Editörler : crops35

karabasan17
Yasaklı
30 Ekim 2014 13:35

Ben hiç bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Herhangi bir kuralı veya hükmü ihlal etmemiş oluyorum. Ösym atamamı yaptıktan sonra kurumun herhangi bir sıkıntı çıkarması durumunda konuyu yargıya taşırım olur biter. Yargının verdiği karar danıştaydaki örnek gibi olacak. Kılavuza göre karar verecek. Kılavuza göre de ihlal yok. Puanımın yanacağına dair herhangi bir bilgide yok. Geçmiş yıllardaki kılavuzlar beni bağlamaz. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

puagonzales
Memur
30 Ekim 2014 19:20

1 ve 2 arasında ne fark var ? 1. de açıkladığın durum için puan neden yanıyor lisans eğitimi devam ederken sınava girmiş yani henüz lisans mezunu değilken girmiş.Açıklama getirir misin.

ovencan, 9 yıl önce

1. Lisans eğitiminin devam ettiği dönemde önlisans düzeyinden KPSS girmiş lisans mezunlarının mezuniyetten önce girdikleri KPSS önlisans puanları mezuniyetten sonra yanar. (Dikkat edin yanan puan, ÖSYM'nin yaptığı merkezi alımdaki tercih hakkı değil).

2. Lisans eğitiminin devam ettiği dönemde önlisans düzeyinden KPSS girmiş lisans mezunlarının mezuniyetten önce girdikleri KPSS önlisans puanları ile mezuniyetten sonra ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirmelerdeki alımlarda tercih hakkı ise devam eder. Böyle durumda olanlar 2012 KPSS yapılana kadar tercih yapma hakkına sahiptir. Çünkü 2012 KPSS çift yıl, bu da 2010 KPSS puanı olanların tercih yapma hakkının bittiği anlamına gelir.

puagonzales
Memur
30 Ekim 2014 19:32

http://www.kpssrehber.com/rehberlik-96-lisans-mezunu-olanlarin-lise-onlisans-kpss-puanlari-yanar-mi-.html

ovencan
Aday Memur
30 Ekim 2014 20:36

Bu konu hakkındaki bi siteden yaptığım alıntı.Konuyu biraz araştırdığımda ortaya çıkan şu,diyelim ki 2015 kpss lisanstan önce atanamadın.Kpss lisans sınavı yapıldı ama ben bu sınava girmeyeyim ortaöğretim sınavından aldığım puanla 3. ve 4.atamada tercih yaparım deme şansın yok.Hakkın son aldığın diploma derecesinin sınavının yapılacağı zamana kadar geçerli.Arkadaş 2014 kılavuzunda böyle bişi yok demiş onu bilemeyeceğim tek bildiğim önceki atamalarda tercih hakkı yanmasın diye tek ders bırakıp mezun olmayan pekçok insan olduğu ve üst öğrenim düzeyinden mezun oldukları tespit edildiği için ataması iptal edilen insanlar.Ha arkadaş daha sınav başvuruları bile başlamadan önce mezun olmuş,kurum sıkıntı çıkarırsa dava açarım olur biter diyor,sözün bittiği yer zaten😊

puagonzales
Memur
30 Ekim 2014 20:56

Dostum sen tam tersini söylüyorsun bak attığım linki incele memurlar.netin editörleri tarafından yazılmış bir yazıdır ve klavuzla uyum içerisindedir.

Bak ben de lise kpss ye girdim mesela şu an ünide okuyorum 4.sınıfım haziranda felan mezun olmam birşeyi değiştirmiyor.Kpss puanımı 2016 ya kadar kullanırım.

2015 kpss A ya girsem de girmesem de hiç farketmez.Çünkü bak ben lise mezunuyum şu an da ve sınava öle başvurdum bu puanımı 2016 ya kadar yani yeni bir kpss B ye kadar kullanabilmeliyim.Öğrenim durumumum değişmesi bu puanımı yakmaz.

ovencan, 9 yıl önce

Bu konu hakkındaki bi siteden yaptığım alıntı.Konuyu biraz araştırdığımda ortaya çıkan şu,diyelim ki 2015 kpss lisanstan önce atanamadın.Kpss lisans sınavı yapıldı ama ben bu sınava girmeyeyim ortaöğretim sınavından aldığım puanla 3. ve 4.atamada tercih yaparım deme şansın yok.Hakkın son aldığın diploma derecesinin sınavının yapılacağı zamana kadar geçerli.Arkadaş 2014 kılavuzunda böyle bişi yok demiş onu bilemeyeceğim tek bildiğim önceki atamalarda tercih hakkı yanmasın diye tek ders bırakıp mezun olmayan pekçok insan olduğu ve üst öğrenim düzeyinden mezun oldukları tespit edildiği için ataması iptal edilen insanlar.Ha arkadaş daha sınav başvuruları bile başlamadan önce mezun olmuş,kurum sıkıntı çıkarırsa dava açarım olur biter diyor,sözün bittiği yer zaten😊

ovencan
Aday Memur
30 Ekim 2014 22:58

Ne demek 2015 lisans kpssye girsem bile ortaöğretim puanımı kullanabilirim?sistem aynı yıl 2 sınava başvurmanızı neden engelliyor,2 puanımı da alayım istediğimden tercih yaparım dememen için.Ayrıca madde açık,adaylar son diplomalarını aldıkları öğrenim düzeyinden sınava girmek zorundadır.Lisans başvurusunda henüz mezun değil ama son sınıf ve bitirme durumundaysan herhangi bir yükseköğrenim kurumundan mezun olabilecek durumdayım diye bi madde koymuş adamlar oraya onu seçip lisans sınavına girer 2 ay sonra da mezun olursun.Mezuniyet durumun yoksa ya da okul uzamışsa ve o sene çift yılsa ortaöğretim düzeyinden girersin bu kadar basit.Adamlar ne bilsin kpss lisans başvurusundan sonra senin mezun olacağını ortaöğretim sınavına başvurunu kabul ederler çünkü o yıl yapılan lisans sınavına girmeyen herkes lise mezunuyum diye başvurabilir.Atama olursa ve lise mezunuyum diye atanan adam lisans mezunu çıkarsa kurum atamanın iptalini ister bu kadar basit.

karabasan17
Yasaklı
30 Ekim 2014 23:07

Ovencan üstadım teşekkür ederim araştırmışsın. Ancak bende şunu söylüyorum; bu dediklerinizin yasal olarak dayanağı nedir? Ben güncel ve somut bir dayanak istiyorum hepsi bu. Çünkü şöyle bir şey var. Eğer gerçekten durum böyle ise bu benim tercihlerimi çok ama çok etkileyecek. İyi bir puanım var. Durum böyle ise yazmayı düşünmediğim yerleri de yazacağım bir an evvel atanmak için. 2014 kılavuzunu iki gündür okuyorum ama sizin bahsettiğiniz durumu anlatan bir ibare, bir kural yok. Danıştay kararı diyorsunuz mesela ama o kadar 2004 kılavuzuna göre verilmiş karar. Zaten haberdeki metni okursanız Danıştay bu kararı 2004 kılavuzuna göre verdim diyor. Şimdi o karar 2014 kılavuzunu nasıl kapsasın? Kılavuzlar farklı. 2014 kılavuzundaki başvuru şartı tek olarak şu; "14 mayıs 2014 tarihinden önce bir lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar ortaöğretim/önlisans'a başvuramazlar". Şimdi şu satırdan ne anlamamız gerekir? Benim 14 mayıstan önce bir diplomam var ise sınava giremem. Ancak yok. Demek ki sınava girebiliyorum. Buraya kadar problem var mı? Yok. Devam edelim. Mezun oldum. Sınava girdim. Bir puan aldım. Diyorsunuz ki sınav tarihinden önce mezun olduğunuz için atanamazsınız. Bu 2004 de belirtilmiş. Dediğiniz şey doğru ama eski. 2004 yılında olsaydık ben şuan atanamıyordum. Ama 2014 de "sınav tarihinden önce mezun olursanız atamanız yapılmaz" diye bir ibare yok. Neden? Çünkü ösym bu tür problemleri çok yaşadığı için belki de bu kuralı kaldırmış, daha esnek olan yukardaki söylediğim kısmı koymuş. Sınava girebilirim demek ki. Sınava girdim bir puan aldım. Ama ösym atamamı yapmadı. Neden olarak lisans diploması aldığımı gösterdi. Böyle bir şey olamaz. Benim sınava girmemi engelleyen bir şey var mıydı? Yukarda belirttiğim gibi yoktu. Dolayısı ile sınava girebiliyorsam, sınavın getirdiği tüm haklardan mantık olarak yararlanabilmem gerekir. O zaman bizi hiç sınava alma öyle değil mi? Sınava girebiliyorsam, herhangi bir problem yoksa sınav puanımı da istediğim gibi kullanabilirim demektir. İkinci olarak diyorsunuz ki bir sonraki kpssye kadar puanın geçerli. Mayıstan önce atanmaya bak dediniz. Burada da şunu savunuyorum; Kılavuzda yazan şey "KPSS puanı 2 yıl geçerlidir" Yani bir sonraki ortaöğretim sınavına kadar ben puanımı istediğim gibi kullanabilirim. Puanımın yanma gibi bir durumu olamaz. Şuan ortaöğretim kpssye girebilmek için bilerek ders bırakan lisans öğrencileri eskiden kalma durumu halen geçerli sanıp boşa ders bırakmış oluyorlar. Ösym 14 mayıs vurgusunu boşuna yapmamış kılavuzda. Bunların önüne geçmek için. Ancak kurumun atamamın iptalini isteyebilir kısmında dediklerinize karşı gerçekten elimde tutulabilir bir dayanak yok. Neden? Kurum lisans diplomam olduğu için iptal isteyebilir. İhtimal olarak az bulsam da böyle bir durum olabilir. Eğer karşılaşırsam böyle bir durumla kuruma 2014 kılavuzundaki yukarda belirttiğim başvuru koşulunu gösterip çözüme gitmeyi düşünüyorum. Eğer kurum iptal üzerine ısrar ederse de konuyu yargıya taşıyıp mahkemeyi kazanırım diyorum. Neden böyle diyorum çünkü ösym'ye göre herhangi bir problem bulunmayan atamamı kurum iptal ederse devletin iki kurumu çatışmış oluyor. Burada mağdur olan benim. Ösym atamamı yapmış, herhangi bir problem bulmamış. Kurum neden iptal istesin? Her şey kitaba uygun. İsterse de yargıya götürüp mahkemede 2014 kılavuzundaki başvuru şartına bağlı olarak davayı kazanırım. Kurumun iptal istemesi mantığa uymuyor bunda. Danıştay kararı bize emsal olamaz. O 2004'ü ilgilendirir. Beni bağlamaz. Benim kılavuzumda durumum uygun görünüyor. Ben bunları savunuyorum. Ve şuradan bakınca da 2 yıl boyunca herhangi bir sıkıntı çıkmayacağını, çıkarsa da lehime sonuçlanacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

karabasan17
Yasaklı
30 Ekim 2014 23:10

Bu konudaki durum şu; Ösym o tercihi bize bırakmış. Zorundasınız diye bir şey demiyor. Şuan okuduğun okuldan 2 yıl içinde mezun olabilecek durumda isen en üst öğrenim düzeyinden sınava girebilirsin diyor. Girmek zorundasın demiyor. Adam üniversite son sınıfta ise ve lisans sınavına girmek istiyorsa girebilir. Mezun olmuş olması gerekmez. 2 yıl içinde mezun olabilir durumda çünkü. Ama isterse girmeyebilir. Burada bir zorunluluk yok. Kılavuzda açıkça belirtilmiş. Aday bu durumda lisans sınavına girmek yerine ortaöğretime girebilir. Böyle bir hakkı var.

ovencan, 9 yıl önce

Ne demek 2015 lisans kpssye girsem bile ortaöğretim puanımı kullanabilirim?sistem aynı yıl 2 sınava başvurmanızı neden engelliyor,2 puanımı da alayım istediğimden tercih yaparım dememen için.Ayrıca madde açık,adaylar son diplomalarını aldıkları öğrenim düzeyinden sınava girmek zorundadır.Lisans başvurusunda henüz mezun değil ama son sınıf ve bitirme durumundaysan herhangi bir yükseköğrenim kurumundan mezun olabilecek durumdayım diye bi madde koymuş adamlar oraya onu seçip lisans sınavına girer 2 ay sonra da mezun olursun.Mezuniyet durumun yoksa ya da okul uzamışsa ve o sene çift yılsa ortaöğretim düzeyinden girersin bu kadar basit.Adamlar ne bilsin kpss lisans başvurusundan sonra senin mezun olacağını ortaöğretim sınavına başvurunu kabul ederler çünkü o yıl yapılan lisans sınavına girmeyen herkes lise mezunuyum diye başvurabilir.Atama olursa ve lise mezunuyum diye atanan adam lisans mezunu çıkarsa kurum atamanın iptalini ister bu kadar basit.

puagonzales
Memur
30 Ekim 2014 23:56

Evet dediğin gibi.

ovencan , bak kardeşim 2015 lisans sınavı kpss A yani farklı bir sınav.Buraya lisans okuyanlar ve mezunlar girebilir yani istersem girebilirim.Ama söylüyorum tekrar 2014 kpss B sınavında yani ortaöğretim olarak girdiğim sınavın puanını da kullabilirim.

Senin dediğin şöyle bişey.Bak mesela kpss B sınavı oldu demi bu sene hem lisans için hem önlisans-ortaöğretim için bakk ben bu sene hem llisansa hem de ortaöğretime başvuramazdım.Bir seçim yapman gerekiyor sistem ikisini birden kabul etmez zaten.E bende öyle yaptım.

Sen öyle ters birşey söylüyorsun ki bir dayanağın yok .Ben mesela lise mezunu olarak başvurmuşum daha sonra mesela lisans mezunu olmuşum.Neden yansın puanım ?

Kpss A ile Kpss B yi karıştırma..

Yani bu alt öğrenimden sınava girme meselesi başka..Bu ne için biliyor musun.Adam mesela lisans mezunu olmuş diplomasını almış.Ama sonuçta lise diplomasıda var.Tutup lise olarak başvuruyor.Kimse farketmiyor.E sonra farkedilince ataması iptal ediliyor.Bu bunun için.

karabasan17, 9 yıl önce

Bu konudaki durum şu; Ösym o tercihi bize bırakmış. Zorundasınız diye bir şey demiyor. Şuan okuduğun okuldan 2 yıl içinde mezun olabilecek durumda isen en üst öğrenim düzeyinden sınava girebilirsin diyor. Girmek zorundasın demiyor. Adam üniversite son sınıfta ise ve lisans sınavına girmek istiyorsa girebilir. Mezun olmuş olması gerekmez. 2 yıl içinde mezun olabilir durumda çünkü. Ama isterse girmeyebilir. Burada bir zorunluluk yok. Kılavuzda açıkça belirtilmiş. Aday bu durumda lisans sınavına girmek yerine ortaöğretime girebilir. Böyle bir hakkı var.

puagonzales
Memur
31 Ekim 2014 00:04

ovencan , bu linke bi göz geçirirsen beni daha iyi anlarsın kardeşim.

puagonzales, 9 yıl önce

http://www.kpssrehber.com/rehberlik-96-lisans-mezunu-olanlarin-lise-onlisans-kpss-puanlari-yanar-mi-.html

karabasan17
Yasaklı
31 Ekim 2014 00:58

Arkadaşlar sanırım cevabı buldum. Devlet Personel Başkanlığı'da aynen bizim gibi düşünüyormuş :) Memurlar.net haberi. Benim durumumla tamamen aynı. Gerçi bu haberdeki kişi 2010 kpss'ye girdiğinde lisans tamamlamamış. 2011'de lisans tamamlamış. 2012 yılında ise atanmış. Aynı olduğunu ise şuradan çıkardım. Verilen karara bakarsanız 2010 kpss kılavuzunda 21 Mayıs 2010 tarihine vurgu yapılmış. 21 mayıstan önce lisans diploması alanlar ortaöğretim-önlisans'a başvuramaz ibaresi varmış. Devlet Personel Başkanlığı buradan yola çıkarak kişinin 21 mayıstan önce lisans diploması yok ise sınava girebilir kararı vermiş. Sınav tarihinden önce mezun olup-olmama şartını aramamış. Aynı 2014 kpss deki 24 mayıs 2014 tarihi gibi. Kılavuzda sadece tarihler değişmiş. Devlet Personel Başkanlığı 21 mayıs 2010 dan önce lisans diploması olmayan aday sınava girebilir, atanabilir demiş. Ayrıca bu hakkın 2 yıl olduğunu da yine haberde belirtmiş. Hatta daha da güzeli kişinin ataması yapıldığında daha yüksek bir öğrenim düzeyinden mezun olduğu anlaşılınca memuriyet kademesi de yüksek başlamış. Verilen karar yönünden durumumuzla aynı.

Haber burada : www.memurlar.net/haber/383304/

karabasan17
Yasaklı
05 Kasım 2014 12:44

Sonunda net cevap geldi memurlar.net'ten. Aynen dediğim gibi puan geçerli, atama yapılır. Kılavuz bu kadar basitti aslında :)

http://www.memurlar.net/haber/488746/

Toplam 32 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi