Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : vatandaş-27bilgecee10
20 Ağustos 2013 09:10  

Yüksek Lisans Dersleri ve A Grubu

Arkadaşlar a grubu sınavlarına hazırlanacağım. Hazırlık aşamasında mesela iktisat yüksek lisansı ya da maliye yüksek lisansı yaparsam zaten a grubu sınavlarda çıkacak konulara da yüksek lisans vasıtasıyla çalışmış olacağım. Böylece 1 taşla 2 kuş vurmuş olacağım...

diye düşünüyorum.

Sizce doğru bir yaklaşım mı? Sonuçta a grubuna çalıştığım için aynı dersleri yüksek lisansda da göreceğim ve y.lisans yaparken zorlanmam diye düşünüyorum.

Bu konuda fikriniz nedir?

20 Ağustos 2013 09:53

oktay1

Arkadaşım kpss A ile yükseklisansın çok alakalı olmadığını düşünüyorum. çünkü genelde dersler makale çevirileri sunumlar ağırlıklı oluyor. üniversiteden üniversiteye de değişir bu. ha hiç mi faydası olmaz olur elbette ama oturup evde çalışman 100 kat daha faydalı olur.

20 Ağustos 2013 10:23

7.alfonso

bir de uzaktan eğitim yüksek lisans düşünüyorum. o yüzden bilgisayardaki online derslerden ve evde kitaptan çalışacağım ve sadece bir yarıyılda 1 kere finallere gideceğim. O yüzden normal yüksek lisanstan daha faydalı olur kanaatindeyim. Hem tez de yazmayacağım sadece bir dönem projesi oluyormuş. Onu da a grubu kadro sınavlarımda işime yarayacak bir konudan seçeceğim.

Uzaktan eğitim yüksek lisans çerçevesinde düşünürsek nasıl olur peki?

20 Ağustos 2013 10:31

davar da var

Eğer işin hakkını veren bi üniversiteyse uzak durmanda yarar vardır derim..çalışıyorum+yl+a grubu ..öldüm bittim!

20 Ağustos 2013 10:33

ekonomist2012
Kapalı

bir de uzaktan eğitim yüksek lisans düşünüyorum. o yüzden bilgisayardaki online derslerden ve evde kitaptan çalışacağım ve sadece bir yarıyılda 1 kere finallere gideceğim. O yüzden normal yüksek lisanstan daha faydalı olur kanaatindeyim. Hem tez de yazmayacağım sadece bir dönem projesi oluyormuş. Onu da a grubu kadro sınavlarımda işime yarayacak bir konudan seçeceğim.

Uzaktan eğitim yüksek lisans çerçevesinde düşünürsek nasıl olur peki?

7.alfonso, 1 yıl önce - Alıntıya git

Tezli yüksek lisans yapmış ve doktora yapan ve kpss a grubuna girmiş biri olarak, şunu söyleyebilirim. Master ve doktoranın ufkunu genişletmesi açısından muhakkak faydası olacaktır, ancak sen a grubu konularına çalışmak yerine master doktora derslerine çalışmak yeterli olur dersen orda yanılırsın. Kpss sınavı çok farklı bir sınav ve çok fazla konu ve alanda bilgi sahibi en azından tahmin yapacak kadar bilgi sahibi olman gerekiyor, sonrası ise malum kurum sınavları ve mülakat, kısacası master yapacaksan online zaten yapmak sana pek bir şey katmaz, tezli yaparsan hocalar ile yüzyüze ders ve tez aşamasında iletişim kurmanın sana faydası olur, onun dışındaki online master ile kpss yaparım düşüncesi maalesef sağlıklı değil.

20 Ağustos 2013 10:41

merida80

Yüksek lisans kesinlikle yap ama A grubu konusunda beklentin olmasın.

İkisi için ayrı ayrı çalışmak gerek.

Ve de çok çalışmak gerek.

20 Ağustos 2013 11:03

7.alfonso

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.

Mesela maliye uzaktan eğitim yüksek lisans dersleri şöyle:

e-MALİYE YÜKSEK LİSANS PROGRAMI I. YARIYIL DERSLERİ

I. YARIYIL

UML 503

Kamu Kesimi Ekonomisi

Z-3+0

UML 505

Araştırma Yöntemleri

Z-3+0

UML 501

Kamu Bütçesi Ve Teorisi

S-3+0

UML 507

Genel Vergi Hukuku ve Güncel Sorunları

S-3+0

e-MALİYE YÜKSEK LİSANS PROGRAMI II. YARIYIL DERSLERİ

II. YARIYIL

UML 516

Maliye Politikası ve Yeni Yaklaşımlar

Z-3+0

UML 510

TVS ve Güncel Sorunlar

Z-3+0

UML 512

Vergi Psikolojisi ve Mali Sosyoloji

S-3+0

UML 514

Vergi Teorisi ve Politikası

S-3+0

e-MALİYE YÜKSEK LİSANS PROGRAMI III. YARIYIL DERSLERİ

III. YARIYIL

UML 517

Yerel Yönetimler Maliyesi

Z-3+0

UML 525

Küreselleşme ve Vergileme

S-3+0

UML 519

Dönem Projesi

Z-Kredisiz

Şimdi baktığımız zaman çoğu ders zaten KPSS A kadro maliye sınavlarının konularıyla uyumlu. Ben bu dersleri yüksek lisans için çalışmakla kendime KPSS A grubu maliye alanında da bir katkı sağlamış olmam mı?

Mesela bir ders: Maliye Politikası ve Yeni Yaklaşımlar...

Bu konu zaten KPSS ve kurum sınavlarında karşıma çıkacak belirli ölçeklerde. Ben yüksek lisansı ciddiye alıp bütün dersleri AA getirsem ve bu dersleri de ek kaynaklarla derinlemesine öğrensem eminim KPSS ve kurum sınavlarında da işime yarayacaktır. Öyle değil mi?

Konuyu başta eksik verdiğimden dolayı kusura bakmayın. Hem A grubu hem yüksek lisans zor olacaktır elbette ama sonuçta konular aynı değil mi?

Mesela bana şöyle diyebiir misiniz: "Yüksek lisansta göreceğin o dersler KPSS'de hiç işine yaramaz. O derslerden soru çıkmaz ya da o derslerden çıksa bile derste gördüklerinden çıkmaz."

20 Ağustos 2013 11:11

Baggöze
Yasaklı

Yüksek lisans ve doktora yapan kişiler, özel sektörde daha düzgün ve paralı iş alanları buluyorlar. Yabancı dilleri sayesinde, üst pozisyonları kapıyorlar.

20 Ağustos 2013 11:12

puritan35
Kapalı

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.

Mesela maliye uzaktan eğitim yüksek lisans dersleri şöyle:

e-MALİYE YÜKSEK LİSANS PROGRAMI I. YARIYIL DERSLERİ

I. YARIYIL

UML 503

Kamu Kesimi Ekonomisi

Z-3+0

UML 505

Araştırma Yöntemleri

Z-3+0

UML 501

Kamu Bütçesi Ve Teorisi

S-3+0

UML 507

Genel Vergi Hukuku ve Güncel Sorunları

S-3+0

e-MALİYE YÜKSEK LİSANS PROGRAMI II. YARIYIL DERSLERİ

II. YARIYIL

UML 516

Maliye Politikası ve Yeni Yaklaşımlar

Z-3+0

UML 510

TVS ve Güncel Sorunlar

Z-3+0

UML 512

Vergi Psikolojisi ve Mali Sosyoloji

S-3+0

UML 514

Vergi Teorisi ve Politikası

S-3+0

e-MALİYE YÜKSEK LİSANS PROGRAMI III. YARIYIL DERSLERİ

III. YARIYIL

UML 517

Yerel Yönetimler Maliyesi

Z-3+0

UML 525

Küreselleşme ve Vergileme

S-3+0

UML 519

Dönem Projesi

Z-Kredisiz

Şimdi baktığımız zaman çoğu ders zaten KPSS A kadro maliye sınavlarının konularıyla uyumlu. Ben bu dersleri yüksek lisans için çalışmakla kendime KPSS A grubu maliye alanında da bir katkı sağlamış olmam mı?

Mesela bir ders: Maliye Politikası ve Yeni Yaklaşımlar...

Bu konu zaten KPSS ve kurum sınavlarında karşıma çıkacak belirli ölçeklerde. Ben yüksek lisansı ciddiye alıp bütün dersleri AA getirsem ve bu dersleri de ek kaynaklarla derinlemesine öğrensem eminim KPSS ve kurum sınavlarında da işime yarayacaktır. Öyle değil mi?

Konuyu başta eksik verdiğimden dolayı kusura bakmayın. Hem A grubu hem yüksek lisans zor olacaktır elbette ama sonuçta konular aynı değil mi?

Mesela bana şöyle diyebiir misiniz: "Yüksek lisansta göreceğin o dersler KPSS'de hiç işine yaramaz. O derslerden soru çıkmaz ya da o derslerden çıksa bile derste gördüklerinden çıkmaz."

7.alfonso, 1 yıl önce - Alıntıya git

sadece yüksek lisans yaptığın bölümden faydalanırsın, yani sınav müfredatının % 25 i.

20 Ağustos 2013 12:15

7.alfonso

evet gayet iyi bir oran puritan35

20 Ağustos 2013 14:15

heremakono

yükseklisans dersleri lisans programında görülen derslerin çok daha derinidir ve biz sosyal bilimlerde genellikle teorik tartışmalar üzerinden gider, amaç ufku açmaktır hatta sbf ve iibf fakültesi hocalarından ders almış biri olarak hocaların size ders anlatmak çok sizinle tartışıp hem kendilerin hem de öğrencilerin ufkunu açmaya çalıştığını söyleyebilirim, yani ders anlatma gibi birşey yok. yok eğer böyle değilde lisans derslerinin tekrarı biçimde bir programsa yükseklisans yaptım demekten başka işe yaramaz, bu sebeple online programın sana katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Yükseklisans çok emek gerektirir, ona harcayacağın emeği a grubu çalışıp, yüksek puanlar hedefler ve güzel bir kuruma girmeye harcarsan daha iyi olur, hem devletin yurtdışında yükseğe gönderme imkanları var. 1 taşda 2 kuş vurmak yerine, her taşınla büyük bir kuş vurmak daha faydalı olabilir derim naçizane :)

20 Ağustos 2013 14:29

Baggöze
Yasaklı

Ankara'daki Mülkiye İktisat'ta İngilizce hazırlık okuyarak mezun olan gencin, okuldan mezun olur olmaz hemen SMMM stajına başlayıp, yüksek lisansını da yaptığını ve ikinci yılın sonunda da Sayıştay'ı kazandığını biliyorum. Neden olmasın?..

20 Ağustos 2013 14:52

kemaliktisat
Kapalı

Aynı şeyi düşünüyordum bugünlerde takip edicem bence de mantıklı.

Toplam 12 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?