Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : asillord
14 Mayıs 2012 14:20  

Kapalı
2012 Yılı Jandarma Muvazzaf/Sözleşmeli Subay Sınavının Yazılı Aşama Soruları!!!!!!

merhabalar arkadaşlar yazılı sınavdan çıkar çıkmaz önce bir ohh dedim- o kadar insanı görmeyi beklemiyordum şaşırdım öncelikle onu söyliyim- sınavdan sonra da sonra da hemen elime kağıt kalem alıp aklımda kalan soruları yazmaya başladım .

şimdi hatırladığım kadarıyla not aldığım yaklaşık 35 soruyu yazacağım cevaplardan emin değilim. Sorular da orijinal değil zaten aklımda kalan kadarıyla . bizden sonrakilere de fikir olur.Herkese geçmiş olsun.

1-15 kişilik arkadaş grubunda herkes birbiriyle el sıkışacaktır toplamda kaç kez el sıkışırlar. (ben 14! dedim. emin değilim)

2-A,B,C şehirlerinde A'dan B'ye giden 3yol, B'den C'ye giden 4 yol vardır. A'dan C'ye gitmek isteyen biri gidiş-dönüşte toplam kaç farklı yol kullanır?(288 dedim yanlış galiba.)

3-Türkçe sorusu anlatım bozukluğuydu. gayet basitti cevabı ağzındaki kelimesiydi.

4-Türkçe sorusu cümleyi düzenlemeydi. o da basitti sondan başladım cümleyi tamamlamaya. zaten öyle yapınca 2 seçenek kalıyordu.

5-Türkçe sorusu zorunluluk anlamı vardır?

cevabı sanrm ne zor şartlarda çalıştı olan şıktı.

6-James Cameron 'ın indiği çukur Mariana imiş.

7-2008 de yapımına başlanan 2011 de ilk deniz seferini yapan gemi dye başlayan soru Heybeliada olacaktı.

8-Artvin Murgul Küre'de çıkarılan maden ? cvp:bakır

9-Yunanistan ile Ege Kıta Sahanlığı Sorunu hangi olayla başladı?

Cvp :TPAO lu seçenek tr.ye doğalgaz ve petrol arama izni verilmesi

10-Atatürk'ün söylediği söz sorusu cevap Bağımsızlık.

11-Bir diğer Atatürk sözü cümlede sınıfsal çatışma ve ayrımcılığa vurgu yapılıyordu öncüllerde:

*Tevhid-i Tedrisat

*Aşar Vergisinin Kaldırılması

*Medeni Kanun vardı. (ben yalnız Tevhid-i Ted. yaptım)

12-Boşanmada eşitlik mirasta eşit hak paylaşımı hangisiyle gerçekleşti?(Medeni Kanun dedim)

13-Anayasa Değişikliğiyle oluşturulan Kamu baş denetçisi kaç yıllığına seçilir? (5 dedim emin değilim)

14-Tbmm üyelerinin görevdışı hallere ilişkin kimlerce yetkili kılınacağıyla ilgili soruyu (Tbmm dye cevapladım)

15-Kıbrıs'ta şehrin TR. lere verilmesi gibi bir soru vardı .(lakarna dedim ama sanrm cevap maraş.)

16-*Hava güvenliği gündeme geldi

*Abd uluslararası bir devlet olarak kabul gördü

*Sömürgecilik faaliyetlerinn büyük ölçüde önne geçildi. bu gelişmeleri meydana getiren olay hangisidir ?sorusuna (2.D.S dedim emin değilim)

17-1774 'te Osmanlı devleti ile ilgili soruda sorulan gelişme (Küçük Kaynarca Antlaşması .eminim.:) )

18-Oamnalı Devleti'nin Kuzey Afrika 'daki son Toprak parçasını kaybettiği antlaşma(uşi Ant. eminim)

19-Hangisi Lale Devri gelişmelerinden değildir.? (cevap: Kanun-i Esasi'nin kabulü eminim)

20-Hangisi BM Güvenlik Teşk daimi üyesi değildir? (cevap :italya.)

21- Afganistan'da düşen Tr Nato güvenlik gücü kuvvetinin adı.(ISAF dedim)

22-3 öncül verilmiş BM'ye bağlı olan kuruluşu sorulmuştu. (cevabı yalnız IMF yaptım)

23-Lozan Görüşmelernde taviz verilmeyen konu sorusunun (cevabını Kapitülasyonlar yaptım.)

24-Lozan'daki sorunlar ve ilgili olan devlet eşleştirmesi sorusunda ,

Musul-İng.; Hatay-Frns.; Nüfus Müb.-yun. dedim eminim)

25-Hangi olay Nutuuk'ta yer almaz sorusunda cevap (1915- Göç olayı eminim)

26-Abd'nin 2.d.S. sonunda yaptığı Truman yardımından faydalanan devletler .

*suriye

*yunanistan

*Türkiye

cevap (yun. ve Tr. yaptım Emin değilim)

27-*İran'a yardım

*2.D.Savaşı'na TR.nin Katılması konusu

*Savaş sırasında açılacak cephelerin belirlenmesi

gibi konuların tartışıldığı konf. hangisidir? (Yalta dedim emin değilim)

28- Nato Ya tr ile katılan devlet sorusuna Yunanistan dedim ( sorunun böyle olduğundan emin değilim buna benzer bir şeydi.)

29-2. D.Savaşı sonrasında hangisi gerçekleşmiştir.? şıklar çok cinsti . ( cezayir de bağımsız krallık kurulması seçeneğini yaptım hiç emin değilim)

30-Dünyaca ünlü Batı Anadolu Angoraları olarak bilinen zemin mozaikleriyle ünlü şehir hang.? (denizli dedim ama İzmir miş.)

32-Göllerin sulamada kullanılmasındaki en önemli özellik tuzluluk oranlarıdır.

Tuz oranı ne kadar az ise sulamada o kadarçok faydalanılır.hangisi sulamada kullanılan göldür? şıklarda Beyşehir, acıgöl, Van Gölü, Burdur Gölü vardı ( Van Gölü yaptım Cevap Burdur sanrm )

33- Tr. ile ilgili Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve maddeler vardı hangileri doğrudur demişti? (1,2,3 yaptım )

34-TR'nin boğazların statüsüne ilişkin yapmak istediği değişiklikleri hangi devletler çıkarları olduğu için desteklemişlerrdir? (inve rusya dedim emin değilim )

35-Tr ile Yun. arasındaki Nüf.mübadelesi hangi yerle. kapsamaz .

(Gökçeadalı bir seçenek vardı onu yaptım emin değilim)

36- Tr. yi 1947 Paris barış konf. katılması için davet eden ülke hangisidir?(Abd dedim emin değilim)

14 Mayıs 2012 22:24

roketçi
Yasaklı

malesef bu yanıtlarla kazanman çok zor.sağlık olsun

15 Mayıs 2012 07:04

coldblade2

sn jale 32nci soruda yanlışınız var,burdur gölü tuzludur aşırı tuzludur,bitkileri kurutacagından sulama maksatlı kullanılamaz.doğru cevap beyşehir gölü olacaktı.diğer sorulara bakarız sonra.fakat genel olarak pek başarılı geçmemeiş sınavınız.

15 Mayıs 2012 12:01

A.Turkuaz
Kapalı

Soruları paylaştığın için teşekkür ederim arkadaşım en azından bundan sonra sınava gireceklere bir fikir olur.Sınavın sonucu da inişallah senin için hayırlısı olur.

Toplam 3 mesaj
ANKET
MEB'in politika üretebilmesi için, öğretmen atamalarının taşraya devredilmesini ister misiniz?