Editörler : Pangaea

harbi-06
Genel Müdür
07 Mayıs 2012 16:28

DENİZCİLİK ANADOLU MESLEK LİSESİ HİZMETE AÇILACAK

------------2010/2011 eğitim öğretim yılında öğrenci alan ancak ana binasında eğitim veremeyen Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi 2011 / 2012 eğitim öğretim yılında tamamlanarak eğitime açılacak.

Altınova İlçesi Çavuşçiftlik Köyünde Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş tarafından tersanelerin iş gücü piyasasına cevap verebilecek eleman yetiştirilmesi amacıyla yapımına başlanan v 24 derslikli Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi 2010 / 2011 eğitim öğretim yılında öğrenci almasına rağmen eğitimi Yalova Merkez Endüstri Meslek Lisesi çatısı altında vermişti. Geçen yıl için Gemi Yapımı alanında 60 ve Gemi Makineleri alanında 60 olmak üzere toplamda 120 öğrenci alan okul 2011 /2012 eğitim öğretim yılında kendi binasında eğitim verecek. Tamamlanan okul Eylül ayında başlayacak yeni eğitim-öğretim yılında hizmete girecek.

harbi-06
Genel Müdür
07 Mayıs 2012 16:33

Kuyumculuk Meslek Lisesi açılışa hazırlanıyor

Sadece kuyumculuk eğitimi verecek olan TOKİ Kuyumculuk Meslek Lisesi, 2011-2012 eğitim öğretim döneminde açılmaya hazırlanıyor.

İstanbul Kuyumcular Odasının (İKO) dergisi İKOVİZYON'da yer alan habere göre, 9 bin metrekare alan üzerinde 24 7 derslikli, 2 katlı atölye binasına ve 4 yıllık süreçte 1.500 öğrenci kapasitesine sahip lise, TOKİ tarafından Sefaköy'de yapıldı.

Okulun, sektörün beklentilerini karşılayacak nitelikte elemanlar yetiştirmesini sağlamak amacıyla çalışmalara başlayan İKO, konuyla ilgili sektör ve eğitim camiasından katılımla bir dizi toplantı düzenledi.

İKO, İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği (İDMMİB) ve Kuyumcukent'in üzerinde çalıştığı lisenin yapılandırılması ve teknik çalışmalarını içeren rapor tamamlandı ve Mart ayında Küçükçekmece Kaymakamı Orhan Öztürk ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Nail Bölükbaşı'na sunuldu.

İKO Başkanı Alaattin Kameroğlu, yaptığı değerlendirmede, Avrupa ve Uzakdoğu'da okulların eğitim müfredatlarının araştırılıp, bu konuda en iyi eğitim veren okulların örnek alınabileceğini belirterek, eğitimde mutlaka mesleki İngilizce'ye önem verilmesi ve bu kapsamda yurt dışı odaklı bir eğitim politikası izlenmesinin gerekli olduğunu kaydetti.

azim_ve_sabır_34
Müsteşar Yardımcısı
07 Mayıs 2012 16:34

Arkadaşlar merak ettikleri sorusu olanlar ve seçmeli ders ile tek tas hakkı için katkı sunmak isteyenler

Talim Terbiye kurul üyeleri aramakla el yada kulak aşınmaz efendi bir şekilde derdinizi anlatırsanız sizi dinliyorlar onlarda insan sonuçta bizlerin bu mağduriyetine duyarsız kalmazlar ama kimse aramayınca adamlar halimizden memmunuz zannediyorlar

Abdülkadir YILMAZ

Telefon: 0 (312) 215 20 54 - 215 20 56

Kurul Başkan Yardımcısı

Prof. Dr. Cengiz ALACACI

[email protected]

Kurul Başkan Yardımcısı

Talim ve Terbiye Kurulu ÜyeLERİ:

Dr. Hüseyin ŞİRİN

[email protected]

Prof. Dr. Mehmet BAYYİĞİT

[email protected]

İbrahim BÜKEL

[email protected]

Dr. İbrahim DEMİRCİ

[email protected]

harbi-06
Genel Müdür
07 Mayıs 2012 16:36

İESOB Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Açıldı

İESOB Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi?nin açılışında konuşan Birlik Başkanı Mutlu, mesleki eğitimin önemine değindi: ?Okulunuzun kıymetini bilin?

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İESOB Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi?nin eğitim ve öğretim yılı açılışında konuştu.

Mesleki eğitimin önemine değinen Mutlu, ?Sizler şanslı öğrencilersiniz çünkü iş bulmada normal liseye giden arkadaşlarınızdan önde olacaksınız. Türkiye?nin üretimde başlıca ihtiyacı ara kademe teknik eleman. Bu elemanları yetiştirmenin en doğru yöntemi ise sanayiyle birlikte hareket eden, öğrencilerini onların ihtiyacına göre yetiştiren mesleki eğitim liseleridir. Siz böyle bir okulda okuyorsunuz. Okulunuzun kadrini kıymetini bilin? diye konuştu.

Üretimin artık vasıfsız olan, iş ararken ?her işi yaparım? diyenleri kabul etmediğini ifade eden Mutlu, ?Artık herkesin bir uzmanlık alanının olması gerekiyor. Fabrika işe birini alacağı zaman makine ustası, elektrikçi arıyor, Belediyeler itfaiyeci alıyor. Bu yıl açılan itfaiyecilik bölümünün bu alandaki eksikliği kısa sürede dolduracağına inanıyorum? dedi.

Açılışa katılan ailelere de seslenen Birlik Başkanı Mutlu, ?Ekonomik krizin hayatı iyice zorlaştırdığı bu günlerde dişinizden tırnağınızdan arttırarak çocuklarınıza en iyi eğitimi aldırmaya çalışıyorsunuz. İçinde bulunduğunuz durumun ve sarf ettiğiniz çabanın bilincindeyiz. Gözünüz arkada kalmasın, çocuklarınız bizim de çocuğumuzdur. Bu okulun her tuğlasında harcında katkısı olan Birliğimize bağlı 131 oda başkanıyla birlikte okulumuzla hem övünüyoruz hem de elimizden geldiği ölçüde her ihtiyacına koşmaya gayret ediyoruz. Çocuklarımız çağın gereğine uygun bir eğitim alıyorlar? diye konuştu.

Eğitim yılı açılış törenine katılan İESOB Onursal Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ise eğitimin önemine işaret ederek ülkede yaşanan sorunların temelinde eğitimsizlik olduğunu öne sürdü. Ekonomik krizin de, terörün de temelinde eğitimsizliğin yattığını ifade eden Susam, ?Gerek Sayın Milli Eğitim Bakanı?na gerekse Yüce Meclis çatısı altında konuyla ilgili yaptığım konuşmalarda mesleki eğitimin önemine değiniyor, bütçeden eğitime ayrılan payın arttırılmasını talep ediyorum.

Bizler, paramızın çoğunu eğitime ayırmadığımız, derslik, laboratuar, yurt yapmadığımız, okumakta zorlanan öğrencilerimize burs vermediğimiz sürece gelişemeyiz. Atatürk?ün hedef gösterdiği ?muasır medeniyetler seviyesinin üstüne? çıkamayız. Büyükşehir Belediye Başkanımız?dan da ESHOT?un bu okulumuza daha sık otobüs seferi koymasını, İZBETON?dan, konferans salonumuzu, basketbol sahamızı, spor salonumuzu yapmasını rica edeceğim? dedi.

Mezun olduklarında işlerinde uzman birer kişi olabilmeleri için öğrencilerin pratik yapabileceği çalışma ortamlarının yaratılması gerektiğini hatırlatan Susam, ?Sanayi kuruluşlarıyla yapılacak ortak çalışmalarla bu yanımız güçlendirilebilir. Öğrencilerden ise iki isteğim var; birincisi çok çalışarak ülkelerine, ailelerine ve kendilerine faydalı birer birey haline gelmeleri, ikincisi Atatürk?ün kurduğu laik, demokratik rejime yürekten sahip çıkmaları. Ülkenizi ve bayrağınızı seven çalışkan gençler olun? diye konuştu. Okulun Milli Eğitime kazandırılmasında ve sonrasında gösterdikleri gayret için Mehmet Ali Susam, Zekeriya Mutlu ve Birliğe bağlı tüm oda başkanlarına teşekkür eden Buca Milli Eğitim Müdürü Celal Yıldız ise, ?Yürüttüğümüz planlı çalışma sonucu Buca?daki tüm öğrencilerin yüzde 72?si mesleki teknik eğitim alıyor. Bu oranla AB ortalamasını bile geçmiş durumdayız. Üniversite sınav sisteminde yapılan değişiklikle meslek lisesi mezunlarının önü yüksek okullara gitmek için açıldı? dedi.

Felsefe öğretmeni Didem Kahveci?den yılın ilk alan dersini öğrencilere İESOB tarafından birer kravat hediye edilirken ve Pastacılar ve Şekerciler Odası tarafından dökülen lokmalar ikram edildi.

01erdem
Memur
07 Mayıs 2012 16:37

harbi hoca ttk ya gittim diyorsunuz acaba güzel bir gelişme var mı

harbi-06
Genel Müdür
07 Mayıs 2012 16:39

01erdem hocam ordaki güvenlik tutturmuş randevusuz almıyoruz onun için kurul üyeleriyle degil. atama daire başkanı ve atama şube müdürü ile görüştüm. onlara anlattım. ama inat ettim bu hafta hepsinden randevu alacagım tek tek görüşecegim iş inada bindi.

Genç_58
Şube Müdürü
07 Mayıs 2012 16:39

harbi 06 hocam gittim dediniz ama hala bir açıklama yapmadınız.

neler konuştunuz ne dediler ..

azim_ve_sabır_34
Müsteşar Yardımcısı
07 Mayıs 2012 16:42

Helal Harbi hocam tüm TEF adına sana teşekkür ediyoruz

İnşallah olacak bu iş

harbi-06
Genel Müdür
07 Mayıs 2012 16:43

İLÇEMİZ YENİ BİR ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİNE KAVUŞUYOR.

Hayırsever Sevgi-Reha AYSAY tarafından ilçemiz Fahrettin Paşa Mahallesi 6412 ada 1 parselde yaptırılan Endüstri Meslek Lisesinin temeli , İlçe Kaymakamı İnci SEZER BECEL?in katılımıyla İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir BULUK,Hayırsever Sevgi-Reha AYSAY ve Nevin ÇAPKAN , Mustafa ÇAPKAN ve Yahya Kerim Onart Kız Teknik ve Meslek Lisesi?nin ilçemize kazandırılmasında katkısı olan ,daha önceden 12 derslikli 15 Eylül Mustafa Çapkan İlköğretim Okulu ve Melek ÇAPKAN Çok Amaçlı Salonu ilçemize kazandıran Hüseyin ÇAPKAN tarafından atıldı.

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında açılacak olan Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde elektrik-elektronik, iklimlendirme ve yaşlı-hasta bakım hizmetleri bölümleri bulunacaktır.

makbiyik
Daire Başkanı
07 Mayıs 2012 17:43

harbi hocam konuştuğunuz yetkili ne diyo

harbi-06
Genel Müdür
07 Mayıs 2012 17:47

makbiyik hocam bu yasa meslek liseleri için çıkarıldı diyor ama şunu anladım onlarda hakim degil konuya onlar da önünü göremiyorum sistemin nasıl olacagını

azim_ve_sabır_34
Müsteşar Yardımcısı
07 Mayıs 2012 20:22

Arkadaşlar merak ettikleri sorusu olanlar ve seçmeli ders ile tek tas hakkı için katkı sunmak isteyenler için Talim terbiye kurulu üyeleri tlf numaraları...

Abdülkadir YILMAZ

Kurul Başkan Yardımcısı

Prof. Dr. Cengiz ALACACI

[email protected]

Kurul Başkan Yardımcısı

Talim ve Terbiye Kurulu ÜyeLERİ:

Dr. Hüseyin ŞİRİN

[email protected]

Prof. Dr. Mehmet BAYYİĞİT

[email protected]

İbrahim BÜKEL

[email protected]

Dr. İbrahim DEMİRCİ

[email protected]

kekerike
Aday Memur
07 Mayıs 2012 22:12

bizi ancak 2. dörtteki dersler kurtarabilir..............

Chaos_Effect
Daire Başkanı
07 Mayıs 2012 23:02

Zaman daralıyor.Bu ay bir açıklama gelmezse,bu yasa üzerinde fazla konuşmaya gerek kalmaz.Kafa yormaya gerek kalmaz.Bu yasa işimiz gücümüz olamaz.

Meslek liselerinin açılması tabiki güzel haber.Ama bunun üzerinde konuşmak bize fazla birşey katmaz.Okul açılsa bile alımlar sınırlanır. 2010 yılında öğretmene ihtiyaç varken ne kadar öğretmen atandığı malum.Sınırlandırıyorlar.MEB başka bölümlere pozitif ayrımcılığı yapıyor.

Bu arada,kekerike'ye katılıyorum.

azim_ve_sabır_34
Müsteşar Yardımcısı
08 Mayıs 2012 07:50

azda olsa moral olması açısından yeni açılan meslek liselerini paylaşıyoruz ama asıl amacımız ve umudumuz ikinci 4 teki seçmeli meslek dersleri

hadi ozaman parmaklar çalışsın son 2 ay

makbiyik
Daire Başkanı
08 Mayıs 2012 09:12

harbi-06 hocam inş dediğin gibi olur inş güzel olur ankarada ki arkadaşlar arada bir ttk na gözükse farkındalık yaratmış oluruz

azim_ve_sabır_34
Müsteşar Yardımcısı
08 Mayıs 2012 09:31

yüz yüze görüşmek belki 1000 mailden daha etkili olur inşallah harbi hocamın görüşmesinin olumlu yansımaları olacaktır

azim_ve_sabır_34
Müsteşar Yardımcısı
08 Mayıs 2012 10:16

Talim Terbiye Kurulu, özel seçmeli dersler hazırlığını haziran ayına kadar tamamlayacak.

HAZİRAN A DİKKAT...

Ortaokulda öğrencilere seçmeli ders paketleri sunulacak. Öğrenciler ilgi duydukları alana göre dersler alacak ve liseye yönlendirilecek. Derslerin belirlenmesinde yetki Milli Eğitim Bakanlığı'nda olacak. Sistem, seçimlik dersler veya programlar yoluyla fen, sosyal bilimler, Anadolu, öğretmen, meslek veya imam hatip liselerine gidecek çocuklara esneklik sağlayacak. Talim Terbiye Kurulu, özel seçmeli dersler hazırlığını haziran ayına kadar tamamlayacak. Çocuk imam-hatip okumak istiyorsa fazladan din kültürü ve Kur'an dersleri alacak. Teknik liseye gitmek istiyorsa bazı temel meslek derslerini öğrenecek.

http://www.memurlarahaber.com/haber/secmeli-ders-donemi-2013-ogretim-yilinda-639.htm

azim_ve_sabır_34
Müsteşar Yardımcısı
08 Mayıs 2012 10:24

Bursa'da 12 düz lise yeni eğitim ve öğretim yılına kadar Anadolu ve meslek lisesine dönüştürülecek. Her ilçede 1 düz lise kalacak.

17 Nisan 2012 Salı 09:20

Bekir Uğur GÜR

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 4 yıl önce yayınladığı genelge doğrultusunda genel liselerin Anadolu ya da meslek lisesine çevrilmesi çalışmaları sürüyor. 2008 yılından itibaren her yıl bir genel lise, Anadolu lisesi statüsüne dönüştürüldü. Bakanlığın kararı doğrultusunda normal liselerin, Anadolu ve meslek lisesine dönüştürülmesi bu yıl hızlandırıldı. Her ilçede 1 genel lise bırakılacak. Bursa'da tüm genel liseler Anadolu ya da meslek lisesine çevrilecek. 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olacak bu uygulama, sorunları da beraberinde getirecek. Hayata geçirilecek bu uygulama Bursa'da Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer'de 12 okulu etkileyecek. Nüfusun yoğun olduğu bu ilçelerde 12 genel lisenin 9'u Anadolu lisesine, 3'ü meslek lisesine dönüştürülecek. Eğitimcilere göre esas sorun bundan sonra başlayacak. Gelecek yıl öğrencileri bekleyen en büyük sorun ise Anadolu lisesi olan okullara öğrenci alım sayılarının düşmesi olacak.

Her ilçede bir genel lise bırakıp diğer genel liseleri Anadolu ya da meslek lisesine dönüştürülecek olan çalışmada etkilenecek okulların listesi şöyle; Osmangazi'de genel lise olarak sadece Cem Sultan Lisesi kalacak. BTSO Hüseyin Sungur, Süleyman Çelebi Cumhuriyet, Hasan Ali Yücel, Çınar ve Malcılar Lisesi önümüzdeki yıldan itibaren Anadolu lisesi olacak. Şehit Jandarma Er Selim Koçdemir Lisesi teknik ve endüstri meslek lisesine, Osmangazi Lisesi ise kız teknik ve meslek lisesine dönüşecek.

Yıldırım'da Şehit Jandarma Asteğmen Zeki Burak Okay Lisesi genel lise olarak kalırken Çelebi Mehmet, Emirsultan ve Ertuğrulgazi Liseleri Anadolu lisesine, Şehit Öğretmen Kubilay Lisesi ise ticaret meslek lisesine dönüşecek.

EĞİTİMCİLER DEĞİŞİMDEN KAYGILI

Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararı ile genel liselerle ilgili yapılacak olan statü değişikliği eğitim camiasında kaygıları da beraberinde getirdi. Gelişmeleri değerlendiren Türk Eğitim-Sen Bursa 2 no?lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, değişiklikler ile eğitimde yeni bir kaosun kapıda olduğunu ileri sürdü. İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ise her şeyin planlar dahilinde yapıldığını belirterek, hiçbir öğrencinin açıkta kalması gibi bir durumun söz konusu olmayacağını söyledi. Gülsar, Bursa?da yapımı süren birçok okul inşaatı bulunduğunu öğrencilerin yeni yapılacak okullara yerleştirileceğini ifade etti.

azim_ve_sabır_34
Müsteşar Yardımcısı
08 Mayıs 2012 16:00

Atanan arkadaşlardan ses yok ee tabi öküz öldü ortaklık bozuldu

nerdesiniz atanan hocalarım bilgi verin bizlere okullarınızda durumlar nasıl açık gösterecekmisiniz

Toplam 169 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi