Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : cihan2706fatih06incir.receli
28 Mayıs 2012 01:35  

Yasaklı
Bu Arada (Bankaların Kestiği Dosya Masraflarını Geri Alma)

BANKALARDAN TÜKETİCİ(İHTİYAÇ) VE KONUT KREDİSİ DOSYA MASRAFLARINI ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER (2002 Haziran?dan-2012 Haziran ve sonrasına kadar olan tarihler arası kullanılan krediler için);

1-Bankaya elden ya da iadeli taahhütlü dilekçe ile başvurarak tüketici(ihtiyaç) kredisi ve/veya konut kredisi dosya masrafı dekontu isteniyor.Kredi kullandığınız yılı-yılları hatırlamıyorsanız dilekçeye örneğin;2002-2008 yılları arasında-yıllarında kullanmış olduğum kredilerden kesilen dosya masrafı dekontunun tarafıma verilmesini istiyorum diye belirtebilirsiniz.

2-Tüketici hakem heyeti dernekler bölümündeki formu doldurup,dekontu ve Yargıtay kararını forma ekleyerek dernekler bölümüne teslim ediyoruz (kaymakamlıklarda).

3-Bu bölümdeki hakem heyeti tüketicinin (bizim) haklı olduğuna karar veriyor ve bankanın almış olduğu dosya masraflarını tüketiciye ödemesini istiyor.

4-Banka,tüketici hakem heyetinin kararına itiraz davası açıyor,mahkeme tüketici hakem heyetini haklı buluyor,bankanın dosya masrafını tüketiciye ödemesi kararını veriyor.Banka ödemez ise bankaya icra davası açılıyor,dosya masrafı,avukat ve diğer masraflarla birlikte banka ödemeleri yapmak zorunda kalıyor.

Örnek dilekçe

???????bankası????? Şubesi Müdürlüğüne

Bankanızdan ???. - ??.. yıllarında-yılları arasında kullanmış olduğum konut kredisine,tüketici kredilerine,ihtiyaç kredilerine ait dosya masrafı (kredi kullandırım masrafı) dekontlarının her birinin ayrı ayrı 4982 sayılı bilgi edinme kanununa göre tarafıma verilmesini istiyorum.

Gereğini arz ederim.

Adres:

Tarih,adı,soyadı,imza

28 Mayıs 2012 02:23

Tuncer Gümüş
Yasaklı

Tüketici-ihtiyaç ve konut kredisi kullanmış,kapatmış ve ödemekte olanlar için.

28 Mayıs 2012 08:19

xirda_76

iyi de bunu kazanıp alan varmı?

28 Mayıs 2012 09:44

serdarrhoca

yargıtay kararının linki var mı?

28 Mayıs 2012 18:30

Tuncer Gümüş
Yasaklı

''Isparta tüketici mahkemesi kararı'',''Yargıtay 13.dairesi'',''bankaların dosya masraflarını geri alma'' şeklinde aratabilirsiniz.Yeni bir uygulama olduğu için hakem heyetleri başvuruları alıyor ve karar verecek.

29 Mayıs 2012 03:12

Tuncer Gümüş
Yasaklı

''Isparta tüketici mahkemesi kararı'',''Yargıtay 13.dairesi'',''bankaların dosya masraflarını geri alma'' şeklinde aratabilirsiniz.Yeni bir uygulama olduğu için hakem heyetleri başvuruları alıyor ve karar verecek.

29 Mayıs 2012 07:14

Zat nik tel

ben de başvurmayı düşünüyorum.

29 Mayıs 2012 07:46

mesyav

toplamda ne kadar süren bir süreç bu birde mahkemenin aksine karar verme ihtimali varmı yoksa mahkeme ve avukat ücretiyle birlikte bir dosya masrafı daha ödemiş oluruz.

29 Mayıs 2012 08:53

szlşmlisınıfçı

bankanın açtığı davada banka haklı bulunursa ne olacak..arkadasın dediği gibi bir dosya masrafı kadar daha masraf çıkmasın başımıza...

29 Mayıs 2012 09:22

challenger_61

Yapıkredi bankasından konut kredisi çekerken aldıkları dosya masrafını geri aldım. 750TL. Tüketici hakları hakem heyetinin kararı yetti. Üst mahkemeye kararı götürmeden hemen geri verdiler dosya masrafını..

İŞlemler: bankaya dosya masrafını geri verin diye dilekçe yaz. HAYIR cevabını al ve bunu ekleyerek tüketici hakları hakem heyetine başvur. Onlar dosya masrafı geri ödensin der ve banka öder.. Banka ödemek istemez ise yargıtaya yada tüketici hakları mahkemesine gider. mahkemeler dosya masrafı geri ödensin der ve banka geri öder..

29 Mayıs 2012 18:25

Tuncer Gümüş
Yasaklı

BANKALARDAN TÜKETİCİ(İHTİYAÇ) VE KONUT KREDİSİ DOSYA MASRAFLARINI ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER (2002 Haziran?dan-2012 Haziran ve sonrasına kadar olan tarihler arası kullanılan krediler için);

1-Bankaya elden ya da iadeli taahhütlü dilekçe ile başvurarak tüketici(ihtiyaç) kredisi ve/veya konut kredisi dosya masrafı dekontu isteniyor.Kredi kullandığınız yılı-yılları hatırlamıyorsanız dilekçeye örneğin;2002-2008 yılları arasında-yıllarında kullanmış olduğum kredilerden kesilen dosya masrafı dekontunun tarafıma verilmesini istiyorum diye belirtebilirsiniz.

2-Tüketici hakem heyeti dernekler bölümündeki formu doldurup,dekontu ve Yargıtay kararını forma ekleyerek dernekler bölümüne teslim ediyoruz (kaymakamlıklarda).

3-Bu bölümdeki hakem heyeti tüketicinin (bizim) haklı olduğuna karar veriyor ve bankanın almış olduğu dosya masraflarını tüketiciye ödemesini istiyor.

4-Banka,tüketici hakem heyetinin kararına itiraz davası açıyor,mahkeme tüketici hakem heyetini haklı buluyor,bankanın dosya masrafını tüketiciye ödemesi kararını veriyor.Banka ödemez ise bankaya icra davası açılıyor,dosya masrafı,avukat ve diğer masraflarla birlikte banka ödemeleri yapmak zorunda kalıyor.

Örnek dilekçe

Bankanızdan ???. - ??.. yıllarında-yılları arasında kullanmış olduğum konut kredisine,tüketici kredilerine,ihtiyaç kredilerine ait dosya masrafı (kredi kullandırım masrafı) dekontlarının her birinin ayrı ayrı 4982 sayılı bilgi edinme kanununa göre tarafıma verilmesini istiyorum.

Gereğini arz ederim.

Adres:

Tarih,adı,soyadı,imza

29 Mayıs 2012 18:42

KMLYLMZ33

Öncelikle bankaya kredi kullanım yada dosya masrafının tarafımıza ödenmesini içeren dilekçe ile başvurup olumsuz cevapla birlikte dekontuda dilekçeye ekleyip tüketici hakem heyetine başvurmamzı yeterli yani.Birde tüketici hakem heyetine başvururken dikkat etmemiz gereken birşey var mıdır?

29 Mayıs 2012 22:56

Tuncer Gümüş
Yasaklı

Hakem heyetinden bir görevli yukarıdaki dilekçe örneğine doğru dedi.Ben bankalara iadeli taahhütlü gönderdim cevap bekliyorum.

Kapanmamış kredi kartı aidatlarının geri iadesi için yalnızca hakem heyetine başvurmak yeterli oluyor.Başka bir işlem gerekmiyor,bir-iki ay içerisinde hesaba yatıyormuş.

29 Mayıs 2012 23:03

rastmus

peki arkadaşlar dosya masrafı değilde başka başlıkta para alınıyor ya adı gelmiyor aklıma hani %5 oranında alınıyor misal. onları da alabilirmiyiz aceba?

29 Mayıs 2012 23:38

nidanazz

direk dekontu istemeden dosya masrafını istesem olur mu ya da ikisini aynı dilekçeyle istesem

29 Mayıs 2012 23:59

Tuncer Gümüş
Yasaklı

Dosya masrafını isteyen bir dilekçe ile şansınızı bir deneyin,olmaz ise yukarıdaki dilekçe örneği gibi hazırlayıp dosya masrafı dekontunu isteyebilirsiniz.Yeni bir uygulama olduğu için netlik yok.Hepimiz verilecek cevapları bekliyoruz.Ya da aynı dilekçede dosya masrafını isteyip,verilemeyecekse dekontun-dekontların tarafıma verilmesi diye başvurabilirsiniz.

30 Mayıs 2012 00:23

Tuncer Gümüş
Yasaklı

1-Bankaya elden ya da iadeli taahhütlü dilekçe ile başvurarak tüketici(ihtiyaç) kredisi ve/veya konut kredisi dosya masrafı dekontu isteniyor(Önce doğrudan dosya masraflarının tarafıma ödenmesi diye şansınızı deneyebilirsiniz,bir aylık yeni bir uygulama olduğu için sonuçlar bilinmiyor).Kredi kullandığınız yılı-yılları hatırlamıyorsanız dilekçeye örneğin;2002-2008 yılları arasında-yıllarında kullanmış olduğum kredilerden kesilen dosya masrafı dekontunun tarafıma verilmesini istiyorum diye belirtebilirsiniz.

Örnek dilekçe

Gereğini arz ederim.

Adres:

Tarih,adı,soyadı,imza

31 Mayıs 2012 00:04

Tuncer Gümüş
Yasaklı

Bugün bankanın birinden dekontları gönderdiler.

31 Mayıs 2012 00:48

Tuncer Gümüş
Yasaklı

Bugün bankanın birinden dekontları gönderdiler.

31 Mayıs 2012 00:58

drakun381

hocam başka bir şehirdeki bankadan dekontu isteyebilirmiyim yani kaale alıp cevap verirler mi bi de ben sadece konut kredisinin masrafı ödeniyor diye duymuştum ihtiyaç yada tüketicinin masrafını geri alan var mı

31 Mayıs 2012 01:09

Tuncer Gümüş
Yasaklı

İadeli taahhütlü posta ile yukarıdaki dilekçe örneğine göre isteyebilirsiniz.İlçe tüketici hakem heyetinden bana her türlü dosya masrafını(kredi kullandırım masrafı)diye söylediler.Yargıtay 13.dairesinin kararını internetten bulabilirsiniz.Yeni bir uygulama olduğu için başvuruları yapacağız.İlçe hakem heyeti karar veriyor.Kararı kesin sonuç kabul ediliyor.

Toplam 69 mesaj
ANKET
Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?

Grup Vizyon