Editörler : supporters.

Kapalı
07 Ocak 2015 00:12

Hukuk Konu Anlatım ve Soru Bankası Yorumları

Hukuktan çalıştığımız konu anlatımlı kitaplar ve çözdüğümüz soru bankaları ile ilgili fikir alışverişi yapmak için birbirimize faydamız dokunsun. Yeni başlayacak insanlara da yol göstermiş oluruz. Piyasada çok fazla kitap var ve kitaplar bir o kadar da pahalı. En azından inceleme fırsatı olmayanlar için referans olur. Beğendiğiniz hukuk kitaplarını sebepleriyle paylaşalım.

Maskott
Kapalı
07 Ocak 2015 10:48

DÖNÜŞÜM: Bu kitap hakkında yersiz bir eleştiri var. Bu kitabın amacı kpss'de soru tutturmak değil, kitabın amacı geçmişteki çıkmış soruları öğrencilere gösterebilmek. Geçmişte hangi konulara ağırlık verilmiş, kaçar tane soru çıkmış, bunları görmek açısından faydalı. Ayrıca geçmişteki soruları görmek açısından en kapsamlı kitap bu, hem kurum sınavları var(aklınıza gelmeyecek kurumların sınavını bile koymuşlar) hemde kpss soruları mevcut. Gelelim kitabın olumsuz yanlarına; bazı sorulardaki açıklamalar sizi tatmin etmeyebilir ve her kitapta olduğu gibi bu kitaptada bazı yanlışlar hatta çelişen cevaplar mevcut. Kitapta copy-paste cevaplarda göreceksiniz, mesela bazı sorular ezbere çözülmüş yani cevaba göre açıklama yapılmış. Sanırım şu an 16.baskısı mevcut, umarım yeni basımda yanlışlar düzeltilmiştir. Sonsöz; alana hazırlanananların kütüphanesinde olması gereken bir kitap

KONSENSUS: Bu kitapta da çıkmış sorular mevcut, dönüşümden farkı ise konsensusta genelde ösym tarafından yapılmış sınavların soruları var. Adli ve idari hakimlik soruları ağırlıkta. Hakimlik soruları diyince gözünüz korkmasın, genelde çözülebilecek sorular seçilmiş ama aralarında zorlayan sorularda var tabi. Kitaptaki soru çözümleri gerçekten doyurucu, bazı sorularda kısa yollar verilmiş, önemli olan yerler kutucuklar içerisine alınarak tekrar yazılmış. CMK ve İYUK'taki değişiklikler kitaba işlenmiş yani güncel bir kitap ama şu an baskısı kalmamış. Yeni baskısı Ocak ayı içerisinde çıkacak deniliyo. Her kitapta olduğu gibi cevap şıklarında bazı yanlışlıklar var, bazı sorularda açıklama doğru yapılmış ama cevap yanlış verilmiş. Bu kitabın icra-iflas soruları beni biraz zorladı, benim icra-iflas kısmı pek iyi değildir belkide ondandır, sizleri zorlamayabilir. Sonsöz; eğer soru çözümleri olarak doyurucu bir kitap istiyosanız tam üzerindesiniz.

657 Hukuk Soru Bankası: İçerisinde özgün soruları barındıran bir kitap. Genel itibariyle orta seviyede, dönüşümden sonra çözülebilir. Cevaplar biraz kısa tutulmuş, bazı sorulardaki çözümler sizleri tatmin etmeyebilir ama kitabın içerisindeki sorular bana göre güzel. Anayasa kısmında bazı sorular abartılmış, örnek olay şeklindeki soruların sayısı biraz fazla. Şu an çıkarılan kitap özel ve kamu hukuku diye 2'ye ayrılmış, güncel olup olmadığını incelemediğim için bilmiyorum. Sonsöz; özgün soru isteyenler için alınabilecek bir kitap ama belirttiğim gibi soru çözüm kısmı biraz kısa tutulmuş, inceleyip öyle almanızı tavsiye ederim.

Diğer kitapları çözen arkadaşlardan da yorum bekliyoruz; themis, külliyat, sui generis vb.

Iron Maiden
Şube Müdürü
07 Ocak 2015 12:32

Aynı zamanda Keskinsoy&Yıldırım Referans için de görüşler yazılırsa memnun oluruz.Külliyat'ın yeni baskısı çıkmamış sanırım henüz.Sui Generis de yenilenmeli Ağustos baskısı var piyasada.

FightForHonor
Daire Başkanı
07 Ocak 2015 12:55

bu başlık açıldıya şimdi muratın yancıları dökülmeye başlar sakın kulak asmayın dört beş arkadaş her başlığa musallat olup murat yayınlarını ve murat dersanesini övüyorlar bunlar muratın çalışanlarıdır bunu bilmenizi isterim

Iron Maiden
Şube Müdürü
07 Ocak 2015 12:59

Eksiyi verenler de Murat'çılar sanırım. Kendi kaynakları yazılmayınca kızmışlar ve içerlemişler :))

serhat554
Aday Memur
07 Ocak 2015 21:24

tebrik ediyorum kitaplar hakkında bizleri bilgilendirdiğin için.bazı arkadaşlar olayı çok abartıyor mesela elinde dönüşüm var gidiyor konsensus alıyor,yada tam tersi. elinde çıkmış soru varsa bi tanede özgün soruları olan kitap alırsın ki birbirini tamamlasın. 2 tane çıkmış soru kitabını arka arkaya çözmek son derece manasız . buda benim yorumum olsun.

Maskott, 9 yıl önce

DÖNÜŞÜM: Bu kitap hakkında yersiz bir eleştiri var. Bu kitabın amacı kpss'de soru tutturmak değil, kitabın amacı geçmişteki çıkmış soruları öğrencilere gösterebilmek. Geçmişte hangi konulara ağırlık verilmiş, kaçar tane soru çıkmış, bunları görmek açısından faydalı. Ayrıca geçmişteki soruları görmek açısından en kapsamlı kitap bu, hem kurum sınavları var(aklınıza gelmeyecek kurumların sınavını bile koymuşlar) hemde kpss soruları mevcut. Gelelim kitabın olumsuz yanlarına; bazı sorulardaki açıklamalar sizi tatmin etmeyebilir ve her kitapta olduğu gibi bu kitaptada bazı yanlışlar hatta çelişen cevaplar mevcut. Kitapta copy-paste cevaplarda göreceksiniz, mesela bazı sorular ezbere çözülmüş yani cevaba göre açıklama yapılmış. Sanırım şu an 16.baskısı mevcut, umarım yeni basımda yanlışlar düzeltilmiştir. Sonsöz; alana hazırlanananların kütüphanesinde olması gereken bir kitap

KONSENSUS: Bu kitapta da çıkmış sorular mevcut, dönüşümden farkı ise konsensusta genelde ösym tarafından yapılmış sınavların soruları var. Adli ve idari hakimlik soruları ağırlıkta. Hakimlik soruları diyince gözünüz korkmasın, genelde çözülebilecek sorular seçilmiş ama aralarında zorlayan sorularda var tabi. Kitaptaki soru çözümleri gerçekten doyurucu, bazı sorularda kısa yollar verilmiş, önemli olan yerler kutucuklar içerisine alınarak tekrar yazılmış. CMK ve İYUK'taki değişiklikler kitaba işlenmiş yani güncel bir kitap ama şu an baskısı kalmamış. Yeni baskısı Ocak ayı içerisinde çıkacak deniliyo. Her kitapta olduğu gibi cevap şıklarında bazı yanlışlıklar var, bazı sorularda açıklama doğru yapılmış ama cevap yanlış verilmiş. Bu kitabın icra-iflas soruları beni biraz zorladı, benim icra-iflas kısmı pek iyi değildir belkide ondandır, sizleri zorlamayabilir. Sonsöz; eğer soru çözümleri olarak doyurucu bir kitap istiyosanız tam üzerindesiniz.

657 Hukuk Soru Bankası: İçerisinde özgün soruları barındıran bir kitap. Genel itibariyle orta seviyede, dönüşümden sonra çözülebilir. Cevaplar biraz kısa tutulmuş, bazı sorulardaki çözümler sizleri tatmin etmeyebilir ama kitabın içerisindeki sorular bana göre güzel. Anayasa kısmında bazı sorular abartılmış, örnek olay şeklindeki soruların sayısı biraz fazla. Şu an çıkarılan kitap özel ve kamu hukuku diye 2'ye ayrılmış, güncel olup olmadığını incelemediğim için bilmiyorum. Sonsöz; özgün soru isteyenler için alınabilecek bir kitap ama belirttiğim gibi soru çözüm kısmı biraz kısa tutulmuş, inceleyip öyle almanızı tavsiye ederim.

Diğer kitapları çözen arkadaşlardan da yorum bekliyoruz; themis, külliyat, sui generis vb.

Maskott
Kapalı
07 Ocak 2015 22:38

Amacımız birbirimize yardımcı olmak ve çözmediğimiz kitaplar hakkında bilgi edinmek, daha fazla katılım olursa çok faydalı olacaktır.

ulku08
Aday Memur
07 Ocak 2015 23:19

Serhat haklı dönüşüm varken çözmeden konsensus almak saçma çıkmış soru çöz sonra özgün soru için referans yada 657

Maskott
Kapalı
07 Ocak 2015 23:28

Aradaki ince bir nüansı kaçırıyosunuz. Konsensutaki soruların %80'i dönüşümde yok. Konsensusta daha çok hakimlik sınavında çıkmış sorular var, bu soruların geneli de ileriki senelerde kpssde sorulmuş. Bence bu 2 kitap birbirini tamamlıyo çünkü dönüşümde olan sorular konsensusta yok, konsensusta olan sorular dönüşümde yok. Bu yorum konsensusun hakimlik kitabı için geçerlidir.

Iron Maiden
Şube Müdürü
08 Ocak 2015 00:13

Referans Soru Bankası hakkında bilgi verir misiniz ? Sanırım hakimlik ve kpss için ayrı soru bankaları var. Benim sorum KPSS üzerine olanı hakkında...Özel Hukuk için olanı uygun fiyatlı indirimde şu an. Eğer iyi ise almak istiyorum.

Külliyat'ı bekleyene kadar sınav gelecek resmen.

ulku08, 9 yıl önce
Serhat haklı dönüşüm varken çözmeden konsensus almak saçma çıkmış soru çöz sonra özgün soru için referans yada 657

Maskott
Kapalı
08 Ocak 2015 00:23

Ahmet Nohutçunun ağzından külliyat kitabının yeni basım zamanı: ''Külliyatı en güncel mevzuatı aktarabilmek için hakimlik sınavı açıklanınca çıkaracağız. Bu da muhtemelen şubat mart gibi olacaktır.''

08 Ocak 2015 00:34

Külliyat: Adli ve idari hakimlik cözümlü soru bankasi mevcut.Agustos 2014 cıkıslı,yani guncel.Bildigim kadarıyla son torba yasa temmuzda cikti.

Oncelikle soylemem gerekir ki guzel bir kaynak.Lakin soru sayisi sizi yaniltmasin.Başlangıç seviyesindeki arkadaslar da düşünülerek sorular 5 saniye ile 1 dakika arasinda çözülebilecek duzeyde yapilmis bir an once aciklamasi yapilmasi icin.E tabi çözümü ya da cozulmeyisi bu kadar kisa olunca,sorularin altindaki aciklamalar da buna paralel olarak kisa oluyor.

Buyrun bir ornek : http://i.hizliresim.com/vQp4Em.jpg

Tabi istisna olarak uzun uzun anlattigi cozumler de var.

Artıları:

1-Başlangıç seviyesindeki arkadaslara özgüven aşılar

2-Konu konu sorular tasnif edilmis

3- Detayli bilgi gerektiren sorularin bol bol mevcut olmasi dolayisiyla zayif oldugunuz konuların hangileri olduğunu idrak etmenize yardimci olur

4- Baymaz,bir dersin sorulari bir gunde rahat biter

Eksileri :

1-Başlangıç seviyesinde olmayan arkadaslar ozellikle ticaret hukuku bolumune "ya kus gibi hafifmis" diyecektir

2-Ayni soruyu defalarca sormadigi ve en fazla 3 kere sordugu icin gorsel hafizaya yeterince hitap etmemesi

3- Bazi sorularin aciklamasinin cok yetersiz olmasi.Ornek : "yukaridaki sıklardan sadece C sıkki 4734 sayili kanunun getirdigi ilkelerden biridir." der geçer.iki satir fazla yazsan diger ilkeleri de belirtsen olursun dimi? :P

4- Vergi hukuku ve TVS mevcut degil

Ancak sonuc olarak guzel kitap,ufak tefek eksiklikleri var.

Bir de Themis'e bakalim..

Oncelikle soyleyeyim Themis idari yargi 2013'u mevcut bende ve onu bitirdim 2014 yok,yeni baskisini bilemiyorum..

Themis daha cok daha ileri seviyedeki arkadaslara hitap ediyor.Bazi sorular 7-8 şıklı ve cozmek dakikalar aliyor.Kendimce tespit ettigim artilara eksilere geceyim..

Artilar:

1-Bir kere soru cözümleri Kulliyattan daha doyurucu.Kulliyatta 3 ceyrek sayfadan fazla cozumu olan soru gormedim ancak themiste bazi sorularin cozumu 3-4 sayfa.Yani o sorularla az cok mucadele edecek duruma gelmisseniz konu anlatimli kitaplara donup donup.vakit kaybetmenize pek bir lüzum yok.Unuttugunuz yerleri soru cozumleri kafaniza vura vura hatırlatacaktir:)

2- Ayni sorunun farkli cesitlerinin defalarca sorulmasi ve bu sekilde gorsel hafizaya oldukca hitap etmesi.Kulliyatta en fazla 3 demistim hatirlarsiniz..

3-Soru cozumlerinde sıkılmadan size faydali uyarilari sık sık vermesi..Mesela bir soru sorar cevabı da vermekle yetinmez,bu tarz sorularda nelere dikkat etmemiz gerektigini hatirlatir.Hatta bazi sorularda siz soruyu 10 saniyede cozersiniz ama "yanlis siklara dikkat edin" der ve onlarin neden yanlis olduğunu anlatir.

4-Soru sayisi az.Psikolojik bir rahatlik veriyor insana :))

5- kitapta guzel mikro/makro iktisat ve maliye sorulari da mevcut ve bazilari gercekten ozgun soru.

Cok ovduk bir de eksilerini yazalim..

1- sorularda konu tasnifinin yapilmamis olmasi.

2-Baslangic seviyesindeki arkadaslarin özgüvenini kiracak nitelikte bircok soru olmasi.Dedigim gibi,bilgiyi kullanmayi ogretmiyor,Kulliyat bu konuda daha basarili.Themis bilgiyi kullanmani senden bekler

3- Birkac soru ust uste cozumlerinin copy paste yapilmasi.Abi zaten ilk sorunun cozumunu 4 sayfa vermissin sonraki 5 sorunun cevabi da onun icinde niye bir 4 sayfa daha copy paste yapiyosun "bir onceki sorunun aciklamasina bakiniz" de gec :P

4- bazi sorularin cozumunun cok zaman almasi.şöyle söyleyeyim Kulliyatta 1929 soru var idare hukukunda,Themiste 550.Kulliyattan 300 soruyu 3 saatte cozdum Themisin 550 sorusunu ise sabah 9 - aksam 10 araliginda anca bitirebildim ve kafayi oldukca yoran bircok soru mevcut.

5- idari yargi hakimligi oldugu icin icra iflas hukuki ve ticaret hukuku sorulari kaynakta mevcut degil.

Sonuc olarak iki kitabin da birbirine ustun oldugu alanlar mevcut.biri digerinden daha iyi diyemem tercih meselesi yukaridaki arti eksilere gore.iki kitap da oldukca yeterli.Fakat ben kafa patlatan 1 soru ile hasir nesir olmayi o kadar kafa patlatmayan 5 soru ile hasir nesir olmaktan daha cok sevdigim icin themisi de alicam.kulliyatta bilgilerimi tazelerim themiste o bilgileri sonuna kadar kullanirim ders basina 1000 sayfa konu anlatimi calismaktan daha hos geliyor kulağa:)

Fiyat olarak da kulliyat 100 TL themis 70 TL

iyi geceler...

TR Türkistan
Genel Müdür
08 Ocak 2015 08:15

ya piyasada üçbeş yayın var ençok tutulan sürekli aynı başlıkları açıp duruyoruz hukukda kaynak diye google dan hukukta kaynak yazsan 10 tane forum bulursun hepsindede aynı kaynaklar yazılmıştır

Maskott
Kapalı
08 Ocak 2015 11:32

Bu forumda ne kadar çok çatlak ses var, herkeste bir muhalif olma çabası sürüp gidiyo! Kullandığımız kitaplar hakkında yorum yapmamız seni neden rahatsız etti anlamadım?

Iron Maiden
Şube Müdürü
08 Ocak 2015 12:39

Devam arkadaşlar devam,aykırı seslere kulakları tıkayalım birbirimize yardımcı olalım....Yararlı bir başlık oluyor. Mesela ben Külliyat'ın Şubat veya Mart'ta çıkacağını buradan öğrenmiş oldum.

08 Ocak 2015 12:46

Bu arada Ahmet hocanın (Nohutcu) kitaplarına çok saygım var , kamu yönetimi insan hakları anayasa idare idari yargı yani bütün kitapları var nerdeyse..
Ancak tam bir tüccar.Mevcut Külliyat zaten güncel.Güncel olmayan sadece tek bir konu var o da Anayasa mahkemesinin 1 Ekim 2014 tarihinde iptal ettiği birkac madde ki bu durumdan bircok kurumun haberi dahi yoktur :) Üstelik google dan bakılarak da bu halledilir yarım sayfa birşey.
"O guncel değil bu guncel olucak" gibi reklamlarla satışlarını diri tutmaya calısıyor.
Belki de yayın evinin cinliğidir.Bunun getirisi ise satışların kesıntisiz devam etmesi..
Bir ara güvendim bu yayınevine.Nohutcunun 3 tek kitabını aldım sonra Kanunnameyi aldım "daha güncel" reklamı yapıldı cünkü.
Ardından aradan 2 ay geçmeden bir kanunname daha : "bakın bu daha güncel" , o da geçti elime.Ancak iki kanunnameyi de sattım.
Anayasa mahkemesinin 2 ekim iptal kararını yarım sayfa koymuş o kadar.Daha 2013 iptal kararları bile sorulmaya başlanmadı.
Külliyat daha güncel olsun diye bekletiyorlarmış , hayır efendim sen başına "son hakimlik sınavına göre güncellenmiş" yazacaksın sadece satışlarını patlatacaksın , rakiplerine göre sözde de olsa bir adım önde olacak reklamı yapacaksın hepsi bu..
Ki külliyatı öven de benim , böyle bir reklama da ihtiyacı yok..Ama insan kızıyor işte..
O yüzden Külliyatı almak isteyen arkadaşlar şimdi de alabilir.Malum güncel olsun diye bekletiyorlar ama bir yandan da mevcut basımı devam ediyor internet sitesinden takip edebilirsiniz.
Son yargı paketi mevcut , Sulh ceza mahkemelerinin sulh ceza hakimliğine dönmesi , idari yargı yoluna istinaf gelmesi gibi güncellemeler mevcut..
Yani ağustos 2014 çıkışlıyı almamanız için bir gerekçe de yok , yenisini beklemeniz için bir gerekçe de yok.

Iron Maiden
Şube Müdürü
08 Ocak 2015 12:54

Külliyat'ın hakimlik ve kpss için 2 ayrı soru bankası var sanırım.Benim sorum Kpss için olanı hakkında. Çünkü o baskı sanırım Mart 2014 ve o zamandan beri değişiklikler oldu; özelikle idari yargı ve CMK hakkında.

08 Ocak 2015 13:36

Evet ceza ve ceza muhakemeleri hukuku ile idari yargi/idare hukuku alaninda köklü degisiklikler oldu.Kpss icin olani diyorsanız sonuna kadar haklisiniz :)

Ayrica yukarıda arkadasin dedigi Konsensus da son derece iyidir.ikisi her türlü yeter :)

Iron Maiden, 9 yıl önce

Külliyat'ın hakimlik ve kpss için 2 ayrı soru bankası var sanırım.Benim sorum Kpss için olanı hakkında. Çünkü o baskı sanırım Mart 2014 ve o zamandan beri değişiklikler oldu; özelikle idari yargı ve CMK hakkında.

Iron Maiden
Şube Müdürü
08 Ocak 2015 14:24

Referans Soru Bankası hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ? Sui Generis'ten pek memnun olmayanlar var,güncellenmesi gerektiğini de söylüyorlar.

AnneBenUzmanOldum, 9 yıl önce

Evet ceza ve ceza muhakemeleri hukuku ile idari yargi/idare hukuku alaninda köklü degisiklikler oldu.Kpss icin olani diyorsanız sonuna kadar haklisiniz :)

Ayrica yukarıda arkadasin dedigi Konsensus da son derece iyidir.ikisi her türlü yeter :)

08 Ocak 2015 14:43

Sui generisi hic cozmedim.Referansin sadece anayasa ve idare kismini cozebildim henüz.Anayasa ve idare kısmını begendim ama hepsini bitiren bir arkadas konuşsa daha iyi olur :)

Iron Maiden, 9 yıl önce

Referans Soru Bankası hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ? Sui Generis'ten pek memnun olmayanlar var,güncellenmesi gerektiğini de söylüyorlar.

Iron Maiden
Şube Müdürü
08 Ocak 2015 14:46

Sağolasın.. Bekliyoruz bir yorum Referans hakkında da o zaman diyelim :D Özel ve Kamu olarak analiz yararlı olabilir. Çünkü bazı kitaplarda bu alanlar hatta alt kategoriler arasında fark olabiliyor. Bütüncül bir değerlendirme de en son yapılabilir Maskott rumuzlu arkadaşın yatığı tarzda.

AnneBenUzmanOldum, 9 yıl önce

Sui generisi hic cozmedim.Referansin sadece anayasa ve idare kismini cozebildim henüz.Anayasa ve idare kısmını begendim ama hepsini bitiren bir arkadas konuşsa daha iyi olur :)

Toplam 145 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi