Editörler : Lanet
02 Mart 2014 14:25

eşi sigortalı çalışan içişleri personeli

arkadaşlar bilen biri varsa lütfen yardımcı olsun.eşi sigortalı çalışan 657 li memurun eş durumundan tayin isteme hakkı varmı?belli bi süre çalışması mecburimi.bu durum hakkında bilgisi olan varsa yardım bekliyorum...

10 Mart 2014 12:41

Var arkadaşım var.Haangi kurumdansın.Bağlı okduğun kurumun atama ve nakil yönetmeliği içinde eş durumunda atama vardır.Genel olarak (kurum yönetmeliğine göre değişiklik olabilir) özel sektörde çalışan eşin 365 gün kesintisiz sigortalı bir işte çalışması gerekiyor.Olabilme ihtimali ne dir diyorsan? kurumuna bağlı .örnek veriyorum sgk da nerdeyse imkansız ama diper kurumları bilmiyorum.

ByKdYsN
Memur
14 Mart 2014 14:32

ben içişleri bakanlığında çalışıyorum mustafa bey.bizim yönetmelikte geçmiyor böyle birşey.ben şu linki buldum dpdb nın görüş yazısı.sanırım benim durumumu aynen özetliyor.bu yazıya göre tayin isteme hakkım var fakat eşimin belli bir süre çalışması gerektiğinden bahsedilmiyor.

http://www.dpb.gov.tr/tr-tr/gorus/yer-degistirme-suretiyle-atanma

birde siz yorumlarsanız sevinirim

mustafaonurr, 10 yıl önce

Var arkadaşım var.Haangi kurumdansın.Bağlı okduğun kurumun atama ve nakil yönetmeliği içinde eş durumunda atama vardır.Genel olarak (kurum yönetmeliğine göre değişiklik olabilir) özel sektörde çalışan eşin 365 gün kesintisiz sigortalı bir işte çalışması gerekiyor.Olabilme ihtimali ne dir diyorsan? kurumuna bağlı .örnek veriyorum sgk da nerdeyse imkansız ama diper kurumları bilmiyorum.

17 Mart 2014 08:57

hangi il veya ilçeden hangi il yada ilçeye gitmek istiyorsun peki?hizmet bölgesine bakacağım

ByKdYsN
Memur
17 Mart 2014 09:10

bayburt merkezden,istanbul merkeze gitmeyi istiyorum

17 Mart 2014 12:31

Syn bykdysn.Senin durumunu aklım yettiğince araştırdım dostum.Senin görev yaptığın il 4. bölgede istanbul ise 1.bölgede .Yani sen yönetmeliğe ıuygun olarak geçemezsin.Çünkü toplam 4 bölge var ve senin ki en on istediğin en baştaki Yani çok zor.İkincisi farklı bir bölgeye geçmek için senin bölgelnde en az 3 yıl görev yapman gerekiyor. atmış olduğun link'e baktım.Devlet personel başkanlığının yazısısından anladıüğım

''Bahse konu hükümlere istinaden aile birliğini sağlamaya yönelik olarak yapılacak bütün düzenlemelerin ve uygulamaların; aileyi parçalamaktan kurtarmak, bireylerini bir arada tutmak suretiyle ailenin huzur ve mutluluğunu devam ettirmek ve bu yolla kamu görevlilerinin ailevi kaygılardan uzak bir biçimde kamu hizmetlerini verimli, etkin ve sağlıklı bir biçimde yürütmeleri için gerekli ortamı sağlamak amaçlarını taşıması gerektiği düşünülmekte olup, aile birliğinin sağlanması hususunda diğer genel hükümlere göre işlem tesis edilerek sorunlarına çözüm bulunmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.yani bu ibare herşeyi bitiriyor bana göre.Yani bu ibareden anladığım şu '' bakanlıktan halledenbilirsen geçersin yoksa geçemezsin.''Yani senin kanunen geçme hakkın var aslında anayasaya göre ama çok emek ister mahkeme vb...

senin yapacağım şey ;

1-görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavına girip istanbulu yazmak.

2- mahkemeye verip sonucunu beklemek ,

3- istanbulun ilçe kaymakamlıklarının birinde senin şu an ki kadro nu içeren boş kadro bulup bakanlık kanalı ile o kadroya geçmek.

bilgilerim doğrultusunda ancak bunları söyleyebilirim...

17 Mart 2014 12:46

Bazı arkadaşların ; çok kolay, geçersin ,kanunen hakkın zaten dediklerini okudum.Arkadaşlar madem bu kadar kolay ne den insanlar yıllarca uğraşıyor.Neden insanlar normal tayin gibi dilekçelerini verip atamaları hemen yapımıyor? devlet personel başkanlığının yazısın da ki şu ibareyi atlıyorsunuz ''memur olan diğer eşin de isteği halinde ataması, atamaya tabi tutulan memurun atandığı yere 74 ve 76 ncı maddelerde belirtilen esaslar çerçevesinde yapılır...? bu ibare zaten size atamanınız yapılamadığı için kanuni bir gerekçe ve kurumlar bu maddeye sığınıyorlar.Yani sizin atamanızı yapmak zorunda değil.idare mahkemesine verirseniz biliyorsunuz mahkemeler aynı konularda farklı kararlar verebiliyor.Emsal gösteren kesin kazanır diye birşey yok.Bana göre bir nevi şans.Ben mevcut yaşananları izleyip objeltif bakıyorum.Bağlı bulunduğunuz kuruma ve bakanlığına bağlı.Bakanlıktan işinizi hallederseniz geçebilirsiniz.Ama türkiyede kaç kişi hallediyor ?

ByKdYsN
Memur
17 Mart 2014 14:11

araştırman için teşekkür ederim.ben şuan 3.yılımı çalışıyorum zaten.normalde tayin isterken vali muvafakatı yereli oluyordu.bunun yerine eş durumundan tayin için bakanlığa dilekçe vermem gerekiyor yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla.gerekirse mahkeme yolunada giderim.

Syn bykdysn.Senin durumunu aklım yettiğince araştırdım dostum.Senin görev yaptığın il 4. bölgede istanbul ise 1.bölgede .Yani sen yönetmeliğe ıuygun olarak geçemezsin.Çünkü toplam 4 bölge var ve senin ki en on istediğin en baştaki Yani çok zor.İkincisi farklı bir bölgeye geçmek için senin bölgelnde en az 3 yıl görev yapman gerekiyor. atmış olduğun link'e baktım.Devlet personel başkanlığının yazısısından anladıüğım

''Bahse konu hükümlere istinaden aile birliğini sağlamaya yönelik olarak yapılacak bütün düzenlemelerin ve uygulamaların; aileyi parçalamaktan kurtarmak, bireylerini bir arada tutmak suretiyle ailenin huzur ve mutluluğunu devam ettirmek ve bu yolla kamu görevlilerinin ailevi kaygılardan uzak bir biçimde kamu hizmetlerini verimli, etkin ve sağlıklı bir biçimde yürütmeleri için gerekli ortamı sağlamak amaçlarını taşıması gerektiği düşünülmekte olup, aile birliğinin sağlanması hususunda diğer genel hükümlere göre işlem tesis edilerek sorunlarına çözüm bulunmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.yani bu ibare herşeyi bitiriyor bana göre.Yani bu ibareden anladığım şu '' bakanlıktan halledenbilirsen geçersin yoksa geçemezsin.''Yani senin kanunen geçme hakkın var aslında anayasaya göre ama çok emek ister mahkeme vb...

senin yapacağım şey ;

1-görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavına girip istanbulu yazmak.

2- mahkemeye verip sonucunu beklemek ,

3- istanbulun ilçe kaymakamlıklarının birinde senin şu an ki kadro nu içeren boş kadro bulup bakanlık kanalı ile o kadroya geçmek.

bilgilerim doğrultusunda ancak bunları söyleyebilirim...

18 Mart 2014 10:58

3'üncü yılınız dolmadan 4.bölgeden 1.inci bölgeye geçemezsiniz.Eğer 3.üncü yılınızı dolduramadan dilekçe verirseniz size verecekleri cevap yönergenin ilgili maddesi gereğince 3.üncü yılınızı doldurmadığınız için nakliniz gerçekleştirilememiştir...

ByKdYsN
Memur
18 Mart 2014 11:15

ama bahsettiğiniz yönergede programcılar dan bahsedilmemiş.orada müdürlerden vs bahsedilmiş.

3'üncü yılınız dolmadan 4.bölgeden 1.inci bölgeye geçemezsiniz.Eğer 3.üncü yılınızı dolduramadan dilekçe verirseniz size verecekleri cevap yönergenin ilgili maddesi gereğince 3.üncü yılınızı doldurmadığınız için nakliniz gerçekleştirilememiştir...

19 Mart 2014 14:38

programcılar ile alakanız nedir.? kadronuz programcı kadrosu mu?

ByKdYsN
Memur
19 Mart 2014 15:30

evet ben programcı kadrosundayım mustafa bey

21 Mart 2014 10:31

daha önce de dediğim gibi .atanamazsın diye bir kanun yok ama atanırsın dişye de bir kanun yok. ben diğer ünvanlar için olan yönetmelilten yola çıkarak öyle dedim.benim şahsi fikrim yani.Devletins sana vereceği cevap.

moy+
Aday Memur
07 Nisan 2014 09:38

eşi özelde çalışana üç kurum izin veriyor. aile ve sos. pl. bk. , milli eğt. bk., sağlık bakan. , son zamanlarda tapu kadast. diye hatırlıyorum. yönetmelikte bir değişiklik yapılması gerekli. eşim oniki yıldır kamuda şirket elemanı olarak çalışıyor. tayin için bahane uyduruyorlar. memur ile sigortalı ayrımının kaldırılacağını düşünüyorum. yaşadığımız bu sıkıntıyı ilgili yerlere iletmemizle olur harhalde.

07 Nisan 2014 13:28

O ayrımı kaldıramazlar.Neden dersen; eşi özel sektörde olan memur eşinin yanına gitmek istediği zaman 1 yıllık çalışma süresi istiyorlar zaten.Bizim toplumumuz art niyete çok acık olduğu için, örneğin gitmek istediği yere tayin olamayınca eşini gitmek istediği yerde herhngi bir firmaya çalışıyor gösteriyor ,sigortasını kendi yatırıyor tanıdık bir firmada ,1 yıl sonra da bakanlığa ,eşim şu memlekettte sigortalı olarak çalışıyor benimde tayimini oraya yapın diyor.Yani suistimal söz konusu burada.Geçmişte örnekleri yaşandı tahminin bunları.Eşinizin kamu kurumunda yada başka bir yerde çalışmasının ayrımı yok.Şirket ki ,şirket ........

07 Nisan 2014 13:31

Gerçekten zor bir durum.Allah kolaylık versin.

ByKdYsN
Memur
07 Nisan 2014 16:31

ben bu konu hakkında dediğim gibi dpdb nın görüş yazısını buldum.oradada belli bi süre çalışması gerektiğinden bahsetmiyor.ben bu yolu deneyeceğim

08 Nisan 2014 13:50

Sevgili dostum. ona kalırsa dpdb ve kurumların atama ve nakil yönetmeliklerinin hiçbirinde de eşi sigortalı çalışna personel eşinin yanına gidemez yazmıyor.üstelik anayasa da memuru desteklerken .Neden olmuyor peki? Yani türkiyede tüm işler resmiyet ile gitmiyor.Daha önce de yazdım biraz şans biraz başka şeylerin etkisi ile gidiyor diye...

ByKdYsN
Memur
08 Nisan 2014 16:39

bizde elimizden geleni yapacağız.kös kös oturacak değiliz.

09 Nisan 2014 10:23

Tabi ki elinden geleni yap.Oturursan kimse sana hadi yapalım demez.Ama kurumlara atamamı kanunen yapmak zorundalar gözüyle bakma...

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi