Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : DaRuGa_YaRKaNAykırı Polisünal benlialper
12 Ağustos 2014 13:01

YARGU

Gelmesi beklenen yazının mevcut durumu ve akibetiyle ilğili bilgisi olan arkadaşlarımız varsa lütfen bizleri bilğilendirirse seviniriz. malum izin durumları söz konusu. arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

13 Ağustos 2014 02:18

KARABÜKLÜ7878

Arkadaşlar bu on gün sonra meselesi hiç bitmez, şu geldiğimiz durumda mahkeme kararı sonucu atanacaklar rütbesi sökülecekler hatta devam edecek olan Başpolisler de günlerdir, aylardır huzursuz. Evet 4 yıldan buyana rütbe takıp karar sonucu sökülecek olanlara üzülüyoruz ve mağdur olacaklar. Bunun yanında 4 senedir dava dava uğraşıp binlerce lirasını, zamanını bu uğurda yitirenlere başta kendim olmak üzere kat kat fazlasıyla üzülüyorum. Nedeni ise mahkeme kararına rağmen mevcut başpolis kanun ve yönetmeliğine rağmen şu mu olacak bumu olacak henüz belli olmaması. Mahkeme kararı o kadar açık ki elde Kanun ve buna göre çıkarılan Başpolis yönetmeliği atama maddesi olduğu halde Çok basit bir işlemi atamaları yapmak geciktikçe gecikiyor. Görünen o ki durum analizinde gecikmeye de devam edecek. Ve şu dikkatten kaçıyor geciken hergün hem idarenin hem rütbesi söküleceklerin, hem mevcut devam edecek ve yeni atanacak başpolislerin zararınadır. Gecikmenin zararı herkesedir. Hem maddi hem manevi. Rütbesi sökülecekler tazmin davası açacaklardır, 4 senedir rütbe takamayanlar tazmin davası açacaklardır yani geçen her gün maddi manevi kayıplar büyümektedir. Yani şu anda her iki taraf için sorun varda seneye olmayacak mı? Bunu sonlandırmanın en çabuk yolu bir an önce mahkeme kararına göre yeni atamaların yapılmasıdır. Sorunu ötelendikçe sorunlar ve mağduriyetler dağ kadar büyüyor. Düşük puanla Başpolis olduğu halde Başpolis olduğu için erkenden doğu görevine gönderilen personel tazmin davası açacaktır, burada bu arkadaşlar polis olarak da 2. Şarka zaten gideceklerdi ancak 3-4 sene önce gitmiş oldular azda veya çok tazmini olacaktır. Fakat hak ettiği ve mahkeme kararı olmasına rağmen hala rütbe takamayanların mağduriyetinin tazmini kat kat daha fazla olacaktır.

Sonrasında atama dönemi zaten geçti geçiyor, liseler tercihleri belli oldu, herkes kömürünü aldı, çocuklarını dershaneye yazdırdı, yakında okullar açılacak, tayin olsan gittiğin ilde bu sorunların yanında lojman sırasını kaçırdın zaten, kiralık ev bulmakta mümkün olmaz eylül-ekim ayında. Dolayısı ile biz dahi ?Ya bu atama işleri 2015 atama dönemine kalsa? diyecek hale geleceğiz, yada bunu yakında 10 gün bilgisini veren arkadaşlardan duymaya başlarız. Pekala bu bizim kaderimiz mi ? Elbette Hayır. Daha öncede olduğu gibi yolumuza kendi çaba ve mahkemelerle devam edeceğiz. Evet bugün Çarşamba günü bir olur alınacağı söyleniyor. Olurun nevi mahkeme kararı sonucu iş ve işlemlere başlanmasıyla ilgili olduğu belirtiliyor. Olur haftaya imzadan çıkar ve tebliğ edilir diye umuyoruz. Arkasın 4 sene süren davada iş ve işlemlerin bitmesi en az bir ayı bulur ama bana sorarsanız 2015 atama dönemine kadar sarkabilir!!! Evet olabileceğin takdimidir. Bu vesile ile davasını kazanan arkadaşlar başta olmak üzere kararın bir an önce uygulanması ile ilgili idareye dilekçe vermişler bu dilekçelere gelen cevaba ve Mahkeme kararının 30 gün süreyi geçtiği halde uygulanmayışı ile ilgili öncelikle dava açanlar olmak üzere, dava açmamışta olsa geneli ilgilendiren bu karardan yararlanabilecek durumda olan herkes ferdi olmak üzere veya Av. Aracılığı ile Ankara idare mehkemesine dava açabilecek, Ankara C.Savcılığına suç duyurusunda bulunabilecektir. Suç duyurusuna soruşturma izni verilmeyebilir, budurumda ise iyiki mahkemeler var tekrar idare mahkemesi kanalı ile bu izin baypas edilerek 30.000 kişinin yıllardır beklediği 9750 kişinin başpolis olacağı hakkı almak mahkemenin kararları ile olabilir.

Bu aşamada Başpolisliğin hiçbir espirisi kalmamıştır, ben nacizane 75 küsür puan almış bir kardeşiniz olarak bir ay sonra gelecek olan atama işlemlerinden feragat edebilirim çünkü benim bir ailem bir sosyal yaşantım var atama dönemi sonrası ben bir yere gitmem gidemem. Yani bu noktada 4 yıldan bu yana zaman ve para harcayıp süreçte yıprandığımız davanın sonuç uygulamasını görebilmek ve bizden bitmeyen dava ile ilgili tahsil edilen kendi helal paralarımızın tarafımıza iadesini alabilmekten başka beklentimiz yoktur. Rütbenin bir esprisi kalmamıştır. Göreceksiniz bir çok arkadaş atama döneminde uygulanamayan karar nedeni ile feragat edecektir.

Bir diğer konuda ilk atama işlemi 9750 olmalıdır söylemimize eleştiriler geldi, bunu ben demiyorum daha öncede açıkladım mahkeme diyor yönetmelik diyor, Şöyle ki;

Atama

MADDE 20 ? (1) Atamalar birinci sıradaki adaydan başlamak üzere tercihleri dikkate alınarak yapılır. Atamalarda birimler için tespit olunan kontenjan aşılamaz. Yerleştirme sonrasında boş kadrolar idarece ilan edilerek sadece yerleştirilemeyen adaylardan ikinci bir tercih alma işlemi yapılabilir. Kontenjan yetersizliği nedeniyle tercih ettiği kadrolara yerleştirilemeyen aday rütbe alamaz.

Atama maddesinde yerleştirme sonrası boş kalan kadrodan bahis var herkese tercih sunarsan boş kadro kalır mı? Burdada şu kolaylık getirilmiş kadroların boş kalmaması adına ilk 9750 sonrası boş kalan kadrolara daha aşağıdan yedek de diyebiliriz puan sıralamasına göre yerleştirme işlemi yapılabileceği yönetmelikte açıktır. Yani belki 11.000 inci sıradaki rütbe alabilir ancak bu 2. Yerleştirme sonucu olabilecek bir durumdur buda idarenin takdirine bırakılmış. Aksi bir 9750 dışı yerleştirmede düşük puanlı yüksek puanlının amiri olamaz hükmüne aykırı sakat işlemdir. Uygulamanın sakatlığı ile ilgili dava konusudur.

İptal olan geçici maddede dahi; Hak kazananlar öncelikli şartı vardı, atama sonra, yani ilk 9750 hak kazananın bilahare kontenjanlara yerleştirilmesinden bahsetmekte idi.

Kısaca Mahkeme sonucu kazandığımız dava yine mahkeme kararı sonucu uygulanabilecek olacağını düşünmek insanı acı acı gülümsetiyor. Mahkeme kararlarının İdereye tebliği haziran ve Temmuz aylarında olduğu düşünüldüğünde keşke atama döneminde önümüzü görebilecek iş ve işlemler bitirilebilseydi?

On günler ne yazık ki 4 senedir bitmedi, Mahkemeler neticesi mi bitecek, yoksa idare tarafından ivedi bir uygulamamı olacak hep beraber göreceğiz. Bu arada Torba yasada 100. Madde olan kararların 2 sene uygulanmayışı ile ilgili kanun dün meclis kurulunda onaylandı yakında resmi gazetede yayınlanır. Bizler rütbemizi eğer nasip olursa 14.04.2011 den geçerli takacağımıza göre bu kanun bize uygulanamaz diye düşünmekle ve kanunun çıkarılma amacı açtığımız dava konusuyla tamamen zıt yönde olmasına karşın ne olup biteceğini hep beraber göreceğiz. Umarım yeni insanlar yeni güzel fikirlerle bizler için en iyisini yaparlar. Şu an keşke 2011 de Yürütmeyi durdurma alındığında atamalar düzgünce olsaydı bu mağduriyetler yaşanmayacaktı demekle beraber yarında başka keşkeler dememek için yapılacak olan işlemlerin bir gün dahi gecikmeden yapılabilmesi herkese kazandıracaktır. Biz kararlar ve uygulamalar ne olursa olsun her aşamada dik durmaya devam edeceğiz. Hakkımızda hayırlısı?.

14 Ağustos 2014 00:14

KARABÜKLÜ7878

Atama işlemi mevcut mahkeme kararı ve BP yönetmeliği atama maddesine göre zaten çocuk oyuncağı, ancak mahkeme kararının uygulanmaSI İÇİN BUGÜN SON GÜNDÜ. Atama dönemi geçti diyorlar,geçerse geçsin. Yukarda belirttiğim kriterlere göre atamaları yap kim rütbeli kim değil belli olsun mahkeme kararı yerine getirilsin, sonrasında herkesi bulunduğu yerde rütbelerini ver gelecek sene atama döneminde atandıkları yerlere gönderirsin ve hatta talep rlmak sureti ile açık bulunan illere gönüllülük esaslı göndermek personel istihdamınada uygundur. Ancak bu son gün dahi olurun alınamaması bu işin gidişatını göstermiştir. Yani belki haftaya 13.08.2014 tarihli bir olur tebliğ edilir iş ve işlemlere başladık en kısa sürede atamalar yapılacak diye. Ancak bu süre şu an itibari ile dolmuştur.Bu aşamada Bu kararlardan faydalanabilecek durumda olan ve ilk 9750 içinde bulunan herkes idareye karşı mahkeme kararını yerine getirmemekten dolayı adli ve idari dava açabilir. Daha önce yaşanılan acı tecrübeler dolayısı ile Av. bunun hazırlığını yapmıştı. Haftaya kararın uygulanması ile ilgiliidareye dilekçe yazılacak, Sonrasında idareden gelen cevaba göre herkes bireysel davalarını açabilir karar uygulanmadığı açıktır ve bu dava açanların ivedi rütbelerini aldıklarını hep beraber göreceğiz. Hukuki yardım konusunda birbirimize fikir ve belge anlamında yardımda bulunmalıyız.....Hakkımızda hayırlısı....

15 Ağustos 2014 12:54

YARGU

Arkadaşlar bu gün malum hafata sonu. okul tercih ve kayılarında sona gelindi. Sözü edilen ve çarşamba günün imzaya çıktığı söylenen yazının akibeti hakkında bilğisi olan, özellikle ankarada görev yapan meslektaşlarımız bizleri bilğilendirirseler seviniriz. Malum bir çok noktada süremiz azaldı.

Bu yazı içeriği hakkında çeşitli bilğiler söyleniyor. Yok sadece yerleşemeyenler tercih yapacak, yok ilk sıraya girenler tercih yapacak, bir başkası tercih yaptırılmayacak... PDB'nı arıyoruz telefonumuzu açan yok. Akibetimizin mevcut durumu hakkında sağlıklı bilğiler veren meslektaşlarımızdan şimdiden Allah razı olsun. Hayırlı Cumalar..

20 Ağustos 2014 12:14

YARGU

Arkadaşlar, birinci dönem baş polislik formunda arkadaşlar yazının imzalanmış halini gördüğünü söylemişlerdi. konun mevcut haliyle ilğili en ufak bir bilğisi olan arkadaşım yok mu? bu sessizlik ziyadesiyle uzamadı mı?

20 Ağustos 2014 15:38

kartalpolices

Başpolislikten geçtik artık...Şu avukatlık ücretlerine ne oldu....ne zaman alacağız Avukatımız uyuyormu........

21 Ağustos 2014 17:28

YARGU

Arkadaşlar, bu gün Kıdem ve Terfi Değerlendirme Şube Müdürrlüğünde görevli bir amirimizle başpolis memurlarının yeniden yerleştirilmesi konusunda görüştüm. yapılan görüşmede 1. atamanın ipral edildiği ve yeni mahkeme neticesinde yeni bir yerleştirmenin yapılacağını, bu yönde genel müdürlükten olur alındığını ve genelge alt yapı çalışmalarına başlandığını 10-15 gün sonra personele tebliğ ile tercihlerin alınacağını belirtti. Dilerim hakkımızda hayırlısı olur.

22 Ağustos 2014 10:57

KANUN0246

biz ikinci kez şarka geldik. daha 1 yıl bile olmadı. gerci doğunun en torpilli ilinde ve o ilin en torpilli ilçesindeyim. puanımızda buraya yeter heralde. zaten batıda da olsan yerleştirme falan olsa iyk yazacağım il burasıydı. yani benim için artık 3. bir yerleştirme heyecanı falan yok. kendi göbeğimi kendim kestim ve istediğim ile zaten tayin oldum..:)

25 Ağustos 2014 17:13

YARGU

Degerli meslektaşlarım.. Başpolis Memurluğu yeni yerleştirme çalışmaları hakkında bilği yada sağlam duyumları olan kardeşlerimiz varsa bizleri bilğilendirirseniz ziyadesiyle seviniriz.. Zira her geçen gün mağduriyetimiz artıyor..

26 Ağustos 2014 01:37

KARABÜKLÜ7878

İdari Yargı Kararlarını Hiç Uygulamamak, Muvazaalı Uygulamak Ya da İdari Yargı Kararlarını

26 Ağustos 2014 01:38

KARABÜKLÜ7878

İdari Yargı Kararlarını Hiç Uygulamamak, Muvazaalı Uygulamak Ya da İdari Yargı Kararlarını Etkisizleştirmek Görevi Kötüye Kullanmak Suçunu Değil, ?Eziyet-} İşkence? Suçunu Oluşturur.
Av. Ali ALTAY1

26 Ağustos 2014 06:14

Şehitkamil27

arkadaşlar mahkeme kararın uygulanmaması ile ilgili dava açan oldu mu bilgisi olan varmı ?

26 Ağustos 2014 18:54

YARGU

Peki, bu yeni sıralama ve tercihler bu hafta gelebilir mi? Hiç bilği ve duyumu olan var mı?

27 Ağustos 2014 20:34

YARGU

Bir Başpolis Memuru arkadaşım yaklaşıl 5 gün önce egm'ye Başpolis Memurluğu yeni yerleştirmeler hakkında bilği talebi neticesi bu gün akşam üzeri cevap geldi.. gelen cevapta ise; 1. atamaların mahkemece iptal edilmesi neticesinin idareye 30.04.2014 günü tebliğ edildiği, 13.08.2014 günü egm'den yeniden yerleştirme işlemi için olur alındığı ve bu yönde genelge çalışmalarının halen devam edildiği, genelgenin onayı ile birlikte personele tebliğ edileceği... hususu hakkında bilği verildi... Bir genelge bu kadar sürer mi bilmiyorum. genelgenin mevcut durum ile içeriğini bilen arkadaşım var mı?

28 Ağustos 2014 00:20

muzsword

ne oluyor işler nasıl yürüyor mahkeme kararı 4. ayda çıkmış 8.ayda olur alınmış biz boşuna okumuşuz yahu mahkeme kararı 30 gün filan fişman zaten bu insanlar 4 senedir mağdur kaç sene dağa bekleyecek neden bekleyecek yürütmeyi durdurma kararı alınalı 2 yılı geçiyor uygulanmamış şerh alınınca mahkeme kararı uygulanmaz diye hangi kitapta yazıyor hukuk okumadıysanız kutsal kitabıdamı okumadınız yazık ya bu nasıl bir iştir vay arkadaş ince ince elesinler kim kusurlu ise hırsızın arsızın polislik mesleğinde işi yok kim soru çalmışsa dağıtmışsa birilerinin hakkını gasp etmişse hukuksuz işlem yapmışsa umarım bunları devletin bakanı polisi bunları ayıklar diyecek sözde yok çünkü artık anlamıyoruz.

29 Ağustos 2014 21:29

KARABÜKLÜ7878

arkadaşlar mahkeme kararın uygulanmaması ile ilgili dava açan oldu mu bilgisi olan varmı ?


Şehitkamil27, 1 hafta önce - Alıntıya git

Arkadaşlar ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYORMUŞ...............Av. Davası sonuçlanan iki arkadaş için biri geçen ay olmak üzere karar süresi içinde uygulanmadığından bahisle 2 ayrı davayı Ankara idare mahkemelerine açtığını bildirdi. Ayrıca davası sonuçlanan ve takip ettiği dosyalarla ilgili, arkadaşlar için kararın uygulanmasının geciktiğinden bahisle adli dava açmak için savcılığa suç duyurusunda bulunacağını, soruşturma izni verilmez ise kesinleşmiş davanın uygulamasının geciktirilmesindeki mağduriyetler sebebi ile tekrar idare mahk dava açıp soruşturma izni talebinde bulunacağınu belirtti. Sonuç alma zamanıdır. Hakkımızda hayırlısı.........

29 Ağustos 2014 22:40

muzsword

çalışmalar devam ediyor . zerre kadar inanmıyorum.

01 Eylül 2014 16:39

YARGU

Arkadaşlar bu kadar karamsar olmaya gerek yok. yaklaşık 10 gün önce Görevde yükselme ve kıdem şube müdürlüğünde yetkili biriyle görüştüğümde 1. atamaların iptal olduğunu, yeni atamalar için 13.08.2014 günü egm den olur alındığını ve genelge çalışmalarına başlandığını muhtemelen 10-15 gün içerisinde çalışmaların bitirilip bizlere tebliğ ile yeni yerleştirmelerin yapılacağını söyledi. bu görüşmemden 2-3 gün sonra bir başpolis arkadaş bilği edinme kapsamında egm ye başvuradu. yeni gelen cevapta ise bu doğrultuda cevap geldi. gelen cevapta; 1. atamaların iptal olduğu ve yeni bir yerleştirmenin zorunluluğundan bahsederek 13.08.2014 günü bu yönde egm den olur alındığını ve genelge çalışmalarının devam ettiğini bu genelgenin bitimi ile yapılacak iş ve işlemlerin bize bildirirleceği yazıyordu. bizzat bunu gördüm. fakat yaşamımızı etkileyecek (yeni bir şehir ve düzen) bu kadar önemli bir çalışmada arkadaşların suskunluğu beni ziyadesiyle şaşırttı. BU GENELĞENİN MEVCUT DURUMU İLE İLĞİLİ BİR BİLĞİSİ OLAN ARKADAŞIM VAR MI?

Toplam 238 mesaj