Editörler : supporters.
08 Temmuz 2014 00:08

Torpile dur de!

Oldukça iddialı ,idealist bir başlık olduğunun farkındayım. Özellikle devlet olgusunun varlığından itibaren insanoğlunun yakınlarını kayırma çabasını düşünecek olursak "torpile dur" demenin ne kadar imkansız olduğunun da farkındayım.

Fakat , devletten öte bir gücün olmadığı anlayışından çok adaletin her şeyin başı olduğunu anlayışını benimseyecek olursak torpil kibarcası referansın hukuk anlamında daha farklı daha da önemli olduğunu kabul etmemiz gerekecektir. Öyle ki "adalet" dağıtmak için yapılan br sınavda "adaletsizliği" başta kendimz seçerek kabul ediyoruz . Bunu aslında demokrasi için demokrasi anlayışına benzetebiliriz . Demokrasinin özgürlüğün serbestliği demokrasiyi kaldırma hakkı bize tanımaz . Madem işimiz Hak Hukuk Adalet öyleyse ne diye torpil arıyoruz . Ne diye kabul ediyoruz ..

Benim hayatımın hiçbir noktasında torpile ihtiyacım olmadı değil , oldu ama yapacak çevrem yoktu bunu bildiğim içinde hiçbir zaman torpil arayaşına girmedim. Sınavların yaklaşmasıyla "boşa çalışıyorsun torpilin yok" diyenlerin sayısında artışı bana şu soruyu kendime yöneltmeme sebep oldu .

" ACABA , torpil yapma şansım olsaydı torpil yapar mıydım ? " Bu konuda çok düşündüdm hatta ikilemde kaldığımı bile söyleyebilirim . Ama sonra şunu hatırlattım kendime "ben bir hukukçuyum gerçek adaleti sağlamak için bu mesleği seçtim" gerçek adaleti sağlamak , hak'kı hakkın sahibine adaletli bir şekilde dağıtabilmek adına buradayız

Şimdi soruyorum sizlere Themisin kılıcını ,terazisini başta yamuk tutarsak nasıl adaleti sağlayabiliriz ki ?

(Şimdi bir kaç kişi çıkıp , "torpilin olsa böyle demezdin , " yada " köprüyü geçene kadar ayıya dayı de " ya daaa " herkes torpil yaparken biz niye yapmayalım " diyebilir. Kimse kusura bakmasın ama böyle düşünenler benim nazarımda hukukçu kimliğinden uzak , muhatap alınacak kimseler değildirler .

)

HiMALAYA78
Genel Müdür
08 Temmuz 2014 01:53

Güzel bir yazı olmuş. Osmanlı devleti de torpil,rüşvet ve bu yöntemlerle liyakatsiz kişilerin iş başına gelmesi ile çökmüştü. Futbola kadar yolsuzluğun bulaşmış olması sonucu dünya kupasında yokuz. Adalet dağıtmak (hakim-savcı anlamında) ekmek kapısı olarak görüldüğü müddetçe ki bunun önüne geçmek avukatlığın güçlendirilmesi ve teminatlı hale getirilmesiyle olur,referans arayışının sonu gelmez. Çünkü ihtiyaç sahibi olmakla ahlaki değer erozyonu arasında veya katlanma-yanlışları görmezden gelme arasında sıkı bir bağ vardır.

08 Temmuz 2014 10:57

Ben gerçekten anlamıyorum eğer bir odanın içine kapıdan girmek varken pencereden girenler varsa ve biz onlara kızıyorsak ne diye kendimiz pencereden girmeye çalışıyoruz insanın kendisiyle çelişmesi değil midir ? İnsanın kendisini çiğnemesi değil midir

freelibert3
Şube Müdürü
08 Temmuz 2014 11:12

Bence şimdilik bunları hiç kafana takma en iyi şekilde sınava hazırlan Allah büyüktür inşallah referanssızda kazanırsın

08 Temmuz 2014 11:29

Kazanıp kazanmamamla alakası yok ki her hukuka inan güvenen insan gibi hak edenlerin hakkının çiğnenmesini istemiyorum dolayısıyla torpili istemiyorum .

Kişisel kaygılardan dolayı değil toplumsal duyarsızlaşmadan kaynaklanan rahatsızlığımı belirtmek istedim

freelibert3, 10 yıl önce

Bence şimdilik bunları hiç kafana takma en iyi şekilde sınava hazırlan Allah büyüktür inşallah referanssızda kazanırsın

08 Temmuz 2014 15:40

Akıntıya kayık çekmekten öteye gitmez.

08 Temmuz 2014 22:35

gayet mantıklı ve faydalı bir başlık bu.tebrik ederim.bunun için nezamandır bende düşünmekteyim.bir sürü projemde var bu konuda.mesela şöyle yapılabilir:

öncelikle mülakata katılan adayların kimlik bilgileri kurulun önüne gelmeyecek başka bir kurul mülakata girecek kişileri bir numarayla kodlandracak.mülakat kurulu ise kodlanmış numaralı şahıslara performansına göre mülakat puanı verecek.daha sonra bu puanların hangi şahsa ait olduğunu kodlama yapan kurul açıklayacak.bu kodlama yapacak kurul ise mülakat kuruluyla bağlantılı olmayacak.yani ne hiyerarşisine tabi olacak ne idari vesayetine.

mülakat komisyonu anında mülakata giren kişiye ve kodlamayı yapan kurula bildirecek adaya verilen puanı ve gerekçesini.kodlamayı yapan kurula sadece numara verilmiş sahsın kimliği ve kimlerin kazanıp kimlerin hangi puanla kazandığını, kaybettiğini ve sıralamayı duyurmak kalacak. bu mantıkla kanuni bir düzenleme yapılırsa hem bu yolda emek veren adayların adalete güveni artar hemde vatandaşların. çünkü bu işlerin referansla olduğunu sadece bu işe emek harcayanlar değil sokaktaki vatandaşta biliyor.hukuka adalete hakkaniyete güveni artırmak böyle düzenlemelerle olur.böyle platformlarda böyle taleplerde ısrar etmenin sonuçta getireceğine inanıyorum

08 Temmuz 2014 23:22

Toplumdaki kabullenme duygusu hayatın her alanına işlemiş ama bir fark var ki adalet toplumun temelidir .

Önünd geçmek isteseler dediğiniz gibi bir çok şekilde olumlu sonuçlar getiren yöntemler bulabilirler haklısınız

Iahoya
Kapalı
09 Temmuz 2014 00:48

@Torpil dur!

Ben bu mülakatta seni durdurdum, şimdi paşa paşa elenmeyi bekliyorum. Ancak artık herkes ama herkes her şeyi o kadar kanıksanmış ki, dur diyenler gidenlerin ardından bakakaldığıyla kalır. Torpil çirkin olduğu kadar ve hatta ondan daha da büyük bir gerçek çünkü. Kabullensek de kabullenmesek de bu böyle.

09 Temmuz 2014 00:54

ya proje çok arkadaşım da sorun şu ki torpilin engellemesi istenmiyor istense zaten çoktan engellenirdi

garabet gargi, 10 yıl önce

gayet mantıklı ve faydalı bir başlık bu.tebrik ederim.bunun için nezamandır bende düşünmekteyim.bir sürü projemde var bu konuda.mesela şöyle yapılabilir:

öncelikle mülakata katılan adayların kimlik bilgileri kurulun önüne gelmeyecek başka bir kurul mülakata girecek kişileri bir numarayla kodlandracak.mülakat kurulu ise kodlanmış numaralı şahıslara performansına göre mülakat puanı verecek.daha sonra bu puanların hangi şahsa ait olduğunu kodlama yapan kurul açıklayacak.bu kodlama yapacak kurul ise mülakat kuruluyla bağlantılı olmayacak.yani ne hiyerarşisine tabi olacak ne idari vesayetine.

mülakat komisyonu anında mülakata giren kişiye ve kodlamayı yapan kurula bildirecek adaya verilen puanı ve gerekçesini.kodlamayı yapan kurula sadece numara verilmiş sahsın kimliği ve kimlerin kazanıp kimlerin hangi puanla kazandığını, kaybettiğini ve sıralamayı duyurmak kalacak. bu mantıkla kanuni bir düzenleme yapılırsa hem bu yolda emek veren adayların adalete güveni artar hemde vatandaşların. çünkü bu işlerin referansla olduğunu sadece bu işe emek harcayanlar değil sokaktaki vatandaşta biliyor.hukuka adalete hakkaniyete güveni artırmak böyle düzenlemelerle olur.böyle platformlarda böyle taleplerde ısrar etmenin sonuçta getireceğine inanıyorum

09 Temmuz 2014 00:56

lahoya tahmini sıralaman kaç ayrıca puanın

Iahoya
Kapalı
09 Temmuz 2014 00:58

@2023 baraj olduğumu tahmin ediyorum

09 Temmuz 2014 01:01

kardeşim benim düşüncem şu eğer kişi kotadaysa yani adli için ilk 600de onun şu ortamda referans araması bence haksızlık değil hakkını aramasıdır keşke olmasa da insanlar elense bile sonraki sınav için umutlu olabilse ama bu düzen değişmez

09 Temmuz 2014 01:23

işte tam da kast ettiğim bu ! Bu varolan kabulleniş. Etmeyin eylemeyin arkadaşlar siz hukukçusunuz !

Bu mantıkla hareket edecek olursak her daim insanlar öldürüyor zaten bırakalım , hakkını aramayalım karşı durmayalım diyelim kanıksayalım isterseniz ..

09 Temmuz 2014 01:43

öyle olsaydı ilk mülakatımda kazanmıştım ben ama bu 4. mülakatım ilk 600 deyimdir.ama yinede mülakatın gerekliiğine inanıyorum.sırf bi sınavda iyi yaptı diye hakim yapmamak gerekir bi insanı.bunu diğer kamu görevleriyle karıştırmamak gerekir.ha oturuş kalkışı makulse yakışırsa o makama tabiki ilk önce dediğin gibi kotaya girenlerin hakkıdır.ama kotaya giripte aslında kişiliği ahlağı bozuk olanlar konuşmaktan yazmaktan aciz ezber manyağı insanlar ne olacak.öyle insanlarla aynı kürsüde yan yana oturmak istermisin ben istemem.tabiki mülakat olacak ama adil ve hakkaniyete uygun olacak. kamunun adalet duygusunu en iyi şekilde tatmin edecek kişiler seçilmeli

justice2023, 10 yıl önce

kardeşim benim düşüncem şu eğer kişi kotadaysa yani adli için ilk 600de onun şu ortamda referans araması bence haksızlık değil hakkını aramasıdır keşke olmasa da insanlar elense bile sonraki sınav için umutlu olabilse ama bu düzen değişmez

HiMALAYA78
Genel Müdür
09 Temmuz 2014 03:18

Bir kişinin kişiliğinin ahlakının düzgün olduğunu kim belirleyecek. Mülakat kurulu mu. Bu iş psikiyatristlerin işidir. Mülakatsız atanan öğretmenler ve kamu görevlilerinin ahlakı bozuk mu. 3 dakikalık mülakatta mı anlaşılıyor kişilik ve ahlak. Bir kişinin deli olduğuna karar vermek için bile haftalarca müşahede altında tutulması lazımdır. Sen ahlakı ilk okuldan üniversiteye kadar vermiş olacaksın.

Sınavı kazananı gönderirsin tam teşekküllü bir hastaneye, yurdun her yerinde görev yapmaya akıl ve beden olarak uygundur, psikolojik araz tesbit edilememiştir şeklinde güvenilir bir rapor aldırırsın olur biter. Veya bu mülakat işini üniversite hocaları yapar. Siyasi kimliği olan bakanlık bürokratlarının mülakat yapması yürütme-yasama ayrımına ve yargı bağımsızlığına terstir.

Sürüye karışmaktansa akıntıya karşı kürek çekmek iyidir.Akıntının bizi alıp götürdüğü yer bataklıktır.

garabet gargi, 10 yıl önce

öyle olsaydı ilk mülakatımda kazanmıştım ben ama bu 4. mülakatım ilk 600 deyimdir.ama yinede mülakatın gerekliiğine inanıyorum.sırf bi sınavda iyi yaptı diye hakim yapmamak gerekir bi insanı.bunu diğer kamu görevleriyle karıştırmamak gerekir.ha oturuş kalkışı makulse yakışırsa o makama tabiki ilk önce dediğin gibi kotaya girenlerin hakkıdır.ama kotaya giripte aslında kişiliği ahlağı bozuk olanlar konuşmaktan yazmaktan aciz ezber manyağı insanlar ne olacak.öyle insanlarla aynı kürsüde yan yana oturmak istermisin ben istemem.tabiki mülakat olacak ama adil ve hakkaniyete uygun olacak. kamunun adalet duygusunu en iyi şekilde tatmin edecek kişiler seçilmeli

09 Temmuz 2014 20:08

ben seçim yapacak kurullar bilim insanlarından yada psikoloji uzmanlarından diksiyon uzmanlarından oluşmasın demedimki :) neden çarpıtıyosun.demediklerime öylemi böylemi olsun gibi çıkarımlar neden yapıyosun anlamadım.ayrıca öğretmenlik ve diğer kamu görevlilerine bi lafım olmadı hem onlarda da mülakat yararlı olur olmaz mı.tabiki adil bir seçim olması kaydıyla.ama mülakat şart.bunu sende biliyosun herkeste biliyo.ha dersin mülakat şöyle olmamalı böyle olmalı tamam ama mülakat olmalı.dediğim gibi benim sıralamam zaten iyi.mülakat olmasa kazanmış olurdum.ama kendi için nasıl uygunsa o yönde yorum yapmak adalet dağıtacak insana yakışmaz.mülakat faydasız ve gereksiz bişey olsa özel sektörde kpss den eleman alırdı mülakata ne hacet.

HiMALAYA78, 10 yıl önce

Bir kişinin kişiliğinin ahlakının düzgün olduğunu kim belirleyecek. Mülakat kurulu mu. Bu iş psikiyatristlerin işidir. Mülakatsız atanan öğretmenler ve kamu görevlilerinin ahlakı bozuk mu. 3 dakikalık mülakatta mı anlaşılıyor kişilik ve ahlak. Bir kişinin deli olduğuna karar vermek için bile haftalarca müşahede altında tutulması lazımdır. Sen ahlakı ilk okuldan üniversiteye kadar vermiş olacaksın.

Sınavı kazananı gönderirsin tam teşekküllü bir hastaneye, yurdun her yerinde görev yapmaya akıl ve beden olarak uygundur, psikolojik araz tesbit edilememiştir şeklinde güvenilir bir rapor aldırırsın olur biter. Veya bu mülakat işini üniversite hocaları yapar. Siyasi kimliği olan bakanlık bürokratlarının mülakat yapması yürütme-yasama ayrımına ve yargı bağımsızlığına terstir.

Sürüye karışmaktansa akıntıya karşı kürek çekmek iyidir.Akıntının bizi alıp götürdüğü yer bataklıktır.

mühendis31
Kapalı
19 Haziran 2020 08:19

Kamuda Reform

1-Tüm sözlü sınavlar diğer adı ile mülakatlar kaldırılmalı

2-Tüm kamu kurumları ve ilgili kuruluşlar Ör TRT Üniversiteler Belediyeler Adliyeler Cezaevleri dahil KPSS yüksek puan esaslı merkezi atama ve yerleştirmeye dönmelidir.

3-Ünvan değişikliği ve görevde yükselme sınavları düzenli aralıklarla yapılmalı sadece yazılı sınav esas alınmalı.

4-Kamudaki sözleşmeli işçi memur sıfatlarına son verilmeli kamu çalışanı adı altında birleştirilip maaşlar arasındaki fark giderilip maaşlar iyileştirilmelidir. Eşit işe eşit ücret

5-Liyakatın esas alındığı referans yoluyla yükselmenin önüne geçilmesi elzemdir.

6-Mülakatla sözlü sınavla hakkı olmadan başka birisinin hakkını gasp ederek ataması gerçekleşenin veya referans yoluyla görevde yükselen kişiler varsa olmuşsa işine derhal son verilmeli aldığı haksız maaşları faiziyle iade etmesi için düzenleme yapılmalıdır.

7-21 yüzyılda miadını dolduran kılık kıyafet yönetmeliğine son verilmelidir.

8-Tüm devlet yardımları kuruluşlar tek çatı altında birleştirilmelidir.(Sosyal yardımlaşma Vakfı+Vakıflar Genel Müdürlükleri+Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı)

9-Kurumlararası geçiş ile kurumlar arası ilk atama hakkı zaruriyettir.

10-Valilik ile Belediye Başkanlığı yerine tek bir makam oluşturulabilir mi?

19 Haziran 2020 16:54

mülakat kaldırılamaz , zira İdare kimi alacağı hususunda takdir yetkisine sahiptir

mühendis31
Kapalı
01 Temmuz 2020 09:10

1-Tüm sözlü sınavlar diğer adı ile mülakatlar kaldırılmalı

2-Tüm kamu kurumları ve ilgili kuruluşlar Ör TRT Üniversiteler Belediyeler Adliyeler Cezaevleri dahil KPSS yüksek puan esaslı merkezi atama ve yerleştirmeye dönmelidir.

3-Mülakatla sözlü sınavla hakkı olmadan başka birisinin hakkını gasp ederek ataması gerçekleşenin veya referans yoluyla(görevde yükselme sınavına girmeden) görevde yükselen kişiler varsa olmuşsa işine derhal son verilmeli aldığı haksız maaşları faiziyle iade etmesi için düzenleme yapılmalıdır.

4-Liyakatın esas alındığı referans yoluyla yükselmenin önüne geçilmesi elzemdir.

5-Ünvan değişikliği ve görevde yükselme sınavları düzenli aralıklarla yapılmalı sadece yazılı sınav esas alınmalı.

6-Kamudaki sözleşmeli işçi memur sıfatlarına son verilmeli kamu çalışanı adı altında birleştirilip maaşlar arasındaki fark giderilip maaşlar iyileştirilmelidir. Eşit işe eşit ücret

7-21 yüzyılda miadını dolduran kılık kıyafet yönetmeliğine son verilmelidir.

8-Tüm devlet yardımları kuruluşlar tek çatı altında birleştirilmelidir.(Sosyal yardımlaşma Vakfı+Vakıflar Genel Müdürlükleri+Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı)

9-Kurumlararası geçiş ile kurumlar arası ilk atama hakkı zaruriyettir.

10-Valilik ile Belediye Başkanlığı yerine tek bir makam oluşturulabilir mi?

mühendis31
Kapalı
08 Ağustos 2020 21:28

3-Mülakatla sözlü sınavla hakkı olmadan başka birisinin hakkını gasp ederek ataması gerçekleşenin veya referans yoluyla(görevde yükselme sınavına girmeden) görevde yükselen kişiler varsa olmuşsa işine derhal son verilmeli aldığı haksız maaşları faiziyle iade etmesi için düzenleme yapılmalıdır.

Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi