Editörler : E.Kayı Han
07 Ekim 2012 23:30

Mesut sen caizdir fetvası verebilirsin...

bende verebilirim...

islam vermiyor...

Okey oynaman...

Bilgisayarda internette yukardaki reklam resimlerine bakman da günah...

islam bu...

Sen yeniden yaz islamı istersen....

aiakos35
Aday Memur
07 Ekim 2012 23:42

müzikte sadece kadının sesi günahtır diye biliyorum..o da erkegi bastan cıkarma durumu olur diye imis yani nağmeli söyleniyor sonucta...digerleri cok bi dogru gelmedi yani bilmiyorum ama dinimiz bu kadar katı bir din degil...heleki tavla ve satrançın nasıl günah oldugunu aklım almıyor su an..birde yarın denerim bir bakarım :))

mesutatav
Memur
08 Ekim 2012 00:09

peygamberimizin satrançi haram kıldığına ben delil bilmiyorum.bilen yazsın.abdulhabdal.sen yaz ya da..resim haram ona lafim yok.

müderrris
Kapalı
08 Ekim 2012 15:45

bütün oyunlar hakkında geçrli olan üç kural vardır. hangi oyunda bu üçünden biri varsa haram olur, yoksa olmaz:

1- namazı geçirmeyecek

2-kumara vesile olmayacak

3- kalp kırma olmayacak.

hanefi alimlerinden müteahhir olanların -İbn Abidin gibi- kabul ettiği görüş budur. dolayısıyla satranç, dama, okey, bilardo gibi oyunlara haram demek çok ağır olur. bir mezhebin görüşünü İslam'ın görüşü olarak belirtmek de son derece yalnış olan bir tutumdur. İslam bir mezhepten ibaret değildir. Mezheplerin ictihadları bir yorumdur, Kuran ve sünnet gibi kabul edilemez. oyunlarla ilgili verilen fetvalar tamamen ictihada dayanır... ama okey ve iskambil kağıtları oyunları o kadar da masum sayılmaz. bunlar kumara vesile olan oyunlardır. en güzeli bunlardan kaçınmak, en değerli vaktimiz olan vaktimizi boş yere zayi etmemek. ama satranç öyle değildir. ben oynarım, çocuklarıma da öğretirim. zekayı geliştiren oyunlar aynı kapsama girmez...

08 Ekim 2012 15:49

Sevgili mesut atav...

içki denilince sadece şarap anlaşılabilir mi? rakı viski ve benzerleri değilmidir...

tavla dama satranç domino okey..bin yıl sonra icad edilecek benzeri oyun anlamına gelir...

sadece dikili taşlar tanımı yeter...

Kurandaki sureye dikkat senin için astım...

dikili taşlar....santrançtır..

Saygılar sevgiler

İSLAMDA MÜZİK RESİM FOTOĞRAF SATRANÇ TAVLA OKEY İSKANBİL KAĞITLARI YASAKTIR,

Benzerleri Televizyon..Resimli Gazete,İnternet de günahtır.

BAKARA-156.İnsanlardan öylesi de vardır ki, dünya hayatına ilişkin sözleri senin hoşuna gider.Hâlbuki o, düşmanlıkta en amansız olandır.

İslam din?i Dünya hayatının önemsenmesine de iyi yaşanmasına da karşıdır.Dünya hayatındaki güzelliklerden faydalanmayı söyleyenlere amansız bir düşmanlık beslenir.Güzelliklere özendirenleri kafir ilan eder.

Dünyada Gülmek eğlenmek mutlu olmak islam?ın düşünce yapısına aykırıdır.

Müslümanların Dünyada ki tek eğlencesi savaş ganimeti cariyelerdir.Cariyelerle her şeyi yapabilir serbesttir.

MAİDE SURESİ..90 AYET..Ey iman edenler! içki , kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

MÜZİKLE İLGİLİ OLARAK.Hadis-i şeriflerde buyruluyor ki:

Bkz: Hazret-i Ebu Bekir, iki küçük cariyenin def çalıp şarkı söylediklerini gördü ve onları azarlayarak ?Şeytanın çalgısını mı çalıyorsunuz?? dedi. (Buhari)

Bkz: Hazret-i Ömer, şarkı söyleyen birine, ?Allah senin ibadetini kabul etmesin? dedi. (İbni Ebid-dünya)

Bkz: ?Şarkı, Kitap ve Sünnetle yasaklanmıştır.? (İmam-ı Kurtubi)

Bkz: (Şarkıcı kadının aldığı para haram , onu dinlemek ve yüzüne bakmak da haramdır.) [Taberani]

Bkz: Belaya maruz bırakan 15 kötü âdetten biri çalgıların yayılmasıdır.) [Tirmizi]

Bkz: ?Saz dinlemekten kulaklarını korumalıdır.? (Risale-i Birgivi)

Bkz: ?Müzik, nefsin gıdası, ruhun zehiridir, kalbi karartır.? (Dürr-ül mearif)

Bkz: ?Her çeşit çalgı dinlemek haramdır.? (Fetava-i Bezzaziyye, Hadika, Ahlak-ı alaiyye)

Bkz: ?Def, tambur ve her çeşit çalgıyı evinde, dükkanında bulundurmak, kendisi kullanmasa bile, satmak, hediye etmek, kiraya vermek günahtır.? (Berika)

RESİM VE FOTOĞRAF İLE İLGİLİ: Hadis-i şeriflerde buyruluyor ki:

İster hürmet edilmek için, ister hakaret edilmek için olsun, ister büyük olsun, ister küçük olsun, ister insan ister hayvan resmi olsun, canlı resmi ve heykel yapmak haramdır, büyük günahtır.

Bkz: Canlı resmi yapana, kıyamette ?Yaptığın resme can ver? diye azap olunur. [Müslim]

Bkz: Cehennemde en şiddetli azaba uğratılacak kişiler ressamlardır (Buhari, Tasavir/89).

Bkz: Diriliş Gününde ressamlara şöyle denilecek: "yarattığın şu resme can ver!" (Buhari, Tasavir/89).

Bkz: Ressamlar, ahirette en kötü duruma düşenler olacaklar. Çünkü Allah'ın yaratıklarını taklid ederek dolayısıyla ilahlık iddiasına kalkmış oluyorlar. Ahiret günü, Allah ressamları ve heykeltıraşları toplayacak ve çizdikleri nesnelere can vermelerini kendilerinden isteyecektir. Can veremeyince de onları cehennemin en dibine yollayacaktır." (Buhari, libas 88/1,2; 89/2; 90/1)

SATRANÇ ,DAMA,TAVLA,OKEY,DOMİNO KAĞIT OYUNLARI OYNAMAK : Hadis-i şeriflerde buyruluyor ki:

Bkz:"Satranç ve dama oynayan, ellerini domuz kanına bulaştırmış gibi olur." [Muslim]

Bkz:"Satranç, tavla ve benzeri haram olan oyunları oynayanlara rastladığınız zaman, selam vermeyin! Selamlarını da almayın!" [Deylemi]

Bkz:İmam-ı Malik buyurdu ki: "Satranç ve dama oynayan Allah ve Rasulune asi olmuş sayılır." [U. Kubra]

Bkz:"Tavla oynayan kimse Allah'a ve Rasûlune karşı gelmiş demektir." [ İbn Mace, edeb 43; Muvatta, rü'ya 6; Ahmed İbn Hanbel, IV, 394, 397. 400.Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi:16/165.]

Bkz:"Tavla oynayan kimse sanki elini domuz etine ve kanma batırmış gibidir."[ Muslim, şi?r 10; İbn Mace, edeb 43; Ahmed b. Hanbel V, 352, 357,361.Sunen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi:16/165.]

Bunlar benim mantığıma uymuyor.Bu güzel şeylere karşı insanların İslam dinini Allah gönderdi Muhammed i peygamber yaptı demelerini hiç gerçek bulmuyorum. Müzik dinlemeyecek, resim yapmayacak ve satranç oynamayacak mıyız?12 Eylül de briç kitabı yasak diye arkadaşları götürmek isteyen polislerin neden yasak dediklerini daha iyi anladık.Dindarlar bunları bildikleri halde uzakta durmazlar.Televizyon seyretmişler, internete girmişler,düğünlerde çıkıp oynamaktan çekinmemişler.Hepsi fotoğraf çekinmiştir.Sorun bakalım çevrenizdeki dindarlara ne zaman dan bu yana Kuran değişti de tasvir Günah olmaktan çıktı?

müderrris
Kapalı
08 Ekim 2012 16:01

"Bilindiği gibi, satranç İran kaynaklı bir oyun olup, diğer ülkelere oradan yayılmıştır. Daha önceleri Araplar arasında fazla bilinmiyordu. Fakat İran fethedilip İranlılarla münasebetler başlayınca, yavaş yavaş İran âdetleri de Müslümanlar arasında görülmeye başladı. İslâmiyet, prensip olarak her milletin, kendi ruhuna uygun olan veya ters düşmeyen hususî âdet ve alışkanlıklarını hoşgörü ile karşılamış, ilişmemiştir. Fakat içinde mahzur taşıyan, zararı mevcut olan davranış, hareket ve âdetleri de yasaklamış; onların terk edilmesini emretmiştir.

Sahih hadis kitaplarında yer almasa da, bazı rivayetlerde satranç ?şah sahibi? olarak geçmekte ve oynanmasına cevaz verilmemektedir. Hz. Ali (r.a.) ?Satranç Acemlerin kumarıdır? diye satrancı hoş karşılamazken, Sahabe-i Kiramdan Ebû Musa el-Eşarî, ?Satrancı ancak günahtan sakınmayanlar oynar? demiş, büyük fıkıh âlimi İbrahim en-Nehâî ise kendisine satranç hakkında sorulduğunda, ?O lânetlenmiştir? diye cevap vermiştir. Aynı şekilde Abdullah ibni Ömer, ?Satranç diğer kumarlardan daha kötüdür? görüşünü benimserken, İmam-ı Mâlik satrancı tavla gibi değerlendirmekte ve haram saymaktadır.1

Bu rivayet ve görüşleri benimseyen İslâm hukukçularının çoğuna göre, satranç oynamak caiz olmayıp, haram kabul edilmektedir. Hanefî mezhebinin tercih edilen görüşü de bu şekildedir.

Ancak bazı âlimler satrancı aynı kategoriye sokmamakta, birtakım şartlar dahilinde oynanmasının caiz olabileceğini düşünmektedirler. Şâfiî mezhebinin kudretli âlimlerinden İmam Nevevî bu hususta şöyle der:

?Satranç, âlimlerin çoğuna göre haramdır. Bir kimse bu oyun sebebiyle bir namaz vaktini geçirir veya bir menfaat karşılığında oynarsa bize göre de haramdır.?

Hanefî ulemasından İbni Âbidin, satranç için, ?Haramdır, bizim mezhebimizde büyük günahtır? dedikten sonra, İmam Şâfiî?nin ve bir rivayete göre İmam Ebû Yusuf?un satrancı mubah saydıklarını kaydetmektedir. Vehbâniyye, Şarih?in ?Satrançta beis yoktur? sözüne ise, ?Bu bir rivayettir? demektedir.2

İmam Nevevî?nin de belirttiği gibi, satrancın mubah sayılması için dört şartın mevcut olması gerekir:

1. Satranç oynayanlar, oyuna dalmak suretiyle namazın gecikmesine meydan vermemelidir.

2. Satranç kumara yol açacak şekilde para ve benzeri bir menfaat karşılığında oynanmamalı, yani kazanan ve kaybeden birşey alma şartını koşmamalıdır.

3. Oynayanlar, oyun esnasında dillerini kötü sözlerden yalan, gıybet ve küfürden sakındırmalıdır.

4. Satranca alışan kimseler, ondan vaz geçemeyecek kadar müptelâ olmamalıdır.

Şu halde, bu görüşe göre, ölçüyü kaçırmamak, ibadetlere mâni olmamak ve günahlara vesile kılınmamak şartıyla, satranç mubah görülmektedir.

Satrancın mubahlığını, oyunun kendi mahiyeti itibariyle ele alan Şâfiî ulemâsından İbni Hacer el-Mekkî ise tavla ile satranç arasındaki farkı şöyle izah etmektedir:

?Tavlada oyun zarlara dayanmaktadır. Fakat satranç düşünce ve zihnî melekeye dayanmaktadır. Bu bakımdan, savaş taktikleri hususunda bundan istifade edilebilir.?

Ez-Zevâcir isimli eserinde bu meseleye uzunca yer veren İbni Hacer son olarak şu neticeye varmaktadır:

?Bu meseledeki farklı görüşleri uzun boylu zikretmenin bir faydası yoktur. Kaide anlaşıldıktan sonra üzerine hükmü bina etmek mümkün olur. Kaide şudur: Bu çeşit oyunlar düşünce ve hesaba dayanıyorsa, helâl demekten başka yol yoktur. Satranç bunun gibidir. Şayet zar ve tahmine dayanıyorsa, buna da haram demekten başka çare yoktur. Tavla da bunun gibidir.?3

Netice itibariyle, İmam Şâfiî ve Ebû Yusuf?un şartlarına uyarak, İbni Hacer?in de izahını göz önüne alarak, ruhsat tarafını tercih edip, satranç oynayanların mes?uliyetten kurtulmaları mümkündür.

1. ez-Zevâcir, 2: 200.

2. Reddü?l-Muhtar, 5: 523.

3. ez-Zevâcir, 2: 201-202.

Mehmed Paksu İbadet Hayatımız-1

onur klasduruş
Yasaklı
08 Ekim 2012 16:05

Bu konuda çarpıtılacak ayet bulunamamış hadislere zıplanmış, o da ilginç.

Verdim bir cevap ama, yine araya sıkıştırdığın ayet ile bir tane daha vereyim. Aslında sorunun içinde saklı cevap ile ..

MAİDE SURESİ..90 AYET..Ey iman edenler! içki , kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

Antenleri açık olan, bu mesaja bakar, alacağını alır, gerisi laga ve lugadır.

:)

08 Ekim 2012 16:19

evet onur kesinlikle haklı...

DİKİLİ TAŞLAR......SATRANÇ BENZERİ ZEVK ALINAN OYUNLARDIR...

Kumarla arasında virgül var...

ne alaka yok namazı kaçırmak falan......

Arkadaşlar savaşan erkeği yumuşatmasın diye...

Gülmenin bile erkeğe yakışık alacağı bir davranış olarak görünmezken....

tavla oynayan..

satranç oynayan..

okey oynayan..

erkek islama göre ciddi olabilir mi?

namaz falan değil..kumarda farklı..

Dünya hayatıyla güzel olan zek alınan herşey islamda yasaktır...

savaş ve ibadet edilecektir...biraz mert olun....doğruyu yazın

p00r
Kapalı
08 Ekim 2012 16:24

abdullahabdal, sende biraz mert ol ve "müderrris" gibi arkadaşlar doğruyu açıkladıklarında kabul et. Kendi üstündeki çamuru islâmiyete atacaksın diye kaç takla attığını bütün forum görüyor.

08 Ekim 2012 16:32

sevgili p00r

gerçekten bu yazıdan senin söylediğin çıkıyorsa...

Yani Satranç tavla müzik resim heykel ve bilimum eğlence ve zevk alınan şeyler haram değilse islamda...

Aşağıdaki ayetler kurandan değilse...

Müslim..ebu bekir ..ömer..buhari...

ve kuran ayetleri sizce bir anlamı olmayan isimlerse..

söylediklerine inanmıyorsanız...

ben senden özür dilerim..

ben kurana ve yukardakilerin söylediklerine inandığını düşünüyordum...

İSLAMDA MÜZİK RESİM FOTOĞRAF SATRANÇ TAVLA OKEY İSKANBİL KAĞITLARI YASAKTIR,

Benzerleri Televizyon..Resimli Gazete,İnternet de günahtır.

BAKARA-156.İnsanlardan öylesi de vardır ki, dünya hayatına ilişkin sözleri senin hoşuna gider.Hâlbuki o, düşmanlıkta en amansız olandır.

İslam din?i Dünya hayatının önemsenmesine de iyi yaşanmasına da karşıdır.Dünya hayatındaki güzelliklerden faydalanmayı söyleyenlere amansız bir düşmanlık beslenir.Güzelliklere özendirenleri kafir ilan eder.

Dünyada Gülmek eğlenmek mutlu olmak islam?ın düşünce yapısına aykırıdır.

Müslümanların Dünyada ki tek eğlencesi savaş ganimeti cariyelerdir.Cariyelerle her şeyi yapabilir serbesttir.

MÜZİKLE İLGİLİ OLARAK.Hadis-i şeriflerde buyruluyor ki:

Bkz: Hazret-i Ebu Bekir, iki küçük cariyenin def çalıp şarkı söylediklerini gördü ve onları azarlayarak ?Şeytanın çalgısını mı çalıyorsunuz?? dedi. (Buhari)

Bkz: Hazret-i Ömer, şarkı söyleyen birine, ?Allah senin ibadetini kabul etmesin? dedi. (İbni Ebid-dünya)

Bkz: ?Şarkı, Kitap ve Sünnetle yasaklanmıştır.? (İmam-ı Kurtubi)

Bkz: (Şarkıcı kadının aldığı para haram , onu dinlemek ve yüzüne bakmak da haramdır.) [Taberani]

Bkz: Belaya maruz bırakan 15 kötü âdetten biri çalgıların yayılmasıdır.) [Tirmizi]

Bkz: ?Saz dinlemekten kulaklarını korumalıdır.? (Risale-i Birgivi)

Bkz: ?Müzik, nefsin gıdası, ruhun zehiridir, kalbi karartır.? (Dürr-ül mearif)

Bkz: ?Her çeşit çalgı dinlemek haramdır.? (Fetava-i Bezzaziyye, Hadika, Ahlak-ı alaiyye)

Bkz: ?Def, tambur ve her çeşit çalgıyı evinde, dükkanında bulundurmak, kendisi kullanmasa bile, satmak, hediye etmek, kiraya vermek günahtır.? (Berika)

RESİM VE FOTOĞRAF İLE İLGİLİ: Hadis-i şeriflerde buyruluyor ki:

İster hürmet edilmek için, ister hakaret edilmek için olsun, ister büyük olsun, ister küçük olsun, ister insan ister hayvan resmi olsun, canlı resmi ve heykel yapmak haramdır, büyük günahtır.

Bkz: Canlı resmi yapana, kıyamette ?Yaptığın resme can ver? diye azap olunur. [Müslim]

Bkz: Cehennemde en şiddetli azaba uğratılacak kişiler ressamlardır (Buhari, Tasavir/89).

Bkz: Diriliş Gününde ressamlara şöyle denilecek: "yarattığın şu resme can ver!" (Buhari, Tasavir/89).

Bkz: Ressamlar, ahirette en kötü duruma düşenler olacaklar. Çünkü Allah'ın yaratıklarını taklid ederek dolayısıyla ilahlık iddiasına kalkmış oluyorlar. Ahiret günü, Allah ressamları ve heykeltıraşları toplayacak ve çizdikleri nesnelere can vermelerini kendilerinden isteyecektir. Can veremeyince de onları cehennemin en dibine yollayacaktır." (Buhari, libas 88/1,2; 89/2; 90/1)

SATRANÇ ,DAMA,TAVLA,OKEY,DOMİNO KAĞIT OYUNLARI OYNAMAK : Hadis-i şeriflerde buyruluyor ki:

Bkz:"Satranç ve dama oynayan, ellerini domuz kanına bulaştırmış gibi olur." [Muslim]

Bkz:"Satranç, tavla ve benzeri haram olan oyunları oynayanlara rastladığınız zaman, selam vermeyin! Selamlarını da almayın!" [Deylemi]

Bkz:İmam-ı Malik buyurdu ki: "Satranç ve dama oynayan Allah ve Rasulune asi olmuş sayılır." [U. Kubra]

Bkz:"Tavla oynayan kimse Allah'a ve Rasûlune karşı gelmiş demektir." [ İbn Mace, edeb 43; Muvatta, rü'ya 6; Ahmed İbn Hanbel, IV, 394, 397. 400.Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi:16/165.]

Bkz:"Tavla oynayan kimse sanki elini domuz etine ve kanma batırmış gibidir."[ Muslim, şi?r 10; İbn Mace, edeb 43; Ahmed b. Hanbel V, 352, 357,361.Sunen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi:16/165.]

Bunlar benim mantığıma uymuyor.Bu güzel şeylere karşı insanların İslam dinini Allah gönderdi Muhammed i peygamber yaptı demelerini hiç gerçek bulmuyorum. Müzik dinlemeyecek, resim yapmayacak ve satranç oynamayacak mıyız?12 Eylül de briç kitabı yasak diye arkadaşları götürmek isteyen polislerin neden yasak dediklerini daha iyi anladık.Dindarlar bunları bildikleri halde uzakta durmazlar.Televizyon seyretmişler, internete girmişler,düğünlerde çıkıp oynamaktan çekinmemişler.Hepsi fotoğraf çekinmiştir.Sorun bakalım çevrenizdeki dindarlara ne zaman dan bu yana Kuran değişti de tasvir Günah olmaktan çıktı?

p00r
Kapalı
08 Ekim 2012 16:54

"Yani Satranç tavla müzik resim heykel ve bilimum eğlence ve zevk alınan şeyler haram değilse islamda..."

eh el insaf, ben bunu mu dedim?

Ne dediğim ilk sayfalarda yazıyor.

mesutatav
Memur
09 Ekim 2012 09:41

dikili taş dediğiniz heykel değil mi.ya da şans oyunları.ismen geçmiyo satranç.benim dikkatimi çeken.müslim de yasaklaması.ismen haramsa bi sorun yok.abdulhandal.ayet şarap demiyo heral... aklı örten diyo yani hepsi.dikili taştan kasıt ben satrancı çıkaramadım.müslim hadisi sahihse tamam...o zamanlar satranç varmıymış ki?

akkatun
Yasaklı
09 Ekim 2012 10:46

O zamanlar Dünyanın güneş etrafında döndüğünü söyleyenler de var..

Ama dinler..her zaman bugünün....

ormanda yeni keşfedilmiş teknolojiden bir haber Afrika kabilesi gibi..

satranç tabiki var...

Kaldıkı okey de sonra keşfedildi..at yarışı..

ve İDDİA oyunuda..

o zaman yok diye..ne farkeder ki..

bu iş resim ve müzik gibi...

içlerinde şu praça yada ...şu resim gibi sınırlama yok...

televizyon yeni icad...ama müzik var içinde...kadınlar görünüyor...

işte islam ve kuran bu...

aiakos35
Aday Memur
09 Ekim 2012 11:59

kimse birbirinin gorusune yanlıs diyemez tabiki herkes kendi gozuyle gorup kendi aklıyla sonuca varıyor..Kur'an ayetleri sureleri de her insanın farklı yorumlarıyla yon buluyor.. ancak ickinin kumarın haram oldugu acık bir gercek..amma ve lakin dikili taslar kısmı ortulu bir konu...satranc diyende var heykel diyende..bana kalırsa zamanında insanların yaptıgı putlar kastediliyor olabilir..insanların puta tapması yani...

sonucunda "insanların malını almak" iceren her turlu oyun kumardır. satranc zeka gelistirici bir oyun degilmi kumar gibi sonunda herhangi bir bedel odenmiyor..

gülmenin gunah oldugunuda ilk kez burda gordum, okudum...dinimiz katı bir din degil bu kadar haram olan her turlu alıskanlık, davranıs yada yiyecek icecekten uzak durup islamın gerektirdiklerini yapmak ve bu sekilde yasamak bana ogretilen ve benim benimsedigim yasam seklidir..

gulmek yada televizyon izlemek, internet sanmıyorumki gunah olsun..okumak lazım kendi yorumlarımız icin.

ZırrCahil
Yasaklı
09 Ekim 2012 12:10

Adam yığınla hadis yazmış hala reddediyorsunuz :| 'bence' demekle olmuyordu hani bu işler?

Leyli.Mavi
Şef
09 Ekim 2012 19:35

konu sahibi hep kafamı karıştıyorsunuz.sinir oluyorum bu duruma.

mesutatav
Memur
09 Ekim 2012 22:03

ya zircahil satranç akıl geliştiren bi oyundur.şans ile alakası yoktur.ben onu demeye çalışıyorum.

akkatun
Yasaklı
09 Ekim 2012 22:15

Arkadaşlar..

Eğlence sanat ve Dünyada Mutlu olunan şeyler günahtır.

islam esas olan öteki Dünya der..

Kuran ayetler ortada...

Müslümanların Alim dediklerinin hadisleri orada...

Bunu vatandaşlar sizler bizler söylemiyoruz..

Bize sana ona göre konusu değil..İslam ve Kuranın ne dediği...

İslam söylüyor ..islamı tanıyın...

Yoksa bana göre tabiki hiçbiri günah değil..

hatta Müslümanım diyen bi sürü insan İddiada oynar..

kahvehanedende çıkmaz..

yani Müslümanlığı bilen ve uygulayan çok azdır..bakın çevrenize..

mesutatav
Memur
09 Ekim 2012 22:20

acaba kufr'den sirkten kaçıyor musun.heykelin önünde dikiliyo musun...askerlikte allah'tan başkasına yemin ediyo musun.

09 Ekim 2012 22:47

sayın mesut atav bey..

Allah yaşamaya gönderdiği dünyaya...

Binlerce yıl insanlar keyifle yaşamış...

Neden islam veya kuranı gönderip insana Dünyayı zehir etsin..

Bu sana mantıklımı geliyor...

Ben heykelin karşısına dikildiğimde ona tapmadığımı bilemez mi allah...

Hani benim daha doğmadan yazılımımı yazmıştı ..levh-i mahfuza?

beni proğramladığı için kötü şeyler yapmayacağımı bilmeli..

rahat olun...

Afrika ilkel kabilelerinde bile bu anlayış yok...

HADİD 22. Yeryüzünde vuku bulan ve sizin başınıza gelen herhangi bir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce, bir kitapta yazılmış olmasın. Şüphesiz bu, Allah?a göre kolaydır.

Ayete göre Allah'ın yanında bir kitap var, bu kitaba levh-i mahfuz deniyor.

Ne diyor ayette yeryüzünde meydana gelen ve bizim başımıza gelen herşey bu kitapta yazılı.

Yukarıda yer alan HADİD 22. öyle bir ayettir ki bu ayeti birisi eğer bilerek kurana yazdırmış sa çok büyük sorun yaratmıştır. Yazan iyi bir şey yaptığını sandıysa da kuranın Tanrıdan gelen bir kitap olmadığının en büyük delilini vermiştir.

Çünkü bu ayetin açıklamalarına göre ne bir peygambere nede bir kitaba gerek yoktur.

Bir bakıma bu ayette Allah ben size peygamber de kitap ta göndermedim demektedir.

Allah ne diyor bu ayette:Yeryüzünde ne varsa.Ne oluyorsa ve ne olduysa.insanın başına ne geliyorsa ne yiyorsan ne içiyorsan nereye gidiyorsan.sevap yapıyorsan,Günah işliyorsan onu sen yapmıyorsun

?Daha sen doğmadan çok önce olacakları yazdım ?Ben yaptırıyorum diye söylüyor.

Siz doğmadan önce levh-i mahfuz a yazdığım için hiçbir şey değişemez.Sen etkisizsin diye yazıyor.

Allah diyor ki.sen ne yaparsan yap.Ne kadar çabalarsan çabala.Ağzınla kuş tutsan yapacağın hiçbir şey yoktur.Hatta kitaba yazmış olduğum için ben bile değiştiremem yazmış ayette.

Önceden yazılı olduğuna göre bir kafir i islama davet etmenin anlamı yoktur

Önceden yazılı olduğuna göre cehennemlik olan birini korkutmanın anlamı yoktur.

Önceden yazılı olduğuna göre Öldürene isa?yı çarmıha germeyin demenin anlamı yoktur.

Önceden yazılı olduğuna göre cariyesini fuhuşa teşvik edene etme demenin anlamı yoktur.

Allahın dua etmeyeceğini yazdığı birine, peygamber in dua et demesinin anlamı yoktur.

Allahın Oruç tutmayacağını yazdığı birine, Peygamber in oruç tut demesinin anlamı yoktur.

Allah Yetim malını yeme yazdığı birine, peygamber in yetim malı ye demesinin anlamı yoktur.

Allahın çocuğa tecavüz etmesini yazdığı birine Peygamber in yapma demesinin anlamı yoktur.

Allah levh-i mahfuz a yazıldıktan sonra, Kuran ve Muhammed insanlara iyi olun kötü olun demesinin kurallar koymasının bir anlamı olabilir mi? Neyi değiştirir?

Yetim malı yeyin.kadınları üçer dörder alın.Muhammed sana tüm mümin kadınları helal ettim.

Namaz kılın.Hacca gidin.Dua edin.Adedi henüz başlamamış minik kızların iddeti ni bekleyin yazmasının anlamı var mıdır?

Toplam 185 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi