Editörler : crops35
29 Ağustos 2014 09:32

Botaş ve Özelleştirme hakkında bilgi veriyorum

Arkadaşlar ben daha önce özelleştirilen bir firmadan kendi isteğimle ayrıldım. Şimdi bu konuda çok soru var, aydınlatma ihtiyacı duydum.

1-Havuz hakkı: Devlet bir kısıma bu hakkı tanıyor, bir kısma tanımıyor, daha çok yeni işe girmiş olanlar bu haktan yararlanamıyor (lisans mezunu kadrolar için söylüyorum)

2-Özelleştikten sonra firma sizinle devam etmek isterse çalışmaya devam ediyorsunuz, ama her halükarda özel bir firmada iş garantiasinden ilerki yıllarda da bahsedilemeyebilir.

3-Maaş zamları KİT'lerde iyidir, özelleştikten sonra o oranlarda zam alamayabilirsiniz

4-Öyle rahatlık falan deniyor, kısman doğru değil. Kit'lede işler daha yoğundur ve stresi diğer devlet dairelerine göre çok daha fazladır.

Yterince yardımcı oldum mu bilemiyorum, sorusu olan varsa cevaplarım

Gsniper
Memur
30 Ağustos 2014 02:30

peki burada çalışan uzman yardımcıları içinde aynı durum söz konusumu ? yani özelleştiğinde herhangi başka bir kuruma geçiş hakkıdamı bulunmuyor çalışanın??

30 Ağustos 2014 21:27

4046 sayılı özelleştirme kanunu 22. maddeden alıntı:

"Özelleştirme programına alınan kuruluşlarda (iştirakler hariç) ilgili kuruluş veya İdare tarafından İstihdam fazlası personel belirlenmesi ya da bu kuruluşların kısmen veya tamamen satışı nedeniyle kamu tüzel kişiliğinin sona ermesi, devredilmesi, küçültülmesi, faaliyetlerinin durdurulması, kapatılması, tasfiye edilmesi halinde; bu kuruluşlarda programa alınma tarihi itibarıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak veya sözleşmeli statüde çalışmakta olanlar ile iş kanunlarına tabi olarak görev yapmakla birlikte toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlanmayan genel müdür, genel müdür yardımcısı, teftiş kurulu başkanı, kurul başkanı, daire başkanı, müessese, bölge, fabrika, işletme ve şube müdürü, müfettiş ve müfettiş yardımcısı, müşavir ve başuzman unvanlı kadrolara atanmak suretiyle görev yapan personel, kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmek üzere yukarıda belirtilen işlemlerin tamamlanmasından itibaren onbeş gün içerisinde İdare tarafından Devlet Personel Başkanlığına bildirilir."

Sonuç olarak eğer bu kanun değişikliğinden(03/07/2005) sonra kapsam dışı personel olarak kuruma atanmışsan ve genel müdür, genel müdür yardımcısı, teftiş kurulu başkanı, kurul başkanı, daire başkanı, müessese, bölge, fabrika, işletme ve şube müdürü, müfettiş ve müfettiş yardımcısı, müşavir ve başuzman unvanlarından birinde görev yapıyorsan havuz hakkın vardır.

Gsniper
Memur
30 Ağustos 2014 22:39

peki burda en son başuzman demiş yani uzman yardımcılığı bunun içindemi yoksa acaba başuzmanlık kıdeminde bulunmakmı gerekli havuz için ??

civil.engineer.46, 10 yıl önce

"Özelleştirme programına alınan kuruluşlarda (iştirakler hariç) ilgili kuruluş veya İdare tarafından İstihdam fazlası personel belirlenmesi ya da bu kuruluşların kısmen veya tamamen satışı nedeniyle kamu tüzel kişiliğinin sona ermesi, devredilmesi, küçültülmesi, faaliyetlerinin durdurulması, kapatılması, tasfiye edilmesi halinde; bu kuruluşlarda programa alınma tarihi itibarıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak veya sözleşmeli statüde çalışmakta olanlar ile iş kanunlarına tabi olarak görev yapmakla birlikte toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlanmayan genel müdür, genel müdür yardımcısı, teftiş kurulu başkanı, kurul başkanı, daire başkanı, müessese, bölge, fabrika, işletme ve şube müdürü, müfettiş ve müfettiş yardımcısı, müşavir ve başuzman unvanlı kadrolara atanmak suretiyle görev yapan personel, kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmek üzere yukarıda belirtilen işlemlerin tamamlanmasından itibaren onbeş gün içerisinde İdare tarafından Devlet Personel Başkanlığına bildirilir."

Sonuç olarak eğer bu kanun değişikliğinden(03/07/2005) sonra kapsam dışı personel olarak kuruma atanmışsan ve genel müdür, genel müdür yardımcısı, teftiş kurulu başkanı, kurul başkanı, daire başkanı, müessese, bölge, fabrika, işletme ve şube müdürü, müfettiş ve müfettiş yardımcısı, müşavir ve başuzman unvanlarından birinde görev yapıyorsan havuz hakkın vardır.

hellohello
Aday Memur
31 Ağustos 2014 12:59

dostum yanlışın var, ben 2006 da işe girdim ama havuz hakkı tanınmadı bana, sakın 2005 öncesi olmasın, o dediğin öncesi olacak sonrası değil

civil.engineer.46, 10 yıl önce

hellohello
Aday Memur
31 Ağustos 2014 13:00

özetle bana göre bundan sonra bu tür kitlere girenlere (eskiler harç) havuz hakkı tanınmayacak

hellohello
Aday Memur
31 Ağustos 2014 13:02

ama kendi kalitesine güvenenler özel sektörde de devam edebilir, bu da bir seçenek.

Gsniper
Memur
31 Ağustos 2014 13:32

yani özelleştimi uzman yardımcılarınıda kapının önüne koyarlar diyorsunuz!!

hellohello, 10 yıl önce

ama kendi kalitesine güvenenler özel sektörde de devam edebilir, bu da bir seçenek.

31 Ağustos 2014 22:13

2005 öncesi için birşey demedim. 2005 öncesinde kapsamdışı olduysan istersen lise mezunu amir ol yine havuz hakkın var. Ama 2005 sonrası girmişsen azınla kuş tutman gerek.

Başuzmanuzmanuzman yardımcısı şeklinde sıralama. Dolayısıyla ne uzmanın ne de uzman yardımcısının havuz hakkı yoktur.

hellohello, 10 yıl önce

dostum yanlışın var, ben 2006 da işe girdim ama havuz hakkı tanınmadı bana, sakın 2005 öncesi olmasın, o dediğin öncesi olacak sonrası değil

31 Ağustos 2014 22:14

Baş uzman , uzman, uzman yardımcısı yazacaktım aradaki karekterler çıkmamış

hellohello
Aday Memur
01 Eylül 2014 08:50

civil.engineer aslında aynı şeyi söylüyoruz dediklerin doğru. Gsniper kardeşim, işinde iyiysen kimse kapının önüne koymaz, ama dediğim gibi özel sektöre geçişte kalitene veya kendine diyelim güveneceksin, yoksa becerikli adamı kim niye kapının önüne koysun, ama dediğim gibi 2005 sonrasına havuz hakkı yok, en azında bizde böyle olmuştu. Bu arada forumda araştırdım, botaş ta 3 kademeli bir özelleştirme varmış, ilk etapta gaz satış özelleştirilecekmiş.

05 Eylül 2014 15:57

Hocam her uzman baş uzman olamaz. Baş Uzman için yeterlilik veya sınav yok. Botaş'ta daire başkan yardımcısı iken görevden alınanlara "Başuzman" ünvanı veriliyor. Bunun dışında bildiğim kadarıyla başuzman olunamıyor. Hatta müdürlükten alınanlara da( Mesela ikmal müdürü) "Uzman(3)" ünvanı veriliyor.

Arkadaşların paylaştığı kanun maddesine göre direk dışarıda kalmış oluyor uzman yardımcısı veya uzman. Tabi özelleşen şirket seni çalıştırmaya devam ederse başka. En güzeli özelleşmemesi inşaallah özelleşmez. Ama 3 parçaya bölünüp bir kısmının özelleşeceği konuşuluyor. TEK'in bölünüp bir kısmının özelleştirilip bir kısmının devlette kalması gibi.

Gsniper, 10 yıl önce

peki burda en son başuzman demiş yani uzman yardımcılığı bunun içindemi yoksa acaba başuzmanlık kıdeminde bulunmakmı gerekli havuz için ??

ankara0682
Aday Memur
08 Eylül 2014 11:36

kpss warrior sana mesaj attım

mesajlarını bir kontrol edebilirmisin?

Kpss warrior, 10 yıl önce

Hocam her uzman baş uzman olamaz. Baş Uzman için yeterlilik veya sınav yok. Botaş'ta daire başkan yardımcısı iken görevden alınanlara "Başuzman" ünvanı veriliyor. Bunun dışında bildiğim kadarıyla başuzman olunamıyor. Hatta müdürlükten alınanlara da( Mesela ikmal müdürü) "Uzman(3)" ünvanı veriliyor.

Arkadaşların paylaştığı kanun maddesine göre direk dışarıda kalmış oluyor uzman yardımcısı veya uzman. Tabi özelleşen şirket seni çalıştırmaya devam ederse başka. En güzeli özelleşmemesi inşaallah özelleşmez. Ama 3 parçaya bölünüp bir kısmının özelleşeceği konuşuluyor. TEK'in bölünüp bir kısmının özelleştirilip bir kısmının devlette kalması gibi.

Caneration
Kapalı
09 Eylül 2014 14:25

mynette gördüğüm kadarıyla yeni torba yasada özelleştirme kapsamında işten çıkarılma durumunda emekli olana kadar istihdam olacağı belirtiliyor.umarım bu şekliyle çıkar.en azından iş güvencemizin olduğunu biliriz.

..

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi