Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : a_durmazburak363
29 Aralık 2006 00:42  

Okullarda temizlik!!!

Bilindiği gibi günlük hayatta hakkında en çok konuşulan, her insanın en çok önem verdiğini belirttiği kavramların başında temizlik gelir.

Özellikle ilköğretim 1. kademedeki ders kitaplarında temizlik konusuna oldukça geniş zaman ayrılır.

Bu başlıkta okullardaki temizlik durumları, sorunları ve çözüm yolları hakkında görüş ve öneri ve uygulamaları konuşalım istiyorum.

Okul müdürü, 3 müdür yardımcısı, 70 öğretmen, 3500 öğrenci ile 7 temizlik görevlisinin bulunduğu bir okuldayım. Öğretmenlerin yarısından çoğu farenjit ve benzer rahatsızlık çekiyor. Öğrencilerin yaşadığı hastalıkların da haddi hesabı belli değil. Benim sınıfımda her gün yaklaşık 4-5 öğrenci sağlık sorunları sebebiyle devamsızlık yapıyor. Diğer sınıflarda da benzer durumlar söz konusu.

Okulda ikili öğretim var. Her akşam sınıflar süpürülüyor, sabahçıların kullandığı sınıflardan sonra gelen öğleciler için yeniden temizlik yapılmıyor. Koridorlar öğleden sonra suyla ıslatılan steril olmayan bir paspas ile en fazla bir kez siliniyor. Daha doğrusu beton üzerinde gezdiriliyor. Aynı paspaslarla tuvaletler temizleniyor. Tuvaletlerde sabun yok.

Burada bir kaç satırla okuldaki sağlıksız ortamı olduğu gibi aktarabilmem oldukça zor. Ancak sınıfta kendimi pencereden atma isteğimin sık sık tekrarladığını belirtmeliyim.

Sizce genel olarak okullarda temizlik nasıl yapılmalı bu konuda okul müdürleri nasıl çözümler üretiyor?

Sağlık olmadan sağlıklı bir eğitim ortamı sağlanabilir mi?

Ben şahsen sözlü ve yazılı (gayri resmi)okul yönetimine ve okul aile birliğine defalarca konuyu aktarmama rağmen sonuç alamadım. Sizlerden gelecek öneriler ışığında yeniden denemek istiyorum.

Okul müdürüne bu konuyla ilgili resmi dilekçe verilebilir mi?

Bu arada önceki okulumda temizliğin son derece titiz bir şekilde yapıldığını belirtmek isterim.

Memur nette temizlik konusuyla ilgili öğretmen arkadaşımızın gönderdiği bir de haber buldum:

http://www.memurlar.net/haber/32986/

29 Aralık 2006 11:50

4444

http://cubuk.meb.gov.tr/doc_file/%C4%B0lk%C3%B6%C4%9F.%20Okullar%C4%B1%20disiplin%20amirleri%20Ceza%20Uygulama%20%C3%96rnekleri%202.doc

linkini tıklarsan yapabileceklerini görürsün sayın hocam

29 Aralık 2006 23:59

alvaro

4444 verdiğiniz linke bakıp örnekleri aldım, teşekkürler. Ancak işler görevlilerle inatlaşmaya dönmeden neler yapılabilir onu da sormak isterim sayın üyelere.

Okullarınızdaki örnek uygulamalar ve etkili çözüm yolları varsa bilmek isterim.

Özellikle okul müdürleri bu konularda nasıl çözüm üretiyor?

30 Aralık 2006 00:44

Z.Sadi_KULA

Malumunuz artık devlet okullara nadiren hizmetli atıyor. Mevcut durumdakiler ise forumdaki yazışmalardan da anlaşılabileceği gibi zar zor bir kaç iş yaptırılıyor. Okul başına kaç hizmetli düştüğü-düşmesi gerektiği de bir muamma. Benim gördüğüm çözüm ise İlçe milli eğitim Müdürlükleri tarafından ilçedeki tüm okulların temizlik işlerinin ihaleye verilmesidir. O zaman hem eğitim kurumları olması gereken temizliğe kavuşacak hem de çalışan çalışmayan hizmetli muamması çözülecektir.

30 Aralık 2006 01:11

Ali İhsan TÜKEL
Kapalı

alvaro hocam pes doğrusu 7 hizmetli çalışmıyor ha...aldıkları maaş kursaklarında dursun...

öğretmen sayım 20,ben ve yardımcım dahil..anasınıfı iki şube yoplam 42 öğrenci,ilköğretim de toplam 330 öğrenci var...iki ayrı bina diğer birimler hariç 15 derslik var..VE KADROLU HİZMETLİM YOK!!! İyikide yok..olup ta çalışamazsa sanırım mahkemelik olurduk...

Sayın hocam okulm köy okulu ama büyük bir köy...merkez köy...Müstahdem muhtarlıkça tutulan bağkur emeklisi tatlı bir ihtiyar...sabah ezanından önce gelir kaloriferi yakar,biz gelmeye çaylar çoktan dem almış ve okul sıcacık...bu ihtiyarın temizlik işine gelince haftada iki defa genel temizlik yapar ozaman ailesi ile bir araya gelir..anasınıfı velileri anasınıfını ayrı temizlerler..çocuklar temizlik alışkanlığını kazanmış durumdalar..."temizi korumak temilikten zordur" slagonları ile sınıflarını çiçek sınıf yaparlar yarışırlar...en temiz sınıfa ödül veririz...günler aylar böyle gelir geçer...merkezde ki müdür arkadaşlarım ise olayı temizlik şirketleri ile çözmüş durumdalar...saygılar hocam...işiniz zor ...

04 Ocak 2007 15:59

onay52

berbat

06 Ocak 2007 17:49

sehocan.sevdican

ya ben staja gittiğimde o çocukların koridorda koşarken çıkardıkları tozları içine çektiklerinde çok üzülüyorum.koşma diyorsun tam tersini yapıyor daha fazla koşuyor.okulun zemini karo değil ki temizlenebilsin...

07 Ocak 2007 10:03

madamimadam

lisemizin (10 derslik,280 öğrenci, 20 öğretmen) hizmetlisi yok. temizlik öğrencilere yaptırılıyor.

ÇOK TEMİZİZ ?!

07 Ocak 2007 14:41

turkceguzin

Bizim okulda adım atsan hademe çıkıyor karşına . Gel gör ki temzilik eyleminden eser yok. Şu an ben alerjik sinüzitle boğuşuyorum . Halimiz ne olacak ? Bilmiyorum .

21 Ocak 2007 23:48

neranka

Bir kere öğretmen masasını sildiklerini görmedim.Sişlgiler toz içinde, silmekten çok batırıyorlar.Bu yüzden ben ıslak mendil canavarı oldum.Sınıfa gelir gelmez ıslak mendille ya kendim siliyorum ya da öğrencilere. Önce defteri, sonra masayı. Tahtayı da ıslak mendille siliyoruz, çok güzel oluyor. Her taraf bebek poposu gibi kokuyor:)))

Toplam 9 mesaj