Editörler : E.Kayı Han

KhJkL
Daire Başkanı
04 Ocak 2013 16:53

onur klasduruş ;

evet klas cevaplar vermişsin ve evet namaz için dediklerin doğru.

ben zaten namazı sadece farzları ile kılan birinin namazı eksik olur yada olmaz demedim pek tabi namaz farzlarına uyulup kılındığında bu ibadet geçerlidir.

Ancak benimle ilgili yanlış kanı oluşmasın ben cemeaatçı değilim hurafelere inanmamaya çalışırım ve hatta sünnette sahih olanları ayıklamaya çalışırım.

benim değinmek istediğim şey top yekün sünneti yok saymak yanlıştır.

Ve bu konuda biz zaten Anlaşıyormuşuz aslında çünki belirttiğin üzere namazı sünnete uygun kılıyor ama anladığım kadarıyla sünnetlerini kılmıyorsun.

Ben bu konuda sana yanlışsın demem , böyle bir hakkım yok sadece sünnetiyle kılarsan ( aynı namazı kılma şeklini öğrendiğin yoldan namazda kılınan sünnetleride öğrenirsin çünki çoookk uzun zamandır namaz sünnetleriyle kılınır ) biraz daha sevabı olabilir.AMA Kesinlikle sana namazı şekil olarak değil bilinçli olarak kılman gerektiği konusunda katılırım.

Birde yanlış anlamadıysam bana bir sorun olmuş namaz kılıp kılmadığımla alakalı , cevap vereyim ben vakit namazlarını kılmayan alnı cumadan cumaya secdeye değen biriyim.Bu sorundan dolayı sana kızmam darılmam incinmem söz konusu değil ( burda daha önce yazıp yazmadığımı hatırlamıyorum )

ve tekrar söylüyorum sünnet günümüze gelişi itibariyle ince elenip sık dokunduktan sonra uyulmasında fayda olan işlerdir.Uymamak kökten red etmek ALLAH bilir ya sakıncalıdır.

dede a li
Yasaklı
04 Ocak 2013 17:14

Şu anki mevcut rekat düzeni müslümanlar tarafından sabitlendirilmiş veya diğer bir ifadeyle Peygamberimiz tarafından örneklendirildiği gibi oluşagelmiştir. Bu şekilde olmasında da Kuran’a göre bir sakınca bulunmamaktadır ancak SADECE BU ŞEKİLDE olur diyerek sınırlamak Kuran’a sınırlamaktan öte bişey değildir. Bir tertip gerekseydi Allah ayetlerinde bu tertibi bizlere bildirirdi. Namazda önemli olan gönülden samimi bir şekilde Allah’ın huzurunda eğilmek ve teslimiyetin ifade edilmesidir.

' Müslümanlar tarafından sabitlenmiş '

Hangi dînin mensubu olarak bu ağızdan konuşuyorsun?...

Daha yazdıklarınızda çelişkidesiniz, siz birbirinizi pof poflayın ancak...

az-çok
Müsteşar
05 Ocak 2013 10:59

Selam.

Yahudi veya hiristiyanlara yasak olan veya geleneklerin de olan şeyleri bizlerinde devam ettirmemiz gereken buyruklarmış gibi gösterilmesi bidat işlerdendir.

Bizlere kesilmesi,yenmesi yasak olan hayvalar bellidir.Tek tırnaklı hayvanlar yahudilere yasak denmesine rağmen yasak kabulü içinde gösterme.

Hiristiyanlıkta Hz.isa'nın onaylamadığı recm cezasının bizde var olduğunu savunanların olması.

Sünnet etmenin islamı işaret olarak olmazsa olmaz olarak benimsemek gibi.

1nefer
Şef
06 Ocak 2013 11:40

Onur klas duruş niyetim seninle tartışmak değil ama , evet KURANI KERİM direk namazın kılınışını tarif etmez,ama unutma ki; O indiği zaman onun kılınışını insanlara öğretecek bir peygamberi de vardı. Ha bazı mezheplerde

Bazı yorum farklılıkları var,bu durumdaeğer bir yanlışlık varsa mutlaka YÜCE ALLAH kalplerdekini bilendir ,ama bu demek değil ki;herkes kafasına göre bir ibadet şekli belirlesin, ben müslümanım diyen herkesin nasıl ki tek bir kıblesi var,namazın da kılınış şekli vardır.

Herkes kafasına göre bir ibadet şekli belirlemeye kalkarsa ,yarın ben ağlama duvarı karşısında namaz kılıcam,yok ben klisede papazın önünde namaz kılıcan,yok ben ateşin önünde secdeye varıcam diyenleri normal karşılamak durumunda kalırız ki; bu da dinin bozulması demektir.

İslamda namaz ,oruç gibi ibadetlerde bidat yoktur,asıl tartışılması gereken bidatler orta doğu özellikle suriye iran ve ırak kaynaklı,kıyamet alametlerinin içerisine sokulmuş Hz. İsa (a.s) ,deccal ve özellikle mehdi inancı meselesindedir.

Tarikatlerde haktır,bırakın insanlar istediği gibi giyinsin size ne? İster kutuptaki gibi giyinir ister çöldeki gibi,elin cermenik halklarının kültürü olan çıplaklık kültürüne uygu giyinenlere bu ülkede hiç ses çıkarılmıyor?

Yeterki,inançlar ve düşünceler siyasileştirilmesin!

Herkese selamlar!

m ozsoy
Yasaklı
06 Ocak 2013 13:46

emin olun ki sizden önceki kavimler de aynını diyordu, kendi inandıkları, önderleri yani kısaca hepsi %100 doğruydu kendilerince. ah bir kâfirle müşrik ayrımını bir yapabilseniz, önümüze koyulan tuzakları bir görseniz, din üzerinden ne rantlar dönüyor bunu da bir görebilseniz şu an İslam'a zibilyon tane bid'at sokulduğunu elbette anlardınız, aslında bunları fark etmek zor değil, görmeyi de istemek lazım değil mi?

1nefer, 11 yıl önce

Onur klas duruş niyetim seninle tartışmak değil ama , evet KURANI KERİM direk namazın kılınışını tarif etmez,ama unutma ki; O indiği zaman onun kılınışını insanlara öğretecek bir peygamberi de vardı. Ha bazı mezheplerde

Bazı yorum farklılıkları var,bu durumdaeğer bir yanlışlık varsa mutlaka YÜCE ALLAH kalplerdekini bilendir ,ama bu demek değil ki;herkes kafasına göre bir ibadet şekli belirlesin, ben müslümanım diyen herkesin nasıl ki tek bir kıblesi var,namazın da kılınış şekli vardır.

Herkes kafasına göre bir ibadet şekli belirlemeye kalkarsa ,yarın ben ağlama duvarı karşısında namaz kılıcam,yok ben klisede papazın önünde namaz kılıcan,yok ben ateşin önünde secdeye varıcam diyenleri normal karşılamak durumunda kalırız ki; bu da dinin bozulması demektir.

İslamda namaz ,oruç gibi ibadetlerde bidat yoktur,asıl tartışılması gereken bidatler orta doğu özellikle suriye iran ve ırak kaynaklı,kıyamet alametlerinin içerisine sokulmuş Hz. İsa (a.s) ,deccal ve özellikle mehdi inancı meselesindedir.

Tarikatlerde haktır,bırakın insanlar istediği gibi giyinsin size ne? İster kutuptaki gibi giyinir ister çöldeki gibi,elin cermenik halklarının kültürü olan çıplaklık kültürüne uygu giyinenlere bu ülkede hiç ses çıkarılmıyor?

Yeterki,inançlar ve düşünceler siyasileştirilmesin!

Herkese selamlar!

1nefer
Şef
06 Ocak 2013 14:47

Sayın Arkadaşım dinde ,islamın ve imanın şartları konusunda bidat yoktur.

Bunu idda etmek herkes kafasına göre ibadet edebilir demek ,asıl bidattir ve dini yozlaştırma,insanları dinden uzaklaştırma çabalarına destektir.Ha bazıları din bezirganlığı yapıyor malesef,Ama ALLAH diyor ki peygamberine''onların mallarına göz dikerek bakma'',ben de bu uyarıya bakarak ,onların malları beni ilgilendirmez diyorum,herkes verilen kısmeti kadar yer ve sonunda mallarını

nasıl kazandığı konusunda mutlaka sorguya çekilecekler. Sonra müşrik ve mümin ayrımına hiçbir peygamber gitmemiş, ALLAH sadece onların kaş göz işaretlerini ve hal ve hareketleri konusunda uyarıda bulunmuştur. Şimdi kişi olarak şu inanmış şu inanmamış diye ayrım yapmaya hakkım da yok.

ALLAH herkese akıl vermiş, bununla Kuranı Kerimi kendi anladığınız dille de okuyun diye!

Bence asıl bidat; kıyamet alametleri olarak servis edilen;Hz. İsa (a.s), deccal ve mehdi inançlarında var. Bu sonradan islam içine sokulmuş bu inançlar,bugün iran,ırak , suriye mısır civarını zamanında etkisine almış olan

hasan sabahın bozuk fikirlerinin yansımasıdır. Bu fikirler malesef kimin yazdığı belli olmayan,büyük islam alimlerine mal edilen kitapları kaynak gösterilerek doğru gösteriilmeye çalışılmaktadır.

Eğer inanmazsanız,açın tarihi bir bakın,mısırdaki türk devletinin nasıl yıkılıp yerine fatımi devletinin nasıl kurulduğu,halktan sahte mehdi adına nasıl para toplandığı ve sahte mehdinin nasıl getirildiğini görürsünüz. Bugün iran bile biz şii yiz demez, şia yız der. Neden?

m ozsoy
Yasaklı
06 Ocak 2013 15:30

kardeş, emin ol ki bu anlattığım sadece bid'at konusu değil. o son dediğine katılmakla birlikte şunu da söyleyebilirim ki zaman içinde tıpkı diğer dinler gibi İslam da tahrif edildi belli ekoller ve dini önderler aracılığıyla ve emin olun ki bu tahrifat tere yağından kıl çeker gibi sinsice yapıldı. Neden İslam dünyasının burnu pislikten kalmıyor, neden belini doğrultamıyor neden gâvur diye anılan memleketlerin onda biri kadar kalkınamıyor neden eski İslam uygarlığı o Asr-ı Saadet dönemi yok sorularına en güzel cevaptır bu dediklerim. Kur'an da özüyle tahrif edilmedi, ancak belli başlı din adamlarının şahsi yorumlamalarıyla ve daha pek çok nedenle tahrifata uğradı. Zaten Kur'an'da bu tehlikeden söz ediliyor hatta Allah din adamlarına, ulu'l emr'e hatta Peygamber efendimize varana kadar sert bir şekilde uyarıyor Allah'ın indirdiğiyle hükmedeceksiniz diye, aksi halde kafirsiniz, zalimsiniz diye sert bir şekilde tehdit gönderiyor emin olun bu ayetler boşa değil.

1nefer, 11 yıl önce

Sayın Arkadaşım dinde ,islamın ve imanın şartları konusunda bidat yoktur.

Bunu idda etmek herkes kafasına göre ibadet edebilir demek ,asıl bidattir ve dini yozlaştırma,insanları dinden uzaklaştırma çabalarına destektir.Ha bazıları din bezirganlığı yapıyor malesef,Ama ALLAH diyor ki peygamberine''onların mallarına göz dikerek bakma'',ben de bu uyarıya bakarak ,onların malları beni ilgilendirmez diyorum,herkes verilen kısmeti kadar yer ve sonunda mallarını

nasıl kazandığı konusunda mutlaka sorguya çekilecekler. Sonra müşrik ve mümin ayrımına hiçbir peygamber gitmemiş, ALLAH sadece onların kaş göz işaretlerini ve hal ve hareketleri konusunda uyarıda bulunmuştur. Şimdi kişi olarak şu inanmış şu inanmamış diye ayrım yapmaya hakkım da yok.

ALLAH herkese akıl vermiş, bununla Kuranı Kerimi kendi anladığınız dille de okuyun diye!

Bence asıl bidat; kıyamet alametleri olarak servis edilen;Hz. İsa (a.s), deccal ve mehdi inançlarında var. Bu sonradan islam içine sokulmuş bu inançlar,bugün iran,ırak , suriye mısır civarını zamanında etkisine almış olan

hasan sabahın bozuk fikirlerinin yansımasıdır. Bu fikirler malesef kimin yazdığı belli olmayan,büyük islam alimlerine mal edilen kitapları kaynak gösterilerek doğru gösteriilmeye çalışılmaktadır.

Eğer inanmazsanız,açın tarihi bir bakın,mısırdaki türk devletinin nasıl yıkılıp yerine fatımi devletinin nasıl kurulduğu,halktan sahte mehdi adına nasıl para toplandığı ve sahte mehdinin nasıl getirildiğini görürsünüz. Bugün iran bile biz şii yiz demez, şia yız der. Neden?

1nefer
Şef
06 Ocak 2013 15:44

Doğru;''ALLAH adına yalan söyleyenden daha zalim kim olabilir?''

KURANI KERİMDE ;İnsanlara kendi dilinizle de okuyun,sıkıldığınız zaman ara verip,sonra tekrar okuyun diyor,insanlara ayrıca ''ben insanlara onu anlayabilecekleri en basit dille gönderdim diyor.''

1nefer
Şef
06 Ocak 2013 15:51

İslam dünyasındaki sıkıntılar ve gelişmemişliği konusunda, şunu da söyleyebilirim ki; KURANI KERİMde;''Bu yarın,müslümanlar bizim üzerimizde,zulmettiler demesinler diye'' şeklinde ayet vardır. Yani dünya zenginliği ALLAHın takdirine göredir. Ayrıca Yüce ALLAH ;Biz devirleri insanlar üzerinde böyle çeviririz'' şeklindeki ayette açıklayıcı olur bu konuda sanırım.

Yani İslam beldelerindeki, gelişmemişlik ALLAHın takdiridir. Ha ben bu takdire boyun eğdim yada eğmedim demk kişiler kalmış.

İnşallah ALLAH kısa zamnada hayırlısıyla bu devri Müslümanlar üzerine döndürür,onları bu ezilmişlikten dünyada da korur!

1nefer
Şef
06 Ocak 2013 16:13

Ha unutmuşum malesef;''Yüce ALLAH'ın mekrinden,yine YüceALLAH'a sığınırım''

KURANI KERİM der ki; ''biz bir toplumu alırız çok fakir ve az iken bir beldeye yerleştiririz, sonra onlar orada çoğalırlar,zenginleşiler ve azmaya başlarlar. Sonra biz onları çeşitli sıkıntılarla deneriz. Onlar derler ki:''bu sıkıntılar atalarımızın başına da gelmişti''. Sonra biz onlara bir peygamber göndeririz,ama onlarda ibret almak nerede, inanmazlar biz onları iyice sıkarız ,onlar derler ki;''tamam biz iman edenleriz.',o sıkıntıyı biraz açtık mı,tekrar eski azgınlıklarına dönerler. Biz de onları toplar alırız. Biz hiçbir beldeyi peygamber göndermeden helak edici değiliz. Bu ALLAHIN sünnetidir.''

Yani sözün kısası fazla zenginlik verilmiş dünyada yükseltilmiş olmak ta ALLAHIN iyiliği değildir. O der ki;''Sizin beğenmediğiniz şeylerde nice hikmetler var ,bilirmisiniz?''

ALLAHtan hayırlı olanı dileyelim.İnşallah hayırlı olanı nasip eder.

Herkese selamlar!

m ozsoy
Yasaklı
06 Ocak 2013 16:53

kardeşim bu misalleri elbette atlıyor değilim, Kur'an'dan alıntıladığın bu misalin benim verdiğim misallerle alakası yok. Şu an adı İslam ile anılan toplumların (tabi biz de dahil) İslamiyetle uzaktan yakından alakası yok, eski cahiliye devri özellikleri bizzat mevcut. Bu zaman içerisinde İslam'ın yozlaştırılmasından ileri gelmektedir, çünkü İslam'ı hakkıyla yaşayan hiçbir milletin sırtı yere gelmez, yani sorun İslam'da değil, sorun bizlerde, sorun insanlarda. Aklımızı gereği gibi işletemediğimiz için burnumuz pislikten kalkmıyor, yanlış rehberler, yanlış kılavuzlar peşinden takıldığımız için burnumuz pislikten kalmıyor, demek ki uzun zamandan beri ters giden bir şeyler var, ne ola ki?

Benden de size selamlar. Saygıyla yaklaştığınız ve samimiyetle tartıştığınız için çok teşekkür ediyorum.

1nefer, 11 yıl önce

Ha unutmuşum malesef;''Yüce ALLAH'ın mekrinden,yine YüceALLAH'a sığınırım''

KURANI KERİM der ki; ''biz bir toplumu alırız çok fakir ve az iken bir beldeye yerleştiririz, sonra onlar orada çoğalırlar,zenginleşiler ve azmaya başlarlar. Sonra biz onları çeşitli sıkıntılarla deneriz. Onlar derler ki:''bu sıkıntılar atalarımızın başına da gelmişti''. Sonra biz onlara bir peygamber göndeririz,ama onlarda ibret almak nerede, inanmazlar biz onları iyice sıkarız ,onlar derler ki;''tamam biz iman edenleriz.',o sıkıntıyı biraz açtık mı,tekrar eski azgınlıklarına dönerler. Biz de onları toplar alırız. Biz hiçbir beldeyi peygamber göndermeden helak edici değiliz. Bu ALLAHIN sünnetidir.''

Yani sözün kısası fazla zenginlik verilmiş dünyada yükseltilmiş olmak ta ALLAHIN iyiliği değildir. O der ki;''Sizin beğenmediğiniz şeylerde nice hikmetler var ,bilirmisiniz?''

ALLAHtan hayırlı olanı dileyelim.İnşallah hayırlı olanı nasip eder.

Herkese selamlar!

1nefer
Şef
06 Ocak 2013 16:58

Bende senin nedemek istediğini tam anlamadım cahilye adeti diye bahsettiğin nedir?

Örneklendirirmisin?

Ayrıca bende teşekkür ederim!

m ozsoy
Yasaklı
06 Ocak 2013 17:22

çevrene şöyle bir bakarsan cahiliye adetlerini görebilirsin kardeşim fazlasıyla. bu toplumun Kur'an'dan, Rabbinin, sadece Rabbinin sözünden uzaklaşmasının sonucudur. İşimden dolayı ayrıntılı yazamıyorum kardeş, mazur gör beni, müsait olunca kaldığımız yerden devam ederiz. Selametle kal...

1nefer, 11 yıl önce

Bende senin nedemek istediğini tam anlamadım cahilye adeti diye bahsettiğin nedir?

Örneklendirirmisin?

Ayrıca bende teşekkür ederim!

Toplam 173 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi