Editörler : Pangaea

mühendissim
Kapalı
30 Ağustos 2014 13:54

Sizi anlıyorum fakat meslek sınavı dediğiniz bu sınavın geçen seneki sorularını gördüm ben çok kalitesiz hazırlanmış sınavlar..ayrıca bu sene de arkadaşım girdi çoğu soruda aynı şıktan iki tane vardı dedi ne kadar doğru bilemem. Meslek bilgisi ölçülsün evet ama bu şekilde özensiz sınavlarla değil. Lütfen siz de başkalarının emek sarf ederek aldığı Kpss puanlarını küçümsemeyin.

30 Ağustos 2014 13:55

arkadaşlar buarada bu alım kentsel dönüşüm için yani belli bir proje alımı olarak düşünebilirsiniz bakanlık daha önce de kendi sınavıyla aldı ancak sonra merkezi atamayla 70 küsür kpss'li alım yaptı. sonra bidaha 60 küsür diğer merkezi alımda aldı.

bu sefer soruları ve sınavı üniversiteye hazırlattı. yani normal bakanlığa memur alımı olarak düşünmemeniz lazım kentsel dönüşüm kanununda da geçiyor personel istihdamı 657 dışında yapılabilir diye.

forumda o kadar bilgi kirliliği var ki ben bir çok mesleki başlığı takip etmiyorum bile artık kasıtlı mı yapılıyor bilgisizlikten mi yapılıyor bilmiyorum.

KARAYILAN1907
Kapalı
30 Ağustos 2014 14:00

BUNUN TEK AÇIKLAMASI VAR 70 ÜSTÜ ALAN DİREK ATANDI MÜLAKAT FORMALİTE O KALAN 1 KONTENJANDA SONRAKİ ATAMALARDA TELAFİ EDERLER YANİ YANDI.70 ALTI BAŞARISIZ.

KARAYILAN1907
Kapalı
30 Ağustos 2014 14:03

BİLADER İLLAKİ MESLEKİ SINAV YAPILACAKSA ÖĞRETMENLERE YAPILDIĞI GİBİ ALAN SINAVI KOYARSIN OLUR BİTER HERŞEYİ ÖSYM HAZIRLAR TÜRKİYE GENELİ OLUR.YOK O KURUM YAPTI YOK BU KURUM YAPTI KURUMDA ÇALIŞANLARIN AKRABALARI YAŞADI

mavi tenin cazibesi
Şube Müdürü
30 Ağustos 2014 18:13

hacı ben sadece kpss'den kaç kişi önümden çıkmış acaba diye merak ettiğim için sordum. başka bir amacım yoktu. ben de kpss'nin mühendislik bilgimizi ölçmediğinin farkındayım. herşeyi de yanlış anlamayın.

seliscat, 10 yıl önce

bu senin anlayacağın dilden açıklama :

kpssden yüksek alanların başarısını gölgelemiş miyim? güzel komplo teorisyeni olur senden kadro varsa kaçırma. ağladığına göre puanın da yüksektir senin. ilk atamada gidersin.

bu da diğer arkadaşlara açıklama :

kimsenin başarısını küçümsediğim yok allah herkese istediği yere atanmayı nasip etsin emeklerinin karşılığını almayı nasip etsin. ama bu sistemi saçma olduğu halde savunmamızı gerektirmez. türkçe matematik tarih coğrafyayla mühendislik ölçülmez. üstteki arkadaş gayet imalı bir şekilde acaba kpssleri kaç diye sorduğu için ben de o şekilde cevap verdim. sonuçta bu da yazılı bir sınav ve sıralamaya göre ilk 88 mülakata çağrılıyor. kimse kimseyi kaşına gözüne mülakata çağırmıyor. he sonra ne olur orasını bilemem ama bu kadar da abartmak anlamsız.

scarfright
Aday Memur
31 Ağustos 2014 01:34

benim arkadaşım da o 21 kişiden. ve torpille filan girebilecek birisi değil. sorular zormuş sanırım adamlar hakkıyla kazanmış karşim tebrik etmek gerek.

yatsuma, 10 yıl önce

valla bana cok suphelı geldı

sorular cok zor yapıldı , gecmesı gerekenler gectı gıbı oldu ...

tutup o ılk 21 ı faceden ınceleyesm var acıkcası gunahlarınıda almayalm ama :)

esrahazal
Aday Memur
31 Ağustos 2014 03:54

yapı denetimde 8 ay kadar çalıştım.proje okumasını öğreniyorsun

esrahazal
Aday Memur
31 Ağustos 2014 03:59

pardon yanlış yere yazmışım.sınav zordu gerçekten 70 geçerim diyordum ama olmadı :(((

seliscat
Aday Memur
31 Ağustos 2014 21:05

elektrik elektronikte 70 i geçebilen yok arkadaşım. kimseyi almayacaklar mı yani bu mantıkla bakarsak?

KARAYILAN1907, 10 yıl önce

BUNUN TEK AÇIKLAMASI VAR 70 ÜSTÜ ALAN DİREK ATANDI MÜLAKAT FORMALİTE O KALAN 1 KONTENJANDA SONRAKİ ATAMALARDA TELAFİ EDERLER YANİ YANDI.70 ALTI BAŞARISIZ.

KARAYILAN1907
Kapalı
31 Ağustos 2014 22:27

bilader kurum başvuru sırasında açıkca 70 altı başarısız diye ilan etmiş.Şimdi 70 üstü alan adam 70 altı alan kişinin çağrılmasına evet dermi? kurumu mahkemeye vermezmi?Sonuçta kurum için bu alımda olmazssa olmaz değildir bence eğer geçen atamada olmadıysa bidahaki alımda alır.Haa başta 70 barajını koymasa üst sıradan ilk 88 kişi giderdi mülakata.Senin dediğinle düşünsek kurum diyelim ptt alımında başıma geldi.kurum 2 erzuruma 1 van alımı alıyodu erzuruma 6 kişi açğırdı 4 kişi geldi van a kimse gelmedi ne oldu erzuruma geleni van a atamadılar van kadrosu boş kaldı mesala.

seliscat, 10 yıl önce

elektrik elektronikte 70 i geçebilen yok arkadaşım. kimseyi almayacaklar mı yani bu mantıkla bakarsak?

karadumannn
Aday Memur
01 Eylül 2014 11:30

ben harita müh. sıralamasında barajı geçen ilk 6 içindeyim, bu konuda şüphelenmene gerek yok sonuçta sınav soruları ve cevapları açıklandı ve daha sorular açıklandığında ben 70 i geçtiğimi biliyordum, yani öncesinde ve sonrasında bi fırıldak döneceğini sanmam, olursa mülakatta bişeyler olabilirdi belki ama artık mülakat şu andan itibaren formaliteden başka bişey değil gibi.zaten senin dediğin gibi bişey olsa eem de barajı kimse geçemedi ne yani okadar kontenjan açıkladılar ama kendilerinden kimse olmadığı için kimseyemi kazandırmadılar :)

sınav sorularına gelirsek sorular zor değil saçmaydı, mesleki bilgiyi ne kadar ölçtüğü şüpheli sadece mesleki genel bilgiyi ölçüyordu (ki kpss yi düşününce ondan 1000 kat daha mantıklı bi ölçme yöntemi) şöyle bir örnek vereyim bizim sorularda ortaokul coğrafya dersinde sorular ölçek sorusu bile vardı şu ölçekteki kağıt üzerinde şu kadar gelen gerçekte nekadardır tarzında soru. sorular basit ama öğrencilik hayatında göz ardı edilen ciddiye alınmayan yerlerdendi. zaten süre 90 dakikaydı benim sınavım 45 dk bitti, ilk 60 dakika doluncada sınıfın yarısı boşaldı.

KPSS kıyaslamasına gelirsek, KPSS 2014 te 79 puanla branş sıralamasında 603. oldum. bence asıl saçma olan kpss dir. kpss de yeni mezunlar daha avantajlı oluyor genel bilgileri taze olduğu için. ben mezun olalı 6 sene oldu hep özel sektörde çalıştım mesleğimde iddialıyımdır türkiyenin en uzun tünelinde 5. büyük barajında en pahalı sulama projesinde çalıştım ve alnımın akıyla çıktım. ama kpss de oskar alan yönetmeni, nobel alan yazarın kitabını, osmanlıda sadrazamın atına bakan elemanı bilmediğim için (açıkçası umrumdada olmadığı için) atanma ihtimalim sıfıra düştü. eğer devlet sınavla mühendis alıyorsa demekki iyi mühendisleri çalıştırmak istiyor ama kpss mühendisin iyisini seçmiyor. aslında en doğrusu arkadaşında söylediği gibi öğretmenlere yapılan alan sınavının tüm branşlar için merkezi olarak yapılması böylece ne torpil olur ne torpil korkusu olur ne de torpil iddiası olur herkes mesleki bilgisine göre atanır ama bu heralde çok zor bişeyki yıllardır yap(a)mıyorlar!

sadece düşüncelerimi yazdım başkalarının düşünceleriyle muhakkak çeliştiği yerler olabilir, saygılar

yatsuma, 10 yıl önce

valla bana cok suphelı geldı

sorular cok zor yapıldı , gecmesı gerekenler gectı gıbı oldu ...

tutup o ılk 21 ı faceden ınceleyesm var acıkcası gunahlarınıda almayalm ama :)

hıhor
Aday Memur
01 Eylül 2014 11:55

Kardes tebrik ederim ben sinava girmedim ama sorulara baktim bende harita muhendisiyim size bir sorum olcakti sorular bana sahsen cok ucuk geldi hadi olcek sorusu falan yapilir ama genel olarak yapacagimiz dogru sayisi 70 puani gecmeye yetmezdi merak ettigim bu bilgilere okul kitaplarindanmi calistin piyasada bir iste calisarak mesleki tecrubelerinden ogtenmek imkansiz gibi

karadumannn, 10 yıl önce

ben harita müh. sıralamasında barajı geçen ilk 6 içindeyim, bu konuda şüphelenmene gerek yok sonuçta sınav soruları ve cevapları açıklandı ve daha sorular açıklandığında ben 70 i geçtiğimi biliyordum, yani öncesinde ve sonrasında bi fırıldak döneceğini sanmam, olursa mülakatta bişeyler olabilirdi belki ama artık mülakat şu andan itibaren formaliteden başka bişey değil gibi.zaten senin dediğin gibi bişey olsa eem de barajı kimse geçemedi ne yani okadar kontenjan açıkladılar ama kendilerinden kimse olmadığı için kimseyemi kazandırmadılar :)

sınav sorularına gelirsek sorular zor değil saçmaydı, mesleki bilgiyi ne kadar ölçtüğü şüpheli sadece mesleki genel bilgiyi ölçüyordu (ki kpss yi düşününce ondan 1000 kat daha mantıklı bi ölçme yöntemi) şöyle bir örnek vereyim bizim sorularda ortaokul coğrafya dersinde sorular ölçek sorusu bile vardı şu ölçekteki kağıt üzerinde şu kadar gelen gerçekte nekadardır tarzında soru. sorular basit ama öğrencilik hayatında göz ardı edilen ciddiye alınmayan yerlerdendi. zaten süre 90 dakikaydı benim sınavım 45 dk bitti, ilk 60 dakika doluncada sınıfın yarısı boşaldı.

KPSS kıyaslamasına gelirsek, KPSS 2014 te 79 puanla branş sıralamasında 603. oldum. bence asıl saçma olan kpss dir. kpss de yeni mezunlar daha avantajlı oluyor genel bilgileri taze olduğu için. ben mezun olalı 6 sene oldu hep özel sektörde çalıştım mesleğimde iddialıyımdır türkiyenin en uzun tünelinde 5. büyük barajında en pahalı sulama projesinde çalıştım ve alnımın akıyla çıktım. ama kpss de oskar alan yönetmeni, nobel alan yazarın kitabını, osmanlıda sadrazamın atına bakan elemanı bilmediğim için (açıkçası umrumdada olmadığı için) atanma ihtimalim sıfıra düştü. eğer devlet sınavla mühendis alıyorsa demekki iyi mühendisleri çalıştırmak istiyor ama kpss mühendisin iyisini seçmiyor. aslında en doğrusu arkadaşında söylediği gibi öğretmenlere yapılan alan sınavının tüm branşlar için merkezi olarak yapılması böylece ne torpil olur ne torpil korkusu olur ne de torpil iddiası olur herkes mesleki bilgisine göre atanır ama bu heralde çok zor bişeyki yıllardır yap(a)mıyorlar!

sadece düşüncelerimi yazdım başkalarının düşünceleriyle muhakkak çeliştiği yerler olabilir, saygılar

karadumannn
Aday Memur
01 Eylül 2014 13:32

kardeş dediğim gibi sorular çok saçmaydı koordinatografdan 2 soru vardı mesela ben ilk defa o sınavda duydum öyle bir alet varlığını, ondan sonra 203 sayılı kanunun tarihi nedir diye bi saçma soru daha vardı böyle çok örnek var dediğim gibi okul hayatında belki karşılaşılmıştır ama işte önemsiz kıyıda köşede kalmış detaylar olduğu için unutulmuştur. değil sınava çalışmak 10 soru çıkacak olan 6306 sayılı kanunu bile zamanım olmadığı için okumadım bazısında mantık yürüttüm bazısında salladım zaten 5 doğru 5 yanlış çıktı ondanda.

kaynak konusuna gelince ben öğrenciyken bizim meslekle ilgili piyasada 1,2 tane ölçme bilgisi, 1 2 tane jeodezi ile ilgili kitap vardı dersler genelde hocaların notları üzerinden işlenirdi şuanda sınav için çalışılacak mesleki bir kaynak varmı yokmu bilmiyorum ama olsa bile sonuçta 4 yıl boyunca gördüğün derslerdendi sorular ve çalışmaya kalksan bence 1-2 ayda imkansız çalışmak.

benim meslek kısmında 52 doğru 18 yanlışım çıktı, yanlışlarımında çoğu kadastro bilgisi ve imar uygulamaları sorularından (mezun olduğumdan beri o sektörde hiç çalışmadım ve o konularda bilgim sıfır diyebilirim) ve yukarda örnek verdiğim kıyıda köşede kalmış duyulmamış bilgi sorularındandı diğer yanlışlarımda.

doğrularım ise genel haritacılık bilgileri, fotogrametri, gis ve mesleki yazılımlardan geldi. benim avantajım askerliğimi hgk da fotogrametri dairesinde yedek subay olarak yaptım böylece gis ve fotogrametri konusunda uygulama bilgim var diyebilirim ve sınavda çıkan mesleki yazılım sorularında belirtilen programların ya çoğunu kullanmışımdır ya kurcalamışımdır.

dediğim gibi bence hiç bir mesleki sınavın herhangi bir kaynaktan 2-3 ay çalışılarak kazanılacağını düşünmüyorum, bu sınavda sorular saçma ama basitti yani ufak bi kulak aşinalığı dahi sizi doğru cevaba yönlendirebiliyordu.

hıhor, 10 yıl önce

Kardes tebrik ederim ben sinava girmedim ama sorulara baktim bende harita muhendisiyim size bir sorum olcakti sorular bana sahsen cok ucuk geldi hadi olcek sorusu falan yapilir ama genel olarak yapacagimiz dogru sayisi 70 puani gecmeye yetmezdi merak ettigim bu bilgilere okul kitaplarindanmi calistin piyasada bir iste calisarak mesleki tecrubelerinden ogtenmek imkansiz gibi

hıhor
Aday Memur
01 Eylül 2014 19:20

Anladim kardes tekrar tebrik ederim basarilar

karadumannn, 10 yıl önce

kardeş dediğim gibi sorular çok saçmaydı koordinatografdan 2 soru vardı mesela ben ilk defa o sınavda duydum öyle bir alet varlığını, ondan sonra 203 sayılı kanunun tarihi nedir diye bi saçma soru daha vardı böyle çok örnek var dediğim gibi okul hayatında belki karşılaşılmıştır ama işte önemsiz kıyıda köşede kalmış detaylar olduğu için unutulmuştur. değil sınava çalışmak 10 soru çıkacak olan 6306 sayılı kanunu bile zamanım olmadığı için okumadım bazısında mantık yürüttüm bazısında salladım zaten 5 doğru 5 yanlış çıktı ondanda.

kaynak konusuna gelince ben öğrenciyken bizim meslekle ilgili piyasada 1,2 tane ölçme bilgisi, 1 2 tane jeodezi ile ilgili kitap vardı dersler genelde hocaların notları üzerinden işlenirdi şuanda sınav için çalışılacak mesleki bir kaynak varmı yokmu bilmiyorum ama olsa bile sonuçta 4 yıl boyunca gördüğün derslerdendi sorular ve çalışmaya kalksan bence 1-2 ayda imkansız çalışmak.

benim meslek kısmında 52 doğru 18 yanlışım çıktı, yanlışlarımında çoğu kadastro bilgisi ve imar uygulamaları sorularından (mezun olduğumdan beri o sektörde hiç çalışmadım ve o konularda bilgim sıfır diyebilirim) ve yukarda örnek verdiğim kıyıda köşede kalmış duyulmamış bilgi sorularındandı diğer yanlışlarımda.

doğrularım ise genel haritacılık bilgileri, fotogrametri, gis ve mesleki yazılımlardan geldi. benim avantajım askerliğimi hgk da fotogrametri dairesinde yedek subay olarak yaptım böylece gis ve fotogrametri konusunda uygulama bilgim var diyebilirim ve sınavda çıkan mesleki yazılım sorularında belirtilen programların ya çoğunu kullanmışımdır ya kurcalamışımdır.

dediğim gibi bence hiç bir mesleki sınavın herhangi bir kaynaktan 2-3 ay çalışılarak kazanılacağını düşünmüyorum, bu sınavda sorular saçma ama basitti yani ufak bi kulak aşinalığı dahi sizi doğru cevaba yönlendirebiliyordu.

ersyas
Aday Memur
02 Eylül 2014 16:48

sınav sorularını nerden bulabilirim ?

mavi tenin cazibesi
Şube Müdürü
12 Eylül 2014 18:29

inşaat mühendislerinin kadro mücadelesi için açtığımız twitter hesabı: https://twitter.com/ImoKamu takip edelim arkadaşlar.

AYESTERAN
Aday Memur
18 Eylül 2014 13:34

sınav sorularına nerden baktınız?

hıhor, 10 yıl önce

Toplam 37 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi