Editörler : E.Kayı Han
12 Kasım 2012 23:31

Torpille işe giren zamanla imânsızlaşır mı?

Arkadaşlar düşünün birkez torpille işe girmişsiniz yani hak etmediginiz bir parayı alıyosunuz ki buda haram oluyor

peki haram olarak kazanılan parayla yapılan dua ve ibadet kabul olmadıgına göre , şimdi o parayla yasayan bir şahıs o parayla ev tutuyor faturalar ödüyor mesela su faturası ödüyor ama haram kazandıgı için haram kazandıgı parayla haketmedigi suya verdigi parayla aldıgı abdest veya boy abdesti kabul olmadıgı için bu sahıs hem cünüp hemde abdesttsiz geziyor yahutabdest alıp camiye gittiginde veyahut olduya evde namaza durdugunda abdesti kabul olmadıgı için abdestsiz namaz kılıncada dinden cıkacaggı için imanını kaybetmişmi oluyor

nerden aklınıza geldi derseniz torpille atananların bu kadar fazla oldugu memlekette düşündüm tartttım kendime bildiklerimle bunu cıkardım dogrumudur bu düşündüklerim eğer dogruysa böyleleri varsa uyarmak vazifemizmi?

sakın bana sen torpillisin demeyin ben kpssyi fulledim nerdeyse öyle girdim :) 

p00r
Kapalı
13 Kasım 2012 00:35

İlk paragrafınızda söylediğiniz durumda alınan para haram olmayabilir. Fakat işe girişteki torpil yaptırmak elbette haramdır.

Sansasyonel başlık açacağım derken yanlış bilgi verip vebale girmek mantıklı bir iş değildir.

Tevbe etmeniz tavsiyemdir.

Ayrıca abdestinin guslünün filan da kabul olmayacağını filan iddia etmişsiniz, bunlar büyük iddialar. Bu dînin kitabı var, sünneti var, fıkhı var yapmayın etmeyin. Bu işler bu kadar basit değil. Neye göre konuşuyorsunuz belli değil!

m ozsoy
Yasaklı
13 Kasım 2012 01:22

arkadaş çok doğru yazmış, torpille milyonlarca kişinin hatta tüyü bitmemiş yetimlerin haklarına girenlerin imanının olduğuna bir kul olarak ben inanmıyorum ki yaşadığı din de din değildir. bunun ne kitapta ne sünnette ne de hukukta yeri olamaz.

13 Kasım 2012 03:17

'Ben torpille işe gireyim kendimi sağlama alayım sonra müslüman takılıp günahlarımı affettirirm' mantığıyla hareket eden birini tarf etmişsin sanki.

Torpille ataması yapılan kişi ben müslümanım demesin çünkü iman etmiyordur.İman ediyor olsaydı 'Allah var ben başkasının hakkına giremem' deyip bu işi yapmazdı.Eğer yapıyorsa bu adam Allah'ı falan umursamıyor demektir.Ona da müslüman denmez zaten.Dinci falan denir.

alisap
Daire Başkanı
13 Kasım 2012 06:39

Ulan arkadaş ne cüretle siz insanlar hakkında kararlar veriyorsunuz, ibadet kabul olmaz, müslüman değil diye hükmediyorsunuz. İbadetin, müslümanlığın kabul olup olmayacağına ancak yüce Allah karar verir. Siz ne cüretle Allah adına karar veriyorsunuz. Siz önce kendinize bakın, onlardan önce kendi müslümanlığınızı (tabi ateyist, deyist.... değilseniz) gözden geçirin, kazanırken ve harcarken harama bulaşmayın.

Yanlış anlaşılmasın torpille işe girmeyi desteklemiyorum benim tepkim Allah adına ahkam kesilmesine.

t0mm1ks
Yasaklı
13 Kasım 2012 07:33

bugün ülkenin genelinde bir the cemaat kayırması var bilindiği üzere..öyleki heryerde geçiyor mübarek..bu insanlar bir de kendilerini dindar olarak tanımlıyorlar..

bunlar imanlı da olamaz imansız da olamaz..bunları insanlığın içinde görmüyorum şahsen..

birşeyi ayrı tutayım,mülkatlı bir alıma başvurdunuz ve mülakata hak kazandınız puanınızla..burada referans göstermenin günah olduğunu sanmıyorum çünkü herkes bunu yapıyor,çoğu kurum da kendisi istiyor zaten bunu tse,tsk gibi..cemaatin torpillileri gireceğine başkasının referanslısı girsin..

prenses88
Müsteşar
13 Kasım 2012 10:00

Şimdi torpilsiz yani referanssız işe giren mi var ki.Ayrıca hiç bir bağ kuramadım

iman ile..

fen1616
Kapalı
13 Kasım 2012 10:32

imansızlaştırı mı buna fetva veremem ama eminim insanın içinde kötü şeyler bırakabilir benm en yakınımda böyle işe girecek olan var bene çok yanlış dil döküyorum ama tık yok bu devirde torpilsiz işe girilmezmiş bu deviri o deviri yokki bunun önemli olan bu ahir zamanda bunları yapmamak çok büyük kul hakkı bu ya nasıl verilir hesabı başkasının olması gereken yerde sen geliyosun ne sıfatla hiç bir sıfatla yani en büyük günah kul hakkı değilmi başkasının hakkı burda kaç kişinin hakkı bence allah bizi sınıyo büyük sınavdan geçiyoruz inş başımıza gelmez buna ihtiyacımız da kalmaz..

prenses88
Müsteşar
13 Kasım 2012 10:42

Malesef öyle ben de istemem ama sınavı geçseydim ben de torpil olayına başvuracaktım..Keşke herkes hakkıyla girse ama gerektiği zamanlarda var..

fen1616, 11 yıl önce

imansızlaştırı mı buna fetva veremem ama eminim insanın içinde kötü şeyler bırakabilir benm en yakınımda böyle işe girecek olan var bene çok yanlış dil döküyorum ama tık yok bu devirde torpilsiz işe girilmezmiş bu deviri o deviri yokki bunun önemli olan bu ahir zamanda bunları yapmamak çok büyük kul hakkı bu ya nasıl verilir hesabı başkasının olması gereken yerde sen geliyosun ne sıfatla hiç bir sıfatla yani en büyük günah kul hakkı değilmi başkasının hakkı burda kaç kişinin hakkı bence allah bizi sınıyo büyük sınavdan geçiyoruz inş başımıza gelmez buna ihtiyacımız da kalmaz..

onur klasduruş
Yasaklı
13 Kasım 2012 11:44

sistemlerin hatalarını piyonlara yükleyivermek akılcı değildir.

herkes adalet ister, ama önce kendine ister. ne zaman ki herkes için adalet der, hak ettiği değere ilerler.

bizim sistem bu konuda eleştiriyi fazlasıyla hak ediyor. sistemleri var edende insanlarıdır. herkes dönüp kendisine bakacaktır.

sevmesemde kendisini Bülent Ecevit'in bu ülke için yaptığı bir kaç öncelikli iyilikten biri : Merkezi Sınav Sistemi İle Kamu Görevlisi Alımına Geçişi sağlamak olmuştur. henüz tam adalet sağlanamadığı iddiasıda sabit olmakla.

Ama ; Allah'ın adaletinde şüphe olmayacaktır.

fen1616
Kapalı
13 Kasım 2012 14:44

herkes kendine göre haklı maalesef herkes bi yere gelirken torpil e bakıyo derlerya ank da dayın olacak görünen o madem torpille bişi yapacaksın bunu rüşvete çevirme neler gördm duydum bizzat şahit oldum adamlar en az 15bin para istiyo böyle bişi olabilir mi ben yeni öğretmenim atanamadım daha bana deseler ki istediğn yere atayacağım seni imkanı yok istemem isteyemem millet nasıl çalışıyo görüyorum şu şekil düşünyrm allah bizi o safha ya getirmesin miillet neler çekiyo da başvuruyo onuda blmeden konuşuyoruz ama vicdanı rahat olacaksa milletn yapar yapıyo zaten ama bilmyrm yanlış mı düşünyrm ama dediğm gibi allah hiç birimizii torpile düşürmesin herkes iyi olsa hak eden olsa torpil denilen bişi olmayacakta kökten değişmek lazım o da imkansız

prenses88, 11 yıl önce

Malesef öyle ben de istemem ama sınavı geçseydim ben de torpil olayına başvuracaktım..Keşke herkes hakkıyla girse ama gerektiği zamanlarda var..

fen1616
Kapalı
13 Kasım 2012 14:48

yanlışta anlamayın bazende gerekiyo maalesef bu hale getirdiler bizi çok acı rüsvetle hiç bişi yapamayacak adam bile başvuru ne yapsın aman ya zor işler bunlar

Rose Garden
Aday Memur
13 Kasım 2012 14:50

hak alarak insanların önüne geçen, özellikle kpss gibi sınavlarda birilerinin desteğiyle kopye çekip işe yerleşenler bence zaten imansız, allah korkusu olmayan insanlar ki böle girişimlerde bulunuyorlar..

Wladimir Makarov
Daire Başkanı
13 Kasım 2012 20:43

kendi kafama göre fetva vermiyorum geçenlerde bir ilmihal okudum kazandıgı haram olanın duaasıda ibadetide kabul olmaz yazıyordu ki peygamberimiz

- Besmelesiz, ibadetsiz, tesettürsüz çalışılmaz. Çalışılırsa kazanç meşru olmaz.

imamı azamsa Dinin alışveriş kısmını bilmeyen haram lokmadan kurtulamaz” demiştir. Haram yiyenin kalbi karadır, ibadeti, duası kabul olmaz. Cezalar üst üste gelir. Yaptığı iyilikler ona fayda vermez. Malı telef olur. kendi kendime fetva vermem git bi yüz sayfalık ilmihali al oku kendine müslümanım diyosaN Sonra bana burda laf konus

ben burda fikir soruyorum atıp tutmuyorum

alisap, 11 yıl önce

Ulan arkadaş ne cüretle siz insanlar hakkında kararlar veriyorsunuz, ibadet kabul olmaz, müslüman değil diye hükmediyorsunuz. İbadetin, müslümanlığın kabul olup olmayacağına ancak yüce Allah karar verir. Siz ne cüretle Allah adına karar veriyorsunuz. Siz önce kendinize bakın, onlardan önce kendi müslümanlığınızı (tabi ateyist, deyist.... değilseniz) gözden geçirin, kazanırken ve harcarken harama bulaşmayın.

Yanlış anlaşılmasın torpille işe girmeyi desteklemiyorum benim tepkim Allah adına ahkam kesilmesine.

13 Kasım 2012 21:31

Devlet her sınav kazananı görev başı yaptırmaz. İnce eleyip sık dokuması gerekir.

Bununla birlikte torpil yapak, yaptırmak, yapmaya teşebbüs etmek, ya da yaparken yakalanmak hiç hoş şeyler değil.

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı
13 Kasım 2012 21:36

imansızlaşma demeyelim bence... tavizlerle maneviyat zor durumda kalır..şeytan ve nefis artık sakıncalı olan şeyleri güzel göstermeye başlar..

BiyoIoji 2000
Yasaklı
13 Kasım 2012 21:41

olayın dini boyutu beni ilgilendirmez, ama insani boyutu rezillik ötesi birşeydir, öyle birini tanısam tüm ilişkimi keserim, başkasının çalışıp hak ettiği bir yere sırf tanıdığı var diye girmek insanlığa sığmaz.

speed of light
Yasaklı
13 Kasım 2012 21:50

bence bunun Allah korkusu ile alakası var...kendinizi hakkı yenmiş bir insanın yerine koyun ki bu olay benim arkadaşımın başına geldi 72 ile ev arkadaşı torpille mülakatla atanırken kendisi 86 ile bir yıl işssiz güçsüz dolandı çektiği sıkıntıları ve ailesine olan mahçubiyetini varın siz düşünün.çok şükür Allahtan korkusu varmış ki bir daha ki seneye sınavı fulleyince atanmama gibi bir problemide kalmadı

torpil hak yemek olduğuna göre kul hakkıda en büyük günahlardandır böyle zincirleme devam ederse o kazandığını parada ananızın ak sütü gibi helel olmaz herhalde yani...

iman ile bağ kuramamışmış bence işinize gelmiyor

kolaysa hakkınızla gelin bir yerlere....denecek çok şey varda böylelerini rabbime havale ediyorum

speed of light
Yasaklı
13 Kasım 2012 21:52

çok güzel bir yorum ama neden eksi verilmiş anlamak mümkün değil

katılıyorum yorumunuza

BiyoIoji 2000, 11 yıl önce

olayın dini boyutu beni ilgilendirmez, ama insani boyutu rezillik ötesi birşeydir, öyle birini tanısam tüm ilişkimi keserim, başkasının çalışıp hak ettiği bir yere sırf tanıdığı var diye girmek insanlığa sığmaz.

13 Kasım 2012 23:59

Ben hiçbir dine inanmayan kuran tabiriyle kafir bir insan olarak söylüyorum bunu gerek polislikte gerek katiplikte ikisinde de torpil yapabilirdim vardı tanıdıklarım ama çalışan insanın hakkına tecavüz etmemek için hiçbirinde torpil yaptırmadım pişman da değilim gece kafamı yastığa vicdanım rahat koyabiliyorum ama öteki tarafta dindarım diyen adam torpil yapıyor bir de gelip burada bize dine inanmadığımız için söyledikleri ahlaksız, namussuz,şerefsiz lafları varya mahfediyor beni. Neyse sağlık olsun yine olsa yine torpil yapmam. İnsanlığa yakışmaz bir insanın maaşını ömür boyu yemek..

bana mı dedin
Kapalı
14 Kasım 2012 01:25

Yazınızda;

"peki haram olarak kazanılan parayla yapılan dua ve ibadet kabul olmadıgına göre"

yazıyor.

Bunu kim diyor.Yanlış bilgilendirme vermeyelim.

Toplam 592 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi