Editörler : supporters.

sempatikmemur80
Müsteşar Yardımcısı
10 Mart 2013 10:40

bu arada bu şirketlerin hisse getirileri arasında ne kadar fark var, bunu görebileceğimiz bir site bilen varmı?

sailorfrog
Şube Müdürü
10 Mart 2013 10:48

SPK'da bir yer olabilir ancak Pazartesi günleri fonmetre dergisi yayınlıyor: Emeklilik fonlarını seçin, hisse senetlerine detay deyin http://www.fonmetre.com/reytingler

sempatikmemur80, 11 yıl önce

bu arada bu şirketlerin hisse getirileri arasında ne kadar fark var, bunu görebileceğimiz bir site bilen varmı?

dr.gecekuşu
Aday Memur
19 Şubat 2014 08:53

Toplamda %25 devlet katkısı var ama ayrı hesapta ve bunun yıllık bazda nemalanması anapara ile aynı oranda gitmiyor. Ayrıca makro planda baktığımızda yıllık enflasyonun %10'un üzerinde olduğu bir ortamda emeklilik fonlarının bu oranı geçiyor olması gerekiyor ama geçemiyorlar. Geçen yıla göre büyüme amaçlı fonların (10 tane var ülkemizde ) 9'u zarar etti, bir tanesi kar etti.

http://www.fonbul.com/emeklilik/getiri_haritasi.asp?TT=0&DT=0

nazlikelebek
Daire Başkanı
25 Şubat 2014 10:40

Ziraat Bankası giriş çıkış aidatı yönetim gider kesintisi toplu veya ara ödeme kesintisi ile ara verme kesintisi alınmayacak dedi, 10 yıldır Garanti Emek ödüyorum , giriş aidatı AKtarım ve ya erken çıkış halinde alınacaktır yazıyor ne yapayım =?

behzatdemirel
Aday Memur
02 Nisan 2014 11:17

Bireysel emeklilik kesinlikle iyi değil devletin verdiği % 25 bile her sene azalıyor. Yani ne yaparsanız yapın bu sistemde size para vermezler siz siz olun girmeyin. Biz girdik çıkamıyoruz çünkü çok fazla kesinti yapıyorlar...

07 Nisan 2014 00:02

girmeyi düşünenler varsa bende birşeyler yazayım.ben 15 aydır sistemdeyim.2400 tl yatırdım şu an hesabımda 2431 tl var.yani kar sadece 31 tl.üstelik bankanın çalıştığım kurumla yaptığı anlaşma gereği yönetim gideri kesilmiyor fon işletim gideride %1.5.buna rağmen kar bu kadar.yönetim gideride kesilse külliyyen zarardaydık:) tabi enflasyonun yarattığı %7 değer kaybınıda düşünürsek aslında yine zarardayım.

eğer paranızı kendiniz biriktirebiliyosanız kesinlikle tavsiye etmem.yok biriktiremiyosanız ideal olabilir.şu an sisteme yeni giren yüzbinlerce insan zararda olduğunu bilmiyor.internete girip görseler zararda olduklarını kıyamet kopar bence.

shaggyist
Şef
08 Nisan 2014 00:57

uzun soluklu düşünülmezse (devlet katkısının getireceği katkı önemli) zararlı bir araç.

08 Nisan 2014 14:53

ben de yaptırmıştım 2 yıl oldu bilgiler su an böyle iyi mi kötü mü bilemicem yedik bi halt :D

Tahsilat Tutarı (Devlet Katkısı Hariç)3.200,00TL

Devlet Katkısı Tutarı459,50TL

Birikim Tutarı (Devlet Katkısı Hariç)3.044,86TL

Devlet Katkısı Birikimi*466,14TL

Toplam Birikim (Devlet Katkısı Dahil)3.511,00TL

Hakedilen Devlet Katkısı Oranı*%0.00

Hakedilen Devlet Katkısı Tutarı**0,00TL

Devlet Katkısı Hakediş Baz Tarihi 01/01/2013

* Hakedilen Devlet Katkısı Oranı: 01/01/2013 tarihinden itibaren başlayan devlet katkısı uygulamasına göre, Devlet Katkısı Birikimi emeklilik sözleşmesinin sistemde geçirdiği süreye göre hakedilmektedir. Hakediş oranları; hakediş baz tarihinden itibaren 3 yıla kadar %0, 3 - 6 yıla kadar %15, 6 - 10 yıla kadar %35, 10 yıl ve daha fazla olması durumunda ise %60?dır. Emeklilik durumunda %100 dür. Devlet Katkısı Hakedişleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın

10 Nisan 2014 00:24

150 lira zarardasınız.malesef sistem bırakın kar getirmeyi anaparanızı bile koruyamamış.devlet katkısına gelince bence ancak zararı karşılar.10 yıl dolunca çıksanız devlet katkısının %65 ini veriyorlar.tek faydası şu an birikmiş 3150 liranız var bir köşede:)

açıkçası bu sisteme 11 yıl önce girip geçen yıl çıkmak gerekiyormuş.son on yılda abd dedi parasal genişleme ve altındaki yükselişten dolayı emeklilik şirketleri fena kazandırmadı.ama artık işler tersine döndü.abd paranın musluğunu kesti altında düşüşe geçti.emeklilik şirketlerinden bu durumda kar getirmesini beklemekte mantıklı değil.

yüksektopuklar, 10 yıl önce

ben de yaptırmıştım 2 yıl oldu bilgiler su an böyle iyi mi kötü mü bilemicem yedik bi halt :D

Tahsilat Tutarı (Devlet Katkısı Hariç)3.200,00TL

Devlet Katkısı Tutarı459,50TL

Birikim Tutarı (Devlet Katkısı Hariç)3.044,86TL

Devlet Katkısı Birikimi*466,14TL

Toplam Birikim (Devlet Katkısı Dahil)3.511,00TL

Hakedilen Devlet Katkısı Oranı*%0.00

Hakedilen Devlet Katkısı Tutarı**0,00TL

Devlet Katkısı Hakediş Baz Tarihi 01/01/2013

* Hakedilen Devlet Katkısı Oranı: 01/01/2013 tarihinden itibaren başlayan devlet katkısı uygulamasına göre, Devlet Katkısı Birikimi emeklilik sözleşmesinin sistemde geçirdiği süreye göre hakedilmektedir. Hakediş oranları; hakediş baz tarihinden itibaren 3 yıla kadar %0, 3 - 6 yıla kadar %15, 6 - 10 yıla kadar %35, 10 yıl ve daha fazla olması durumunda ise %60?dır. Emeklilik durumunda %100 dür. Devlet Katkısı Hakedişleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın

mehmetcan10
Aday Memur
01 Eylül 2014 17:29

Garanti emeklilikteyim..her ay 200 TL yatırıyorum.. tek kez 600 liralık tek ara ödeme yapmıştım..Şimdiye kadar yaptığım ödemelerin civarı tam olarak 1500 TL yatırmışım..yatırıma yönlendirilen meblağ 1875 TL ulaşmış.. mevcut fon varlık değeri 2052 TL ..10 aydır sistemde bulunmaktayım..görüleceği gibi getirinin çoğunu %8 lik idare gider kesintisi alıp götürmüş... ancak yepyeni dönemde %2lik idare gider kesintisi var..portföyüm %60 esnek emeklilik mevduat fonu..%20 hükümet tahvili fonu..%20 pay senedi fonu..%60 lık esnek fonun 10 luk kısmıda tekrardan pay senedi başka bir deyişle fonların %30 u hisse senedinden oluşmaktadır. Ayrıca şöyle birşey buldum bireysel emeklilik nedir diye hala soranlar okuyabilirler http://www.bireyselemeklilikdevletkatkisi.com/bireysel-emeklilik-nedir/

sunnybt
Aday Memur
05 Ekim 2014 16:06

Merhabalar,

Bireysel emeklilik sisteminden erken ayrınıldığında olan kesintilerle ilgili birşey sormak istiyorum.

1.5 yıldır düzenli ödeme yapıyorum ve sistemden çıkmak istiyorum.Müşteri hizmetlerini aradığımda bu güne 1900 TL yatırdığımı ve ödenmemiş aidat ve stopaj vs düşüldüğünde 1200 TL olarak paramı alabileceğimi söyledi. Sisteme benim gibi gaza gelip girmemek gerekiyor ve evet kısa vadeli birşey de değil zaten.Bir diğer konu da kimseye inanmayıp sözleşmeyi sonuna kadar okumak gerek, buna ayrıca pişmanım zaten. Ama ne olursa olsun bunu satarken ana paradan kesinti olmazmış gibi bahsedip insanları kandırmayı ve en sonunda da bu kadar kesinti yapılmasını da açıkçası haksız buluyorum.

Sorum ise bu kesinti tamamen yasal mı ve tüketici mahkemesi veya başka bir yere şikayet ettiğimizde en azından ana paranın üzerinden bu kadar kesinti olmadan yakamızı kurtarmak mümkün mü?

Mümkün değilse bile inanılmaz soğudum bu işten ve zaten çıkacağım ama en azından en az zararla çıkmak istiyorulm.

Teşekkürler

gökkayaöz
Şube Müdürü
06 Ekim 2014 13:46

bes te zarar eden arkadaşlar fonlarının ne olduğunuda yazsın

o zaman ne olduğu anlaşılır

31 Ekim 2014 13:15

arkadaşlar bende 32 aydır bestayim %100 hisse fon olrak girdim.Endeks 92 binleri gördüğünde çıksaydım karım %20 civarlarında olcaktı.Endeks 60 binlere geldi tabi zarar yaptım yinede değişmedin artık düşmez dedim gezi olaylarıda bitmişti.Geçenlerde 82 binde çıktım döviz fona girdim.Krım 600 tl civarında tabi 6bin lira ana paraya göre çok yüksek sayılmaz.gezi sürecinden önce çıkp endeks dipleri gördüğünde tekrar girebilseydim kazancım %30 u geçerdi.Acele etmeyin sadece borsada dibi bekleyin sonra girin hisse fona.Sonrada çok geç kalmayın çıkmakta.Karınızı alın çıkın.Sürekli hisse fonda kalmak pek getiri sağlamaz.

rera
Daire Başkanı
22 Kasım 2014 15:37

Arkadaşlar ben eğitim çalışanıyım.Bes'i daha önce araştırmış bana pek mantıklı gelmemişti.Faiz'e karşı duyarlılığımda olduğundan soğuk geldi.Ancak maaş aldığımız banka çalışanları geldi malum Öğretmenler günü sebebiyle ve bize çok uygun oldukları planı anlattılar hiçbir kesinti vb. yok dediler Banka bize ne sağlıyorsa aynısını size sağlıyor kaçırılmayacak fırsat dediler.Katkı Payı 86 Tl imiş, Giriş aidatı yokmuş, Yönetim Gider Kesintisi Yokmuş ve Katılım fon değerlendirmesi varmış yani faizsiz değerlendirme yapma imkanı varmış. Sizce bu şartlarda bir bes mantıklı mıdır? girmek istersem nelere dikkat etmem gerekir başka bana sürpriz olabilecek durumlar var mıdır? Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

yunus3324
Kapalı
22 Kasım 2014 18:30

Arkadaşım giriş aidatı yok diyorsun ama bir sorsana o sözleşmeyi satan arkadaşa 1 yıl sonra çıkmak istersem benden ne kadar çıkış aidatı alacaksın diye.yönetim kesintisi olmamasıda çok güzel ama bunu iyice araştır..Hangi şirket öncelikle fon yönetimi nasıl..

rera, 9 yıl önce

Arkadaşlar ben eğitim çalışanıyım.Bes'i daha önce araştırmış bana pek mantıklı gelmemişti.Faiz'e karşı duyarlılığımda olduğundan soğuk geldi.Ancak maaş aldığımız banka çalışanları geldi malum Öğretmenler günü sebebiyle ve bize çok uygun oldukları planı anlattılar hiçbir kesinti vb. yok dediler Banka bize ne sağlıyorsa aynısını size sağlıyor kaçırılmayacak fırsat dediler.Katkı Payı 86 Tl imiş, Giriş aidatı yokmuş, Yönetim Gider Kesintisi Yokmuş ve Katılım fon değerlendirmesi varmış yani faizsiz değerlendirme yapma imkanı varmış. Sizce bu şartlarda bir bes mantıklı mıdır? girmek istersem nelere dikkat etmem gerekir başka bana sürpriz olabilecek durumlar var mıdır? Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

rera
Daire Başkanı
23 Kasım 2014 14:45

Açıkçası sorduğumda hiçbir kesinti vb. yok dedi banka bize ne sağlıyorsa aynısını size de sağlıyor dedi. istediğin zaman parayı çekersin kesinti felan olmaz dedi. Yalnızca devlet katkısını haketmeden çekersen onu alamazsın dedi. onun için belli bir yıl kalmak gerekiyormuş zaten o ayrı bir yere yatıyormuş...

Gelenler Halkbankasından geldiler biz onların maaş müşterisiyiz Halk Emeklilik sanırım...Çok anlamadığım için sizlere danışayım istedim.Çok şükür tasarruf yapabilen bir insanım ama yine de aklımı çeldiler acaba ayda 100 TL oraya yatırsam zor zamanımda belki bir gün çok ihtiyacım olur diye düşünüyorum...Ama dediğiniz gibi bunların haricinde bana ne gibi sürprizler çıkarabilirler...

Ben ayrıca fonlardan faizsiz olanlardan faydalanmak istiyorum. Açıkçası çok fazla kâr beklemiyorum yatırdığımı alabileyim yeter eksiye düşmesinde kâr olursa ne âlâ...Ama görevlinin biri eğer uzun süre kalacaksanız Agresif fon değerlendirmesi kesinlikle daha avantajlı felan dedi ama ben hiç anlamıyorum.

Ben girersem yalnızca aylık aidat yatırıp faizsiz fonlarında değerlendirme talimatı vereceğim o kadar....

yunus3324, 9 yıl önce

Arkadaşım giriş aidatı yok diyorsun ama bir sorsana o sözleşmeyi satan arkadaşa 1 yıl sonra çıkmak istersem benden ne kadar çıkış aidatı alacaksın diye.yönetim kesintisi olmamasıda çok güzel ama bunu iyice araştır..Hangi şirket öncelikle fon yönetimi nasıl..

yunus3324
Kapalı
23 Kasım 2014 17:29

agresif fon dediği hisse fonu.Bende halk emeklilikteyim 2 yıldır da düzenli ödüyorum.memnunum 201 tl ve üzeri ödemelerde önetim gider kesintisi alınmıyor.giriş aidatı 56 tl verdim.10 yıldan önce çıkarsam kesinti olacağını biliyorum kademeli olarak tabi.uzun vade düşünüyorsan çok güzel bes sistemi.Ama faizsiz fonlar diyosun ya onlarda da değerlendirirsen 10 yıllık getirisi %40 falandır.yani anlayacağın faizsiz fon dediğin şeyler enflasyona karşı senin paran erir.hiç anlamıyorsan bu işlerden her ay çeyrek al oda mantıklı.ama satmamak koşuluyla

rera, 9 yıl önce

Açıkçası sorduğumda hiçbir kesinti vb. yok dedi banka bize ne sağlıyorsa aynısını size de sağlıyor dedi. istediğin zaman parayı çekersin kesinti felan olmaz dedi. Yalnızca devlet katkısını haketmeden çekersen onu alamazsın dedi. onun için belli bir yıl kalmak gerekiyormuş zaten o ayrı bir yere yatıyormuş...

Gelenler Halkbankasından geldiler biz onların maaş müşterisiyiz Halk Emeklilik sanırım...Çok anlamadığım için sizlere danışayım istedim.Çok şükür tasarruf yapabilen bir insanım ama yine de aklımı çeldiler acaba ayda 100 TL oraya yatırsam zor zamanımda belki bir gün çok ihtiyacım olur diye düşünüyorum...Ama dediğiniz gibi bunların haricinde bana ne gibi sürprizler çıkarabilirler...

Ben ayrıca fonlardan faizsiz olanlardan faydalanmak istiyorum. Açıkçası çok fazla kâr beklemiyorum yatırdığımı alabileyim yeter eksiye düşmesinde kâr olursa ne âlâ...Ama görevlinin biri eğer uzun süre kalacaksanız Agresif fon değerlendirmesi kesinlikle daha avantajlı felan dedi ama ben hiç anlamıyorum.

Ben girersem yalnızca aylık aidat yatırıp faizsiz fonlarında değerlendirme talimatı vereceğim o kadar....

rera
Daire Başkanı
24 Kasım 2014 13:15

Tasarruf edebiliyorum çok şükür, ama hani bana belki hiç beklemediğim bir anda faydası olur diye düşünüyordum dediğiniz gibi sonradan baş ağrıtacak birşeyse maceraya gerek yok o zaman...

yunus3324, 9 yıl önce

agresif fon dediği hisse fonu.Bende halk emeklilikteyim 2 yıldır da düzenli ödüyorum.memnunum 201 tl ve üzeri ödemelerde önetim gider kesintisi alınmıyor.giriş aidatı 56 tl verdim.10 yıldan önce çıkarsam kesinti olacağını biliyorum kademeli olarak tabi.uzun vade düşünüyorsan çok güzel bes sistemi.Ama faizsiz fonlar diyosun ya onlarda da değerlendirirsen 10 yıllık getirisi %40 falandır.yani anlayacağın faizsiz fon dediğin şeyler enflasyona karşı senin paran erir.hiç anlamıyorsan bu işlerden her ay çeyrek al oda mantıklı.ama satmamak koşuluyla

EmeklilikRehber
Aday Memur
02 Ocak 2015 10:26

Emeklilik ile ilgili bilg almak isteyen arkadaşlar www.emeklilikrehberi.com sitesini inceleyebilir.

Türkçeci66
Daire Başkanı
20 Mart 2015 19:06

Arkadaşlar,yazılanların neredeyse tamamını okudum :)

Biraz bilgilendim sayenizde,teşekkürler.Öğretmenim ve Halk Emeklilik'in öğretmenler için hazırladığı kampanyayı beğendim ve ben de bireysel emekliliğe giriş yaptım.

Herhangi bir giriş aidatı almayacaklarını,çıkarken de ekstra bir kesinti olmayacağını söylediler.

Eğer 3 yıldan önce çıkarsam herhangi bir kesinti olmadığı gibi,%25 olan devlet katkısının sadece %15'ini alabileceğimi,

6 yıldan sonra çıkarsam yine %25 olan devlet katkısının %40'unu

10 yıl sonra çıkarsam da %25 olan devlet katkısının %60'ını alabileceğimi söylediler.

Altını tekrar çiziyorum,bunun dışında herhangi bir kesintinin asla olmayacağını söylediler.Burada okudum ki,yönetim gideri ya da fon işletim gideri filan diyorsunuz,acaba bizden de bunu alırlar mı?Bilgisi olan var mı?

Toplam 238 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi