Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : Adversarykonserwatifkjhu
05 Temmuz 2012 14:33  

Şeker Pancarı,Keten ve Devlet Kontrolü

Arkadaşlar şeker pancarı devlet kontrolünde mi bende ki kitap devlet kontrolünde demiş ama bazı kitaplarda bu bilgi yok anlayamadım gitti.

İkincisi kitaplarda keten ile kenevir ikisi beraber alınmış ve demiş ki devlet kontrolündedir ama inceleyince kenevir tamam uyuşturucu yapılabiliyor ama keten için bu söylenebilir mi?

05 Temmuz 2012 14:34

halit99

şeker pancarı devlet kontrolünde değil diye biliyorum

05 Temmuz 2012 14:38

halit99

şeker pancarı kota uygulaması vardı.2008 yılında kalktı sanırım.

keten de de sınırlama yok diye biliyorum ama Keten lifleri para kağıdı yapımında kullanıldığı için üretim kontrollü yapılıyor olabilir.

Konuyu daha iyi bilen arkadaşlar açıklama yaparsa daha sağlıklı olur

05 Temmuz 2012 14:39

BARD

bir sitedeki yorumlar şu şekilde

1.yorum

Şeker pancarı üretiminde devlet kontrolü var hocam. Her sene aynı yere şeker pancarı ekemezsiniz. ürünün şeker oranını dürmemek için. Bir de bazı şeker fabrikalrı özelleşmeden önce pancarın tek alıcısı devletti.

2.yorum

Şekerpancarı üretiminde devlet kontrulü vardır. Ekimi zaten pancar şirketi (eski adıyla) kendisi yapar. Ayrıca fabrikaların işleyebileceği şekerpancarı miktarının önceden bilinmesi gerekir. Bir de şekerpancarı çabuk bozulabilen bir hammaddedir topraktan çıkarıldıktan sonra en geç doksan gün içinde işlenmelidir.

3. ve diğerlerine zıt yorum

şekerpacarında devlet kontrolü yok.sadece kota belirler devlet.kontrol sadec tütün,haşhaş,kenevir ve pirinçte var

peki kota belirlemeside kontrol edilmesi demek değil mi?

05 Temmuz 2012 14:47

haylazcool

pirinç tütün kenevir haşhaş var diye biliyorum ama devlet kontrolünde olmasada şeker pancarı üretimini kısıtlıyor devlet köylüler sıra ile diktiriyor

05 Temmuz 2012 14:48

BARD

o sıra ile diktirme bir nevi kontrol olmuyor mu peki? sıkıntı yaa inş çıkmaz böyle bir soru...

05 Temmuz 2012 14:50

haylazcool

ya o sıra dikim kontrol demeyelimde kota diyelim çayda da aynı örnek var devlet kotası var misal

05 Temmuz 2012 14:54

BARD

hmm bi nevi aşırı üretim elimizde kalabilir gibisinden bi uygulama olsa gerek. bi coğrafya hocası yok mu bize açıklasa :)

05 Temmuz 2012 14:55

haylazcool

brad bende ormancıyım işim bu :) köylülerle bitki ile iklim ile:)) ben olmammı

05 Temmuz 2012 14:59

BARD

haylazcool o zaman tamamdır dostum :)

05 Temmuz 2012 15:02

haylazcool

bu arada enerji üretiminde marmara 1 sıra yükselmiş dostum belki gelir

05 Temmuz 2012 15:10

felisdomasticus

şeker de devlet kontrolü şöyle galiba şeker pancarı çabuk bozulduğu için hemen işlenmesi gerekiyormuş bendeki kitap söylüyor bunu o yüzden fabrikaların çevrelerine kurulmaları zorunluymuş ki genel olarak baktığımızda da durum böyle

bu linktede çeşitli fikirler ama sonuç şekerinde kontrol altında olduğu yönde:

http://www.cografya.biz/forum/index.php?action=printpage;topic=16891.0

05 Temmuz 2012 15:34

BARD

enerji üretimi güzel bir bilgi peki bu üretim büyük ihtimalle doğal gaz sayesinde birinci duruma gelmiştir. Hidro açısından yine doğu anadolu bölg. mi oluyor...

05 Temmuz 2012 15:37

haylazcool

evet usta aynen

05 Temmuz 2012 15:44

BARD

haylazcool teşekkürler...

Toplam 14 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?