Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : asillord
13 Ocak 2007 19:08  

askeri hastanede hemşire olarak çalışmak istiyorum

arkadaşlar devlet hastanesinde 4/b li hemşireolarak görev yapıyorum.askeri hastaneye geçmek istiyorum .çünkü eşim assubay birkaçyıl sonra tayini çıkcak ben burda çocugumla tekbaşıma kalcagım.nereye başvurmam gerek başvurular nezaman.lütfen acele cevap

13 Ocak 2007 19:23

sivas058

ya ne yapacaksın askeri hastaneyi işin mi yok dertsiz basını agrıtacaksın

14 Ocak 2007 04:04

ozada84

sivas058 e katılıyorum neden dersen ablam askeri hemşire :)

Ama sorunun cevabını bilmiyorum ama ne yazıkki.

14 Ocak 2007 13:46

fakir memur

minel; tsk da 4/b diye bir kavram yok yani sözleşmeli hemşire yokki.senin yatay geçiş yapman gerekiyor.ama bildiğim kadarıyle sözleşmeli personel yatay geçiş yapamıyor.TSK hastaneleri eskisi gibi kuvvet komutanlıklarına bağlı değil.tüm hastaneler GEN-KUR BŞK.LIĞI SAĞLIK KOMUTANLIĞINA bağlandı.aslında eşinde biliyordur.bu nedenle durumunu bildirir bir dilekçe ile SAĞLIK KOMUTANLIĞI na baş vuru yapman gerekiyor.asker hastaneleri konusunda yorum yapmayacağım.ama tavsiye etmem tercih senindir.bence eşinin gideceği yere sözleşmelide olsan ataman yapılabilir.çünkü anayasal olarak aile bütünlüğünü hiç kimse bozmaması lazım.bence bu konudada araştırma yapsan iyi olur.bu konuya askeri hastaneye geçmekten daha çok önem vermeni tavsiye ederim.sevgilerimle

14 Ocak 2007 16:34

lieut

1. 657'ye tabi kadrolu değilsen naklen ataman askeri hastanelere bile olmaması lazım! Bununla ilgili en iyi cevabı Genelkurmay Personel daire başkanlığı sivil memur atama şubesinden alabilirsin.

2. Evet doğru askeri hastaneler artık sağlık komutanlığına dolayısıyla genelkurmaya bağlandı! Ancak birliklerdeki revir ve dispanserler halen bağlı bulundukları kuvvete dahiller.

3. Askeri hastanelerde çalışmak zordur evet. Hele ki sağlık komutanlığı kurulduğundan beri tek komuta merkezinden dolayısıyla tekelden denetleniyor ve sıkıntıları daha fazla. Hele ki sivillere açıldığından beri işler daha bir sıkıntı verir hale geldi.

4. Yeni giren bir hemşireyi özellikle sivilden gelen, daha ağır bölümlerde çalıştırırlar, mevcut çalıştığınız yerde rahatsanız orayı arayabilirsiniz!

5.Hastanelere göre daha rahat olan Revirleri düşünebilirsiniz ancak onun için bağlı olduğu kuvvetten halletmeniz lazım..

6. Askeriyede nöbet parası, döner gibi şeyler sivile göre daha az.sivildeki gibi haftalık 40saatten fazlası fazla mesai ücretine girmiyor!haftada 2 kez 24 saat gelir tamamlarım olayı yok, haftada 5 gün mesai + nöbetler vardır.. nöbet ertesi istirahat verildiğinde nöbet parası verilmiyor. özellikle devlet hastanelerine göre daha az kazanırsınız( aylık kazancınız ortalama 1000-1100 ytl olur)

7. Sonuç itibariyle hemşirelik zaten zor ve yorucu bir meslek.. Hemşirelerin yüzde kaçı çalıştığı yerden memnunki.. Askeri veya sivil hemşire de olsa, çalıştığı ortama ve kişilere göre zaten değişiyor..

14 Ocak 2007 16:54

geceyagmuru46

ya arkadaşım ne işin var as.hastanede sen yine işine devam et

14 Ocak 2007 17:22

lieut

ya arkadaşım neden askeri hastaneleri bu kadar kötüleyip o hemşire arkadaşımızın kafasını karıştırıyorsunuz.. Sen var yine artı ve eksi yönlerini yaz bahset biliyorsan. Ben yazdım, bilgilendiriyorum. Elbette devlet hastanelerinin birçok artı yönü var! Askeriyede gelen subayı astsubayı ve ailesini yeri geldiğinde hal ve tavırlarını sineye çekip çalışmak zorunda kalabiliyorsun, sivildeki gibi tersleyeip başından atamazsın tabi ama genel itibariyle hizmet verdiğin hasta kitlesi okumuş, saygılı güngörmüş insanlar.BAştabip ve başhemşiresi aklıbaşında halden anlayan biri olursa yorulsan da huzurlu olursun en azından. Önemli olan işyeri huzuru! devlet hastanesi acilinde gelen sarhoşunu, magandasını çekmesi de ayrı bir dert!

Herşeyin iyi yanı da var kötü yanı da.. Bunları iyi değerlendirip ona göre hareket etmek lazım. Yalnız şunu söyliyim. GATA ve 600 yataklı bölgesel büyük hastanelerin hasta kapasitesi oldukça fazla, dolayısıyla bezdirdiği de oluyor. Buralarda çalışan hemşireler daha fazla yoruluyor orası gerçek.

14 Ocak 2007 20:05

fakir memur

lieut askeri hastaneleri ne kadar güzel anlatmışsın.yoksa hemşiremisin.profiline baktım hiç bir şey yazmıyorda.bütün hemşire atama yetkileri TSK SAĞLIK KONUTANLIĞINDADIR.ama arkdaşın durumu çok farklı.revirlere falan atanamaz ki bu atamalarıda artık sağlık komutanlığı uygun görürse yapıyorlar.askeri hastaneler sivile açıldı.çünkü askeri personellerin pek çoğunun ailesi sivil.buna sivil memurlarda dahil.tüm emekli ve çalışanlarda kendi sağlık fişlerini kullanmaya mecbur tutulunca çoğu personelin ailesi TSK hastanelerinden yararlanamaz hale gelince hastaneler sivile açıldı.bu çok doğru bir uygulama bence.hem çalışanların aileleri TSK hastanelerinin olanaklarından yaralandı hemde hastaneler dönerler sayesinde kendini finanse eder hale geldi.TSK nın hiç bir hastanesinde sivilden gelen yada kendi mezunu diye bir ayırım yoktur.tüm hemşireler eşit haklara sahiptir.(istisnalar hariç)TSK nın tüm hastanelerinde belirli zamanlarda rotasyon yapılır ve her hemşire heryerde çalıştırılır.nöbet ücretleri yıllık bütçe kanunlarına göre artırılır sivildeki hemşirelerle hiç bir fark yoktur.TSK hastanelerinde hiç bir personel ve hemşire döner ücreti almaz.haftada iki nöbette gelmez. GATA lar hariç bütün perifer hastaneler de kare usulü nöbet tutulur.yıl sonunda tüm hemşireler aynı sayıda günlük ve hafta sonu nöbeti tutmuş olurlar.nöbet ücreti için izinde kullansan mutlaka 8 saatlik nöbet ücretini alırsın.magandalardan bahsetmişsin maganda her yerde magandadır.aynı şey TSK hastanelerindede olur.içki içmek sadece magandalara ait değil.içki herkes içebilir ama içki içmesini bilmeyenler içince işler karışıyor.bu tüm kurumlar için geçerlidir.hizmet verilen kesime gelince orası hiç belli olmaz. görüntüye göre belli bir kesime hizmet veriyoruz ama şunu unutmaki karşındaki insan her ne olursa olsun hasta psikolojisi ile karşına çıkıyor.hastanın sivili askeri olmaz.hasta hastadır.bütün hastanelerde hastalarla tartışmaya girmeyi asla tasvip etmiyorum.bu hemşirelik mesleğinin en önemli unsurlarından biridir.ama bazı istisnaları vardır.

en basit bir olayı anlatmak istiyorum.kültür demişsin ya:bizim hastaneler bilgi sayar sistemine 1-ocak-2006 da geçti.öyle saçma bir programı varki bir hasta kaydını yapabilmek için üç sayfa açmak zorundasın.tabi buda zaman kaybı.senin o kültürlü dediğin kesim (istisnalar hariç)aynen şunu söyledi:"hemşireler sanki evinde bilgi sayarmı görmüşki bunların önüne bilgi sayar vermişler,bunlar ne anlasın bilgi sayardan"işte böyle tabiki bendende çok güzel bir yanıt aldı.hemşireleri ne olarak değerlendiriyorsa bunu anlamak mümkün değil.sanki hemşireler dağdan dün indi.işte buda kültür seviyesi.kültürlü olmak mesleklerle kıyaslanamaz.kültür kişilerin kendi kazanımlarıdır.bunu hiç kimse kişilere veremez.yani bizim hastanelerinde kültür bakımından pek sivillerden farkı yok.onun için özlük haklarını iyi irdelemek lazım.en önemlisi bu.bence bir şeyleri anlatırken bu konu hakkında çok iyi seviyede bilgiye sahip olmak gerekir.varsayımlarla ve duyumlarla birilerini yönlendirmek doğru olmaz.her kurumun kendine göre sorunları vardır.tercih meslektaşıma aittir.sevgilerimle

15 Ocak 2007 20:26

lieut

fakir memur, anlaşılan sağlıkla ilgili bir yerde çalışıyorsun iyi anlatmışsın. Benim dediklerimde bir yanlışlık varsa tanıdığım hemşire arkadaşlar abartmışlar veya yanlış aksettirmiş olabilirler.. o arkadaşlar bana sivilden giren hemşirelerin genel olarak ağır bölümlere verildiğini söylemişti. Rotasyon olayı varsa bence de en mantıklısı, öyle olması lazım ancak ameliyathanenin rotasyonu olabileceğini pek sanmam.. Döner olayına gelince.. doktorların almadığını ben de biliyorum ama GATA'da hemşirelere cüzi bir miktar ödeniyor diye duymuştum.Belki adı döner değildir bilmiyorum.. Nöbet parası olayına gelince.. o zaman hemşire arkadaş yanlış anlattı olayı. Nöbet parası vermemek için nöbet ertesi istirahat verildiğini söylemişti bana.. yalnız o revirde çalışıyor belki hastanede farklıdır.

Ancak bir husustan da ben eminim revirler sağlık komutanlığına bağlı değil! belki bağlanır ancak henüz kuvvet komutanlıklarında, oralara atamayı sağlık komutanlığı yapmıyor..

Hastanelerin sivile açılması konusuna gelince. Evet personelin başka kurumda çalışan eşlerinin TSK sağlık karneleri alındı. Ama onların %5'lik sivil hasta kategorisinde hastaneye kabul edildiğini sanmam.. Evet maganda heryerde magandadır, askeri sivili olmaz. Benim demek istediğim askeri hastanede kimsenin doktorun hemşirenin üzerine yürüyüp tartaklama olayını göze alamayacağıydı. Ama senin bahsettiğin konuda yüzde yüz haklısın, mantıklı iş yapamayan da azımsanacak kadar değil!

Toplam 8 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?