Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : vatandaş-27
21 Ağustos 2012 12:43  

Serbest Muhasebeci Nasıl olunur?

Serbest Muhasebeci Nasıl olunur?

Arkadaşlar serbest muhasebeci olmak için belli alanlardan mezun olmak 2 yıl serbest muhasebecinin yanında(ya da yeminli mali müşavirin yanında)staj yapmak ve staj sonunda sınavı kazanmak lazım diyor.Benim sorularım şunlar yardımcı olabilecek olan varsa sevinirim.(arkadaş için soruyorum)

1.Diyelim staja başladım 1 yıldan beri yapıyorum sonra askere gittim geldim.Stajım yanar mı yoksa kaldığı yerden devam edebilir miyim?(önemli)

2.Staj sonunda yapılan sınav nedir kim yapar zor mudur kaç almak gerekir?

3.Ben vergi müfettişliğini kazandım 3568 sayılı SMMM kanunu okudum şöyle bir şey yazıyor

''Yeminli malî müşavir olabilmenin özel şartları

Madde 9 - Yeminli malî müşavir olabilmek için :

a) En az 10 yıl serbest muhasebeci malî müşavirlik yapmış olmak,

b) Yeminli malî müşavirlik sınavını vermiş olmak,

c) Yeminli malî müşavir ruhsatını almış olmak,

şartları aranır.

Şu kadar ki, kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisi almış olanların, bu yetkiyi aldıkları tarihten itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında öğretim üyeliği veya görevliliği yapmış olanların bu hizmetlerinde geçen süreleri serbest muhasebeci malî müşavirlikte geçmiş süre olarak kabul edilir.

Kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisi almış ve meslekî yeterlilik sınavını vermiş olanlar ile yukarıda sayılan konularda profesörlük ünvanı almış bulunanlar için sınav şartı aranmaz.''

yani ben şimdi yeterliliği aldıktan 10 yıl sonra sınavsız yeminli mali müşavir olabilir miyim?böyle olduğunu bilmiyodum acaba kanun değişti mi?

21 Ağustos 2012 15:59

gucdevani

http://www.tesmer.org.tr/images/docs/elkitabi.pdf bu linkte aradığın herşey yazıyor. tesmer in sitesini iyi incele. staja başlatma sınavı kpss a ya göre kolaydır. çıkmış soruların benzeri çıkar. yalnız smmm olma süreci çetin bir süreçtir. ruhsat almak için toplamda 10000 tl ye varan masraf yaparsın.staj 2 yıl değil 3 yıl.2008 değişikliği.muhasebe bürosunda staj yapacam dersen ücret vermezler 3 sene boyunca sgk primine çalışırsın. allah kolaylık versin ben çok niyetliydim. 3 sene ücretsiz çalışmaya sabredemedim. b grubu memur oldum. bir de tesmerin yaklaşık 200 tl ye sattığı staja başlama cd si var gayet faydalıdır pc den çalışacam diyosan.interneti olmayan pc de çalışmaz,kopyalanmaz.

21 Ağustos 2012 16:21

henrybekir

neden 10000 lira masraf oluyo arkadaşım?birde ilk girişte 1100 lira bir para yaturuyosun staja başlama testini geçemezsen bu para yanıyor mu biliyo musun?

21 Ağustos 2012 17:44

zinarzinar
Kapalı

cevap 1 hayır yanmaz staj kaldığın yerden devam edersin

cevap 2 tesmer yapar 120 soru var 60 almalısın yanlış doğruyu götürmez sınav kolaydır

cevap 3 ymm için sınav şart ama mali müşavirlik için yazdıkların geçerli

21 Ağustos 2012 17:46

zinarzinar
Kapalı

1100 dosya açtıryon 10 kere sınava girme hakkın sınav parası 150 tl staj süresince cd paraları var çok değil 200 tl kadar staj bittikten sonra mali müşavirlik sınavı var onu kazandığında 5000 gbi ruhsat parası vericen ha bi de kursa gidersen 2000 staj 2000 mali müşavirlik kaba taslak 10000 olur

21 Ağustos 2012 22:18

mehmet-erkan
Yasaklı

Muhasebeci olunmaz doğulur

10 Eylül 2012 00:25

35xyz

peki bu sınav ne zamandır önümüzde?

üç yıllık çetin süreci atlattığımızda maddi imkanlar nelerdir.

ben muhasebeyi çok seviyorum ama bu konuyu da düşünmek zorundayım

10 Eylül 2012 16:32

ulash
Editor
Toplam 7 mesaj