Editörler : crops35
23 Haziran 2014 18:21

2014 EKPSS Engelli Öğretmen Adayları (Sabit - Tek Başlık)

ENGELLİ ÖĞRETMENLER ADAYLARI ATAMA BEKLİYOR

Biliniyor ki 2014 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı 27 Nisan 2014 tarihinde tüm Türkiye genelinde yapıldı. Bu sınava Lisans düzeyinde 6081 engelli aday katıldı. Sınava lisans düzeyinde girenlerin önemli bir kısmını engelli öğretmen adayları oluşturmaktadır. Şu zamana kadar da engelli öğretmen alımıyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığının herhangi bir açıklama yapmaması sınava giren engelli öğretmen adaylarını tedirgin etmektedir.

Oysa; 2012 yılında yapılan ve o zaman ki adıyla Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMSS) giren engelli öğretmen adayları, dönemin Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER' in yaptığı "Engelliden öğretmen olmaz" açıklamasıyla büyük üzüntü yaşamışlardı. Bakanın bu talihsiz açıklamasından sonra engelli öğretmen adaylarının büyük bir kısmı memurluk tercihi yaparak istemeyerek de olsa öğretmen olma hayalini bir başka bahara ertelemişlerdi. Bütün bu yaşananlardan sonra Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN' ın 12 Şubat 2013 tarihinde yapılan grup toplantısında yaptığı "Engelli öğretmen olamaz diye bir düşünceyi biz tanımıyoruz, engelli de bal gibi öğretmen olur hem de çok iyi öğretmen olur" açıklamasının ardından ilgili Bakanlık harekete geçmiş ve Başbakanın talimatıyla 600 engelli öğretmen alımının gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

Ancak engelli öğretmen alımı için kılavuz yayınlandığında adaylar adaylar yeni bir şok ile karşı karşıya kalmışlardır. Kılavuzda yer alan ?herhangi bir kamu kurumunda memur olarak çalışan adayların öğretmen alımı için başvuru yapamayacağı? yazılmış, bu sebeple açıklanan 600 kişilik kadronun 288'i boş kalmıştı. Daha önce üzülerek ve istemeyen düz memur olmak zorunda bırakılan engelli öğretmen adayları pes kendilerine yapılan bu haksızlık karşısındaki girişimleri sonucunda, Milli Eğitim Bakanlığı mağduriyetlerini gidermek adına geçtiğimiz 2014 / Mart ayında 200 engelli öğretmen alımı yapmak üzere ilan verdi ve atamalar gerçekleştirilmiştir.

Gelinen bu sürece bakıldığında Milli Eğitim Bakanlığının halen 2014 EKPSS puanıyla öğretmen alımıyla ilgili açıklama yapmaması 2012 yılında yaşanan mağduriyetlerin tekrarlanmasına yol açacağı aşikardır. Önümüzdeki Temmuz ayında yapılması beklenen engelli memur atamalarına engelli öğretmen atamasındaki belirsizlikten dolayı birçok öğretmen adayı başvurmak zorunda kalacak, yaşanılan bu durum hem atama bekleyen öğretmen adaylarını mağdur edecek hem de memur olarak atanmak isteyen diğer lisans mezunlarının önünde yeni bir engel olarak yer alacaktır.

Sınava giren tüm lisans ve engelli öğretmen adaylarının tek bir ortak beklentisi vardır, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından engelli öğretmen alımları ile ilgili bir tarih verilmesi ve geçmişte yapılan hataların tekrarlanmamasıdır.

crush32
Daire Başkanı
23 Haziran 2014 18:23

eline diline yüreğine sağlık hocam..inşallah duyarlar kısa sürede sesimizi..2012 deki hatalar yine tekrarlanmaz

sahbaz061
Şef
23 Haziran 2014 18:32

Türkiye'de hangi kurum tam anlamıyla işliyor ki. Ne yazık ki ülkemizin neresinden tutarsanız tutun elimizde kalıyor. Şurada engelli öğretmen arkadaşlarımız Ankara'ya gidip görüşme yapmaya çalışıyorlar işin mantıksızlığa bakar mısınız? Oy verip seçtiğimiz yada atanarak belli kadroları işgal edenlere işilerini öğretebilmek doğru olanı yaptırabilmek için neler çekiyor insanlar.

Böyle geldi böyle gider bu ülke, umarım mantıklı insanlar çıkıp engelli öğretmen alımlarını biran önce gerçekleştirirler mağduruiyetlerin önüne geçerler fakat benim ümidim yok açıkçası umarım yanılırım.

Esen kalın.

AliMüjdat
Aday Memur
23 Haziran 2014 18:36

Eline diline sağlık,tamamen içimizdekileri yansıtmışsın buraya,enbu konu altında sabitlenelim buraya

tuginn6654
Aday Memur
23 Haziran 2014 18:41

bu konuda bize tüm lisanların destek vermesi gerekiyor. eğer meb açıklama yapmazsaonların yerini gaspetcez.. mesela ben açıklama olmazsa tercih yapcam.102 sıralamam.. lisans mezunları bu haksızlığa razılar galiba..

Spontan09
Aday Memur
23 Haziran 2014 18:41

Umarim yetkililer sesimizi duyar. ve bu guzel aciklayici metin haberlesir. Ne kadar aci birsey insan hakkini dilenci gibi istermi yaa. Kanun ve yonetmelikleri bile durterek isletiyorsak. bu ulke hukuk devleti olmaktan cikmistir artik. Yetkilere soruyorum illa basbakan size firca mi atmali isinizi yapmaniz icin?

warannnnn
Aday Memur
23 Haziran 2014 18:42

Artık bi açıklama yapılmalı .formasyon alanlarida bahane etmemek lazım çünkü onların cogu simdi memurluğu verecek artı onumuzdeki temiz ayına kadarda muvafakatname alirla öğretmenlik mesleklerine engel yok hata daha avantajlı olurla çünkü sayıları çok az herkes istediği yere atanma sanssi çok yuksek .hadi hakımızda hayırlısı

tayyinci62
Memur
23 Haziran 2014 18:46

mourn hocam eline diline saglik... Memurlar.net de haber yapilmali bence....

yalan.dunyaa
Aday Memur
23 Haziran 2014 19:01

Lütfen Tedaş editörüm bu başlığı sabitleyelim

23 Haziran 2014 20:37

mourn harika olmus agzina sağlık... umarim iki göz duyar sesimizi

23 Haziran 2014 20:42

TEDAŞ 1980 ilk msji anasayfaya tasima imkanin var mi kardeşim?

Anlatamıyorum
Aday Memur
23 Haziran 2014 21:07

Hocalarim editorlerle konuAYup ana sayfaya haber yapA±lmalA± bu metinler BA°MER e AKIM ve KDK YA kamu denetcisine yazalA±m

20*23
Memur
23 Haziran 2014 21:18

mourn, ne öğretmenisin bilmiyorum ama yazın dört dörtlük olmuş. Bir eksiklik ancak bu kadar güzel ifade edilir. İnşallah bu yazdığın metni, bütün engelli öğretmen adayı arkadaşlarım bir araya gelerek, ilgili yere duyururlar.

İşe öncelikle yazdığın metni, memurlar nette ve engelliler nette manşet olarak yayınlamakla başlayalım.Onun için bütün arkadaşlar, sitede haber gönder bölümünden haberimizi gönderelim.Bunu ne kadar öğretmen adayı arkadaşım yaparsa haberi yayınlatmak o kadar kolay olur.

20*23
Memur
23 Haziran 2014 21:28

Ben, mourn'un yazdığı metni haber olarak gönderdim.İşlem başarılı. Şimdi sıra sizlerde...

Spontan09
Aday Memur
23 Haziran 2014 21:39

Bende haber gonder olarak gonderdim metni.

seda2385
Aday Memur
23 Haziran 2014 21:43

Aslında en başından beri öğretmenlerle ilgili olması gereken başlık budur. Teşekkür ederiz

warannnnn
Aday Memur
23 Haziran 2014 22:06

Haber olur inşallah ...

23 Haziran 2014 22:13

bimer akime yarin gonderecem ben de bu metni

eledeb
Aday Memur
23 Haziran 2014 22:42

Arkadaslar Akim ve Bimer dogru durust calissaydi bunlar olmazdi,bence Kamu Ombdusmani en dogru adres olacakrir.

Spontan09
Aday Memur
23 Haziran 2014 22:46

Bende ayni fikirdeyim omdusmana gondermeliyiz atama takvimi aciklanmadi diye. mebe tavsiye karari cikacaktir. ve bu tavsiyeyi uygulayacaktir eminim.

crush32
Daire Başkanı
23 Haziran 2014 22:59

arkadaşlar şu ana kadar bu metinler çeşitli arkadaşlar tarafından bimer akim meb ombusdman vs yerlere gönderildi...ama sayısı ne kadar fazla olursa ciddiye alınma ihtimalimiz o kadar çok yüksek olacaktır..burdan ricam metni gören her arkadaşımızın 2 dakikasını ayırıp bu kurumlara bu metni ya da kendi bireysel metinlerini göndermeleridir...mutlaka birileri yapar anlayışı maalesef burda geçerli değil çünkü sayımız az...

Spontan09, 10 yıl önce

Bende ayni fikirdeyim omdusmana gondermeliyiz atama takvimi aciklanmadi diye. mebe tavsiye karari cikacaktir. ve bu tavsiyeyi uygulayacaktir eminim.

Toplam 171 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi