Editörler : "eskiyara"Pangaea

ipekokutan
Memur
29 Nisan 2013 13:34

er-form

evim ile okul arası 55km. sabah 7de evden çıkıyorum. 8.15 de okulda oluyorum. öğle tatili 50 dk. 2.30da zil çalıyor. 4'e 10 kala evde oluyorum. servisle döndüğüm için zaman uzuyor. herkes evinin karşısındaki okulda mı çalışıyor sanıyorsun? ben öğle tatilinde çocuğumu emzirip geri nasıl döneyim. bunu açıklar mısın?

er-form, 11 yıl önce

Ek ders ücreti yazılmaz.

Memur süt iznini istediği saatlerde kullanabilir. Uygulama böyle. Öğretmenlerle ilgili ayrı bir bölüm yok kanunda sendikalar baya üzerine gitti bu konunun. Bu kazanımı elde ettiler. Hatta izin vermeyen idareciyi bize bildirin diyorlar. Fakat etik bulmuyorum. Öğretmenin süre olarak zaten yeterli vakti var. Kendi çocuğuma bakacam diye 30 çocuğun zamanını çalmak doğru değil.

İkili eğitimse yarım gün ders oluyor. Tekli eğitimse öğle arası ve 3 ten sonra var kullanmaya gerek yok. Sınıfınızda 30 öğrenci varsa bu 30 öğrencinin hakkını bir çocuğa vermek bana göre doğru değil. Hani derler ya ananın ak sütü gibi helal olsun. en azından bu sütü kimsenin ahını almadan vermek lazım.

sabah ders başlıyor 12 de bitiyor. 1,5 saat öğle arası izni 1.5 ta ders başlıyor ve memur hoopp ben süt iznini kullanmaya başlayacam kanuni hakkım diyor. 1,5 tan 3 e kadar süt iznini kullanıyor. Bu kanundaki bir açığı kendi çıkarları için kullanmaktan öte bir şey değildir bana göre. 12 de gider çocuğunu emzirirsin 1,5 ta görev yerinde olursun orada bekleyen 30 çocuğa da faydan olur kendi çocuğuna da aldığın para da helal olur süt de.

ya da alırsın ücretsiz izin çocuğunu kimsenin çocuğuna zarar vermeden büyütürsün.

devlet izni verin diyor ama yerine öğretmen de vermiyor öğretmenin nöbetini diğer öğretmenlere yüklüyor, öğretmenin dersini idareciye yüklüyor idareci idari işlerden bunalmış veriyor bir kağıt yazın diyor ne yapsın o da haklı, sınıftaki disiplin, düzen de bozuluyor. Olan gene çocuklara oluyor. Devlet halihazırda çalışan öğretmenlerin % 10 u kadar joker öğretmen çalıştırsa yeridir ama bu da yok. Birilerine hak ver ona verdiğin hakkın acısını da öteki öğretmenlerden, idarecilerden, öğretmenlerden çıkar. Burası Türkiye işte.

aslında.Y0K.um
Genel Müdür
29 Nisan 2013 16:18

yasal hakkımız paşa paşa kullanırız. kolay mı annelik! kimse vicdan bekçiliği yapmasın. sen kullanmadıysan o seni ilgilendirir. evin yakınmış durumun müsaitmiş kullanmamışsın. ek dersin de kesilmemiş ne güzel. belki de ek ders gitmesin diye kullanmamışsındır. malum her gün 3 saat izin nedeniyle hiç ek ders alamıyorsun, az para değil ek ders. izin alan keyfiyetten izin almıyor. ek dersinden vazgeçiyor, fedakarlık yapıyor. herkesin evi de okul karşısında değil. millet ne rezillikler çekiyor.

sen madem bu kadar vicdanlısın ek ders alma. memurlar 8-5 çalışıyor senin düz maaşın kadar bile alamıyor sen 8.30-14:40 çalışıyorsun onlardan daha fazla maaş artı 550 tl civarı ek ders alıyorsun. vicdanın sızlamıyor mu? onların daha fazla çalıştığını ve süt iznini hak ettiklerini düşünen öğretmen aldığı maaştan da rahatsızlık duymalı.

er-form
Müsteşar
29 Nisan 2013 16:29

Birincisi erkek merkezde olacak hamile ya da yeni doğum yapmış eşi 45 -50 km yol gidip gelecek ya da sırf özel hayatımız daha renkli olacak diye merkezde oturacaksınız bunun acısını da çocuklardan çıkaracaksınız bu eğitimciliğe yaraşmaz. Haa bir zorunluluk vardır onu anlarım ama o şekilde de ücretsiz izin almanız lazım.

Siz inanıyor musunuz ki bir bayan hamile ya da yeni doğum yapmış haliyle 55 km yol gidecek 55 km yol gelecek ondan sonra da ben işimi yapıyorum diyecek vicdanım rahat diyecek? Önce öğretmenler olarak madem sınıf öğretemenliğini seçtik taa başından biliyorduk meslek hayatımızın yarısı köylerde, köy çocuklarıyla geçecek.

Köylüyü küçük görmekle, köyü ve köylüyü beğenmemekle kendini oradan soyutlamakla zaten bu iş yapılmaz. Ne çocukları sevebilirsin ne de mesleğini velilere, öğrencilere karşı içinde gizliden bir kin olur hep. bu sayfada da bunların açık örneklerini görüyoruz.

bir de şunu anlamıyorum. çalıştığınız yerlerde kimi okutuyorsunuz siz? okuttuklarınız öğrenci değil mi? onlar nerede doğup büyümüş? okul çağına gelince bu köye mi getirilmişler? onlar büyümüş de sizin çocuğunuz mu büyümüyor? tabi ki zorlukları var ama sen kendi hayatın için kolayı seçtiysen, rahatı seçtiysen, öğrenci velisiyle geçinemiyorsan, kendinden ödün vermek istemiyorsan, çocuğun daha rahat daha lüks yetişsin istiyorsan bunun ceremesini niye masum öğrenciye çektiriyorsun?

Yanlış meslek seçenlere diyecek bir lafım yok. Ekonomik şartlar yüzünden bu hale getirilmiş olabiliriz. Ama kimse bana vicdanım rahat, idealistim vs. gibisinden laflar etmesin.

gördüğünüz gibi deşdikçe altından başka şeyler çıkıyor gidin alın izin mi alacaksınız, rapor mu alacaksınız var gösterip ekders artı maaş mı alacaksınız alın herkes bir şeylerin hesabını bir yerlere verir günü gelir de fakat gelip de burada öğrenciye, veliye hakaret etmeyin bugün için ben de veliyim çocuğum da öğrenci siz de meslektaşımsınız ve mesleğin onurunu gurunu temsil ediyorsunuz

ahmet987
Kapalı
29 Nisan 2013 18:56

Dostum bu mesajınla saçmalamanın sınırlarını aştın.Artık sana cevap yok.

er-form, 11 yıl önce

Birincisi erkek merkezde olacak hamile ya da yeni doğum yapmış eşi 45 -50 km yol gidip gelecek ya da sırf özel hayatımız daha renkli olacak diye merkezde oturacaksınız bunun acısını da çocuklardan çıkaracaksınız bu eğitimciliğe yaraşmaz. Haa bir zorunluluk vardır onu anlarım ama o şekilde de ücretsiz izin almanız lazım.

Siz inanıyor musunuz ki bir bayan hamile ya da yeni doğum yapmış haliyle 55 km yol gidecek 55 km yol gelecek ondan sonra da ben işimi yapıyorum diyecek vicdanım rahat diyecek? Önce öğretmenler olarak madem sınıf öğretemenliğini seçtik taa başından biliyorduk meslek hayatımızın yarısı köylerde, köy çocuklarıyla geçecek.

Köylüyü küçük görmekle, köyü ve köylüyü beğenmemekle kendini oradan soyutlamakla zaten bu iş yapılmaz. Ne çocukları sevebilirsin ne de mesleğini velilere, öğrencilere karşı içinde gizliden bir kin olur hep. bu sayfada da bunların açık örneklerini görüyoruz.

bir de şunu anlamıyorum. çalıştığınız yerlerde kimi okutuyorsunuz siz? okuttuklarınız öğrenci değil mi? onlar nerede doğup büyümüş? okul çağına gelince bu köye mi getirilmişler? onlar büyümüş de sizin çocuğunuz mu büyümüyor? tabi ki zorlukları var ama sen kendi hayatın için kolayı seçtiysen, rahatı seçtiysen, öğrenci velisiyle geçinemiyorsan, kendinden ödün vermek istemiyorsan, çocuğun daha rahat daha lüks yetişsin istiyorsan bunun ceremesini niye masum öğrenciye çektiriyorsun?

Yanlış meslek seçenlere diyecek bir lafım yok. Ekonomik şartlar yüzünden bu hale getirilmiş olabiliriz. Ama kimse bana vicdanım rahat, idealistim vs. gibisinden laflar etmesin.

gördüğünüz gibi deşdikçe altından başka şeyler çıkıyor gidin alın izin mi alacaksınız, rapor mu alacaksınız var gösterip ekders artı maaş mı alacaksınız alın herkes bir şeylerin hesabını bir yerlere verir günü gelir de fakat gelip de burada öğrenciye, veliye hakaret etmeyin bugün için ben de veliyim çocuğum da öğrenci siz de meslektaşımsınız ve mesleğin onurunu gurunu temsil ediyorsunuz

vitaminB12
Daire Başkanı
29 Nisan 2013 19:34

Bazı hazımsız , bağırsakları sıkışan ve ciddi kabızlık çekenlere laf anlatmak dağdaki taşa ağaca laf anlatmaktan zor. Onun için hiç gerek yok. boşuna laf anlatmaya kalkmayın .

Bak koçum, bu derdin için eczaneden fitil al. En büyüğünden olsun. günde 5 hatta 10 tane filan kullan. Geçmezse hemoroid ameliyatı ol. ama açık ameliyat olsun. öyle lazerle filan kurtarmaz seni. durumun çok ciddi.

er-form
Müsteşar
29 Nisan 2013 20:46

Böyle cevap veremezsiniz işte anca hakaret edersiniz.

Sizin çalışmaya niyetiniz yok sizinle idealistlik tartışması yapıyorum bir de.

Gerçekler acı geliyor tabi.

@ahmet987 sen hangi yazıma cevap verebildin ki baştan beri? pes ettin sonunda demek daha da ağırları var aslında daha sizin gibilere söylenecek o kadar çok lafım var ki yarısında pes ettiniz daha ilerisini hiç kaldıramazsın zaten

@vitaminb12 baştan pes etti zaten hiç bir cevap yok sıkışan insanlar yapacak şey bulamayınca saldırırlar ya konuşma tarzından bile belli neyi niçin yaptığın ekders ücreti de talep et sen işini yapmayan öğretmenler olunca senin gibi insanlar çıkıyor işte ortaya

vitaminB12
Daire Başkanı
29 Nisan 2013 23:23

Çalışmıyorum,yatıyorum.yattığım yerden para kazanıyorum.Sanane!!!

er-form
Müsteşar
30 Nisan 2013 16:12

Ben de onu diyorum beni ilgilendirmez banane ki. Beni ilgilendirmeyen şeyleri yazıp da aferin iyi yapıyorsun dememi de bekleme. Yazıyorsan karşılığını alırsın, bu forumda öğrenci de var öğretmen de veli de.

Al izinini al raporunu ekdersini hiç okula gitme müdürle aranı iyi tut vs. helal etmemi de bekleme, onaylamamı da bekleme. Buraya gelip de öğrenciye de veliye de laf söyleme. Ben veliyim, çocuğum da öğrenci. Çocuğumunun hayatıyla oynayan, verdiğim vergilerle maaş alıp da karışınca sanane diyen insanlardan iğreniyorum. Çıkma karşıma bundan sonra.

vitaminB12
Daire Başkanı
01 Mayıs 2013 02:10

Sen kimsin yahu. Hasta ruhlumusun nesin? Senden helallik bekleyen mi var. Benim kullanacağım yasal iznin derdi bu kadar bir yerlerini geriyorsa o senin sorunun. Burda yırtınmaktansa bu hazımsızlığını gidermek için modern/geleneksel tıpların hepsine başvur. Çare bulamıyorsan da kafana sık kurtul.

sezgen03
Aday Memur
01 Mayıs 2013 16:58

burada öğrencilere velilere laf atmanızı hiç bir veli sindiremez

sezgen03
Aday Memur
01 Mayıs 2013 17:02

Okudukça yazılarınızı aman Allahım ! diyorum.İyi ki kendi çocuğum bu durumda değil

brkrsln
Memur
01 Mayıs 2013 17:29

sindiremezse gider üzerine bir şişe soda içer geçer hazımsızlığı,öğretmenler kimsenin maaşlı köleleri değil,süt iznini kullanmak için sizden mi izin alacaklardı.

sezgen03, 11 yıl önce

burada öğrencilere velilere laf atmanızı hiç bir veli sindiremez

er-form
Müsteşar
01 Mayıs 2013 18:03

gördüğünüz gibi öğretmenliğe ve öğretmene yakışmayacak laflar bazıları daha olgunlaşamamış insanlar bunların çalışmasını, idealist olmasını beklemek yanlış

böyle insanlara çocuklarımızı emanet etmemek lazım.

besyomali58
Aday Memur
28 Ağustos 2013 14:34

er form birader yorumların beni deli ediyor. akıllı ol süt izni ile ilğili yorum sana mı kaldı bayai

besyomali58
Aday Memur
28 Ağustos 2013 14:36

millete laf at ondan sonra cevap veremiyorlar haksızlar de. yawrum deli ile deli olmak istemiyorlar

msakpolat
Aday Memur
02 Ekim 2013 21:52

bazılarının küçücük bir yavrunun, sadece anne sütü ile beslenen bir yavrunun sütünde gözü olupta birde haktan hukuktan bahsetmesi kanımı donduruyor.memurların sütiznini kullanmasından doğacak açıkların düzenlenmesinden memuru öğretmeni sorumlu tutuyorlar birde. koskoca bakanlık var.düzenlemeleri de o yapacak.memurun vicdanına bıraklılacaksa kimse kusura bakmasın herkesin vicdanı kendi evladından yana olur.bunun tersi anormaldir arkadaşım.bir annenin evladının emeceği sütün savaşını vermesinden daha doğal ne olabilir ki.asıl bunun tersini istemek düşünmek kendi evladını açbırak sınıfına gir demek vicdansızlığın ta kendisidir.süt izni kullanabilirmiyim diyen herkes için kesin bir cevap var.evet kullanabilirsin.ister birleştirilmiş sınıflı okulda tek öğretmen o lister birincisınıf okut istersabahçı ol farketmez.yapmanız gereken tek şey okul idaresine istediğinizsaat aralıklarını belirten bir dilekçe yazmak.yazdıktan sonra evladınızı emzirmeye gitmek.idare süt iznini kullanamazsın derse size yazılı olarak bunu bildirmelerini söyleyin.sıkıyorsa yazılı olarak bildirir.gidemezsin dese bile dilekçenizi verdiyseniz gedersiniz hiçbir şey yapamaz.dilekçenize dayanak olarak şunları yazabilirsiniz.25 şubat 2011 tarihli devlet memurları kanununun 104. maddesinin d fıkrası,16 ocak 2013 tarihinde yayınlanan meb izin yönergesinin 10.maddesinin d fıkrası,15 nisan 2011 tarih 27906 sayılı resmi gazetede yayınlanankamu personeli genel tebliği 2.maddesi,meb nın batman il milli eğitim mudurlügüne göndermiş olduğu 28 mart2013 tarih ve 359739 sayılı görüş yazısı.

msakpolat
Aday Memur
02 Ekim 2013 21:58

ayrıca ekders ücretide alırsınız.bir rehber öğretmen için yazılmış resmi yazı var.rehber öğretmen istediği için rehber öğretmen ibaresi var orada.uygulamada tüm öğretmenler alır. kafadan atmayın bişey yazarken konuyla ilgili bilginiz yoksa.

anlatıcı
Şube Müdürü
02 Ekim 2013 22:33

Sayın Hocam, geçen yıl Manisa'da bir arkadaşımıza da size söylenen gerekçeler öne sürüldü, yılmadı ve mahkemeye verdi kazandı.

n.can, 11 yıl önce

maaalleseeefff 2 aydır ben de bu süt izniyle ugrasıyorum kesınlıkle kullandırmıyorlar dılekcemı verdım hala cevap yok mudurum sınf ogretmenı kullanamz dıyor ilçe mem de aynı sekılde yok yok dıyolar baska da bısey demıyolar kanun yasa bıze degılmıs o dıger memurları kapsıyormus

er-form
Müsteşar
03 Ekim 2013 01:41

O yavru da sınıftakiler yavru değil mi? Senin yavrun sana yavru benim yavrum bana yavru.

Çocuklarımızı hem resmi hem de gayrıresmi olarak bu izini kullanma imkanımız olduğu halde bir saatini, bir dersini bile heba etmeden büyüttük çok şükür. Anne sütü de emdiler sağlıklı da büyüdüler. Kullanan arkadaşlar da var kullanmayanlar da gerçekten aralarında dağlar kadar fark var.

Yasal olarak böyle bir hak var kullanabilirsiniz.

Kanunda yeri var diye her şeye doğru diyemeyiz. Af yasası çıktı da doğudakini alıp batıya mı verdiler. Alinin hakkını veliye veriyorlar. Devlet süt izni kullandırıyor da yerine öğretmen mi veriyor? Nöbet tutturmuyor da yerine nöbetçi öğretmen mi veriyor? Haftada bir nöbet oluyor haftada iki nöbet, yüklen idareciye, yüklen diğer öğretmenlere... Sen de orada gönlüm rahat de, çocuğumu büyütüyorum de, kanuni hakkım de kendini avut.

Zaruri olarak kullanan kullansın da doğru olduğunu hiç kimse söylemesin.

Yavrudur, miniktir, ana sütüdür bunlara kimsenin bir şey diyeceğini sanmıyorum. İzin vermek istemeyen idareciler de hayvan değiller sanırım. Onların da bazı bildikleri düşündükleri kutsal saydıkları şeyler vardır.

Senin gibi düşünmüyor olabilirim bana cevap yazmak zorunda değilsin yazsan da bu meslekte gördüğüm şeylerden sonra senin yazacaklarınla fikirlerim değişmeyecek hele ki hakaretlerinle asla.

Uğur__Öğretmen
Genel Müdür
03 Ekim 2013 09:07

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, 28/03/2013 tarihinde, Batman Valiliğinin ?süt izni? konulu görüş sorma yazısına verdiği cevabi yazıda, öğretmenlerin süt izni kullanımı konusunda yaşadıkları sorunlara kesin çözüm getiren bir hüküm tesis etmiştir. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün ?Süt İzni? konulu görüş yazısını önemine binaen aynen aşağıya alıyorum.

?Süt izinlerinin uygulanmasında tereddüte düşüldüğüne dair ilgi yazı incelenmiştir. Bilindiği üzere 657 Sayılı DMK?nın 104.maddesinin (D) fıkrasında; ?? Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.? hükmüne yer verilmiştir. 16/01/3013 tarihli ve 34932 sayılı MEB İzin Yönergesinin 10.maddesi ve yukarıdaki hüküm çerçevesinde Valiliğinizce işlem tesis edilmesi gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederim.?

Toplam 82 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi