Editörler : Pangaea
16 Aralık 2014 00:26

Harita mühendisliği okumayı düşünüyorum yardım lütfen

Forumda başka konularda gördüm ama hep tartışmalar olmuş aradığım bilgileri bulamadım diğer konularda.

Bu sene harita mühendisliği yazmayı düşünüyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim kafam çok karışık hedefimi belirleyemedim. Yorumlarınıza çok ihtiyacım var hedefi belirleyemediğimden düzgün ders çalışamıyorum bazen.

Devletin çok kadro açması, mezun sayısının az olması vb. sebeplerden dolayı harita yazmayı düşünüyorum. İngilizce ve çok az Almancam var. Dil sıkıntı değil benim için. 4-5 yıl içinde zaten baya geliştiririm bu dilleri. Aklıma takılan birkaç soru var.

1)Harita mühendisi daha çok bireysel mi çalışır?

2)Beş yıl sonra kpssde alımlar düşerse özel sektörde iş imkanları nasıl?(Örneğin ingilizce+almanca bilen, kendini geliştirmiş biri için)

3)İnşat mı Harita mı okumak daha mantıklı? (Benim düşüncem harita çünkü: Haritada devlet çok kadro açıyo ve mezun inşaata göre az. Bu yüzden kendimi geliştirince özel sektörde çalışırsam aralarından daha kolay sıyrılırım. İnşaatta odtü, itü falan derken çok fazla iyi öğrenci yetiştiren üniversite var ve bunların arasından sıyrılmak zor diye düşünüyorum. Ki en az 5 yıl sonrasında bile mezun sayısıda artıp rekabet iyice artacak bence.)

vuggy
Şube Müdürü
16 Aralık 2014 01:50

4 yıl uzun süre. milyar dolarlık burjuvalar bilmiyor o sürede ne olacak...

ögrencids
Memur
16 Aralık 2014 09:52

şu bi gercek sana maliyeden daha iyi bi kariyer saglar sınava tekrar gir ankara(haccattepe ing yadaodtü ing gazi ve ankara degil) yada istanbul(marmara yada ist üni ing) iibf kazan(işletme veya iktisat sakın maliye uluslar arası falan yazma sadece işlt veye iktisat) bunlar olmazsa 2 yıllık sağlık yaz(anastezi röntgen acil tıp teknisyenligi bunalrdan en kariyerlisi anestezi özel hastelnelr 3 4 bin ible veriyormus hatta hemşirelik yazblirsinzi kendini geliştirip ingilizce öğrenip özel hastanelerde sağlık turiziminden pay alan cafcaflı doktorlarının 15 20 bin aldıgı yerlerde sana 4 5 bile verebilirler akademisyen 4 yıllık hemşire bile olabilriisn ) bunalrı düşün en kötü ihtimalde harita yada insaat yaz ama maliyeden kesin kurtul

hsyntstn
Kapalı
16 Aralık 2014 12:04

kardes benden sana tavsiye .aklin varsa muhendislik yazma.4 yil unide derslerle sinavlarla boguscaksin.okul bitcek oss sinavina calisir gibi kpss ye calisacaksin.alim cok diyosun da nerde cok o eskidendi.kasim atamasinda 23 tane harita muh. aldilar.kpss zaten 2 yilda bir.onuda tutturamazsan yandin.ozel sektorde suan odtu ve bogazici mezunlarini saymazsak muhendis maaslari anadolunum heryerinde 1250 lira.4 yila bu rakam asgari ucrete duser.sende dil varsa buna yatirim yap.birak muhendisligi.hemsirelik oku kat kat daha iyi.

bora18
Kapalı
16 Aralık 2014 15:01

tek diyeceğim bu mesleği devlete girerim diye seçme sonra mağdur olabilirsin. Çünkü devlete alımların ne olacağı hiç belli olmuyor.

ersan0
Aday Memur
16 Aralık 2014 16:02

TM ye geçme veya hemşirelik düşünmüyorum. Belki anestezi olur ama oda düşük ihtimal. Mühendislik istiyorum yani.

Devlet alımları azaltırsa özel sektörde iş imkanları nasıldır harita mühendisinin?(İngilizce+Almanca bilen kendini geliştirmiş biri için)

Yurtdışında çalışma imkanı nasıl? Bilginiz var mı?

bora18, 9 yıl önce

tek diyeceğim bu mesleği devlete girerim diye seçme sonra mağdur olabilirsin. Çünkü devlete alımların ne olacağı hiç belli olmuyor.

hsyntstn
Kapalı
16 Aralık 2014 17:56

kardes sana acikliyorum iste.anadolun heryerinde yeni mezun muhendis maasi suan 1200 tl.istanbulda yada digerbuyuk sehirledeki buyuk firmalara girmek icin ya odtu bogazici bitircen yada cok saglam torpilin olcak.forumda odtu insaat mezunu+yuksek lisansli+ingilizcesi olan arkdasimiz is gorusmesine kabul edilmedigini yazdi gecen gun .oda kpss kovaliyor.ozel sektorde muhendisler tekniker niyetine calistiriliyor diyorum sen hala ozel sektor diyosun.burda itu mezunu yildiz mezunu odtu mezunu arkler ve hatta yurt disinda buyuk projelerde calismis arkadaslar deli gibi devlet kapisi kovaliyo.sen ozel sektoru ne saniyosun bilmem ama ilkokul muzunu patronlara usaklik yapmak gibi bi idealin varsa oku kardesim.dikkat et bu forumdaki herkes muhendislik mezunu ve herkes ulkedeki mehendise verilmeyen degerden muzdarip.

bora18
Kapalı
16 Aralık 2014 18:36

Mühendislikte en önemli şey iş tecrübesidir. Ne kadar maaş alacağınızı belirleyen şey budur. İş tecrübesine ulaşmak çok zor ama türkiye'de çünkü çok aşırı mezun var.

İngilizce öğrenmek veya bilgisayar kursuna gitmek bir işe yaramıyor çünkü bunlar aslında tam anlamıyla kendini geliştirmek sayılmaz. Kendini geliştirmek bir konuda teknik tecrübe edinmek demek.

Tecrübenin de çeşitleri var. Detaylı olması lazım. Detaylı teknik tecrübeyi kazanmak için de en uygun yerler büyük şirketler. Küçük şirketlerde de büyük projeler yapılabilir ama bunların sayısı azdır ve bunlar genelde büyük şirketlere ya da devlet kurumlarına iş yapan küçük şirketlerdir.

Odtü itü gibi iyi okullarda okumanın avantajı, yeni mezunken büyük şirketlere girmelerinin çok daha kolay olması. Adam haliyle büyük şirkete girdiği için kaliteli bir iş tecrübesi ediniyor. Eğer okul kötüyse küçük bir kobi'de iş başı yapıyorsun. Bu durumda şansın varsa iyi tecrübe kazanıp sonra büyük firmalara girebiliyorsun ya da saçma sapan işler yapıp köreliyorsun. Eğer körelirsen ve yaş da 30'a vurduysa, az maaşa it gibi çalışma döngüsüne giriyorsun, bu durumda tek çıkış devlet oluyor.

Yani iyi okul okumanın avantajı iş tecrübesine ulaşmayı kolaylaştırması dolayısı ile kendini geliştirme şansını arttırması. Yoksa okullarda okutulan müfredat aşağı yukarı aynı ve çoğu iş hayatında bir işe yaramıyor zaten.

Devlet kurumlarında zaten odtü itü mezunu çok azdır, çünkü onlar genelde özelde tatmin olurlar, ama diğer okullardan çıkanlar için en iyi şans genelde devlet oluyor. Devlette çalışan odtü'lü falan da var, onlar da özelde iyi bir yere gelememiş kişiler ya da iş güvencesini maaşın üzerinde gören kişiler.

Özet olarak, mühendislik iyi meslek değil. Verilen emeğe yazık bence.

ersan0
Aday Memur
16 Aralık 2014 20:13

Devlete girmek daha kolay diye haritayı tavsiye etti bi arkadaş bende ondan araştırıyorum şimdi. İnşaat vs. diğerlerinde büyük üniversitelere giremeyeceğim için haritaya yöneldim şimdi. Zaten 10 tane üniversiteside falan var. Mezun sayısı diğer mühendisliklere göre az. Yıldız en yüksekle alıyo. Yıldız dışında da ktü, selçuk falan var. Yıldız dışında büyük üniversitelerde yok harita. Ne bileyim bölüm odtüde falan olmayınca kendimi geliştirip diğerleri arasından sıyrılınabilir diye düşündüm :D İnşaat okusam yığınla mezunu var her sene. 5 yıl sonra bu insanların bi kısmı da kpss ye hazırlansa işim pek kolay olmaz bence :D Kpss tarzı bi sınav olursa 4-5 yıl sonraya çok uçuk puanlar istemedikçe haritadan kazanırım bence. Ne bileyim üniversite sınavı gibi son seneye bırakmam yani. Böyle düşünüyorum ama yanlış mı bilemedim

hsyntstn, 9 yıl önce
kardes sana acikliyorum iste.anadolun heryerinde yeni mezun muhendis maasi suan 1200 tl.istanbulda yada digerbuyuk sehirledeki buyuk firmalara girmek icin ya odtu bogazici bitircen yada cok saglam torpilin olcak.forumda odtu insaat mezunu+yuksek lisansli+ingilizcesi olan arkdasimiz is gorusmesine kabul edilmedigini yazdi gecen gun .oda kpss kovaliyor.ozel sektorde muhendisler tekniker niyetine calistiriliyor diyorum sen hala ozel sektor diyosun.burda itu mezunu yildiz mezunu odtu mezunu arkler ve hatta yurt disinda buyuk projelerde calismis arkadaslar deli gibi devlet kapisi kovaliyo.sen ozel sektoru ne saniyosun bilmem ama ilkokul muzunu patronlara usaklik yapmak gibi bi idealin varsa oku kardesim.dikkat et bu forumdaki herkes muhendislik mezunu ve herkes ulkedeki mehendise verilmeyen degerden muzdarip.

kasaryemez
Aday Memur
17 Aralık 2014 01:30

ülkemizde harita mühendisi sayısı giderek artıyor. pek çok üniversite harita mühendisliği açmaya başladı. 6 yıl önce üniversiteler 700-800 harita mühendisi alırken bu sayı şimdilerde 1500-2000 civarı. haliyle iş bulmak da gittikçe zorlaşıyor. örneğin çevre şehircilik bakanlığı 16 kişi alacaktı sınava 804 kişi girdi (804 işsiz veya işinden memnun olmayan). özel sektörde mühendis sayısının fazlalığından dolayı düşük maaşla zor şartlarda çalışman isteniyor. sen kabul etmezsen de illa ki biri denk geliyor. kamuda da alımlar azaldı. gerçi bu daha çok hükümetin politikasıyla ilgili. 5 yıl sonra ne olur kestirmek sıkıntı ama durumun şu ankinden iyi olcağını söylemek oldukça güç.

ögrencids
Memur
17 Aralık 2014 20:40

aile durumun nasıl seni abd deye fln gönderebşlceklerse oku ama yoksa sağlık oku kardes anestezi ftr kralll

bora18
Kapalı
09 Nisan 2015 16:28

Sen mezun olana kadar harita mühendisliğinin de *oku çıkar. Devlete girerim düşük puanla diye düşünsen de 4 yıl sonra neler değişir neler. Burası türkiye, 1 günde bile çok şey değişiyor.

geoıd
Kapalı
09 Nisan 2015 17:14

Harita mühendisi bir abin olarak tavsiyelerim

mezun olduktan sonra özelde çalışmış kendi işini kurmuş meslekle alakalı çok şeyi görmüş biri olarak son kertede kpss hazırlanıp yüksek puan almış ve hala atanamamış biri olarak söylüyorum hiç UMUT yok.sakın yazma bu bölümü sadece bunu değil ballandırılan elektrik-ekletktronik vs de yazma gelecek vadede sağlık sektörü iyi durumda kesinlikle buna yönel mühendisliği hemen aklından çıkar bizim meslekte odtü boğaziçi falan yok itü ytü katü selçuk vs iyidir deme sakın bizim meslek diğer mesleklere benzemez onlara hizmet sunar bunu unutma bir şantiyede inşaatta olmazsa olmazdır harita ama inan en değersiz olanda odur.Onca yıl emek verirsin o ağır hesaplamalardan geçersin bir inşaatçı çıkar senin mesleğine bilmeden laf eder basitleştirir. sende sinirinden susarsın sadece birşey yapamazsın mühendislikler arasında en değersiz görülendir harita bunu bu hale koyan ne yazık ki bizleriz birlik ve beraberlik yok daha doğrusu mesleğin sahibi yok bunu sakın unutma.Gelelim kpss ye geçmiş yılların atama sayılarını çıkar bak inşaata elektriğe hatta makineye bak bide haritayla kıyasla gülersin inan.gelecekte binlerce mezun olacak bunları karşılayacak bir istihdam yok ne yazık ki özel diyeceksin bu kadar mezunla bin liraya zor bulursun iş...yol yakınken sakın yazma kardeşim benimde zamanında bir arkadaşım yazdırdı bu bölümü hala beddua ediyorum yüzüne de söylüyorum oda bu duruma çok üzülüyor ağır vicdan muhasebesinde...okula başlayınca da bırakamazssın ben bırakmayı denedim olmadı neyse sana son olarak abi tavsiyesi araştır her şeyi sevdiğin bölüme yönel orda daha mutlu olursun bilmediğin bir mesleğe de sakın girme kardeşim Allah a emanet ol.

Kerembal
Yasaklı
09 Nisan 2015 18:21

Başlık sahibi bir yıl daha çalışıp, Ankara veya İstanbul' daki üniversitelerde Makina veya İnşaat dallarını seçerse çok daha iyi olur.. İngilizce ve Almancasınıı daha da geliştireceğine göre, özel sektörde daha iyi koşullara erişebilir.

Kerembal
Yasaklı
09 Nisan 2015 18:42

GEOİD isimli muhterem üyenin dediklerine aynen katılıyorum.. Gördüklerim, yaşadıklarım ve tanık olduklarımın aynını, burada aynen dürüstçe ifade etmiştir. Onu takdir ediyorum.

Biliniz kİ, şantiyelerde şantiye şefi veya proje müdürü olan İnşaat Yüksek Mühendislerinin, fabrikalarda da aynı paralel pozisyonda olan Makina Yüksek Mühendislerinin borusu öter!..

bora18
Kapalı
18 Ağustos 2015 20:05

sadece odtü boğaziçi değil. Bilkent ve İTÜ de var.

hsyntstn, 9 yıl önce
Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi