Editörler : Pangaea
16 Aralık 2014 09:46

Sistemin ürettiği çarpıklıklar.

Devlette çalışan veya sendakalı kurumsal firmalarda çalışan ilkokul veya lise mezunu işçiler bugün üniversite mezunlarından daha fazla özlük hakkına sahiptir.

Bugün üniversite mezunları daha zor iş bulabiliyorken meslek edinmiş ilkokul mezunlarının işsizlik süresi daha kısadır.

Daha fazla bilgi açısından zorlu yollardan geçsenizde artık maddi değeriniz düşmektedir.

Bu gidişe dur demenin yollarını bulamaz isek durum daha da çekilmez hal alacaktır.

Malesef işim olsun da maaşım ne olursa olsun diyenler bu zemine çanak tutmaktadır.Bugün yasal olmamasına rağmen 1100 lira maaşla çalışan mühendisler var.

Evet ciddi bir kanayan yara var ve buna dur denilmeli.

moses79
Müsteşar Yardımcısı
17 Aralık 2014 11:32

Üniversiteler için mühendislik fakültesi kurman daha az maliyetlidir.Bu nedenle hemen öğrenci kaynağı edinmek adına lise gibi binalara mühendislik fakültesi adı verilerek öğrenime geçilmekte.

Bunun bir kriteri olmalıdır.Deneylerin tamamını yapacak,araştırma geliştirme yapacak labaratuarları ekipmanları olmayanlar ise yeterli minimum her bölüme 3 prof kadrosu yok ise mühendislik fakültedi açılamamalı.

Ayrıca ikinci öğretim vs diyerek mezun kadroları şişirilmemelidir.

Tıp fakültesi açmak zor ve maliyetli (hastane kurmak gerek neredeyse)mühendislik fakültesi açmak ise kolaylaştırılınca doktor ile mühendis arasında ciddi özlük ve istihdam farkı doğdu.

Bu makasın kapanması için mühendislik kadroları azaltılmalıdır.

10 bin üstü her mühendislik mezunu işsizliği patlatacaktır.

bora18
Kapalı
17 Aralık 2014 14:22

Hükümet oy kaygısı ile üniversite açtı falan ama biraz da suç araştırmadan meslek seçenlerde ve lisede ders çalışmayıp kötü okulları kazananlarda.

Ellerinin altında internet var, şu forumu takip etseler bile çok bilgi sahibi olabilirler.

amasya'da, bitlis'te, aksaray'da, ısparta'da kastamonu'da falan okuyup ne olmayı bekliyor bu insanlar. İibf ya da mühendislik ya da başka bir şey.

Ya da özel okullarda parayı basıp okuyanlar, babalarının şirketi yoksa nerede iş bulmayı hedefliyorlar.

Artık devir çok değişti. Ankara ve İstanbul'daki üniversitelerde okumak bile iyi bir geleceği garanti edemiyor.

Yani demek istediğim, kötü okullarda okuyup sonra okudum işsizim demek biraz mantıksız. O okulların bir işe yaramadığını internette araştırma yaparak öğrenebilirdin

moses79
Müsteşar Yardımcısı
17 Aralık 2014 14:43

Tıp fakültesi için dediğin neden geçerli olmuyor?

Doğudaki bir üniden tıp okumak ile batıdaki aynı ise mühendislikte bu neden farketti?

Bence mesele doğu batı meselesi değil.Alt yapısı olmadan basit bir şekilde fakülteler açılıp mezun sayısı şişirildi.

bora18, 9 yıl önce

Hükümet oy kaygısı ile üniversite açtı falan ama biraz da suç araştırmadan meslek seçenlerde ve lisede ders çalışmayıp kötü okulları kazananlarda.

Ellerinin altında internet var, şu forumu takip etseler bile çok bilgi sahibi olabilirler.

amasya'da, bitlis'te, aksaray'da, ısparta'da kastamonu'da falan okuyup ne olmayı bekliyor bu insanlar. İibf ya da mühendislik ya da başka bir şey.

Ya da özel okullarda parayı basıp okuyanlar, babalarının şirketi yoksa nerede iş bulmayı hedefliyorlar.

Artık devir çok değişti. Ankara ve İstanbul'daki üniversitelerde okumak bile iyi bir geleceği garanti edemiyor.

Yani demek istediğim, kötü okullarda okuyup sonra okudum işsizim demek biraz mantıksız. O okulların bir işe yaramadığını internette araştırma yaparak öğrenebilirdin

slckpl
Yasaklı
17 Aralık 2014 14:45

ben 2004 de girdim ünivrsiteye. o zaman ne internetinden araştırmasından bahsediyosun sen. dersane hocaları nasıl yonlendirdiyse öyle gitti. o zaman ki duruma bakarak eleştirmek çok yalnış. ayrıca iibfnin durumu 2-3 yıl öncesine kadar fena değildi. ne olduysa bu 2-3 yılda oldu. buna göre bi sonuca ulaşman doğru değil.

bora18, 9 yıl önce

moses79
Müsteşar Yardımcısı
17 Aralık 2014 15:10

Evet özel sektörde düşük maaşa (maaşları iyi gibi görünüp düşükten gösterilen de bol miktarda var) talim olan mühendisler ileride emeklilikte de şok geçirecekler. 9000 bin gün yaparlarsa zaten düşük olan maaşlarının yarısını ancak alabilecekler.

Ciddi bir yıpranma ve bunalım düzenidir bu.Vurun abalıya diyen sistem.

17 Aralık 2014 15:52

Sistemin amaci bu zaten.Sirf surada.anlatilan 3-5 satirdan bile siyasi ve sosyo-ekonomik durum ve sistemin gencleri goturdugu yer üzerine 2 cilt kitap yazilir.Sistemin sana sundugu iki secenek var.Biri hak yiyip birilerinin kopegi olmak , eger bunu yapmiyorsan sistemden iyice tiksinip mucadeleyi birakmak.Ekonomik siddet mevcut ve bu sadece tarafini secmen icin.Allah belasını versin daha bir saat once bir arkadasim aradi bakanin bas danismani ise almis bunu hem de 4000 lira uzeri maasla kpss de 70 puani bile yok o puanla nasıl girdin dedim bizim tanidikti dedi...Dusundukce midem bulaniyor ve bu Allahın belası ülkeden defolup gitmek istiyorum

bora18
Kapalı
17 Aralık 2014 15:58

Tıpta okul farketmiyor çünkü hepsi iş bulabiliyor. Devlet iş güvencesi vermeye devam ettiği sürece de bu böyle gidecek.

Mühendislik özel sektör mesleği ve etiket faktörü elbette önemli. Büyükşehirlerden birinde mühendislik okuyan adamla, iç anadolu'da okuyan adam bir olur mu, biri diğerinin yarısı kadar matematik fizik kimya yapmış sınavda, kapasiteleri farklı, onu geçtim, biri profesörlden eğitim almış, ötekisi öğretim üyesinden. Vizyon farkı bile var, birisi büyük şehirde eğitim görmüş ötekisi taşrada.

Neyse uzatmayalım. Zaten taşra'daki tıplar çok yüksek puanla kapatıyor. En kötü tıp van'da, onun sıralaması bile 15.000 civarında. Mühendislik ise 200.000'e bile var.

Özet geçmem gerekirse yapacak bir şey yok. Başımızda acımasız bir hükümet var. Bu okullar kapanmayacak, kontenjanlar azalmayacak. Onbinlerce mühendis mezun olacak, işsiz kalacak, mezun olacak işsiz kalacak, 5-10 sene birikecek. Sonra kontenjanlar boş kalmaya başlayacak. Tahminim 10 sene sonra çoğu üniversite kendi kendine kapanacak öğrenci bulamadığı için.

Yani işsiz kalacaklarını sen ben kabak gibi görüyoruz ama onlar bilmiyorlar, 5-10 neslin ağzı yanmadıkça kimse gerçekleri görmeyecek.

Bence böyle bir sürecin yaşanması faydalı bile olabilir. Sürekli halk yeni üniversiteler açılmasını istiyordu. Şimdi istedikleri oldu, ama üniversite okumanın manası kalmadı. Bu acı ilacı içmemiz lazım. O zaman niceliğin değil niteliğin önemli olduğunu kavrayabiliriz belki.

moses79, 9 yıl önce

Tıp fakültesi için dediğin neden geçerli olmuyor?

Doğudaki bir üniden tıp okumak ile batıdaki aynı ise mühendislikte bu neden farketti?

Bence mesele doğu batı meselesi değil.Alt yapısı olmadan basit bir şekilde fakülteler açılıp mezun sayısı şişirildi.

bora18
Kapalı
17 Aralık 2014 16:02

tmm dostum sözümü geri alıyorum. Ama o zaman bugün için konuşalım. Her evde internet var, bir sürü forum var meslek sahiplerinin takıldığı.

Şu anda bir öğrenci gidip ufak bir ilde iibf, fef veya müh okuyorsa, mezun olunca işsiz kalırsa ağlamaması lazım. Çünkü isşiz kalacağını sen ben biliyoruz ve söylüyoruz. Biraz araştırma yapsaydı görebilirdi gerçekleri ve üniversite sınavına 1 sene daha hazırlanıp iyi bir yer okuyabilirdi.

slckpl, 9 yıl önce

ben 2004 de girdim ünivrsiteye. o zaman ne internetinden araştırmasından bahsediyosun sen. dersane hocaları nasıl yonlendirdiyse öyle gitti. o zaman ki duruma bakarak eleştirmek çok yalnış. ayrıca iibfnin durumu 2-3 yıl öncesine kadar fena değildi. ne olduysa bu 2-3 yılda oldu. buna göre bi sonuca ulaşman doğru değil.

moses79
Müsteşar Yardımcısı
17 Aralık 2014 16:08

Demekki ana husus şu.

Piyasa+akademik kariyer+ devlet toplam=5000 ihtiyacı var yıllık.

Ama sen gider 10 bin verirsen %50 işsiz demektir.

Doktoru da ihtiyacın üzerinde mezun et bak ne oluyor.

bora18, 9 yıl önce

Tıpta okul farketmiyor çünkü hepsi iş bulabiliyor. Devlet iş güvencesi vermeye devam ettiği sürece de bu böyle gidecek.

Mühendislik özel sektör mesleği ve etiket faktörü elbette önemli. Büyükşehirlerden birinde mühendislik okuyan adamla, iç anadolu'da okuyan adam bir olur mu, biri diğerinin yarısı kadar matematik fizik kimya yapmış sınavda, kapasiteleri farklı, onu geçtim, biri profesörlden eğitim almış, ötekisi öğretim üyesinden. Vizyon farkı bile var, birisi büyük şehirde eğitim görmüş ötekisi taşrada.

Neyse uzatmayalım. Zaten taşra'daki tıplar çok yüksek puanla kapatıyor. En kötü tıp van'da, onun sıralaması bile 15.000 civarında. Mühendislik ise 200.000'e bile var.

Özet geçmem gerekirse yapacak bir şey yok. Başımızda acımasız bir hükümet var. Bu okullar kapanmayacak, kontenjanlar azalmayacak. Onbinlerce mühendis mezun olacak, işsiz kalacak, mezun olacak işsiz kalacak, 5-10 sene birikecek. Sonra kontenjanlar boş kalmaya başlayacak. Tahminim 10 sene sonra çoğu üniversite kendi kendine kapanacak öğrenci bulamadığı için.

Yani işsiz kalacaklarını sen ben kabak gibi görüyoruz ama onlar bilmiyorlar, 5-10 neslin ağzı yanmadıkça kimse gerçekleri görmeyecek.

Bence böyle bir sürecin yaşanması faydalı bile olabilir. Sürekli halk yeni üniversiteler açılmasını istiyordu. Şimdi istedikleri oldu, ama üniversite okumanın manası kalmadı. Bu acı ilacı içmemiz lazım. O zaman niceliğin değil niteliğin önemli olduğunu kavrayabiliriz belki.

Eliie
Aday Memur
17 Aralık 2014 16:16

Doğu batı illerini kıyaslamanız çok mantıksız dünya sıralamasında üniversitelerin sıralamalarına bakın üniversite girdisi değil çıktısı önemlidir batının birçok üniversitesini sollayan küçümsediğiniz üniversiteler var. Başımıza ne geliyorsa hep bu düz mantıktan.Değişmesi gereken devletin yönetiminde ki eksik planlamadır.İlk olarak aöf kapatılmalı arkasına okuyan ve mezun olan kişi sayılarının nasıl ve nerede istihdam edilerek eriteliceği planlanmalıdır.Bütçe azlığı istihdam sorununun temeliyse özel sektörü iyileştirme yoluna gidilmeli işsizlik sıkıntısı adım adım çözülmelidir.Elindekileri eritmeden üniversiteye girişlerde fazlalık olan bölümlere öğrenci alınmamalıdır.Lise sonrası eğitimde miktar kısıtlaması şarttır.

slckpl
Yasaklı
17 Aralık 2014 16:18

şimdi için bu dediklerinize katılıyorum. bizim zamanımızdaki gibi değil. istediği gibi araştırma yapabilirler. mesela şöyle söyleyeyim ben üniversiteye girdiğimde çevremde üniversiteye giren ilk kişiydim :) şimdi soruyolar mesela gençler direk diyorum iibf den uzak durun. bu söylenilenlere rağmen giriyorsa tabiki ağlamaya hakkı yok.

bora18, 9 yıl önce

tmm dostum sözümü geri alıyorum. Ama o zaman bugün için konuşalım. Her evde internet var, bir sürü forum var meslek sahiplerinin takıldığı.

Şu anda bir öğrenci gidip ufak bir ilde iibf, fef veya müh okuyorsa, mezun olunca işsiz kalırsa ağlamaması lazım. Çünkü isşiz kalacağını sen ben biliyoruz ve söylüyoruz. Biraz araştırma yapsaydı görebilirdi gerçekleri ve üniversite sınavına 1 sene daha hazırlanıp iyi bir yer okuyabilirdi.

murdock reis
Genel Müdür
17 Aralık 2014 16:35

bu emperyalist ve kapitalist düzen yıkılmaz hiç kendinizi boşa yormayın.yakında asgari ücreti de keserler.para almadan çalıştırılır insanlar.bu arada paralar sıfırlandı mı?

moses79
Müsteşar Yardımcısı
19 Aralık 2014 09:22

Bu kapitalist ve emparyalist düzen sosyal dengeye önem verir hale getirilebilir.Şartlar bizim ülkemizde daha kötü. Kapitalist olup daha şartlar sunan ülkeler var.

murdock reis, 9 yıl önce

bu emperyalist ve kapitalist düzen yıkılmaz hiç kendinizi boşa yormayın.yakında asgari ücreti de keserler.para almadan çalıştırılır insanlar.bu arada paralar sıfırlandı mı?

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi