Editörler : E.Kayı Han
19 Haziran 2014 16:47

hagb ikmye engel mi ? Herkes birşey diyor.

Eğitim merkezlerini aradım.

Komisyonları aradım.

Çoğu engel diyor.

Basit yaralamadan 11 ay 26 gün hagb verildi.(yumruk)

Bu Konuda bilgisi olan

shiftmn
Kapalı
19 Haziran 2014 18:22

engel olmaz diyenlere güvenme. ben bütün sınavları kazandım. ne yazık ki bakanlık atamamı hagb yüzünden uygun görmedi.

sende kazanırsan büyük ihtimal uygun görülmeyebilir fakat idari mahkemeye dava açarak hakkını aramaya devam edebilirsin.

ikm.laz61
Aday Memur
21 Haziran 2014 07:19

senin suçun konusu neydi ? hiç hagb olupta ataması yapılan oldumu acaba :/

imperato
Şef
21 Haziran 2014 13:25

hakaret suçuda dahil mi buna diyelim ki 6 aydan düşük hapis cezası veya para cezası yedim buda engel olur mu?

shiftmn, 10 yıl önce

engel olmaz diyenlere güvenme. ben bütün sınavları kazandım. ne yazık ki bakanlık atamamı hagb yüzünden uygun görmedi.

sende kazanırsan büyük ihtimal uygun görülmeyebilir fakat idari mahkemeye dava açarak hakkını aramaya devam edebilirsin.

baktemur28
Aday Memur
21 Haziran 2014 14:02

atanmaya engel değildir. komisyonun veya bakanlığın mahkeme kararını sorgulaması hukuken mümkün değildir. CMK 231. de kararı sadece soruşturma aşamasında savcılar kovuşturma aşamasında mahkemeler hakimler istiyebilir demektedir hal böyleyken bakanlık veya komisyonun bu karara istinaden atanmanın olumsuz olduğu yönündeki kararı yetki gasbı olup idare mahkemesinden döner.

baktemur28
Aday Memur
21 Haziran 2014 14:07

basit yaralamadan isterseniz 23 ay 29 gün hapis cezası alın HAGB kararı verilsin memuriyete engel değildir. ortada verilmiş kesin hüküm yoktur. sabıka kaydı ve arşiv kaydında gözükmez.

ikm.laz61
Aday Memur
22 Haziran 2014 00:19

eğitim merkezlerini aradım. hakkında hagb olan öğrencilerin okulla ilişiğileri kesilmiş. komisyonlar idari olarak hagb olanlarıda suçlu sayıp onaylamıyormuş. pmyo askeriye ve adalet bakanlığı bu yonde idari olarak ınsıyatıf kullanıyormuş. cte yide aradım sordum atamaya red gelme %90 dedi. hiç hagb olupta ataması9 yapılan ıkm öğrencısı oldumu ?

baktemur28, 10 yıl önce

basit yaralamadan isterseniz 23 ay 29 gün hapis cezası alın HAGB kararı verilsin memuriyete engel değildir. ortada verilmiş kesin hüküm yoktur. sabıka kaydı ve arşiv kaydında gözükmez.

shiftmn
Kapalı
22 Haziran 2014 03:32

Hakkında hagb olup atılmayan öğrencilerde var. Ne yazık ki adalet bakanlığı HAGB maddelerini uygulamıyor. Ayrıca HAGB kararlarına elindeki yetkiyi kullanarak haksız bir şekilde karar veriyor.

Arşiv yönetmeliğine ile HAGB uygulamasının arasında ki dağ kadar farkı görmeyip uyap'ın yetkilerini kullanarak keyfi uygulamalar yapılmaktadır.

Arşiv yönetmleiği kişinin kesinleşmiş infazda veya infaz edilmiş cezalarını kapsamaktayken,

HAGB kesinleşmiş infazda veya infaz edilmiş bir durum olmadığı yine kanunda " Sanık hakkında hukuki bir sonuç doğurmadığı, Kamu davasının belirtilen süre sonunda hiç olmamış gibi düşeceği söz konusu durumda adli sicil işlenmeyeceği " bilinmesine rağmen adalet bakanlığı sadece yetki üstünlüğünü kullanarak karar vermektedir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına ait 2000 yılındaki maddeler ne yazık ki 2008 yılında çıkan kanunla tam uyuşmamakla beraber, güvenlik ve arşiv araştırması yönetmeliğinde olumsuz çıkanların yine memur olabileceği lakin devlet sırrı gözetilen kurumlarda çalıştırılmamaları yatay eksenli farklı bir kadroda çalıştırılmaları gerektiği açıkca vurgulanmıştır.

657 48 4 - 5 maddesinde açıkca beyan edilmiş geniş çerçeveden kurtulmuş olan yüz kızartıcı suçlar haricinde 1 yıl hükm giymemiş olanların devlet memurluğu engellenemiyeceği lakin 1 yılın altında olsa dahi memnu haklara sahip olma zorunluluğununda olduğunu altını çizerek belirtmek gerek.

HAGB, memnu hakların elinden alınmadığı sürece tsk, mit, egm kurumları haricinde istihdamda bir kusur bulunmadığı ortadadır.

Sen sınavına gir kazan onlar atamanı iptal etsinler sen 657-4/5 uyduğun sürece, memnu hakların elinden alınmadığı sürece, salt HAGB aldığın için atamanın iptal edilemiyeceği idari mahkemeden bu kararın döneceği hiç olmadı en kötü ihtimal AYM'den döneceği açık ve nettir.

Ya HAGB kurumunu kaldırsınlar ya da 2000 yılında çıkan yönetmeliği revize etsinler ama sesimizi kim duyacak ki ...

ikm.laz61
Aday Memur
22 Haziran 2014 05:04

Şuan kamu işcisi olarak çalışıyorum (masa başı büroda) maaşı,sosyal hakları,rahatı her yönüyle çok daha iyi olmasına rağmen yinede ikm yi sevdiğim için geçmek istiyorum fakat bu olaydan dolayı korkuyorum.

Kazanırsam buradan istifa etmem gerecek ve eğer adalet bakanlığıda atamamı yapmazsa elimdeki işten de olup ortada kalacağım.

idari mahkemede veya aym de kazancağımdan emin olsam yine 1 sene de olsa beklerim fakat ya olmazsa düşüncesi korkutuyor.

En iyisi Bakırköy komisyonuna bizzat gidip derdimi anlatsam sanırım komisyon karar veriyormuş olumlu yada olumsuzluğuna ona göre başvuru yapsam diye düşünüyorum.

shiftmn, 10 yıl önce

Hakkında hagb olup atılmayan öğrencilerde var. Ne yazık ki adalet bakanlığı HAGB maddelerini uygulamıyor. Ayrıca HAGB kararlarına elindeki yetkiyi kullanarak haksız bir şekilde karar veriyor.

Arşiv yönetmeliğine ile HAGB uygulamasının arasında ki dağ kadar farkı görmeyip uyap'ın yetkilerini kullanarak keyfi uygulamalar yapılmaktadır.

Arşiv yönetmleiği kişinin kesinleşmiş infazda veya infaz edilmiş cezalarını kapsamaktayken,

HAGB kesinleşmiş infazda veya infaz edilmiş bir durum olmadığı yine kanunda " Sanık hakkında hukuki bir sonuç doğurmadığı, Kamu davasının belirtilen süre sonunda hiç olmamış gibi düşeceği söz konusu durumda adli sicil işlenmeyeceği " bilinmesine rağmen adalet bakanlığı sadece yetki üstünlüğünü kullanarak karar vermektedir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına ait 2000 yılındaki maddeler ne yazık ki 2008 yılında çıkan kanunla tam uyuşmamakla beraber, güvenlik ve arşiv araştırması yönetmeliğinde olumsuz çıkanların yine memur olabileceği lakin devlet sırrı gözetilen kurumlarda çalıştırılmamaları yatay eksenli farklı bir kadroda çalıştırılmaları gerektiği açıkca vurgulanmıştır.

657 48 4 - 5 maddesinde açıkca beyan edilmiş geniş çerçeveden kurtulmuş olan yüz kızartıcı suçlar haricinde 1 yıl hükm giymemiş olanların devlet memurluğu engellenemiyeceği lakin 1 yılın altında olsa dahi memnu haklara sahip olma zorunluluğununda olduğunu altını çizerek belirtmek gerek.

HAGB, memnu hakların elinden alınmadığı sürece tsk, mit, egm kurumları haricinde istihdamda bir kusur bulunmadığı ortadadır.

Sen sınavına gir kazan onlar atamanı iptal etsinler sen 657-4/5 uyduğun sürece, memnu hakların elinden alınmadığı sürece, salt HAGB aldığın için atamanın iptal edilemiyeceği idari mahkemeden bu kararın döneceği hiç olmadı en kötü ihtimal AYM'den döneceği açık ve nettir.

Ya HAGB kurumunu kaldırsınlar ya da 2000 yılında çıkan yönetmeliği revize etsinler ama sesimizi kim duyacak ki ...

zfatihk
Aday Memur
22 Haziran 2014 14:40

İdare mahkemesinin kararlarını idareler görmezden gelebilir, örneklerini araştırabilirsiniz.

Ayrıca hagb memuriyete engel olmasa da, güvenlik soruşturmasından ötürü infaz koruma, polis vs gibi memuriyetlere kabul olmuyorlar.

shiftmn
Kapalı
22 Haziran 2014 19:14

Ben icra katipliği atamam bu sebep nedeniyle iptal edildi ve dava açtım.

İdari mahkemelerin kararlarını kurumlar göz ardı etme hakları yoktur.

Memur iken HAGB alanlar disiplin yönetmeliğine tabidirler eğer işledikleri suç aynı zamanda disiplin yönetmeliğini ilgilendiren bir durum ise disiplin cezası verilir. Daha önce disiplin cezası almamış olanlar memuriyetten atılamazlar.

TSK, MİT, EGM, Dış İşleri Bakanlıkları haricinde Salt HAGB memurluğa engel değildir fakat idareler bu konuda bazen anlam verilemeden keyfi davranmaktadırlar.

Ben şuan 2 yıl gözden çıkarttım. Kazandığım için işten çıkmıştım atamam iptal edilince de işsizde kaldım ama hakkımı aramaktan sonuçları ne olursa olsun kaçmam.

baktemur28
Aday Memur
22 Haziran 2014 19:20

Adalet bakanlığının HAGB sonucu oluşan hukuki durumda takdir yetkisi yoktur. Görevi başında veya göreve girmeden HAGB kararı alan birçok İnfaz koruma memuru var. Adli sicilde veya arşivde bu kayıt gözükmez bakanlığın yaptığı uygulama en başta anayasaya aykırılık teşikil ediyor. Atanamyan arkadaşlara önerim idari yargıda dava açın kaybedince bölge idareye başvurun red gelirse bölge idareye karar düzeltme talebinde bulunun yine red gelirse Anayasa mahkemesine başvurun. Danıştayın yerleşmiş içtihatlarına göre erteli ceza memuriyete engel değil kaldıki erteli ceza yargıtay aşamasında kesinleşmiş sabıka ve arşivde gözüken bi kayıttır sizin HAGB arşiv ve sabıkada çıkmıyor hal böyleyken CMK 231 de de görüleceği gibi bakanlık yetki gasbı yapıp keyfi olarak davranıyor. hukuki olarak hakkınızı arayın er yada geç atanmanız olacaktır ve dışarda geçirdiğiniz ayların maaşını haklılığınız ortaya çıkınca toplu bir şekilde faiziyle bakanlıktan alacaksınız.

asım05
Aday Memur
22 Haziran 2014 21:32

Adalet bakanlığı CTE genel müdürlüğünün infaz ve koruma memuru öğrenciliğine başvurdum.Okulu ve stajını başarı ile bitirdim bu süreç yedi ay sürdü tam atamamın yapılmasını beklerken hakkımda HAGB kararı olduğunu gerekce göstererek atamam yapılmadı.Burada daha ilginç olan olay aynı şartlarda dokuz kişiden dört kişinin atamasını yapan Adli Yargı Adalet Komisyonu ne hikmetse beş kişiyi bıraktı.Anlıyacağınız arkadaşlar adamınız varsa sorun yok...

shiftmn
Kapalı
23 Haziran 2014 01:10

aynı şeyi çok kişiden bende duydum ve hepsi en son alınan ikmlerdi.

asım05, 10 yıl önce

Adalet bakanlığı CTE genel müdürlüğünün infaz ve koruma memuru öğrenciliğine başvurdum.Okulu ve stajını başarı ile bitirdim bu süreç yedi ay sürdü tam atamamın yapılmasını beklerken hakkımda HAGB kararı olduğunu gerekce göstererek atamam yapılmadı.Burada daha ilginç olan olay aynı şartlarda dokuz kişiden dört kişinin atamasını yapan Adli Yargı Adalet Komisyonu ne hikmetse beş kişiyi bıraktı.Anlıyacağınız arkadaşlar adamınız varsa sorun yok...

asım05
Aday Memur
23 Haziran 2014 14:08

Arkadaşlar HAGB hakkında emsal karar elinizde varsa lütfen ulaştırın...

zekito
Aday Memur
29 Ağustos 2014 01:53

yani benımde hakkımda basıt yaralama sucundan hagb var basvurmayayaım mı?

Ata88
Kapalı
29 Ağustos 2014 11:26

Hagb olmayan göster bana kardesım en doğal hakkın başvur elensen bıle hakkını alırsın hertürlü ya o ikm başvurularında hagb olan başvurmasın desinler yada seve seve atasınlar kımse kımsenın gelecegı ıle oynayamaz kımler kımler memur oldu yerını kımseye bırakma pmyo'da hagb olan basvurmasın dıyor hagb olan bır vatandas pmyo egıtımde elendı dava açtı kazandı bı dunya boyle ınsan var

zekito, 10 yıl önce

yani benımde hakkımda basıt yaralama sucundan hagb var basvurmayayaım mı?

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi