Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : SevkiSevilesin
08 Aralık 2013 11:42

müderrris
Kapalı

..bu sınava girip de kaybeden hiç duymadım. bir arkadaşım 81 aldı. fikih bilgisi arapçasi çok iyi olan hafız bir arkadaşım 99 aldı. yine arapçasi çok iyi olan başka biri 95 aldı. arapçasi normal düzeyde olan başka bir arkadaşım 71 aldı. arapça bilgisi vaiz olmak için yegane sebep olmamalı ama nasıl vaaz ettiğine hiç bakmadan da sınavdan geçirmek doğru değil zannımca. öz eleştiri: arapçamizi gelistirmeliyiz, günde iki saatimizi ayırıp bir senede...

08 Aralık 2013 11:49

müderrris
Kapalı

...komisyondakilerin istediği seviyeye ulaşmamız mümkün. bu eksik sadece vaiz olacaklar için değil din hizmetine gönül vermiş olan herkes için geçerlidir. mülakat yapanlara sözüm: vaaz edebilmek için yegane şart arapça olmamalı. sonuçta vaizlige girenler hiç arapça bilmiyor değiller. arapçasi çok iyi olduğu halde vaaz edemeyenler olduğu gibi çok az arapçasi olduğu halde çok iyi vaaz edebilenlerin olduğu unutulmamalı.mesele irşadsabunun için allame olmayagerek yok

08 Aralık 2013 11:57

güllere sevdalı

Örgün ilitam tartışmasina taşımayalım lutfen. Ben etrafimdan gorduklerimi yazdim. Ve ilitam elbette diyanette kullanilir diploma zaten diyanet için acilmişti ona bi sözüm yok da dedim. Ancak hegane şart arapça olsaydi kazandigini duyup şaşirdigimiz kimseler olmazdi. Veya mülakattan çikip bazi arkadaşlarin telefon ile "aradım selamìnızı söyledim. Nerden taniyosun diye sordular gûzel geçti" sözlerini duymazdim.

08 Aralık 2013 16:39

hafiz11

s.a muhterem hocalarım.şuana kadar sınav sonuçlarıyla alakalı olan bütün yazılanları özellikle dinihaberler.com sitesindeki yazıları okudum.herkes şikayetçi sonuçlardan.acizane ben bu durumdan şu sonucu çıkardım:

bakıldığında ihtisas mezunlarının .y.lisans mezunlarının hatipliği güzel olan tecrübeli olan yani bu işi fazlasıyla hakeden hocalarımızın kazanamadığı ilitam mezunlarının fazla vasfı olmayanların kazandığı anlaşılıyor.

birde bu kazanamayan hocalarımızın çoğunluğunun aynı komisyonlarda kazanamaması.sanki kasıt olduğunu gösteriyor.şöyle bi durum olabilirmi.sonuçta bu atama 4. ve 5. derece ilçelere olacak belkide çoğu doğu bölgesi olacak.ihtss. mezunu y.lisans vs. iiyi durumda olan hocalarımızın kazanıpta onların belki çoğunun gitmeyeceğini düşünüp kadroların boşuna heba olmaması açısından ilk etapta normal durumdakileri kazandırıp onları doğuya yerleştirip kalan iyi yerlere veya batı bölgelerine diğer bi sınavla artık nasıl olur bilmiyorum iyi olan kardeşlerimizi (nasıl olsa kontenjan ve sınav yapma hakkı var) yerleştirirlermi diye düşünüyorum.yoksa öbür türlü bu sözlü sınavının yapılış tarzının bi izahatı olamaz.gerçekten bir facia. inşallah benim dediğim gibi olur.herkes hak ettiğini alır.

08 Aralık 2013 16:41

mimarname

Selamün Aleyküm arkadaşlar .

Daha önce de yazmıştım 5. komisyonda girdim mülakat notum 86.

Ben ilitam mezunuyum, haseki okuyorum , yedi yıldır hatimle teravih kıldıracak seviyede hafızım , yüksek lisans yapıyorum, arapçam da ibareyi düzgün okuyacak kadar iyi elhamdülillah...

Sınava gelince : şayet ben 5. komisyonda değil de başka bir komisyonda olsaydım önceki sınav tecrübelerimden hareketle söylüyorum asgari 95 alırdım.

Anladığım kadarıyla zor bir komisyonmuş.

Fakat bazı arkadaşların ' İlitam mezunlarını basmakalıp aldılar ' demelerini yakışıksız ve bizlere haksızlık olduğunu düşünüyorum.

Arkadaşların hassasiyetlerini anlıyorum ama lütfen bu imtihanda alnının teriyle kazananların sayısının hiç de az olmadığını da kabul edelim.

Selametle...

08 Aralık 2013 21:12

turani025

arkadaşlar tekrar yineliyorum bu işin salt ilitam ve örgünle bir ilgisi yok bende litam mezunuyum sözlüm 50 ve olmadı 5. komisyon.komisyonda ilitamlı olduğumdan bahısle arapçamın istenilen düzeyde olmadığını söyleyince aynen soğuk bir şekilde o zaman burda ne işin var cevabıı aldım.buarada meal ve metni okudum.sonuç. farklı komisyonlar ve subjektif analizler üstelik 5 dakikada kazanan kardeşlere hayırlı olsun...

08 Aralık 2013 23:13

çıkçıka

arkadaşlar haseki okuyan arkadaşlardan bazılarına bile mülakatta elemişler. Arkadaşlardan biri y. lisans mezunu hafız hatimle teravih kıldıran arapçası da orta seviyenin üzerinde olan bir tanıdığı da elemişler. hatta bazı komisyonlarda kendini tanıtma fırsatı bile vermemişler. objektif olmayan bir sınavdı. komisyonlarda bir birliktelik yoktu. yani eşref saatine denk geldiysen geçtin öbür saatine denk geldiysen bırakma eğilimi göstermişler anlayacağınız

09 Aralık 2013 06:29

llYOLCUll

arkadaşlar haseki okuyan arkadaşlardan bazılarına bile mülakatta elemişler. Arkadaşlardan biri y. lisans mezunu hafız hatimle teravih kıldıran arapçası da orta seviyenin üzerinde olan bir tanıdığı da elemişler. hatta bazı komisyonlarda kendini tanıtma fırsatı bile vermemişler. objektif olmayan bir sınavdı. komisyonlarda bir birliktelik yoktu. yani eşref saatine denk geldiysen geçtin öbür saatine denk geldiysen bırakma eğilimi göstermişler anlayacağınız

çıkçıka, 10 ay önce - Alıntıya git

"öbür saati" :) :) :) iyiymiş :)

09 Aralık 2013 09:39

mehmetali_05

arkadaşlar geçen geçti kalan kaldı. kalanlar hiç bir şey bilmediklerinden kalmadılar. geçenler ise allame olduklarından geçmediler. mülakatlarda kriterler somut değildir. bu münasebetle kalan arkadaşların kendilerini yetersiz görmemeleri gerekir. ikinci bir husus bu sınav örgün ilitam ayrımını körüklememeli, her sınavda bu spekülasyon ortalıkta dolaşır. ihtisas sınavında özellikle ilitamlı kardeşlerimiz bizi almıyorlar demişlerdi halbuki ilitam mezunu ihtisas okuyanları tanıyorum. ben örgün mezunuyum ihtisas mülakatında geçemedim. ondan aspagaras haberlere inanmayın.

sonucun hepimiz hakkında hayırlı olması temennisi ile...

09 Aralık 2013 11:56

müderrris
Kapalı

İlitam orgun tartismasi çok saçma bir tartisma. Neye ulaşmaya calisiyorlar anlamadim. Hadiste yuksek lisans yapan 10 kişiyiz. Yedisi ilitam mezunu. Vaizlik sinsvindsn 99 alan arkadasim ilitam mezunu. Ben orgun mezun uyum onun aldiği puana yetidemedim. İlshiyatlarda arapça eğitimin kalitesi ne ki mezun olan dört dörtlük arapça bilsin. Evet ilitamlarda verilen eğitim nispeten ilitamdan daha kolay olabilir ama builitam mezunlarinin orgun mezunlardan daha az bilgili olduğu anlamına gelmez

09 Aralık 2013 16:02

vuslat52

örgün okuyanlar genelde 18 -20 yaşlarında gençler.kimisi düz lise mezunu besmeleyi bile okulda öğreniyor. ilitam okuyanlar ise kendini yetiştirmiş medrese okumuş kişiler çoğu diyanet çalışanı alt yapısı olanlar olmasa zaten ilitamı bitirmek dışardan mümkün değil örgün okumak aslında daha kolay . ilitam mezunlarının y.lisans doktara vaiz müftü oldukları görünce yapılan yorumların hasetten öteye gitmediği bir realitedir.istisnalar olmak şartıyla..

09 Aralık 2013 16:09

MESSANGER

sa.sayin hocalarim ilitam orgun hepiniyi sevyorum.sizlere söyleyecegim su ben orgun okudum hemde en iyi unvstelerden brnde bizler hocanin yanina gttik ozel arapca dersler aldik.ve hamdolsun allame olamsakta br seyler ogrendik.sayin hoamin ellerinden operim.benimle mezun olan oyleleri vardi ki inanin resemn ilme dusmandilar kitap okuyan insandan nefret edyorlardi.ve bunlardan bayilarinin simdi ogretmen oldugunu duyuyorum ve uzuluyorum.hocalarim ilim gayretle oluyor fakulteyle degil.zaten ilahiyatlarda ogretilen arapca malum.mehmet gormez hocamizin baskan olmasiyla yine medrese mollaigi donemi baslamistir.ve diyanette arapca daha da onem kazanacaktir.bunu iy bilin ve basakn degisinceye kadar devam edecektir.bence arapcaya calisin.simdi cemaatimin yarisi arap.magrib ve tunus kokeknliler.brlkte arpca konusuyoruy.hangi sinava gttimse arapcanin faydasini gordum.insallah orgun surgun demeden hepimiz arapca calisalim.duam su Allahim ilitam olamyan ve hakikik arapcanin ogretildigi ve Kuran egitiminin oldugu br ilahiyat nasip et.amin.

09 Aralık 2013 16:58

İmran.Ali

amin hocam amin...

09 Aralık 2013 23:50

ulema56

vaizliği kazanan arkadaşlar ş.müdürlüğü ve murakıplık sözlü sınavınada gireceklermi?

11 Aralık 2013 15:35

güllere sevdalı

Bir anlık öfkedir üzüntüdür ne derseniz adına artık gelip geçti mi arkadaşlar. Sonuca itiraz edeniniz var mı. İtiraz icin ne gerekli. Süresi var mı. Her komisyonda millet kendini tanitma forsati bulurken 20-25 dk içerde beklerken 4-5 dakikada bütün gelecegimizle oynayan adeta haşa vahy alir gibi yüzümüze bakip bakip gönderen başta 5.komisyon olmak üzere digerleri hakkinda ne yapmayi düşünüyorsunuz. Ben yillardir meb' e geçmedim diyanete olan sevdamdan. Şimdi oturup formasyon almak istemiyorum ama iyi ki başvurumu yapmişim. Önceki yillarda neden başvurmadiysam .

11 Aralık 2013 15:45

futuvvetehli

Bir anlık öfkedir üzüntüdür ne derseniz adına artık gelip geçti mi arkadaşlar. Sonuca itiraz edeniniz var mı. İtiraz icin ne gerekli. Süresi var mı. Her komisyonda millet kendini tanitma forsati bulurken 20-25 dk içerde beklerken 4-5 dakikada bütün gelecegimizle oynayan adeta haşa vahy alir gibi yüzümüze bakip bakip gönderen başta 5.komisyon olmak üzere digerleri hakkinda ne yapmayi düşünüyorsunuz. Ben yillardir meb' e geçmedim diyanete olan sevdamdan. Şimdi oturup formasyon almak istemiyorum ama iyi ki başvurumu yapmişim. Önceki yillarda neden başvurmadiysam .

güllere sevdalı, 10 ay önce - Alıntıya git

hocam geç kalmayalım.evet bir çok arkadaşımız dilekçelerini başkanlığa gönderdi.dava açma düşüncesi olan arkadaşımız çok bende 5. komisyonda girdim size dilekçe örneği gönderiyorum .

GÖREV YERİ :

ÜNVANI :

ADI SOYADI :

BABA ADI :

MEMLEKETİ :

DOĞUM TARİHİ :

MEMURİYETE BAŞLAMA TARİHİ :

SİCİL NO :

ÖĞRENİM DURUMU :

T.C KİMLİK NO :

EMEKLİ SİCİL NO :

ÖZÜ : Vaizlik mülakat sonucu ve istatistiki bilgiler talebi

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA

ANKARA

28.11.2013 tarihinde 5. komisyonda saat 14:00?te vaizlik mülakatına girdim. Girmiş olduğum bu mülakatta komisyon üyelerinin ayrı ayrı vermiş olduğu notları ve 5. komisyonda dahil diğer komisyonlarda sınava giren kişilerin sayısının ve her komisyonda kazanan ve kazanamayan kişilerin sayısının tarafıma yazılı olarak bildirilmesini istiyorum.

Gereğini arz ederim. 09/12/2013

Adres:

Tel :

11 Aralık 2013 17:37

llYOLCUll

Hiç cevap alan oldu mu arkadaşlar?

24 Aralık 2013 11:52

Ahmet.73

Şu linkteki

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.15433&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=diyanet

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI SINAV YÖNETMELİĞİ

MADDE 9 ?

(5) Sınav kurullarında görevlendirilenlerin öğrenim seviyeleri, sınava gireceklerin öğrenim seviyelerinden aşağı olamaz, yazıyor.

Doktora ve yüksek lisansı olduğunu söyleyen ve 5. komisyonda sınava girenler; 5. Komisyonda görevli Eski Ankara Müftüsü Hakkı Özer ve Atama I. Daire başkanı Recep Sönmez'in akademik bi kariyeri yok diye biliyorum.

Toplam 78 mesaj