Editörler : Lanet
25 Nisan 2013 11:17

Yeşil Pasaport

Merhaba,

Belediyede 3 aydır sözleşmeli personelim, eğer kadro durumu verilise ne kadar zaman / yıl vb. koşullar sonrasında yeşil pasaport alabilirim? ve yeşil pasaportun vize için kolaylıkları nelerdir?

gokhan4635
Memur
25 Nisan 2013 12:22

"Kimler Hususi (Yeşil ) Pasaport Alabilirler?

1- TBMM Eski Üyeleri ve Eski Bakanlar,

2- Kadro derecesi 1,2 ve 3. derece olarak çalışan ve bu derecelerde çalışmakta iken EMEKLİ olan devlet memurları.

3- 1.2. ve 3. derece kadro karşılığı çalışan ve bu derecelerde sözleşmeli olarak çalışmakta iken EMEKLİ olan devlet memurları.

4- Kadro karşılığı olmaksızın çalışıp emekli kesenekleri 1.,2 ve 3. derece üzerinden kesilerek T.C. Emekli Sandığına yatırılan çalışanlar ile bu durumda çalışırken EMEKLİ olan sözleşmeli devlet memurları

5- Görevleri Süresince Büyükşehir, İl, İlçe ve 1. Kademe Belde Belediye Başkanları

6- Özelleştirme kapsam ve programına alınan/özelleştirilen T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından;

Özelleştirilmeden önce hususi pasaport alma hakkını elde etmiş bulunmak,

Kuruluş sermaye payının en az %51’i devlete ait kamu kuruluşu olmak,

Sosyal Güvenlik yönünden T.C. Emekli Sandığına bağlı olmak,

Kamu görevlisi olmak,

4603 Sayılı İş Kanununa tabi olmak

Şartlarının tamamını taşıyan ve bu şartları taşırken EMEKLİ olan veya ÇEKİLEN personeller.

7-Yukarıdaki 1,2,3,4,5 ve 6. maddede belirtilen şartları taşıyanların eşleri, 18 yaşından küçük erkek ve kız çocukları ile 18 yaşanı bitirdikten sonra, çalışmayan, evli olmayan ve hak sahibi ebeveyni ile birlikte ikamet eden (Öğrencilik hariç) reşit kız çocukları hususi pasaport alabilirler.

NOT: Hususi Pasaportlar 4 yıllık süreyle verilir. Ancak erkek çocuklar ile 18 yaşından sonra hususi pasaport kullanma hakkını kayıp edecek olan ( Vefat eden ebeveyninden dolayı yetim aylığı bağlanan ) kız çocuklarının pasaportları, 18 yaşını bitireceği tarihe kadar tanzim edilmektedir.

Büyükşehir, İl, İlçe ve 1. Kademe Belde Belediye Başkanlarına ise görevleri süresince hususi pasaport tanzim edilir. "

Burda da görüldüğü üzere maaş derecesinden bahsedilmemekte kadro derecesinden bahsedilmektedir. 3. dereceli kadroda bulunan devlet memuralrı bu haktan yararlanırlar. Ünvan olarak da ayrım yapılmamıştır. Tüm devlet memurları 3. dereceli kadro aldıklarında bu haktan yararlanırlar. Tabi ünvanları ve sınıfları itibarıyla 3. dereceli kadro alamayanlar istisna.

emuemu
Aday Memur
25 Nisan 2013 13:13

Cevabınız için teşekkürler bu yazıyı bende okudum ancak benbim sorduğum soru için özet cevap bekliyorum. Burası biraz karışık geldi.

gokhan4635
Memur
25 Nisan 2013 13:40

kısacası enaz 15yıllık memur olacaksın 3. derecede olacaksın yeşil pasaport alabilmek için bi de sicilin temiz olucak vizeye gelince sıkıntı olmuyo sanırım amvi pasaport gibi kolay alabiliyosun diye biliyorum

emuemu
Aday Memur
25 Nisan 2013 16:31

Çok teşekkürler,

profitol
Aday Memur
08 Mayıs 2013 12:58

Arkadaşım kısaca 3 dereceli bir kadroda bulunman lazım almak için okadar hizmetin görevin önemli dğl

erdemelis
Aday Memur
28 Mayıs 2013 20:46

sözleşmeliler isterse hemen yeşil pasaportu alabiliyor.personel müd.'ne başvur.

dante44
Aday Memur
07 Eylül 2014 11:38

Merhabalar. 25 yaşındayım yüksek lisans yapıyorum. Memur çocuğuyum (1/4 Memur ) Yeşil pasaport almam için herhangi bir sorun olur mu yaşla alakalı ?

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi