Editörler : F16 Gökçen
12345678910111213»

linkin
Aday Memur
25 Ekim 2006 14:51

Aydın Karapınar'ın kitabı yeter bence. Yalnız vergi kısmını başka yerlerden çalışmanız lazım. Ben bir tek ondan kalmıştım. Eylül'de onu da verdim ama mevzuat bayağı değişmiş.Kitaptaki anlatılanlarla sınavdakiler baya farklıydı. O yüzden sadece vergi kısmını notlardan çalışsanız olur

idil82
Aday Memur
25 Ekim 2006 19:57

teşekkür ediyorum ikinize de,umarım bi şeyler yapabilirim sınavda..

cierva
Aday Memur
27 Ekim 2006 14:28

slm,bycoosh uzun zaman siteye giremediğim için sana tşk.edemedim saol bilgiler için:)

edos
Aday Memur
29 Ekim 2006 20:51

bu belgenin bankacılıkta geçerliliği nedir

merahu
Kapalı
01 Kasım 2006 00:35

biliyorum biraz zamansız oldu ama baktım kpss den hayır yo barı spk lısansı alımda bir bankada başlıyım dedım.hayırlısı artık

boreas06
Şube Müdürü
03 Kasım 2006 18:15

Arkdaşlar bu sınav hakkında bilgim yok ne zmn yapılır sınav konuları neler olur kaçıncı dereceden almak iyidir ,sadee iktisat bilgisiyle yapılır bildiklerinizi yazabilirseniz sevinirim,şuandan sonra işime yarayabilir yazanların elleri dert görmesin:)

serdem1982
Memur
04 Kasım 2006 13:29

spk sıtesıne gırersen her soruyu orada bulabılırsın ocak da sınavı var .

edos
Aday Memur
04 Kasım 2006 17:59

gncl

luftwaffe
Memur
07 Kasım 2006 15:56

belgenın geçerlılıgı 4 yıl değil mi arkadaşlar

pisipisi
Aday Memur
07 Kasım 2006 16:40

2 sene

tgunes2002
Kapalı
08 Kasım 2006 02:13

beyler bayanlar konuyu baştan itibaren okudum gördüğüm kadarıyla pek fazla bilen yok spk işini...spk lisanslama sınavı temel,ileri ve türev araçlar sertifikaları diye üçe ayrılır... bu lisaslama belgelerini almadan evvel özel sektörde çalışma isteğinizin olması şart elbette(yoksa boşuna almış olursunuz) ben okulda 3. sınıftan itibaren başladım temeli ve ileri düzeyi aldım.türeve girdim (ilerinin 4 dersi türevin dört dersi ile aynı ileriden geçen türevinde o derslerini geçiyor) 4 dersten kaldım çünkü çalışmadım.evet temel düzey biraz kolay ancak ileri de ve türev de birazcık kasılıyor insan...

lisanslama sertifikaları daha çok sermaye piyasalarında faaliyet gösteren aracı kurumlarda çalışma olanağı veriyor( hatta şart oralarda çalışmak için)

geçen haziranda oyak yatırımın sınavına girmiştim ve kazanmıştım...kazananların hepsinde en az bir sert.vardı sınav tamamen formalite 5+5=?

gibi sorular var...(42 soru ve 6 dakika zaman, yap yapabildiğin kadar süre bitince bırakın ulan kalemleri diye bir ses)....arkadaşlar öncelikli amacınızı belirlemeniz gerekir(ben mesela resmen söyledim karsımdaki kişiye(mülakatta): kardeşim ben öncelikli olarak kamu sektöründe görev almak istiyorum dedim(eşşeğe bak böyle söylenir mi hiç diye laflar duyuyorum sanki)...özeli alternatif olarak görüyorum..

türevde ise yine aracı kurumların vadeli opsiyon borsası ile ilgili bölümlerinde çalışmak için almanız gerekir ve izmir vob'da...www.vob.org.tr ancak belirteyim vob da ki sistem tamamen farklı her ne kadar borsa ise de kişilerin ileri vadede döviz ve benzeri (çeşitli tarım ürünleri borsası dahil) yatırım araçlarını ileride doğabilecek risklere karşı pozisyon alıp bu riskten olabildiğince ve hatta sıfır risk alınarak korunmaktır.(cümle olmadı ama affeyleyin)

sınava şöyle başvurabilirsiniz:http://spk.anadolu.edu.tr bu siteden önce yukarıda küçük harflerle yazılı yerden şifre alacaksınız sonra tc kimlik nonuzla bu sitedeki boşlukları doldurup kaydedeceksiniz ve son halinin çıktıını alıp 85 ytl yi yatırdıktan sonra formdaki adrese kimlik fotokp si ile yollayacaksınız iadeli taahütlü...aman formu doldururken yanlış yapmayın yoksa 4 ay daha beklemek zorunda kalırsınız....saygılar

jeLLyBoN
Aday Memur
17 Aralık 2006 16:28

Arkadaşlar SPK sınavıyla ilgili paylaşımlarınız için bu alanı kullanabilirsiniz.

jeLLyBoN
Aday Memur
17 Aralık 2006 16:32

Bankacılık kariyeri için bu sınav şart..

20-21 Ocak'ta bir SPK sınavı var..Ancak başvuruları çoktaaannn bitti..

Yeni SPK sınavını 4 gözle bekliyorum. Henüz ne zaman olacağı belli değil.

Temel ve ileri diye 2 seviye var. Ben şimdilik temele girmemin yeterli olduğunu düşünüyorum. İleri baya zormuş. Çalışmak gerekiyormuş.

Bu sınavlar ile ilgili ayrıntılı bilgiyi spk.gov.tr'de bulabilirsiniz.

tgunes2002
Kapalı
19 Aralık 2006 14:09

hiç temeli alma,,ilerde ileriyi alman gerekecektir...ben temeli aldıktan sonra ileriyi aldım...görünen o ki ileri temelide kapsıyor...kardeşim son 1 ay çalış al şu ileriyi hemen hemen konular aynı...

erincvarlik
Memur
19 Aralık 2006 15:58

arkadaşalr bu sınav 1 ay çalışmayla kazanılabilecek kadar kolay bir sınavmı ?

hush
Aday Memur
19 Aralık 2006 16:31

Bende var ileri düzey.Calisanlar icin mecburi bunu edinme suresi ekim 2007 ye kadar uzatıldı. Ben henuz bi faydasını göremedim ama kısmet. 1 ay yeterli olabilir , belli bir birikim varsa. Şayet mevzuat,ile ulusal ve uluslararası piyasalar kasabilir.

selinss
Aday Memur
14 Ocak 2007 13:34

slm arkadaşlar. Bu spk lisanslama sınavında finansal yönetim modülünde internette yayınlanan sorularda kafama bişey takıldı.Soruda bana yardımcı olursanız senivirim. Bir işletmenin aldığı kredilerin vergi sonrası maliyeti %45, özsermayenin vergi sonrası maliyetide %55'tir. İşletmenin toplam kaynaklarının %60'ı kredi, kalanı özsermaye olduğuna göre ,bu işletmenin ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti %kaçtır. (formulde yerine konacak t vergi oranına ne yazılacak onu bulamıyorum) 0,60*0,45+0,40*0,55*t ?? cevap:49muş.

100.000 ABD dolarını 68ykr ile Türk lirasına çevirerek hisse senedine yatırım yapan bir yabancı yatırımcının ,bir yıl sonunda portföyünün 140.000ytl'ye ,dolar kurunun ise 1,65ytl'ye yükselmesi halinde döviz bazında getirisi %kaçtır? cevap:-15,2

son bi soruda Hisse başına 75ykr temettü ödeyen bir şirketin verim oranı 8 ise hisse senedinin değeri kaç ytldir? (burada formül olarak 8=x/0,75 olmadıda 8=0,75/x oldu)

yardımcı olan arkadaşlara şimdiden tskler. Yorumlarınızı bekliyorum lütfen

minfaz44
Şube Müdürü
14 Ocak 2007 15:23

ben 2. soruna cvp veriim...100.000 dolarını türk lirasına çevirio ve 1 yıl sonra parası 140.000ytl oluo...ve kur da aynı zamanda 0,68ytl den 1,65 ytl ye çıkıo...bize dolar bazında kazancı soruo...o zaman 1 sonra 140.000 ytl ye 84.842 dolar alabiliriz...oysaki elimizde 100.000 dolarımız vardı...öleyse yüzde 15,2 lik bi kaybımız var dolar bazında...

selinss
Aday Memur
15 Ocak 2007 19:25

minfaz44 çok saol cevap yazdığın için.Gayet güzel açıklamıssın. 1. soru hakkında bilgisi olan yokmu arkadaşlar. Okuyorsunuz bilenler bari cevap yazsın.katılımı bekliyorum.

EnginVural
Genel Müdür
16 Ocak 2007 09:34

Komşu neden oraya t koyuyorsun ki? Zaten her iki değer de vergi sonrası değer olarak verilmiş. Sen sayıları gayet güzel bir şekilde yerine koymuşsun. 0,6*0,45+0,4*0,55=0,49 Bu kadar. Aslında soruyu çözmüşsün de haberin yok:)

İyi çalışmalar. Kolay gelsin.

Toplam 6140 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi