Editörler : F16 Gökçen

Muro-can
Memur
10 Temmuz 2012 10:13

ahmet007asar Öyle tabi, pişmanım. Gül gibi bölümü kendi isteğimle bıraktım, şimdi puan olarak bakarsak daha düşük bir yerde okuyorum. Af çıksaydı şu ankinden ayrılıp yuvaya dönecektim ama bana af çıkmadı. :(

irembeyza
Aday Memur
10 Temmuz 2012 16:15

arkadaşlar ben yükseklisansı ingilizce hazırlık yapaken bıraktım.. üds den yeterli puanı alınca, birinci sınıfı okumadan yatay geçiş imkanı var mı bu konuda hiçbir bilgi göremedim. okulum yaklaşık1000 km uzaklıkta bilgilendirirseniz sevinirim

menekşe_çiçeği
Şube Müdürü
10 Temmuz 2012 21:47

muro-can sen üzülme bıraktığın okula geri döneceksin. senin içini korku kaplamış bilip bilmeden moralini bozmaya çalışan çok olur. herkese de sorma. anlayanda emin konuşur anlamayanda. sen rahat ol.

bluejoy
Kapalı
10 Temmuz 2012 22:17

Yasalasti mi

rforvendetta
Aday Memur
11 Temmuz 2012 00:32

28 mart 2012 de üniden kendi isteğim ile ilişiğimi kestim. bende yararlanabiliyormuyum bu aftan?

ahmet007asar
Aday Memur
11 Temmuz 2012 12:31

rforvendetta: bende sizinle aynı durumdayım kesin bi bilgi yok ama genel olarak herkez kapsar diyo

menekşe_çiçeği
Şube Müdürü
11 Temmuz 2012 16:07

bencede genel olarak herkesi kapsar. arkadaşlar resmi gazetede yayımlansın konu aydınlığa kavuşacak. bekleyelim görelim

ravaha
Yasaklı
12 Temmuz 2012 09:06

af resmi gazetede yayınlandı dün itibariyle.ben geçen yaz yani 2011 ağustosta almanca öğretmenliğini kazandım.yalnız benim 58 maddeye göre ikametim ve iş yerim başka bir ilde olduğu için bende bu madde kapsamındayım ama ben ağustos 2011 de kazandım...bende bu haktan yararlanabiliyormuyum.zira ne tayin çıkarabiliyorum ne de gidip ok

ahmet007asar
Aday Memur
12 Temmuz 2012 09:14

af resmi gazetede yayımlanmış açıklamalar yok ama 2547 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

?GEÇİCİ MADDE 63 ? Süresi içerisinde başvurmamaları nedeniyle bu Kanunun geçici 58 inci maddesinden yararlanamayanlar (Uluslararası Ortak Lisans Programları çerçevesinde öğrenim görenler dâhil), bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvuruda bulunmaları hâlinde geçici 58 inci maddede yer alan esaslara göre, takip eden eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilirler.?

ahmet007asar
Aday Memur
12 Temmuz 2012 09:22

4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

?GEÇİCİ MADDE 62 ? Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki ilk yükseköğretime giriş ve yerleştirme işlemlerine münhasır olmak üzere, bu Kanunun 45 inci maddesinin birinci fıkrasının (b), (d) ve (f) bentleri uyarınca adayların merkezi sınavlardan almış olduğu puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanları Yükseköğretim Kurulunca belirlenmiş olan usul ve esaslara göre hesaplanır.? ne demek bunlar şimdi kimleri kapsıyor

ravaha
Yasaklı
12 Temmuz 2012 09:34

af resmi gazetede yayınlandı dün itibariyle.ben geçen yaz yani 2011 ağustosta almanca öğretmenliğini kazandım.yalnız benim 58 maddeye göre ikametim ve iş yerim başka bir ilde olduğu için bende bu madde kapsamındayım ama ben ağustos 2011 de kazandım...bende bu haktan yararlanabiliyormuyum.zira ne tayin çıkarabiliyorum ne de gidip okuyABİLİYORUM.. ŞİMDİ BENİM HALİM NEDİR...

ahmet007asar
Aday Memur
12 Temmuz 2012 10:00

arkadaşlar az önce yökü aradım duyuruları takip edin dediler metin uzun olduğu için okuyamamışlar

menekşe_çiçeği
Şube Müdürü
12 Temmuz 2012 11:27

arkadaşlar bazıları geçen yıl Şubat 2011'den sonra ilişiği kesilenler yararlanmayacak diyor ama kanun maddesinde şu şekilde geçiyor: geçen yıl çıkan aftan herhangi bir nedenle yararlanamayanlar diye bir cümle geçiyor. geçen yıl çıkan af 2011 şubat ayında yayımlandığı ve ben temmuzda ilişiğimi kestiğim için yararlanamadım. kanun maddesinde şu sebebten dolayı ve şu tarihten önce demiyor. benim yorumum 2011 şubat ayından sonra ilişiği kesinler de yararlanıyor.

menekşe_çiçeği
Şube Müdürü
12 Temmuz 2012 11:35

Abdullah GÜL'ün açıklaması

Kanuna göre, yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, pedagojik formasyon, lisans üstü, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik öğrenimi gören öğrencilerden; 7 Haziran 1995 tarihinden, kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar, kendi isteği ile ilişikleri kesilenler dahil her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 aylık başvuru süresi içerisinde ilişiği kesilenler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde ilgili yükseköğretim kurumuna başvuruda bulunmaları şartıyla aftan yararlanacak. 1980 sonrası çıkartılan aflardan hiç bir şekilde yararlanmayanlar da bu kanun kapsamına alınacak.

ahmet007asar
Aday Memur
12 Temmuz 2012 11:40

menekşe_çiçeği bu açıklamanın linkini gönderrir misin

menekşe_çiçeği
Şube Müdürü
12 Temmuz 2012 11:53

arkadaşım bir sürü yeri okudum o linki gönderecektim ama bulamadım. arkadaşlar bu bilgiler kesin değil benim yorumlarımda var yanılabilirimde. bir yerdede süresi içinde başvurmayanlar yararlanacak diyor. yararlanamayada biliriz yinede tam açıklamayı bekleyelim

Muro-can
Memur
12 Temmuz 2012 12:04

Kanun benim yazdığım şekilde yasalaştı, açıkçası fikrim aynı, 58. maddeye gönderme yapılıyor ve 58. madde bizi tarihler konusunda sınırlıyor, Şubat 2011 sonrası büyük ihtimalle kapsam dışı.

Muro-can
Memur
12 Temmuz 2012 12:09

"Süresi içerisinde başvurmamaları nedeniyle bu Kanunun geçici 58 inci maddesinden yararlanamayanlar" sözü aslında 58. madde kapsamındakilere sadece af geldiğini belirtiyor, Şubat 2011 sonrası zaten başvuramazdı ki o tarihlerde.

Bu af sadece zamanında başvuramayan 58. madde affından yaralananlar için gibi.

Arkadaşlar şöyle bir şey var : YÖK'ün mantığına göre Şubat 2011 sonrası af gerektirecek bir durum zaten olmadı, bizi okul atmadı ki, biz kendimiz ayrıldık, bize ceza veren olmadı yani, o nedenle af da olmaması tuhaf değil. Af için ceza lazım.

Muro-can
Memur
12 Temmuz 2012 12:16

Bundan sonra beklememiz gereken YÖK'ün ve üniversitelerin yayınlayacağı af usül ve esasları, orada noktasına virgülüne kadar kimlerin yararlanabileceği açıkça yazacaktır, bunun yayınlanması da 15 günü bulur muhtemelen.

Google'a "site:edu 6353 sayılı af kanunu" yazarak arama yapabilirsiniz, herhangi bir üninin yazısı yayınlanırsa burada paylaşırız hemen.

menekşe_çiçeği
Şube Müdürü
12 Temmuz 2012 13:59

Muro-can arkadaşım 58. maddeyi okumadınmı geniş kapsamlı bir yasa. orda kendi isteğiyle ayrılanlarda dahil diyor. birileri sana msj gönderip kafanı karıştırmasınlar. eğer YÖK resmi gazetede yayımlandığı tarih ve öncesi derse hepimizi kapsar. bugüne kadar çıkan kanunlarda hep resmi gazete ve öncesini kapsamıştır

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Torba Yasada yer alan öğrenci affına ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Çetinsaya, üniversitelerden ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilen öğrencilerin kanunun Resmi Gazetede yayımlanması sonrasında başvurmaları halinde, takip eden eğitim öğretim yılında öğrenimlerine tekrar başlayabileceklerini ifade etti.

Gökhan Çetinsaya, Öğrencilere yeni bir şans daha verilmesini sağlayan düzenlemeye destek olan milletvekillerimize teşekkür ediyorum dedi.

AA

Kaynak: http://www.egitimdenhaberler.com/yok-baskani-ogrenci-affini-degerlendirdi.html#ixzz20P8JqWMq

bence bizide kapsayacak gibi.

Toplam 160 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi