Editörler : Pangaea
19 Aralık 2014 14:14

yalinayak oralarda mısın?

ocak ayinda atama olucak ve bircok arkadasimiz atanacak.. peki diyelim atandik ve okulumuza girdik.. sonra? yani bu surecle ilgili biraz bilgi verirmisin.. neler yapmaliyiz neleri simdiden arastirmaliyiz bizden mudurun istekleri ne olabilir vs.

yeliz.irfan
Aday Memur
19 Aralık 2014 15:29

Hayırlısiyla atanalimda gerisi kolay arkadaşım. Çorap sokugu gibi gelir devami. Ah bi olsa

Yalinayakkelimeler
Şube Müdürü
19 Aralık 2014 15:48

Atanmadan önce dikkat edilecek husus.

Ilk önce Ortaokul mu Lise mi sorusudur.

Ortaokul Için:

Ortaokul idealist ve çalışmayı seven bor öğretmen için en isabetli yaş grubudur. Çünkü Ortaokul çocuğu ilk okuldan sana yontulmamis. Yani spor anlaminda temel almamış ve senin vereceğin her çalışmaya hazır çok iyu yerlere getirebilecegin çocuklarla doludur. Yaş itibariyle disiplinde rahattir. Ağzından çıkacak kelimeye bakar. Ve dediğim gibi sporsal olarak ilk eğitimi senden alacağı için çok iyi yetistirebilirsin. Yaş küçük olduğu için Öğrenci sorumlulugu ve inisiyatif sendedir.

LISE:

Lise ogrencilero yaş itibariyle sorunlu öğrenci potansiyeli fazladır. Bide ergenlikten cikildigi için kasları yeniden sekillendirmek çok zordur. Bide ortaokul öğretmeni iyi calistirmamissa o ogrenciden soorcu cikarmak imkansizdir. Ohrenci daha asidir. Disipline etmek çok zordur. Bide bu yaşta temel eğitim verilmeyeceği için çok değişik potansiyelde bir öğrenci profili vardır.

Beden eğitimi için çok fazla bir hazırlığa gerek yok. Yuksek ihtimal gidecegin okulda Salon ve spor malzemesi sıkıntısı olacağı için ilk bir ay öğrenci tanima ile geçecek.

Okul yonetimi genelde beden eğitimi ile çok ilgiliy olmadığı için dersini o lan program disinda istediğin şekilde işlerssin. Ama sin i f defterine plandaki kazanımları yazarsin. Kimse gelip sen niye programa uymuyorsun demez. Bide yeni yönetmelikle müfettişlerin deese girmesi yasak müfettişler sadece okul yönetimini müdür ve müdür yardımcısıni denetleyecek. Dedigim gibi çok rahat bir alanımız var. Genelde mudurler dersten çok anlamadığı için senin işine pek karismazlar. Bu konuda o kulda bir devlet gibisin. Okukda öğrencilerin en sevdiği ogretmendir. Çünkü geniş ve açık alanda ders işlendiği ve diyaloglar ogrenci gelişimine dönük olduğu için Öğrenci değerli olduğunu hissedip özgüven duyar.

Her zaman derim ilk iki ay tüm Branşları verirsen yil boyu çok rahat edersin. Yani her haftada bir branş ver. Branşlar yıllık plandaki gibi değil sana ait antrenman programina uygun olursa çocuklar hizli gelişir. 2 aydan sonra bol bol maç yaptırırsin. Eksiklik ve hatalarini maçta duzeltebilirsin. Hatta ilk iki ay futbolu yasakla ki çocuk. Yeni şeyler öğrensin. Futbolu zaten biliyor. Bide çocuğa ne kadar cok branş ogretirsen çocuğun potansiyelinin ortaya çıkması o kadar rahat olur.

Istediginiz dersi ve calismayi siz uygulayın çünkü plan programa baksan her branşa 2 ay ayirman lazım.

Plan Program internetten 5 dakikada indirebilirsin. Dedimya ilk iki ay sıkı bir dees işleminden sonra çok çok rahatlarssin. Ortaokulda þ ve 6. Sınıflar küçükler kategorisinde olduğu için kimse onlarla uğraşmıyor. Ama sen bu yaşa yonelsen ilçedeki hem tum Kupaları toplarsin hemde ileriki sene için saglam bir kadron olur. Onları 8. Sinifa getirinceye kadar ağızlarıyla kuş tutarlar.

Yalinayakkelimeler
Şube Müdürü
19 Aralık 2014 16:01

Bence sen çok iyi bir soru sordun.

Beni dinlersen Köy okulunu ve ortaokuldan Şaşmayin.

Çünkü merkezdeki çocuklar hem şımarık hem aileler toz kondurtmuyor. Hemde Senden bellenti ve işine karışan çok olur. Merkezdeki ortaokul ve liselerden uzak durun. .

Köyde çocuklar hem dogal beslenip doğal yaşadığı için hem fizigi hemde kasları zekidir. Köy çocuğu sürekli köy işi yaptığı için doğal yollardan antrenmanlidir.

Bence simdiden bunun hesabını yapın kötü bir okula denk gelirseniz 4 yıl bunin acısını çekmek sizi meslekten Soğutur. Bide köy okulu hem hizmet puanı yüksek hemde geneli zorunlu hizmet bolgesi olduğu için daha zorunlu hizmet derdinizde kalmaz.

besyoo12
Aday Memur
19 Aralık 2014 17:16

yalınayak hocam verdiğin bilgiler için tşkler çok faydalı oluyorsun Allah razı olsun hocam önerebileceğin bir kitap varmı branşlarla ilgili olur eğitsel oyunlarla ilgili olur kapsamlı bi kitap önerebilirmisin?

Yalinayakkelimeler, 9 yıl önce

Bence sen çok iyi bir soru sordun.

Beni dinlersen Köy okulunu ve ortaokuldan Şaşmayin.

Çünkü merkezdeki çocuklar hem şımarık hem aileler toz kondurtmuyor. Hemde Senden bellenti ve işine karışan çok olur. Merkezdeki ortaokul ve liselerden uzak durun. .

Köyde çocuklar hem dogal beslenip doğal yaşadığı için hem fizigi hemde kasları zekidir. Köy çocuğu sürekli köy işi yaptığı için doğal yollardan antrenmanlidir.

Bence simdiden bunun hesabını yapın kötü bir okula denk gelirseniz 4 yıl bunin acısını çekmek sizi meslekten Soğutur. Bide köy okulu hem hizmet puanı yüksek hemde geneli zorunlu hizmet bolgesi olduğu için daha zorunlu hizmet derdinizde kalmaz.

gökksu
Aday Memur
19 Aralık 2014 17:26

cevabin icin sagol. ikinci sorum ortaokulmu lisemi yazalim dicektim sen zaten cevabini vermis sin.. ben koy ortaokullarini dusunuyorum

Yalinayakkelimeler
Şube Müdürü
20 Aralık 2014 01:38

Hocam hiç oyun moyuna gerek yok cocuklara verebileceğin branşlari belirle ve ogrenci hazirbulunusluguna göre antrenman programı yap inan bana oyun oynayacak vaktin kalmayacak. Oyun yerine basit malzemelerle çok değişik uluslararası Branşlar ve sporları öğret. Bu konuda ayaklı kütüphane gibiyim. Bendeki teknik ve bilgiyi hiçbir yerde bulamazsın. Bilgi isteyene soru sorana en detayiyla cevap vermisimdir.

Göksu hocam köy okulu ve ortaokul tercih et. Gecen bizim ilçede atletizm yarışları oldu. Küçükler ve Yıldızlarda kiz Erkekli ŕ kategoride ilk 3'e verilen 12 madalyanın 8'ini benim öğrenciler kazandı. Inan ortaokul ve köy beden eğitimi Öğretmeni için tam bir eğitim alanı. .

gökksu
Aday Memur
21 Aralık 2014 06:29

ortaokullarda hazirlanan ozel gunler nedir? sen ne gibi hazirliklar yapiyosun okulunda?

Yalinayakkelimeler
Şube Müdürü
21 Aralık 2014 14:26

Hiç bir özel gün yoktur. Eskiden 23 nisan ve 29 ekim vardi şimdi kimse kutlamiyor bireysel düzeyde çalışmalar var. O da ogretmein kendi bireysel çabası ile yapılıyor.

Ben kendi köy okulumun bodrum katında kömürlük olarak kullanilan bir bölümü

Bale ve Sanat Atölyesi olarak dizayn ediyorum. Ayna ile duvarliri doseyecegim alanda Dans calismalari, tiyatro, drama ve halkoyunlari gibi atölye ve sanat calismalarinda kullanacağım.

Dedim ya bireysel çalışmalar yapılabilir. Beden eğitimi Öğretmeni için olmazsa olmazlardan bir tanesi okul müdürünün spora bakışı ve seni desteklemesidir. Çünkü bizim alan gelismeye ve ilerlemeye dönük olduğu için Okul müdürü sana destek vermezse hicbirsey yapamazsın. Ben atanmadan önce okulları ve şartlarımı konuştum. Eğer destek vermezseniz sizin okulu tercih etmem dedi.u ve iyiki aramışim. Cidden çok kötü müdürler var.

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi