Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : FoRNoX
11 Aralık 2006 09:49  

astsubaylıktan subaylığa geçiş

arkadaşlar astsubaylıktan subaylığa geçiş nasıl oluyor? çok zaman sonra mı oluyor? şartları nelerdir? bileniniz varsa bizde bilgilendirsin.

11 Aralık 2006 12:46

( A T R O P İ N )
Yasaklı

926 SAYILI PERSONEL KANUNUNUN; md.14 ve md.109'a göre alım yapılıyor. son 4 senedir md.14'den alım yapılmıyor. md.109'a göre aranılan şartlar:

1. sicil notu ortalaman 90 ve üstü olacak

2. en az lisans (4 yıl) mezunu olacaksın.

3. fiili olarak 6. hizmet yılını bitirmiş olacaksın.

4. hakkında düzenlenecek nitelik belgesi müspet olacak.

5. taksirli suçlar hariç olmak üzere, devletin ve tsk.nın manevi şahsiyetine işlenmiş suçlardan hüküm giymemiş olacaksın.

6. sınavdan 70 ve üstü not alırsın. sağlık yeteneği yönetmeliğine göre sağlam subay olur raporu alacaksın ve mülakata girmeye hak kazanacaksın.

7. mülakatta başarılı olursan subay adayı olarak komando, nosyonluk ve sınıf kurslarına gideceksin. akabinde subaylığa nasbedileceksin.

12 Aralık 2006 21:19

izbarco2005

yahu z_ozgu daha astsubay olmadan neleri düşünmeye başlamışsın.

12 Aralık 2006 22:50

passanger82

z_ozgu beni hatırladın sanırım subaylığa gecis okadar kolay birsey değil bunu bil yeter:) bu arada msnden engellemissin beni kalbimi kırdın :)

15 Aralık 2006 07:58

z_ozgu

benim idealim subay olmaktı kendimi bildim bileli.astsubaylık bi basamaktı benim için.şuan 3.sınıfım okulum bitsin onun için de sansımı denicem.izabarco niye öle diyosun ki?kazanamadığımı sende herkes gibi niye yüzüme vuruyorsun.napayım işte olmadı.elimden geleni yapmadım mı??

bu arada jandarmada sağlık muaynesinde 6 kişi elenmiş asıllardan.öğrenmek isteyen arkadaşlara duyurulur.ayın 18 inde kara kuvvetleri bayanların sağlık muaynesi var.başarılar. herkes için hayırlısı olsun...

23 Aralık 2006 00:19

The_Bowen

kardesım madem astsuba lık senın ıcın basamak olma ya kamyondan bozma otobus olmaz olsa da ıs gormez:))))))))))

30 Aralık 2006 22:23

izbarco2005

Astsubaylığa müracat etmek isteyen arkadaşlarda sürekli dile getirdikleri bi konu hakkında bişeyler söylemek istiyorum.Arkadaşlar astsubaylıktan subaylığa geçiş meselesi karışık bi konudur(sınıflara göre).Çünkü meslekte ne kadar başarılı olunursa olunsun öncelikle subaylığa geçiş için kontenjan açılması gereklidir.Kuvvetlere göre değişmekle birlikte genellikle yardımcı sınıfların şansı yok gibidir.Bu konuda en şanslı sınıf J.Gn.K.daki Jandarma sınıfıdır.En zor olduğu kuvvet ise Dz.K.K.lığıdır.Hatta Hava ve Deniz Kuvvetlerinde tarihinde subaylığa geçiş kontenjanı verilmeyen/kontenjanı 3-5 yılda bir açılan sınıflarda vardır.Malum olduğu üzere sınava giriş hakkı 6.ile 9. yıllar arasında olmak üzere 3 defadır.Ve bu 3 yılda sınıfınıza kontenjan açılıp açılmayacağı,kaç kişilik açılacağı sizin şansınızı belirler.Yani birazda kısmet işidir.Bu yüzden astsubay olmak isteyen arkadaşlar bu konuyu fazla kafaya takmayıp hep astsubaylıkta kalıcaklarmış gibi düşünerek hareket etmeleri yararlarına olucaktır.

07 Ocak 2007 02:05

Ersen Gürpınar

Arkadaşlar Burası Türkiye burada sistemler farklı Amerikada genelkurmay başkanı olan Mr.Hang orduya onbaşı olarak girmiş ve genelkurmay başkanlığına kadar yükselmiştir. Bizde terfi sistemi farklı düşünce de farklı hukuk fakültesini bitiren assubayı hakim sınıfına almıyorda dışarıdan hukuk mezunu alıyor böyle bir sistem işte ben assubaylığı basamak görüyorum dersen olmaz mesleğini seveceksin her assubay subay olursa kime yaptıracaksınız assubaylığı bu saçmalık ama ben assubayken bu şans veya tesaadüf beni oraya taşırsa ne ala diye düşünmelisiniz inşallah amerikan sistemi bize gelirde hak etmiyenler otomatik terfi etmezler bilgi ve liyakat ön plana çıkar

11 Ocak 2007 21:19

dreaming22

Ersen haklısın bence.aklından geçenler gerçekleşirse-ki zor bi ihtimal..TSK nın daha iyi yerlere geleceği kanaatindeyim insan gücü bakımından.Motive olur en azından insanlar.amaçsız olmaz bizim gibi.başı ve sonu şimdiden belli bi meslek demezler bulundukları mertebe için.Çünkü öyle astsubaylar varki gerçekten şapka çıkartıyorsunuz.Subaylığa geçişte sicil notu en az 90 deniyo ama 91 notlada hayal yani tam olcak not.ülke genelinde subaylık sınavında derece yapmanız gerekiyor.daldan dala atlıyorum belki ama.KOÇ holdingin diyoya kaynakçı bulamıyoruz fabrikalara diye..bizimkide o hesap astsubaylığıda birileri yapmalı.ama ben yabancı dil biliyorum üniversite mezunuysam ve 15 senede buradaysam yüksek lisans yapmam için lütfen bi neden gösterin özendirin.yok inanın yok.hiç bi nedenim yok yükseklisans için.

31 Ağustos 2007 01:02

StaffWarrior

Birebir Amerikan Ordusu'nun sistemine ihtiyacımız var.Tüm şikayetlerinize cevap olacak bir sisteme sahipler buna emin olabilirsiniz.Daha sonra umarım bizim ordumuz da böyle diğer ordularca örnek gösterilir.Ama önce eşit seviyeye gelmeli daha sonra daha iyisine gitmeliyiz.Sanırım bizdeki temel sebep kemikleşme.Bu da ancak astsubaylığın kaldırılmasıyla mümkün olacaktır.Sancılı ama kesin çözüm bu olacaktır.

31 Ağustos 2007 03:27

seraozge

z_ozgu arkandayım merak etme sen.bu azimle seni veya beni kimse yıldıramaz kim ne derse desin seneye inş .seninle aynı sınıfta okumaktan büyük bi zevk duyarım.kaç puanla alım yapılmış okula bilgin varmı 97 ile giremedim ben 200 üzerindenmi degerlendirmişler mülakatları ne olduysa anıttepede oldu benimde

Toplam 10 mesaj