Editörler : E.Kayı Han

uçankoç
Yasaklı
02 Eylül 2012 22:05

Batum'a Amerikalılar da heveslendiler ama bu konuda yavan ve yayan kaldılar.Orada RUS nüfuzu hala devam ediyor.

genc.nesil
Kapalı
02 Eylül 2012 22:13

Biz kimlikle geçip geçip duruyoruz artık. Bizim olsa o kadar rahat edemeyiz Batum'da. Rusları nadir, Türkleri sürekli görüyoruz. Rus nüfusu nerde anlamış değilim. Batum Havaalanı ile THY iç hat seferleri yapıyor. Batum Limanı'nın işletmesini özel bir Türk şirketi almış. Her yerde Türkler var Batum'da. Batum yaylarına ve köylerine bile gider olduk.

emremusa
Genel Müdür
03 Eylül 2012 03:02

uçankoç kardeşim bunların hepsi bir kitapta olmaz.ben bu bilgiyi üstad kadir mısıroğlundan öğrendim.ayrıca bul bilgileri kişilerin hatıralarından toplaaybilirsin.mesela amasya tamimimnde ki maddeyi kazım karabekir naklediyor.100 milyon ruble olayınıda osman kocaoğlu bizzat bir dergiye yaptığı röportajda acıklıyor.mehmet nuri conker olyaında kemalist kaynaklar tabiki fahişlerle yendiğini yazamaycaklarına göre okudugum bir kaynakta ''enflasyon yüksekti borsaya yatırıldı'' falan hıkayelerle geçilir.ayrıca 23 tane kullanılmıs ucak alındıgını bu ucaklarıdanda 2 tane saglam ucak alıdngını bunların gemilerle getirldiğini falan anlatıyor.ayrıca o kaynakta rakamın 1 mılyon oldugunu soyluyor.parça parça gelmiş.o para ıcın iki tayyare gelse ne olacak gelmese ne oalcak.zaten yunan savaşı önceden planlanmış senaryo bir harp.bunun bir tane değil yüzlerce delili var.bu meseleleri bir deniz kabul edersek , batum olayı denizde bir kova su.sonuc olarak bu bilgilere ulaşmak için bütün parayı kitaba vermemiz gerekir.ben vaktim olunca gidiyorum kitapçılara yarım saat bir saat ayakta okuyup tarayıp,merak ettiğim noktaları tarayıp cıkıyorum :)

bahadır subatay
Yasaklı
03 Eylül 2012 15:26

Batum neden ruslara bırakıldı. güzel bir soru. kurtuluş savaşı boyunca, yerli işbirlikçiler (Yerli işbirlikçilerden kastım onlar kendilerini iyi biliyorlar. )ve emperyalist güçlerin maşası Yunanistan'a karşı bir ölüm kalım savaşı verilmiş ve nihayetinde savaş kazanılmıştır. Savaş kazanıldı ama hadi Yunanistanı geçtim bu yerli işbirlikçiler yüzünden ne ordu kalmıştı ne de para... Şimdi de Neden Batum alınamadı diye soruluyor. Onu siz gidip o zamanki işbirlikçilere ve onların şimdiki torunları olan cumhuriyet düşmanlarına sorun.

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı
03 Eylül 2012 15:27

Tıpkı Musul gibi, Batı Trakya gibi, Kıbrıs gibi, Kuzey Suriye gibi, Nahçıvan gibi, Ege adaları gibi...

BATUM da kazandık dediğimiz bir zaferle başkalarına peşkeş çekilmiştir.

uçankoç
Yasaklı
03 Eylül 2012 16:01

Abdulhamit'in hayatı yenilgilerle ve toprak kayıplarıyla geçmiştir.

En çok toprak kaybımız, Mahmut II , Abdulhamit II, Reşat, Vahdettin zamanında oldu. Bunlar, saraylarda cariyeleriyle milletin sırtından geçinirlerdi.

Abdulhamit devrinde 1877-1878 Rus harbi tam anlamıyla felaketti. Balkanlarda da çözüldük, Kafkaslarda da..

Abdulhamit kabul edince Batum 42 yıl onlarda kaldı.

Kazım karabekir, 1920 yılında 2 haftalık süreyle 5 nci Tümenimizin aldığı Batum'u, Gümrü Andlaşmasıyla Ruslara teslim etti.

Kazım Karebekir, merasim ile emanet olan Batum'u Ruslara teslim etti.

kasseria038
Genel Müdür
03 Eylül 2012 16:07

para olmadığından mı diğer devletlerdeki müslümanlardan gelen paralar "osmanlı bankasına yatırıldı daha sonra bu para ile iş bankası kuruldu"

kasseria038
Genel Müdür
03 Eylül 2012 16:10

@uçankoç sürekli ceza alıyorsun sürekli yeni rumuz ile geliyorsun. sürekli aynı şeyleri yazıyorsun.

sendeki bu azime sendeki bu holiganlaşmış kemalizm sevgisine hayranım:d

degirmenci21
Daire Başkanı
04 Eylül 2012 10:38

Kazandık diye bize yutturulan bir zaferin ardından her yer elimizden gitimiş, tıpkı BATUM gibi.

bahadır subatay
Yasaklı
04 Eylül 2012 13:12

Batum neden ruslara bırakıldı. güzel bir soru. kurtuluş savaşı boyunca, yerli işbirlikçiler (Yerli işbirlikçilerden kastım onlar kendilerini iyi biliyorlar. )ve emperyalist güçlerin maşası Yunanistan'a karşı bir ölüm kalım savaşı verilmiş ve nihayetinde savaş kazanılmıştır. Savaş kazanıldı ama hadi Yunanistanı geçtim bu yerli işbirlikçiler yüzünden ne ordu kalmıştı ne de para... Şimdi de Neden Batum alınamadı diye soruluyor. Onu siz gidip o zamanki işbirlikçilere ve onların şimdiki torunları olan cumhuriyet düşmanlarına sorun.

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı
04 Eylül 2012 18:02

Bazı arkadaşlar BATUM'u kimlerin peşkeş çektiğini karıştırıyorlar.

gürlemek
Yasaklı
04 Eylül 2012 18:11

Abdulhamit Batum'u 1878 yılında Ruslara verdi ve 42 sene onlarda kaldı. Bizim 5 nci Tümen 2 haftalığına aldı ama Kazım Karabekir Paşa "yanlışlık oldu" diyerek, Batum'u 1920 yılında Ruslara iade etti.

genc.nesil
Kapalı
04 Eylül 2012 23:50

bazıları sınırı iyice aşmışlar ya, ellerinden gelse kendileri gibi düşünmeyen herkesi hain ilan edecekler.

hemicuda
Yasaklı
05 Eylül 2012 04:32

Şimdi bu konu genç Cumhuriyetin en fazla suistimal edilen konusudur.

Uluslar arası politika al ver hesabına dayanır tabi gücünüz ölçüsünde.

Moskova Anlaşması sanıldığından çok önemli bir antlaşmadır kimse pek bilmez ama Cumhuriyet bu antlaşma ile kendini perçinleştirir.

kopyala yapıştır yapacam maddeleri incelerseniz kazanımları kestirebilirsiniz.

" Moskova Antlaşması?nın maddeleri

-Taraflardan birinin tanımadığı antlaşmayı diğeri de tanımayacak,

-Ruslar Misak-ı Milli?yi tanıyacaklar ve kapitülasyonların kaldırılmasını kabul edecekler,

-Osmanlı Devleti ile Çarlık Rusya?sı arasında yapılan antlaşmalar geçersiz sayılacak,

-Taraflar arasında ekonomik ve askeri alanda yakınlaşma sağlanacak,

-Sovyet Rusya, TBMM?nin Gürcistan ve Ermenistan ile imzaladığı anlaşmalara göre belirlenen sınırını, Batum?un Gürcistan?a verilmesi koşuluyla tanıyacaktır.

Moskova Antlaşması?nın sonuçları ve önemi

-TBMM ilk kez büyük bir devlet tarafından tanınmıştır.

-Osmanlı Devleti ile Çarlık Rusya?sının sona erdiği belgelenmiştir.

-Misak-ı Milli sınırlarımız Sovyetler tarafından tanınmıştır.

-TBMM İtilaf devletlerine karşı, bir taraftar kazanmıştır.

-Rusya?dan 500.000 altın, 180.000 tüfek alınmış Milli mücadeleye ekonomik destek sağlanmıştır.

-Batum?dan vazgeçilerek Misak-ı Milli?den ilk taviz verilmiştir.

-Türk heyeti Moskova?da bulunduğu sırada, Rusya?dan destek almaya gelen yeni bağımsız devlet olan Afganistan ile 1 Mart 1921?de bir dostluk antlaşması imzalanmış, böylece TBMM ilk kez bir İslâm ülkesi tarafından tanınmıştır."

Tarihimizde resmi tarih ile gerçek tarihin uyuştuğu nadir sayfalardandır.

"Batum?dan vazgeçilerek Misak-ı Milli?den ilk taviz verilmiştir."

Burda yazan satır yüzünden bayılır Kemalist düşmanları ve işin içinde Komunist Rusya'da olunca giydir Allah giydir.

Deliye huni gösterilmez derler birileri pek sever Moskova anlşaması üstünden Atatürk'e saldırmayı.

Tutaşil-61
Yasaklı
05 Eylül 2012 09:58

"Moskova Anlaşması sanıldığından çok önemli bir antlaşmadır kimse pek bilmez ama Cumhuriyet bu antlaşma ile kendini perçinleştirir."

hemicuda

........

Moskova Anlaşması:16 Mart 1921

Cumhuriyet'in İlanı:29 Ekim 1923

aradaki 2,5 seneye rağmen Moskova Antlaşması Cumhuriyet'i "perçinlemiş" demek ki...

vatandaş ya Türkçe'yi öğren ya kronolojiyi.

05 Eylül 2012 09:59

"osmanlı bankasına yatırıldı daha sonra bu para ile iş bankası kuruldu"

Sn kasseria038

Osmanlı bankasının geçmişine bi bakın bakalım...

Duyun-u umimi ile ne ilişkisi var?

Duyu-u umumi - Gülhane hattı humayunu- amacı nedir..

Bu kurum daha sonradan Osmanlı bankası ismini almışmıdır?

gürlemek
Yasaklı
05 Eylül 2012 10:20

Vahdettin, 10 Ağustos 1920 tarihinde SEVR ANDLAŞMASI ile TRABZON'un doğusunu Ermenilere vermişti.

BAK: Sevr Andlaşması ve Haritası..

Tutaşil-61
Yasaklı
05 Eylül 2012 10:41

5 Eylül 2012 10:20 Düzenle Sil

Vahdettin, 10 Ağustos 1920 tarihinde SEVR ANDLAŞMASI ile TRABZON'un doğusunu Ermenilere vermişti.

BAK: Sevr Andlaşması ve Haritası..

gürlemek

...................

Sevr,Vahdettin tarafından imzalanmamıştır.zaten geçersiz olmasının,ölü doğmuş olmasının sebebi de budur.aynı sebepten bir antlaşma değil bir projedir.nutukta da proje olarak geçer.

kavramlar birbirleriyle karıştırılmamalı ve tarihi bilgilerde yanlışlık yapılmamalı.

bahadır subatay
Yasaklı
05 Eylül 2012 10:47

Bahadırsubatay

....................................

Bu üçüncü kopyala yapıştır yapmam. Artık bu yazıdan sonra Batum neden alınmadı, aslında alınmalıydı fikri üzerinden Cumhuriyete saldırmak isteyenler yukardaki yazıyı iyi okusunlar. Aynaya bakmak gibi basit bir şeyi yaparlarsa eminimki yazıda kimlerden bahsedildiğini hemen anlarlar. :)

gürlemek
Yasaklı
05 Eylül 2012 10:56

Vahidettin, Sevr'e Sadrazam olan Damat Ferit'i Delegasyon Başkanı olarak gönderdi. Sevr sonuçlarına itiraz da etmedi. İstanbul Meclisi SEVR'i kabul etti. Vahdettin yine itiraz etmedi, benimsemiş oldu.

İtiraz etse de ne yazardı ki? Haçlıların elinde bir ESİR PADİŞAH idi.

Trabzon-Erzincan-Erzurum-Elazığ-Muş-Bitlis-Van Gölü doğusu ERMENİ YURDU olarak benimsenmişti.

ATATÜRK bunu kabul etmedi ve SEVR'i çok rezilane buldu.

Toplam 126 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi