Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : 06fatih06Rasyonel Yaklaşım
02 Eylül 2012 17:45  

Yasaklı
İran savama ajanı azeriler

IĞDIR?da İran istihbarat örgütü SAVAMA?ya yönelik düzenlenen ve 9 kişinin gözaltına alındığı operasyonda 7 kişi, ?casusluk? iddiasıyla tutuklandı. Polisin, ajanları adım adım takip ettiği ortaya çıktı. Şüphelilerden ele geçirilen görüntülerde bazı PKK?lıların ajanlar tarafından sorguya alındığı ve yaptıkları eylemler hakkında bilgi verdikleri belirlendi.

02 Eylül 2012 17:48

gabori
Yasaklı

Sınırda buluşma

Başka bir fotoğrafta ise Timur A. İran sınırından içeri girerek devrim muhafızlarının koruması eşliğinde daha önceden topladıkları bilgi notlarını SAVAMA?ya çalıştığı belirlenen Z.A. isimli ajana verirken görülüyor. Timur A.nın el yazısıyla hazırladığı notlarda, PKK?nın eylemleri hakkında bilgilerin bulunduğu tespit edildi. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Timur A. yeniden sınırın Türkiye tarafına geçerek Iğdır?da geri döndü.

Teröristlere sorgu

Soruşturmada, şüphelilerin evlerinde yapılan aramada çok ilginç görüntüler de ele geçirildi. Görüntülerde 2 PKK?lı kadın teröristi çapraz sorguya alan İran ajanları, örgüt hakkında ve Türkiye?deki yapılanmasına ilişkin çeşitli sorular yöneltiyor. Kadın teröristler, 8 Türk askerinin kaçırılması ve bazı askerlerin şehit edilmesiyle ilgili ajanlara bilgi veriyor.

Para karşılığı bilgi

Timur A. sorgusunda SAVAMA ajanlarının bölgedeki devlet kurumlarına ait bilgi topladığını aktararak, şunları söyledi: ?İran Devrim Muhafızları?na bağlı Pastar ve askeri istihbarata bağlı Sipah, Türkiye?nin doğusuna yönelik bilgiler topluyordu. Doğu sınırında mazot kaçakçılığı yapan gruplara kolaylık sağlanıyor ve bunun karşılığında istihbarat bilgileri alınıyordu. Geçen yıl İran?dan Suriye?ye gönderilirken Kilis?te yakalanan TIR?da ele geçirilen silah, sodyum sülfat ve silindirik tanklarıyla ilgili bilgiler istediler. Bu TIR?ı kimin takip ettiğini ve operasyonu kimin düzenlediğini bulmamız için para verdiler.

İran?da eğitim

Bizimle genellikle İran?da yaşayan Azeri uyruklu şahıslar görüşüyordu. Onlarla daha rahat iletişim kuruyorduk. Kuryelik görevini genelde Yaghoub Anhou Khosh yürütüyordu. İran?ın Caferi olması nedeniyle, Türkiye?deki muhbirler genelde Iğdır?da yaşayan Caferilerden seçiliyor. Caferiler, din eğitimi adı altında İran?a getirildikten sonra casusluk öğretiliyordu. Bilgiler karşılığında verilen paralar ise banka hesapları üzerinden değil, döviz büroları aracılığıyla casuslara ulaştırılıyordu.?

02 Eylül 2012 17:53

gabori
Yasaklı

Bizimle genellikle İran?da yaşayan Azeri uyruklu şahıslar görüşüyordu. Onlarla daha rahat iletişim kuruyorduk. Kuryelik görevini genelde Yaghoub Anhou Khosh yürütüyordu. İran?ın Caferi olması nedeniyle, Türkiye?deki muhbirler genelde Iğdır?da yaşayan Caferilerden seçiliyor. Caferiler, din eğitimi adı altında İran?a getirildikten sonra casusluk öğretiliyordu. Bilgiler karşılığında verilen paralar ise banka hesapları üzerinden değil, döviz büroları aracılığıyla casuslara ulaştırılıyordu.?

-----------------------------------------------------

etnik milliyetçilik inancın önüne geçemiyor

ırkçı türkçü mhp nin birinci parti çıktığı tek il olan ığdır da bile

bir yerden sonra caferilik inancı ön plana çıkıyor işte

yavuzun torunları ile şah ismailin torunları sittin sene yek vücut olamazlar

ben bunu derim bunu bilirim arkadaş

02 Eylül 2012 17:56

'Battal Gazi

Saçmalamışsın dara,

Niye mi?

ABD ajanı Türkler araplar kürtler, İsrail ajanı kürtler türkler araplar...

Her milletin içinden kötü çıkabilir, ona kalsa Bdp ye destek verenlerin çoğu ile Türkiye'nin çoğuda aynı mezhebe yakın, eee ne olacak şimdi :))

02 Eylül 2012 18:04

gabori
Yasaklı

saçmalamam genelde battal abi

emin olmadığım sürece hiçbir düşüncemi dillendirmem

----------------------

caferilerin nasıl birbirlerine bağlı olduklarını biliyorsundur

ha keza bizim alevilerde de bu durum aynıdır

iran da çoğunluk zaten caferidir

aralarında siyasi farklar kaynaklı ayrılıklar olur

ha keza azeri fars ikilemi de olur

ama iran dışında örneğin türkiye de caferinin azınlık olduğu bir yerde azerisi farsı kürdü ittifak halindedir

satmazlar birbirlerini

birbirlerine tutunurlar

etnik ayrılıkları bir anda yok olur

02 Eylül 2012 18:11

'Battal Gazi

Sünnilerde durum farklı mı diyorsun yani :))

bence daha kötü, bak siz olmasaydınız şu anda büyük ihtimal Akp bizi yok etmişti, Akp nin uğraştığı ne ? mezhepsel bir birliktelik yaratarak Bdp anlayışını ondan sonrada diğer meshepleri yok etmek, sence yanlış mı bu tezim ??

02 Eylül 2012 18:20

Lancel Mayıs 1
Kapalı

Daranın dediğine katılmakla birlikte, Caferiler konusunda katılmak istiyorum.

Aleviler konusuna gelince,

Bir Alevinin frekansı alevi olmak değildir, Laik olan yobaz olmayan her şafii her hanefi Alevilik frekansıdadır. o yüzden Alevilik esasında Diyalektik Materyalist felsefeye aşırı benzemektedir, ibadet ve yaşam felsefesi aynı olmasa da..

Aleviler meseleye Alevi-Sünni,, Alevi-Caferi olarak değil, Laik-Muhafazakar düzleminde bakar..

neredeyse her seçimde CHP ye oy vermesi, Türk olanlarının hanefi atatürkçü türklerle, Kürd olanların bdpli kürdlerle aynı cephede yer alması bu sebepledir.. asla mezhepçi olmadık.. Laik Bilimsel ve Şeffaf bir devleti istemekten başka bir şeyi savunmadık..

* * * *

Caferilert konusuna gelince,

onların Sünniilerden zihinsel olarak bir farkı olmadığı için her türlü garabeti beklerim onlardan.. zaten alevi milletinin yüzde 99 u Caferilere karşı soğukluğu vardır. hele 79 gerici iran devriminden sonra.

02 Eylül 2012 18:22

gabori
Yasaklı

sünnilerde durum farklı demiyorum

örneğin iran da

sünni kürdlerle sünni afşar türkleri de ittifak halindedirler

beraber hareket ederler

kız alıp verirler

sünni kürd belediye başkan adayına afşar türkü oy verir mesela

--------------------------------------------------------

tezin keşke yanlış olsaydı battal abi!!!

02 Eylül 2012 18:26

Açığma-Kün
Yasaklı

enter;

ben de senin söylediklerine katılıyorum :) birebir hayatımda yaşadığım gördüğüm deneyimlediğim şey de bu.

02 Eylül 2012 18:26

'Battal Gazi

Aleviler meseleye Alevi-Sünni,, Alevi-Caferi olarak değil, Laik-Muhafazakar düzleminde bakar..

Lancel Mayıs 1

02 Eylül 2012 18:28

Lancel Mayıs 1
Kapalı

Bizi değiştiren en büyük olay, ABD nin Vietnama saldırmasıyla, Osmanlıdaki ve T.C deki ezilmiş kimliğini Vietnama benzeten büyük şehirlerde tahsil görmüş, üni okumuş Gençler sayesindedir..

kendi içinde geri alevi-bektaşi akidelere boğulmuş insanları, 70 lerle Avrupaya açılan gurbetçiler ve yükselen doğu bloku değiştirmiş..

Katoliklik Hristiyanlığın muhafazakar mezhebi..Ortodokslarla savaş halindeler.. Ortodokslar Caferi düşünebiliriz...

Almanyadan gericiliğe, antibilimselliğe, cennetten arsa satıcılığına karşı yüksek sesle çıkan Luther in Protest-anlık mezhebi bizim Aleviliğe çok benzemekte..

02 Eylül 2012 18:30

'Battal Gazi

Almanyadan gericiliğe, antibilimselliğe, cennetten arsa satıcılığına karşı yüksek sesle çıkan Luther in Protest-anlık mezhebi bizim Aleviliğe çok benzemekte..

Lancel Mayıs 1

02 Eylül 2012 18:30

av.atilla1071

Türkiyede Türk olupta amerikaya hizmet edenlerin sayısını öğrenince HİÇ ŞAŞIRMAM..........HAİN KONTENJANI DEDİKLERİ BU OLSA GEREK:)

02 Eylül 2012 18:31

'Battal Gazi

Peki Bdp nin genel manada mezhebi nedir gabori ??

Bu konuda değişik söylemler mevcut mesela, birinci ağızdan öğrenmeyi isterim...

02 Eylül 2012 18:31

gabori
Yasaklı

lancel can

------------------------

bu durum türkiye şartlarında olgunlaştı

sisteme göre kendine bir yön çizdi ve bu sonuç zuhur etti

iran da durum böyle değildir

alevi kürdlerle alevi azerilerin ittifak halinde oluşu laik-muhafazakar temele dayanmaz iran da

ittifak sebebi ehl-i hak oluşlarıdır

iranlı caferiler tarafından zındık dinsiz diye dışlanmalarıdır

02 Eylül 2012 18:36

gabori
Yasaklı

battal abi

bdp nin dini ya da mezhebi yoktur

dini ve mezhebi kullanmaz

ana unsur kürd milli bilinci ideasıdır

kürdün zerdüştü hristiyanı sünnisi caferisi alevisi

bir çatı altında birleştirildi

henüz tam olgunlaşmadı ama

bir durum olur aleviler chp ye kayar

bir durum olur sünniler akp ye kayar

inanç söz konusu olduğunda türk alevinin yanında bdpli kürdü

türk sünninin yanında bdpli sünniyi görürsün

inanç hala çok kuvvetli

02 Eylül 2012 18:39

'Battal Gazi

Yaw ben şuna buna inansınlar iyi kötü demiyorum, yazdıkların doğrudurda itirazımda yok,

benim demem genel olarak inanç bazında hangi kesim daha çoğunlukta Bdp'de ??

02 Eylül 2012 18:41

gabori
Yasaklı

battal abi :))

yönetim kadrosu daha ziyade alevidir

etkin olan yön veren yani

ama taban daha ziyade sünnidir

nereye varacan yaw :))

amacın ne seninn :))

02 Eylül 2012 18:42

Lancel Mayıs 1
Kapalı

o konuda haklısın dara,

öyleyse,

her coğrafyanın ayrı bir tenessüfü vardır diyelim :))))).

Katalan-İspanya nın dinleri, mezhepleri aynı.. aynı oluyor da noluyor :))))

bağımsızlık referandumu yapılacak :))

02 Eylül 2012 18:44

'Battal Gazi

Amacım yok yaw öğrenmek için soruyorum...

02 Eylül 2012 18:45

Lancel Mayıs 1
Kapalı

Dara haklı..

Almanya, Fransa, İsviçre, İngilteredeki örgüt kasalarından Aleviler ve Zaza Şafiiler çok etkin, yönetim kadrosunda..

Kırmanç Şafiiler sadece Parya tabakasını oluşturuyor :))))))..

Bilhassa Fransa tamamen Alevilerin kontrolünde.

Toplam 35 mesaj
ANKET
1 Mayıs sizce Taksim'de kutlanmalı mı?

Grup Vizyon