Editörler : E.Kayı Han

çalışkanlar
Yasaklı
19 Kasım 2012 06:20

Yasağa kim uyuyor ki? Hiç aldırmadıklarına göre, kural-mural dinlemiyorlar.

kocabey1949
Yasaklı
19 Kasım 2012 07:50

Müzik ve resim hayatımızı renklendirip şekillendiriyor. Her ikisi de doğadan esintiler yaratır. Ruhumuzu dinlendirir.

10 Aralık 2012 06:40

Artık bu yasaklara kimse yüz vermiyor ve aldırmıyor. Cehalete kim girer ki?

FIRTINA SELAMİ
Yasaklı
10 Aralık 2012 10:31

oh iyiki de yasakmış

gürlemek
Yasaklı
10 Aralık 2012 22:22

Yasak masak?.. Kimse aldırmıyor ki? Cehalet dönemlerini atan, atana?..

speed of light
Yasaklı
10 Aralık 2012 22:31

hangi başlığı okusam poorun yorumları tam cevabını veriyor başlığa.bir çok konu öğrendim inşallah

kadimdost58
Yasaklı
13 Aralık 2012 08:04

Resim ve müzik, güzel sanatlar insanın içini açar ve ruh verir. Olmazsa olmaz! Satranç ise inzan zekasını açar, geliştirir.

kadimdost58
Yasaklı
13 Aralık 2012 11:42

Başlıktaki bu lafları terketmediğimiz sürece, ilkel ve iptidai görünümden kurtulamayayız.. Ona zarar ve fırsat vermeye çalışmayalım.

kadimdost58
Yasaklı
13 Aralık 2012 19:40

Güzel sanatlara değer vermeyen uluslar, ancak ve ancak kabile düzeyinde kalır.

13 Aralık 2012 19:42

kısaca otur ibadet yap ölümü bekle demiş islam,yat kalk ibadet et :)

kadimdost58
Yasaklı
13 Aralık 2012 20:04

Biz burada ne desek boş!.. Herkes, MÜZİK ve RESİM, SANAT ile ilgili yaşıyor.

13 Aralık 2012 20:09

hurafe bir şey daha var dediği :)) ama erkeklere, kadının bir söz hakkı yok zaten ona gözünü kapat vazifeni yap erkek ne isterse rolünü biçmiş.

kadimdost58
Yasaklı
14 Aralık 2012 02:21

Yasak masak dinlemeyen milyonlarca insan, her ortamda müzik dinliyor..

14 Aralık 2012 07:31

Resim yasak ise fotoğrafta yasaktır.Bigisayar ve televizyonlar saniyede min. 30 kare resim/fotoğraf basar akıcı görüntünün oluşması için,demek ki bu mantıkla bilgisayar,günümüz gelişmiş cep telefonları,televizyonların da yasak olması gerekir,hele hele ps3-xbox tümden yasaktır,şimdi anladım bu islam ülkelerinin ortaçağdan neden çıkamadığını :)
neyse müslüman arkadaşlar,siz bunlardan uzak durun,hint fakiri gibi yaşayın cennet sizin olsun,ben de gidip iki ps3 falan atayım sonra da yanayım cehennemde hehe

14 Aralık 2012 07:33

Ayrıca bu hadisler bile başlı başına islamın ne kadar çağdışı olduğunu kanıtlıyor...

talibantalib
Memur
14 Mayıs 2013 17:48

Kıyamette her müslümana bunu soracaklar, "İslam'a niçin hizmet etmedin?" diyeceklerdir. Dine hizmet

14 Mayıs 2013 18:04

hemcinslerime sesleniyorum.

lutfen artik erkek egemenliginin dayattigi gercekleri gorun.

lutfen artik farkina var.

bu kultur size kazanc getirmez.

talibantalib
Memur
15 Mayıs 2013 17:08

Eski imamlar Televizyonun günah olduğunu halka söylerlermiş. ama şimdi dinleyen kim..Cübbe giyen mümin arkadaşlar bile arabaya uçağa bniyor Telefonla konuşuyorlar..Fotoğraf makinası kullananlar var..yahu bayram namazı kılacağız arkadaş cübbesinin altından kamera çıkardı.

orada olanlar varsa kavga zannettiğiniz tartışmayı ypanlar bizdik..

cehennem kimi bekliyor..Çektiğin resme can vermiyorsan seni bekliyor..

Şimdi bu mesele hakkında izahlarımızı yapmaya çalışalım:
Hz. Aişe (r.anha) buyuruyor ki:
?Rasulullah (s.a.v.) bir seferden dönmüştü, ben de dolabı, üzerinde resimler buluna bir örtü ile örtmüştüm. Örtüyü görünce rengi değişti ve dedi ki, ?Ayşe! kıyamet günü Allah?ın huzurunda en şiddetli azap görecek olanlar Allah?ın yaratmasında muşabih olanlar (yani Allah?ın yaratması gibi yaratmaya kalkışanlardır.) Bunun üzerine onu kestik, bir veya iki tane yastık yaptık.?
(Buharî, Libas 91)
Ebu Hureyre?den (r.a) rivayet olunuyor.
Rasulullah?ın (s.a.v) şöyle dediğini işittim: Allah Tealâ buyurdu ki:
?Benim yarattığım gibi yaratmaya kalkışandan daha zalimi var mıdır? Bir zerreyi yaratsınlar, bir buğdayı yaratsınlar, bir arpayı yaratsınlar bakalım??
(Buharî, Tevhid 56)
Hadisi şeriflerde çirkin görülerek reddedilen ve şidetli cezaya sebep olacağı bildirilen davaranış Allah?ın yaratması gibi yaratmaya kalkışmaktır.
Bu konuda İbn-i Abbas (r.a.)'in anlattığına göre:
Kendisine bir adam gelip; "Ben ressamım, şu resimleri yaptım. Bana bu hususta fetva ver!" dedi.
İbn-i Abbas adama: "Bana yaklaş!" diye emretti.
Adam yaklaşınca: "Bana daha da yaklaş!"dedi.
Adam daha da yaklaştı. İbn-i Abbas elini başının üzerine koydu ve: "Ben Rasûlullah (s.a.v.)'i işittim. Şöyle diyordu: 'Bütün tasvirciler (resim yapanlar) ateştedir. Allah ressamın yaptığı her bir resim için bir nefis koyar ve bu ona cehennemde azap verir.'
İbn-i Abbas devamla: "İlla da resim yapacaksan ağaç yap, canı olmayan şeyin resmini yap" buyurmuşlardır.
(Buhârî, Buyu' 104; Muslim, Libâs 99)

15 Mayıs 2013 17:12

Televizyon, Telefon, Kamera, Fotoğraf Makinesi v.b. kullanmanın haram olduğu hiçbir yerde yazmaz.

Bu sinsî islâm düşmanlarının fitnelerine ortak olmayalım.

lal l
Yasaklı
15 Mayıs 2013 21:08

bunları parayla mı tutyorlar acaba?

Toplam 185 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi