25'ini başka hesapta olmak şartıyla verecek. BES'ten 3 yıl olmadan çıkmak isteyenler devletin verdiği katkı parasını alamayacak, 3-6 yıl arasında çıkmak isteyenler %15'ini 6-10 yıl arası çıkanlar %35'ini 10 yıl sonra çıkanlar %60'ını 56 yaşına kadar bekleyenler tamamını alacak.

Bu sistemde vergi vantajı olamayanlar çok karlı olacak çünkü daha önce alamadıkları katkı parasını alacaklar. Fakat memurlar için yeni sistem iyi olmamıştır. Ama yine karlı bir yatırımdır.

Niye kötü oldu. Bir örnekle açıklayacam.

Ben 250TL yatırıyorum Devlet bana 37,5TL maaşıma iade ediyordu. Ağustos ayında %20'lik vergi dilimine girince aldığım iade 50 TL'ye çıkıyordu. Fakat yeni sistemde bu kadar karda değilim. Şimdi diyeceksiniz ki Sen %15-%20 vergi iadesi alıyordun, yeni sistemle %25 alacaksın tamam doğru ama ben 56 yaşına kadar beklemeyeceğim, 10 sene sonra çıkacağım. Zaten sisteme girenlerin %90'nı 10 sene sonra çıkacak ben 10 sene sonra çıktığımda aldığım %25'in %60'nı alabileceğim. Yine bir örnekle açıklıyım.

Yeni BES'le 250 TL'ye 62,5 TL katkı parası alacam. 10 sene sonra çıkacağım için 62'5TL'nın %60'ı olan 37,5 TL almış olacam fakat ben eski sistemde ağustosla birlikte 50TL almış olacaktım. Ben birde en düşük yüzdede çaılşan bir memurum birde %20-%25-%30-%35 vergi iadesi alanların yeni sistemde zararını düşünün. Yine karlı bir yatırım ama eskiye göre çalışanlar için daha az karlı.

En büyük avantajı daha önce ana paradan alınan %10 kesinti artık yok. Sadece kardan %10 stopaj kesilecek.

Yeni sistemde çalışanlar için biraz kayıp olsada en azından Yönetim gideri %0 veya %1 olanlar için karlı bir yatırım olacağını düşünüyorum. Bu sistemi önermeyenleri (Ali TEZEL) dahil olamk üzere hiç anlamıyorum tabi yönetim gideri düşük olanlar için ben öneriyorum.

Yine bir örnekle açıklayayayım.

Geçmişteki faizin düşüşünü dikkate alırsak önünüzdeki 3-5 yıl içinde faizler tahminen %4-%6 arasında olur. 3 sene önce faizler %25 civarındaydı. 3 sene sonra ortalama faizlerin %5 olduğunu tahmin edersek. 100TL yatıranınn yönetim gideri %4 olsun yatırdığı paradan otomatik olarak 4 lira kesilir ve parası 96 liraya düşer. Yıllık %5 faiz alır parası tekrar 101 liraya çıkar %2 fon işletim gideri kesilir parası tekrar 99TL'ye düşer. 10 yıl boyunca zarar eder. %2'nın üstündeki yönetim giderleri maalesef fazla kar getirmez. Öyle BES hesaplamalarına ve BES temsilcilerinin paranız 10 yıl içinde 5-6 misline çıkar laflarına kanmayın. Ben %0 yönetim giderim olmasına rağmen 10 sene içinde ana param faiziyle birlikte 2,5 katına çıkmaz.

Eğer araştırırsanız yönetim gideri %2'nin altında çok rahat BES şirketi bulabilirsiniz zaten hepsinin sitesinde yönetim giderleri yazıyor. Fon işletim gideride Emeklilik gözetim merkezinde bütün banka ve şirketlerin %kaç fon işletim gideri aldığı yazıyor. aşağıda adresini verdim. bu adresten bakabilirsiniz.

http://web2.egm.org.tr/webegm2/chart/figk/wf_figk6.asp

Yüksek yönetim gideri olan arkadaşlar 3 sene sonra emeklilik şirketini değişirebilir, daha düşüğe geçebilirsiniz veya şirketiniz başka firma geçmeyin diye yönetim giderinizin yüzdesini indirebilir.

Yeni üye olacak olanlar lütfen bütün banka ve şirketleri gezerek en uygun olanı araştırın çünkü en az 10 sene para yatıracaksınız.

unutmadan söylüyeyim 10 seneden önce çıkmak isteyenler bu sisteme hiç girmesin. BOL kazançlar.

06 Mayıs 2012 18:13

Mavigökyüzü28

Sn. delaruay;

Ben de BES düşünüyorum.38 yaşındayım ve 56 ya devam ederim diye başlamak istiyorum.Siz araştırmışsınız.Sizin oranlarınız ve şirketiniz nelerdır. En uygun fon işletim giderini hangi banka veya şirket sunuyor.

Aşağıda polsan ın polisler için Vakıf Emeklilik ile yaptığı anlaşma sonucu belirlediği oranlar var. Sence bu oranlar makul mu yoksa daha uygunu varmıdır. Teşkkr.

Polsan BES Planı

Katkı Payı; enaz 70TL ile başlanıyor

Yönetim Gİderi % 0,95

FİG (Yıllık) % 1,75

Ertelenmiş Ertelenmiş Giriş Aidatı

2 yıla kadar %30

2 yıldan sonra 5 yıla kadar %20

06 Mayıs 2012 18:43

delaruay

BES'e girecek olan arkadaşlar kendilerine uygun planlara göre girsinler Bazı bankalar polisler, öğretmenler TSK çalışanları gibi planları var, bazıları da sendikalarla anlaşıyor Kamu-sen ve diğerleri gibi Tek başınıza girmek yerine meslek ve sendika planlarına göre girerseniz daha karlı olursunuz. Ben böyle bir plandan girdiğim için aidat ödemedim, ve yönetim gideri %0

Mavigökyüzü28, polislerle ilgili planları incelemedim. Fakat aşağı yukarı bütün bankaların oranlarını bildiğim içim sana vakıfemekliliğin sunduğu plan iyi bence üye olabilirsin.

Ben vakıf emekliliğe gittiğimde ödediğim anapara 19.000 TL olursa yönetim giderini sıfırlayacaklarını söylemişlerdi. Bilmiyorum sizin planda böyle birşey var mı?

Sana Fon işletim giderinin ortalamasını vermişler deyatlı fon işletim giderlerine bakmak istiyorsan aşağıdaki siteye girebilirsin.

http://web2.egm.org.tr/webegm2/chart/figk/wf_figk6.asp

14 Mayıs 2012 15:50

delaruay

Bireysel Emeklilikte örnek verirken mantık hatası yapmışım. Durum daha da vahim.

Aylık yönetim gideri %2 olsun. Siz heray 100TL katkı parası yatırdığınızı farz edelim. 100 TL yatırınca sistem %2 yönetim gideri otomatik olarak keser.

Sizin paranız 98 TL kalır. Bir aylık faizde 0,78 olduğuna göre sizin paranız faiziyle birlikte 98,78 lira olur. Yani her ay 1.23 lira zarar edersiniz. 1000 yıl da bekleseniz faizler bu seviyedeyken paranız faiz alsa bile yönetim gideri yüzünden her ay 1.23 lira zarar edersiniz. Tek karınız %25 devlet katkısı. Yoksa kimse parasının artmasını beklemesim tam tersine paranız değer kaybeder.

Allah aşkına, yönetim gideri %2 ve üzeri olan parasını kamu likitte değerlendiripte anaparasınından zarar etmeyen varmı? Maalesef yok Sistem yönetim gideri %1'in üstündeki herkese zarar yazar.

Daha fon işletim giderini yazmadım bile.

Borsa fonlarına birşey demiyorum. Borsa fonunda 3-5 ay kazanırsın diğer yıl daha fazlasını verirsin zaten.

15 Mayıs 2012 08:43

objektif54
Yasaklı

bireysel emekliliğe üye olali 5 sene olacak,5 sene dolar dolmaz da parami alip çikacağim,kimseye tavsiye etmiyorum,kar im hiç yok yatirdiğim parayi alacağim,ben onu altin hesabina yatirsaydim şimdiye kaça katlardi bilmiyorum,ama düşünün 5 sene bir yere para yatiriyorsunuz ama hiç kariniz olmuyor,akliniz varsa hiç bulaşmayin derim

01 Haziran 2012 18:22

Serkan @

delaruay sen sanki benmişsin gibi yazdın yaa :))

açıklamaların için teşekkürler. bunları biliyordum zaten. başka bişey yok sanırım. ben de 10 yıllık düşünüyorum. yönetim kesintisi yok bende. işletim gideri var. yıllık%2 felan olması lazım. haftalık 20-25 tl karım oluyor. azalma yok sürekli artıyor ama az. çünkü fonun riskli değil. tüm payı likit fpon mudur nedir ona yatırdım. diğerleri çok değişiyor. bu yıla kadar bin tl felan zarar ettim bu yüzden zaten. azar azar artsın başka bişey istemem.

01 Haziran 2012 21:13

Hero83

Delaruay vakıf emekliliğe mi girdin niye girdiğin bankayı söylemiyon söyledde bizde karlı çıkalım değilmi

10 Temmuz 2012 19:28

osmanbal06

merhaba dostum oncelıkle 5 mayıs 2012 de yazdıgın konu ve bılgılendırme ıcın tesekkur ederım. kamu kurumunda memur olarak calısmaktayım.banka olarak ziraat bankası ıle anlasmalıyız ve bıreysel emeklılık ıcın geldıklerınde cazıp sayılabılecek kampanyadan bahsettıler.Pırlanta Emeklilik Planına dahil olduğunuzda çok özel avantajlara sahip olacaksınız:

Bu planda sizin için belirlenen asgari katkı payı tutarı 50 TL?dir. Ödediğiniz katkı payı tutarı üzerinden Yönetim Gider Kesintisi alınmaz. Giriş aidatı 5 yıl boyunca bu planda kalmanız halinde alınmaz. Pırlanta Plana 24 Kasım-24 Aralık tarihlerinde dahil olan öğretmenlerimize bir yıl süreli 10.000 TL teminatlı Ferdi Kaza Sigortası Hediye edilecektir.

basvurmayı dusunuyorum bırde yatırdıgınız parayı ana para korumalı olarak nede kullanmak ıstersiniz dıye soruyorlar.fon,repo,hısse senedi,döviz,altın gıbı 5 krıter var henuz belırlemedım ancak altında dusunuyorum .düşüncelerınız paylasırsanız sevınırım...

17 Temmuz 2012 15:39

delaruay

Osmanbal06 cevap

En az 10 sene beklemek şartıyla üye olmanı tavsiye ederim. Benim BES'te seninkiyle aynısı.

Başlangıçta zaten paran çok az olduğu için Kamu emeklilik fonu yaptır. Piyasa faizi düzeyinde getirir. 10 sene sonra parayı çektiğinde bulmuş gibi olursun.

17 Temmuz 2012 21:43

rocker1978

delaruay,bilgi paylaşımı için teşekkürler. ben de yaklaşık 4 yıldır sistemdeyim,5390 tl param birikmiş,geçen ay çıkacaktım sistemden,ama görüştüğümde baya kesinti yapılacağı söylendiği için telefondaki yetkili BES i dondurabileceğimi söyledi.bende şu an hesabı dondurdum para vs yatırmıyom en azından,ev almak istediğim için iyi kötü paraya ihtiyacım olacağı için çıkacaktım sistemden. şöyleki: 400 tl kadar fon işletim,800 Tl kadar da devletin gelir vergisi kesintisi olduğu,yani elime 5390 dan 4100 kdr para geçeceği söylendi. malum yeni yasada sadece kar üzerindne stopaj kesintisi olcak, birde sistemde 5 yıl kalınırsa fon işletim kesintisi de olmayacak. paramı kurtarmam için sen ne önerirsin? yeniyasa yürürlüğe girince 800 tl lik kısmı hemen kurtarabiliyormuyuz mesela?

28 Temmuz 2012 10:44

corredor

Arkadaşlar aşağıdaki linkte şirketlerin ortalama fon işletim gider kesintilerini bulabilirsiniz.

[url=http://bit.ly/c25MCx][img]http://f1207.hizliresim.com/z/v/b4nvu.jpg[/img][/url]

Kaynak: http://www.egm.org.tr/Fon_Isletim_Gider_Kesintisi/FIGK5.htm

Bu linkte de birçok çalışmam var. İncelemek isteyenler için.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=227&page=99

29 Temmuz 2012 12:18

osmanbal06

merhaba verdıgın sıteye bakdım cok sayıda istatistik var dogrusu ıcınden cıkamamdım.ben ziraat hayat emeklılık e yenı kayıt oldum.kayıt oldugum plan

Pırlanta Emeklilik Planına dahil olduğunuzda çok özel avantajlara sahip olacaksınız:

Bu planda sizin için belirlenen asgari katkı payı tutarı 50 TL?dir. Ödediğiniz katkı payı tutarı üzerinden Yönetim Gider Kesintisi alınmaz. Giriş aidatı 5 yıl boyunca bu planda kalmanız halinde alınmaz. Pırlanta Plana 24 Kasım-24 Aralık tarihlerinde dahil olan öğretmenlerimize bir yıl süreli 10.000 TL teminatlı Ferdi Kaza Sigortası Hediye edilecektir.

ne yonde hareket etmnelıyım ne onerırsın. bu arada ne iş yapıyorsun selamlar...

29 Temmuz 2012 13:55

ayllliiinn

herkes başka birşey anlatıyor, kimi avantajlı diyor kimi değil iyice kafamız karıştı o kadar çok yazı okudum ki neye inanacağımızı şaşırdık galiba bu sistem düzenli birikim yapamayanlar için akıllıca..kendilerini kontrol etmeleri ve mecburi bir ödeme sistemi olması bakımından bunun yerine düzenli olarak 5 sene gr gümüş biriktirsek nasıl olur?

30 Temmuz 2012 00:09

corredor

Sayın Aylin,

Eğer hemen çıkmayacağım, yıllarca kalırım sonra çıkarım diyorsanız ve iyi bir emeklilik firması seçtiyseniz az kesinti yapan ve birikimlerinizi iyi değerlendiren, tabii ki çok avantajlı. Çünkü uzun vadeli devlet katkısı alıyor olacaksınız.

Sayın Osmanbal,

Aşağıdaki linkte en altta en fazla kesinti yapandan en az kesinti yapan emeklilik şirketi sıralaması var. Tabii seçtiğiniz fona göre değişir fakat, en avantajlı sırasıyla Garanti, Ergo ve Yapı Kredi görünüyor.

Bir üstündeki sıralama da aylık 100 TL'niz hangi emeklilik şirketinde ne oldu sıralaması, yani en iyi kazanç sağlayan emeklilik şirketi analizi.

Bu ikisi aslında önemli diye düşündüm. Sormak istediğiniz farklı tablolar varsa açıklayabilirim.

30 Temmuz 2012 00:12

corredor

Koymayı unutmuşum, bahsettiğim link:

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=227&page=99

30 Temmuz 2012 09:23

n.kerem

Ben kurumumun anlaşmalı bankasının bize sağladığı avantajlarla girdim, katkı payı hariç giderim minimum seviyede. İlk bakacağınız şirket bu tür olsun bence. Tabi kesintileri minimum olan çok kar getirecek diye bir şey de yok. Şu anda getirisinden çok memnun değilim.

Başka bir şirkette ise babamın hesabı var. O da anlaşmalı olarak girdi ve onunki iyi gidiyor. Onun kesintileri daha fazla ama yine de çok az genele göre.

Demem o ki yukarıda dendiği gibi araştırın güzel şekilde. İnternet çağında yaşıyoruz, çoğu bilgiye ulaşabiliyoruz kolaylıkla.

30 Temmuz 2012 14:36

ismka

sadece kenarda param olsun olayıdır

06 Ağustos 2012 17:28

delaruay

Meraba arkadaşlar

BES konusunda herkesin kafası karışmış. BES konusunda

1.Yönetim Gideri

2.Fon İşletim giderine iyi bakın.

Özellikle Yönetim gideri %8'e yakın kesinti yapan bankalar var. Allah göstermesin 10 sene sizden çok para kazanırlar.

En idali yönetim gider kesintisi %0-2 arası olanı. %2'den fazla olanlar ana paradan götürür.

Bir de bankalar konut kredinde olduğu gibi BES içinde değişik kampanyalar başlatmış.

Nasıl Tüketici kredileri için 0000000000000 faiz diyorlar daha sonra aldığı masraftan faizin babasını peşin alıyorlar ya işte BES'te de bazı bankalar bunu yapıyor. Yönetim gideri düşük diyor ama fon işletim giderini artıyorlar. Buna da dikkat

Ayliin İsminden anladığım kadarıysa bayansın. Bir bayan için BES iyi bir yatırımdır. Yönetim gideri %2'nin altında bulursan bence gir. 10 sene sonra parayı bulmuş gibi olurlar.

Ben BES'ten anlamam. Bu paraya hisse alacağım diyenler Anadolu Hayat Emeklilik 3. Dünya Savaşı çıkmazsa 10 sene sonra verdiği temettülerle BES'ten en az 4-5 kat getirir. Ama Sürekli alıp, satmamak şartıyla.

Benim kardeşim Hisse senedi alıyor. Her ay 250TL Anadolu Hayat emeklilik alıyor. 10 sene sonra seni 2 katlayacağım diyor.

2 ay önce İlk aldığında Anadolu Hayat 3. 78'di şimdi 4.9 olmuş. 3. alma vakti geldi çok yükseldi biraz beklesem düşer mi diye almıyor.

Hisse almak isterseniz en büyük dezavantajı, çok yükselince alımı ertelemek.

Tercih sizin........

06 Ağustos 2012 17:32

delaruay

Yatırım tavsiyesi değildir.

Toplam 218 mesaj