Editörler : Pangaea
20 Nisan 2014 18:55

Lisans mezunları hangi TARİHten sorumlu ?

lisans mezunlarının " 3. selimden itibaren turk ink. hazırlık %5 kurtluş savaşı %10 ,atatürk ilke ve ink.%15 osmanlı atatürk dönemi,iç dış olaylar %10 selçuklu ve öncesi medeniyet %5 osmanlı meden.%5 " yazıyordu. ama 2014 tarih kitaplarında bütün konular var,anlayamadım hangisi doğru? yani selç öncesi mmedeniyet dışında bır de savaşlar vb. var mı,osmanlının tamamındaki olaylar var mı,yoksa sadece medeniyet mi? 75 gün kala kpss ye girmeye karar verdim bu sene öylesine giriyorum ama yine de bomboş girmek istemiyorum.süre zatem kısıtlı barı doğru konulara çalışayım. bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim

Civil.Müh
Müsteşar Yardımcısı
20 Nisan 2014 20:12

Amerikan Tarihinden sorumluyuz :)

Farkindaysaniz son bikac gunde oyle sacmasapan basliklar aciliyorki, sinava az kaldi die millet kafayi yedi galiba :)

Basligi acan arkadas google a yazarsin 2013 kpss soru dagilimi diye karsina hangi konudn kac soru cikmis gelir. Bu kadar basit

Mülazemet
Yasaklı
20 Nisan 2014 20:14

http://www.osym.gov.tr/belge/1-20564/2014-kpss-16012014.html

Anadolu Selçuklu Devleti ve öncesi Türk devletleri: 3 soru

Osmanlı Tarihi : 9 soru

İnkılap Tarihi: 12 soru

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi: 3 soru

O yazdigin listeye gore calisma bence, bu yil osym'nin verdiği sorumluluk konuları bunlar, ayrıca sadece kültür medeniyet değil siyasi tarihinde dahil konulara...

Benim merak ettiğim ise şu: Coğrafya için şöyle yazmış:

Türkiyenin fiziki, ekonomik ve beşeri cografyasi. Buna gore sinavda matematik konum vb konular ile iklim gibi konulardan soru gelip gelmeyeceği....

çalıkuşu68
Aday Memur
20 Nisan 2014 20:53

"civil.muhendis "tarzında değil de ciddi tarzda cevap verecek kişilerin yanıtlerını bekliyorum

çalıkuşu68
Aday Memur
20 Nisan 2014 20:55

"mülazemet" bu durumda evet matematik konum iklim yok./ osm. siyasi tarih varsa yandım ki yandım :-(

çalıkuşu68
Aday Memur
20 Nisan 2014 20:58

o anayasa ne öyle yaa! 3 soru çıkacak diye bütün anayasayı bilmek lazım,adamın çalışası gelmiyor:(

nilbios
Müsteşar Yardımcısı
20 Nisan 2014 21:00

hocam bence su konu cikar bu cikmaz tarzi ayirim uapmak yanlis olur..mesela 2013 sinav oncesi kongreler yok denmis ama adam sivas kongresini sormus direk sormamis ali galip olayina baglayarak sormus..bu da gosterioki yinn herseyi bilmek lazm..tarih biraz zincirleme..ben siyasi tarihte ne olduunu bilmezsem hangi ant. ne icin yapilmis hangi ferman nerde yayinlanmis ornek veriorm sonrasnda baglantiyi kuramam sorulari cozemem..bu nedenle uzgunm ama ij bi net hedefliosaniz tarihte hersey bilinmeli

çalıkuşu68
Aday Memur
20 Nisan 2014 21:00

bu yıl öylesine giriyorum,seneye İHTİYAÇ PEGEM YEDİİKLİMle hazırlanmayı düşünüyorum.

nilbios
Müsteşar Yardımcısı
20 Nisan 2014 21:01

valla benm icin 3 soru cok onemli sinavda ihtiyacm var..bu mantikla dusunuosan bi an once basla

çalıkuşu68, 10 yıl önce

o anayasa ne öyle yaa! 3 soru çıkacak diye bütün anayasayı bilmek lazım,adamın çalışası gelmiyor:(

çalıkuşu68
Aday Memur
20 Nisan 2014 21:03

puan10 türünde 75 puan almam için genelyetenk35 doğru 5 -6 yanlış olsa genelkültr kaçnet olmalı sizc

Civil.Müh
Müsteşar Yardımcısı
20 Nisan 2014 21:47

Hala siyasi tarih varsa.diyo ya :)) bide bilmiyorsan milletin kafasini karistirma iklim ve matematik ozel konum var.

çalıkuşu68, 10 yıl önce

"mülazemet" bu durumda evet matematik konum iklim yok./ osm. siyasi tarih varsa yandım ki yandım :-(

Civil.Müh
Müsteşar Yardımcısı
20 Nisan 2014 21:48

Google a yaziyorsun kpss puan hesaplama diye ogreniyorsun

çalıkuşu68, 10 yıl önce

puan10 türünde 75 puan almam için genelyetenk35 doğru 5 -6 yanlış olsa genelkültr kaçnet olmalı sizc

çalıkuşu68
Aday Memur
20 Nisan 2014 22:05

vatandaşlık en çok yanlışın yapıldığı dersmiş,yapılan doğru çok puan getiriyormuş,yoksa çalışmazdm

Civil.Müh
Müsteşar Yardımcısı
20 Nisan 2014 22:39

Oylemiymis :) sen kpssden kac soru cikacak onu bile bilmiyorsun bence :)

çalıkuşu68, 10 yıl önce

vatandaşlık en çok yanlışın yapıldığı dersmiş,yapılan doğru çok puan getiriyormuş,yoksa çalışmazdm

mevsim-baharr
Kapalı
20 Nisan 2014 23:48

civil takma bunları sadece başlık açmak için başlık açıyor ciddi anlamda ögrenmek istese zaten bulur forum sınava dogru zıvanadan çıkıyor her sene böyle oluyor zaten neyse

iyi geceler

Civil.Müh
Müsteşar Yardımcısı
21 Nisan 2014 00:14

Haklisin hocamda sacmalamalarina bazen dayanamiyorum. Akli yok ama fikri var derlerya aynen oyle.

mevsim-baharr, 10 yıl önce

civil takma bunları sadece başlık açmak için başlık açıyor ciddi anlamda ögrenmek istese zaten bulur forum sınava dogru zıvanadan çıkıyor her sene böyle oluyor zaten neyse

iyi geceler

ketum.
Şef
21 Nisan 2014 01:23

Bende birşey sormak istiyorum ama kızmayın ^_^

mezun olursam ılk kez lisans kpss gireceğim ve ilk kez hazırlanıyorum.

konusu gecen konu dağılımlarını bılıyorum hatta telefonuma da ındırmiştim.ama ordakı yuzdelerı dıkkate almadım.yazılı konulara mı çalışacağız yani sadece kafam biraz karıştı ?

( Şimdiden teşekkürler. )

çalıkuşu68
Aday Memur
21 Nisan 2014 13:24

iki saygısız terbiyesiz kişinin"körler sağırlar birbirini ağırlar" durumu karşısında "ama kızmayın" diye cümleye başlaman normal tabi. kızsınlar kızacaklar çünkü aşağılık komplekslerini alaycı ve çok bilmiş tavırlarıyla örtmeye çalışıyorlar,bu hep böyledir. tamamen bilgi almak amacıyla ve yanlış bildiklerimin düzeltilmesi amacıyla açtığım şu başlıktan dolayı yazmadık kötü cümle bırakmamaları bunun bir ispatı. her seferinde" inşallah bu defa insan-cıklara değil de insanlara rastlarım ve sorularıma doğru açık net cevaplar alırım diyorum ama ne mümkün... memurlar.net i terbiyesiz insanlar sarmış durumda,acı gerçek bu.yüzüne baksa kem küm eder iki lafı bi araya getiremez ama klavyenin başında ormanlar kralı . neyse... Allahtan ümit kesilmez,insanların hatrına ,insancıklara katlanmak gerek. TEKRAR EDİYORUM, AÇIK VE KESİN BİLGİNİZ VARSA LÜTFEN PAYLAŞIN, AŞAĞILIK KOMPLEKSLERİNİZİ BENİM AÇMADIĞIM BAŞLIKLARDA PAYLAŞINIZ. sorum şunlar 1-: matematik konum iklim vb. fiziki özelliklerde geçmiyor,kpss kitaplarında,türkiyenin fiziki ve ekonomik özell. çok soru beşerii özell. az soru çıkacagı yazıyor.o halde başta yazdıklarım yok mu? / 2- tarihte birkaç deneme sınavında dikkatimi çekti,osmanlının yükselme dönemi ile igili hiç soru yoktu,konu dışı mı,yoksa tamamen tesadüf mü 3- türkçe de dilbilgisi değil anlatım bozukluu ve okuduğunu anlama ile ilgili sorular vardı, bu da mı bi tesadüf,yoksa dilbilgisi soruları çok mu?

Civil.Müh
Müsteşar Yardımcısı
21 Nisan 2014 14:32

Bak gerçekten bilgi almak isteyen adam kendini nasılda belli ediyor.

Hocam sadece başlıkta olan değil başlığı kapsayan tüm konular çıkacak. Matematik konum diyor mesela, nasıl çıkmasın oradan soru? oradan çıkmasa iklimden çıkar cephe yağışlarıdır falan die, hem çıkmayacak olsa 2014 kpss kitaplarının hepsinde bu konuya yer verilirmiydi. Başlığı açan arkadaş milletin kafasını bulandırmak için açmış terbiyesizin teki itibar etmeyin aklı olmayıp fikri olanlara. Osym nisan 2013de yaptığı duyuruda osmanlıya ek olarak hangi başlıkları getirdiğini belirtti. Ben size özelden 2013 sorularının SORU SORU analizlerini ve hangi başlıklardan çıkacağının linklerini gönderiyorum. 2013 sınavını esas alacaz çünkü müfredat 2013 sınavıyla aynı mufredat.

ketum., 10 yıl önce

Bende birşey sormak istiyorum ama kızmayın ^_^

mezun olursam ılk kez lisans kpss gireceğim ve ilk kez hazırlanıyorum.

konusu gecen konu dağılımlarını bılıyorum hatta telefonuma da ındırmiştim.ama ordakı yuzdelerı dıkkate almadım.yazılı konulara mı çalışacağız yani sadece kafam biraz karıştı ?

( Şimdiden teşekkürler. )

Civil.Müh
Müsteşar Yardımcısı
21 Nisan 2014 14:36

Sende avcunu yala :)

çalıkuşu68, 10 yıl önce

iki saygısız terbiyesiz kişinin"körler sağırlar birbirini ağırlar" durumu karşısında "ama kızmayın" diye cümleye başlaman normal tabi. kızsınlar kızacaklar çünkü aşağılık komplekslerini alaycı ve çok bilmiş tavırlarıyla örtmeye çalışıyorlar,bu hep böyledir. tamamen bilgi almak amacıyla ve yanlış bildiklerimin düzeltilmesi amacıyla açtığım şu başlıktan dolayı yazmadık kötü cümle bırakmamaları bunun bir ispatı. her seferinde" inşallah bu defa insan-cıklara değil de insanlara rastlarım ve sorularıma doğru açık net cevaplar alırım diyorum ama ne mümkün... memurlar.net i terbiyesiz insanlar sarmış durumda,acı gerçek bu.yüzüne baksa kem küm eder iki lafı bi araya getiremez ama klavyenin başında ormanlar kralı . neyse... Allahtan ümit kesilmez,insanların hatrına ,insancıklara katlanmak gerek. TEKRAR EDİYORUM, AÇIK VE KESİN BİLGİNİZ VARSA LÜTFEN PAYLAŞIN, AŞAĞILIK KOMPLEKSLERİNİZİ BENİM AÇMADIĞIM BAŞLIKLARDA PAYLAŞINIZ. sorum şunlar 1-: matematik konum iklim vb. fiziki özelliklerde geçmiyor,kpss kitaplarında,türkiyenin fiziki ve ekonomik özell. çok soru beşerii özell. az soru çıkacagı yazıyor.o halde başta yazdıklarım yok mu? / 2- tarihte birkaç deneme sınavında dikkatimi çekti,osmanlının yükselme dönemi ile igili hiç soru yoktu,konu dışı mı,yoksa tamamen tesadüf mü 3- türkçe de dilbilgisi değil anlatım bozukluu ve okuduğunu anlama ile ilgili sorular vardı, bu da mı bi tesadüf,yoksa dilbilgisi soruları çok mu?

byk61
Aday Memur
21 Nisan 2014 14:37

Bana da gönderirmisin.

Civil.Müh, 10 yıl önce

Bak gerçekten bilgi almak isteyen adam kendini nasılda belli ediyor.

Hocam sadece başlıkta olan değil başlığı kapsayan tüm konular çıkacak. Matematik konum diyor mesela, nasıl çıkmasın oradan soru? oradan çıkmasa iklimden çıkar cephe yağışlarıdır falan die, hem çıkmayacak olsa 2014 kpss kitaplarının hepsinde bu konuya yer verilirmiydi. Başlığı açan arkadaş milletin kafasını bulandırmak için açmış terbiyesizin teki itibar etmeyin aklı olmayıp fikri olanlara. Osym nisan 2013de yaptığı duyuruda osmanlıya ek olarak hangi başlıkları getirdiğini belirtti. Ben size özelden 2013 sorularının SORU SORU analizlerini ve hangi başlıklardan çıkacağının linklerini gönderiyorum. 2013 sınavını esas alacaz çünkü müfredat 2013 sınavıyla aynı mufredat.

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi