Editörler : "eskiyara"Pangaea
12345678910111213»

brkrsln
Memur
01 Mayıs 2013 00:19

ben tengrizm'e inanıyorum yani sizin bildiğiniz adıyla şamanistim,hz.muhammet'in hayatı derslerine de giriyorum,çocuklar neredeyse bütün konuları ezberlemiş durumdalar,sonuçta benim işim öğretmek ve ben işimi en iyi şekilde yaptığıma inanıyorum,bana kalsa bu dersin yerine pozitif bilimlerin anlatıldığı bir dersin olmasını tercih ederdim , din, bilim yuvası olması gereken okullarla bu kadar iç içe olmamalı,tabi bu benim şahsi fikrim .

karataylan
Müsteşar Yardımcısı
01 Mayıs 2013 00:24

Kesinlikle katılıyorum. Ben ateist bir meslektaşınızım. Bunu hiç bir öğrencim bilmez. Meslektaşlarımın bazıları bana soğuk davranır bazıları da bunu pek önemsemez. Resim öğretmeniyim. Dersim gereği öğrencilere anlatım yapmıyorum. Uygulama içerikli çalışıyoruz. Ders saatim yıldan yıla düşürüldü. Şu an resim ders saati haftada 40 dakika. Ama onlarca değişik içerikte din dersi seçmeli olarak konuluyor.

Bu resmen taraf tutmak ve din tandanslı bir nesil yetiştirmek demektir. Laik eğitimin en önemli ayakları olan yetenek dersleri tamamen ihmal ediliyor.

Benim kişisel düşüncem emperyalizm islam ülkelerinde bir rönesans istemiyor.

öğrtmence*
Memur
01 Mayıs 2013 08:17

Din ile pozitif bilimler birbirinden ayrık iki olgu olmadığı içini birinin yerine diğerini tercih etmek sistem dengesini bozmaktadır.

Bilim, evrenin nasıl yaratıldığı ile, din ise neden yaratıldığı ile ilgilenir. Burada sistem bütünlüğü vardır. Örneğin DNA'daki şifrelerin neden yaratıldığı dinin, nasıl yaratıldığı bilimin konusudur. Bilim, DNA'daki şifreler amaçsız bir araya geldi dediği anda sınırını aşmış olur; din, şifrelerin araştırılması lüzumsuzdur dediği anda sınırını aşmış olur.

Bilim, ahlak sistemi içinde hareket ettiği sürece din ile çelişmez. DNA zincirine müdahale edip bitkilerde değişiklik yapıldığında dinin duruşu 'DNA'yı insan zararına kullanmayın, kullanırsanız tıpkı nükleer enerjide olduğu gibi sonucuna katlanırsınız.' şeklinde oluyor ve reddediyorsa akla ters düşmeyecektir.

İnsanlık tarihinin iki temel kaynağı din ile bilimdir. Okullarımızda bu iki disiplinin birlikte olmasını sindirememek yerine, her iki disiplinde de ortaya çıkan bağnazlıklara karşı mücadele edelim.

Altıngül
Yasaklı
01 Mayıs 2013 10:12

Din ile bilim çelişmiyor ha?.. A'dan Z'ye kadar çelişir, çelişiyor!.. Dini öğreti sırasında, hala "dünyayı düz bir tepsi olarak gören" hacılarımız var?

Fizik, Kimya, Bioloji, Matematik ile dini öğreti arasında dağlar kadar çok farklar var!..

Türbanla derse giren öğretmene öğrenci mi verilir?.. Şalvarlı, takkeli, fesli veya şortlu öğretmenleri olan okulların önünden bile geçmem!.. Es geçerim!

ilhan42
Genel Müdür
01 Mayıs 2013 11:19

konu nerden nereye gelmiş.

konuyu açan sayın hocam. MEB Hukuk Müşavirliğinin Şubat 2012 de, Muş Valiliğine yazdığı yazıda; sendika eylemine katılan memura ceza verilemeyeceği yazıyor.

eğer eğitimbirsen yada türk eğitimsen liyseniz, bu iki sendikanın kararına uyarak başörtülü derse girebilirsiniz.

bitti.

01 Mayıs 2013 11:46

kişi herkesi kendi gibi bilirmiş, demek ki sen başörtülü öğrencilere haksızlık yapıyorsun.

karataylan, 11 yıl önce

Benim derdim başörtüsünün tarafsız olması gereken seküler bir kurumda takılmaması gereği. Bu ülke halen daha laik bir ülke. Kurumlarında da laik devletin gereği olan inançlara eşit ve tarafsız yaklaşma kaidesi uygulanmaktadır.

Ülkenin çoğunluğu müslüman dahi olsa eğitim verdiğiniz sınıflardaki bir adet dahi olsa farklı inanç veya mezhepten öğrenciyi koruyan devlettir laik devlet.

Seküler eğitimin kaidesi bilimsel olmasıdır. Böyle bir eğitim sisteminde zaten din derslerinin de olmaması gerekir.

Laik devlet bilimsel eğitim verir. Hurafe öğretmez. Sanat öğretir, çocuklara somut beceriler kazandırmayı eleştirel aklı geliştirmeyi öğretir. Sorğulamayı öğretir.

Altıngül
Yasaklı
01 Mayıs 2013 11:55

Türban-mürbanlı, şalvarlı, takkeli, şorlu, çarşaflı, burkalı öğretmenleri olan okulların önünden bile geçmem!..

talebe.hoca
Şube Müdürü
01 Mayıs 2013 12:56

geçsen nolur geçmesen nolur, zavallı bunak.

Altıngül, 11 yıl önce

Türban-mürbanlı, şalvarlı, takkeli, şorlu, çarşaflı, burkalı öğretmenleri olan okulların önünden bile geçmem!..

brkrsln
Memur
01 Mayıs 2013 13:05

kadının saçının görülmesinin günah olduğunu savunan bir düşünce sistemi ile pozitif bilimlerin ayrılmaz bütün olduğunu savunmak sizcede biraz zorlama olmamış mı?

öğrtmence*, 11 yıl önce

Din ile pozitif bilimler birbirinden ayrık iki olgu olmadığı içini birinin yerine diğerini tercih etmek sistem dengesini bozmaktadır.

Bilim, evrenin nasıl yaratıldığı ile, din ise neden yaratıldığı ile ilgilenir. Burada sistem bütünlüğü vardır. Örneğin DNA'daki şifrelerin neden yaratıldığı dinin, nasıl yaratıldığı bilimin konusudur. Bilim, DNA'daki şifreler amaçsız bir araya geldi dediği anda sınırını aşmış olur; din, şifrelerin araştırılması lüzumsuzdur dediği anda sınırını aşmış olur.

Bilim, ahlak sistemi içinde hareket ettiği sürece din ile çelişmez. DNA zincirine müdahale edip bitkilerde değişiklik yapıldığında dinin duruşu 'DNA'yı insan zararına kullanmayın, kullanırsanız tıpkı nükleer enerjide olduğu gibi sonucuna katlanırsınız.' şeklinde oluyor ve reddediyorsa akla ters düşmeyecektir.

İnsanlık tarihinin iki temel kaynağı din ile bilimdir. Okullarımızda bu iki disiplinin birlikte olmasını sindirememek yerine, her iki disiplinde de ortaya çıkan bağnazlıklara karşı mücadele edelim.

Altıngül
Yasaklı
01 Mayıs 2013 13:16

Şeriat uygulayan ülkelerin hali meydandadır!.. Onların berbat hallerine özenemeyiz!.. Dünyanın en gerisinde kalan, ilkel adet ve gelenekleri olan ülkelere özenilir mi?.. Ya İSYAN yaşıyorlar, ya da İŞGAL altındalar! Bazıları ise, Haçlıların SÖMÜRGESİ durumunda, çok berbat!..

ayncalud
Şef
01 Mayıs 2013 14:32

bu ateistler de zaten ya resimci olur yada müzikçi ama iş atıp tutmaya geldi mi kendilerini ordinaryüs prof. sanırlar

karataylan, 11 yıl önce

Kesinlikle katılıyorum. Ben ateist bir meslektaşınızım. Bunu hiç bir öğrencim bilmez. Meslektaşlarımın bazıları bana soğuk davranır bazıları da bunu pek önemsemez. Resim öğretmeniyim. Dersim gereği öğrencilere anlatım yapmıyorum. Uygulama içerikli çalışıyoruz. Ders saatim yıldan yıla düşürüldü. Şu an resim ders saati haftada 40 dakika. Ama onlarca değişik içerikte din dersi seçmeli olarak konuluyor.

Bu resmen taraf tutmak ve din tandanslı bir nesil yetiştirmek demektir. Laik eğitimin en önemli ayakları olan yetenek dersleri tamamen ihmal ediliyor.

Benim kişisel düşüncem emperyalizm islam ülkelerinde bir rönesans istemiyor.

brkrsln
Memur
01 Mayıs 2013 14:39

sanatı küçük görmek tam da size yakışan bir tutum olmuş.

ayncalud, 11 yıl önce

bu ateistler de zaten ya resimci olur yada müzikçi ama iş atıp tutmaya geldi mi kendilerini ordinaryüs prof. sanırlar

blueglue
Şef
01 Mayıs 2013 15:08

Adamım Altıngül ve agah06 takma nickli ihtiyar!Hala burda mısın?Memurlar netin öğretmenler bölümünde kaç adet nick kullandığını bi zahmet söyle de ben araştırmayayım?Senin başka işin yok mu?Neden aynı forumda 5-10 nick kullanarak aynı şeyi tekrarlıyorsun?Toplamda saysam 50-60 tane nick kullandığını ispat ederim, ama değmez.Tamam anladık her fani gibi senin de bazı fikirlerin var ama kendi fikirlerini desteklemek için neden bir sürü sahte nickle onlara destek olma ihtiyacı duyuyorsun bunu anlamıyorum.Forumdaki rehber arkadaşlardan bir çözümleme yapmalarını rica ediyorum bu mevzuda.Sana ne araplardan afganlardan?Ne giyip ne yaptıkları seni niye alakadar ediyor?Bu arada senin 6 adet delikanlı ne durumda?İyi kazanıyorlar mı bu cahil görünümlü insanların sırtından?Yok deme.Devlet hastanelerinde yüzlerine bakmadıkları köylü kıyafetli hastaları kapıya kadar uğurladıklarını ben çok gördüm özel muayenehanelerinden.Türkiyedeki dereceleri kaçtı unuttum, bi hatırlat.

ayncalud
Şef
01 Mayıs 2013 15:08

sanatçı dediğin Dede efendi, Itri , Mimar Sinan gibi olur sizin bize sanatçı diye lanse ettikleriniz ise Bedri Baykam, Müjdat Gezen gibi kişiler bence onların eserleri sanattan çok ucubeye benziyor, bu ülkede her ateist kendini ya aydın yada sanatçı sanıyor bizim gerçek sanata ve sanatçıya sevgimiz ve saygımız sonsuzdur sahtelerine ise prim vermeyiz

brkrsln, 11 yıl önce

sanatı küçük görmek tam da size yakışan bir tutum olmuş.

brkrsln
Memur
01 Mayıs 2013 15:17

ben vivaldi dinlerim,siz dede efendi dinlersiniz,bir başkası bedir baykam'ı beğenir sanatın tabiatında özgürlük vardır,bahsettiğiniz insanları sırf içki içtiği veya cumhuriyetçi olduğu için yargılıyorsunuz,işte asıl ucube olan bu zihin yapısı.

ayncalud, 11 yıl önce

sanatçı dediğin Dede efendi, Itri , Mimar Sinan gibi olur sizin bize sanatçı diye lanse ettikleriniz ise Bedri Baykam, Müjdat Gezen gibi kişiler bence onların eserleri sanattan çok ucubeye benziyor, bu ülkede her ateist kendini ya aydın yada sanatçı sanıyor bizim gerçek sanata ve sanatçıya sevgimiz ve saygımız sonsuzdur sahtelerine ise prim vermeyiz

ayncalud
Şef
01 Mayıs 2013 15:20

boşver bu işleri sen git totemine tap çok akıllısın ya 21yy da toteme tapıyorsun

brkrsln, 11 yıl önce

ben vivaldi dinlerim,siz dede efendi dinlersiniz,bir başkası bedir baykam'ı beğenir sanatın tabiatında özgürlük vardır,bahsettiğiniz insanları sırf içki içtiği veya cumhuriyetçi olduğu için yargılıyorsunuz,işte asıl ucube olan bu zihin yapısı.

brkrsln
Memur
01 Mayıs 2013 15:26

benim de islamiyet üzerine söyleyecek bir çok şeyim var fakat inançlara duyduğum saygı ve insanları kırmamak adına susuyorum,haklısınız bu tartışmayı keselim lütfen.

ayncalud, 11 yıl önce

boşver bu işleri sen git totemine tap çok akıllısın ya 21yy da toteme tapıyorsun

karataylan
Müsteşar Yardımcısı
01 Mayıs 2013 18:10

Benim başörtülü öğrencilerimle hiç bir sorunum yok. Hatta örtülerini yapmaları için erkenden dersten gönderiyorum. Sadece bir kaç kız örencim örtülerini yapması uzun sürdüğü için istiklal marşına gelmemişti onları usulünce uyardım. Örtünüzü hızlı yapın mutlaka istiklal marşına yetişin dedim.

Bir erkek öğrencim de derse namaz kılıp gleceeğini söyledi izin verdim. Asla da yok yazmıyorum.

Biz ateistlerdeki hoşgörü sizde asla bulunmaz.

Evet çoğu resim öğretmeninin deist ya da ateist olması bir tesadüf değildir. Sanatla uğraşan bir insan dini dogmalardan uzak durur. Bizim temel desen eğitimimizde anatomi çalışmalarında çıplak model çalışmalarımızda atölyelerimiz sık sık sakallı radikal islamcı arkadaşlar tarafından ziyaret edilirdi. Gazi Üniversitesi resim bölümündeki saldırıları da unutmadık. Sizde hoşgörünün zerresi yok.

Biz Itri, Mozart, Dede Efendi, Mimar Sinan ya da Fazıl Say ve Tuluyhan Uğurlu, arasında asla ayrım yapmayız bunu da mutlaka biliniz. Hepsi birbirinden değerlidir bizim için. Ateistleri kendiniz gibi sanmayınız.

Ben derslerimin bir kısmını Türk islam sanatına ayırırım her yıl. Ebru, hat ve tezhip örnekleri verir çalıştırırım.

Bakınız Avrupalı ateistlere incili sorun satır satır bilir. Kiliselerin yapılış tarihlerini, mimarilerini ve yansıttığı akımı sorun hepsini size ezbere söylerler.

Ben de bir ateist olarak islam inanç ve kültür yapısını çok iyi incelemiş ve halen daha inceleyen biriyim. Yan alanım evrim ve paleontolojidir. Ayrıca vücut geliştirme sporuyla da uğraşmaktayım. Gitar ve bağlama da çalıyorum.

Ateist olmak kolay iş değildir sayın ayncalud.

birmilyonüçyüzyetmiş, 11 yıl önce

kişi herkesi kendi gibi bilirmiş, demek ki sen başörtülü öğrencilere haksızlık yapıyorsun.

sgokmen45
Aday Memur
01 Mayıs 2013 19:10

Ateist olmak kolay iş değilmiş!!! Allah kolaylık versin diyeceğim ama saçma olacak :)

karataylan
Müsteşar Yardımcısı
01 Mayıs 2013 19:21

Aynen öyle kolay değil öncelikle size karşı nefretle bakan gözlere alışmanız gerekiyor. Çünkü ne olduğunuz siz açıklama yapmasanız bile anlaşılıyor. Birileri sürekli sizle uğraşabiliyor ya da sürekli dini tebliğle karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Alaylar da cabası. Namaza gitmemeniz, veya okuduğunuz gazete elinizdeki kitap veya benim kolumda dövme vardı bir gün serbest kıyafetle gittiğimiz okul kermesinde bunu gören din kültürü hocasının tuhaf tavrına maruz kaldım.

Deyim yerindeyse size uzaylı gibi davranırlar. Ama biz tüm bu baskılara göğüs germek ve karşıt görüşlere olabildiğince hoşgörülü yaklaşmayı insanlık görevi olarak addederiz.

Gerçekten bu ülkede ateist olmak kolay iş değil.

sgokmen45, 11 yıl önce

Ateist olmak kolay iş değilmiş!!! Allah kolaylık versin diyeceğim ama saçma olacak :)

Toplam 285 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi