Editörler : ayşegül bgm
01 Eylül 2013 00:30

Musluk suyu içilebilir mi ?

arkadaşlar merhaba,

yaşadığım şehirde suyun kireç seviyesi yüksek. bunu kullandığım su ısıtıcıve çaydanlığın halinden anlıyorum.

halihazırda kireçli suyu içme suyu olarak kullanmanın zaraları var mı??

asyilmaz
Aday Memur
10 Eylül 2013 18:05

Eğer böbrek taşı şikayetiniz yoksa ailenizde benzer öyküsü olan yoksa içebilirsiniz. Pet şişede alacağınız suyun ileri dönemde nasıl bir sonuç çıkaracağını henüz bilmiyoruz. En basitinden plastikten suya geçen BPA nın östrojen benzeri etkileri endeniyle zararlı olduğu biliniyor. Kanser yapabilir. Çeşmeden gelen su her zaman kontrol ediliyor tsm tarafından. Yılda bir de kimyasal analizi yapılıyor.

Gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

battalgazi25
Kapalı
13 Eylül 2013 23:05

Erzurumda asla içilmez,küf kokuyordu.berbattı.Trabzonda içilir.

sdkmc
Kapalı
14 Eylül 2013 13:26

içilir süper su çeşme suyu. benim yaşadığım şehirde çok temiz çeşme suyu. siz de çeşme suyu için

mühf
Şef
01 Ekim 2013 17:35

cevaplar için teşekkürler. Kirecin vücut üzerindeki etkileri ne yönde acaba?

yukselsalem
Şube Müdürü
15 Kasım 2013 21:24

İstanbulda yaşıyorum günde abartısız 5 litre su içiyorum ve çeşme suyu içiyorum yıldır neredeyse

jetamine
Aday Memur
23 Kasım 2013 22:07

Burada musluk suyu uzmanı mı var?

indigo35
Daire Başkanı
19 Mart 2014 07:28

20 senedir içiyorum.Parayla su almak, marketten taşımak çok zor ve anlamsız geliyor.Pet şişelerde pek güvenli değil.

İzmirde yaşıyorum.Musluk sadece yazın klordan dolayı kokar birazda kum tadı olur bir de kireçlidir.Kışın çok güzel oluyor.

indigo35
Daire Başkanı
19 Mart 2014 07:32

Şunu da ekleyeyim.Ben küçükken 90'lı yıllarda susadık mı çeşmeden içerdik.sokaktaki çeşmeler, evdeki musluktan su içerdik.Şimdi herkes pet şişe alıyor.Suya para verme adeti pek yoktu.Zamanla su satmak için çeşmeleri de söktüler.Artık musluktan su içene deli gözüyle bakanlar var.

fbjk
Daire Başkanı
19 Mart 2014 10:18

++++

indigo35, 10 yıl önce

Şunu da ekleyeyim.Ben küçükken 90'lı yıllarda susadık mı çeşmeden içerdik.sokaktaki çeşmeler, evdeki musluktan su içerdik.Şimdi herkes pet şişe alıyor.Suya para verme adeti pek yoktu.Zamanla su satmak için çeşmeleri de söktüler.Artık musluktan su içene deli gözüyle bakanlar var.

o.p.h.e.l.i.a
Şube Müdürü
19 Mart 2014 12:55

çeşme suyu sokaklarda olan tatlı su çeşmeleridir musluk suyu evde mutfakta banyoda olan kireçli ve acı sudur. bence bunu ayırt edin.

konyada musluk suyu içene şapka çıkarırım.

indigo35, 10 yıl önce

indigo35
Daire Başkanı
19 Mart 2014 18:12

Konyayı bilmem.İzmirde barajdan gelen su akıyor musluktan.Tadı çok kötü olsa içmem.Bir ara klor kokuyor diye belediyeyi aradım numune aldılar analiz yapıp sonucu gönderdiler.Birşey çıkmadı.Su sadece kireçli onu da pek dert etmiyorum.

o.p.h.e.l.i.a, 10 yıl önce

çeşme suyu sokaklarda olan tatlı su çeşmeleridir musluk suyu evde mutfakta banyoda olan kireçli ve acı sudur. bence bunu ayırt edin.

varra008
Kapalı
19 Mart 2014 21:19

Meseleyi fen bilgisi 8.sınıf suların artımı ve klorlanması ünitesiyle anlatayım:

Arkadaşlar içilebilir bir su yumuşak ve dezenfekte edilmiş olmalıdır.Sert sular(kireçli sular) mikroplu olmadığı müddetçe zararlı değildir hatta içeriğindeki kalsiyum ve magnezyum iyonları dolayısıyla kemik ve diş gelişimine faydalıdır.

Yani musluk suyunu klorladıkatan sonra rahatlıkla içebilirsiniz.

varra008
Kapalı
19 Mart 2014 21:24

Fakat bazı musluk sularına borulardaki aşınma(korozyon) dolayısıyla pas karıştığı için sağlığa zararlıdır.Yani şöyle izah edelim:Sert sular(kireçli sular) klorlandığı takdirde sağlığa kısmen faydalıdır ama zararı yoktur.

Klorlamada amaç;mikroplardan arındırmaktır.

Depolarda bekletilen sulara, depolardaki aşınma sonucu pas bulaşır ve sağlığa zararlıdır.

8.sınıf öğrenciler bu konuda sbs de soru kaçırmazlar :) en kolay konu :)

mühf
Şef
18 Nisan 2014 14:39

eyvallah..

varra008, 10 yıl önce

Fakat bazı musluk sularına borulardaki aşınma(korozyon) dolayısıyla pas karıştığı için sağlığa zararlıdır.Yani şöyle izah edelim:Sert sular(kireçli sular) klorlandığı takdirde sağlığa kısmen faydalıdır ama zararı yoktur.

Klorlamada amaç;mikroplardan arındırmaktır.

Depolarda bekletilen sulara, depolardaki aşınma sonucu pas bulaşır ve sağlığa zararlıdır.

8.sınıf öğrenciler bu konuda sbs de soru kaçırmazlar :) en kolay konu :)

mühf
Şef
18 Nisan 2014 14:51

asıl mesele de bu. çeşme suyu, şebeke suyunu direkt veren çeşmelerden içilirse içilebilir..

ancak bugün apartmanlarda yaşayan bizler suyu maalesef şebekeden alamıyoruz. su gelip bir havuzda toplanıyor oradan da hidroforlarla katlara pompalanıyor.

burada, asıl mesele havuzun temizliği ve güvenliği.

havuzlara dikkat edelim. temizliklerini aksatmayalım.. :)

o.p.h.e.l.i.a, 10 yıl önce

Komdastsb88
Aday Memur
18 Nisan 2014 17:57

bulunduğumuz şehire göre değişebilir bu

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi