Editörler : E.Kayı Han

lord.of.the.of
Kapalı
26 Aralık 2014 03:26

somut şeyler için değil soyut şeyler için diyorum dikkat!

allahın izniyle bu konularda da bir kaç kelma edebilirim..o kadar da akıldan istifa etmedim:)

demek istediğim şey güven..

örneğin bir imam rabbaniyi okuyorsun ve ruhuyla yaptığı seyehatleri anlatıyor..gördüklerini naklediyor..bu söylenenlerin hiçbirini aklen kavraman da mümkün değil..işte imam rabbani gibi mutasavvıflar islam alimlerinin aklen söylediği itikadi bilgileri biz gördük ,müşahede ettik, keşfettik var diyorlar..hatta imam rabbani bana kader inancı da açıklandı diyor..gördüm diyor..benim tabi olduğum kısım burası..yoksa somut şeylerde genele bakar, en iyi açıklamayı ararım..pek çok veriden faydalanırım..ezbere gitmem. yalnız burada şu husus var. imam rabbaninin müşahedeleri dolaylı yoldan cariyelik mürtedlik v.s. gibi konular için de bir ispattır..çünkü din bir bütündür dedik..nasıl ki mucizeler peygamberkiğin ispatı..o mucizelerle birlikte dolaylı olarak onun anlattığı şeylere inanman isteniyor yoksa mucize ile örneğin namaz , cihad doğrudan irtibatlı değil..mucizeye inanan o zatın allahın peygamberi olduğuna inanmış dolayısıyla onun getirdiklerinin hakdan olduğunu bilmiştir..

peygamber zamanında mucizeler ondan sonra da kermaetler işin ispat kısmında bir miktar rol oynamış..buna rağmen inanmayan da inanmaz..

din sadece bunlara da bağlı değil..bu yüzden akıl-ruh-kalp-hissiyat hepsi faal olmalı aynı hedefe yönelmeli diyorum..

gerçekleracıdır, 9 yıl önce

İşte aramızdaki fark bu kadar kardeşim.

Ben cariyelik, kölelik, mürtetlik, cihad, evlilik hukuku gibi konularda eski ve yeni alimlerin savunmalarını tutarsız bulduğum için inanmıyorum. Bu alimlerden eski olanları ne tanıdım ne gördün, ne de konuştum. Güvenmem için hiçbir sebep yoktur. Şimdiki alimlerin durumu ortada. Muhtemelen eski alimler de şimdikilerden farksızdı ama aradan geçen zaman onların hikayelerini efsane yaptı.

Sen de her ne kadar bu cariyelik, kölelik vs. gibi şeylerin akla uymadığnı kabul etsen de geçmiş alimlere güveniyorsun.Vardır bi bildikleri diyorsun.

Olay bu kadar.

lord.of.the.of
Kapalı
26 Aralık 2014 03:31

keramet var..hatta hiç beğenmediğimiz kıbrisinin bile kerametleri doğru imiş..ben de yeni fark ettim..youtube u aç..oradan farklı kişilerin anlatımına bak..hepsi rol yapıyor olamaz..kerameti sadece bir delil olarak verdim..yoksa keramet tek başına bir şey ifade etmiyor..islam alimleri kişinin sapık olsa da keramet gösterebileceğini söylüyor..o da ruhun gücüyle alakalı..

ruhun gücünü kullanabilecek kadar saflaşanlar hangi diinden olursa olsun doğaüstü şeyler gösterebilir..ama sen bu kişinin yalancılığına bakar anlarsın ki bu adam keramet gösterse de hak yolda değil..iamam rabbani ve imam gazali ise böyle değil..

örneğin bir üstad hazretlerine bak..bu kişinin birinci dünya savaşında gösterdiği harikuladelikler şahidlerin analatımıyla sabit..böyle yüz kişi aynı şeyi anlatıyorsa neden inanmayayım..tabi bu arada aklı iyice susturmuyoruz..akıl her zaman faal zaten..sorgulama hep var..sadece ölçüyü iyice ayarlamaya dikkat etmeli.

Ah okuduklarımın gerçek olduğuna bir inansam.

Her yazılan efsane doğru olmuyor maalesef.

Bak bunlarda hristiyan evliyaları:

http://listverse.com/2011/01/30/top-10-truly-badass-saints/

Hayvanlarla konuşanlar mı dersin

Müthiş zekaya, hafızaya sahip olanlar mı dersin

37 yıl aç susuz yaşayanlar mı dersin

Tek başına koca ordulara kafa tutanlar mı dersin,

Ne arasan var.

İşte hristiyanlık efsaneleri benim için neyse müslümanlarda aynı.

lord.of.the.of
Kapalı
26 Aralık 2014 03:33

mesele bazıları cine inanmaz, gözüyle görmediği için.. ama başlarına gelince de işin hakikatını hızlı bir dersle kavrarlar..dinde hiçbir şey havada kalmıyor..yeri geliyor ben kıbrisiden bile bir şeyler öğreniyorum..işte kişinin kerametine değil ameline bakılmalı sabit hakikatını sağolsun onun sayesinde mükemmel kavradım..yoksa ondan önce farazi bir cümle olarak okur geçerdim.

lord.of.the.of, 9 yıl önce

keramet var..hatta hiç beğenmediğimiz kıbrisinin bile kerametleri doğru imiş..ben de yeni fark ettim..youtube u aç..oradan farklı kişilerin anlatımına bak..hepsi rol yapıyor olamaz..kerameti sadece bir delil olarak verdim..yoksa keramet tek başına bir şey ifade etmiyor..islam alimleri kişinin sapık olsa da keramet gösterebileceğini söylüyor..o da ruhun gücüyle alakalı..

ruhun gücünü kullanabilecek kadar saflaşanlar hangi diinden olursa olsun doğaüstü şeyler gösterebilir..ama sen bu kişinin yalancılığına bakar anlarsın ki bu adam keramet gösterse de hak yolda değil..iamam rabbani ve imam gazali ise böyle değil..

örneğin bir üstad hazretlerine bak..bu kişinin birinci dünya savaşında gösterdiği harikuladelikler şahidlerin analatımıyla sabit..böyle yüz kişi aynı şeyi anlatıyorsa neden inanmayayım..tabi bu arada aklı iyice susturmuyoruz..akıl her zaman faal zaten..sorgulama hep var..sadece ölçüyü iyice ayarlamaya dikkat etmeli.

gerçekleracıdır
Müsteşar
26 Aralık 2014 03:39

Yani hristiyanlar da müslümanlar gibi keramet göstermiş olabilir mi?

Mesela bu hristiyan azizlerinin hikayeleri binlerce, milyonlarca kişinin ağzından aktarılarak gelmiştir günümüze.

lord.of.the.of
Kapalı
26 Aralık 2014 03:42

tabiki..cibali baba çok meşhur birisi.

pek çoğu keramet göstermiştir..aslına bakarsan kerametin gösterilmesi değil de kimde zuhur ettiği önemli..yoksa istdidraç şeklinde sapık birinde zuhur ediyorsa bu kez o sapık kişinin davasının haklılığına delil olabilir..bu da ayrı bir imtihan..

tek başına bir değeri yok..keramet ve keramet gösteren beraber değerlendirilir..dahası keramet ufak bir delil..benim bahsettiğim müşahde , keşfiyat v.s. idi daha çok..neyse kardeş. umarım en doğruyu bulursun ..

Yani hristiyanlar da müslümanlar gibi keramet göstermiş olabilir mi?

Mesela bu hristiyan azizlerinin hikayeleri binlerce, milyonlarca kişinin ağzından aktarılarak gelmiştir günümüze.

cvlstudnt
Müsteşar Yardımcısı
26 Aralık 2014 14:02

Akletmeye davet eden Muhammed peygamberi kendi "imam rabbanilerine" güvenmeleri sebebiyle reddeden mekkeli müşrikler cehenneme gidiyorlar ama 2014 yılında kendisini akletmeye davet edenlere karşı kendi imam rabbanisini delil getiren ahmed.nazif cennete gidiyor.

vay arkadaş, adalete bak.

gerçekleracıdır
Müsteşar
26 Aralık 2014 14:34

Şu %5 yüzünden %95 terkedilmez felsefenle ilgili ben de iki çift laf edeyim.

Buharinin kitabı üzerine konuşacak olursak

Mesela

Buhari de %95 iyiliklerden,güzelliklerden bahsetse

%5'inde vur, kır, yağmala, zulmet,köleleştir olsa

Ben o kitabın tamamını reddederim.

Çünkü artık güvenirliği kalmamıştır gözümde.

Çünkü iyilikler ve güzellikler zaten evrenseldir.

Komşunu, arkadaşını, akrabanı sev. Muhtaçlara yardım et, hırsızlık yapma, adil ol, yalan söyleme vs. . Bunları bilmeyen var mı dünyada.

Ama bu cümlelerin arasında kadınları cariye yap dediği zaman işte film orada kopar.

Sana bir bardak süt versem içersin değil mi?

Peki içine bir damla zehir akıtsam içer misin?

lord.of.the.of, 9 yıl önce

akla saçma gelmesi hiç bir şey ifade etmiyor..şimdi ben desem ki sana adamın biri 20 tane kılıcı yutuyor buna inanmazsın ama bu gerçek işte..veya şii den örnek vereyim (sen ondan bahsettin diye) adam sırf inancı uğruna sırtını kılıçla ikiye ayırıyor ..inanılacak şey değil dersin..(http://www.tvhaber.com/video/36257/18-kilila-kendini-kesti.html) videoyu seyretmeni tavsiye etmem.. bunun gibi pek çok şey var youtube da en az bir milyon tane şey sayarsın aklın reddedeceği..öte yandan dindeki her şeyin izahı vardır ama bazı izahlar sana tatmin edici gelmeyebilir ..hadi onlar da yüzde beşi teşkil etsin..yüzde 5 yüzünden yüzde 95 terk edilmez..sen aklını müdür yapmışsın oysa aklın memur olmalı..

Mütefennin
Müsteşar Yardımcısı
27 Aralık 2014 00:39

Bildiğimin zekatı kadar bile konuşamıyorum, maalesef şimdilik kekeme konuşmaya mecburum.

5816 sayılı kanun kalsa da Mustafa Kemal hakkındaki gerçekleri bir anlatsam var ya...

Burası lağım patlamış gibi olur... Aklınız durur...

(Kadir Mısıroğlu)

abd03
Genel Müdür
27 Aralık 2014 01:11

güzellikler iyilikler dinden değildir öyle mi?

evrenseldir haaaa..

senin bu evrenseli yaratan kim ? atıcı...mealci

Şu %5 yüzünden %95 terkedilmez felsefenle ilgili ben de iki çift laf edeyim.

Buharinin kitabı üzerine konuşacak olursak

Mesela

Buhari de %95 iyiliklerden,güzelliklerden bahsetse

%5'inde vur, kır, yağmala, zulmet,köleleştir olsa

Ben o kitabın tamamını reddederim.

Çünkü artık güvenirliği kalmamıştır gözümde.

Çünkü iyilikler ve güzellikler zaten evrenseldir.

Komşunu, arkadaşını, akrabanı sev. Muhtaçlara yardım et, hırsızlık yapma, adil ol, yalan söyleme vs. . Bunları bilmeyen var mı dünyada.

Ama bu cümlelerin arasında kadınları cariye yap dediği zaman işte film orada kopar.

Sana bir bardak süt versem içersin değil mi?

Peki içine bir damla zehir akıtsam içer misin?

MEHD -i 2019
Yasaklı
22 Ocak 2015 08:37

zzzzz forumda AKP ile ilgili her türlü eleştiri konu başlığı kapatılmış bu açıdan Akpci ler Atatürk konu başlıklarını çok sevdikleri için keşke AKP bir Müslüman partisi olsaydı, çünkü kitapta ne yapma etme deniliyorsa yapıyo ediyo :( diyelim bizde oradan günü kurtaralım :)

venom2013
Yasaklı
24 Ocak 2015 18:58

Gerçekler acıdır sana bir soru soracam.Eğer Türkler müslüman olmasaydı hala aynı durumda kalırlar mıydı;yoksa ilerlemiş bir toplum mu olurlardı?

Toplam 91 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi