Editörler : ayşegül bgm
23 Temmuz 2014 18:10

hatali ödeme yardim!!

anestezi teknisyeniyim. lise mezunuyum fakat bir senedir nöbet ve döner sermayemi önlisans dan yatırmışlar bana.. ben fark ettim bunuda şimdi bunun geri ödenmesi hakkında nasıl bir yol izleyebilirim? benden paranın hepsinin faiziyle birlikte isteyeceklermiş. bunun aslı var mı ben bu parayı ödemek zoruda mıyım ?

nöbetçı'
Aday Memur
24 Temmuz 2014 04:58

evet çatır çatır alırlar

dilaverce
Memur
24 Temmuz 2014 16:11

6. aya kadar olanı alabilirler. 6.aydan fazla olan ödemelerin (döner öyle ama maaşı bilmiyorum) su içsinler...

yok ben ödeyeceğim diyorsan o başka...

657 toplumcu
Şube Müdürü
24 Temmuz 2014 19:28

O öncedendi...Artık kaç ay yada yıl olursa olsun geçmişe dönük alıyorlar.Sendikalara sorduk maalesef ödeniyor mahkeme ret cevapları veriyor ödeyeceksiniz diye ve bakanlıkta yasal faiziyle alıyor dedi

dilaverce
Memur
13 Ağustos 2014 14:32

Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulu,

22.12.1973 tarih ve 1969/8 - 1973/14 sayılı karar

Yukarıdaki İçtihat Kararı gereğince, maddi hata yapılması, idareyi aldatıcı belge ibraz edilmesi, beyan esasına dayanılarak yapılacak ödemelerde gerçek dışı beyanda bulunulması vb. nedenlerle, bir memura fazla ve yersiz olarak yapılan ödemelerin 60 günlük süreye bağlı kalınmaksızın her zaman geri alınması mümkündür.

Ancak; idarenin kendi ihmali ve bilgi azlığı gibi nedenlerden kaynaklanan idari işlemlere dayanılarak yapılan fazla ve yersiz ödemelerin (örneğin; bir memura, memurun bilgisi dışında idarece fazla ve yersiz maaş, ücret, tazminat ... ödenmesi gibi) ödemenin yapıldığı tarihten başlamak üzere mutlaka 60 günlük dava açma süresi içinde geri istenmesi gerekmekte bu sürenin aşımı halinde yapılabilecek bir yaptırım bulunmamaktadır.

Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi