Editörler : Pangaea
28 Eylül 2014 21:41

Hemşirelik mi Mühendislik mi ? Akıl verin

Herkese merhabalar. Googleda aratırken denk geldim ve belkide bana en iyi yardım edebilecek olanlar sizlersiniz. Üniversiteye hazırlanırken istediğim bölüm tıptı. Anadolu lisesi kazandığım halde ailedeki sorunlardan dolayı gidemedim.kötü bir düz liseden mezun oldum.iyi bir eğitim almadım doğal olarakta ne kadar çabalarsanız çabalayın puanlarda belli bir yerden öteye gidemiyorsunuz. İstediğim iş ilerde rahat yaşayabilceğim bir işti ama iş garantisi var diye hemşirelik yazıcaktım. İnsanlarla iletişimi ilişkileri yönetimi organizasyonu kuvvetli biriyim o yüzden birkaç endüstri mühendiliği yazmıştım üstüne tutmadı onlar. Hocalarım puanın iyi bi kaç mühendislik yaz harcama bu puanı diye diye kafamı karıştırdı o dönemki pskolojiyle zaten tutmuyor hemşirelik gelicek yine diye yıldız teknik kimya müh. Yazmıştım. Tutacağı tuttu geldi geçen sene mecbur başladım bölüme ama İngilizce hazırlık okudum bir sene. Bu senede yeni çıkan kanunla- merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçişle- Marmara hemşireliğe geçtim. Bu hafta kayıt vs yaptırdım ama bir haftadır kim hemşireliği duysa burun kıvırıyor. Herkes üzüldüm yazık ettin kendine değmez mühendisliği bırakmaya yıldız teknik sonuçta iş vardır çap yandal akademik kariyer başka müh. Yatay geçiş yapardın hemşirelik ne ?.. böyle gidiyor olumlu tek bir şey söyleyen olmadı. hemşireliktekiler bile keşke başka bölüm için deneseydine getiriyolar olayı..Bir haftadır ölsemde kurtulsama geldi bende olay öyle kötü hale geldim ki ne bi gram okuma hevesi kaldı ne içimde bi gram istek bir şeye. Kanuna göre eğer istersem bir dahaki dönem yada seneye kendi bölümüme yıldıza kimya mühendisliğine dönebiliyorum. Deneyip pişman olmak denemeden olmaktan daha iyi herhalde. Ya hemşirelikte kalıcam 4 sene okuyup. Yada seneye yada bir dahaki dönem yıldıza dönücem kimya müh. İçin. Ama hangisi daha iyidir bilmiyorum. Tek istediğim ilerde kendi aileme rahat bir yaşam sunmak. Bu ay maaş yeter mi şunu buradan mı kıssak da şunu alsak dememek. Torpilim vs yok. Ülkede zerre kadar değeri olmayan eşek gibi çalıştırılıp 3 kuruş maaşla ev geçindirip 4 çocuğunuda okutmaya çalışan işçi bir babanın en büyük çocuğuyum. Ve artık babamın yüzüne bakarken mahcup hissetmek istemiyorum. Bak bu kadar uğraştın benim için ama değdi şimdi adam yerine konuluyorum rahat yaşıyoruz diyebileyim istiyorum ilerde. Eğer gerçekten 4-5 sene sonra elimde iyi bir maaşla iş bulabileceğimi bilsem kimya müh geri döner gerekirse yaz okulu gerekirse serfitikası şusu semineri hepsine katılırım. Çap yandal belki başka müh geçiş hepsini zorlarım.Ders çalışmak falan sorun değil. Eşek gibi çalışırım ama yeterki 4-5 sene sonra okul bittiğinde ortada hala elinde kuruş olmayan baba parasıyla dolaşan biri olmayayım. Napmalıyım en ufak bir fikrim kalmadı 19 yaşındayım tekrar üniversite sınavına hazırlanmak bile geçti aklımdan bu sene girersem okul puanım kırılmıyor ama okulu donduramam dershaneye gidemem ikisi bir nasıl gider gitsede sonu ne olur ki. Şu bir haftada düşünmekten artık aklımı kaybedicek noktaya geldim. Psikoloji falan kalmadı. Huzur kalmadı. Gerçekten hemşirelik kimya müh daha mı iyi ? yıldız teknikten mezun olsan bile iş yok mu hiç bi mühendislikte ? Yada napayım ben şimdi sizler mezun olmuş az çok bilen insanlarsınız nolur akıl verin bana?

28 Eylül 2014 21:57

şimdi olumsuz konuşanlar mezun olur olmaz atandığında farklı konuşacaklar. yoldan adam çevirsen mühendis çıkar ,o duruma geldi mühendislik.

alittlebitsnow
Aday Memur
28 Eylül 2014 22:12

kimya müh. mezunu bir kaç arkadaşım var ve kamuya girmeleri için kpss den yüksek puan almaları gerekiyor alımları az olduğu için. hemşirelik çook daha rahat diye biliyorum. mezun olduğunda mühendisliği seçersen bir süre boş kalırsın, özel sektörde düşük miktarlarda çalışmak istemiyorsan tabii ki.

bende hemşirelere özeniyorum üniversitede az ders çalışıp kpssde az puanlarla atanıyorlar. kamuda aşağı yukarı mühendislerle de aynı parayı alıyorlar. ünvana takılma bence..

okullu.amele
Kapalı
28 Eylül 2014 23:21

şimdilik hemşirelikte 60 puanla yerleşirken mühendislikten 85le açıkta kalma ihtimalin var.5 yıl sonra ne olur bilinmez.

Signals and Systems
Aday Memur
28 Eylül 2014 23:44

eğer torpilin falan yoksa kimya mühendisliğinde iş bulmak zor olur.bulsanda özel sektör işte süründürür maaş az olur kovulma endişesi falan.ama başarılı olurum akademisyenliğe yürücem diyosan işler değişir tabi o zaman kimya müh daha iyi,ama türkiyede bir anda işler değişir açıkta kalırsın.bence kendin içinde ailen içinde en iyisini yapmışsın.sana yanlış yapmışsın diyenlere pek bakma herkes mühendisliğin isminde eski havasında ama o hava malesef geçmişteydi.bunları diyen 3.28 ortalamayla türkiyenin ilk beşteki bir üniversiteden mezun eem ci.devir garanti meslek devri,idealistliğe vurup mühendislik okuyup işsiz kalmak yada az maaşlara çalışmak hoş olmaz senin içinde ailen içinde.ne kendine ne ailene yazık etme kimya okuyarak,garanti meslek oku yani hemşirelik.

arkitekt
Kapalı
29 Eylül 2014 00:06

bence iyi yapmışşın hemşireliğe geçerek, şuan kpss felan atamaları güzel , düşük puanlarla atanabılıyorssun ama 5 yıl sonra bıraz yukselsede kimya mühendisliğinden iyidir . yukarda yazdıklarında çok şey istemissin artık herkes üniversiteli herkes mhendis . artık isim değeri bile düştü mhndisliğin torpilim felan da yok diyosun zaten . birilerinin ne söylediğini bence artık önemseme hemşireliğe devam et. tabi karar senin

29 Eylül 2014 00:22

Hikayenin tamamını okumadım ama eğer cinsiyetin kadınsa kesinlikle hemşirelik öneririm.

Erkek isen zor soru.

uefa2861
Şube Müdürü
29 Eylül 2014 00:25

kesinlikle hemşirelik oku mühendisliğin yanından bile geçme hele kimya mühendisliğinin hiç. boğaziçi kimya mühendsiliğinden mezun almanyada yüksek lisans yapan bi abla vardı. istanbulda özel sektörde hidrojen enerjisi ile ilgili bir işe girdi fakat o iş yeri kapandı ve yaklaşık 2 yıldır işsiz. ama sen hemşire olunca çok düşük bir puanla atanıp 3.000 tl ve üzeri maaş alacaksın. ben de bir endüstri mühendisiyim ve atanmak için 6 yıldır bekliyorum. en az 90 almalıyımki atanabilim. bu ülkede sağlık okuyan boşta kalmaz. mühendis sürünür. özel sektörün mühendise verdiği değer gün geçtikçe azalıyor. ama sağlıkçılar hiçbir zaamn bpşta kalmıyor. sakın bir hata yapıp hemşireliği bırakma.

bora18
Kapalı
29 Eylül 2014 09:31

tek diyeceğim kimya'nın iyi bir dal olmadığı. Başka bir mühendislik olsa neyse derdim ama kimya gerçekten kötü. Bu forumda kimya mühendisleri platformu diye bir başlık var onu bir araştır.

makzer
Şube Müdürü
29 Eylül 2014 12:21

o iş bulursun diyenler 4 yıl sonra hala iş bulamadınmı keşke hemşirelik falan okusaydın falancanın oğlu bak girdi devlete der. sen takma bunları ağzı olan konuşur keşke vaktiyle bende akıl etseydimde okulu bırakıp gitseydim. ayrıca 4 yıl kimya mühendisliği okuyacaksın kafan patlayacak millet 4 yılda laylaylom okulu bitirirken sen yüksek ihtimal uatacaksın.4 yıl sonra mezun olacan şu anda yeni mezun alanındaki programları iyi bilen, ingilizceyi ana dili gibi konuşan, hafta sonu işe çağırılınca ses çıkarmayacak adam maksmum 1500 alır bundan 4 yıl öncede 1500 dü şimdide 4 yıl sonrada 1500 olacak. bu işi bulmanda zor olacak tabi.

hemşire olursan güle oynaya okulu bitirirsin. şimdi 70 alan istediği yere atanıyor 4 yıl sonra olsun 75 mis gibi girersin devlet işine alırsın maaşını maaş yatacakmı derdi yaşamassın.

bluefrozen
Aday Memur
29 Eylül 2014 19:39

yorum yazan akıl veren herkese çok teşekkür ederim. gerçekten stresten artık sağlık sorunları bile ortaya çıkmaya başladı o kadar kafayı yicek duruma geldim. herkesin ortak kanısı kimyanın iyi bir dal olmadığı. peki hangi mühendislikler iyidir ? hani mühendisliklerde iş imkanı daha fazla ? birde mimarlık nasıldır mühendisliğe göre oda mı okuyunca elde bir şey kalmayanlardan :(

bora18, 10 yıl önce

tek diyeceğim kimya'nın iyi bir dal olmadığı. Başka bir mühendislik olsa neyse derdim ama kimya gerçekten kötü. Bu forumda kimya mühendisleri platformu diye bir başlık var onu bir araştır.

sertacesmer
Aday Memur
30 Eylül 2014 17:32

Ben de 99 mezunu bir tekstil mühendisi olarak kesinlikle hemşireliği öneririm.

Signals and Systems
Aday Memur
30 Eylül 2014 17:42

mühendislikte herhangi bir dalı tavsiye etmiyorum kimseye.mimarlığı bilemem fikrim yok.torpilsiz,iyi bir okul etiketi olmadan güzel iş zor.iş bulunmaz demiyorum ama çok savaşman lazım uğraşman lazım.mülakatlar falan bile can sıkıcı oluyor çünkü karşına çıkardıkları ik cılar tam birer mal.iş bulamazsın demiyorum illa bulursun ama seni tatmin eder mi para yönünden yaptığın iş yönünden oralar hep meçhul.

katmersalih
Aday Memur
01 Ekim 2014 00:09

erkek hemşire sayısı yeni yeni artıyor.erkek hemşire pek alışık olduğumuz bi durum değil.sen mezun olana kadar herkes bu fikre alışır muhtemelen.

şu an felaket bi hemşire açığı var.öyle 3-4 seneyede kapanmaz.bazı özel hastanelerde çok yüksek maaşlar veriliyor.mezun olur olmaz iş bulursun.

hemşireliğin seni kimya mühendisliğine göre maaş olarak tatmin edeceği kesin.

arkitekt
Kapalı
01 Ekim 2014 19:36

artık mimar sayısı da artıyor fakülte sayısı da artıyor . şuan kpss de 80 den bıraz daha az puanlarlaa bıle atandığına bakma sen bitirince 5 sene sora mimardan geçilmicek ortalık . ayrıca mimarlık okumak çok kolay değildir maddi manevi bir çok zorlugu vardır

bluefrozen, 10 yıl önce

yorum yazan akıl veren herkese çok teşekkür ederim. gerçekten stresten artık sağlık sorunları bile ortaya çıkmaya başladı o kadar kafayı yicek duruma geldim. herkesin ortak kanısı kimyanın iyi bir dal olmadığı. peki hangi mühendislikler iyidir ? hani mühendisliklerde iş imkanı daha fazla ? birde mimarlık nasıldır mühendisliğe göre oda mı okuyunca elde bir şey kalmayanlardan :(

egggyyy
Şef
02 Ekim 2014 10:05

mühendislik de kendi içerisinde dallara ayrılıyor kardeşim ama ben sana şunu sölim inşaat ve harita müh. okursan her daim para yersin gerisi neredeyse bitti mühendisliklerin heryer müh. kaynıyo

Çotanak91
Memur
02 Ekim 2014 14:40

devam et hemşireliğe. ben harita müh okuyorum. ikimizde işe başlayınca aramızda uçurum olmayacak

Çotanak91
Memur
02 Ekim 2014 14:41

ayrıca çevre denilen o aptal etken de kulak vereceğin en son yer olsun. yoksa sen kafayı yersin.

asim75
Şef
02 Ekim 2014 15:07

Çevrenizi ve en önemlisi gerçek hayat ile uzaktan yakından alakası olmayan hocalarınızın söylediklerini duymazdan gelin. Türkiye şartlarında mühendislik uzun zaman önce öldü. Bana şu an imkân versinler makmuh diplomamı verir hiç düşünmeden sağlık ile alakalı(anestezi, hemşirelik vs.) bir bölüme geçerdim. Bunu da körü körüne söylemiyorum. Hem ailemde hem de çevremde çokça mevcut. Mühendisliğin ismi dahi kalmadı. Bu devirde kpss ile en kolay nasıl atanırım ona bakacaksın, yemişim çevreyi, mezun olunca hiçbiri olmayacak yanında.

bora18
Kapalı
02 Ekim 2014 15:25

lisedeki hocalar tam bir salak, piyasadan haberleri yok. Bir tanesi de çıkıp sağlık alanına gitmemizi önermedi, salak salak mühendislik okuduk tıp puanıyla.

asim75, 10 yıl önce

Çevrenizi ve en önemlisi gerçek hayat ile uzaktan yakından alakası olmayan hocalarınızın söylediklerini duymazdan gelin. Türkiye şartlarında mühendislik uzun zaman önce öldü. Bana şu an imkân versinler makmuh diplomamı verir hiç düşünmeden sağlık ile alakalı(anestezi, hemşirelik vs.) bir bölüme geçerdim. Bunu da körü körüne söylemiyorum. Hem ailemde hem de çevremde çokça mevcut. Mühendisliğin ismi dahi kalmadı. Bu devirde kpss ile en kolay nasıl atanırım ona bakacaksın, yemişim çevreyi, mezun olunca hiçbiri olmayacak yanında.

Toplam 33 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi