Editörler : "eskiyara"Pangaea
14 Şubat 2014 17:37

Banka Kredi Kartı Borcu İçin Maaşıma Bloke Koyabilir Mi?

Kredi kartı borcumu düzenli olarak ödeyemiyorum 2 aydır ödemeyemediğim için banka tarafından kart borcunun asgarisi olan 2100 tl tutarında hesabıma bloke konulmuş. Öğrenmek istediğim maaşımın 4 te 1 inden fazlasına haciz gelmesi yasak olduğu halde memurun maaşının tamamına banka bloke koyabilir mi? Tamam kart kullandım ödemek zorundayım, bu kadar borcu nasıl yaptın diyeceksiniz haklısınız ama benimde kendime göre sebeplerim vardı, geçmişi tartışmak yerine şu anda tüm maaşım kesilirse ben 1 ay boyunca ne yapacağım onu düşünüyorum. Bankanın bunu yapmaya yetkisi var mıdır?

İSRA80
Kapalı
15 Şubat 2014 12:23

Allah yardımcın olsun kardeş en iyisi bir avukata sor

asaygin
Müsteşar
15 Şubat 2014 14:45

Hocam borcu borçla kapatmak pek doğru değil ancak size tavsiyem kredi çekip hacizi kaldırabilmeniz lazım

kamuran15
Müsteşar
15 Şubat 2014 17:40

Hayır anlamam ki, neden eksi verilir_ Ne kadar cahil bi toplum olduk Adam derdini açmaya karar vermiş, nitekim medeni ve açık dille nakletmiş. . Sorunun çözümüne gelince = Hocam avukata danış görüşü haklı fakat şunu istemeye de hakkınız var biliyorum. Yeni bddk ya göre bu türden ödeyemediğiniz kart borçlarını banka -18 ay diye aklımda- eşit ödeneklere ayırmak zorunda. Bu yasa ile bir nevi ödenemeyen kredi kartı borcunu adeta kredi ödeneği uygular gibi ödeme imkanı getirilmiştir. Bunu bir dilekçe ile, bu yönde belirterek kredi gibi eşit taksitte ödemek istediğinizi belirten bir dilekçe yazıp bankaya verebilirsin Reddedilmeyecektir. O şekilde bir bloke - özellikle de memura- makul değildir.

slhsyn55
Şef
15 Şubat 2014 18:08

parana bloke koyabilir. haciz değil zaten. parayı ne sen alabilirsin nede banka alabilir. en iyisi bankaya gidip toplam borcunuzu taksitlendirme yoluna gitmek. bunun içinde bir hesap yaptırın kaç istiyorsanız. aynı ay üzerinden kredi çektiğinizde aylık taksitler ne kadar oluyor birde onu hesaplattırın. hangisi uygunsa onu alın. başka çareniz yok gibi görünüyor. muhtemelen borcunuz 5 ile 6 bin tl gibi bir şeydir. kredi çekin 12 ortalama 550-600 tl gibi her ay geri ödemeniz olur. buda sizi çok sarsmaz diye düşünüyorum.

kamuran15, 10 yıl önce

Hayır anlamam ki, neden eksi verilir_ Ne kadar cahil bi toplum olduk Adam derdini açmaya karar vermiş, nitekim medeni ve açık dille nakletmiş. . Sorunun çözümüne gelince = Hocam avukata danış görüşü haklı fakat şunu istemeye de hakkınız var biliyorum. Yeni bddk ya göre bu türden ödeyemediğiniz kart borçlarını banka -18 ay diye aklımda- eşit ödeneklere ayırmak zorunda. Bu yasa ile bir nevi ödenemeyen kredi kartı borcunu adeta kredi ödeneği uygular gibi ödeme imkanı getirilmiştir. Bunu bir dilekçe ile, bu yönde belirterek kredi gibi eşit taksitte ödemek istediğinizi belirten bir dilekçe yazıp bankaya verebilirsin Reddedilmeyecektir. O şekilde bir bloke - özellikle de memura- makul değildir.

kamuran15
Müsteşar
15 Şubat 2014 19:12

"slhsyn55" bilginizi; hedef yöne, muhataba/başlık sahibine iletmeniz daha doğrudur.

kamuran15
Müsteşar
15 Şubat 2014 19:19

Ayrıca, asgarisi 2100 tl olan kredi kartı borcunun yekün tutarının, andığınızın bir hayli üzerinde olduğu açıktır. Çünkü 1/4 itibari ödeme oranı ile takriben 7850 ila 8500 tutarında kredi kartı borcuna tekabül ettiği anlaşılabilmektedir. Bankaya dilekçe verip tasitli ödeme yoluna gidebilir anlatmıştım.

slhsyn55
Şef
15 Şubat 2014 19:49

yanlış alıntı yaptım. :) daha önce asgari ödemede sıkıntı yaşadığını söylemişti. eğer öyle bir şer var ise min ödeme tutarı %40 %50 lere çıkmış olabilir. min ödemeyi bankalar farklı hesaplayabiliyor.

kamuran15, 10 yıl önce

"slhsyn55" bilginizi; hedef yöne, muhataba/başlık sahibine iletmeniz daha doğrudur.

kamuran15
Müsteşar
15 Şubat 2014 20:14

Doğru, bankdan bankaya değişiyor minimum ödeme. Yine de 1/5 ödeme alanına rastlanılamaz oldu. Çoğunlukla 1 milyar kart borcuna 250 yi alıyorlar. Aldıkları bişey değil, artık kartlar işimize yaramaz oldu Bilen iyi bilecektir Neden yaramıyor derseniz Her 2 veya 3 ayda bir bir asgari yerine, borcun tamamı istenir oldu. Topu topu 2 kart kullanıyorum Limitleri 1500 eri geçmez Bankalara yakanızı kaptırmayın bu konuda. .

slhsyn55, 10 yıl önce

yanlış alıntı yaptım. :) daha önce asgari ödemede sıkıntı yaşadığını söylemişti. eğer öyle bir şer var ise min ödeme tutarı %40 %50 lere çıkmış olabilir. min ödemeyi bankalar farklı hesaplayabiliyor.

kamuran15
Müsteşar
16 Şubat 2014 00:37

Neden işe yaramadığını, kanaatimce yeterince detaylamalıyız Çünkü; -bankadan bankaya değişmekle beraber- tamamı yatırılmayan kart borcu nedniyle; artık limitiniz olsa/kalsa bile, nakit çekimlerde bir işe yaramıyor. Yaramayınca napalım kart kulanımını. .demek isteriz ancak, asgari ödendiği takdirde kartla alışveriş için bu kısıt geçerli değil -yani hep çarşı pazar edecek değiliz tabi..Bu konuda en çok _ş bank uygulamaları kıl tüy vaziyette. İki ay hatta ay içerisinde tam yatırılmayan kart borcu nedeniyle beş kuruş para çekilemiyor (!) Üstelik asgariyi ödüyoruz gene çekilmiyor...Bir tek alışveriş edebiliyorsunuz Önceden böyle değildi...Andığım gibi, hep alış veriş ve taksit işiniz olacak ta, ancak o zaman kartım işe yaradı olacak. .Anlıycanız kredi kartı kullanımı nakit çekimler için artık fiyaskodur, bitmiştir. Bu arada, bankasından bankasına göre değişebiliyor.

DAMLARLI
Aday Memur
16 Eylül 2017 09:05

Selamün aleyküm

Maaşım 2747

Bu ay 1740 tl kredi kesintisi

Kredi kartımı ödemediğim için 850 kesmişler

Ek hesap faizi 100 küsür

Kalan maaş param 79 tl

Bu olay için ne yapmak gerekli

şaşkın tarihçi
Genel Müdür
16 Eylül 2017 09:26

Batmışsınız siz. Allah yardımcınız olsun. :(

DAMLARLI, 7 yıl önce

Selamün aleyküm

Maaşım 2747

Bu ay 1740 tl kredi kesintisi

Kredi kartımı ödemediğim için 850 kesmişler

Ek hesap faizi 100 küsür

Kalan maaş param 79 tl

Bu olay için ne yapmak gerekli

cem_uar
Şube Müdürü
16 Eylül 2017 11:44

benimde maaştan sadece 50 tl kalan günlerim olmuştu. olabiliyor. yapılabilecek elinizde varsa satılabileck tablet, telefon vb. nakite çevirip borcun bir bölümünü kapatın. borcun bir bölümünü kapatınca kredi çekme imkanınız artacak. uygun bir kredi çekip birazda kemer sıktığınızda durumu toparlayabileceğinizi düşünüyorum.

hopali
Başbakan Müsteşarı
16 Eylül 2017 18:45

İyi O Kadar Kalıyormuş, Maaş Günü Eksilerle Başlayanlar Oluyor:) Çoğumuzun Başından Geçiyor Eksileri Görmek, Önemli Olan Çıkışa Ulaşacak Çözümleri Üretebilmek;)

cem_uar, 7 yıl önce

benimde maaştan sadece 50 tl kalan günlerim olmuştu. olabiliyor. yapılabilecek elinizde varsa satılabileck tablet, telefon vb. nakite çevirip borcun bir bölümünü kapatın. borcun bir bölümünü kapatınca kredi çekme imkanınız artacak. uygun bir kredi çekip birazda kemer sıktığınızda durumu toparlayabileceğinizi düşünüyorum.

mehmet teacher
Kapalı
16 Eylül 2017 18:56

Aynı durumdayız dostlar yalnız değilsiniz.

Evlilik kredisi: 1487

Kira:900

Ulaşım:250

Faturalar:200

Kredi kartı: 8000

(tek maaş)

Ben her ay eksi ile başliyorum.giderek büyüyoruz yalnız deilsiniz.hayret ne yapiyoruz bu kadar parayı.

16 Eylül 2017 18:57

Ben hep eksideyim kardeş:))Herşeyin bir çaresi bulunur.

https://youtu.be/zzMIkSWf6Ys

Egt.Uzmanı
Daire Başkanı
16 Eylül 2017 22:18

Bu konuyu bağlı olduğunuz ilçe milli eğitim muhasebe veya işlemleri yapan okulda muhasebe personeli varsa detaylı olarak görüşün.

Bankaya gidin ve müşteri temsilcisi ile de görüşün.

Malesef bankalar ve avukatlar acımasızca vatandaşların üzerine gidiyor.

Yüzde 40 faiz geliri elde etmişler bu yıl. Hep vatandaşın canını yakarak bu geliri elde ediyorlar.

.

Banka ile bir yapılandırma yaparsanız blokeyi kaldırma ihtimalleri var.

Sorun büyümeden ve krize dönüşmeden, henüz küçük iken bitirin.

Yoksa kredi ve kredi kartı yüzünden malesef çok yuvalar yıkılıyor, hayatlar bitiyor.

Bankacıların elindeki medya güçleri de bunu örtbas ediyor.

Bankalar işyerlerini, iş adamlarını, esnafı,memuru, vatandaşı ekonomik olarak bitiren, daha sonra da her yönden bitiren birer örgüt haline geldiler. Kimse de bunlara diş geçiremiyor.

.

Asla ümidinizi yitirmeyin ve bu borçlardan kurtulabileceğinize inanın.

Belirli limit altındaki borçlar için icra ve haciz işlemi uygulayamayacaklarını da bilin.

delykan
Şef
27 Eylül 2017 13:04

Hocam banka icra kanalının dışında hiçbir paraya bloke koyamaz, bağlı olduğunuz banka Şubesine dilekçe ile başvurun. Aksi takdirde cumhuriyet başsavcılığına şikayet edeceğinizi dilekçede belirtin. Blokeyi kaldırırlar. Aynı zamanda zaten maaşınızdan 1/4 oranında icra kesintisi yapıldığınıda belirtin, o evrakları da dosyaya ekleyin

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi