Editörler : Pangaea
09 Ağustos 2012 11:47

2000li yılların başında öğretmenlik seçmeyip mühendislik yazıp hayatını karartanlar kulübü

ilköğretim mat yaz. fen bilgisi yaz. olmadı sınıf öğretmenliği yaz. hele sınıf öğretmenliği o kadar kolay okunuyo ki. 2012 de bile 78 le atanıyolar. 2005 ve 2006 da 60 larla atanıyolardı. okuması kolay atanması kolay. mat ve fen haftada 15 saat karşılığı maaş. sınıf öğretmenleri 18 saat olması lazım. sene başı 500-600 kırtasiye yardımı. sadece yarıyıl tatili benim yıllık iznime eşit hemen hemen. arkadaş sınıf öğretmeni özel ders veriyo ya. bide biz kamuya girdik. giremeyenler 1200 maaş alan haline seviniyo.temmuz çalışılmadan alınan net öğretmen maaşı (bekar-4 yıllık) 1750 lira maaş. ulan nasıl bi dünyadır bu. vide sorumluluk mevzuu varki onları sonra yazarım. bu girizgah olsun

heyhatkihayat
Aday Memur
09 Ağustos 2012 12:49

ben de tekstil mühendisliğ yazarak hayatımın hatasını yaptım.keşke öğretmen olsaydım da rahat etseydim..

sempatic86
Aday Memur
09 Ağustos 2012 16:04

ilk mat, fen, lise mat çok zor atanıyorlar biz bu bölümleri okudugumuz için pişmanız...diğer söylediklerin ise her mesleğin zorluğu vardır mesele 15 20 saat degil ki bu işin geri kalanları var hiç düşünen yok mesela en basiti yazılı kağıdı okuma , her derse plan yapılıyor...

09 Ağustos 2012 16:41

ilk öğretmenlik savunucusu çıktı.

09 Ağustos 2012 16:46

öğretmenler sınıfta tek.siz ders anlatırken karışan yok görüşen yok.bizde işçiye bir iş yaptırmaya kalksan bin tane naz çekersin.çalışmıyor diye primini kırsan sendikalar başına üşüşür.yok ben sendika dinlemem dersin müdürün değiştir bakayım primi der.gel de ondan sonra saygı bekle.

sempatic86
Aday Memur
09 Ağustos 2012 17:04

Ne teki ne alaka Seninde sorumlu olduğun kişiler var

muhimmat
Şube Müdürü
09 Ağustos 2012 17:16

ben de varım, mühendislik okuduğuna köpekler gibi pişman bir anneyim. ne tatil var, ne izin..

yılın 365 günü soluksuz çalışsam, patronlardan bir tanesi de çıkıp, git evine biraz dinlen, çocuğunla ilgilen demez.

silentboy
Genel Müdür
09 Ağustos 2012 17:16

boş.

bazı öğretmenler mühendislik okuyor daha iyi şartlar için.

---

geçenlerde dershaneden arkadaşımın babasına rastladım. lise zamanı dershanelerimiz ayrılmıştı. matematik okumuş atanacak puan alamamış. istanbulda kpss kursuna gidiyormuş tekrardan.

sen de ne var ne yok dedi ben de özelde 1600 civarı teklifler aldım birçok firma çağırıyo dedim ama kamu için bekliyorum dedim.

adam keşke oğlumda aynı bölümü okusaydı der gibiydi. muhtemelen derecesi benden iyiydi..

biz de devlet olmazsa özelde işler var. onlar için durum daha zor.

truck82
Şef
10 Ağustos 2012 08:52

ilköğretim mat yazmadğıma bende o kadar pişmanımkı.marmarada okuyacakken kalktım muhendıslık uğruna kucuk bir anadolu şehrınde mühendislik okudum ah keşke.....

Cengizhan81
Şube Müdürü
10 Ağustos 2012 09:22

Evet özelde işler var ne kadar kaliteli işler onlar, 8 yıldır evet o özelde ki işlerdeyim, insanlıktan çıktım. Özelde öğretmenin şansı bizden bile çok, eğer matematik fizik gibi bir alanda ise özel ders verme imkanı var, öyle bizim gibi sabah akşam mesai ile ömür geçirmeye patron baskısına gerek kalmadan. Öğretmenlerin bir çoğu kpss atanma puanı mühendislerden düşük!!! Öğretmen olsaydım şu anda büyük ihtimal evlliğimi yapmış, düzenimi kurmuş ve şu anda şantiye ofisi yerine yazlığımda uyuyor olacaktım.!!! Ben açıkça söyleyim kıvırmadan, bir öğretmen kamuda mühendislik istiyorsa 3 bin lira maaş, masa başı rahat iş diye istiyor. Santrallarda vs. yerde vardiyalı nöbetli çalışanlar aklına gelmiyor.Ben pek çoğununda öğretmenliği bırakacak olduğunu sanmıyorum. Hiç bir mebte öğretmen özel sektördeki mühendis yerinde olmayı isteyeceğini sanmıyorum zaten.

ibrahim_fb
Memur
10 Ağustos 2012 23:38

ben ilköğretim matematik öğretmeniyim ve iki yıldır mebde çalışıyorum...öğretmen lisesi mezunu değildim üniversiteye giderkewn yıldız teknik inşaat mühendisliği tutuyodu ama nedense öğretmenlik yazdım ama şuan memnun değilim.her işin kendine göre zorluğu vardır öğretmenlikte möyle..eğer tatili olmasa bu şartlarda gerçekten çekilmez..bunada şükürr tabiki...büyük bir şehirde matematik öğretmeniysen pekala iyi paralar kazanabilirsiniz eger para için yapılacaksa...ben şahsen öğretmenlikten memnun değilim ve 6 sene önceki vermem gereken kararı şimdi veriyorum sınava girip inşaat mühendisliği okucamm...insan birazda zevk alacagı mesleği yapmalıı

ilkmatcu
Şef
11 Ağustos 2012 00:29

Ben de ilköğretim mat öğrencisiydim ama ben öğretmen lisesi çıkışlıyım, liseden mezun olduğumda puanım orta halli anadolu ünilerde mühendisliklere de yetiyordu öğretmenliklere de... İki meslek için de ne çok iyi bir yerlere gidebiliyordum ne de çok kötü yerlere mecbur kalıyordum gittim öğretmenlik seçtim... Ama ben okurken KPSS puanları iyiden iyiye yükseldi kadrolu öğretmenlik için 90ı buldu... Baktım meslek cazip gelmiyor okuldan soğudum zaten maddiyat sıkıntısı vardı girdim lise mezunu sınavına memur oldum, bu yıl da baktım artık eski okuldan hiç ümit kalmamış, derslerin bi kısmından devamsızlıktan kalmışım kalanlarından da başarısızlıktan, eh zaten çekici olmayan meslek memur olunca da derslere hiç çalışmadım tabii tüm derslerden kaldım :) Neyse bu yıl yeniden girdim sınava yazdım ikinci öğretim bilgisayar mühendisliği inşallah gelecek gibi, en azından biraz olsun ilgim merakım var çalışıp yapacam bu işi!

depechmode
Kapalı
11 Ağustos 2012 03:02

Özelde iş var elbet ama kurumsal firmalarda çalışmıyorsanız hayatınız kayıyor...Öğretmenlerin hiç biri özelde çalışmadıkları için mühendslik toz pembe geliyor dışardan...Halbuki bi girseler işin içine 2 hafta dayanabilirermi acaba...İki mesleğin şartları kıyaslanamaz bile...Şuan öğretmen arkadaşım antalyada 1 aydır tatil yaparken diğer mühendis arkadaşım köpek gibi haftanın 6 bazen 7 günü akşam kaçta çıkacağını bilmeden çalışyor...Dediğim gibi büyük kurumsal firmada çalışmıyorsanız işiniz harap özelde...O büyük kurumsal firmalarda çalışmak içinde yapmanız gereken ler 3-5 yıllık tecrübe 2-3 yabancı dil vss vsss , bazen bunlar bile yetersiz...Atanamayan arkadaşlara bişey demiyorumda , atanan öğretmenlerdeki bu memnuniyetsizlik artık sinir bozucu... Koskoca yaz çalışmadan 1800 200 e yakın maaş alıyorlar, çalışma satleri düşünüldiğinde en yüksek maaş alan meslek belkide öğretmenlik...

çınar22
Daire Başkanı
11 Ağustos 2012 04:28

ilkmat,fen, mat,fizk,kimya,biyoloji,teknik branşaların bazıları,bilişim P10 puanıyla 87 civarı kapattı. p10 dan bu puanları almak kolay değil. zaten birçok mühendislik p3 ten bu kadar puan alsa çoğu kamuya girer; ama dediğiniz gibi sınıf,beden,rehberlik,coğrafya filan ataması kolay oluyor.

ibrahim_fb
Memur
11 Ağustos 2012 12:27

Gülence senın verdıgın ornekk cok ütopik...millet ıs ıs dıyo sen ne dıyosun...tamam vardır boylee bır ıkı ornek ama genele bakmak lazım...ıs bulan bır muhendıs ancak 35 yasına dogru doyurucu maaslar almaya baslıyo

16 Ağustos 2012 04:38

Inşaat mühendisliği okumak isteyen arkadaşa selam olsun. Öğretmen senede 180gün çalışıp 180gün izin yaparken (ki çalıştığı gün harcadığı mesaiyi herkes bilir) inşaat mühendisi kardeşim devlette değilse şantiyede yatar kalkar. 15günde bir pazar günü tatil yapar. Zaten asosyal bi varlık olmuştur. Karı koca öğretmen çiftin toplam yaptığı mesaiden fazlasını yapar. Örnek çokta aklıma bu geldi şimdi

makmüh45
Daire Başkanı
16 Ağustos 2012 09:37

Türkiye'de mühendislik yapılmıyor zaten,sevecegin iş derken mat ögretmeni olan arkadas santiye ortamını bilmiyorsun,eger gercekten arge olayı ciddi manada olsaydı tabiki de mühendislik daha zevkli olurdu ama simdi sistem belli,sartlar belli..Kendinizi gelistirin,iyi para kazanıcaksınız ileride vaatleri universitenin bitiminden sonraki ilk sene ne kadar da güzel bir hayalmis dedirten cinsten..Ogretmenlik iyidir,universite hayatı olsun ve calısma hayatı olsun ben tercih ederdim ,tabiki de her bölümün kendine has zorlukları var lakin,mühendislik sorumlulugu cok daha fazla,günah keçisi modunda bazı yerlerde,risk fazla..

sasa.geogenior
Kapalı
16 Ağustos 2012 09:38

Ben öğretmen maaşı ile geçinemezdim valla. İyi ki seçmemişim.

waffenss
Kapalı
16 Ağustos 2012 09:46

YA YABANCI DİL ÖGRETMENİ OLDUN MU OKUL 2000 TL ARTI ÖZEL DERS 500 1000 TL ARASI DERKEN MÜHENDİSİ KATLARDIN :D

Muhtar Dayı
Genel Müdür
16 Ağustos 2012 15:03

başlık sahibi elma ile armutu kıyaslamışsın.devletteki öğretmenle özeldeki mühendisi karşılaştırmışsın. karşılaştırma yapmak istiyorsan devletteki mühendisle-öğretmeni kıyaslaman lazım. özlük hakları bakımından devletteki mühendisin bir adım önde olduğunun görürsün.ben bir öğretmen olarak 15 tatil artı yaz tatillerimi devlete vermeye hazırım yılda 20 gün izin bana yeter. mesaiyi 5 e de çeksinler ona da razıyım yeterki düzgün bir maaş versinler. çevremdeki erkek öğretmenlerde böyle düşünüyor. yazın evde olduktan bir yerlere tatile gidemedikten sonra 2 ay tatili ne yapayım.düşün lise mezunu memur ile aramızda 60-70 tl var.ortalama 1750 maaşımız var ama eşi çalışmayan birine yetmediğini söyliyebilirim.ek ders diyeceksin branş öğretmenlerinin çoğunun aldığı ek ders 100 tl yi geçmez onu da okullar açıkken alabilirsin yılda 6 ay anca alırsın.full ek ders alan branşçılardır. bir de yazmışsın özel ders falan diye özel ders için matematikçi ve ingilizceci olacaksın şehir merkezinde oturacaksın iyi bir okulda çalışacaksın üstüne çevren olacak vs vs. yani özel ders öğretmenleri öğretmenlerin yüzde onunun geçmez. bende zamanında liseden mezun olduğumda mühendisliğe puanım yetiyordu (elektrik-makine-inşaat) ama aile yönlendirmesiyle eğitim fakültesini seçtik pişmanmıyım evet.çünkü atanabilmek için yıllarca işsiz gezdim.mezun olduğum sene aldığım p3 puanı ile mühendislik mezunu olsaydım mühendis olarak atanıyordum.maalesef öğretmenlerin işvereni sadece meb mebe girdin girdin yoksa aç kalırsın dersaneler en fazla asgari ücret verir yazında maaş vermez yani yılda 10 maaş.yıllık ortalamayı sen hesapla..haberlerde falan okuyorsundur duyuyorsundur işte atanamayan öğretmen intihar etti atanamayan öğretmen lahmacun salonu açtı atanmayan öğretmen inşaatta çalışıyor diye. hiç bu hallere düşen mühendis gördün mü nen görmedim duymadım. ayrıca demişler ki atanması kolay neresi kolay sayısal öğretmenlikler 86-87 puandan aşağı atanmıyor sosyal türkçe falanda 85lerde geziyor bu atama puanı da puan da p3 puanı değil p10 puanı yani öğretmenler iki sınavdan geçerek bu puanları almak zorundalar.2013te 3 sınav olacak alan sınavı gelecek.yani fakültede görülen derslerdende sınav olacaklar.atama puanı düşük bölümler 4ü 5i geçmez okulöncesi,rehberlik,dinkültürü,resim,müzik vesaire..

Muhtar Dayı
Genel Müdür
16 Ağustos 2012 15:05

bir hata olmuş düzeltiyorum full ek ders alan branşçılar değil sınıfçılar olacak.

Toplam 208 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi